10.8 C
Скопје
01/03/2024 06:56
МАКТЕЛ

      

Османи: Ако Западниот Балкан остане рана на телото на Европа или ќе крвари или ќе привлекува малигни влијанија

      

Процесот на проширување на ЕУ е некаде меѓу заснован на заслуги и геополитички пристап, што значи дека железната врата на Унијата се отвора накусо во одреден политички моментум и влегуваат оние кои во тој момент се до некаде поподготвени за прием од останатите, истакна денеска во Брисел министерот за надворешни работи Бујар Османи во обраќањето на панелот „Проширувањето на ЕУ: Новата геополитичка неопходност” во рамки на настанот насловен „Самит ЕУ-Западен Балкан“ во организација на бриселската тинк-тенк организација „Пријатели на Европа“.
Тој потсети дека ваквиот пристап пренесен на Западниот Балкан резултираше со него предолго време оставање на страна, но руската агресија врз Украина ги расчисти настанатите геополитички и стратешки облаци.

   

– Кога се расчистија тие облаци, она што го видовме беше парадоксална ситуација. Видовме сина мапа на ЕУ со мал сив остров од шесте земји од Западниот Балкан, чија големина е колку една Романија. Тој наликува како рана на телото. Раните настануваат поради недостиг на циркулација. Западниот Балкан е сив поради недоволната циркулација со ЕУ и меѓу себе, изјави Османи, додавајќи дека ако регионот биде оставен да чека уште многу години како рана, може да стане точка на крварење или место за влез на малигни влијанија.Според него, што се однесува до Северна Македонија ситуацијата е уште попарадоксална и земјата стана лакмус тест за кредибилноста на ЕУ во регионот.

 

– Во нашиот случај, перцепцијата на луѓето е дека ЕУ поставува претерано предизвикувачки барања, не за да ја забрза интеграцијата, туку за да ги обесхрабри кандидатите и да го намали интересот за проширувањето, истакна Османи.Тој посочи дека во рамки на тие барања беше и земјата да го смени името, што многу држави би го одбиле, но ние го сторивме тоа во интерес на европската интеграција, а потоа имавме и дискусии за историски прашања со друга земја членка.

   

     

– И кога го сторивме сето тоа, во 2019 ни рекоа, ние мораме да ја промениме методологијата на проширување и вие не можете да ги почнете преговорите, откако 17 години бевме кандидат, истакна Османи, додавајќи дека и тогаш земјава рече „Во ред“, подгответе нова методологија и критериуми, бидејќи ништо не може да ја смени нашата определба за членство во ЕУ.
Во такви услови, потенцира Османи, ние го промовиравме концептот „повеќе интеграција, пред членство“, бидејќи сегашниот пристап е дека ги добивате сите привилегии дури со полноправното членство, а ништо пред тоа.

– Тоа е причина за фрустрации и на кандидатите и на земјите членки на ЕУ. Кандидатите не добиваат ништо пред да го изодат патот до полноправното членство. А патот е долг, со нерамнини и е тежок, а бенефитите ги чувствувате дури по зачленувањето, истакна Османи, додавајќи дека од друга страна и земјите на Унијата се фрустрирани, бидејќи сметаат дека со приемот на нови членки блокот ќе стане понефукционелен.Затоа, според него, за надминување на овие фрустрации го предложивме нашиот концепт, кој се базира на три столба – првиот, да седнеме на масата на политичките формати на ЕУ поврзани со оние работи за кои сме целосно усогласени со ЕУ, вториот, пристап до заедничкиот европски пазар и третиот, пристап до структурните фондовите на ЕУ уште пред зачленувањето.

Тој потенцира дека помошта што во моментов ја добиваат земјите кандидати за членство во регионот од ЕУ е 11 пати помала од средствата што им се доделуваат на соседите членки на Унијата.
– Идејата на пристапот е да се надмине и стесни овој јаз. Затоа верувам дека ингеренцијата пред членство, ќе доведе до ситуација чинот на зачленување да биде само главна вест во медиумите, бидејќи граѓаните на дневна основа ќе ги чувствуваат бенефитите во своите џебови, а политичките елити ќе бидат поттикнати да ги спроведуваат реформите бидејќи ќе има придобивки уште за време на нивните мандати, додаде Османи.

