36.8 C
Скопје
19/07/2024 15:56
МАКТЕЛ

  

     

 

,,Новината” дека возачките дозволи нема да важат без ,,Северна” е стара две и пол години

      


Не запираат реакциите на граѓаните по денешното предупредување од МВР, дека од утре по полноќ повеќе нема да важат возачките дозволи со старото име, односно без додавката ,,Северна”. Граѓаните забележуваат дека досега никој не ги предупредил дека е неопходна замената и на возачките дозволи, покрај останатите лични документи.
Поточно, во изминатиот период се зборуваше за замената на пасошите и личните карти, но не се споменуваа возачките дозволи. Сепак, оваа обврска не е нова, туку беше предвидена со законските измени на Законот за безбедност на сообраќајот на патиштата од јуни 2021 година. Односно, беше навестено дека крајниот рок на важност на дозволите е до 12 февруари 2024 година.

   

Дел од граѓаните пак реагираат дека при регистрација на возилата биле убедувани дека не треба да ги менуваат возачките дозволи, а замеруваат и дека надлежните досега требало да ја направат оваа информација достапна до јавноста.Од Левица веќе најавија дека ќе предложат законски измени за продолжување на важноста на возачките дозволи.
Од МВР денеска информираат дека возачките дозволи од 00 часот на 13 февруари 2024 година ќе важат само со името Република Северна Македонија.

 

-Министерството за внатрешни работи ќе постапува согласно закон и затоа апелираме граѓаните да не управуваат возило доколку немаат валидна возачка дозвола со името Република Северна Македонија. Предупредуваме и дека во случај на настаната штета при евентуална сообраќајна несреќа, поради невалидната возачка дозвола, граѓаните кои немаат валидна возачка дозвола ќе мора да ги сносат последиците околу евентуалната штета, велат од МВР.

   

     

    

Најново

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: За раслика од Османи јас немам амбиција да ги решавам конфликтите во светот туку ќе работам за интересите на Македонија

Sase Ivanovski

ФРАНЦИЈА ВО ТЕЛЕВИЗИСКИ МРАК Прекин во емитувањето на ТВ каналите поради глобалниот компјутерски дефект

Sase Ivanovski

Лефков: Филипче да одговори, каква е неговата поврзаност со семејството Пановски и случајот Онкологија?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пратеникот Дураку на сред Собрание одби да им одговори на македонски јазик на новинарите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МУЦУНСКИ: Странските дипломати даваат поддршка на нашиот став на уставни измени со одложена примена

Sase Ivanovski

Попусти до 70% на Late Night Shopping во Diamond Mall

Sase Ivanovski

СДСМ: Поминаа ден-два, пожарите не се под контрола, а лопатарот Мицкоски и министрите се шетаат

Sase Ivanovski

ЛУПЕВСКА: СИТЕ ЧЛЕНОВИ НА ДКСК ПОБРЗАЛЕ ДА СИ ИЗВАДАТ ДИПЛОМАТСКИ ПАСОШИ ПРЕД ОДМОРИТЕ ЗА ДА НЕ ЧЕКААТ НА ГРАНИЦА?!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Очајниот ПР на СДС кој го пробива секое дно, кој се претвори во плукање до дехидрирање го води Спасов и неговата агенција Рејтинг, кои изминативе години од власта на СДС земаа 1 милион евра во тендери

Sase Ivanovski

ЕВРОПСКАТА АВТОМОБИЛСКА ИНДУСТРИЈА МОЖЕ ДА ЗДИВНЕ Недостигот на литиум ќе го добива од Србија, потпишан е меморандум за стратешко партнерство

Sase Ivanovski

По десет дена борба со пожарите, во Калањево е мирно

Sase Ivanovski

Герасимовски: Учениците на ООУ „Кочо Рацин“ во септември ќе добијат реконструирана модерна спортска сала

Sase Ivanovski

Исплатени субвенциите за остварен принос со пченица, јачмен, сончоглед, маслодајна репка и афион како и 5 денари за килограм предаден сончоглед во 2023

Sase Ivanovski

Европратениците гласаа за реизбор на Фон дер Лајен за претседателка на ЕК

Sase Ivanovski

„Се разведувам, се разведувам, се разведувам“ Принцезата од Дубаи го остави сопругот преку Инстаграм

Sase Ivanovski

(Видео) Запалена зграда во Франција, седум мртви

Sase Ivanovski

5.000 евра казна за новинарка која ја исмеваше италијанската премиерка

Sase Ivanovski

Грција со дронови ги контролира плажите за диво поставени шанкови, лежалки и маси

