27.4 C
Скопје
18/07/2024 05:05
МАКТЕЛ

  

     

 

Ова жешко лето туѓиот успех ќе се одработи како свое големо достигнување. Тоа што вчера беше предавство, утре ќе биде голема победа. Пишува Ерол Ризаов

      

Премиерот Христијан Мицкоски ги засукал добро ракавите и орен е за работа со својот тим да го спасува болниот на Балканот, кој како што лично дијагностицирал, е на смртна постела и само што не умрел. Верувам дека тој како и сите пред него, верува во тоа што го ветува и го приложува како  програма за работа на владата  и го соопштува на јавноста сугестивно и еуфорично на стартот на владеење како и неговите претходници. Сѐ е убаво срочено, спакувано, кажано и верно препишано, дури и надградено над поранешните ветувања на премиерите и владите што доѓаат и си заминуваат со резултатот еден чекор напред два назад.

   

Формулата е иста. Ќе биде тешко, ама ние ќе успееме. Колку илјади пати во овие изминати 33 години сме ги слушнале и читале овие списоци на желби и секогаш победниците на изборите успешно нѐ     излажале што и емпириски докажува дека сме со кратко паметење. Ќе беше многу поуверливо ако Мицкоски кажеше и некои други причини за клиничката смрт на Македонија. На пример, колку покрај вината и грешките на власта, тој и неговата партија допринеле да дојде до тоа. Сигурно во изборниот штаб на ВМРО ДПМНЕ процениле колку влијаело на изборната победа жестоката речиси седум годишна кампања за „велепредавство“ на државните и национални интереси поради договорите со соседите Грција и Бугарија и не помалку како измеќарите на ДУИ во СДСМ ги направија Македонците граѓани од втор ред во сопствената држава. Сега по освојување на власта и обезбедено двотретинско мнозинство, сите тие работи што беа блокирани треба да се завршат заедно со трите албански партии од ВРЕДИ и  во соработка со ДУИ  и сето тоа се разбира да се прикаже како голем успех што навистина е тешка работа.

 

Ова жешко лето и есенва Мицкоски ќе работи со засукани ракави некаде до пред зима кога ќе мора да се пресоблече и да облече капут, оти чудата што им се ветени на граѓаните на Македонија никогаш не се исполнети, а и кога имало шанси да се исполнат биле уништени од високата доза да се биде допадлив на јавноста и немањето на храброст да се биде решителен за тешки и непопуларни одлуки кои се главниот предуслов за преобразба на општеството и за промена на свеста од која е направена пустош во главите на луѓето. Тоа не се лечи брзо.

Доаѓа време на „братство и единство“

   

     

Од денес ќе му даваат по три лажички волшебен лек на клинички умрениот да стане на нозе. Прво, уште рано сабајле стасува инфузијата од 400 -450 милиони евра инвестиција која ќе нѐ     шокира иако тоа од некаде ни е многу познато. Утре стасува и новата инвестиција од милијарда евра. Задутре ќе се намалат даноците да се стимулираат богатите да бидат уште побогати, сиромашните посиромашни. Прекутре ќе се зголемат пензиите- да се радуваат децата и внуците на пензионерите кои од тоа живеат.

Струјата нема да поскапи. Тоа зависело од владата и волјата на премиерот. Ако се практикува ваквата економска закономерност, далеку ќе стасаме и со реформите и со стандардот на населението. Невработеноста ќе исчезне однесена како со рака. Ќе се засили увозот на евтина работна сила од Азија и од Африка, а ќе се зголеми извозот на квалитетни кадри од Македонија во Европа и во Америка. Тоа е незапирлив процес кој е последица на мали плати и немање услови за работа какви што има на Запад. Новата влада ветува дека ќе ја врати довербата во институциите на системот со партиски кадровски промени почнувајќи од возачите и келнерите, секретарките, па сѐ до директорите на училишта и на државните компании. Криминалот и корупцијата со чесната влада ќе станат лошо минато.

Новата влада на Северна Македонија премиерот Хистијан Мицкоски
Новата влада на Северна Македонија предводена од премиерот Хистијан МицкоскиФотографија: Petr Stojanovski/DW

Татковината ќе им се одолжи на заборавените граѓани, на сите без оглед на партиска, верска и национална припадност. Доаѓа време на „братство и единство.“ Кој памети што значи тоа знае што ќе се случува. Дојде нова чесна и работлива влада и енергичен премиер визионер кој постојано ќе ги држи под контрола функционерите и надлежните институции да си ја вршат работата како треба и како што приличи на слуги на граѓаните.