Тој потенцира дека не сакаме „скратени патишта“ за членство, туку почитување на критериумите, нагласувајќи дека земјава го почна процесот на пристапување заедно со Хрватска и Словенија, кои одамна се членки на ЕУ, а Северна Македонија нема пристап ни до единствениот пазар и дури и покрај исполнетите критериуми беше оставена да чека, поради билатерални прашања.
– „Повеќе интеграција, пред членство“, не е алтернатива на полноправното членство, туку начин да се премости јазот од сега до 2030 година, како индикативна година за новото проширување, истакна Османи, додавајќи дека ваквиот пристап ќе им овозможи на земјите од регионот да ги задржат своите граѓани дома и да го спречат одлевање на мозоци и генерално миграцијата кон ЕУ.

Во воведното обраќање на панелот, генералниот директор на Директоратот за соседство и преговори за проширување на Европската комисија (НЕАР), Герт Јан Копман порача дека процесот на проширувањето на Унијата се враќа на сцена, што ќе биде потврдено и на Самитот на ЕУ следната недела.Според него, по долгиот период на ограничен напредок во кој дојде до застој на проширувањето и во кој можеби регионот на Западниот Балкан беше оставен „предолго сам“, ЕУ мораше да преземе напори за да го поттикне процесот.
Копман нагласи дека во прилог на ваквиот пристап кон проширувањето е и Планот за раст на Западниот Балкан, кој за 10 години треба да придонесе за двојно зголемување на БДП на земјите од регионот, како и за нивно интегрирање на заедничкиот европски пазар уште пред полноправното членство, потенцирајќи дека за сите овие придобивки тие држави треба да ги спроведуваат неопходните реформи и да покажат резултати.

    

Најново

(ВИДЕО) ТАКЕР КАРЛСОН: ИЗГОВОРОТ НА ПУТИН ДЕКА ЈА НАПАДНАЛ УКРАИНА ЗА ДА ЈА ДЕНАЦИФИЦИРА Е КРЕТЕНСКА БУДАЛАШТИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НАШИНКИТЕ КОИ ЌЕ ОДБИЈАТ СЕКС СО АРАП ВО ДУБАИ ГИ ФРЛААТ ОД ТЕРАСА ОД ОБЛАКОДЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: ВО ДУБАИ СЕ ПРЕВРАБОТИВ, ЗАБОЛЕВ МЕНТАЛНО, ДОБИВ НАПАДИ НА АНКСИОЗНОСТ, И ДЕНЕСКА ПАТАМ ОД ТОА, СЕ БОРАМ СО ДЕПРЕСИЈА И САМОУБИСТВЕНИ МИСЛИ

Sase Ivanovski

Битиќи: Со над 2,6 милијарди евра ги заштитивме граѓаните и бизнисите во најголемата криза

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Евакуирани се патници на аеродромот во Белград поради дојава за бомба

Sase Ivanovski

Села: Дезертерот Таравари не е председателски канидат на Алијансата,туку е марионета на ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Села: Таравари работи на уништување на Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Расте притисокот да се запре војната, но јас ќе му се спротивставам

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ТИРАНА – Договоривме неколку конкретни мерки: Учество во единствената платежна зона на ЕУ позната како СЕПА, што значи олеснето и поефтино плаќање на производи и услуги меѓу ЕУ и Западен Балкан

Sase Ivanovski

Исплатени 5234 пчелари со вкупна финансиска поддршка од 157.3 милиони денари

Sase Ivanovski

Тошковски во посета на Единицата за интервентна полиција при СВР Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОЛИЦАЈЦИ НАПРАВИЛЕ ЛОМ ВО КАЗИНО ВО КУМАНОВО: Кривична пријава против еден и дисциплински постапки против тројца полициски службеници

Sase Ivanovski

Пендаровски: Политичките лидери креираат рамка, но младите, успешни луѓе ја движат државата напред

Sase Ivanovski

Европарламентот усвои Извештај со кој бара укинување на ветото при гласањето за проширувањето на ЕУ

