10.8 C
Скопје
25/05/2024 07:41
МАКТЕЛ

  

     

 

Мицкоски: Ова е победа на народот., цунамито се крена и им виси на глава, а на 8 мај ќе ги потопи целосно

      

   

Почитувани,Добровечер на сите,Добровечер на медиумите,Добровечер на македонската јавност,Денеска народот во Македонија покажа дека си ја сака Македонија. И дека секој оној кој што го потценува народот, ја потценува Македонија и прави голема грешка.Ветив дека ќе победиме со најмалку 100.000 гласови разлика, победуваме со повеќе од 170.000.Многу работи зборувавме дека ќе се случат, не ни веруваа, не потценуваа. Мислеа дека со деца мали си имаат работа. Најлошо е кога човек ќе го потцениш. Но, ние благодарение на народот, народот на Македонија покажавме и докажавме дека Македонија ја има и ќе ја има уште многу долго време.

 

Ветував многу работи, и сите работи се случија. Не напаѓаа, не напаѓаа и од внатре, ни се закануваа, се обидуваа да не делат, се обидуваа да ја делат Македонија, се обидуваа да го делат народот, користеа структури од минатото на ВМРО-ДПМНЕ да не напаѓа, но ние издржавме затоа што верувавме и затоа што вие бевте со нас. Ви благодарам од срце народе на Македонија!Ветував дека ќе се случи народ и денес се случи народ.Победа, победа голема е ова за македонскиот народ, за граѓаните во Македонија!Народ се излеа и пораката е јасна и единствена, Македонија не сее плаши, Македонија се враќа на народот. Целиот народ ние заедно со вас наспроти стотина трговци од ДУИ и СДСМ кои се причина за целото страдање, сиромаштија и криминал во Македонија.

   

     

Македонија е на нозе, нашата сила сте вие народот, граѓаните на Македонија.Македонија денес покажа дека е посилна од криминалот и корупцијата и дека народот е определен.Американскиот претседател Реган кажал: „И покрај сите наши разлики и несогласувања оваа е чесна скромна и голема земја, ѕвоната сепак ѕвонат за татковината“. Драги пријатели, браќа и сестри, резултатите кои ги постигнавме оставаат простор да бидеме задоволни. Имаме историска и огромна победа на многу избирачки места и бројките покажуваат дека оваа власт паѓа. Ова е најдобриот резултат што ВМРО-ДПМНЕ го имала од позиција на опозиција. Над 600 илјади луѓе гласаа против власта.

Ова е победа на народот. Цунамито се крена и им виси на глава, а на 8 мај ќе ги потопи целосно.Имаме обврска да им ги срушиме сите идеи за калкулации и предавства, сите нивни понижувања кои ги прават посебно изминативе денови. Ова е револуција, револуција на народот на Македонија, но, работата не е завршена, а власта не е ни малку наивна.Првиот круг од изборите е жолтиот картон, а тој свети. Конечниот, црвениот мора да следи на 8 мај каде потребен е убедлив резултат, јасна победа врз оваа криминална и корумпирана власт.

Вечерва има простор за задоволство и славење, но морам да го споделам со вас и чувството на грижа поради лошите состојби во Македонија и тоа чувство за мене, а и за сите вас со мене, тука е одговорност спрема народот. Свесен сум и треба секој еден што е со мене да испорача брзи резултати, на народот му требаат брзи резултати и не чека работа, многу работа, мерки проекти, многу промени за да се избориме за подобар живот.Мораме да ја промениме сликата за реалноста, денес секој еден глас кој беше даден со голема надеж и силна верба за менување на работите. Свесен сум дека многумина од вас не се до крај уверени, но сепак ни дадоа поддршка затоа што состојбите се претешки а ние сме единствената надеж и шанса која и свесен сум и затоа мораме да ја оправдаме.

Благодарност за секој еден глас, Македонија постои и е голема поради вас народот кој во клучните времиња се одважува и носи исправна одлука но ќе ги споменам и оние кои не гласаа и се уште се двоумат подавам рака кон сите и ја барам вашата поддршка. Заедно ќе сме посилни и заедно ќе направиме многу повеќе. Воедно и оние кои излегоа и гласаа за власта сакам да знаете дека нема да има освета кон било кој. Тоа никогаш не била моја цел ниту ќе водам таква политика. Ги почитувам вашите уверувања и повеќе никој не смее да ве плаши. Единствено треба да се плашат тие што се огрешиле кон законите, а со тоа се огрешиле и кон народот е тие ќе одговараат.

Тие ќе одговараат до последниот.Драги пријатели, браќа и сестри. Ве молам да го поздравиме идниот претседател, идната претседателка на Македонија, да и посакаме успешен мандат затоа што тоа ќе се случи, жалам што не веруваа во нас, жалам што многумина денес ќе има разочарани.Среќен сум што народот на Македонија веруваше во нас, народе на Македонија ви благодарам.

Голема благодарност до оваа дама до мене професорката Гордана Силјановска Давкова.Ја напаѓаа, ја навредуваа, но таа издржа и храбро се бореше.Ве молам огромен аплауз!Докажа дека верува и е горда и ќе ја направи Македонија повторно горда.Професорке заедно ќе успееме!Овие гласови се одговорност но и револт кон Пендаровски.Почитувани, пред да се обратам се слушнав со албанската опозиција со господинот Арбен Таравари му честитав на резултатот и му посакав успешни парламентарни избори и идна влада во Македонија.Македонија ќе ги мобилизира сите капацитети најквалитетните македонци, Албанци, Турци, Роми, Срби, Власи, Бошњаци. Ова е ваша земја, заедничка земја време е да си ја вратите во ваши раце и да испишеме заедно една нова историја со која сите заедно ќе се гордееме.

