24.8 C
Скопје
21/05/2024 19:19
МАКТЕЛ

  

     

 

На ФЕИТ почнаа Робомак и Робомак јуниор

      

На Факултетот за електротехника и информациски технологии (ФЕИТ), денеска, се отвори 12-тото издание на Робомак и 4-тото издание на Робомак јуниор. На двата Робомак настани учествуваат околу 115 учесници – студенти и средношколци. Робомак 2024 претставува меѓународен натпревар, семинар и студентска конференција во полето на роботиката, електрониката, автоматиката и вештачката интелегенција. Финалниот натпревар во сите категории ќе се одржи на 27.4.2024. Носители на настанот се македонската секција на ИЕЕЕ (IEEE – The Institute for Еlectrical and ЕlectronicsЕnginеers), преку нејзиниот студентски огранок при УКИМ и Факултетот за електротехника и информациски технологии, во коорганизација со Факултетското студентско собрание – ФЕИТ. Ова собиралиште на млади иноватори и експерти, по 12-ти пат е домаќин на повеќе од 60 учесници од земјата и странство, што гоправи најголем настан од ваков карактер на нашите простори. Преку оваа платформа, студентите имаат можност да се запознаат со последните технолошки иновации поврзани со роботиката, автоматиката, електрониката и вештачката интелигенција, преку богатата програма и практични работилници.

   

„Со гордост може да кажам дека традицијата која ја постави Робомак прераснува и во бренд во нашата држава, брендот на Робомак, кој е познат меѓу студентите и средношколците. Бренд кој е синоним за роботика, автоматика, електроника и вештачка интелигенција. Бренд кој значи натпреварувачки дух, експериментирање со најсовремени технолошки достигнувања и одлично дружење меѓу натпреварувачите. Бренд кој на едно место собира талентирани млади умови, популаризира STEM дисциплини и прави промоција на капацитетите на нашиот универзитет и нашите студенти“, рече деканот на ФЕИТ, професор д-р Владимир Атанасовски на отворањето на Робомак.

 

Според деканот, Робомак претставува поширока платформа која на студентите им нуди можност за натпреварување и надградување. Преку 5-те натпреварувачки дисциплини, 61 студент на Робомак 2024 практично имплементираат роботски системи за препознавање бои и говорни команди, ќе програмираат интелигентни агенти за работа во динамички средини, ќе комбинираат роботика и алгоритми од машински вид заради роботски-помогнато сортирање на објекти и извонредно ќе се забавуваат со робомаковската интерпретација на формула 1, односно програмирање на само-управувачки тркачки возила.„Покрај практичната работа, оваа недела ќе биде исполнета и со одлични предавања кои ќе им помогнат на натпреварувачите подобро да ги подготват своите решенија за финалето. Конечно, преку натпреварувачкиот дел, студентите ќе може да научат што значи тимска работа, вештина која ќе им помогне во нивната идна кариера“, рече Атанасовски.

   

     

Професор д-р Биљана Ангелова, ректор на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје во своето обраќање потенцираше дека овој настан претставува збир на талентирани умови и доказ за зголемената важност на роботиката и вештачката интелигенција во општеството. „Светот околу нас претрпува брза технолошка трансформација. Автоматизацијата и интелигентните системи суштински ги менуваат индустриите, од производство и здравствена заштита до транспорт и комуникација. Додека гледаме кон иднината, јасно е дека роботиката и вештачката интелигенција ќе играат се поважна улога во обликување на нашите животи“, порача Ангелова.Робомак обезбедува клучна платформа за следните генерации и со поддршка на Универзитетот инвестира во општествената иднина. „Ги зајакнуваме младите умови да станат архитекти на новото технолошко и просперитетно општество. Знаењето и искуството ќе ги поттикне да се справат со предизвиците и можностите што престојат“, рече Ангелова.

