10.8 C
Скопје
25/05/2024 07:50
МАКТЕЛ

  

     

 

Николоски: Јас работам од 14 години, но од каде пари на Филипче за ауди од 250 илјади евра, за хациендата на Водно и дали Филипче знае дека Пендаровски за него озборува дека е уживател на психотропни супстанци?

      

„Прилично нервоза го фаќа Стево Пендаровски, свесен е што ќе му се случи, свесен е дека огромна ќе биде разликата по првиот круг во корист на Гордана Силјановска Давкова а јас велам дека таа ќе биде 6 цифрена и затоа тој реши да навредува. Не одговори зошто ги потпиша измените на кривичниот законик со кој што се амнестираше криминал и корупција и не одговори зошто дозволува кампањата да му биде финансирана од криминални пари, од крадени пари, од ваши народни пари, па реши да навредува. Првата работа за која што реши да ме навредува мене поврзана со уставобранителите, јас на митингот во Прилеп кажав дека даваме целосна поддршка за слобода на сите уставобранители гледам дека тоа Стево Пендаровски го погодило, па почна да ме напаѓа јавно зошто сум се залагал за слобода на уставобранителите и еве да повторам од овде од Новаци, да, јас мислам дека сите уставобранители треба да бидат на слобода“ кажа потпретседателот на ВМРО-ДПМНЕ и носител на ИЕ4 Александар Николоски од посетата на Новаци.

   

„Втората работа е овде во 4 ката мој против кандидат од СДСМ е  веројатно најнеуспешниот министер за здравство во историјата  на државата, човек кој што имаше рекордна смртност за време на пандемијата, најмногу луѓе го загубија животот во Македонија, додека тој чекаше провизии од компанија „Стабри“ од Хонг Конг. Тој е носител во 4 ката и го гледам Стево Пендаровски вчера од Радовиш вели Венко Филипче е таков кандидат што да ти е мерак да го гласаш како доктор можел да работи кај сака но ете останал во Македонија, а за мене вели да не била политиката, ќе сум немал леб за јадење. Еве сега да му одговорам. Прво затоа што лично отвара некои работи, морам лично да му одговорам иако не сакам тоа да го правам, сметам дека во секоја професија се потребни професионалци и мислам дека ако навистина Венко Филипче е толку добар доктор, а ќе видите утре колегите негови што ќе кажат ќе имаме трибина, но ако е толку добар доктор тогаш треба да си остане доктор затоа што за тоа учел. Како што јас сум решил да се занимавам со оваа професија и за истата сум учел и сум бил студент на генерација со просек од 9,75 на Правниот Факултет и сум одлучил да го работам ова што го работам“ кажа Николоски и додаде:

 

Следно, јас за разлика од Стево Пендаровски знам што значи да се работи и работам од мојата 14 година на почеток во фамилијарните бизниси каде што помагав се додека не се активирав во политиката и многу добро знам како се заработува плата. Од моето семејство и потесно и пошироко нема ниту еден вработен во јавна администрација, сите се во приватен сектор. Да ги прашам Венко Филипче и Стево Пендаровски дали можат обратно да набројат по еден од нивните фамилии што не е вработен во администрација односно што работи во приватен сектор по еден нека кажат и Венко Филипче и Стево Пендаровски. Таков нема  затоа што до петто колено сите се вработени во јавна администрација и ја цицаат државата.

   

     

Николоски упати прашање до Венко Филипче дали со докторка или министерска плата се купува ауди од 250 илјади евра и од каде пари да гради огромна хациенда на Водно?

„Следна работа со докторска или со министерска плата не се купува ауди Q8 RS не знам да го кажам точно како се вика од 250 илјади евра како што вози Венко Филипче, и од докторска или со министерска плата не се гради хациенда на Водно која ексклузивно ќе ја покажам вечерва тука во новаци, мислам дека е чесно Стево Пендаровски да одговори како се гради оваа хациенда на Водно“ нагласи Николоски и додаде:

Трета работа, не знам  дали Венко Филипче знае но сум сигурен ако ништо друго слушнал Стево Пендаровски важи за најголемиот озборувач кај политичарите, или јас како што го нарекувам алапача број еден во Македонија. Во тие свои озборувања обожава да озборува за најблиските околу него а Венко Филипче е еден од најозборуваните. Па да го прашам Венко Филипче дали слушнал или не дека кога Стево ќе се опушти озборува во круг на блиски новинари и вели дека Венко Филипче бил уживател на психотропни супстанци дали го слушнал или не го слушнал тоа и како е можно да еден за друг зборуваат такви работи зад грб а излезат пред народот и бараат гласови. Толку за Стево Пендаровски за неговиот морал и за неговиот образ, следното е ваше да излезете масовно на 24 април и на 8 мај и да му помогнеме да се исели од државата“ истакна Николоски.

