16.8 C
Скопје
26/02/2024 14:16
МАКТЕЛ

      

На Фејсбук убиства не се решаваат!

      

Сведоци сме на непотврдени информации во однос на семејниот приватен живот на семејството на 14-годишната Вања, секакви теории на заговор, стотици и стотици чуени-недочуени-претпоставени мотиви за двете убиства, исполитизирани и испреплетени во една мистерија која сега наводно ја расплетуваат корисници на социјалните мрежи, со што се создава целосна конфузија во однос на два трагични настана, едни од најбизарните во поновата македонска историја.

   

Факт е дека постојат голем број неодговорени прашања во однос на мотивите, зошто и како се случиле убиствата и што ги поврзува. Факт е и дека тоа доведува до збунетост кај јавноста. Факт е и дека голем број од луѓето немаат доверба во институциите. Но, исто така и факт е дека кога еден случај е во предистрага, а од пред неколку дена во истрага, не може и не смее да се очекува на чинија да го имаме она што го знаат истражните органи. Затоа се тие истражни органи, а ние сме јавност. Затоа се викаат истражни, оти истражуваат. Замислете како би личело сè што тие знаат, да го соопштуваат во јавност, на мегдан, во живо, вака:

 

Го истражуваме таткото на девојчето. Негира. А не, чекајте, имаме нов момент. Ајде, сега ќе ви го дадеме целиот извештај од обдукцијата за да прочитате сите низ што се девојчето поминало, пред да биде убиено. Седете така, сега ќе ви ја нацртаме траекторијата за која засега мислиме дека е точна, за движењето на автомобилот. Не сме уште сигурни дека е таа, ама еве, имајте ја. Сега ќе ви ги дадеме сите изјави од осомничените. За кратко, ќе ги објавиме и другите изјави, од сведоците. Да ги споредите. Во меѓувреме, еве ви ги и снимките од сите камери, гледајте ги.

   

     

Ми се чини дека не постои свесност, дури и доколку во некој паралелен универзум би се направило сето ова, дури тогаш каква информациска војна би избила, со сериозни и ненадоместливи последици по целата јавност, по целата истрага, по исходот од истрагата и најважно, по семејствата на убиените. Чуму да ни ги дадат? За да ја задоволат нашата жед и глад за информации? Оти друго не може да биде. Зошто? Оти не сме истражни органи. Оти на Фејсбук убиства не се решаваат.

Точно е дека во моментов има нелогичности. И тоа е сосема нормално за случај кој е во истрага неколку дена, дури и за обвинителите. Гладта и жедта да се знае сè за само неколку дена, мора да биде потисната, во име на Вања и на Жежовски, сè додека не го видиме обвинителниот акт, а обвинетите на обвинителна клупа. Има нешто што се вели трпение, нешто од чиј недостиг сериозно патиме.

Моќта на конспиративниот умДел од конспиративните теории на социјалните мрежи за двојното убиствоОна што го живееме во моментов не е нешто непознато. Тоа постои одамна и во истражувања и во праксата и се вика „теорија на заговор“, нешто што во суштина претставува обид да се објаснат штетните или трагични настани како резултат на дејствија на „одредени моќни групи“. Ваквите објаснувања го отфрлаат прифатениот наратив околу тие настани – напротив, официјалната верзија ја сметаат само како дополнителен доказ за заговорот.

Според ова, настанат е и терминот „конспиративен начин на размислување“.Голем број експерименти откриваат дека чувството на вознемиреност ги тера луѓето да размислуваат поконспиративно. Ваквите чувства одат заедно со чувството на обесхрабеност, па оттаму, теоријата на заговор може да обезбеди утеха со тоа што ќе идентификува „жртвено јагне“ (најчесто тоа не е еден човек, туку цели влади, неименувани и именувани моќници, бивши и сегашни политичари) и со тоа ќе го направат светот да изгледа поедноставен и под контрола.

Во случајов, една група беше откриена од страна на истражните органи и тие се осомничени за двојното убиство. Но тоа не беше доволно, па сега опстојува наративот дека „некој нè лаже“, често со измислен етнички предзнак на случувањата, што само додава сол на раната.Истражувачите прикажуваат голем број различни причини зошто луѓето веруваат во теории на заговор. Многу од овие објаснувања се сведуваат на три клучни движечки фактори: потреба за да го разберат она што им е несфатливо, потреба за егзистенцијална контрола и потребата за припадност или да се чувствуваат „посебно“.