Sase Ivanovski

КУПУВАЧИТЕ СЕ ЖАЛАТ ДЕКА БУЧЕН КОЗЈАК НЕ ГИ ПОЛНИ ШИШИЊАТА ДО ВРВ КАКО ПОРАНО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИРО КАЦАРОВ: НА МОЈАТА СВАДБА ДОЈДОА МНОГУ ОЛИГАРСИ, ВОЗНИОТ ПАРК ПРЕД КАФАНАТА ВРЕДЕШЕ 5 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

БРАВО, ОВА Е ИСТОРИСКИ ПОТЕГ, КОНЕЧНО НЕШТО ПАМЕТНО ОД ЛИДЕРИТЕ НА БАЛКАНОТ: Почнува единствениот пазар на труд на Отворен Балкан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ: ПАК ЈА ОПЛЕСКАВМЕ, ПАК ЌЕ НЕ ИМА НА САБОТАЖА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Честитки до сите 32 млади луѓе, добитници на признанието ,,Иднината почнува дома”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИТКО ЈАНЧЕВ ДОБИ ПОНУДА ДА БИДЕ ЛИДЕР НА СДСМ

Sase Ivanovski

Свирепо убиство вечерва во центарот на Прилеп – младо момче избодено до смрт!

Sase Ivanovski

Аналитика: Континуираните обуки на наставниот и стручниот кадар во училиштата се клучни за борба со Сајбер булингот

Sase Ivanovski

Собранието го донесе Законот за спорт

Sase Ivanovski

Коцевски-Гир: „Предизвик останува дигитализацијата и новиот систем за управување со предметите“

Sase Ivanovski

Усвоена заедничка изјава на лидерите на Западен Балкан на Конференцијата „Раст и конвергенција на Западен Балкан”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ МУ СЕ ЗАКАНИ НА БОЦЕВСКИ ДЕКА ЌЕ МУ ДАДЕ ОТКАЗ ОД РАДИО ЛИДЕР ЗАТОА ШТО БИЛ БЛАГ КОН ЛЕВИЦА И АПАСИЕВ

Sase Ivanovski

Василевска во „Вин-Вин“: Имаме милијардери кои се директно под контрола од врвот на картелот на ДУИ, никој не може да премолчи толку криминал

Sase Ivanovski

Студентите од битолскиот универзитет ќе може виртуелно да патуваат со првата купола за виртуелна реалност

Sase Ivanovski

АМАН БЕ ЛУЃЕ, КОЈ ВИ Е ПРОБЛЕМОТ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Луѓето со ретки болести во Македонија шверцуваат лекови и терапија за да преживеат

Sase Ivanovski

Порака Наша со поддршка за сите луѓе кои живеат со ретка болест.

Sase Ivanovski

ИГОР ПЕХЧЕВСКИ: Денес ја подигнав терапијата ТРИКАФТА (KAFTRIO). Пресреќен сум за тоа што моите параметри постепено почнуваат да се подобруваат. 

Sase Ivanovski

Кривична пријава против полициски службеник за „загрозување на сигурноста“

Sase Ivanovski

Нема фабрика за автомобили, нема скијачки центар, нема автопат – капиталните проекти за Тетово останаа празни ветувања

Sase Ivanovski

Џафери на Конференцијата во Тирана: Планот за раст и Заедничкиот регионален пазар се клучни за забрзано членство во ЕУ

Sase Ivanovski

Митрески се сретна со амбасадорот на Бугарија, Ангелов: „Да се промовира позитивна реторика која може да придонесе за градење на меѓусебна доверба“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Штип и целиот македонски исток вечерва праќа порака, напредокот на земјата мора да продолжи

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ уплашени заради рејтингот и високата доверба на граѓаните за Пендаровски

Sase Ivanovski

Маричиќ: Планот за раст има јасна цел – граѓаните да ги почувствуваат придобивките од економскиот развој на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Малолетник осомничен за обид за убиство: со нож ранил друг малолетник

Sase Ivanovski

Починат старец пронајде во стан во Кочани, на телото имал видливи повреди

Sase Ivanovski

Над 100 Палестинци убиени додека чекале хуманитарна помош во Газа: Хамас се закани дека ќе ги прекине преговорите

