35.8 C
Скопје
23/07/2024 17:17
МАКТЕЛ

  

     

 

Мицкоски: Поднесовме предлог измени на Законот за енергетика по скратена постапка со кој нема да се зголеми цената на струјата на домаќинствата, нема да дозволиме стандардот на граѓаните да биде загрозен

      

Почитувани,Изминатите денови во јавноста една тема ги разбранува страстите и оправдано, тоа беше цената на електричната енергија која што ќе биде практично регулирана од страна на Регулаторна комисија за енергетика на Македонија во неделите кои што следат, а која што ќе биде апликативна односно важечка од први јули заклучно со 31 декември 2024 година.

   

Во јавноста проструи информација дека истата ќе претрпи значителни корекции во негативен тренд за граѓаните, односно истата ќе биде зголемена.Како идна Влада не сакаме да се мешаме во работата на независните регулаторни тела. Но, исто така како идна Влада имаме одговорност, а тоа го ветивме пред граѓаните за време на кампањата за време на претседателските и парламентарните избори дека тие ќе бидат нашиот приоритет, стандардот на граѓаните ќе биде наш приоритет и како такви и како идна Влада имаме намера сериозно да се грижиме за стандардот на граѓаните.

 

И да не дозволиме истиот тој стандард поради ситни интереси на поединци да биде начнат односно загрозен.Во таа смисла група пратеници од Коалицијата „Твоја Македонија“ предводена од ВМРО-ДПМНЕ денеска прво потпишан сум јас, доставивме до Архивата на македонското Собрание предлог закон за дополнување на Законот за енергетика по скратена постапка. Што е всушност овој предлог закон за дополнување на Законот за енергетика? Тоа е всушност предлог закон со кој нема да има зголемување на цената на електричната енергија за домаќинството односно стандардот на граѓаните ќе биде заштитен.

   

     

А, со овој предлог закон нема да се дозволи она кое што проструи изминативе денови во јавноста како информација да биде драматично зголемена цената на електричната енергија.Цениме дека со овој предлог закон за дополнување на Законот за енергетика по скратена постапка посебно домаќинствата кои што се во првата и втората група нема да добијат зголемени сметки за електрична енергија. А, исто така очекуваме и оние кои што влегуваат и во третата и во четвртата група зголемувањето на цената на електричната енергија да не биде значително односно да се движи помеѓу 1 и 2%.

Тоа е она што ние како идна Влада можеме да го направиме.Со други зборови нема да има зголемување на цената на електричната енергија за домаќинствата кои добиваат електрична енергија од универзалниот снабдувач. Сега би навлегол малку и во суштината, ќе ми треба и стручно објаснување, ќе се обидам на едноставен начин да сето тоа го доближам до вас, за да може на македонската јавност, на граѓаните да им биде појасно.Како се формира цената на електричната енергија? Цената се формира како збир од четири собирока. Тоа е цената која за своите услуги ја наплаќа МЕПСО, цената која за своите услуги ја наплаќа ЕВН Дистрибуција, цената која за своите услуги ја наплаќа ги наплаќа операторот на пазар МЕМО, плус цената на самата електрична енергија.

Вие слушнавте во јавноста дека самата цена на електричната енергија која што ЕСМ поранешно ЕЛЕМ ќе ја доставува до компанијата која што е универзален снабдувач, официјално се уште таа цена не сме ја виделе, но слушнавме дека владата донесла одлука на една од седниците таа цена да се зголеми. Од тоа што можевме во јавноста да го слушнеме цената од 57 донеле одлука да ја зголемат на 60 евра за мегават час, ќе видиме дали е тоа така.

Но, бидејќи ние сме внимателни рековме дека наш приоритет претставуваат граѓаните и нивниот стандард, затоа  предвреме преземаме мерки со кои не би се случил овој ценовен шок, за потоа да имаме инфлаторна спирала која што ќе го начне стандардот на нашите граѓани.Да се вратам сега на формирањето на цената. Сите овие 4 собирока се множеа со коефициентот 1,115. Зошто со овој коефициент, затоа што тоа беше старата маржа која што универзалниот снабдувач ја наплаќаше од домаќинствата или тоа е 11,5%.

