21.8 C
Скопје
01/10/2023 01:18
МАКТЕЛ

   

    

НАД 30 ПАЦИЕНТИ ВО МАКЕДОНИЈА ЖИВЕАТ СО МЕХАНИЧКА ПОТПОРА НА СРЦЕТО Најмладиот пациент е неколкумесечно бебе

    

Најмалиот пациент е неколкумесечно бебе. Овие пациенти немаат едноставен живот. Секоја недела имаат преврски, проверка на електрониката, контроли и еден куп лекарства.
Мала машина во срцето приклучена на батерии или живот на батерии. Вака Боре Минов, член на Здружението „Храбро срце“ во видео разговор за МИА го опишува животот на повеќе од 30 пациенти со механичка потпора на срцето.
Најмалиот пациент е неколкумесечно бебе. Овие пациенти немаат едноставен живот. Секоја недела имаат преврски, проверка на електрониката, контроли и еден куп лекарства.

   

– Да објаснам – елват е со една пумпа, каде што на едната комора од срцето се помага за пациентот да функционира, а биват е кога и двете комори мора да се потпрат со механичка потпора и тие лица носат две пумпи. Прво е тежината на тие механизми, затоа што покрај тоа што во срцето се наоѓа одредена машина, и надворешните батерии имаат своја тежина, а тежат од три до пет килограми и пациентот секогаш покрај проблемите што ги има, е оптоварен од тоа што мора да го носи. Тука се и проблемите со капање, движење, со многу работи – вели Минов.

 

Во видео разговорот снимен во прес-центарот на МИА во Штип, Минов посочува дека изминатите години пациентите со механичка потпора на срцето имаат голема поддршка од Министерството за здравство. Ваквите интервенции во просек чинат околу 100.000 евра, но трошокот за механичка потпора на срцето целосно го покрива државата.
– Животот на еден пациент пред и после се разликува за 360 степени. Тоа не е едноставен начин на живеење. Тоа е живот на батерии. Пациентот е нон -стоп приклучен на батерии и зависи од таа потпора како понатаму неговиот живот ќе продолжи. Колку е тоа скапо, евтино, тоа е веќе релативно, кога се работи за живот. Но, можам да кажам дека по нашиот македонски стандард, доста е скапо одржувањето на еден таков пациент – вели Минов.

   

     

Некои од пациентите можат да работат, но некои не, а се зависи од тоа, како што вели Минов, во која фаза од заздравување се.
– Можам да кажам дека многу од нив функционираат исто како и останатите луѓе, но има и пациенти кои не можат да функционираат ниту дома, имаат голема тежина, а камоли пак да работат – истакнува Минов.
Во изминатите пет години расте бројот на пациенти Интервенциите главно се прават во Комплексот клиники „Мајка Тереза“ во Скопје. Минов објаснува дека одговорен е доктор Јовев кој, како што вели, создал извонреден тим.

– Не само што имплантираат механички потпори на срце, туку последните години почнаа и со трансплантација на срце. Зборуваме конкретно за срцето, но веќе има трансплатација и на црн дроб, коскена срж, а на бубрег имаше и претходно. Значи тоа е голем напредок – нагласува Минов.Минов забележува дека за пациентите со механичка потпора на срцето има две опции – првата опција е да се подобри сопственото срце и механичката пумпа еден ден да се извади, а втората опција е трансплантација.
– Постои опција сопственото срце да се подобри и механичката пумпа се извади еден ден кога срцето ќе се покаже дека е доволно заздравено. Но, во моментов има многу мал процент, односно мал е бројот на пациентите кои се опоравуваат. Втората опција е трансплатација и за некои пациенти тоа е единственото решение. Постои регистер и тоа е работа на координаторот за трансплатација докторка Маја Мојсова и нејзините помошници. Но, тој регистер е таен, не e од јавен карактер и веруваме дека тоа функционира како што треба, што последните години се покажува дека е така – вели Минов.