Пеколно темпо на ЕПП во медумски ЕПП настапи

Дали забележувате како функционерите на ВМРО ДПМНЕ во секој јавен настап го цитираат својот лидер како нов спасител на државата. Тоа е првиот предзнак дека „слугата на народот“ брзо ќе го земе камшикот во рака. Во Македонија има многу луѓе што сакаат цврста рака, но камшикот да не удира по нивниот грб. Мицкоски тоа нема да го прави како неговиот сопартиец Никола Груевски со прислушкување и држење под надзор на илјадници граѓани и јавни личности, па и на своите најблиски соработници,  туку со предана работа  на остварување на списокот на желби и со одговорност за секоја грешка. Затоа, неговите планови и ветувања ќе ги чуваме и ќе ги препрочитуваме секое утро како потсетник на убавата ни иднина.

Значи, летово како што прогнозира премиерот ќе има пеколно темпо. Не се работи за временска прогноза од Зајчев рид, туку за невидена досега ЕПП активност на премиерот и министрите кои ќе ни рецитираат чудесни извештаи за постигнатите успеси почнувајќи од утринските телевизиски програми најгледани од домаќинките, па до доцна навечер на специјалните емисии со добро уреднички обмислени термини на гледаноста меѓу две турски серии и на вестите и често со „брекинг њуз“ на програмата да се соопшти ново достигнување, или апсење на предавниците и криминалците.

На социјалните мрежи ќе си оди во живо работата на владата 24/7. За лошите работи, грешки и промашувања, неисполнети ветувања познато е правилото, тоа што не е објавено не се ни случило. Има уште нешто многу поефикасно за управување со државата не само со преземање на активности и тактики на претседателот на Србија Александар Вучиќ, туку заради еквидистанца треба нешто да се преземе и од знаменитиот бугарски премиер, ресенчанецот со македонско потекло Андреј Љапчев кој наводно за Македонците кажал уште пред сто години: „со овој народ покроце, по кроце, со арно и со убаво и со малку ќотек.”

Тоа веќе го видовме на неколку пати кога демантиравме дека ќотекот излегнал од рајот, туку од македонскиот парламент. Додуша овојпат во Собранието работите ќе течат многу помазно, прво подготвен терен со канонада од тешката медиумска артилерија против предавниците кои предизвикаа клиничка смрт на државата, а потоа со 85 до 88 гласа за усвојување на секоја одлука за спасување и оживување на Македонија.

Пред да оди Мицкоски на самитот на НАТО

Една мала добронамерна сугестија додека премиерот Мицкоски се подготвува да оди во Вашигтон на самитот на НАТО и да ја брани Северна Македонија ако колегата Мицотакис го отвори прашањето за непочитување на  Преспанскиот договор.  Би било добро да ги повика некој од тие што му овозможија да оди на самитот на НАТО и да им се извини што тој и ВМРО ДПМНЕ беа против „велепредавството“ и потпишувањето на Преспанскиот договор. Ако не може на тие што ја завршија таа работа да им се извини и ако му е тоа преголем товар за суетата, барем нека ги викне осумтемина пратеници на ВМРО ДПМНЕ што ги прогласија за предавници и за страотната глетка од Собранието кога построени како инквизитори ги анатемисаа што се осмелиле да гласаат за уставните измени кои сега му обезбедија да оди и да седи на иста маса со првите луѓе на најголемиот воен и политички сојуз во светот. Се разбира и да зборува таму ако има што да каже, освен амин.

Уставните измени ќе се донесат без „бугарски диктат“

Како сега  без ова извинување со чист образ ќе гласаат за уставните измени  кои ги нарекоа бугарски диктат. Мицкоски има одговор на ова прашање. Тој и натаму е категоричен дека уставните измени нема да се донесат под бугарски диктат. Се разбира така и ќе биде. Уставните измени ќе бидат донесени без бугарски диктат.

Ќе се оди во Софија да се баци рака, ќе се направи некоја мала козметичка операција без да се менува ништо суштинско во Договорот и тоа ќе се прикаже како голем успех на  премиерот Мицкоски и на ВМРО ДПМНЕ,  голема национална политичка партија која во голготата за евроатланските интеграции на Македонија не мрдна со прст и нема дадено никаков придонес.