    

Најново

За тешкиот пораз на СДСМ Ковачевски одговорност гледа и кај поранешни високи функционери

Sase Ivanovski

Јанева во образование, Љутков во култура?

Sase Ivanovski

Ахмети со честитка за 24 мај: Да работиме заедно за правилно образование на генерациите во духот на меѓусебното почитување

Sase Ivanovski

Само три хируршки сали се активни во Клиничкиот центар

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд во Хаг му нареди на Израел веднаш да ја прекине војната во Рафах

Sase Ivanovski

Путин е подготвен да стави крај на војната во Украина, тврдат руски извори

Sase Ivanovski

Израелските сили ги интензивираа нападите во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Хеликоптерот во кој се наоѓал иранскиот претседател не бил намерно соборен, трди Иранската војска

Sase Ivanovski

Трамп: Ако победам, Путин ќе го ослободи новинарот Гершкович, ќе го направи тоа за мене

Sase Ivanovski

Курти: Не можеме да ја игнорираме заканата од нова војна во регион

Sase Ivanovski

Многу скоро се очекува да биде објавен договорот за новата влада, Собранието ја закажа конститутивната седница за вторник

Sase Ivanovski

Британски „The Economist“: Зеленски им вика на генералите, убеден е дека од него кријат што точно се случува на фронтот

Sase Ivanovski

Пензионерката на РАФ со муниција

Sase Ivanovski

Доживотен затвор за серискиот убиец Мохамед Нур – случајно ги избирал своите жртви во Лондон

Sase Ivanovski

Работнички го освои третото место во кошаркарската лига

Sase Ivanovski

Силјановска: ЕУ нема политика и стратегија за Западен Балкан

Sase Ivanovski

Планираната сезонска линија Скопје- Крф е откажана од комерцијални причини

Sase Ivanovski

Атентаторот на словачкиот премиер: „Не сакав да го убијам, само да го повредам“

Sase Ivanovski

Дали израелскиот премиер би бил уапсен во Германија?

Sase Ivanovski

Насилство и страв – Евреите од Берлин се загрижени

Sase Ivanovski

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Sase Ivanovski

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

Sase Ivanovski

АфД исфрлена од десничарите во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Маликиан доаѓа во Скопје: Виолината ми помогна да побегнам од ужасот на војната!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА СИ КАЖЕМЕ – Горан Јован Андоновски, заменик народен правобранител

Sase Ivanovski

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус 

Sase Ivanovski

Конститутивна седница  на Советот за следење на имплементацијата на Развојната Секторска Стратегија за правосудство (2024 – 2028)

Sase Ivanovski

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Sase Ivanovski

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Sase Ivanovski

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Sase Ivanovski

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес и избор на нов претседател согласно Статутот на партијата

Sase Ivanovski

Е СЕГА ФАЛИ УШТЕ СО АЛБАНИЈА ДА ЈА СПУКАМЕ И ЌЕ БИДЕ ТАМАН – Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Sase Ivanovski

Вучиќ: Вечерва ја завршив кариерата овде, нема да ми простат многу работи

Sase Ivanovski

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура – како генерација да бидеме бедемот на македонското постоење

Sase Ivanovski

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Sase Ivanovski

Владиката Пимен го демантира поглаварот Стефан: Колку што знам, никој од нас не бара да смениме Устав и да не се нарекуваме Македонска црква

Sase Ivanovski

НАМЕСТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СИЉАНОВСКА НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДРЖАВАТА ЈА НАРЕКУВАШЕ МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова побарала од Матарела гаранции за европската иднина на Македонија

Sase Ivanovski

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski
Вчитувам....