Откако истече тој рок односно од како истече лиценцата со старата маржа за стариот универзален снабдувач се распиша нов јавен оглас, нов тендер и најповолната понуда ја намали таа маржа од 11,5 на 9,9 проценти. Што правиме ние со овој закон, со овој закон всушност односно дополнување на законот за енергетика всушност велиме дека не е потребно бидејќи станува збор за исто правно лице повторно формирање на ново правно лице, нова структура нови трошоци за банкарски сметки нови процедури и така натаму нешто што ќе трае со месеци туку велиме дека бидејќи станува збор за старо нов бидејќи истиот кој што и порано бил универзален снабдувач како правно лице ќе продолжи да биде универзален снабдувач како правно лице и во иднина, нема потреба да регистрира ново правно лице, бидејќи станува збор за истото, само му ја продолжува регулаторната комисија, по основ на овој предлог закон кој што ние го доставуваме за дополнување на законот за енергетика важноста на лиценцата и тоа значи дека наместо маржа од 11,5 проценти која што до сега им беше наплаќана на граѓаните, ќе биде наплаќана маржа од 9,9 проценти.

И истовремено упатувам порака до универзалниот снабдувач да врши многу внимателно оптимизација на своите потреби односно при набавката на електричната енергија да се води најпрво од интересите на граѓаните а потоа да направи вистинска оптимизација на своето портфолио кое што понатаму ќе го испорача кон граѓаните да не набавува количини на електрична енергија кои што нема да бидат потребни, туку да се држи до пристапот кој што ќе биде чесен, одговорен и пред се инспиративен за граѓаните, односно да направи оптимизација за својата набавка на електрична енергија.

Доколку овие две работи се случат, односно овој Закон за дополнување на законот за енергетика се донесе, ќе биде намалена маржата од 11,5% на 9,9 проценти и доколку универзалниот снабдувач направи оптимизација на своето портфолио, односно оптимизација на количините на електрична енергија, тогаш јас ве уверувам дека граѓаните нема да добијат повисоки сметки за електрична енергија.Ние сме влада која што е одговорна, ние сакаме да бидеме влада која што главен интерес ќе биде интересот на граѓаните, така во овој период додека сеуште не сме официјално влада се однесуваме, така ќе продолжиме во иднина. 

А, ќе сториме се што е во наша моќ, во овие шест месеци да го реорганизираме енергетскиот сектор во Македонија и веќе во следниот регулационен период од први јануари 2025 до 30 јуни 2025 година граѓаните да добијат поевтини сметки за електрична енергија, индустријата да добие, онаа која што е на регулираниот пазар, поевтини сметки за електрична енергија. На тој начин инфлацијата ќе биде задушена, односно цените наместо да се качуваат, ќе се намалуваат, граѓаните се нашиот приоритет и како идна влада имаме намера да ни  бидат исклучиво важни граѓаните. Граѓаните направија тоа што требаше да направат сега, идната влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ треба да направи за граѓаните.

    

Најново

(ВИДЕО) ДОБРО БЕ ДАЛИ СТЕ НОРМАЛНИ, ИМАТЕ ЛИ МАЛЦЕ ПАМЕТ?!

Sase Ivanovski

Oд струен удар почина 19-годишно момче во Радишани: Излегол од базен и сакал да пушти музика од миксета

Sase Ivanovski

Азески: Немаме видено развоен буџет од 1992 година

Sase Ivanovski

Се водат битки со огнот кај Јасен

Sase Ivanovski

Командирот на штипската противпожарна единица ги скршил двете раце при гаснење на пожар

Sase Ivanovski

ИДФ ја потврдија смртта на двајца заложници на Хамас

Sase Ivanovski

Леброн Џејмс ќе го носи знамето на САД на отворањето на Олимписките игри во Париз

Sase Ivanovski

ПОРАНЕШНАТА МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ СТАНА МАЈКА Нина Ангеловска Станков го доби синот Стефан

Sase Ivanovski

ХАОСОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ СЕ СТАБИЛИЗИРА Тошковски најави дека наскоро управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги

Sase Ivanovski

ОНКОЛОГИЈА ЌЕ РАБОТИ ВО 2 СМЕНИ До 20 часот ќе се дава терапија за пациентите

Sase Ivanovski

ГО ЗАПАЛИЛ ТРАКTОРОТ, ЈА ЗАПАЛИЛ ТРЕВАТА, ЈА ЗАПАЛИЛ КОЛАТА… Штипјанец имал баксузен ден

Sase Ivanovski

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ОД МАСАКРОТ ВО ДАРУВАР Почина уште еден од повредените во Домот за стари лица

Sase Ivanovski

ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ НА КЛУПА ВО АЕРОДРОМ Се работи за 44-годишник од Пробиштип

Sase Ivanovski

РУСИЈА НЕМА МИЛОСТ ЗА НОВИНАРИТЕ КРИТИЧАРИ Новинарка на Радио Слободна Европа осудена на шест ипол години затвор