Во вториот круг да не дозволиме ДУИ да успее во намерите да направи нешто кое што никој од нас не го сака, а тоа е, направи добар резултат. Затоа, ве повикувам излезете и заедно, сите ние да гласаме за Македонија да биде повторно горда и да биде Македонија повторно твоја, да биде Македонија повторно ваша.Покажете им на сите дека Македонија живее, дека Македонија е идеја во која веруваме и која ќе опстане и успее. Пред една недела повикав на национално единство, но после денешниот ден и со оглед на одговорноста која ја имаме и предизвиците пред кои застануваме, јас повикувам на целосно народно и се државно обединување против оваа власт.

Ги повикувам сите Македонци, Албанци, Турци, Власи, Срби, Роми, Бошњаци и сите останати. Ги повикувам христијаните, муслиманите, политички определените и неопределените, академиците, професорите, докторите, новинарите, уметниците и спортистите, подавам рака и ги повикувам патриотските здруженија, дијаспората, синдикатите, земјоделците, вработените и невработените, пензионерите, младите во Македонија, студентите, стопанските комори, секој еден човек, дојдете да се сплотиме и обединиме.

Ве повикувам, овде имаме работа поважна од секоја партија, поединечниот став или интерес за Македонија се работи, сега е моментот, ова е тоа време да се обединиме под едно знаме и под една цел. Македонија ќе биде повторно твоја, наша заедничка единствена.

Покажавте дека има надеж и дека тоа сме сите ние. Нашиот момент е сега, ова е нашето време. Да се обединиме во заедничката цел. Да го направиме овој мандат и да ја направиме оваа деценија од нашата историја нешто кое ќе се памети со генерации, ајде да ја промениме реалноста да го промениме секојдневието, да го промениме светот во кој живееме на подобро, да покажеме заедно дека силата на Македонија е во нас во сите нас заедно, да бидеме пример на сите идни генерации. Државата е твоја е време е да си ја вратиш во твои раце.Македонија повторно твоја, промените во твои раце.На крај вечерва славиме, утре продолжуваме, утре се гледаме Охрид, Вевчани, Струга, Кичево, одиме од врата на врата, од дом во дом, продолжуваме до конечна победа.Да сте живи и здрави! Бог да ја благослови нашата Македонија! Ви благодарам!

    

Најново

Меѓународниот суд во Хаг му нареди на Израел веднаш да ја прекине војната во Рафах

Sase Ivanovski

Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, тврдат руски извори

Sase Ivanovski

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Хеликоптерот во кој се наоѓал иранскиот претседател не бил намерно соборен, трди Иранската војска

Sase Ivanovski

Трамп: Ако победам, Путин ќе го ослободи новинарот Гершкович, ќе го направи тоа за мене

Sase Ivanovski

Курти: Не можеме да ја игнорираме заканата од нова војна во регион

Sase Ivanovski

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Sase Ivanovski

Британски „The Economist“: Зеленски им вика на генералите, убеден е дека од него кријат што точно се случува на фронтот

Sase Ivanovski

Пензионерката на РАФ со муниција

Sase Ivanovski

Доживотен затвор за серискиот убиец Мохамед Нур – случајно ги избирал своите жртви во Лондон

Sase Ivanovski

Работнички го освои третото место во кошаркарската лига

Sase Ivanovski

Силјановска: ЕУ нема политика и стратегија за Западен Балкан

Sase Ivanovski

Планираната сезонска линија Скопје- Крф е откажана од комерцијални причини

Sase Ivanovski

Атентаторот на словачкиот премиер: „Не сакав да го убијам, само да го повредам“

Sase Ivanovski

Дали израелскиот премиер би бил уапсен во Германија?

Sase Ivanovski

Насилство и страв – Евреите од Берлин се загрижени

Sase Ivanovski

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Sase Ivanovski

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

Sase Ivanovski

АфД исфрлена од десничарите во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Маликиан доаѓа во Скопје: Виолината ми помогна да побегнам од ужасот на војната!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА СИ КАЖЕМЕ – Горан Јован Андоновски, заменик народен правобранител

Sase Ivanovski

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус 

Sase Ivanovski

Конститутивна седница  на Советот за следење на имплементацијата на Развојната Секторска Стратегија за правосудство (2024 – 2028)

Sase Ivanovski

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Sase Ivanovski

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Sase Ivanovski

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Sase Ivanovski

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес и избор на нов претседател согласно Статутот на партијата

Sase Ivanovski

Е СЕГА ФАЛИ УШТЕ СО АЛБАНИЈА ДА ЈА СПУКАМЕ И ЌЕ БИДЕ ТАМАН – Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Sase Ivanovski

Вучиќ: Вечерва ја завршив кариерата овде, нема да ми простат многу работи

Sase Ivanovski

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура – како генерација да бидеме бедемот на македонското постоење

Sase Ivanovski

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Sase Ivanovski

Владиката Пимен го демантира поглаварот Стефан: Колку што знам, никој од нас не бара да смениме Устав и да не се нарекуваме Македонска црква

Sase Ivanovski

НАМЕСТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СИЉАНОВСКА НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДРЖАВАТА ЈА НАРЕКУВАШЕ МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова побарала од Матарела гаранции за европската иднина на Македонија

Sase Ivanovski

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД, иако тој често ја навредуваше

Sase Ivanovski

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Sase Ivanovski

Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Израелските медиуми објавија снимка: Заложници во комбиња патуваат низ Газа

Sase Ivanovski
Вчитувам....