37.8 C
Скопје
20/07/2024 15:26
МАКТЕЛ

  

     

 

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

      

Комбинација од партиски ветерани, долгогодишни функционери, но и нови лица во високата политика се предлозите на ВМРО-ДПМНЕ за министри во новата влада на Христијан Мицкоски. Од 15 члена во владата, кои доаѓаат на предлог на коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, 12 се предлози на партијата, а тројца од помалите коалициски партнери. Само три од предложените 15 кандидати се жени.33 години е разликата меѓу највозрасниот и најмладиот министер. Стефан Андоновски, роден во 1991 година, е предложен за министер за информатичко општество и дигитална трансформација. Пошироката јавност го запозна како дополнителен заменик министер за информатичко општество и администрација.

   

Нова министерка за образование е 66-годишната Весна Јаневска, професор на Медицинскиот факултет во Скопје. Таа беше пратеничка од 2002 до 2006 година, но по партискиот раскол стана дел од ВМРО-Народна партија на Љубчо Георгиевски. По враќањето во „старото јато“ сега добива министерска функција. Сите четворица партиски потпретседатели се селат во влада. Еден од најискусните е Александар Николоски, кој ќе биде вицепремиер и министер и транспорт и врски. И покрај тоа што има 40 години, Николоски има 18 години пратеничко искуство, откако беше избран за пратеник во 2006 на 22-годишна возраст. Новиот министер за одбрана Владо Мисајловски беше министер за транспорт и врски од 2015 до 2017 година, откако Миле Јанакиески поднесе оставка по објавувањето на таканаречените бомби. Од 2020 година е пратеник.

 

Универзитетскиот професор Тимчо Муцунски ќе биде министер за надворешни работи. Од 2015 до 2017 беше заменик министер за информатичко општество, во 2020 беше избран за пратеник, но го напушти пратеничкото столче во 2021, кога беше избран за градоначалник на Аеродром. И покрај критиките за водењето на општината, 35-годишниот Муцунски е унапреден во државната власт поради добрите релации со меѓународниот фактор. Ново лице во високата политика е Гордана Димитриевска Кочоска, која ќе го предводи ресорот финансии. Таа работела како директор за финансии во ЕЛЕМ кога таму директоруваше идниот премиер Мицкоски.

   

     

За внатрешни работи ќе биде досегашниот технички министер Панче Тошковски. Адвокатот, кој ја застапуваше и државната енергетска компанија во времето на Мицкоски, за време на техничкиот мандат, во кој требаше да се справи со „пасошката криза“, очигледно ја заработил довербата на новиот премиер. Ресорот земјоделие ќе го предводи Цветан Трипуновски кој во два наврати беше дополнителен заменик во оваа министерство – пред изборите во 2020 и сега во 2024 година. Има и пратеничко искуство. Ново лице во политиката е предложената министерка за енергетика Сања Божиновска – експерт за енергетика од Прага, со меѓународно искуство во трговијата со струја. Актерот Зоран Љутков ќе биде министер за култура и туризам, а ракометарот Борко Ристовски ќе биде на чело на новото министерство за спорт.

Златко Перински ќе биде на чело на ресорот локална самоуправа. На пошироката јавност и стана познат како директор на скопски водовод, кој беше разрешен кога се растури калимерата меѓу градоначалничката Данела Арсовска и ВМРО-ДПМНЕ. Тиквата пукна поради тендерот за пречистителната станица вреден 136 милиони евра, кога Арсовска му упадна на пресот на Перински. Подоцна таа рече дека „го фатила директорчето со рацете во медот“, иако не го спомена лично.

Меѓу највозрасните во владата ќе бидат предлозите од коалиционите партнер. Лидерот на социјалистите Љупчо Димовски ќе биде вицепремиер за политички систем. Од 2009 до 2014 беше министер за земјоделство, а оттогаш е пратеник. Беше амнестиран за насилствата во Собранието на 27 април 2017 година, но за разлика од другите амнестирани пратеници не гласаше за промена на името. Во 2019 година против него и други лица беше отворена истрага за доделување земјоделска помош и давање под закуп на државно земјоделско земјиште со што наводно направиле штета од 1,4 милиони евра. Лидерот на Демократските сили на Ромите Шабан Салиу ќе се грижи за интеграција на Ромите. Тој беше пратеник и директор на Дирекцијата за заштита и спасување.