Sase Ivanovski

СЕ ВЖЕШТУВА СИТУАЦИЈАТА НА КИПАР Не отстапуваме ни педа земја, ни на Ердоган, ни на некој друг

Sase Ivanovski

ШТИПЈАНЕЦ ПРАЗНЕЛ СТАНОВИ ВО СКОПЈЕ Крадецот е лишен од слобода и против него е поднесена кривична пријава

Sase Ivanovski

ДКСК за одлуката на Судскиот совет: Постапката за утврдување одговорност на членови на Управниот одбор на АСЈО е поднесена во законскиот рок

Sase Ivanovski

Трет каснат од змија во Велешко за 10 дена

Sase Ivanovski

Аваја: Правда за Ромите или Лов на Гласови? Што Навистина Сака Левица?

Sase Ivanovski

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава

Sase Ivanovski

ВРИЕ МИЛИОНЕРИ ВО ВЛАДАТА: НОВИОТ МИНИСТЕР ЗА ДОБРО ВЛАДЕЕЊЕ ИМА ТРИ СТАМБЕНИ ЗГРАДИ ВО БЕЛГИЈА

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски: Управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги за сите потреби на граѓаните

Sase Ivanovski

Два стана во Шпанија, по еден во Португалија и Србија, два во Скопје, девизни сметки во Чешка, Србија, Шпанија: Министерката Божиновска меѓу најбогатите во Владата

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Бјорн Габриел, претставник на Европската инвестициска банка

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов се стекна со бизнис од 10 милиони евра со СДС, дали затоа сега одработува со пиар за лажни вести?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СУДОТ ПРЕСУДИ ДЕКА ФУРКАН САЛИУ ПРАВИЛНО ГО ЧУВАЛ ПИШТОЛОТ ВО СВОЕТО ВОЗИЛО, ОТФРЛЕНО Е БАРАЊЕТО ОД МВР ЗА КАЗНА

Sase Ivanovski

Министерот Мисајловски на средба со амбасадорката на Кралството Норвешка Н.Е. Кристин Мелсом

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со грчката амбасадорка Филипиду

Sase Ivanovski

Ласовска на седницата за замениците министри: Програмските определби ќе се реализираат

Sase Ivanovski

Герасимовски-Гети: Општина Центар и Лајнос од Чикаго имаат заеднички интерес за соработка

Sase Ivanovski

Претрес во Битола, приведен дилер на дрога

Sase Ivanovski

ЛУДА КОЛУМНА НА ГЕРО: КОПУЦИТЕ ВО СДСМ НЕ ЗНААТ ДЕКА Е ШТЕДЕЊЕ ДА ЛЕТАШ СО БИЗНИС КЛАСА

Sase Ivanovski

СВР Скопје продолжува со засилено полициско присуство

Sase Ivanovski

140 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Двата хеликоптери на МВР исфрлија над 85 тони вода врз пожарите околу селата Мокрени, Габровник и Селце

Sase Ivanovski

СЛОВЕНИЈА УВЕЗЛА НАД 3 МИЛИОНИ ЛИТРИ МАКЕДОНСКО ВИНО ПО ПРОСЕЧНА ЦЕНА ОД 0,70 ЕВРО ЗА ЛИТАР

Sase Ivanovski

Средба на министерот Тошковски со Гуалано де Годој, претставник на Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР)

Sase Ivanovski

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски соопшти дека денес се исплатени субвенциите за мерките 1.3 и 1.10 од програмата за 2023 година.

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Фидан

Sase Ivanovski

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГАШИ СЕ СРЕТНА СО ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЗА ИСЛАМСКИ ПРАШАЊА НА САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

ОСНОВАЊЕ НА ЗАЕДНИЧКО ТЕЛО НА КОАЛИЦИЈАТА ВЛЕН КОМИСИЈА ЗА ПРАШАЊАТА НА ИЗБОРИТЕ, ИМЕНУВАЊАТА И НАДЗОР НА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПОЛИТИКИТЕ

Sase Ivanovski

Кривична пријава за „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“

Sase Ivanovski

Приведен криминалец баран со потерница

Sase Ivanovski

ИПАРД грант за производство на метални производи: До 600.000 евра за нови машини и опрема, изградба и реновирање на објекти

Sase Ivanovski

АКО ОДИТЕ НА ОДМОР, ОВА ТРЕБА ДА ГО ПРОВЕРИТЕ ПРЕД ДА ТРГНЕТЕ НА ПАТ: Ќе ви заштеди време и пари