Потпретседателот на македонската секција на ИЕЕЕ, професор д-р Гога Цветковски, потсети дека пред две години оваа организација одбележа 25 годишен јубилеј од своето основање. Минатата година, во октомври, е откриена спомен плочата која се однесува на пионерската работа на професор д-р Стево Божиноски, доктор Лилјана Божиновска и Михаил Шестаков со наслов „Прво управување на робот со помош на сигнали од мозокот“ како значаен придонес на македонската во светската наука, што е во тесна корелација со Робомак.

Филип Жаков, претседател на студентската организација при македонската секција на ИЕЕЕ, силно верува дека младите и амбициозни студенти заслужуваат иста шанса и можности како нивните колеги во светот. „Мотивирани од успехот кој Робомак го постигнува веќе 12 години, заедно со волонтерите – студенти, успешно се справивме со сите предизвици да ја одржиме традицијата жива и да оставиме аманет на следните генерации да продолжат каде што застанавме ние“. Роботиката и вештачката интелигенција, според Жаков, пред неколку децении беа научно-фантастични концепти, сон на истражувачите и сценарио во филмовите.

Мелани Цветковска, претседател на Факултетско студентско собрание на ФЕИТ, рече дека се трудат студентскиот глас да не е само слушнат, туку и послушан, да ја сакаат науката и да учевствуваат во настани и натпревари каде се слави науката. „Не се плашете да бидете свои, гласни и паметни. Умот никогаш нема да излезе од мода“, рече Цветковска.

Работејќи во тимови, студентите имаат можност да ги употребат своите теоретски знаења и практични вештини, истите да ги надоградат и усовршат, да соработуваат со студенти од земјата и странство, со цел да го освојат првото место во својата категорија. Учесниците ќе се натпреваруваат во следните категории: Sencethe Color, Select the Line > Design from scratch a line follower with coloursensing abilities, AIFootball > Program intelligent agents to find and eliminate opponents in adynamic environment, RoboticArm Challenge > Combine robotics and machine vision to accurately sortobjects, The ChatBot Challenge> Command your ChatBot to victory in this speech-driven robotics competition и Self-Racing Cars > Program and unleashNVIDIA JetBots for self-racing car showdown. Покрајова, ќе имаат можност да присуствуваат на предавања од овие области.

Како паралелен настан на RoboMac 2024, по четврти пат се организира и натпреварот за средношколци, RoboMac Junior 2024. Носители на настанот се ФЕИТ и IEEE. RoboMac Junior 2024 е натпревар за средношколци во роботика, автоматика и електроника, кој ќе трае до четврток. Натпреварот се одржува во просториите на ФЕИТ и на него учествуваат 54 ученици од четврта година од 26 средни училишта од Р.С. Македонија, поделени во 2 категории. Освен активностите од натпреварувачки карактер, учесниците имаат можност да следат и неколку предавања во кои ќе се претстават популарни теми од роботиката, автоматиката, вештачката интелигенција и електрониката, одржани од професори и експерти во областа. Категории во кои се натпреваруваат средношколците се RoboMac Junior – АВТОНОМНА МОБИЛНА РОБОТИКА и RoboMac Junior – ПАМЕТНА ЕЛЕКТРОНИКА ЗА АВТОНОМНИ ВОЗИЛА.Финалниот настан на Робомак 2024 ќе се одржи во сабота (27.04.2024) со почеток во 17 часот во Амфитеаторот на ФЕИТ.

