10.8 C
Скопје
29/05/2024 06:45
МАКТЕЛ

  

     

 

Одбраната и/или последните денови на Мицкоски

      

Она што денес се случува во најголемата опозициска како традиција потсетува на „Панорама“ од 2004 година кога Љубчо Георгиевски се сериозни инциденти вклучувајќи и оружје, сакаше да се врати на партискиот престол. Тогаш, од 33-те пратеници колку што ДПМНЕ во тој момент имаше во македонското Собрание, само десетина му останаа верни на Груевски. Сите останати заминаа во новоформираните ВМРО НП на Љубчо Георгиевски и Земјоделската партија на Марјан Ѓорчев.

   

Тешки зборови паднаа во Фејсбук комуникацијата меѓу актуелниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ Христијан Мицкоски и лидерот во сенка на истата партија и бегалец од правдата Никола Груевски со привремен престој во Будимпешта.
Периодот на тензичен молк по измените на Кривичниот законик прв го прекрши, односно не го издржа притисокот Мицкоски, кој за „Франфуртер алгемајне цајтунг“ изјави дека неговиот претходник Никола Груевски е во тајна комуникација со владата, со цел да се подели ВМРО-ДПМНЕ за да се протуркаат уставните измени.

 

„За да издејствува уставни измени, Владата подготвува валкани дилови“, излезе со тврдење за германскиот весник Мицкоски и дополни дека „таа (Владата) планира да му вети кривична неказнивост на во Унгарија побегнатиот поранешен премиер Никола Груевски за тој да се врати и да помогне, со помош на неговите поддржувачи, уставните измени да поминат во Парламентот“.

   

     

Груевски експресно брзо реагираше на Фејсбук и го повика Мицкоски јавно да одговори на следните две прашања:
1. Дали е точно дека тоа го кажал во изјавата за германскиот медиум.

2. Доколку е точно, дали може лично тој јавно да каже со кој мој потег, изјава, натпис или што било јас сум се обидел да ја поделам партијата и да даде доказ дека јас сум прифатил валкана игра со власта која треба да ја спроведам со помош на мои приврзаници во партијата.

Груевски уште побара „одговорот да биде јасен, недвосмислен, директен и личен исто како и изјавата, без префрлање изјави на претставници на партијата, портпароли, давање брифинзи на портали или други медиуми со кои има блиска соработка“. Вториот дел од барањето на Груевски „без префрлање изјави на претставници на партијата, портпароли, давање брифинзи на портали или други медиуми со кои има блиска соработка“ е првата индиција на некои карактеристики на оваа јавна „ферка“ меѓу формалниот лидер и лидерот во дебела сенка. Тие се сигнал за дефинитивното разидување меѓу Мицкоски и Груевски, иако, до скоро, многумина во земјата беа на став дека тие се во длабока политичка врска и со координирани дејствија.

 Али Ахмети како кум на партнерскоразводната парница во ВМРО-ДПМНЕ

Но, пред да преминеме на анализа на тие индиции чиј вординг го налага заклучокот дека „пукнала тиквата“ меѓу некогашниот истомислечки пар, апсолутно е важно да заклучиме и да нотираме кој или што беше тригерот за оваа партнерскоразводна парница.

Али Ахмети. Лидерот на ДУИ кој ретко дава изјави, овој пат во два дена на две телевизии им го пушти „црвот на сомнежот“ на Груевски и на Мицкоски и тој почна да си работи и тоа овој пат со изненадувачка брзина што сугерира дека, всушност, тиквата била веќе зрела за пукање. Најголемата иронија што ретко кој може(ше) да ја очекува од Али Ахмети, односно ДУИ, е соопштението од 20 септември. Во него се вели дека „ниту државата, ниту граѓаните, ниту медиумите, ниту Американците и Европејците, ниту СДСМ и ДУИ не се непријатели на ВМРО- ДПМНЕ, туку сите прогресивни сили во државата се залагаат ВМРО да се откаже од својата изолационистичка политика и да станe дел од европска Македонија.

