4.8 C
Скопје
08/12/2022 01:11
МАКТЕЛ

Младите, спортот и самодовербата – Наши млади кошаркари изгубиле со 60 коша разлика во Белград

Благодарение на развојот на комуникациите, ние, родители, баби, дедовци,  можевме  директно, на Интернет, да ги следиме натпреварите.Со возбуда го следевме настапот на нашите деца, вљубени во кошарката како спорт. Тие, со ентузијазам влегоа да тренираат, да учат кошарка, во, барем за мене, најбрендираното име во Македонија, нашиот клуб „ Вардар„.

  

Од турнирот на кој учествуваа нивни врсници од Србија, Бугарија, Словенија, Црна Гора, БиХ, се вратија со убедлив пораз. Последно место. Гледав дел од натпреварите и токму  тоа што го видов и почувствував, ме натера јавно да го споделам и да го изнесам своето видување и својот став за младите и спортот  во нашата земја. Ќе се навратам само на натпреварот со белградски „Партизан„.Нашите деца загубија ни помалку, ни повеќе, туку дури  со 60 коша разлика.

Да, разлика во кошеви, разлика во резултат кој боли, секако, најмногу нив, децата, кои на паркетот се трудат да парираат, да се натпреваруваат со нивните врсници, но не боли и нас, нивните родители, баби, дедовци, соученици. Не боли и не тера да се запрашаме, што е тоа што нашите деца ги прави  резултатски инфериорни. Инфериорноста во резултатот, според мене, има општествена, организациона, социјална подлога или причина, предизвикана од низа секојдневни појави, што започнуваат од домот, преку образованието и начинот на кој се организира спортувањето меѓу најмладите, па се до девалвираните  индивидуални и колективни вредности.

  

Семејството е основата во кое на децата треба да им се вградуваат вистинските вредности, да се стимулира желбата за натпреварување, за докажување на реални основи со вложување на труд,  да се упатува на  препознавање на доброто од лошото. Семејството е тоа кое првично треба  на детето му ја всади самодовербата, да го поттикнува да верува во себе и во своите можности, да му дава крилја дека секогаш може повеќе и подобро.Верувам дека поголемиот дел од нашите деца, особено оние кои спортуваат, го јакнат во себе индивидуалното, но, за жал, впечаток ми е, дека колективната самодоверба е на најниско ниво. Во конкретниот пример за кој пишувам, тоа беше многу видливо. На паркетот, во кошаркарските натпревари, тогаш кога требаше да се соочат со  своите врсници и кога им беше дадена можност да се споредат, тие, наместо цврстина и одважност,покажаа недозволива инфериорност, исплашеност, чувство на пониска вредност во старт, што никако не му прилега на спортот. Бодрењето од страна на управата на клубот, на тренерите, изостана во целост, а тоа, и покрај добрите потези на децата, како да ги дестимулираше.

Проблемот е дали тие деца кои излегуваат на паркет, се токму тие кои треба навистина да се таму, затоа што вредат, знаат, имаат натпреварувачки дух и не признаваат пораз, едноставно се борат, гинат на теренот за себе, за клубот, за нас. Или, во изборот на вистинските таленти има и некои други критериуми. Организацијата на работа во клубовите, начините на тренинзи, интензитетот, препознавањето на талентот и развојот на  препознаените индивидуални  вредности е  многу важна и комплексна работа, особено кога се работи за малолетници. За тоа се потребни вистински професионалци, со одлични педагошки, па и психолошки знаења.

Во нашата реалност, родителите, плаќаат за нивните деца, да го практикуваат спортот кон кој покажале љубов и желба. Плаќањето е месечно, тренинзите ги определува клубот, салата во која се тренира по правило е најмена од некое училиште, условите се какви- такви, а тренерите …. е тие се тие за кои главно не знаеме ништо, или знаеме многу малку. Работат под капата и во име на клубот. Како тие ги доживуваат поразите на клубот во кој ги тренираат децата? Плачат ли после изгубените натпревари заедно со децата кои ги одбрале да се натпреваруваат, а родителите платиле да одат на турнир за да си ги измерат силите? Како ли ги тешат после катастрофалните загуби и со кои зборови ги убедуваат дека и натаму треба да останат во спортот заедно со нив? Солзите на поразените деца, на таа возраст, сигурно остануваат во нивните неубави спомени, оставаат траги. Се плашам дека таквите порази водат и до фрустрации. Истовремено, се сомневам дека некој подлабоко размислува за тоа.

