28.8 C
Скопје
18/06/2024 11:29
МАКТЕЛ

  

     

 

Општата болница во Гевгелија се опреми со ново амбулантно возило донација од Новоматик Македонија

      

Новоматик Македонија со големо задоволство денеска донираше и предаде во употреба ново амбулантно возило на ЈЗУ Општа болница со проширена дејност Гевгелија. Новото амбулантно возило е опремено со најнова медицинска технологија, со што се осигурува дека болницата може да обезбеди најдобра можна грижа за пациентите во итни ситуации. Официјалната церемонија на предавање се одржа денеска на која присуствуваа болничкиот персонал и претставници од Новоматик Македонија. Директорот на болницата, доктор Александар Киров во име на болницата и персоналот се заблагодари за донацијата и истакна дека ново амбулантно возило значително ќе ја подобри ефикасноста на болницата при одговори на итни случаи и со тоа грижата за здравјето на граѓаните во Гевгелија.

   

„И благодарам на Групацијата Новоматик Македонија за оваа особено значајна донација. Донирањето на ова амбулантно возило за нашата болница значително ќе ги подобри нашите способности за одговор при итни случаи, осигурувајќи дека нашите пациенти ќе добијат навремена и ефикасна здравствена грижа што им е неопходна. Оваа донација не само што претставува дарежлив придонес, туку и длабока посветеност на една општествено одговорна компанија кон јавното здравство во нашата локална заедница. Ваквите донации се особено важни и се надеваме дека успешните компании како Новоматик Македонија ќе продолжат и во иднина да не поддржуваат во напорите да обезбедиме унапредување на нашите капацитети“, истакна доктор Киров.

 

Во име на Новоматик Македонија клучевите од ново амбулантно возило ги предаде директорот на Новоматик Македонија, Александар Симовиќ, на кого му беше врачена плакета – благодарница од името на болницата и персоналот. Новоматик Македонија како компанија има цврста определба во континуитет да биде општествено одговорна и да демонстрира висок чувство за посветеност за потребите на заедницата, нагласи Елена Минева, од Новоматик Македонија.

   

     

„Ми претставува особена чест и задоволство што во името на Групацијата Новоматик Македонија денес официјално ги предаваме клучевите од ова амбулантно возило на менаџментот, лекарите, медицинските сестри и целиот помошен персонал на ЈЗУ општата болница Гевгелија. Донираме амбулантно возило со целосна модерна опрема, кое од денес ќе се користи во ситуациите во кои е неопходна брза медицинска интервенција за пациентите. Групацијата Новоматик Македонија ќе продолжи и понатаму да организира или да учествува во различни хуманитарни, донаторски активности, да спонзорира спортски, културни настани, да го подржува јавното здравство, НВО секторот, слободата на медиумите во духот на градење силно партнерство со заедницата“, вели претставникот на Новоматик Македонија, Елена Минева.

Оваа донација е уште една потврда за искрена посветеност на Новоматик Македонија за подобрување на јавно здравствените услуги и навистина сме среќни што можеме да биде дел од оваа благородна акција. Во таа насока продолжуваме и понатаму секогаш земајќи ги предвид приоритетите за доброто на граѓаните и локалната заедница во која што деловно опстојуваме.

    

Најново

Средба на турскиот министер за надворешни работи, Фидан и Путин во Москва

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА ПОФАЛБАТА ОД НАТО ДЕКА СМЕ ПОТРОШИЛЕ НАД 2% ОД БДП ЗА ВОЕН БУЏЕТ: “Ем сиромав, ем се дигнал до небо”

Sase Ivanovski

Граѓаните ѓубрето го фрлаат до контејнерите – „Комунална хигиена“ најавува казни

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Потпорниот ѕид кој се урна, со себе ја одвлече и одговорноста

Sase Ivanovski

За проблемите на ЛГБТИ-заедницата во пресрет на Парадата на гордоста в сабота

Sase Ivanovski

Харис најави нова помош за Украина од 1,5 милијарди долари

Sase Ivanovski

(Видео) Лазарова Трајковска: Академијата за обука на судии неколкупати потфрли при изборот на кандидатите, така се руши угледот на судството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Како ЕУ и САД „изгореа“ 1,3 милиони евра во Идризово

Sase Ivanovski

Тешко до работа преку Отворен Балкан

Sase Ivanovski

Топлотен бран во Саудиска Арабија, во Мека измерени 51,8 степени, расте бројот на смртни случаи

Sase Ivanovski

Две третини од Украинците сметаат дека Зеленски треба да остане на функцијата претседател

Sase Ivanovski

Путин продолжи со кадровските промени во рускиот воен врв

Sase Ivanovski

Брисел го демантира Бислими дека Борел ќе препорача укинување на санкциите на ЕУ кон Косово

Sase Ivanovski

Кремљ: Изјавата на Столтенберг за нуклеарното оружје е уште една ескалација на тензиите

