15.8 C
Скопје
02/12/2023 21:02
МАКТЕЛ

      

Нестабилен период за внатрешниот пазар на ЕУ со истекот на забраната за увоз на житарки

      

Привремената забрана за увоз на жито од Украина во петте соседни земји од Европската Унија беше укината на 15 септември. Унгарија, Словачка и Полска – наближуваат парламентарни избори во последните две држави – еднострано ги продолжија своите забрани, спротивно на одлуката на ЕУ. Како резултат на тоа, Украина поднесе жалба до Светската трговска организација (СТО).

   

На 15 септември, Европската комисија одлучи да не ја продолжи забраната за увоз на жито од Украина – особено пченица, пченка, сончоглед и репка – што се однесуваше на соседите на таа земја кои се членки на ЕУ, Полска, Унгарија, Словачка, Романија и Бугарија.

 

Еден ден подоцна, Полска, Украина и Словачка воведоа свои ограничувања за увозот на жито и други стоки од Украина, наведувајќи ја потребата да ги заштитат нивните земјоделци од конкуренцијата поради значително зголемениот увоз од Украина.

   

     

Украина и Европската Комисија ги повикаа трите земји да отстапат од едностраното продолѓување на ембаргото. Комисијата ги анализираа мерките преземени од трите ЕУ земји, изјави портпаролка на Комисијата.

Киев во меѓувреме поднесе жалба до СТО против трите земји. Европскиот комесар за земјоделство од Полска, Јануш Војчиеховски, изјави дека бил „прилично изненаден што Украина го одбрала овој пат“, со оглед на тоа дека обемот на извозот значително пораснал во последните неколку месеци и покрај ограничувањата.

„За нас, во принцип е важно да докажеме дека поединечни земји-членки не може да воведат забрана за увоз на украински стоки“, изјави вицепремиерката и министер за економија на Украина, Јулија Свириденко. За време на говорот во рамки на Генерално собрание на Обединетите Нации, Претседателот на Украина, Володомир Зеленски, рече дека „политичкиот театар“ околу увозот само би ѝ помогнал на Москва.

„Привремена солидарност“ не е доволна, мора да преовладува обединетост на внатрешниот пазар

Во понеделникот, министрите за земјоделство на блокот се состанаа за Советот на ЕУ за земјоделство и рибарство, каде некои од нив изразија загриженост за забраните од Варшава, Братислава и Будимпешта, додека останатите ги разбраа нивните одлуки.

„Верувам дека не е само погрешно, туку е и спротивно на правото на Заедницата и очигледно на принципите на внатрешниот пазар, некои земји-членки да усвојат еднострани рестриктивни мерки“, истакна шпанскиот министер за земјоделство, Луис Планас, кој претседаваше со состанокот. Посочи дека ЕУ-27 ја бранеле потребата да се зачува единството во одбрана на Украина во однос на „едностраните“ забрани за увоз на жито и дека тие повикале да се преземат мерки „со консензус на сите“.

Министерката за земјоделство на Словенија, Ирена Шинко, исто така, изрази загриженост за едностраните мерки и ја поддржа важноста на обединет пристап на ЕУ. Министерот за земјоделство на Германија, Џем Оздемир, го критикуваше потегот на владите на Варшава, Будимпешта и Братислава како „привремена солидарност“ со Украина. „Не гледам како ова може да се усогласи со законодавството на ЕУ“ додаде тој, велејќи дека неговите информации покажале дека пазарот добро се справува со украинското жито.

Неговиот австриски колега, Норберт Точниг, ја повика ЕУ да го обезбеди функционирањето на внатрешниот пазар, нагласувајќи ја солидарноста со Украина, но покажа и разбирање кон соседните земји. Инфраструктурата треба да се прошири за житото увезено од Украина да стигне каде што треба – на пример до земјите на Блискиот Исток и Африка, нагласи Точниг.

Патишта на солидарност, грижа за глобалните резерви на жито

Украина, како значителен производител на жито, тешко се справува со извозот на храна поради руската блокада на пристаништата на Црното Море, што предизвика глобална загриженост за резервите на жито. Поради тоа ЕУ стана главен транзитен пат и дестинација за извоз на украинско жито за Африка и Блискиот Исток. Во средината на јули, Русија го напушти Црноморскиот договор за жито, кој претходно и овозможуваше на Украина да го извезува житото преку пристаништата на Црното Море и ги засили нападите врз украинските капацитети за извоз.