    

Најново

Нека ви се среќни раните „јунаци“

Sase Ivanovski

Избрана делегација: Почнува истрагата за падот на хеликоптерот на иранскиот претседател

Sase Ivanovski

Трка на херои во сите бои: Зегин спектратон ќе се одржи на 9 јуни во паркот „Аеродром“

Sase Ivanovski

Мидлтон ја нема два месеци, а „љубовницата“ на Вилијам е се почесто покрај Камила, а го „турка“ и својот син

Sase Ivanovski

Турција прогласи ден на национална жалост по смртта на иранскиот претседател

Sase Ivanovski

Катимерини: Атина го чека следниот потег на Скопје

Sase Ivanovski

Двојно зголемување на бројот на претставки до КСЗД – сексуалната ориентација и етничката припадност меѓу најчестите основи за пријава

Sase Ivanovski

Костадин Костадинов Денот на македонските пожарникари

Sase Ivanovski

ЕМИНЕМ ЈА ОЖЕНИ ЌЕРКАТА ЗА КОЈА НАПИША МНОГУ ПЕСНИ

Sase Ivanovski

Како настана Бољи живот, најгледаната ТВ серија на Балканот во историјата

Sase Ivanovski

ТРИФУН КОСТОВСКИ: Добивме нов претседател, поточно претседателка и очекуваме нова влада, која што во најкус период треба да го преземе водството во нашата Македонија и да ни даде нова насока кон постабилна иднина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Афричката Северна Кореја се вика Еритреја

Sase Ivanovski

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

Јаулески: Не би влегувал во теории на заговор дека некој некому би сакал нешто да му земе

Sase Ivanovski

Меџити: Помеѓу Груевски и Заев повторно би го бирал Заев

Sase Ivanovski

УКРАНСКИТЕ ДРОНОВИ ЈА УНИШТИЈА РУСКАТА ФЛОТА ВО ЦРНО МОРЕ, НАЈНОВА ЖРТВА Е НОСАЧОТ НА КРСТОСУВАЧКИ РАКЕТИ ЦИКЛОН

Sase Ivanovski

На Албанците дајте им леб, за “игрите” сами ќе се снајдат!?

Sase Ivanovski

Ерусалим: Илјадници демонстранти протестираат против Владата на Бенјамин Нетанјаху пред Кнесетот

Sase Ivanovski

Маж се фрлил во Вардар од Мостот на цивилизацијата кај Камениот мост во центарот на Скопје

Sase Ivanovski

ДРАМА ВО ПРИЛЕПСКО: Му ја искршиле кафеаната, му го украле возилото и го запалиле

Sase Ivanovski

Судењето против Трамп се ближи кон завршница, со уште еден ден сведочење на Коен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 75 ГОДИШЕН БРИТАНЕЦ ЗАГИНА А 30 ПАТНИЦИ СЕ ПОВРЕДЕНИ ВО АВИОН НА СИНГАПУР ЕРЛАЈНС ПОРАДИ ТУРБУЛЕНЦИИ ЗА ВРЕМЕ НА ЛЕТОТ

Sase Ivanovski

Мицотакис ја актуелизираше трговската ознака „Macedonia the Great“ како „моќно средство на економската дипломатија“

Sase Ivanovski

Керим: Пораката на Сиљановска Давкова беше за мнозинството граѓани што гласаа за неа, а не да се испровоцира Грција

Sase Ivanovski

ОЈО ГОКК бара мерки на претпазливост за Иџет Мемети, меѓу кои и одземање на пасошот

Sase Ivanovski

Мајк Зафировски за Преспа: Дали е мудро повторно да се отвора прашањето со Грција?

Sase Ivanovski

Сообраќаен хаос во Клиничкиот центар во Скопје

Sase Ivanovski

Иљази: Беќаровски е доктор од времето на „Друже Тито“, неговото време помина

Sase Ivanovski

Џенет Јелен ќе ги повика САД и Европа да дејствуваат заедно за користењето на замрзнатите руски средства

Sase Ivanovski

ЗНМ: Осуда за обидот за цензура од страна на директорката на Токсикологија

Sase Ivanovski

Уапсениот судија има имунитет, Судскиот совет ќе одлучи дали ќе му го одземе

Sase Ivanovski

Судијата Наке Георгиев не бил уапсен во Врховен, но претрес е направен и во неговата канцеларија