Еден пасус пред тоа од ДУИ/Ахмети и пораката: „Оваа внатрешна битка меѓу силите во ВМРО што се залагаат за интеграција на земјата во Европската Унија и оние што претпочитаат изолација се одвива на грб на државата и нејзините граѓани“, а тие, ДУИ/Ахмети, биле „за надминување на состојбите преку процесот на вистината и помирувањето“. Но, да се вратиме на индициите и на бојата на борбата на двете струи во ВМРО-ДПМНЕ бидејќи сега е веќе сосема јасно дека ги има и дека подолго време беа криени во втор план. Сега веќе јавноста почна да прашува: Кој за кого одработува? Дали јавните препукувања меѓу актуелниот и поранешниот лидер на ВМРО-ДПМНЕ конечно излегоа на површина по подолготрајните шпекулации во јавноста дека Христијан Мицкоски не е во добри односи со Никола Груевски, во кого, пак, голем број од членството има доверба до денешен ден.

Да потсетиме само на една епизода, оние што го познаваат Никола Груевски, уверуваат дека тој никогаш нема да ја заборави онаа изјава на Мицкоски дека „секој што е бегалец од правдата треба да се соочи неа, а правосилно осудените треба да одговараат“ во интервју за А1.он од 28 октомври 2022 година. „Секој што е правосилно осуден, треба да си одговара. Дали се вика Никола Груевски, Христијан Мицкоски, Зоран Заев, Димитар Ковачевски или било кој друг во државата, без разлика на функцијата, треба да одговара“, рече тогаш Мицкоски, а Груевски тоа си го запиша во неговото тефтерче.

И почна да си работи. А за тоа како работи Груевски, одговорот најдобро го знае Мицкоски и затоа во својот одговор на „прозивката“ на Никола од Будимпешта напиша: „За Македонија не смее да има пазар и договори под маса. Нема да дозволам лични договори и аранжмани за сметка на колективниот интерес. Ова не е 2018-та, ова е друго време“.

 Предавници или патриоти – Клетвата на ВМРО од тројца војводи еден е кодош

Којзнае дали за ВМРО-ДПМНЕ ова е друго време, ако се знае дека расколите во оваа партија не признаваат ниту време ниту простор. Сега поделбата на „предавници“ и „патриоти“што ВМРО-ДПМНЕ ја аплицираше во односите со сите политички ривали и противници на нивните политики, полека почнува да се вгнездува во нивните редови. И тоа не им е прв пат. По правило се случува(ше) после секоја промена на лидерот и раководството на партијата.
Еве да се потсетиме. Иако релативно релаксирана беше транзицијата на лидерството од Љубчо Георгиевски кон Никола Груевски во 2002 година, само две години подоцна, во 2004, Георгиевски, со поддршка на „брат“ Љубе (Бошковски) му направи пуч на Груевски на вонредниот конгрес на ВМРО-ДПМНЕ, откако партијата доживеа дебакл на претседателските избори кога Бранко Црвенковски го победи Сашко Кедев.

Расколот во партијата кулминираше со случувањата во хотелот „Панорама“ кога на паркингот пред хотелот во кој се одржуваше седница на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ, се собраа неколку стотици вооружени членови на партијата со барање седницата да биде прекината, а раководството да поднесе оставка.
Во крајно тензична атмосфера и со мирисот на барутот после серија инциденти, приврзаниците на Љубчо Георгиевски и Љубе Бошковски сепак не успеаја да ја остварат целта, но од 33-те пратеници колку што ДПМНЕ во тој момент имаше во македонското Собрание, само десетина му останаа верни на Груевски. Сите други заминаа во новоформираните ВМРО-НП на Љубчо Георгиевски и Земјоделската партија на Марјан Ѓорчев, противкандидатот на Груевски на конгресот за избор на партиски претседател, кој една година претходно се одржа во Охрид.