Македонските лекари досега имаат извршено 70 успешни трансплантации на органи
Поклон до земја за семејствата кои ја носат најхуманата одлука да ги донираат органите на некој нивни близок кој починал, велат Маја Мојсова-Мијовска, национален координатор за трансплантација и Борче Минов од здружението „Храбро срце“. Во последните неколку години, оценуваат тие, расте свеста кај македонските граѓани за органодарителството.

Мојсова-Мијовска во разговор за МИА појаснува дека за да се изврши трансплантација на орган, мора да се исполнат низа етички, морални и професионални стандарди, но и да се почитува домашната законска регулатива. Дарител на орган може да биде само лице кое починало од мозочна смрт.
– Треба да се докаже таа мозочна смрт. Тоа е потешкиот пат. Треба да има два клинички теста и едно параклиничко испитување за да биде тоа докажано. Откако ќе биде докажано, мора да се испита дали тој пациент носи некакви болести што може да му ги пренесе на реципиентот – вели Мојсова-Мијовска.

Во моментов, вкупно 140 пациенти чекаат за трансплатација на органи, а бројката, за жал, е зголемена, потенцира Мојсoва-Мијовска.
Во земјава има програми за трансплантација на срце, бубрег, црн дроб и коскено ткиво. Извршени се вкупно 70 трансплантации.
– Во изминатите три-четири години имаме трансплантација на 47 бубрега, два црни дроба, осум срца и имаме 13 трансплатации на коскени ткива. Сите трансплатации се успешни. Пациентите имаат добар, квалитетен живот, живеат нормален живот и се работоспособни – вели Мојсова-Мијовска.

Во земјава има Закон за трансплантација на органи и органодарителство од 2013 година, но Мојсова-Мијовска за МИА открива дека од страна на ЕУ обезбеден е грант за реализација на проект, во кој освен кампањa за подигнување на свеста кај населението за органодарителство, се очекува да пристигнат и експерти од ЕУ, кои треба да укажат во кој дел би требало да има измени во законот со цел тој да се усогласи со европската регулатива.
На оваа тема, најнапредна на Балканот и меѓу првите држави во Европа е Хрватска.

    

Најново

НИКОЛОВСКИ ВЕЛИ ДЕКА ГО ШТИТИ ПРОИЗВОДСТВОТО За доматите, краставиците и за пиперот до декември нема помали увозните давачки

Sase Ivanovski

Ковачевски на средби со граѓаните на  Дојран: Обезбедивме 135 милиони денари, го решаваме деценискиот проблем за санација на колекторскиот систем

Sase Ivanovski

Се молерисуваат училниците во ООУ “Невена Георгиева Дуња”-Кисела Вода

Sase Ivanovski

Косовска влада: Војската на Србија тргна од три правци кон Косово

Sase Ivanovski

Николоски: Се сомневаме дека сме прислушувани и следени, а демант нема

Sase Ivanovski

СЕГА ПЛАЧЕ ПО ЧЛЕНОТ 353, А ТОЈ ГО СРУШИ Георгиевски го потсетува Груевски

Sase Ivanovski

Николовски: Ве поканувам на 7 октомври на вториот саем за храна и пијалоци Вкуси ја традицијата, заедно да ги вкусиме убавите производи од нашите успешни мали производители на храна и пијалоци

Sase Ivanovski

Какво треба да биде новинарството – вистинито или неутрално

Sase Ivanovski

Вучиќ: Радоичиќ ќе мора да одговори на повикот на надлежните органи

Sase Ivanovski

СРБИЈА НЕ САКА ВОЈНА Вучиќ вели дека војската нема да влезе во Косово

Sase Ivanovski

УЖИВАЈТЕ ВО „ЛЕТЕН“ ВИКЕНД ВО ОКТОМВРИ Температури до 30 степени

Sase Ivanovski

ЗАВРШИ ОБДУКЦИЈАТА ВО ПРИШТИНА Семејствата на загинатите Срби во северно Косово ги презедоа телата

Sase Ivanovski

Богоев: Има ли подобра цел за обединување од членство во ЕУ до 2030 година?