Дали имаат клубовите стратегија за тоа како треба да работат со децата,како да им влеват самодоверба и од нив да градат личности без страв, со натпреварувачки дух и борбеност. Победите и поразите се составен дел на спортот, но, загубите  не би требало да се доживуваат со солзи заради катастрофални разлики. Можеби по некоја солза кога се работи за разлика од еден до два коша, какви сум видел на тарените по светот , но тогаш солзи има и на двете страни и кај тие што губат и кај тие кои победуваат. Тоа се толкува како среќа. Сепак, катастрофалните резултати се плод на лоша работа, тренерска недоволна компетентност, немање ораганизациони предуслови за добри резултати, па и општествена какафонија во спортот и работата со младите.

Оттука, сите мораме да се запрашаме каде  се младите, каде ни е спортот, како се практикува, каде сме ние во сето тоа. Како народ, ќе успееме ли инстуционално да  создадеме што подобри услови за  да изградиме не случајни спортски индивидуи, туку колективно способни за врвни резултати, полни со самодоверба и без фрустрации дека доаѓаат од мала земја. Млади спортисти желни за натпревар и победа, кои од турнирите ќе ни се враќаат со солзи радосници, поразите ќе ги прифаќаат спортски, без тага и чемер од постигнато, туку како мотив за поголемо вложување во себе, за нови себедокажувања, за јакнење на самодовербата.

Николчо Николовски

  

Најново

ЛЕНИН ГИ РАДИКАЛИЗИРА ПРОТЕСТИТЕ!

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТИТЕ СЕ БОРЕА КАКО ЛАВОВИ И ИЗВОЈУВАА ГОЛЕМА ЗНАЧАЈНА ПОБЕДА ВО ЏОРЏИЈА СО КОЈА ГО ДОБИЈА МНОЗИНСТВОТО ВО СЕНАТОТ, НИВНАТА МЕДИСКА И ПОЛИТИЧКА МАШИНА ГО ПРЕГАЗИ КАНДИДАТОТ НА ТРАМП КОЈ БЕШЕ АМЕРИКАНСКА ВЕРЗИЈА НА НАШИОТ АЛЕКСАНДАР МАЛЕНКО

Sase Ivanovski

ОВА ЌЕ ЗНАЧИ ВОЈНА, ОВА Е НАЈГОЛЕМА КЛЕТВА ЗА ОВАА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

АПЕЛ ЗА ДОНАЦИЈА ⛪️Црква “Св.Спас” и Црковно здружение за обнова и реконструкција на Црква во с. Долно Палчиште, тетовско

Sase Ivanovski

Тежок судир вечерва го затвори автопатот Скопје – Тетово

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Вечерва на покана на Шефот на OSCE Mission to Skopje, Килијан Вал, присуствував на прием по повод јубилејот 30 години ОБСЕ во Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Министерот за внатрешни работи, Спасовски, присуствуваше на Свечена академија по повод црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

„Црвена Јабука“ ја препеаја песната на Јонче Христовски „Ако умрам ил загинам“

Tamara Ivanovska

МИС НА ХРВАТСКА ГЛАВНА ЅВЕЗДА НА СВЕТСКОТО ПРВЕНСТВО

Tamara Ivanovska

Ваква висока и системска корупција се решава со апсења

Tamara Ivanovska

НЕМА ПАРИ АКО ВЕ РАЗРЕШАТ ИЛИ ДАДЕТЕ ОСТАВКА Уставен поведе постапка за укинување на апанажата на функционерите

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ: Единствени кои имаат бизнис интереси од Град Скопје се тандемот Тачела и коалицијата на неврзаните (СДС, Левица и ДУИ) и бугарски автобуси за јавен превоз?

Tamara Ivanovska

Маричиќ од Виена: Поддршка за членство во ЕУ имаме, наша задача се реформите и да останеме на европскиот пат 

Tamara Ivanovska

СДСМ: Повлекувањето на Ленин е игра на ВМРО-ДПМНЕ, Мицкоски да ја прекине блокадата

Tamara Ivanovska

Максим Димитриевски му подари книга “The soul of Macedonia” на Претседателот на Израел Ицсхак Херцог

Tamara Ivanovska

Маричиќ: Наша задача се реформите и да останеме на европскиот пат 

Tamara Ivanovska

Мнозинство од граѓаните и политичките партии во земјава ја осудуваат руската агресија врз Украина

Tamara Ivanovska

Приведени две лица од Делчево за „перење пари“

Tamara Ivanovska

„Макекспрес превоз”: Не сме организатори на протестите, апелираме политичките партии да не ги злоупотребуваат превозниците за препукувања

Tamara Ivanovska

Крај за медените години на корупцијата

Tamara Ivanovska

СПАСОВСКИ: Вечерва на покана на Шефот на OSCE Mission to Skopje, Килијан Вал, присуствував на прием по повод јубилејот 30 години ОБСЕ во Република Северна Македонија

Tamara Ivanovska

Еден глас помалку за власта: Апсолутно нема да гласам за уставните измени, вели коалицискиот партнер на СДСМ, Трајанов

Tamara Ivanovska

Мистерија во скопски хотел: Момчето кое пред три месеци исчезна од хотелот се уште не е пронајдено!