Она што денес се случува во најголемата опозициска партија, како што напиша уште пред две година прилепскиот новинар Зоран Милошески, ги има сите показатели кои навестуваат дека „Панорама“ ѝ намигнува на „Белата палата“.

Одбраната и/или последните денови на Мицкоски

Кога почна да се пишува оваа анализа, нејзините контури го сугерираа насловот „Одбраната и/или последните денови на Мицкоски“ инспириран од култниот албум на белградската, ексјугословенска група „Идоли“. Колегата во редакцијата додека ја брејнстормиравме темата на оваа анализа и насловот кој се наметна рече дека интересно е совпаѓањето на „византизмот“ во албумот на „Идоли“ со „византизмот“ на внатрешните пресметки во ВМРО-ДПМНЕ.
Сепак, заклучивме дека оваа споредба не е баш најсоодветна зашто „византиските игри“ на царскиот двор во некогашната престолнина на Византија, Константинопол, навистина биле мотивирани од личните амбиции, но никогаш на сметка на империјата. Токму затоа Византиската Империја е најдолготрајната империја на почвата на Европа.

Тоа е добра поента во завршницата на овој текст да констатираме дека, ако ги пренебрегнеме личните мотиви и на Мицкоски и на Груевски, може да се каже дека „одбраната и последните денови“ во ВМРО-ДПМНЕ се всушност битка за ЕУ или/и за власт. Токму така како што во интервјуто за „Слободен печат“ изјави и Никола Тодоров, висок партиски функционер и министер во неколку наврати во времето на Никола Груевски, кој уште дополнува дека „во следните неколку месеци ќе се кристализира дали Мицкоски ќе прерасне во лидер кој ќе ја води нацијата или пак ќе мора да замине со бремето на човек кој ја оставил ВМРО најдолго време во опозиција“.

Тодоров уште вели дека „Никола Груевски сѐ уште има влијание не само меѓу вмровските поддржувачи, туку и кај дел од пратениците и меѓу раководството“ и тоа е доволно да прогласиме дека „Игрите почнаа!“. А какви ќе бидат тие игри, индикациите се во уште еден дел од изјавата на Мицкоски во која има и доза на закана: „Ако ти сакаш раздор тоа е твоја одлука на која јас сум подготвен да се спротивставам, бидејќи не станува збор за лична битка, туку битка за Македонија“. Од целата оваа ситуација најважно е, како во случајот на Византија, во битката на партиските лидери, и формални и во сенка, да не настрада Македонија и нејзината европска перспектива и иднина.

 

    

Најново

ЗЕГИН го прославува 35-тиот роденден со голема хуманитарна трка

Sase Ivanovski

ИО на СДСМ: На 30 јуни непосредни внатрепартиски избори за избор на претседател на СДСМ

Sase Ivanovski

Франција испраќа воени инструктори во Украина

Sase Ivanovski

Фондација „Ѓорѓи Марјановиќ“: Лидери со интегритет и почит се создаваат

Sase Ivanovski

Пронајдени 1.408 стари пушки при градежен зафат во Битола

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова се обрати на конференција во чест на 85 годишнината од раѓањето на професорот Ѓорѓи Марјановиќ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГИ ТЕРАЛ УЧЕНИЦИТЕ ДА СКАНДИРААТ „ДА ЖИВЕЕ МАКЕДОНИЈА“ Уапсен е обезбедувач на училиште во Бугарија

Sase Ivanovski

СЕ ВРАЌА ДИВИОТ ЛУНА ПАРК КАЈ СЦ „БОРИС ТРАЈКОВСКИ“ Иако без дозвола за работа, таму се монтираат нови реквизити

Sase Ivanovski

КИМ ЈОНГ УН, ЕДНОСТАВНО, НЕ МОЖЕ ДА СЕДИ МИРЕН Северна Кореја лансираше неидентификувана ракета

Sase Ivanovski

Две недели по смртта на сопругата, Поце ќе застане на сцената во Штип: Во секој отпеан стих се врежани спомени за мојата Вики!

