20.8 C
Скопје
28/09/2023 02:08
МАКТЕЛ

   

    

Николоски: Не добивме кредибилен демант дека во земјава не се следат граѓани со малициозен софтвер

    

Пратеникот и потпретседател на на ВМРО-ДПМНЕ, Александар Николоски, вели дека не добиле кредибилен демант од власта дека во земјава се случува следење на граѓаните со т.н. малициозен софтвер, како и за тоа дали во С Македонија се произведува софтвер со кој нелегално можат да се следат комуникациите. Николоски изјавата ја даде по денешната седница на собраниската Комисија за надзор на работата на Агенцијата за национална безбедност (АНБ) и на Агенцијата за разузнавање (АР).

На седницата, која беше затворена за јавноста поради класифицираноста на информациите, Комисијата ги разгледуваше извештаите на четири институции – Министерството за внатрешни работи, Агенцијата за национална безбедност, Агенцијата за разузнавање и военото разузнавање, кои ги побара пред два месеци во однос за софистицираните системи „Пегасус“ и „Предатор“ во врска со нивното производство, продажба, користење и можни злоупотреби откако Соединетите Американски Држави ја ставија на црна листа македонската фирма „Сајтрокс“ во врска со производство на таков т.н. малициозен софтвер во државава.
Тој на почетокот на прес-конференцијата нагласи дека извештаите, со исклучок на оној на военото разузнавање, биле класифицирани со ознаката „строго доверливо“ поради што рече дека не може да сподели детали, но може да каже неколку работи.

   

„Првото е во однос на користењето на таканаречениот малициозен софтвер. Имено прислушувањето во Европа веќе добива други димензии, а тоа е покрај следењето на гласовната комуникација односно телефонските повици и СМС-пораките, веќе има масовно следење на приватни фотографии, приватни видеа, средби кои што ги прават граѓаните помеѓу себе кои што можат да бидат документирани односно снимени, како и влегување во домот, односно сите користиме или најголем дел смарт телевизори кои што најчесто се поврзани на кабелски оператор и на тој начин телевизорите се користат како начин да се снимаат разговорите дома, аудио, а оние кои што имаат можност и видео и практично да се влезе во домот на секој граѓанин што ќе се согласите е застрашувачки. Како и да се прави профилирање на граѓаните преку локациите на кои што присуствувал, што исто така може да се следи со овие малициозни софтвери, веб-страниците коишто ги отворал, луѓето со кои комуницирал и на тој начин да се прави цел профил“,рече Николоски.Македонската компанија „Сајтрокс“ на „црната листа“ на САД поради шпионски софтвер

 

Од она што го слушнале на комисијата, Николоски изјави дека не добиле кредибилен одговор дека во Македонија не се прави вакво следење и оти тоа е максимум што може да каже бидејќи станува збор за државна тајна.Пратеникот на ВМРО-ДПМНЕ и член на собраниската Комисија рече дека кај нив како политичка партија постои сериозно сомневање дека се под континуирано физичко следење. Тоа, според Николоски, најверојатно се прави, како што кажа, од одредени структури кои се дел од безбедносниот сектор во државата.

   

     

Во врска со производството на малициозен софтвер за следење на комуникациите, тој ја посочи фирмата „Сајтрокс“ која е веќе на црната листа на САД поради ваквите активности.Но, она што за него е позначајно од тоа дали се произведувал ваков софтвер е прашањето дали се користел.

„Затоа што тоа отвора многу сомнежи за слободата на движење на граѓаните, за приватноста на домот. Значи овие софтвери можат да влезат многу подлабоко од она што досега беше класично прислушување односно следење на комуникации преку гласовна комуникација и преку СМС-пораки“,рече Николоски на прес-конференцијата.

Пратеникот информира и дека на редовната есенска сесија на Парламентарното собрание на Советот на Европа, којашто трае една недела и ќе се случи во текот на втората недела на месец октомври, една од главните точки ќе биде злоупотребата на системите за следење „Пегасус“ и „Предатор“ коишто, како што посочи, се врв на овој т.н. таканаречен малициозен софтвер.

„Јас ќе учествувам на таа сесија и во таа дебата како што веќе учествував на сослушувањето кое што се случи во Париз за злоупотребата на ‘Пегасус’ и ‘Предатор’ каде што новинари и политичари од три земји, Шпанија, Полска и Грција сведочеа за своите лоши искуства со овој начин на следење. Значи темата е голема, огромна, Македонија ја афектира на два начини. Првиот начин е за жал преку производство на ваков софтвер којшто потоа е користен за којшто денес институциите немаат дадено одговор каде сè е продаден и во која се држава е користен. И вториот е следењето на комуникациите дома, затоа што како што кажав не добивме кредибилен демант дека тоа не се прави и во Македонија“,посочи Николоски.