Tamara Ivanovska

Инфлацијата се искачи на загрижувачки 19,5 отсто на годишно ниво

Tamara Ivanovska

Воз за Белград ќе нема и догодина, за Солун и Истанбул се чека согласност од Грчките железници

Tamara Ivanovska

Ученици од „Ѓорѓија Пулевски“ донираа пари за топол оброк за нивните врсници

Tamara Ivanovska

Наставниците што имале плата од околу 26.000 денари, од овој месец ќе земаат околу 30.000 денари

Tamara Ivanovska

Благодарници за брачниот пар Баарс од Холандија за нивните донации во медицинска опрема

Tamara Ivanovska

За вистинска заштита на приватноста, сите закони треба да се усогласат со законот за заштита на лични податоци

Tamara Ivanovska

Истражување со фокус групи: Граѓаните сметаат дека политичарите работат само за свои интереси

Tamara Ivanovska

Инспекторатот за животна средина вработува тројца нови инспектори, двајца водостопански и еден за природа

Tamara Ivanovska

„е-Општество.мк“: Превенцијата и едукацијата на општеството се најсилното оружје за кибер-безбедност

Tamara Ivanovska

Михаилов: Изненаден сум што Германија и Шпанија испаднаа од СП, на Македонија би и било многу тешко!

Tamara Ivanovska

Управниот одбор на ЗЕЛС бара Владата да не ги враќа општините на слободниот пазар на електрична енергија

Tamara Ivanovska

Тасева за тимот од САД што ќе истражува корупција: Порака дека повеќе нема да се толерираат само зборови

Tamara Ivanovska

Ленин- Ме прелажа. Успешно ме изманипулира, се извинувам што ја подржав

Tamara Ivanovska

ЧУЛЕВ: Не е фер да се споредуваат Субрата Рој и Онишченко

Tamara Ivanovska

СНЕЖЕ ВЕЛКОВ: Госпоѓа на улица, домаќинка во кујната, „старлета“ во спалната…!

Tamara Ivanovska

„Тајм“ го прогласи Зеленски и украинскиот народ за „Личност на годината“

Tamara Ivanovska

Изборот на директор на Академијата за судии и јавни обвинители одложен, пристигнала уште една пријава

Tamara Ivanovska

Измамите по телефон не запираат, лековерни граѓани даваат пари на непознати лица!

Tamara Ivanovska

Нов детал од истрагата за смртта на Јанеска: Пиштолот што бил пронајден покрај неа, бил во сопственост на нејзиниот партнер

Tamara Ivanovska

Меркел си ги признава грешките.Требаше порано да реагираме на агресивноста на Русија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НЕ МОЖЕА СО ШИПКА, ПА УПОТРЕБИЈА ЕКСПЛОЗИВ Вооружената група ги крена во воздух банкоматите во Топанско

Tamara Ivanovska

ЕВРОПОЛ „УЛОВИ“ КРУПНА РИБА Пресретнат бразилски брод со над 4,6 тони кокаин во вредност од 150 милиони евра

Tamara Ivanovska

МОЌЕН ЦИКЛОН ЌЕ ЈА ПОГОДИ МАКЕДОНИЈА? Според Попоски треба да се подготвиме за интензивни дождови и поплави

Tamara Ivanovska

СЕ ЛУКСУЗИРА ЛИ ФИНАНСИСКИОТ ДИРЕКТОР НА МАКЕДОНСКИ ЖЕЛЕЗНИЦИ – ТРАНСПОРТ? Вели дека не е вистина дека го „заробил“ службеното возило, ама не кажува каде е

Tamara Ivanovska

ЕВРОЕНТУЗИЈАЗМОТ ОПАЃА, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ Пендаровски во Брисел потврди дека ЕУ е најдобрата алтернатива за нас