На пример, како голем успех ќе ни биде претставено тоа што Бугарија веќе од поодамна го вети дека нема да става повеќе вета ако се применува договорот и усвоената преговарачка рамка. Или, дека го признава македонскиот јазик со мало проблематизирање на влијанието на бугарските дијалекти, што, исто така, е присутно уште од признавањето на Македонија како држава од страна на Бугарија. Мицкоски веќе не го спомнува условот дека уставните измени ќе се донесат на денот кога Македонија ќе влезе во ЕУ, или кога Бугарија ќе ги почитува одлуките на судот во Стразбур за правата на Македонците во Бугарија.

Што ќе ни се случува ова жешко лето со пеколното темпо на Мицкоски. Ништо друго, освен што туѓиот успех ќе се претстави како свое големо достигнување што е нешто сосема нормално во политичкиот „прагматизам“ на ВМРО ДПМНЕ. Тоа што вчера беше предавство, утре ќе биде голема победа и историски успех.

Ќе верував многу повеќе дека има целосна подготвеност за остварување на политичката и економската програма на новата влада ако со кратко, јасно и конкретно образложение беа прифатени реформите што ги бара Брисел во триесетина и кусур поглавја и продолжување на преговорите со ЕУ без глумење и лажење за подобри промени на веќе склучените договори со соседите и прифатената преговарачка рамка со ЕУ. Во тие реформи сѐ е содржано што и како треба да направи Македонија не само за да стане членка на ЕУ, туку сѐ она што го бараат граѓаните на Македонија и што го ветува ВМРО ДПМНЕ и сите други политички партии како своја програма. Таму се и политичките и економските, образовните, здравствените системи, еколошките и сите други промени кои значат воспоставување нови европски вредности. Економскиот раст, стандардот на граѓаните за кои толку многу зборува и ветува Мицкоски е еден од значајните предуслови во преговорите со ЕУ. Секако да не се заборави и најважното поглавје- владеење на правото, со тоа почнуваат и завршуваат преговорите. Пресметката со криминалот и корупцијата, ако почне од сопствениот двор, тогаш се враќа довербата во правосудниот систем. Ако пак се менуваат судиите и обвинителите и сите судски инстанци со партиски кадри тоа значи дека повторно ќе има „заробена држава“.

Оваа колумна го изразува личното мислење на авторот и може да не се совпаѓа со редакцискиот став на македонската редакција на Дојче Веле или со ДВ во целина.

    

Најново

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Морам да го пофалам Митко Јанчев, неговите пожарникари се најдобри и најспремни и ги користам како специјална единица и ги праќам секаде каде е критично

Sase Ivanovski

ИСУСЕ ХРИСТЕ, ЧУДО Е КАКО АМЕРИКАНЦИЕ СЕ УШТЕ ЖИВИ: КАКО ИЗГЛЕДА СМЕТКА ОД БОЛНИЦА ВО САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Сите граѓани кои имаат викендици во планините да одат и да ја искосат тревата, не смее трева да има до нивните куќи тоа е многу опасно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Пред 1 месец од Македонски Шуми ни пратија мејл во кој не известија дека немаат пари за гориво и да не сметаме на нив при гаснење пожари

Sase Ivanovski

Пукање во Чаир: Еден ранет, еден приведен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ОВИЕ ДЕНОВИ СПИЈАМ САМО ПО 1 ДО 2 ЧАСА ДНЕВНО

Sase Ivanovski

ИВАН МИРЧЕВСКИ: ТИЕ ШТО ГО ГУШКАА ГТЦ ЗА ДА ГО СПАСАТ ОД РЕНОВИРАЊЕ СЕГА ТРЕБА ДА ДОБИЈАТ ПО ЕДЕН СТАП

Sase Ivanovski

ФОТО: ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Грчки аналитичари: „Тајното оружје“на Мицотакис не е вето ниту замрзнување на европски фондови

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Остри критики од Европскиот фронт – „не е добро тоа што Таравари ни се обраќа на македонски јазик“

Sase Ivanovski

ГЛАВНАТА КАПИЈА БИЛА ЗАКЛУЧЕНА, ПРОБАЛ ПРЕКУ ОГРАДАТА Осуденик од Идризово се здобил со тешки повреди

Sase Ivanovski

ВО АМЕРИКА СЕ ПУКА СО СРПСКИ КАЛАШНИКОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Ангелов е одличен директор на ЦУК ама никој не го ферма затоа што е од мала партија, на тоа место треба да биде моќен функционер од ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Град Скопје ја спушти рампата за доизградба на кулата на Водно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДУИ со три резолуции – ВЛЕН: Чувствуваат дека немаат поддршка на терен

Sase Ivanovski

НЕОНАЦИСТ УАПСЕН ВО ФРАНЦИЈА Осомничен е дека планирал напади за претстојната Олимпијада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Тој што дозволил Ер Тракторите да останат без пилоти и без технички сервис треба да оди во затвор, загрозена е безбедноста на државата!