Прашан што следно и стои на располагање на Комисијата и дали тука ќе застане целата работа, тој рече дека денеска работата на ова собраниско тело во врска со овие прашања била оставена отворена и за тоа наведе две причини.Имено, како што првата причина е што ќе бараат од МВР, АНБ и од Агенцијата за разузнавање да ги декласифицираат информациите, односно да се избрише степенот на тајност – строго доверливо.

„Ако може во Советот на Европа, од каде да не заборавиме Европскиот суд за човекови права, којшто е надлежна институција, помеѓу другото и за злоупотреба на следење комуникации во Европа да има дебата којашто е целосно отворена и јавна и која ќе се случи во октомври каде ќе има верувајте многу поосетливи информации од тие коишто ние денеска ги добивме на Комисија. И, втората причина е, сакаме да видиме како ќе оди оваа дебата во Стразбур затоа што се очекува таму да се отвори дискусија којшто ќе стане обврзувачка за земјите членки на Советот на Европа значи и за Македонија, имајќи предвид дека и Македонија е земја членка“,рече Николоски одговарајќи на новинарско прашање.

    

Најново

Маричиќ: Целата држава е огромно градилиште за нова патната мрежа, во тек е година на инвестиции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВА АВИОНСКА НЕСРЕЌА ЗА ВАГНЕР: 150 ВОЈНИЦИ ЗАГИНАА ОТКАКО ИЉУШИН НЕ УСПЕА ДА ЗАКОЧИ НА ПИСТАТА ВО МАЛИ, АФРИКА

Sase Ivanovski

Европска конвенција на шефови на полиции: Република Северна Македонија успешно се справува со криумчарите на мигранти

Sase Ivanovski

Тренчевска: Продолжуваме со плодна соработка со Словенија во делот на безбедност и здравје при работа

Sase Ivanovski

Душица Димитриеска избрана за нов претседател на Советот на јавни обвинители

Sase Ivanovski

СЕ ЗАЛАГАМЕ ЗА РОДОВА ЕДНАКВОСТ Ахмети со поддршка до жените да продолжат да ги бараат правата кои ги заслужуваат

Sase Ivanovski

ЌЕ ПАДНЕ ЦЕНАТА И НА ЗЕМЈОДЕЛСКИТЕ ПРОИЗВОДИ Бектеши за ТВ21 откри дека ќе се намалат царинските тарифи

Sase Ivanovski

ВИЛМА РУСКОВСКА ЌЕ ЛЕТА ОД ОБВИНИТЕЛСКАТА ФУНКЦИЈА? Советот за јавни обвинители расправа за три дисциплински постапки

Sase Ivanovski

Грковска: Судиите мора да ја чуваат својата независност

Sase Ivanovski

Индиското вселенско летало кое слета на Месечината престана да работи

Sase Ivanovski

Јовески е оптимист дека нема да застарат многу предмети по измените на Кривичниот законик

Sase Ivanovski

Министерот Лога ја поздравува одлуката на Уставниот суд и очекува судот да постапува ажурно и за останатите прописи

Sase Ivanovski

Маричиќ од Штип: Северна Македонија е крстосница на дел од најважната европска патна инфраструкутра

Sase Ivanovski

БЕКИМ САЛИ: АМНЕСТИЈАТА ОПФАЌА И ПЕДОФИЛИ, ОВА НЕМА ДА ВИ БИДЕ ПРОСТЕНО!

Sase Ivanovski

Речиси 30.000 луѓе досега избегаа од Нагорно-Карабах во Ерменија

Sase Ivanovski

Со измените функционер може да украде милијарда и да се спаси, а обичен граѓанин да лежи, вели Тортевски

Sase Ivanovski

Претрес во Скопје, запленета дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

Ељшани за настаните во Бањска: Целта на косовската полиција не беше да ги убие напаѓачите, туку да ја ослободи територијата од криминалната група

Sase Ivanovski

Пендаровски: Руската инвазија врз Украина како никогаш претходно ја наметна потребата ЕУ да се фокусира на интеграцијата на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Бектеши- Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, кои се за домашниот пазар, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки

Sase Ivanovski

Азербејџан: Го уапсивме поранешниот водач на Нагорно Карабах

Sase Ivanovski

Во Македонија пронајден француски државјанин кој во Франција бил пријавен за исчезнат