Sase Ivanovski

Поранешниот судија Теофиловски прв ги осети измените во КЗ – застаре делото за злоупотреба тешка 860.000 евра

Sase Ivanovski

Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Спасовски на селекција на кандидати за полициски службеник во Центар за обука Идризово: Сериозен пристап во продуцирање професионални полициски службеници

Sase Ivanovski

Вчера активни биле 20 пожари, 16 се изгаснати

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: АКО СЕ ВРАТИ ВО ЗЕМЈАТА, ГРУЕВСКИ Е ДОБРЕДОЈДЕН ВО ПАРТИСКОТО СЕДИШТЕ

Sase Ivanovski

Сопругот ја нападнал со тврд предмет, пријавила во полиција

Sase Ivanovski

СРБИЈА ПОЧНА ДА ЈА ПОВЛЕКУВА ВОЈСКАТА ОД ГРАНИЦАТА СО КОСОВО ПО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕТО ОД ВАШИНГТОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ГРУЕВСКИ МУ СЕ ИЗВИНИЛ НА ЏАФЕРИ ЗА ТОА ШТО МУ ИСТУРИ ВОДА, ОВОЈ ГО ПРИФАТИЛ ИЗВИНУВАЊЕТО СО КОМЕНТАР, НЕ МЕ ИСТУРИ СО КИСЕЛИНА, ТУКУ СО ВОДА

Sase Ivanovski

ТРАЈКО СЛАВЕСКИ ОДГОВОРИ НА ОБВИНУВАЊАТА ОД АРСОВСКА ДЕКА ЈА МАЛТРЕТИРАЛ СОВЕТНИЧКАТА ВИТИНА: Простачкиот речник на докажано најнеспособниот градоначалник на Скопје, од Турско до денешни дни, Данела Арсовска, не заслужува коментар

Sase Ivanovski

Ване Цветанов се спаси од затвор со измените во КЗ, па се враќа во Македонија: Ова е крај на едно азилантско патешествие!

Sase Ivanovski

Меџити: Сомнежи за квалитетот на глукомерите не треба да има

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА НЕ БЕШЕ ТРАГИЧНО ЌЕ БЕШЕ СМЕШНО, ЛУДА ИЗЈАВА НА МИЦКОВСКИ: СДСМ РАБОТИ ЗА РУСИЈА СО ТОА ШТО НЕ ТУРКА ВО ЕУ, НИЕ РАБОТИМЕ ЗА ЗАПАДОТ СО ТОА ШТО СТАВАМЕ ВЕТО?!?!

Sase Ivanovski

Курти: Врската меѓу Вучиќ и Радоичиќ е неразделна

Sase Ivanovski

Колумна на амбасадорот на Република Кина во Македонија, Џанг Ѕуо: Економскиот брод на Кина има предност да плови на поволниот ветер и бранови и како таков на долг рок продолжува да се движи напред

Sase Ivanovski

Нова бугарска фирма ќе снабдува гас за ЕСМ

Sase Ivanovski

Андонов: Владата низ транспарентна постапка го избра приватниот инвеститор за Чебрен

Sase Ivanovski

Стоилковски прашува: Дали Груби дал лиценци за коцкање на Черепот, бизнис партнер на Русинот Пригожин?

Sase Ivanovski

Богоев: Го ставаме во оператива Секторот за посебни истражни мерки

Sase Ivanovski

БОМБА НА НОВИНАРОТ НИКОЛОВСКИ: ВЛАДИЦИ ОД МПЦ СЕ ЗАКАНИЛЕ ДЕКА ЌЕ ПРАВАТ НОВА ПРАВОСЛАВНА ЦРКВА КОЈА ЌЕ БИДЕ ПРИЗНАЕНА ОД МОСКВА?!?!