Sase Ivanovski

Опасна игра на давеници

Sase Ivanovski

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

Sase Ivanovski

„Не сакам да девалвирам никого се додека не ги видиме преформансите“: Мицкоски за назначувањето на новите заменици

Sase Ivanovski

(ФОТО) И 6 ЛЕНТИ СЕ МАЛКУ Гужви на „Богородица“, се чека повеќе од еден час

Sase Ivanovski

ПАЗЕТЕ КАДЕ ЈАДЕТЕ Инспекторите влегуваат од ресторан во ресторан, уништени се 8,7 тони небезбедна храна

Sase Ivanovski

СРБИЈА ЌЕ ГО ЧИСТИ ДУНАВ ОД ПОТОНАТИТЕ ГЕРМАНСКИ БРОДОВИ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА Европската унија донира 16 милиони евра за извлекување на 21 брод

Sase Ivanovski

ДАЛИ ВМРО СЕ ЛУКСУЗИРА ИЛИ СДСМ СЕ ГЛУПИРА? Многу било 20.000 евра за авиобилети за 5 министри за Самитот на НАТО, а таман било 600.000 евра за изнајмување автомобили за Самитот на ОБСЕ во Скопје?

Sase Ivanovski

Деспотовски: Со настапот во ЛШ пишуваме историја, против Волунтари ќе бидеме крајно мотивирани

Sase Ivanovski

Го купиja за 35 милиони, а сега ќе го продадат за само 500 илјади фунти!

Sase Ivanovski

Скандал во Полска: Левандовски има фалц димпломa за завршен факултет

Sase Ivanovski

Словенецот Погачар е победник на Тур Д’Франс

Sase Ivanovski

Во протестите во Бангладеш уапсени над 500 луѓе

Sase Ivanovski

Израел нареди евакуација на областа што претходно ја прогласи за хуманитарна зона во Газа

Sase Ivanovski

Битка за легитимитет или „после мене потоп“?

Sase Ivanovski

Русинки, Молдавки и Албанки приведени во ноќен клуб на патот Тетово – Скопје

Sase Ivanovski

Се запали автобус на ЈСП „Скопје“, пожарот избил кај моторот поради неисправна инсталација

Sase Ivanovski

Трагична несреќа во Скопје: Загина мотоциклист, се судриле со Холанѓанец

Sase Ivanovski

Тошковски за пожарите: Состојбата е подобрена, но има жариште во правец на Криволак

Sase Ivanovski

Пикси не е повеќе селектор на Србија

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Со теренско возило старо 4 децении тргнале од Демир Капија до Серта да гасат пожар

Sase Ivanovski

Италијанскиот ланец супермаркети Conad влегува во Македонија

Sase Ivanovski

Во денешно време сите бираат несериозни врски, затоа што немаат време за љубов!

Sase Ivanovski

Малолетник од Кочани силувал малолетничка од Скопје

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Во Мексико среде бел ден брутално убиен висок полициски функционер

Sase Ivanovski

Курти: Нема социјална еднаквост без родова еднаквост, жените се наш приоритет

Sase Ivanovski

Дачиќ: Приштина се обидува да ја избегне одговорноста за убиството на полицаецот Крсмановиќ

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Израел ќе биде најсилниот сојузник на Америка на Блискиот Исток без оглед на исходот од изборите

Sase Ivanovski

Болтон: Трамп нема идеја како да стави крај на војната во Украина

Sase Ivanovski

По 11 години, кредитниот рејтинг на Турција за прв пат беше зголемен за два степена

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жена во Филаделфија ладнокрвно пукаше во 7-месечно бебе во количка

Sase Ivanovski

5.000 ЕВРА ЗА КУПЕН Е-АВТОМОБИЛ ПРОИЗВЕДЕН ВО КРАГУЕВАЦ Вучиќ најави дека попустот ќе го добие секој клиент

Sase Ivanovski

500.000 ВОЈНИЦИ ГО ДРЖАТ ПРСТОТ НА ОРОЗОТ Портпаролката на НАТО ја откри силата на Алијансата

Sase Ivanovski

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ – новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

Sase Ivanovski

БЕА НАЈСИРОМАШНИ ВО СВЕТОТ, СЕГА СЕ МЕЃУ НАЈБОГАТИТЕ ДРЖАВИ: Економскиот развој е достапен за секого

Sase Ivanovski

Ројтерс: Бајден одлучи да се откаже, откако анкетата покажа дека губи во шест клучни држави на изборите

Sase Ivanovski
Вчитувам....