Sase Ivanovski

Амбасадор на САД во Косово: Нападот беше координиран, планот беше да се дестабилизира регионот

Sase Ivanovski

Езерската полиција во Охрид летово спасила десет лица

Sase Ivanovski

Млад велешанец го ризикуваше животот и се фрли во Вардар да спаси давеник

Sase Ivanovski

Николоски како известител од Мониторинг комисијата на ПС на Советот на Европа учествува во мисија за утврдување на фактите во Босна и Херцеговина

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Русија гради нова железничка врска со окупираниот дел на Украина

Sase Ivanovski

САД ќе работат со своите партнери за воспоставување меѓународна набљудувачка мисија во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 25 тони вода, локализиран пожарот во Илинден

Sase Ivanovski

Косово бара САД да го преземат водењето на дијалогот меѓу Косово и Србија

Sase Ivanovski

Бугарскиот парламент одобри испраќање непотребно оружје во Украина

Sase Ivanovski

Приведен скопјанец, баран со потерница за издржување на затворска казна

Sase Ivanovski

Вучиќ: Не е првпат Рама да не ја кажува вистинита, прогласивме Ден на жалост за сите убиени на Косово

Sase Ivanovski

Ако трговците продолжат со зголемен извоз на овошјето и зеленчукот, ќе предложиме целосно укинување на увозните давачки, вели Бектеши

Sase Ivanovski

Тренчевска: Работниците остануваат на прво место, а безбедноста и здравјето при работа број еден приоритет при креирањето на политики

Sase Ivanovski

Потврдена заложбата за понатамошно зајакнување на односите и продлабочување на воената соработка по завршувањето на дваесет и шестата конференција на началниците на ГШ на армиите од земјите-членки на САД-Јадранската повелба

Sase Ivanovski

Приведен криумчар на мигранти, пронајдени 33 лица

Sase Ivanovski

Ковачевски: Стануваат на сабајле и викаат сега ќе го блокирам

Sase Ivanovski

Уставниот суд го поништи упатството за матични книги со кое се додаде графа националност во изводите

Sase Ivanovski

Малолетник со мопед удрил во 84-годишен скопјанец и тешко го повредил

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА ТРАНСПОРТ И ВРСКИ СО ДЕМАНТ: НЕМАМЕ ДОГОВОР СО ЕУРОВИА

Sase Ivanovski

Преку услугата помош и нега  во домот поквалитетен квалитет на живот за над 50 стари лица во Струга 

Sase Ivanovski

Ковачевски: Континуирано носиме мерки за заштита на стандардот на граѓаните, со „гарантирана цена“ и пониски маржи го спречуваме ценовниот шок и ја одржуваме економската стабилност

Sase Ivanovski

Дури 36 отсто од момчињата и три проценти од девојчињата на 15-годишна возраст имале сексуален однос

Sase Ivanovski

Маж во Словенија пукал од семејна куќа и отворил оган врз полицајците кои го опколиле

Sase Ivanovski

Министерството за економија го одбележа Светскиот ден на туризмот со признанија за туристичките комори, образовни институции и претставници од руралниот туризам

Sase Ivanovski

Спасовски ја посети Езерската полиција во Охрид: Спасени 10 лица ова лето, зголемена ефикасност по модернизацијата на пловниот парк, „Безбедно лето” носи резултати

Sase Ivanovski

Трособен стан од 85 m² во населба Трим и Лум близу езерото во #Струга – со подно греење, модерни плочки и паркет, убав поглед!

Sase Ivanovski

ТРИМ ЛУМ: Сакате стан во #Охрид? Сте сонувале да живеете близу езерото? А да имате близу и шума?

Sase Ivanovski

Ковачевски: Обезбедени средства за дијабетичари и за пациенти со церебрална парализа кои користат „трикафта“, набавките во тек

Sase Ivanovski

Стапката на тинејџерска бременост во Македонија речиси трипати повисока од просекот на ЕУ

Sase Ivanovski

МОН: Годинава се обезбедени и дистрибуирани 1,4 милиони учебници

Sase Ivanovski

На вработените од печатницата „Напредок“ со години им доцнат плати и здравствено осигурување

Sase Ivanovski

Пратениците на Левица се приклучуваат кон интерпелацијата на Јовески поднесена од албанската опозиција