Sase Ivanovski

САМО AKO МИ СЕ ЈАВИ НЕКОЈА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА Бајден го откри условот за негово повлекување од претседателската трка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Мора да поставиме дежурни служби кои ќе ги чуваат шумите и ќе ги гасат пожарите уште кога се мали а не вака да се рашират на 30 километри па господ не може да ги изгаси

Sase Ivanovski

Не ни требаат реформи, туку централизација во гаснењето на пожари, смета Ангелов

Sase Ivanovski

Генералниот секретаријат на владата има рок од 15 дена да ги достави до ДКСК сметките за патувањето на синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

ЌЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ Мицкоски утре ќе учествува на самит на ЕПЗ, ќе оствари и билатерални средби

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО НИГЕРИЈА, ОТВОРАЧОТ НА ВРАТИ ИМА СВОЈ ОТВОРАЧ НА ВРАТА

Sase Ivanovski

Шест пратеници од новиот парламентарен состав не поднеле изјава за имотна состојба до ДКСК

Sase Ivanovski

Продавници на Армани и Диор во Италија под истрага за наводна експлоатација на вработени во нивниот ланец

Sase Ivanovski

Русија и Кина започнаа поморски воени вежби во Јужното Кинеско море

Sase Ivanovski

Месец дена никој не приметил дека во ПС-Карпош фали калашников

Sase Ivanovski

Исчезнаа шест лица од Непал, биле вработени во Пехчево и Свети Николе

Sase Ivanovski

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе францускиот предлог, друг пат нема

Sase Ivanovski

Отворањето на ОИ во Париз ќе го обезбедуваат 45.000 полицајци

Sase Ivanovski

За Рама вестите за помал број туристи ги оцени како организиран напад за да му се наштети на домашниот туризам

Sase Ivanovski

До 600.000 евра грант од ИПАРД за микро и мали бизниси: Целосна листа на 110 прифатливи дејности во мерка 7

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОМИЧАРИТЕ НАЧЕКАА, СЕГА ИМААТ ДОБАР ПЕНАЛ СО ТРАМП И БАЈДЕН

Sase Ivanovski

„Призма“: Временска дупка на часовниците на Мицкоски

Sase Ivanovski

Славјанка Петровска: Одговорете како за помошник министер во МВР е поставено лице со активна кривична пријава?

Sase Ivanovski

СО АЛАТ РАЗМОНТИРАЛЕ МОТОРИ НА ФАРМА ЗА СВИЊИ Кумановчани направиле тешка кражба

Sase Ivanovski

Вучиќ: Во петок разговор со Шолц за сите теми и потпишување меморандум за минерални суровини

Sase Ivanovski

Орбан на одмор во Хрватска – Ги чекаме Путин и Трамп, каснат

Sase Ivanovski

ПО 1 ДЕНАР ОД АКЦИЗАТА НА ДИЗЕЛ ГОРИВАТА ЌЕ ОДИ ВО КУЛТУРАТА Тоа се 3 милијарди денари за капитални проекти, вели министерот Љутков

Sase Ivanovski

Ангелов: Пожарот на планината Серта се приближува кон селото  Калањево, но селото не е загрозено

Sase Ivanovski

Пожарот во штипскиот дел на Серта се шири кон селото Пиперово

Sase Ivanovski

Ѝ ГИ ЗЕЛ ПАРИТЕ БЕЗ ДА ИЗВРШИ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ 54-годишна жена од Демир Капија била измамена за 100.000 денари

Sase Ivanovski

Ангелов: Немам волшебен џојстик во раце да ги управувам авионите и хеликоптерите

Sase Ivanovski

Неготинскиот кризен штаб за утре бара интензивна воздушна поддршка за гасење на пожарот!

Sase Ivanovski

Неготинци го дочекаа хеликоптерот на Серта со: Браво, браво!