Sase Ivanovski

Економската директорка на Токсикологија им забрани на вработените да даваат изјави за медиумите

Sase Ivanovski

Полициска акција на северот на Косово, затворени шест филијали на Поштенската штедилница на Србија

Sase Ivanovski

Мелони пречека осуден убиец со раширени раце

Sase Ivanovski

Технички дефект е причината за падот на хеликоптерот со иранскиот претседател

Sase Ivanovski

30 дена притвор за врховниот судија Наќе Георгиев

Sase Ivanovski

Меџити: Кој губи има право да се лути

Sase Ivanovski

Керим: Не може Грција да не го применува „преспанскиот“, а да го бара тоа од Македонија

Sase Ivanovski

Врховниот судија Наке Георгиев спроведен во Кривичен, ќе се одлучува за неговиот притвор

Sase Ivanovski

Седуммина повредени во синоќешната сообраќајка на „Водњанска“

Sase Ivanovski

ФАКТОР ИСТРАЖУВА: Кои се кавадаречките милионери за 2023 година?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Љупчо Палевски – Палчо негира дека ги убил Вања и Панче

Sase Ivanovski

Кој заработи 2 милиони евра од продажба акции во „Македонијатурист“?

Sase Ivanovski

НЕКОЈ МНОГУ САКАШЕ АКЦИИ ОД „МАКЕДОНИЈАТУРИСТ“ И ПЛАТИ НАД 700 ИЛЈАДИ ЕВРА – нови поместувања во структурата на хотелиерската компанија

Sase Ivanovski

Иновативниот дигитален потсетник Hint by Teva ја трансформира наплатата на фактури кај голем број компании во Македонија

Sase Ivanovski

ШТО СЕ СЛУЧУВА СО ЗЛАТОТО? Цената повторно на рекордно ниво

Sase Ivanovski

„НИТУ ПОРАЗОТ НА ИЗБОРИТЕ НЕ ГИ ЗАУЗДА ВО ТРОШЕЊЕТО“ Петрова од ВМРО-ДПМНЕ ја обвини владата во заминување за огромни расходи

Sase Ivanovski

ПОТРЕБНИ СЕ БРЗА ТРАКА КОН ЕУ И БРЗ ЕКОНОМСКИ РАЗВОЈ Мицкоски се сретна со амбасадорката на Германија

Sase Ivanovski

ИМАМОТ БИЛ ЖИВ ЕДЕН ЧАС ПО НЕСРЕЌАТА Се обидувал да го спаси Раиси

Sase Ivanovski

ПОБЕДА НА АСАНЖ ПРЕД ЛОНДОНСКИОТ СУД Основачот на Викиликс доби право на жалба против екстрадицијата во САД

Sase Ivanovski

НАПАДНАТА РУСКА НАФТЕНА РАФИНЕРИЈА Украина ги засилува нападите на руска територија

Sase Ivanovski

108 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Кре­а­тив­на ра­бо­тил­ни­ца за сред­но­школ­ци: “За­поз­на­ва­ње со по­ет­ски­от уни­вер­зум на Ан­те По­пов­ски”

Sase Ivanovski

Сајкоски по земањето на уверенијата од ДИК: До 28 мај очекуваме да се формира собранието, а до средина на јуни нова влада

Sase Ivanovski

Герасимовски: Мотивиран кадар во градинките дава резултати

Sase Ivanovski

Амбер Алерт Европа стартува со кампања низ цела Европа со совети како да се постапи во случај на исчезнато дете

Sase Ivanovski

ОСНОВАЧОТ НА СЛАВНОТО ИРСКО ВИСКИ JAMESON ИМАЛ 16 ДЕЦА, 8 МАШКИ И 8 ЖЕНСКИ

Sase Ivanovski

ДАЛИ Е ФЕМИНИЗМОТ ЗА ДОБРОТО НА ЖЕНИТЕ?!

