30.8 C
Скопје
22/06/2024 10:28
МАКТЕЛ

  

     

 

Нека ви се среќни раните „јунаци“

      

Насловот на денешната колумна е стара изрека од времето на решавање на меѓунационалните , етничките и религиски, територијални спорови, како и за освојување на престолот со сабја, јатаган, кубур и буздован. Таа изрека воедно е и желба која се упатува на соборците и собраќата по оружје кога веќе нешто мора да ги поткачи од наброените оружја барем да ги размине гангрената да не се распаднат во страшни болки. Одамна е одминато времето на јатагани и буздовани, ама војните за етничките и меѓунационални и територијални спорови и за освојување на престолот уште траат речиси на сите континенти на планетата земја и по стотици години и по две светски војни и се решаваат со многу поопасни оружја.

   

Во нашиот случај сите досегашни „војни“ за освојување на власта во независна Македонија се водат по демократски пат, со таа разлика што кај нас под поимот демократија се подразбира дека може слободно во секое време постојано да се лаже и оцрнува противникот. А во предизборните кампањи тоа се воздигнува на ниво на тревога за најголема опaсност кога државата од сите страни е опколена со непријатели, а дома роварат домашните предавници и странски платеници. Велат сегде се лаже пред избори. Така е ама кај нас тешко се препознава лагата во неа, се верува и кога ќе се препознае оти задира во најчувствителните дамари на мнозинството граѓани. Тоа се меѓуетничките односи.

 

Анти предизборни кампањи
Во битките за освојување на власта се создава амбиент кој секогаш дава одлични резултати. Наместо со кубури и сабји како некогаш, сега власта се освојува со пенкало, лаги, телевизии и мобилни телефони, интернет и многу пари. Ако не стасуваат многу пари се додаваат уште повеќе пари. Нашите антипредизборни кампањи се на трошок на граѓаните. Расфрлањето со пари од буџетот наводно во интерес на граѓаните со тероризирање на јавноста со агресивни пораки е надминат концепт и е најприсутен во сиромашните земји. Се трошат милиони евра како алва за пласман на лаги и лажни ветувања.

   

     

Но, има едно помоќно оружје и од парите, а тоа е на кое поле, на кој терен ќе се води битката за освојување на власта. Покрај медиумите и социјалните мрежи најдобар фронт се меѓуетничките односи, опасноста од национална загрозеност внатре во државата и од нашите проблематични и лоши комшии. Во овие битки за превласт во блиското минато имаше и по некој загинат, но во последните изборни пресметки нема мртви. Изборите течат мирно со по некој екцес колку да се отвори можност за прегласување. Значи, нема човечки жртви, ама има многу бескрвни и невидливи рани кои се некаде длабоко во главите и во свеста на многу луѓе. Ако не се лечат со години и се остават неизлечени стануваат гангренозни. Предизвикуваат распаѓање на организмот на државата.

Како се создава држава инвалид
Единствено решение да се спаси од смрт е ампутација на деловите од телото на државата зафатени со гангрена. Така се создава држава инвалид. Па затоа и ја упатувам на увид и размисла изреката до нашите големи „јунаци“ победници и поразени и до нашите собраќа: нека ви се среќни раните и чувајте ја Македонија од гангрена. Пораката е до сите оти и кај победниците и кај поразените има ранети во главите иако изгледаат прилично здраво, достоинствено и гордо.

Преведено на јазикот на реалната политика и состојба за да се одбегне опасноста од распаѓање и ампутацијата на делови од организмот на државата првата работа која треба да се направи е да не се проблематизира примопредавањето на власта. Тоа особено важи за ДУИ кои иако се навистина тесни победници на изборите нема никакви причини да се закануваат за нешто што веќе и самите го добија со преземање на власта во коалиција со тие што натокмија мнозинство во Собранието 2016 година.