ЕУ ги зајакна другите таканаречени „Патишта на солидарност“ преку копно и по реките што се користеа за извоз на преку 44 милиони тони жито од Украина по руската инвазија.

Хрватскиот премиер Андреј Пленковиќ изјави дека е испратена јасна порака до раководството на Украина, додавајќи дека Хрватска би сакала да биде транзитна земја, а не земја во која ќе има наплив на огромни количества евтини житарки кои би можеле да предизвикаат проблеми за локалните земјоделци. На почетокот на месецот, украинските функционери потврдија дека украинските житарки се извезуваат преку хрватските пристаништа на реката Дунав и Јадранско Море. „Иако станува збор само за спореден трговски пат, тој е веќе популарен”, изјави Јулија Свириденко.

Мерки, протести, страв и жито

Првично, мерката на ЕУ за привремена забрана за увоз беше воведена во април и продолжена во јуни до средината на септември. Соочени со падот на цените на локалните пазари и гневните Европски земјоделци, забраната беше усвоена како одговор на доцнењата со транспорт и насобраното жито, кои предизвикаа нарушувања на пазарот во петте источноевропски земји.

Според Европската комисија, овие нарушувања сега „исчезнаа“, со што привремените ограничувања „веќе не се потребни“. Оваа одлука беше донесена откако Киев се согласи да воведе нови мерки, како на пример систем за лиценцирање на извоз во рок од 30 дена за „да се избегне наплив на жито“, изјави Европската комисија.

Министерот земјоделска политика и храна на Украина, Микола Солски, кој се обрати преку видео на земјоделскиот состанок на ЕУ рече „Сметаме дека овие мерки ќе ги задоволат сите страни. И дека дури и оние три земји кои во моментов се противат на украинскиот земјоделски извоз, ќе се согласат на планот. Затоа што сите имаме една цел, а тоа е победа во оваа ужасна војна. И за таа цел, мораме да имаме меѓусебно разбирање и меѓусебна поддршка“.

Веднаш по истекувањето на забраната на ЕУ, Унгарија најави дека ја затвора границата за 24 украински продукти, од претходните четири.

Популистичката десничарска влада на Полска, партијата „Право и правда“, веднаш по примерот на Унгарија воведе ембарго на жито од Украина. Овој проблем е особено деликатен поради претстојните избори во Полска, бидејќи актуелната влада има силна поддршка од земјоделските региони и тоа придонесе за расправиите помеѓу Варшава и Киев. „Ги предупредувам украинските власти: ако конфликтот ескалира, ќе забраниме увоз и на други производи на полска територија“, истакна полскиот премиер, Матеуш Моравјецки. Сепак, тој увери дека Полска – клучен сојузник на Украина – ќе продолжи да му помага на својот сосед, но „не по цена на дестабилизација на полскиот пазар“.

По првичното недоразбирање околу забелешките на премиерот во врска со испораката на оружје во средата, владин портпарол во четвртокот појасни дека „во врска со прашањата за испорака на оружје, би сакал да информирам дека Република Полска ќе ги изврши само претходно договорените испораки на муниција и вооружување. Вклучувајќи ги и оние кои произлегуваа од потпишаните договори со Украина“.

Словачка првично, исто така, објави дека ќе го забрани увозот на четири стоки, вклучително и пченица, до крајот на годината. „Нашиот став е дека ќе примениме еднострани мерки сè додека не се оцени системот на гаранции од Украина и има гаранции дека извозот е под контрола“, рече словачкиот министер за земјоделство, Јозеф Береш. Понатаму тој изјави дека Европската комисија требало да воведе преоден период за тестирање на системот за да се оцени неговата ефикасност и дали може да го спречи неконтролираниот увоз пред укинувањето на мерките.

Но, министерот посочи дека и покрај новонастанатата ситуација, поддршката за Украина и транзитот на жито од таа земја до светските пазари останува. Во четвртокот, Украина и Словачка се согласија да воспостават систем за лиценцирање за трговија со жито што ќе овозможи да се укине забраната за извоз. На 30 септември се закажани предвремени парламентарни избори во Словачка за избор на нови членови на Националниот совет.