Sase Ivanovski

Нова размена на воени заробеници меѓу Русија и Украина

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) „Флекс Кредит ја одржа 4-тата продажна конференција во хотел Метропол Охрид: Награди за најдобрите вработени и прослава на четиригодишна извонредност“

Sase Ivanovski

Белешки од годините на независноста: Разговори во Хелсинки – Финска (22-26 март 1992)

Sase Ivanovski

Пожар зафати викендичка во Струмица

Sase Ivanovski

Влади и институции сметаат дека причина за големиот технолошки дефект во светот не е хакерски напад, туку софтверот на компанијата CrowdStrike

Sase Ivanovski

ДАЛ „ГОЛФ“ ЗА МЕБЕЛ, ГИ ИЗГУБИЛ ДВЕТЕ Тетовчанец бил измамен од сограѓанин

Sase Ivanovski

(ФОТО+ВИДЕО) Езеро „Треска“ извор на зараза, наместо место за рекреација

Sase Ivanovski

ЈАНУШЕВ ПРИЈАВИЛ ДЕКА НА ПОДАРОК ДОБИЛ ГРАДЕЖНО ЗЕМЈИШТЕ ВО ОПШТИНА ЦЕНТАР ВРЕДНО 325.000 ЕВРА

Sase Ivanovski

Гитаристот Мухамед Ибрахими го отвори годинашниот „Локум фест“ во Битола

Sase Ivanovski

Шведска и Финска пресретнаа руски авиони над Балтичкото Море

Sase Ivanovski

Јужнокорејците сакаат Сеул да има сопствено нуклеарно оружје

Sase Ivanovski

Зими без снег, лета на 50 степени, каква ќе биде климата во Македонија во 2080 година?

Sase Ivanovski

По повеќе од 15 часа Aеродром и Лисиче имаат струја, велат од ЕВН

Sase Ivanovski

Изгаснат пожарот кај Битола

Sase Ivanovski

Грција размислува да продаде 30 Ф-16 на САД за Украина

Sase Ivanovski

Тешка сообраќајна несреќа кај Лесковац: Загина жена од Македонија, повредени се и две деца

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ПОРАДИ ПОЖАРИ ВО ТУРЦИЈА, ТУРСКИТЕ ХЕЛИКОПТЕРИ МОРАШЕ ДА ЗАМИНАТ ОД ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ВЧЕРА БЕШЕ МНОГУ ТЕЖОК ДЕН, ИМАВМЕ 29 ПОЖАРИ ВО ДРЖАВАТА НО ДОЖДОТ НИ ПОМОГНА ДА ИЗГАСИМЕ 18 ОД ПОЖАРИТЕ

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО ГАШИ СО ПРЕТСТАВНИЦИ НА КАНЦЕЛАРИЈАТА НА ДЦАФ ВО СКОПЈЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУПИЛА СТАН ВО 2011-ТА НО НЕ МОЖЕ ДА ГО КОРИСТИ ОД 2013-ТА ЗАТОА ШТО НА ДИВО И ВЛЕГЛЕ ЛУЃЕ КОИ ТВРДАТ ДЕКА СТАНОТ Е НИВЕН

Sase Ivanovski

Мицкоски се сретна со Радев во Лондон, побарал трајно решение на проблемот со Бугарија

Sase Ivanovski

Средба на министерката Јаневска со претставници на Програмската канцеларија на Советот на Европа во Скопје

Sase Ivanovski

Влен: ДУИ со лажен патриотизам, но со полни џебови, коленичат пред ВМРО-ДПМНЕ и бараат амнестија за криминалот

Sase Ivanovski

Лефков: Каде се сокри Филипче или нема одговор како се стекнал со луксузната хациенда на Водно и џип Ауди Q8?

Sase Ivanovski

МАРЈАН ДОКАЗ ОСЛОБОДЕН ЗА КРИВИЧНИТЕ ДЕЛА УЦЕНА И РЕКЕТ Стаменковски бил доведен во заблуда од двајца обвинители, пресече Апелациониот суд во Скопје

Sase Ivanovski

Град Скопје: Прскање против возрасни форми на комарци од 22 до 25.07 2024 година

Sase Ivanovski

Муцунски информираше за повикувањето на македонскиот амбасадор во Албанија, за кој рече дека објективниот впечаток е дека „вината е во Скопје“ и поради тоа тој ќе биде вратен во Тирана да го доврши својот мандат

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Гаши со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

СДСМ: Дали Мицкоски патувал за Вашингтон во луксузна бизнис класа со карта која чини над 4.000 евра

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од демократите сметаат дека Бајден треба да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