Sase Ivanovski

Иран го обвини израелскиот премиер дека се заканува со напад со нуклеарно оружје

Sase Ivanovski

Обединетото Кралство иако не е веќе дел од Унијата ќе продолжи со поддршката на Македонија за членство во ЕУ, изјави британскиот специјален пратеник за трговија за Западен Балкан

Sase Ivanovski

„ИЛИАС“ БЕСНЕЕ ВО ГРЦИЈА Атина остана без струја, а училиштата денеска нема да работат

Sase Ivanovski

Обвинителството на Косово ослободи четворица од уапсените Срби во отсуство на докази

Sase Ivanovski

Забрана за работа на десничарски организации во Германија поради ширење нацистичка идеологија

Sase Ivanovski

ЕУ вели дека социјалната мрежа Икс најмногу „лаже“: На која најмногу и веруваат Македонците?

Sase Ivanovski

Ахмети: Прифаќам ривалство, но не и клевети, не сме ние виновни што 22 години сме победници

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта сака да ослободи криминалци затоа што тоа им го ветиле – ВМРО-ДПМНЕ ќе го блокира законот за амнестија

Sase Ivanovski

Вработените во јавните обвинителства почнаа со штрајк, бараат зголемување на платите за 78 отсто и враќање на додатоците од 35 отсто

Sase Ivanovski

Мицкоски: Замрзнувањето на цените не го решава проблемот, водат погрешни економски политики што носат низок раст на БДП и затоа не можат да ги амортизираат ценовните шокови

Sase Ivanovski

АСОМ: Незаконска и дискриминирачка одлука на Владата за нови приредувачи на игри на среќа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи ги демантира дезинформациите изнесени од граѓански здруженија дека полицијата наводно не постапила по пријавите на жените кои беа убиени во Кочани и Куманово

Sase Ivanovski

ГАШИ: ПРЕДЛАГАМЕ СОБРАНИЕТО ДА ЗАСТАНЕ НА СТРАНА НА КОСОВО ВО БИТКАТА ЗА НЕЗАВИСНОСТ

Sase Ivanovski

Бесими на Годишната конференција на Македонската берза – Нови инструменти за развој на пазарот на хартии од вредност – граѓанска и зелена обврзница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЦАРСКА: ОПОЗИЦИЈАТА АКО САКАШЕ МОЖЕШЕ ДА ГИ БЛОКИРА ЗАКОНИТЕ ЗА ИЗМЕНА НА КЗК

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАЦАРСКА: СУДИЈАТА ВО СЛУЧАЈОТ ЛАСКАРЦИ Е СРАМ ЗА ФЕЛАТА, СО МЕСЕЦИ МОЛИ ВЕШТАК ДА НАПРАВИ ВЕШТАЧЕЊЕ

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА 2025 СОБРА 1,3 МИЛИОНИ ДОЛАРИ НА ГАЛА ВЕЧЕРА ВО ЧИКАГО Македонската дијаспора го поддржува лидерството и македонските бизниси

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ШЕФИЦАТА НА УСТАВЕН, КАЦАРСКА: ИЗМЕНИТЕ НА КЗК НЕМА ДА ВАЖАТ ЗА ТЕНК, ТРАНСПОРТЕР И ТРИСТА, ТАМУ ИМА ПРАВОСИЛНИ ПРЕСУДИ

Sase Ivanovski

Захарова смета дека Украина по барање на странски разузнавачки служби ја нападнала руската флота на Крим

Sase Ivanovski

Приштина тврди дека еден од убиените Срби бил телохранител на Вулин

Sase Ivanovski

14 наши сограѓани си имаат авиони: Со приватен лет на кафе во Дубровник, Охрид, Тиват….

Sase Ivanovski

Националната мрежа против насилство бара најстрога казна за убијците на жени

Sase Ivanovski

Пендаровски на конференцијата САД – Јадранската Повелба: Пролонгирањето на евроинтеграциите на сите западно балкански држави го разнишува кредибилитетот на ЕУ

Sase Ivanovski

Две лица раниле 31-годишен скопјанец во Ѓорче Петров

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЉУБЧО: БУГАРИЈА ПРЕТЕРУВА СО УЦЕНИТЕ, ПРАВАМ НАПОРИ ДА ГИ ВРАЗУМАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРКОВИЌ: МИЦКОВСКИ САКАШЕ ДА ПРЕВЕНИРА ИДНА АКЦИЈА НА ГРУЕВСКИ, ПОВЕЌЕ СЕ РАБОТИ ЗА СТРАВОТ ЛОЗЈЕТО ГО ЧУВА

Sase Ivanovski
Вчитувам....