Кога луѓето наидуваат на различни информации, сосема е природно да се бараат објаснувања што ги поврзуваат точките. Теориите на заговор нудат објаснувања кои даваат извесно поврзување на овие точки, што воопшто не мора да значи дека се точни. Теориите на заговор, исто така сугерираат дека основните причини за некои немили настани / случувања во принцип се скриени од очите на јавноста и дека сето тоа се прави намерно, како последица на измама од некои надворешни сили.

Светот и одредени случувања често можат да изгледаат збунувачки, опасни и хаотични. Во исто време, луѓето сакаат да разберат што се случува, сега и одма, и се поттикнати да ги објаснат работите што се случуваат.

Но, она што секој од нас мора да го разбере во случајов е дека не може сè да биде разјаснето „сега и одма“, колку и да сакаме. И она што итно мора да го сфатиме е дека овде не зборуваме за чипирање при вакцинација или за ковид-19 како измислена болест (теории на заговор исто толку штетни за општеството), туку за две конкретни фамилии кои во моментов ја живеат најголемата болка.Оттаму, ќе си ги задржиме теориите за себе, пред бескрупулозно да ги „шлапнеме“ на Фејсбук и ќе ги чекаме првите резултати од истрагата или пак додека дојде до тоа, повторно ќе се поларизираме во нашата замислена фејсбуковска детективска истрага со која нанесуваме само штета?

Мери ЈордановскаИзвор: Мета

    

Најново

(ВИДЕО) БРАНКА КОСТИЌ ЗА ПЕНДАРОВСКИ: „Првпат доживеав да видам дека претседател доаѓа 5 минути порано на настанот, го следи целиот настан со внимание, застанува со секого да разговара, пристапен е секому“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРАНКА КОСТИЌ ЗА ПЕНДАРОВСКИ: „Првпат доживеав да видам дека претседател доаѓа 5 минути порано на настанот, го следи целиот настан со внимание, застанува со секого да разговара, пристапен е секому“

Sase Ivanovski

Владата одобрила анекс на договорот за неизградената фабрика за е-возила во Тетово

Tamara Ivanovska

БИЗНИСМЕНОТ ФАТМИР ЕТЕМИ КУПИ УШТЕ 500 АКЦИИ НА КОМЕРЦИЈАЛНА – за нив плати околу 133 илјади евра

Tamara Ivanovska

Османи најблизу до потребните 10 илјади потписи за претседателската кандидатура, по него се Димитриевски, Ванковска и Јакимовски

Sase Ivanovski

ГЕРМАНЦИТЕ НАПРАВИЈА МАТЕМАТИКА: Вреди ли воопшто да се купува недвижен имот?

Tamara Ivanovska

ПРОСЕЧНАТА ПЛАТА БИЛА 40.000 ДЕНАРИ? КАКВА МАНИПУЛАЦИЈА: Глигорова објави колку точно изнесува просечната плата според неа

Tamara Ivanovska

„БЕЗ 2.000 ЕВРА ОВДЕ УМИРАТЕ ОД ГЛАД“: Марија од оваа европска земја шокираше со цените

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ГРАЃАНКА ЗА ПЕНДАРОВСКИ: „Првпат доживеав да видам дека претседател доаѓа 5 минути порано на настанот, го следи целиот настан со внимание, застанува со секого да разговара, пристапен е секому“

Sase Ivanovski

САМО ГРЦИЈА ИМА ПРОБЛЕМ СО СТАРОТО ИМЕ И ПАСОШИ: Еве што рече Тошковски

Tamara Ivanovska

ГО ДОБИВМЕ ЛИ НОВИОТ ЕКОЛОШКИ РЕК БИТОЛА? Расте производството на струја од сонце, ветер, вода и биомаса

Tamara Ivanovska

Г. г. Стефан во посета на Рим и Ватикан, денеска на средба со папата Франциск

Sase Ivanovski

📽️ КИЛОМЕТАРСКА ДАМКА ОД НАФТА ВО ЦРВЕНОТО МОРЕ Хутите ракетираа брод, предизвикаа еко-катастрофа

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ТЕЛМА: ЕСМ ПРЕД ФИНАНСИСКИ КОЛАПС?!