Претседателот на Демократската партија на Србите во Македонија Иван Стоиљковиќ ќе биде министер за односи меѓу заедниците. Тој е пратеник веќе 22 години, откако првпат беше избран во 2002 година. Медиумите уште во 2017 година пишуваа за врски на Стоиљковиќ со српските служби, како и за врски со руски структури. Во 2016 година, тој во Москва ја потпиша Декларацијата за соработка со путиновата „Единствена Русија“. ЗНАМ ги доби министерствата за правда и за администрација, а во фотелјите седнуваат Игор Филков и Горан Минчев, кој има и пратеничко искуство како пратеник на СДСМ. Од министрите на Коалицијата Вреди, политички ветеран е предложениот министер за екологија Изет Меџити, а искуство во високата политика има и Арбен Таравари, кој ќе биде министер за здравство. Поранешниот директор на МЕПСО Орхан Муртезани ќе биде министер за европски прашања. За социјала и демографија е предложен Фатмир Лимани, а за економија Бесар Дурмиши. Арбен Фетаи треба да биде вицепремиер за добро владеење.

    

Најново

18-ГОДИНИ ЗАТВОР ЗА ГЕРШКОВИЧ?! Има сигурни докази дека е шпион на ЦИА, тврди руското обвинителство

Sase Ivanovski

БЛОГЕРКА И ДИЛЕР НА ДРОГА ЗАД РЕШЕТКИ Брачната двојка му помагала на осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Пакет Vibe On – Зајакнување на финансиската доверба кај младите

Sase Ivanovski

ТРАМП И ЗЕЛЕНСКИ НА ЛИНИЈА Договорен нивниот прв телефонски разговор

Sase Ivanovski

Бајден размислува да се откаже, не може веќе да го издржи притисокот и прашањата за неговата способност, објавуваат медиуми

Sase Ivanovski

Откриен виновникот за масовниот технички проблем:„Ова не е безбедносен инцидент или сајбер напад“

Sase Ivanovski

Шефчовиќ од Белград: Ве сакаме во ЕУ a проектот Јадар само ќе го забрза тој процес

Sase Ivanovski

Јапонците поради алкохол и цигари ја исфрлија младата ѕвезда од тимот за Олимписките игри

Sase Ivanovski

Што содржи Меморандумот за соработка меѓу Србија и ЕУ, потпишан од Вучиќ и Шолц

Sase Ivanovski

Српските мелничари бараат брашното да поскапи за пет денари

Sase Ivanovski

Таравари им вети на дијабетичарите дека догодина ленти и глукомери ќе добиваат со „референтна цена“

Sase Ivanovski

Повредениот во пожарот кај село Сирково, Златко Димов се опоравува од изгорениците

Sase Ivanovski

Џабир Дерала ја доби наградата за солидарност за новинари од Југоисточна Европа

Sase Ivanovski

Вработени од градинка во Куманово на протест во понеделник, не добиле јунска плата

Sase Ivanovski

(Видео) Трамп ја прифати номинацијата:„Ќе ставам крај на секоја меѓународна криза што ја создаде сегашната администрација“

Sase Ivanovski

Пожари во Македонија: Зошто не беа подготвени воздухопловните капацитети за гаснење пожари од воздух

Sase Ivanovski

Ребалансот (на предизборните ветувања) и Трите писма на Мицкоски

Sase Ivanovski

Аксиос: Се очекува Бајден викендот да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

ЈА ИНИЦИРАШЕ МАКРОН, А МАКЕДОНИЈА Е ЧЛЕНКА Зошто постои Европската политичка заедница?

Sase Ivanovski

СЕТ ОД 132 ОБРОЦИ СО РОК НА ТРАЕЊЕ ОД 25 ГОДИНИ о Америка можете да купите канта со храна за случај на апокалипса

Sase Ivanovski

„Топ тема“: Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Sase Ivanovski

Трилинг: Ќе ги тргне ли власта рацете од судската и обвинителската власт?