И во СДСМ наместо да плачат, време е да станат од нокдаун и да дадат поддршка токму на тоа за што беа блокирани од патриотската опозиција. ВМРО-ДПМНЕ пак со своите нови партнери ќе мора да отстапи од своите предизборни ветувања и да го решава проблемот со уставните измени и продолжувањето на преговорите со ЕУ. Ќе мора да ги дочека подготвено промените кои се случуваат во ЕУ во однос на приемот на нови членки.

Потезите пред стартот на новата влада со проблематизирање на Преспанскиот договор со Грција беа лоши и глупаво е со тоа да се гордеат бидејќи како што велат нивните следбеници ја исправиле свитканата кичма и ја вратиле гордоста на граѓаните. Повторното преземање на улогата „ем шуто ем боде“ само ќе ги забрза гангренозните процеси ако Македонија која ја почна последната, најтешка етапа за членство во ЕУ го губи чекорот и биде сместена во графата на Брисел како неподготвена.

Како треба да се мери успехот на власта
Таа неподготвеност се гледа и во фактот што кај граѓаните на Македонија не постои посилен отпор кој треба на власта категорично и јасно да го покаже најзначајниот стратегиски интерес кој не смее да се доведе во прашање, особено не она што веќе е постигнато на тој пат. Изборите, за жал, не ја создадоа во јавноста таа цврста база која ќе биде категорично за членство во ЕУ. За тоа има две причини . Првата: предизборните битки се префрлија на теренот на патриотизмот и на меѓуетничките омилени теми за граѓани од прв и втор ред, „Македонија повторно твоја“, УЧК, УЧК, УЧК…. Тетово главен град, овации за премиерот на Косово Албин Курти и слични милитанти и националистички изливи. Втората: што мнозинството граѓани иако се за членство во ЕУ во тоа гледаат нешто многу далечно и несигурно без голема доверба во Брисел поради протекционизмот и наклонетоста на Европа, кон соседите, што се доживува како голема неправда, што е и точно. Се уште несовладувајќи го приматот на интересите не само на големите сили туку на сите држави, а кој вденаш го прифаќаат по приемот како и сите нови и стари членки на ЕУ.

Која би била најважната улога на опозицијата. Да ја придобива јавноста дека основно мерило за успешноста на власта е во спроведувањето на реформите како најважната работа за иднината на Македонија и нејзините граѓани. Додека траат преговорите со ЕУ во наредните години ако политичкиот натпревар се сведе главно на брзината и успешноста на спроведување на тие реформи, тоа треба да биде мерило за победа, или пораз на сите наредни избори. Ако пак преовладеат патриотските и етничките спорови , национализмот и пребројувањето на предавници и непријатели можеме да се збогуваме и со Европа и со Македонија.

    

Најново

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Sase Ivanovski

Фронтот ќе го брани балансерот со писма до ЕУ и САД

Sase Ivanovski

Грчкото МНР со поддршка и солидарност за Кипар по заканите од Хезболах

Sase Ivanovski

Нови детали за трагедијата во Обровац во која загина дете при експлозија

Sase Ivanovski

Најголема нарачка за муниција за Украина доби германската компанија Рајнметал

Sase Ivanovski

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ: БЕЗ ДОБРО СМЕТКОВОДСТВО, НЕМА ДОБРО ДА СЕ ПОЛНИ ДРЖАВНАТА КАСА СО ДАНОЦИ

Sase Ivanovski

(Видео) Деветгодишно момче загина во Бразил во несреќа на тренинг за мото трка

Sase Ivanovski

Нивото на образование на родителите во Германија има големо влијание врз децата

Sase Ivanovski

Аналитичари: По гафот на претседателката, Мицкоски смисли излезна стратегија за името

Sase Ivanovski

Архивата на „Охридско лето“ за првпат предадена во Охридскиот архив

Sase Ivanovski

Директорот на црногорската полиција: Бомбашкиот напад во Цетиње е црвена линија

Sase Ivanovski

(ФОТО) Тревис Скот заврши зад решетки: Раперот предизвикал неред под дејство на алкохол