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БОМБА НА НАЌЕ ЧУЛЕВ: МВР ПЛАЌА 4 МИЛИОНИ ЕВРА ГОДИШНО ЗА ОШТЕТИ КОН ВРАБОТЕНИ КОИ БИЛЕ НЕРЕГУЛАРНО ПРЕРАСПРЕДЕЛЕНИ, СУСПЕНДИРАНИ ИЛИ ДОБИЛЕ ОТКАЗ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НАЌЕ ЧУЛЕВ: МЕ ИЗБРКАА ОД РАБОТА, БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЕРТИФИКАТИ СЕ КОРИСТАТ КАКО АЛИБИ ЗА ЧИСТКА НА НЕПОДОБНИ ВО БЕЗБЕДНОСНИТЕ СЛУЖБИ

Tamara Ivanovska

САШКО КОЦЕВ: Добро видовме дека можете, сега тргнете ги автобусите!, порача тој

Tamara Ivanovska

Кутиров: Реконструкција на граничните премини со Бугарија и дигитализација на постапките за подобрување на трговската размена во регионот

Tamara Ivanovska

Мицкоски на средба со Канадскиот амбасадор Џајлс Норман

Tamara Ivanovska

СКОПСКО со нов проект во партнерство со Министерството за животна средина и просторно планирање и Пакомак

Tamara Ivanovska

Прв состанок на Групата за поддршка на Кримската платформа

Tamara Ivanovska

СДСМ: Не е само Ленин, Мицкоски е тој кој треба да ја повлече блокадата на Скопје

Tamara Ivanovska

Битиќи – Филипиду: Добрососедските односи помеѓу Северна Македонија и Грција носат значителни придобивки за двете земји

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СДСМ:Сите виновници за хаосот во Скопје се поврзани со ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СДСМ: Доста беше изживување врз граѓаните Мицкоски да ги запре блокадите на Скопје

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски да каже колкава штета им направи на граѓаните со блокадите во Скопје и да се повлече

Tamara Ivanovska

Реформите во одбраната и поддршката за Украина теми на денешната средба на Петровска со амбасадорите на земјите членки на ЕУ

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Коалицијата Тачела да го реши проблемот со превозниците кои сами го креираа, по Ленин да се повлече и Сталин, а не да се закануваат дека со специјалци ќе газат луѓе

Tamara Ivanovska

Управниот одбор на ЗЕЛС ја одржа 11 седница на која дискутираше за предизвиците од енергетската криза, каде посебно внимание беше посветено на дописот што EVN group го испрати до општините

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Васко Кичевски да одговори за бизнис интересите на коалицијата Тачела, а за малверзациите во ПОЦ ќе има ревизија и кривична одговорност по промена на власта

Tamara Ivanovska

Во Делчево ќе се отвори –центар за дијаспора

Tamara Ivanovska

ВМРО-ДПМНЕ со свои претставници во Вашингтон САД, на форум на ИДУ

Tamara Ivanovska

Средба Џафери-Милков, соработката секако треба и понатаму да се продлабочува, заради продолжување на процесот на проширување на Европската унија

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Странски извршители да гонат криминал, а не домашни е јавен пораз и доказ дека МВР продуцира криминал, Спасовски да си даде оставка

Tamara Ivanovska

(ВИДEO) Од прес-конференцијата на портпаролите: Одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство; Одлука за користење средства од Посебниот фонд за подобрување на условите за вработување и работење на инвалидните лица и за финансирање мерки за вработување евидентирани невработени лица

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: СДС по тајните средби на Ковачевски со Арсовска очекувано застана во нејзина одбрана

Tamara Ivanovska

Ковачевски-Едштадлер: Северна Македонија доверлив партнер и идна членка на ЕУ

Tamara Ivanovska

Од прес-конференцијата на портпаролите: Изминатото деноноќие произведени 12.580 MWh електрична енергија, целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

МОН: Волонтери на Мировниот корпус ќе соработуваат со девет основни и две средни училишта

Tamara Ivanovska

Претседателот Пендаровски на Самит во Брисел: ЕУ е најдобрата алтернатива и патеката од која нема да се откажеме

Tamara Ivanovska

Што е крипто валута?

Tamara Ivanovska

Главната расправа за пожарот во тетовската модуларната болница одложена за 27 декември

Tamara Ivanovska

Инспектори од Центар затворија градилиште на Пластичарска: Инвеститорот треба да го урне објектот

Tamara Ivanovska

Стопанската Комора на Македонија идентификува извозните можности и потенцијали на македонската економија

Tamara Ivanovska

Јовановски најави оставка од „Слобода превоз“

Tamara Ivanovska

Пендаровски побарал помош од НАТО за сајбер безбедноста

Tamara Ivanovska

Leave a Comment