Sase Ivanovski

Нови лица и политички ветерани, во новата влада само три жени

Sase Ivanovski

За една недела 207 непрописно паркирани возила во општина Центар

Sase Ivanovski

Уапсен е 26-годишник од скопско село, се обидел да прегази полицаец

Sase Ivanovski

„НЕ СЕ СРАМАМ ДА КАЖАМ ДЕКА ВО ЖИВОТОТ СУМ ИМАЛ И ПРОПАЃАЊА, НО НИКОМУ НЕ СУМ СЕ ЖАЛЕЛ“ – популарниот Бобо Дајнерс ексклузивно за „Бизнис муабети“ на Фактор

Sase Ivanovski

УЖАС ВО УКРАИНА: Ваделе органи од луѓе, па ги продавале во странство – екс заменик министер за здравство вмешан во мрежата

Sase Ivanovski

Почина фолк пејачката Тања: Со песна помогна на многумина и веруваше дека сите заслужуваат исти можности!

Sase Ivanovski

Нетанјаху го распушти воениот кабинет

Sase Ivanovski

Поранешен генерал на ИДФ верува дека војната меѓу Израел и Хамас ќе трае три години, пишува „Ерусалим пост“

Sase Ivanovski

(ВИДЕОИНТЕРВЈУ) Димовски: На Балканот се применува насилничка политика која кај младите промовира насилство

Sase Ivanovski

Ако треба, гласови за „Бадентер“ ќе се бараат и од Левица, законот ќе ја чека новата влада

Sase Ivanovski

Продолжи рочиштето против Максим Димитриевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Жена го нападна Тарантино во ресторан, викајќи му дека е „ционистичко ѓубре“

Sase Ivanovski

Англија и Србија вчера одиграа натпревар каков што немало на ЕП 44 години

Sase Ivanovski

„Жално е со плата од 21.700 денари да држат цели одделенија во јавното здравство, а немаат ни осигурување“, Независниот синдикат бара новата влада да ја реши ова неправда

Sase Ivanovski

„Гледај го светот во очи“ – „Тиквеш“ ги претстави вината од брендот „Луда Мара“

Sase Ivanovski

Со паднатиот потпорен ѕид во Клиничкиот центар треба брзо да се реагира, вели Марковски

Sase Ivanovski

Најтопло во четврток, петок и сабота со температури до 39 степени

Sase Ivanovski

ЕУ ги продолжи санкциите воведени поради руската анексија на Крим за уште една година

Sase Ivanovski

Советници во Царина, УЈП, Регулаторна имаат повисоки плати од колегите во Собрание и во Влада, утврдија ревизорите

Sase Ivanovski

Двајца петгодишници избегале од градинка во Белград, по еден час полицајците ги пронашле

Sase Ivanovski

Трамп: Зеленски е најголемиот бизнисмен од сите политичари досега

Sase Ivanovski

Несреќа на Галичица: Возило падна во провалија длабока 200 метри, има загинати

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Скопје, одреден му е притвор

Sase Ivanovski

Ѓубре се фрла на улица наместо во контејнерите: Комунална апелира да престане фрлањето отпад на јавни површини

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими акредитивите на новоименуваниот амбасадор на Република Казахстан, Сатибалди Буршаков

Sase Ivanovski

Путин во посета на Северна Кореја на 18 и 19 јуни

Sase Ivanovski

198 санкционирани возачи во текот на изминатиот викенд на подрачје на СВР Битола, 84 за брзо возење

Sase Ivanovski

Детска клиника по трет пат доби сертификат за акредитација за квалитет

Sase Ivanovski

Претрес во Битола: пронајдена дрога, приведен малолетник

Sase Ivanovski

Премиера на документарна емисија „Делата живеат вечно“ посветена на професорот Ѓорѓи Марјановиќ

Sase Ivanovski

Google подготвува опција која ќе ги воодушеви сите кои немаат време да читаат вести на Интернет

Sase Ivanovski

Милијана Рељиќ повторно Европска клупска шампионка во таеквондо

Sase Ivanovski

Видеолотарија ја реализираше традиционалната крводарителна акција

Sase Ivanovski

Претрес во Битола, пронајдена дрога, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Продолжуваат заедничките хуманитарни активности на „Алкалоид“ и „Црвен крст“: Заедно можеме повеќе!

Sase Ivanovski

Приведен криминалец баран со потерница за казна затвор до 12 години

Sase Ivanovski

Кумановец фатен како превезува мигранти

Sase Ivanovski

Приведени двајца криминалци во Прилеп, пронајдени два пиштола

Sase Ivanovski

Македонките се меѓу најниските жени во Европа

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ИЗГРАДБАТА НА ПАТЕКИ, СКВЕРОВИ, ПАРКИНЗИ И ТРОТОАРИ СО ПАВЕР ЕЛЕМЕНТИ ВО ГАЗИ БАБА

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Денес го посетив семејството на Зоран Богдановски од Јурумлери, чиј дом беше зафатен од голем пожар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ИЗЈАВА НА ДУДА: МОРАМЕ ДА И ПОМОГНЕМЕ НА УКРАИНА ДА УБИЕ ШТО ПОВЕЌЕ РУСКИ ВОЈНИЦИ

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Во хуманоста за Никола се обединивме сите и јас од срце им благодарам на сите оние кои донираа!