Sase Ivanovski

Бура од емоции ја совладаа Благица на сцената: Храброста се мери според тоа како се носиме со тешките животни ситуации!

Sase Ivanovski

Германската амбасадорка Дрекслер до Кацарска: “Вашата сила и посветеност ќе останат инспирација за многумина”

Sase Ivanovski

Движење ЗНАМ – За наша Македонија: Јавноста ќе биде информирана навремено и транспарентно за сите договори со ВМРО – ДПМНЕ, идните кадровски решенија ќе се утврдат низ интерна партиска процедура

Sase Ivanovski

Гордан Георгиев: Во догледно време нема кој да се спротивстави на наративот на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Градоначалникот Дудуш нападнат во неговата канцеларија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРДАН ГЕОРГИЕВ: НЕ МИ Е ЈАСНО ЗОШТО ТОЛКУ СЕ БРЗААТ НА БИХАЧКА ДА ИЗБЕРАТ НОВО РАКОВОДСТВО, ЕДЕН МЕСЕЦ Е ПРЕМАЛ ПЕРИОД

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ: Дајте луѓе помагајте! Дали јас сум полудел или се околу нас е отидено у ПМ

Sase Ivanovski

Богоев: Пратениците се избрани од народот во Собрание да дискутираат, а не да се сликаат и молчат

Sase Ivanovski

Димитров: Подобар договор за грчката страна ќе значи полош за македонската и обратно

Sase Ivanovski

ДРСКОСТА НА ПУТИН НЕМА ЛИМИТ: АЈ ШТO ГИ УБИВА УКРАИНЦИТЕ СО БОМБИ СЕКОЈ ДЕН, АЈ ШТО ИМ КРАДЕ ЦЕЛИ ГРАДОВИ И СЕЛА, СЕГА БАРА ДА ОДАТ НА ИЗБОРИ СРЕДЕ ВОЈНА?!?!

Sase Ivanovski

Нападната е адвокатка во Скопје

Sase Ivanovski

ВРЕДИ: ДУИ на иста линија со ЛЕВИЦА – не го поддржаа изборот на Гаши за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Таравари: Коалицијата „ВРЕДИ“ е најдобра гаранција дека С. Македонија ќе го продолжи европскиот пат

Sase Ivanovski

Мицотакис: Очекувам изјава од новиот премиер дека името е С. Македонија и ќе го користи во и вон земјата

Sase Ivanovski

Кавадарчанец присвоил 92.000 денари од дневен промет на охридска фирма

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ РОБЕРТ ДЕНИРО ВЛЕЗЕ ВО ДУЕЛ СО ФАНОВИТЕ НА ТРАМП ВО ЊУЈОРК: ВИЕ СТЕ ГАНГСТЕРИ!

Sase Ivanovski

НАЈВЕРНАТА СОРАБОТНИЧКА НА ХИЛАРИ КЛИНТОН ВО ВРСКА СО АЛЕКС СОРОС

Sase Ivanovski

Од струен удар тешко повреден е 56-годишен скопјанец

Sase Ivanovski

Петров: Малку срам ме изеде од однесувањето на СДСМ на денешната собраниска седница

Sase Ivanovski

ДОЛГ Е ПАТОТ НА ВЕСНА БЕНДЕВСКА ДО МИНИСТЕРКА ЗА ПРАВДА ВО ВЛАДА НА ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ГАШИ: Благодарност до сите што гласаа за ВРЕДИ и дадоа шанса да ја имам честа да бидам претседател на собранието

Sase Ivanovski

Митрески му посака успех во работата на новиот собраниски спикер – Гаши

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Од денес, со конституирањето на новото Собрание започнува мојот мандат како пратеник. Огромна е честа и одговорноста да се претставуваат граѓаните и социјалдемократските вредности во Собранието