Бугарија се издвојува од своите регионални соседи: многу од производителите на сончогледово масло се пожалија на сериозниот недостиг на семиња и високи цени како последица на ембаргото. Но, земјоделците во таа земја се незадоволни од одлуките на владата за истекот на забраната. „Преработувачките погони увезуваат поевтини житарки од Украина, додека нашите трошоци трикратно се зголемија од почетокот на војната“, рече земјоделецот Јасен Наков на протестот.

Земјоделските организации објавија список до пет барања и на 20 септември постигнаа договор со кој владата вети дека ќе го забрани увозот на сончоглед од Украина додека не се договорат увозните квоти. Владата, исто така, се согласи да воведе режим за лиценцирање за увоз на пченица, пченка и репка, да ги скрати роковите за исплата на субвенции и да ги намали административните трошоци на земјоделците.

Во Романија, преку која поминуваат најголемите количества на украинско жито, земјоделските организации ги прекинаа протестите во исчекување на спроведувањето на украинскиот акциски план. Претставници на земјоделските организации веруваат дека, во овој период нема да има никаков увоз од Украина. Тие упатија јасни барања до владата, која е задолжена за процедурата за лиценцирање. Доколку не се почитуваат одлуките, Романија ќе преземе едностран чекор да го забрани увозот од Украина. Земјоделците изјавија дека во спротивно би одговориле со „големи протести“.

 

    

Најново

(ВИДЕО) Би-Би-Си: Откриено како Хамас го создал бруталниот сојуз за да изврши напад врз Израел

Sase Ivanovski

Италијанската премиерка Мелони доаѓа во Белград на средба со Вучиќ

Sase Ivanovski

Секуловски: Зелените теми не се доволно застапени во медиумите, потребен е нивен едукативен пристап за кревање на јавнат свест за зелените прашања

Sase Ivanovski

Савче Ѓошева е новата студентска правобранителка на УКИМ

Sase Ivanovski

Силно алармираа на ОБСЕ за маките на другите, за македонските молчеа

Sase Ivanovski

Здружението Онлајнмедиа бара интернет порталите да најдат место во Законот за медиуми, а дискриминаторските одредби од Изборниот законик да се отстранат

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски да трепне два пати како сигнал дека не е киднапиран од ДУИ

Sase Ivanovski

ЗАПОРОЖЈЕ БИЛА НА РАБ НА НУКЛЕАРНА НЕСРЕЌА Синоќа снемало струја во електраната

Sase Ivanovski

Можен ли е крај на ХИВ – и на другите сексуално преносливи инфекции?

Sase Ivanovski

Украина детонирала експлозив на пруга длабоко во Сибир преку која Русија се снабдува со оружје

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Најзагадени градови во земјава се Кочани, Струмица, Гевгелија, Кавадарци, Тетово

Sase Ivanovski

Министерот Спасовски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, како Влада инвестиравме во сите сегменти на живеењето за да го вратиме сјајот на Куманово

Sase Ivanovski

ГРАД СКОПЈЕ: Демант на лажни вести!!!

Sase Ivanovski

Министрите Спасовски и Бочварски од Куманово: Реконструирани сите полициски објекти во СВР Куманово, до крајот на годината тендер за изградба на пругата од Крива Паланка до границата со Бугарија

Sase Ivanovski

Бочварски најави тендер за пругата кон Бугарија, делница Крива Паланка – Деве Баир

Sase Ivanovski

Петровска: Околу 40 македонски компании веќе можат да учествуваат на НАТО пазарот, заедно со АТС ќе го развиваме првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

Николоски до кандидатите за Комесар за човекови права во Европа: Почитување на човековите права на Македонците во Бугарија и Грција е услов за мојата поддршка

Sase Ivanovski

Петровска: Средбата со О’Брајан уште една потврда за силната американска поддршка за членството на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Управата за јавни приходи го одбележува Денот на даночните работници

Sase Ivanovski

Макрон го предупреди Израел: Уништувањето на Хамас би можело да трае 10 години

Sase Ivanovski

Ердоган: Израел ги уништува шансите за мир во Газа

Sase Ivanovski

САД ДО ИЗРАЕЛ: Не поддржуваме никакво намалување на географските граници на Газа

Sase Ivanovski

МУ СЕ ЗАКАНИЛЕ СО НОЖ И ГО СИЛУВАЛЕ Двајца малолетници од Скопје силувале врсник

Sase Ivanovski

Уставните измени се обврска, процесот не завршува на 31 декември, вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Битиќи за изјавата на Зеќири: Не сакам да ја коментирам – на албански не беше исто кажано