Sase Ivanovski

Вртелешките вртат на приватен имот пред СЦ „Борис Трајковски“, Градот и Општина Карпош не биле надлежни за дозвола

Sase Ivanovski

Надлежните со брза реакција, се демонтираат реквизитите во Луна паркот кај СЦ „Борис Трајковски“

Sase Ivanovski

„Радикално навивање“ вечерва во МКЦ

Sase Ivanovski

СО АМЕРИКАНЦИТЕ, САМО СРБИТЕ ИГРААТ КОШАРКА И ОДАТ ВО ВОЈНА: Женскиот тим до 16 години на САД го победи Ел Салвадор со 100 разлика!

Sase Ivanovski

Османи од Рим: Членство во ЕУ пред 2030-та и 6 милијарди евра за наредните години

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛБЕРТ МУСЛИУ: УМРЕ ВРЕМЕТО КОГА МАКЕДОНЦИТЕ ОДЛУЧУВАА КОЈ ЌЕ ГИ ПРЕСТАВУВА АЛБАНЦИТЕ ВО ВЛАСТА

Sase Ivanovski

Лефков: Георгиев и Мемети, кадрите на СДС и ДУИ во правосудството се дел од правосуден октопод, кој наместо да гони криминал, се занимавале со криминал

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДАЦИ: АМЕРИКАНЦИ УАПСЕНИ ОТКАКО СЕ ОРГАНИЗИРАЛЕ НА ФЕЈСБУК И СЕ ОБИДЕЛЕ ДА НАПРАВАТ ДРЖАВЕН УДАР ВО КОНГО?!

Sase Ivanovski

ЗА БАРАЊЕТО НА АФД: Германија би претрпела сериозна штета доколку ја напушти Европската унија, велат германски експерти

Sase Ivanovski

(Видео) Започна погребот на иранскиот претседател Раиси

Sase Ivanovski

Бајден: Барањето за апсење на Нетанјаху е изедначување на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

Германскиот принц на судење за заговор против државата: Групата се обидела да изврши државен удар во Германија

Sase Ivanovski

Македонскиот репрезентативен голман Столе Димитриевски е нов голман на Валенсија. Оваа вест ја потврди Фабрицио Романо, кој е експерт за трансфери на фудбалерите во Европа

Sase Ivanovski

Амал Клуни го советуваше Хаг да издаде налози за апсење за Нетанјаху и лидерот на Хамас

Sase Ivanovski

“Нити знам што правел Наќе нити сум бил кога му давале пари“ им се правдал Мемети на колегите од работа

Sase Ivanovski

Денеска и утре нестабилно со пороен дожд

Sase Ivanovski

Борел за барањето на МКС за апсење на Нетанјаху: Државите се обврзани да ги спроведуваат судските одлуки

Sase Ivanovski

Франција и Белгија го поддржаа барањето на обвинителот на МКС за апсење на лидерите на Израел и Хамас

Sase Ivanovski

„НЕМА ДА ДОЗВОЛИМЕ ГЛУВИТЕ ДА ОДЛУЧУВААТ ЗА УЧИЛИШТЕТО“, ВИКАЛА ПРОФЕСОРКА НА ГЛАС ЗА ГЛУВА КОЛЕШКА, ГИ ДИСКРИМИНИРАЛА И ДЕЦАТА ВО УЧИЛИШТЕТО ЗА ГЛУВИ НАРЕКУВАЈЌИ ГИ „ГЛУВТАРИ“

Sase Ivanovski

ДЕЛОВИ ОД СКОПЈЕ СЕ БЕЗ ВОДА ОТКАКО НА „ВОДОВОД“ МУ Е ИСКЛУЧЕНА СТРУЈАТА ОТИ НЕ ГИ ПЛАЌА СМЕТКИТЕ

Sase Ivanovski

Безживотно тело на маж извлечено од водите на Вардар кај Камениот мост

Sase Ivanovski
Вчитувам....