Sase Ivanovski

БЕШЕ ХРВАТСКИ ПРЕМИЕР, СЕГА Е ЗАТВОРСКИ БИБЛИОТЕКАР Иво Санадер културно ги воздигнува затворениците

Tamara Ivanovska

ЕВЕ ЗОШТО Е ПУТИН ДИКТАТОР КОЈ СИ ГО УБИВА СВОЈОТ НАРОД: ЗАТОА ШТО ПОЧЕТОЦИТЕ МУ СЕ МНОГУ БЕДНИ, СИРОМАШТИЈАТА ГО ИМА НАПРАВЕНО МОНСТРУМ

Sase Ivanovski

Матичните бараат да им се одврзат рацете за рано да откриваат ретки болести: имаме ограничен пристап до лабораториски анализи

Tamara Ivanovska

Борис Трајковски: Добриот човек и голем претседател

Sase Ivanovski

ЈП ЛАЈКА: Зошто е добро да вдомиме постаро куче?

Sase Ivanovski

Герасимовски: Комерцијална банка донираше имот на Општина Центар за изградба на јавна зелена површина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНЗИОНЕРИ ОД САД ЗАБЕЛЕЖАЛЕ МАТЕМАТИЧКА ГРЕШКА ВО АМЕРИКАНСКАТА ЛОТАРИЈА И ЗА 20 ГОДИНИ ЗАКОНСКИ ЗАРАБОТИЛЕ 25 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

ПЛАНОТ МИ Е ДА ЈА ПОБЕДАМ ДАВКОВА ВО ВТОРИОТ КРУГ Максим Димитриевски е против предлогот претседател да се бира во Собранието

Tamara Ivanovska

Реакција од Движењето „Европа сега“ по оставката: „Милатовиќ подолго време ја опструира работата на владата и партијата“

Tamara Ivanovska

Бајден: Америка одново го води човештвото на Месечината

Tamara Ivanovska

Обид за упад во претседателската палата во Бразил, отворена истрага

Tamara Ivanovska

„Русија надвор од Украина“- проукраински демонстрации низ Европа на двегодишнината од почетокот на војната

Tamara Ivanovska

Нова реакција на Битиќи до Славески: Не ви лежат предметите каде се изучува методологија и економетрија

Sase Ivanovski

НЕМА ДА ЈА УСЛОВУВАМЕ ИДНАТА ВЛАДИНА КОАЛИЦИЈА СО ИЗБОРОТ НА ШЕФОТ НА ДРЖАВАТА ВО СОБРАНИЕ Таравари предлага да се развие дебата

Tamara Ivanovska

ШТО Е ПОВЕЌЕ, 11% ЗА 10 ГОДИНИ ИЛИ 21% ЗА 6 ГОДИНИ? Битиќи му постави математичка задача на Славески

Tamara Ivanovska

НЕМА ВЕЌЕ ЧЕКАЊЕ СО ЧАСОВИ ЗА ДА ВИ КАЖАТ ДЕКА НЕ ВИ Е ГОТОВ ПАСОШОТ Внесете го матичниот број и добијте одговор

Tamara Ivanovska

Македонија под „ризик„ од „Нуклеарна војна„?!

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Петте правила за среќен живот на Хелен Мирен

Tamara Ivanovska

Египет гради втор камп за раселените Палестинци во градот Кан Јунис во јужна Газа

Tamara Ivanovska

Скопјанец со пиштол и се заканувал на сестрата

Tamara Ivanovska

ПОЧИНА СОПСТВЕНИКОТ НА АУРОРА И ПОЗНАТ УГОСТИТЕЛ – СЛАВЕ СИРАЧЕВСКИ – го поседуваше еден од најубавите македонски ресорти Аурора Берово

Tamara Ivanovska

Скопјани можат електронски да проверат дали им е изработен пасошот

Tamara Ivanovska

Долгото чекање термини во јавното, ги „брка“ пациентите кон приватното здравство

Tamara Ivanovska

Нетанјаху: Израел ќе биде блиску до целосна победа со операцијата во Рафа

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НА РТС ПОЧНУВА СО ЕМИТУВАЊЕ СЕРИЈАТА САБЈА, ЗА УБИСТВОТО НА ЗОРАН ЃИНЃИЌ, ГЛУМЦИ СЕ СИТЕ СРПСКИ АКТЕРСКИ ТЕШКАШИ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ДО БИТИЌИ: Од Фатмир СДС за Фатмир ДУИ, или каде отидоа 250 денари?