Sase Ivanovski

МАРЈАН НИКОЛОВСКИ: Руските манипулации со МПЦ-ОА и што вушност бара Вселенската патријаршија

Sase Ivanovski

Пендаровски: Присуството на пет илјади војници на НАТО во Косово гаранција дека кризата нема да се прелее во регионот

Sase Ivanovski

77-годишен маж се обидел да ја силува својата сосетка

Sase Ivanovski

Свечља – Ќе бараме екстрадиција на Радоичиќ и не само тоа

Sase Ivanovski

ЕСМ снабдување со топлина: Потрошувачите, заедниците на сопственици и управителите да проверат дали објектите се подготвени за грејната сезона 2023/2024

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕОРГИЕВСКИ: МИЦКОВСКИ ИЗМИСЛИ ПРИЧИНА ЗА ДА СЕ ПРЕСМЕТА СО ГРУЕВСКИ ЗАТОА ШТО МУ СМЕТА НЕГОВАТА СЛАВА

Sase Ivanovski

Спасовски е против Законот за амнестија: Моментот и опфатот се апсолутно несоодветни

Sase Ivanovski

Бесими: Очекуваме поголем интерес од банките и институциите за зелената обврзница, за граѓаните нова граѓанска во октомври

Sase Ivanovski

(Видео) Георгиевски: Не постои бугаризација во Македонија, главниот процес е србизација

Sase Ivanovski

Милан Радоичиќ даде изјава во српското МВР за настаните во селото Бањска

Sase Ivanovski

Амбасадорот на САД во Приштина Џефри Ховениер: Зад вооружениот напад во Бањска стојат една или повеќе структури

Sase Ivanovski

ФОКУС: ОТКАКО ПРОДАДОА ХОТЕЛ ЗА ЏАБАЛАК НА ПОПОВА ШАПКА, ГРАНИТ ДОБИВА ДЕБЕЛИ ТЕНДЕРИ ЗА ОБИКОЛНИЦИ?!

Sase Ivanovski

Утре посебен сообраќаен режим во Скопје поради Скопскиот маратон

Sase Ivanovski

Превентивни активности на МВР за безбедна ловна сезона, заштита од пожари и безбедност во сообраќајот

Sase Ivanovski

Анима мунди: Институциите натежнуваат кон масовно убиство на повеќе од половина од популацијата на мечки

Sase Ivanovski

НЕ Е ЛЕСНО ДА ВОЗИШ НИЗ ЧИЛЕ, ЗЕМЈАТА Е ДОЛГА КАКО 10 ЕВРОПСКИ ДРЖАВИ ЗАЕДНО

Sase Ivanovski

Арсовска: Мизогеното и дивјачко однесување на Славевски резултираше со хоспитализација на една жена која е мајка на две деца!

Sase Ivanovski

Рама на “Berlin Global Dialogue”: Некои земји во регионот се под руско влијание, потребна е забрзана интеграцијата на Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АРСОВСКИ: ГРУЕВСКИ НЕ МОЖЕ ДА ПОМОГНЕ ЗА УСТАВНИТЕ ИЗМЕНИ, АМА МОЖЕ ДА МУ НАПРАВИ ГОЛЕМА ШТЕТА НА МИЦКОВСКИ

Sase Ivanovski

Заев: Пред пет години на денешен ден 610.000 граѓани гласаа за историскиот Договор од Преспа

Sase Ivanovski

Миле Зечевиќ поднел оставка од Надзорниот одбор од Стопанска банка Битола

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бугарскиот клуб на Косово што го отвори Јотова – под клуч

Sase Ivanovski

(ВИДЕО): Јанкуловска во „360 степени“: Мицкоски не ме злоупотреби со фотографијата од средбата