Sase Ivanovski

БЛАЖЕВСКА: Состанокот на ОБСЕ покажа дека дијалогот тешко се враќа откако нештата ќе отидат по ѓаволите

Sase Ivanovski

Мајка од Кочани пријавила дека исчезнала ќерката(13), таа напишала дека ќе оди во странство, да не ја бараат

Sase Ivanovski

Велосипедист скршил колк при пад на Водно – итната помош стигнала до него по тешка пешачка патека!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Не би купил ни кола од него, не да го гласам! Ковачевски ја потврди изјавата на О’Брајан за Мицкоски

Sase Ivanovski

Прегазен велоспидест во Кичево, починал на лице место

Sase Ivanovski

Ковачевски: Наскоро ќе се произведе првиот македонски дрон

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА И СЕ Е МОЖНО: ВО СКОПСКИ ХОТЕЛ ВО ЕДНА САЛА ЕУ АМБАСАДОРИ И ПОЛА ВЛАДА СО ШЕЌЕРИНСКА ЗБОРУВААТ ЗА ЕУ, ОДМА ДО НИВ ЛЕВИЦА ДРЖИ КОНГРЕС И ЕЧИ ХИМНАТА НА КОМУНИСТИЧКАТА ИНТЕРНАЦИОНАЛА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР КОП: Северна Македонија опасно си игра со оган

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ХОЛАНДСКИОТ АМБАСАДОР: Пред 4 години Македонија беше на права патека, но сега сте на погрешна патека…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски- Приведени се пет лица и запленето е едно возило поврзани со исчезнувањето на 14-годишната Вања

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПРОФЕСОР НИКОЛА ДУЈОВСКИ: Можеби Европските земји треба да инвестираат во нуклеарно оружје за да одвратат потенцијален руски напад?!

Sase Ivanovski

ФАТЕНИ РАЗБОЈНИЦИ ВО ТЕТОВО, КУМАНОВО И ВЕЛЕС

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА КУЛТУРА: Продолжен рокот за аплицирање на Конкурсот за доделување месечни надоместоци на самостојни уметници за 2024 година

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Некои македонски политичари, или се платени од Русија или се неверојатно наивни па несвесно одработуваат за Русија

Sase Ivanovski

Спасовски: Неопходно е Република Северна Македонија континуирано да гради отпорност, капацитети и способности за одговор на хибридните закани

Sase Ivanovski

Ковачевски во посета на фабриката за оружје во Самоков: Ја поддржуваме наменската индустрија, активно придонесуваме во колективниот систем за одбрана на НАТО

Sase Ivanovski

Советот на Европа го реизбра Александар Николоски за генерален известувач за укинување на смртната казна

Sase Ivanovski

Ковачевски убеден дека ќе има договор на лидерската. Техничката ќе се укине следните избори

Sase Ivanovski

Платил на лекар да му ја убие жената во што и успеал: Уапсен поранешен советник на Пацоли затоа што наредил убиство на сопругата – вака се обидел да сокрие се

Sase Ivanovski

ДЕНКО МАЛЕСКИ: Пендаровски излезе политичар кукавица, се размина со најважната задача од својот мандат, Глигоров не внесе во ООН, Пендаровски требаше да не внесе во ЕУ!

Sase Ivanovski

„Украина и Русија водат мировни преговори во тајност“ вели проруски американски новинар

Sase Ivanovski

Зеленски: Војната со Русија е во нова фаза, не се откажуваме!

Sase Ivanovski

Продолжуваат борбите во Газа, убиени 200 Палестинци, сирени за тревога во јужен Израел

Sase Ivanovski

Автомобил удри во мечка со мали мечиња, три деца се повредени, мечката се стабилизира од несреќата

Sase Ivanovski

Прислушувањето во фокусот на пратеничките прашања: Дали се следи целиот интернет сообраќај?

Sase Ivanovski

Комисијата за избори и именувања ја утврди листата на членови за новиот состав на ДКСК

Sase Ivanovski

Не успеа новиот обид на опозицијата да го пополни празното место во ДИК

Sase Ivanovski

Путин мобилизира уште 170 илјади Руси како одговор кон НАТО

Sase Ivanovski

ФОКУС: „Марковски Компани“ склучи нов договор со ЕСМ, 12 булдожери ќе копаат во РЕК Битола за 9 милиони евра!