Sase Ivanovski

24 Интервју со Арбр Адеми: Мајскиот договор, или во закон, или во Устав

Sase Ivanovski

Жените иако пообразовани се помалку застапени на врвни места каде што се креираат и носат политики

Sase Ivanovski

Реакции по ребалансот на буџетот

Sase Ivanovski

Концерт на националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов во Охрид

Sase Ivanovski

Втор случај на Западно-нилска треска во Македонија

Sase Ivanovski

Капче, крема … ИЈЗ советува како да се заштитат бебињата и децата од штетното сонце

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со чешкиот амбасадор Лудва  

Sase Ivanovski

Арбен Таравари именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи…

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со германската амбасадорка Дрекслер

Sase Ivanovski

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и дигитални услуги, гужвите на шалтерите на МВР ќе станат минато

Sase Ivanovski

МВР: 158 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Средба Муцунски-Буршаков

Sase Ivanovski

Министерката Јаневска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Министерот Орхан Муртезани оствари средба со Армен Григорјан, Постојан претставник на УНДП

Sase Ivanovski

Дурмиши: Финансиска поддршка од 80 милиони денари за микро и мали и средни компании, за занаетчии, за воведување на ХАЛАЛ и ИСО стандарди и проекти за развој на претприемништво

Sase Ivanovski

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема „Кариера и професионален развој“ на Heidelberg Faculty of Skopje

Sase Ivanovski

“Брат ми ми ги украде документите” – Се огласи осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Охриѓанецот, Д-р Анис Сефиданис го направи првиот хуманоиден робот во Македонија кој „гледа“ и „слуша“

Sase Ivanovski

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал на математичка олимпијада во САД!

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата: Израелската окупација на палестинските територии е нелегална и мора да престане

Sase Ivanovski

Анкета: Харис би била добра претседателка на САД

Sase Ivanovski

САМО РЕШЕНИЕ СО ДВЕ ДРЖАВИ Борел вели дека ЕУ не ги признава промените на границите на Израел од 1967 година

Sase Ivanovski

Антикорупциска сепак побарала службени возила

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ: Почитувана г-а Урсула фон дер Лајен, Во име на Владата и во мое лично име, Ви упатувам најискрени честитки за вашиот повторен избор за Претседател на Европската комисија

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ВИШОКОТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА – СМАРТ БАТЕРИСКИ  СИСТЕМ ЗА СКЛАДИРАЊЕ И УПРАВУВАЊЕ НА СТРУЈАТА

Sase Ivanovski

ВЛЕН е долгоочекуваната надеж на Албанците: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Sase Ivanovski

„ШТЕТИТЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ ПОЖАРИ СЕ НЕЗНАЧИТЕЛНИ“ Митко Јанчев раководи со новоформираниот регионален Кризен штаб

Sase Ivanovski

Историска шанса и надеж за решавање на клучните проблеми на ромската заедница: Аваја го поздравува храбриот потег на премиерот и листата со предлози во владиниот кабинет на премиерот Христијан Мицкоски, каде што за прв пат во историјата на државата има дури двајца заменици министри во ресорите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов, со катастрофалниот ПР на СДС, испитува како дното да се пробие, што повеќе на партијата

Sase Ivanovski

Реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда

Sase Ivanovski

Бесими, Бектеши и Лога влегоа на листата на функционери со апанажа

Sase Ivanovski

Сите се против платформата за легитимитет на Ахмети

Sase Ivanovski

Најмалку 40 загинати во пожар на брод кај Хаити поради вуду ритуал

Sase Ivanovski

ПОЛУГОЛ ПОЗИРАЛ НА ТИК ТОК, А ДЕН ПОДОЦНА ГО УБИЛ ПОЛИЦАЕЦОТ! Осомничениот Фатон Хајризи и во бегство бил активен на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Трамп:„Разговарав со Зеленски, ќе ставам крај на војната во Украина пред јануари“

Sase Ivanovski

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski
Вчитувам....