Sase Ivanovski

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ЛАЗО КОЛИШЕВСКИ ЗА МЕНЕ Е НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ, ЈА ВОЗОБНОВИЛ МПЦ, ГИ ИЗБРКАЛ СРБИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ БРОЈ ВЕРНИЦИ ДОЈДОА ВО КРАТОВО: БУГАРСКИОТ МИТРОПОЛИТ ГИ ДОНЕСЕ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЃОРЃИ ВО КРАТОВО

Sase Ivanovski

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен

Sase Ivanovski

Агенцијата за храна и ветеринарство се пишмани – ниту тие не биле надлежни да го тргнат кодот „НМК“ од производите по маркетите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНСКИ ГЕНЕРАЛ: КРЕНАВМЕ ВО ВОЗДУХ МНОГУ НАФТЕНИ РАФИНЕРИИ ВО РУСИЈА, ЗА ЕДНА ТРЕТИНА ЈА НАМАЛИВМЕ ПРОДУКЦИЈАТА НА ГОРИВА ВО РУСИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРОРУСКА ПАРТИЈА УНИШТИ ВОЗ СО ЖИТО ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Sase Ivanovski

Зеленски: Кремљ имаше увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година

Sase Ivanovski

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

Sase Ivanovski

Демири: Ќе дадам се од себе да имаме функционален здравствен систем

Sase Ivanovski

Гордана Силјановска-Давкова ќе биде поддржана со потписи од пратениците и од граѓаните

Sase Ivanovski

Силјановска Дафкова: ДУИ најде да ме нарекува русофилка, тоа е партија бeз ниту еден партнер во Европа

Sase Ivanovski

Предлогот за избор на претседател на државата во Собранието неприфатлив за дел од политичките партии

Sase Ivanovski

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Sase Ivanovski

Македонската туристичка фела изгуби голем професионалец и визионер и во полето на туристичките агенции и во полето на хотелиерството

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Мега криминал на власта – Омилената фирма на СДС и ДУИ, Марковски компани со истата механизација ќе врши ископ на јаглен за 46 милиони евра и уште два други претходно добиени тендери во исто време, ЈО да не молчи

Tamara Ivanovska

Градоначалничката на Град Скопје заедно со екипи од скопските јавни претпријатија со засадување на дабови дрвја ја најавија големата еколошка акција за пошумување на парк шумата Водно, а која со реализација на бројни активности на садење дрвја и садници ќе продолжи до крајот на месец март

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот против оваа ненародна власт е се поизвесна, во завршна фаза е и програмата која ќе ја трансформира Македонија

Tamara Ivanovska

Силјановска Давкова: По основните документи на ЕУ, не смее прашањето за билатералните односи со Бугарија, да биде дел од Преговарачката рамка

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Пробиштип го чека Анастасов да остане на зборот и да си поднесе оставка заради јаловиштето

Tamara Ivanovska

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИТРЕСКИ ПРЕД ВРХОВНАТА РАДА НА УКРАИНА

Tamara Ivanovska

Петрушевски: Однесувањето на ДУИ дополнително ќе ги мотивира сите граѓани на наредните избори да кажат доста е и дека Македонија не е заложник на ДУИ

Tamara Ivanovska

Јаревски: Со зголемувањето на цените на Катастар до 300% власта уште повеќе сака да ги осиромаши граѓаните

Tamara Ivanovska

Бојмацалиев: Македонската јавност сакам да знае дека работиме одговорно и транпарентно, од 01.10.2021 до 09.02.2024 на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Целта на раководството на ЕСМ, е да ја затвори термоелектраната Осломеј, преку криминални договори и на тој начин, илјадници луѓе да изгубат работа

Tamara Ivanovska

Османи на посета на Генералниот конзулат во Њу Џерси: “Ефикасни услуги за нашите државјани главен приоритет за МНР”

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со мерката „Младински додаток“ СДСМ обезбеди 3.000 денари повеќе во џебот на младите

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Србија Н.Е. Невена Јовановиќ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Косово Н.Е. Флоријан Чехаја

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Tamara Ivanovska

Бочварски: Инвестираме 20 милиони евра за изградба на патниот правец Извор – Гарски Мост, за прв пат ги поврзуваме Дебар со Кичево

Tamara Ivanovska

Вучиќ: Владата и образовните институции повторно да размислат дали родителите треба да ги оценуваат наставниците

Tamara Ivanovska

Расте бројот на новозаболени со пертусис

Tamara Ivanovska

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Tamara Ivanovska

Влезниците за студентите во културните установи на 50 отсто

Tamara Ivanovska

Централната банка на ЕУ за прв пат во загуба по 20 години

Tamara Ivanovska

Видео: Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Tamara Ivanovska
Вчитувам....