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: НЕ МОЖЕ ДА СЕ ПОТВРДИ СО СИГУРНОСТ ДЕКА НА ВАЊА И СЕ ГУБИ ТРАГАТА КАЈ СИЛБО

Sase Ivanovski

Во моментов, се чини, Русија е на пат да ја добие војната во Украина

Sase Ivanovski

Заврши Министерскиот совет на ОБСЕ – Буџетот не се одобри поради блокадата на Русија

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалниците на ДПМНЕ земаат 1 500 евра плата, а удираат по џебот на граѓаните со зголемени сметки за комуналии

Sase Ivanovski

Сто дена пред избори: Талат Џафери – премиер на техничката влада, Јован Митрески – претседател на Собранието?

Sase Ivanovski

Епидемијата на голема кашлица во Хрватска зема замав

Sase Ivanovski

Хелга Шмид: Она што го издвојува ОБСЕ е способноста да поттикне регионални пристапи за заеднички предизвици

Sase Ivanovski

ВЛАСТА ИМА ПРИСТАП ДО ЦЕЛИОТ ИНТЕРНЕТ ВО ДРЖАВАТА Јанушев бара одговор за „ултра скандалот“

Sase Ivanovski

СКОПЈЕ НЕ СЕ СИМНУВА ОД СВЕТСКИОТ ВРВ Постојано е висока концентрацијата на најканцерогени честички

Sase Ivanovski

МЛАДИТЕ ЕМ СЕ СЕЛАТ ОД ЗЕМЈАВА ЕМ НЕ СЕ ЖЕНАТ И НЕ ПРАВАТ ДЕЦА, КОЈ ЌЕ ГО ПОЛНИ ПЕНЗИСКИОТ ФОНД – ПОМАЛКУ РОДЕНИ, ПОВЕЌЕ УМРЕНИ Намален е и бројот на бракови во третиот квартал

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСКИОТ СОВЕТ БЕШЕ УСПЕШЕН, ЛАВРОВ БЕШЕ ИЗОЛИРАН Оценка на американскиот претставник во ОБСЕ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ СЕ ИЗНЕРВИРА ЗА ИЗЈАВАТА НА АМЕРИКАНСКИОТ ДИПЛОМАТ О’БРАЈАН: Сите знаеме како (и од кого!) се купува нов автомобил

Sase Ivanovski

КОГА ВАКА И КАЈ НАС: Преседан во САД, поради измами и лажење, конгресменот од Њујорк, Џорџ Сантос е исфрлен од Конгресот, ЗА гласаа и левичари и десничари

Sase Ivanovski

Во меѓународна акција во Србија уапсени 160 лица: За оружје, дрога, шверц на луѓе

Sase Ivanovski

Спасовски: СВР Скопје со 100% ефикасност во расчистување на кривични дела поврзани со дрога, ефективност од 59% на дела од насилниот криминал, а откривањето на бесправна сеча на дрва е зголемено за 150%

Sase Ivanovski

Фон дер Лајен: Следната година ЕУ ќе може да произведе милион проектили

Sase Ivanovski

Кои автомобили имаат најмалку дефекти?

Sase Ivanovski

Стојаноски: Буџетот за 2024 е досега историски највисок, нереален, предизборен и составен така за да може да се искраде

Sase Ivanovski

Претседателката на Уставниот суд, Кацарска и претставници од ИЧП во посета на Уставниот суд на Словенија

Sase Ivanovski

(Видео) Тутунарите од прилепско задоволни од рекордните откупни цени, очекуваат уште посилна поддршка од Владата

Sase Ivanovski

Кулеба за Еуроњуз Србија: Разочарани сме што Србија не воведува санкции против Русија, но тоа е само еден елемент во односите

Sase Ivanovski

Словенечкиот парламент усвои Резолуција според која на возачите нема да им биде дозволено да имаат промил алкохол во крвта

Sase Ivanovski

Охридскиот договор да се вклучи во преговарачката рамка за Србија- ќе бара ЕУ

Sase Ivanovski

Шести ден од исчезнувањето на Вања Ѓорчевска

Sase Ivanovski

Средба Народна банка-Светска банка: Народната банка ќе продолжи со успешно спроведување на реформите во финансискиот сектор

Sase Ivanovski

Министерката за надворешни работи на Бугарија, Габриел не сакала да биде на иста маса со Лавров и затоа предвреме заминала од Скопје

Sase Ivanovski
Вчитувам....