Sase Ivanovski

Путин од Виетнам: Прашањата со санкциите од трети земји може да се решат

Sase Ivanovski

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Sase Ivanovski

Гутереш повика на нов пристап кон мирот и безбедноста во дигиталниот свет

Sase Ivanovski

Во голем руски напад е оштетена украинска термоцентрала

Sase Ivanovski

ГО ЧУВАШЕ ЧОВЕКОТ ШТО ЈА ПОЧНА КРВАВАТА ВОЈНА МЕЃУ ДВАТА КЛАНА Кој е Драган Рогановиќ, првата жртва на експлозијата во Цетиње?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СП. поткаст: Штетните трендови на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Канцеларијата за човекови права на ОН нотираше 6 израелски напади врз Газа како можни злосторства против човештвото

Sase Ivanovski

Експерти на ОН ги повикаа производителите на оружје да не го снабдуваат Израел

Sase Ivanovski

(Видео) Руските министри избркани од салата за состаноци во Северна Кореја

Sase Ivanovski

Украински војник со митралез собори руски крстосувачки проектил

Sase Ivanovski

ДЗСИ изврши детален надзор во битолската болница каде почина новороденче

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА Чешки туристи настрадаа од заостаната мина, во експлозијата загина дете

Sase Ivanovski

Пресушуваат изворите на Шара, во Тетово пеколно жешко и жедно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Страшен судир на возови во Чиле – има мртви и повредени

Sase Ivanovski

Поранешен општински советник, член на групата Грчец барал да излезе од притвор – Врховен му ја одби жалбата

Sase Ivanovski

Газа: Во потрага по исчезнати членови на семејствата

Sase Ivanovski

Лажните тврдења за менталното здравје на Бајден повторно ги преплавуваат социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Во пожар во фабрика во градот Шид загина 40-годишник

Sase Ivanovski

Купувате од кинески фабрики и ви треба агент за испорака? Ренк Глобал Логистик, ќе jа прими вашата стока и ќе jа испрати заедно на меґународно ниво за вас по воздушен или морски пат

Sase Ivanovski

Дејан Павлевски: Загубите на вода во Македонија се 62-63 проценти

Sase Ivanovski

Станбени и Деловни простори за продажба во “COSMOPOLITAN”.Комплексот е во финална фаза на изградба

Sase Ivanovski

Како да бидете подготвени за зимата на најдобар можен начин? EkoLife пелетите се вашиот одговор!

Sase Ivanovski

Почина прим. д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија

Sase Ivanovski

Најубавото од Македонија на едно место

Sase Ivanovski

Најактуелно и најсмешно стенд ап дуо на македонската сцена, Тино и Атанас, доаѓа во Simple – Wedding & Events

Sase Ivanovski

Американски крузер спаси 68 мигранти, петмина загинаа во бродска несреќа

Sase Ivanovski

Во Индија над 50 степени Целзиусови, загинаа повеќе од 100 луѓе

Sase Ivanovski

Двојно убиство во Славонски Брод – синот ги убил таткото и мајката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Скапите англиски ѕвезди не успеаја да стигнат до триумф против Данска

Sase Ivanovski

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

Sase Ivanovski

Путин: Се подготвуваме за сите сценарија, верувам дека Западот ќе го замени Зеленски

Sase Ivanovski

Екстремната десница води на предвремените избори во Франција, велат анкетите

Sase Ivanovski

Груевски: Никогаш не мислев дека мораше да го смениме името

Sase Ivanovski

Micasa skopje, ресторанот со најубавиот поглед кон цело Скопје, незаменлив амбиент дополнет со вкусна храна

Sase Ivanovski

Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак

Sase Ivanovski

Три пријави стигнале до полицијата – Во Скопје и натаму напади од бездомни кучиња

Sase Ivanovski

(ФОКУС ИНТЕРВЈУ) Бајдевски: Да ја вратиме препознатливоста на социјалдемократските политики!