Sase Ivanovski

ЗА ПРВ ПАТ СИЉАНОВСКА ГО УПОТРЕБИ ИМЕТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА НА СРЕДБА СО ГУВЕРНЕРКАТА БЕЖОВСКА Претседателката Сиљановска Давкова ја прими гувернерката на Народната банка, Анита Ангеловска-Бежоска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАШИ: БОГ ДА НИ ПОМОГНЕ, ДА ГИ ВРАТИМЕ ИСЕЛЕНИТЕ, КАКО СКОПЈАНЕЦ ЌЕ ВНЕСАМ УРБАНА КУЛТУРА ВО СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Куманово ја чека потврдата за исправност на водата за пиење од Агенцијата за храна и ветеринарство

Sase Ivanovski

АФРИМ ГАШИ ЗАКЛЕТВАТА ЈА ДАДЕ НА АЛБАНСКИ И МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК, ЗЕМЈАТА ЈА НАРЕЧЕ СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

КОЈ Е ХРИСТИЈАН МИЦКОВСКИ, КОЈ НАСКОРО ЌЕ СТАНЕ 9-ОТ ПРЕМИЕР НА НЕЗАВИСНА МАКЕДОНИЈА: Освен на Машински на УКИМ студирал и во Перуџа, Ахен, Виена и Софија, освен македонски како мајчин, говори англиски, италијански, српски и бугарски јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЈОТ ПРВ НАСТАП ВО СОБРАНИЕТО: САКАМ ДА И СЕ ИЗВИНАМ НА ЈАВНОСТА ЗА ДИВЕЕЊЕТО НА ЛЕВИЦА ВО СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Петти состанок на Политички директори на учесниците на ПСЈИЕ во Скопје

Sase Ivanovski

ЕВЕ ЗОШТО НИЕ ГРДИТЕ МАЖИ МОРА ДА СМЕ ВИЦКАСТИ АКО НЕ САКАМЕ ДЕСНАТА РАКА ДА НИ ОТПАДНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СОСТАВ НА ПАРЛАМЕНТОТ ЌЕ БИДЕ ЦИРКУС: АПАСИЕВ МЈАУЧЕШЕ КАКО МАЧКА ОД ГОВОРНИЦАТА НА СОБРАНИЕТО

Sase Ivanovski

Со 76 гласа Африм Гаши избран за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДИЛО: ПРАТЕНИКОТ НА ЛЕВИЦА, ИНАКУ ТУРЧИН, ИЗЈАВИ ДЕКА МАКЕДОНИЈА Е НА МАКЕДОНЦИТЕ!

Sase Ivanovski

ЦРНИ ВРЕЌИ СО ПАРИ, ПУРИ, ВИСКИ… Фрчат жестоки обвинувања во расправата за изборот на Гаши

Sase Ivanovski

ОФИЦИЈАЛНО Ирска, Шпанија и Норвешка ја признаа палестинската држава

Sase Ivanovski

Верифицирани мандатите на 118 пратеници

Sase Ivanovski

Крмов: Уште на стартот лошо почнавте, ја оштетивте Левица со член во Верификациската комисија

Sase Ivanovski

Уапсен и другиот осомничен за убиството на Мијатовиќ, самиот се предал во полиција

Sase Ivanovski

Африм Гаши е предложен за претседател на Собранието со 75 потписи од пратеници на ВМРО-ДПМНЕ, „Вреди“ и ЗНАМ

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: На венецот сакав да пишува РС Македонија, но немаше место

Sase Ivanovski

Арбитражите остануваат голем ризик за македонската економија

Sase Ivanovski

Итна седница на Советот за безбедност на ОН поради израелскиот напад на кампот со бегалци во Рафа

Sase Ivanovski

Шпанија официјално ја призна палестинската држава со главен град – Ерусалим

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЕЦ СЕ ПРОСЛАВИ ВО СОЛУН, СО ПОРШЕ СЕ ПАРКИРАЛ НА ПЕШАЧКИ

Sase Ivanovski

МИЛИОНЕРОТ ПО СААТОТ СЕ ПОЗНАВА: РОЛЕКС БИЛО ЗА СИТНИ БИЗНИСМЕНИ?!?!