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Вечерва имавме продуктивна средба со жителите од Раштак кои немаат вода за пиење

Sase Ivanovski

БОБИ СТЕФКОВСКИ: Онака како што ветив вчера, попладнево во тек се вонредни инспекциски надзори над повеќе субјекти и на повеќе критични точки на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

ОВА ДА ГО ИЗЈАВЕШЕ НЕКОЈ ОД ДУИ, ИМАШЕ ДА БИДЕ ОПШТА ПАНИКА И ХИСТЕРИЈА: НОВИОТ МИНИСТЕР ОД ВЛЕН СО МНОГУ ЉУТА ИЗЈАВА ОД ЛАНИ

Sase Ivanovski

ЗАПОЧНА ВТОРАТА ФАЗА ОД ИЗГРАДБАТА НА ПАТНАТА ИНФРАСТРУКТУРА ВО ХИПОДРОМ 2

Sase Ivanovski

ЗАВРШИЈА УЧИЛИШНИТЕ СПОРТСКИ ЛИГИ ЗА УЧЕБНАТА 2023/2024 ВО ГАЗИ БАБА

Sase Ivanovski

ПРИЗНАНИЕ И 3000 ДЕНАРИ ЗА ПРВЕНЦИТЕ НА ГЕНЕРАЦИЈА ОД ОПШТИНСКИТЕ ОСНОВНИ УЧИЛИШТА ВО ГАЗИ БАБА

Sase Ivanovski

КОСТАДИНОВ: Mеѓу нашите иселеници во Швајцарија на одбележувањето на „Македонскиот ден“, кој е дело на Македонското добротворно друштво „Македонија“

Sase Ivanovski

Жители на велешката улица „Прохор Пчински“ бараат помош за безбедно да се движат кон и околу домовите

Sase Ivanovski

ТАРАВАРИ ЈА НАРЕЧЕ АЛБАНСКАТА ФУДБАЛСКА РЕПРЕЗЕНТАЦИЈА НАША

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) СОПСТВЕНИЦИТЕ НА ГРАДЕЖНАТА КОМПАНИЈА ГОЛДЕН АРТ ДОНИРАА 16-МЕТАРСКИ КРСТ ВО РАНКОВЦЕ

Sase Ivanovski

Заев и Ципрас му дадоа награда за мир „Преспа“ на поранешниот медијатор Метју Нимиц

Sase Ivanovski

ЕВРОПСКИ МЕДИУМИ: Фон дер Лајен блокира извештај во кој се критикува Италија за медиумски слободи

Sase Ivanovski

ПОРАНЕШНАТА ШЕФИЦА НА КАБИНЕТ НА РАДМИЛА ШЕЌЕРИНСКА Е НОВАТА МАКЕДОНСКА АМБАСАДОРКА ВО ЛОНДОН, ДЕНЕСКА МУ ГИ ПРЕДАДЕ АКРЕДИТИВНИТЕ ПИСМА НА КРАЛОТ ЧАРЛС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕСПОТОВСКИ ВО СТИЛОТ НА ТРАМП: MAKE SDSM GREAT AGAIN!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕСПОТОВСКИ: СИТЕ ДРУГИ КАНДИДАТИ СЕ ЗДРУЖЕНИ ПРОТИВ МЕНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕСПОТОВСКИ ИМ СЕ ЗАКАНИ СО ИСКЛУЧУВАЊЕ ОД ПАРТИЈА НА ПРАТЕНИЦИТЕ НА СДСМ, ВО СЛУЧАЈ ДА СТАНЕ ЛИДЕР

Sase Ivanovski

Левица: Уште седум нови барања за апанажа

Sase Ivanovski

Поскапуваат бензините и дизелот

Sase Ivanovski

Град Скопје: Потпорниот ѕид кој се урна е надлежност на Министерството за здравство

Sase Ivanovski

ОТКАКО ЈАВНОСТА СЕ КРЕНА НА НОЗЕ, ПУ ПУ НЕ ВАЖИ: Одборот за акредитација го поништи Факултетот за здравствени науки на Мерко

Sase Ivanovski

Возило излетало на железничка пруга, повредени се две лица кои ги извлекувале пожарникари

Sase Ivanovski

За првите луѓе на ВРЕДИ фудбалерите на Албанија се „нашата репрезентација“, Славески прашува: Која е логиката ако Македонија им е матична држава?

Sase Ivanovski

Мицкоски: Македонија ќе ја вратиме на народот

Sase Ivanovski
Вчитувам....