Sase Ivanovski

МВР со детали за сообраќајката во Автокоманда: Две лица се тешко повредени

Sase Ivanovski

Страотни фотографии од сообраќајката кај Солун во која загина жена од Македонија: Смачкан автомобил, разлетани алишта, пожарникари се борат со несреќата

Sase Ivanovski

Асфалтирана улица во Јака, општина Илинден

Sase Ivanovski

Утре бесплатен паркинг во Центар

Sase Ivanovski

Пешевска: Најавата за политичка криза од страна на ДУИ е поради тоа што тие не можат да се помират со фактот дека се опозиција

Sase Ivanovski

Стефковски: Малиот Матео се врати дома жив и здрав!

Sase Ivanovski

Стојкоски: Најстарата улица во Ѓорче добива целосно нов лик

Sase Ivanovski

Гази Баба доделува 3000 денари за секое идно прваче

Sase Ivanovski

Над 400 основци од Гази Баба заминаа на бесплатен летен камп организиран од општината

Sase Ivanovski

Сите 5.600 основци во Кисела Вода ќе добијат нови бесплатни униформи

Sase Ivanovski

Празничен фолклорен фестивал во Илинден – Се играше најголемото интернационално оро

Sase Ivanovski

ЕУ на 25 јуни ќе ги почне пристапните преговори со Украина и Молдавија

Sase Ivanovski

ЗА ПРВ ПАТ БАЈДЕН МУ ВОДИ НА ТРАМП ВО АНКЕТИТЕ, И ТОА НА АНКЕТА НАРАЧАНА ОД ДЕСНИЧАРСКАТА ФОКС ЊУЗ, ТРАМП СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА

Sase Ivanovski

Бојковска: Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе стави посебен акцент на борбата со корупцијата

Sase Ivanovski

Ерменија: Палестина е држава

Sase Ivanovski

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот!

Sase Ivanovski

Сообраќајка на патот Прждево -Демир Капија, сообраќајот блокиран и во двата правци

Sase Ivanovski

Запалено возило на скопјанец на кој со закани му барале 80.000 евра

Sase Ivanovski

КИЕЛ Македонија почна со работа во втора фабрика во Тетово

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА ЌЕ НЕ СКРЕНЕ СИТЕ ДОДЕКА НЕ И ЗАВРШИ МАНДАТОТ: Приватните превозници од понеделник со нова најава за протест – не добиле пари од месец јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ побара од советниците од ГРОМ да си дадат оставки поради лошите резултати на парламентарните избори

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Добивме милионска понуда од турска телевизија да се преселиме тројцата од К-15 во Турција со нашите фамилии и да ги правиме скечевите на турски, тоа за жал беше тешко да се изведе и се откажавме

Sase Ivanovski

(ВОДЕО) БУБО КАРОВ: Фирмите се тепаа за да се рекламираат во К-15, од само една емисија правевме по 10 000 евра од реклами

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Во врвот на популарноста со К-15 правевме до 800 000 евра годишно од реклами и снимање спотови

Sase Ivanovski

Агелер: Нема законска обврска ДУИ да е во влада

Sase Ivanovski

Викендов натпросечно топло, од понеделник краткотраен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

„Европски фронт“ за балансерот: „Вреди“ се слуги на ВМРО-ДПМНЕ и работат на штета на албанските интереси

Sase Ivanovski

Едномесечен притвор за косовски Србин осомничен за напад врз припадници на КФОР во мај 2023-та

Sase Ivanovski

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Sase Ivanovski

Усвоената листа на производи за спречување нефер трговски практики дополнително ќе ја намали инфлацијата, најавува Бектеши

Sase Ivanovski

Без струја Тирана и уште неколку градови во Албанија, на улиците има хаос поради прекинот на работа на семафорите

Sase Ivanovski
Вчитувам....