Sase Ivanovski

ПОЗИТИВНИ КОМЕНТАРИ ЗА СТАЈЛИНГОТ НА ПРВАТА ДАМА НА ЗАТВОРАЊЕТО НА БРАЌА МАНАКИ

Sase Ivanovski

Заев: Пет години по Преспа, време е за нов македонски успех

Sase Ivanovski

САД загрижени од големата воена мобилизација на Србиjа на границата со Косово, повикаа Белград да ги повлече силите

Sase Ivanovski

Србија трупа војска на границата со Косово

Sase Ivanovski

Сашко Коцев: Петар се повлече оти беше исмејуван поради износената облека, му помогнав така што ми стана најдобар другар!

Sase Ivanovski

ФЕРО ИНВЕСТ ПОЧНА ДА ПРОИЗВЕДУВА ТРАФОСТАНИЦИ ЗА ЕЛЕКТРАНИ ОД ОБНОВЛИВИ ИЗВОРИ

Sase Ivanovski

180 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Шаќири на Конференција на министрите за образование на Советот на Европа, дигитализацијата на образованието е меѓу приоритетите на МОН

Sase Ivanovski

Петровска-Тагарев: Соработката во одбраната меѓу С. Македонија и Бугарија е каква што им доликува на две земји членки на НАТО

Sase Ivanovski

Тагарев: Руски бродови шетаат низ бугарската зона во Црното Море, постои ризик од инцидент

Sase Ivanovski

СЕКОЈ ДЕН ПО ЕДНА… Зошто е добро да се пие по една чаша црвено вино?

Sase Ivanovski

Шер (77) ја потврди врската со 40 години помладо момче

Sase Ivanovski

Цените на нафтата надминаа 96 долари за барел

Sase Ivanovski

НБА казни млад кошаркар – на жените им ги покажувал интимните делови на телото

Sase Ivanovski

Германските производители на автомобили најавија повисоки цени

Sase Ivanovski

Над три четвртини од Ерменците го напуштиле Нагорно Карабах- досега избегале 93.000

Sase Ivanovski

Картичките за субвенциониран оброк може да се подигнуваат и во сабота, а ќе се користат од понеделник

Sase Ivanovski

Приведен криумчар, пронајдени лекови, цигари, казино картички, брендирана спортска облека  без документација

Sase Ivanovski

КОНЕЧНО, ЗА ДЕЦАТА, МЛАДИТЕ И ТРУДНИЦИТЕ ИМА СЕНЗОРИ ЗА ДИЈАБЕТЕС: Ќе заврши боцкањето по неколку пати на ден, Диме Велев за Фактор

Sase Ivanovski

САД ТВРДИ ДЕКА СРБИЈА ТРУПА ВОЈСКА КОН КОСОВО Бара од Вучиќ да ја повлече, тој негира

Sase Ivanovski

ГЕРАСИМОВСКИ: ОТВОРИВМЕ НОВА СЕНЗОРНА СОБА ВО ООУ „КИРО ГЛИГОРОВ“, БЛАГОДАРЕНИЕ НА ТИКА

Sase Ivanovski

ПОЛИЦИЈАТА УАПСИ МАЖ ОБВИНЕТ ЗА УБИСТВОТО НА ТУПАК 27 години по смртта на познатиот рапер

Sase Ivanovski

ИСТОВАРЕТЕ ГИ ВО ГЕРМАНИЈА! Италија не сака да прима мигранти спасени од НВО

Sase Ivanovski

Бектеши во посета на Бимилк: И другите компании да го следат примерот на Бимилк за општествена одговорност во кризно време

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Во рамки на посетата на Крива Паланка, заедно со градоначалникот Сашко Митовски го посетив општинското средно училиште „Ѓорче Петров“, каде што ја продолжуваме кампањата наменета за средношколците „Кажи НЕ на дрогата, ДА на животот“

Sase Ivanovski
Вчитувам....