Sase Ivanovski

Живко Мукаетов прогласен за премиум партнер на манифестацијата „Оскар на хуманоста“ на Црвениот крст

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Конститутивна седница на Собранието, нека е за арно за убаво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЧНА ЖЕСТОКАТА БИТКА МЕЃУ ЛЕВИЦА И ВМРО ДПМНЕ ВО СОБРАНИЕ: МЕЦИНОВИЌ ОБВИНИ ДЕКА МИЦКОВСКИ ЌЕ ОТВОРА НОВИ ХИДРОЕЛЕКТРАНИ, СТОЈАНОВСКИ ОД ВМРО ДПМНЕ ОБВИНИ ДЕКА ЛЕВИЦА Е ФИНАНСИРАНА ОД ДУИ

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со пратениците од ВМРО-ДПМНЕ и Коалицијата „Твоја Македонија“

Sase Ivanovski

Ирска официјално ја призна државата Палестина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ НА КОНСТИТУТИВНАТА СЕДНИЦА: Додека не се избере нов премиер нема да учествувам во работата на собранието, не смеам да имам две функции во исто време

Sase Ivanovski

Шаќири: Очекуваме поддршка од ДУИ за Африм Гаши да биде избран за претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски за Апасиев: Се однесуваат како група џанаци

Sase Ivanovski

Мицковски: Апасиев наместо да пристапи кон македонското национално единство размислуваше дали ќе ужива на Хургада

Sase Ivanovski

Уапсен еден од малолетниците кои го претепаа до смрт братот на министерот во Вождовац, се трага по другиот

Sase Ivanovski

Хулигани на 16 години го шутирале и му скокале на главата додека беспомошно лежел, сакале и да го запалат, братот на министерот на БиХ брутално претепан до смрт

Sase Ivanovski

Апасиев: „Не го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Димитриевски: Го поддржуваме Африм Гаши да биде претседател на Собрание

Sase Ivanovski

Ужас во Романија: Двегодишно девојче по кое се трагаше од вчера, утрово пронајдено мртво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА СТОЛЕ НАУМОВ: МОЖНО Е БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ДА СЕ ВРАТИ НА ЛИДЕРСКАТА ПОЗИЦИЈА НА СДСМ!

Sase Ivanovski

БОМБА НА ФОКУС: СЕ СОБРАЛЕ ЕКС ЛИДЕРИТЕ НА СДСМ ЗА ДА СЕ ДОГОВОРАТ ЗА ФЕР ИЗБОР НА НОВ ЛИДЕР, БРАНКО НЕ ДОШОЛ

Sase Ivanovski

135 сообраќајни санкции во Скопје

Sase Ivanovski

Загина 76 годишен маж во тешка сообраќајна несреќа во Делчево

Sase Ivanovski

Две жени се повредени откако со автомобил излетале од патот кај Штип

Sase Ivanovski

Објавени се имињата на финалистите на првиот фестивал на РМФ „Бисер на Јадранот“

Sase Ivanovski

Сончево и топло време, попладне дожд

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛУДА РАБОТА: ГАЗДАТА НА ТВ ПИНК ФРЛАШЕ МИНОФРЛАЧКИ ГРАНАТИ СО СТРЕЛА

Sase Ivanovski

И НАШИОТ ОХРИД Е УБАВ, АМА ОВИЕ ХРВАТИВЕ СЕ ПРЕТЕРАЛЕ СО НИВНИОТ РОВИЊ

Sase Ivanovski

ТУРСКИТЕ ПЛАСТИЧНИ ХИРУРЗИ НЕ СЕ ЗАЕБАВААТ

Sase Ivanovski
Вчитувам....