Sase Ivanovski

Жител на Сирково заврши со изгореници при гаснење на пожар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА ДКСК: Нема притисок врз нашата работа, јас не би го понела моето дете на службено патување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ВО ГАСЕЊЕТО СЕ ВКЛУЧИ И ХЕЛИКОПТЕР ОД ЦРНА ГОРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Авиони „Ер трактор“ полнат вода од Преспанско Езеро

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИСТИГНАА РОМАНСКИТЕ СПАРТАН И ХЕРКУЛЕС, ЌЕ ГАСАТ СО ВОДНИ БОМБИ

Sase Ivanovski

УКРАИНЕЦ СНИМАЛ МАКЕДОНКА ПРЕКУ ПРОЗОРЕЦ ВО ПУЛА Му го зела мобилниот, па морал да ги избрише сликите! Хрватската полиција му стегна кривична

Sase Ivanovski

НОВО ЖАРИШТЕ, ПОЖАРОТ ОД СЕРТА ОДИ КОН СЕЛО ПИПЕРОВО Се разгоре и кај Калањево, жител на Сирково се здобил со изгореници

Sase Ivanovski

Сијарто со порака до ЕУ: Заканите со бојкот нема да ја принудат Будимпешта да ја прекине мировната мисија

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС ја доведе државата до раб на банкрот, трагично е што после целиот криминал оваа партија има дрскост да коментира состојби без чувство на елементарна одговорност

Sase Ivanovski

ПРОФЕСОРОТ НА ФИНКИ, КУЛАКОВ: Да го укинеме Уставен Суд и да го замениме со CHAT GPT

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИМИТРИЕВСКИ: На тропскиве горештини разладување и миење на јавните површини во Куманово

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска ги укина буџетските ковид-мерки од 620 милиони денари

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: Интерпелацијата за Гаши во септември пред пратениците, молитвата во Собрание и секуларноста не одат заедно

Sase Ivanovski

Средба Јаневска-Гир: Посветено работиме да создадеме европски образовен систем за македонските ученици

Sase Ivanovski

Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

Sase Ivanovski

СДСМ: Јаневска потврди дека не планира да ги покачува платите во образованието

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги малтретира скопјани, ЈСП пред колапс тие не набавуваат автобуси

Sase Ivanovski

ПА ДОБРО ШТО Е ОВА ЉУДИ?! Во дворот на полицијата во Штип во службено „шкода јети“ пронајдена дрога?!

Sase Ivanovski

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Sase Ivanovski

Средба Николоски и Клековски/Аџигогов: Квалитетна здравствен систем и заштита е приоритет на Владата

Sase Ivanovski

Армијата во координација со ЦУК и со помош од пријателски земји ја продолжува борбата со огнената стихија во неготинско

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Комплетна невистина е дека сопругата на Муцунски патувала за Вашингтон, Филипче продуцира лажни вести, да одговори како се стекна со луксузната хациенда и возило

Sase Ivanovski

Сите хеликоптери утрово продолжија со гаснење на пожарите на Серта и Огражден, се очекува да пристигне авион од Романија

Sase Ivanovski

Активни се 13 пожари низ Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сајкоски: Македонски Брод со скромниот буџет и посветеноста на градоначалникот се развива секој ден

Sase Ivanovski

ЦИВИЛ: Стоп за славеничкото пукање. Твојот куршум може да убие некого!

Sase Ivanovski

Пензионер од Кавадарци пријавил настан во полиција лажно претставувајќи се како градоначалникот Јанчев!

Sase Ivanovski

Нашето најголемо оружје е тоа што сме надзорник на европскиот курс на Скопје, вели Мицотакис

Sase Ivanovski

МНР: Постои дипломатска пракса министер за надворешни работи на официјални настани од ваков вид да биде формално придружуван од брачен партнер, вистината е дека на ова патување министерот не беше придружуван од својата сопруга

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да престане да се правда на буџетот, пари имаат за се

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски лаже, кредитот од Будимпешта е негов политички интерес, СДСМ обезбеди поповолни кредити

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски нема решено ниедно убиство за шест месеци

Sase Ivanovski

Мицотакис откри дека го опоменал Мицкоски пред сите на самитот во Вашингтон дека на масата седи заради потпишаниот договор и државата се вика Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Покрај душманското трошење на Буџетот од претходната власт, ќе обезбедиме повисоки пензии согласно ветеното

Sase Ivanovski

Мицкоски: Финансиската соработка со Унгарија подразбира рамки која може да искористи над 500 милиони евра, под камата дупло пониска од еврообврзницата на минатата влада

Sase Ivanovski
Вчитувам....