Муцунски: Ќе го истражиме работењето на дипломатите во изминатиот период и ќе воспоставиме мрежа на стручни дипломати кои се грижат за интересите на државата

Sase Ivanovski

(Видео) Црвен аларм на Сицилија: Ерупцијата на Етна ги парализира сите, откажани летови, заробени патници

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВЕЛЕС СПАСЕН ОД КАТАКЛИЗМА: Спречена експлозија на над 80 тони гас во кругот на велешка Порцеланка

Sase Ivanovski

Авион ќе го гасне пожарот што избувна кај Смолево и се прошири кон Стрежевскиот канал и селото Буково

Sase Ivanovski

Се огласи Мајкрософт по хаосот што настана во светот: Се истражува проблемот

Sase Ivanovski

Масовен технолошки дефект ги погоди аеродромите, банките, медиумите и продавниците во светот

Sase Ivanovski

Пожарот кај Битола локализиран но се уште постои опасност, од Пелистер е оддалечен 10 километри

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло време, попладне дожд и град

Sase Ivanovski

Државата издаде обврзница од 48 милиони евра, долгот доспева во 2039 година

Sase Ivanovski

Претседателката на антикорупциската комисија Димитровска добила дипломатски пасош, сите 6 члена поднеле барање и чекаат одговор од МНР. Кој ќе се бори против функционерските злоупотреби?

Sase Ivanovski

НА ОВАА ПАРТИЈА Ѝ ТРЕБААТ ДОБРИ АДВОКАТИ Таравари изјави дека ДУИ ги „честеше“ своите луѓе со функцијата економски директор

Sase Ivanovski

Саудиски дисидент штрајкува со глад во притвор во Бугарија

Sase Ivanovski

Шпанија најави мерки за спречување на ширењето лажни вести, опозицијата ги смета за цензура

Sase Ivanovski

Владата на Аргентина бара Меси да се извини

Sase Ivanovski

Зеленски бара 25 системи Патриот за целосно да го заштити небото на Украина

Sase Ivanovski

Најбогатиот Африканец: Имам само две куќи, ниедна не е во странство

Sase Ivanovski

Почина 2-годишно девојче откако татко и ја оставил во автомобил: Повеќе од три часа била во автомобилот на 42 степени

Sase Ivanovski

Средба на Дурмиши со постојаниот претставник на УНДП, Григорјан: Посветени сме на продлабочување на соработката за економски раст и создавање на нови работни места

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Славјанка Петровска да каже дали луксузната хациенда е уште нејзина или ги крие парите од продажба

Sase Ivanovski

МВР: 107 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Претрес во струмичко, пронајдена дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

ЗА ПУКАЊЕТО И УБИСТВАТА НИЗ СКОПЈЕ НЕ СЕ КРИВИ НИТУ СДСМ НИТУ ВМРО ДПМНЕ НИТУ ДУИ, ПРИЧИНАТА ЛЕЖИ НА СОСЕМА ДРУГО МЕСТО

Sase Ivanovski

Експлодира шахта поради див приклучок за струја во клинички центар Мајка Тереза, повредена со изгореници жена случаен минувач, итно пренесена во болница

Sase Ivanovski

Мицкоски објави дека во Лондон се сретнал со Радев, но не и што разговар

Sase Ivanovski

ПОДГОТВЕНИ СМЕ ДА ПРИФАТИМЕ УСТАВНИ ИЗМЕНИ СО ОДЛОЖНА ПРИМЕНА Така ќе имаме гаранции дека ќе нема нови условувања од Бугарија, вели Муцунски

Sase Ivanovski

Полициските хеликоптери  исфрлија над 120 тони вода врз пожари

Sase Ivanovski

ИЗЛЕТАЛА КАЈ СТРАЖА-ГОСТИВАР СО „СПАРК“ 74 годишна Скопјанка починала на самото место

Sase Ivanovski

ДВЕ ТРАФОСТАНИЦИ ПРЕДИЗВИКАА ДЕЛ ОД СКОПЈЕ ДА БИДЕ ВО МРАК Екипите на Електродистрибуција работат на случајот

Sase Ivanovski

Невремето во Скопје предизвика сериозна штета во дистрибутивната мрежа, два далекуводи се без напон

Sase Ivanovski

МИНИСТЕРСТВО ЗА ОДБРАНА: Нема опасност од пожарите за армиските инфраструктурни објекти на Криволак, сите критични објекти се безбедни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мицкоски од Велика Британија: Остварив повеќе средби со државници од регионот и соседството, главен приоритет на Владата е воспоставување на добрососедски односи

Sase Ivanovski

Пожар беснее на Армискиот полигон Криволак!

Sase Ivanovski
Вчитувам....