Sase Ivanovski

Демири: Наша цел е секој пациент со ретка болест да има достапен лек

Sase Ivanovski

На 6 март ќе стартува судењето за ,,Феникс”, но без главните идеотворци на ,,Скопје 2014″

Sase Ivanovski

ОД КРАЈОТ НА МАРТ ЌЕ ПРОФУКЦИОНИРА Е-ИНСПЕКТОР Ќе се намали можноста за корупција кај инспекторите

Sase Ivanovski

Турк: И Израел и Хамас извршија воени злосторства

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се смееше на ветувањето од СДСМ за просечна плата од 34.000 денари до 2024, денес таа изнесува 40.000 денари

Sase Ivanovski

ДИК ги усвои регистрите на радиодифузери, печатени и електронски медиуми за претседателските и парламентарните избори

Sase Ivanovski

Путин се заканува со нуклеарна војна

Sase Ivanovski

Награда од 2.500 евра за оној кој ќе ја најде Шер, изгубена во Скопје!

Sase Ivanovski

ГО ОГРАБИЛА ЉУБОВНИКОТ Приведена велешанка

Sase Ivanovski

ИЗМЕНЕТИ ШЕСТ ЗАКОНИ ЗА ДА СЕ ЗАУЗДААТ ФУНКЦИОНЕРСКИТЕ ПЛАТИ Ланското покачување од 78% им остана, со здравје да си го трошат

Sase Ivanovski

МАЛОЛЕТНИК БОДЕЛ СО НОЖ, ЖЕНА ИСТЕПАЛА ВРАБОТЕНА ВО ПАЈАК СЛУЖБА Билтенот на МВР врие од насилство

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Се намалува бројот на заболени од грип, досега починале вкупно 11 лица

Sase Ivanovski

МПЦ-ОА ЌЕ ГО ПРОУЧУВА СТАТУСОТ НА ЦРКВАТА ВО УКРАИНА Ќе му се допадне ли ова на Вселенскиот патријарх?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ И ЗЛАТЕВ СЕ СКАРАА ЗА ТОА ДАЛИ ВАНКОВСКА РАБОТИ ЗА СДСМ ИЛИ ПРОТИВ СДСМ

Sase Ivanovski

НЕ НИ ГИ ЧЕПКАЈТЕ ПЛАТИТЕ, НИЕ СМЕ НЕЗАВИСНА ВЛАСТ! Судиите гневни на пратениците, бараат повлекување на законските измени

Sase Ivanovski

МОЖНОСТ ЗА ЕКСПЛОЗИЈА СЕКОГАШ ПОСТОИ, МОРА ДА БИДЕМЕ ВНИМАТЕЛНИ Џафери зборуваше за безбедносната состојба во регионот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ знае само за уличен жаргон, велат од кабинетот на Пендаровски

Sase Ivanovski

ПОЕВТИНУВА ПАРНОТО ЗА УЧИЛИШТА, ПРОДАВНИЦИ, ДУЌАНИ Сметката за февруари ќе им биде пониска за 35%

Sase Ivanovski

ДА ОСТАВИМЕ МАЛКУ НА СОВЕСТА НА ТРГОВЦИТЕ Рендевска вели дека инспекторите доволно ги притискале трговците

Sase Ivanovski

Вечерва или утре ќе пристигнат уште 85.000 обрасци за пасоши, најави Бојмацалиев

Sase Ivanovski

КУТИЈА ЗА ДОНАЦИИ ПРЕД МНР ЗА БУЈАР ОСМАНИ Унијата на млади на ВМРО-ДПМНЕ се подбива со министерот

Sase Ivanovski

Божиновски: СДС и ДУИ два мандати не го завршија автопатот Кичево-Охрид

Sase Ivanovski

Герасимовски: Сајбер булингот е „злото“ на новото време, клучно е домашното воспитување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: ПАРТИСКИТЕ СЕДИШТА СЕ ПРЕПОЛНИ, АЛБАНЦИТЕ СЕ ОДУШЕВЕНИ ОД НАШИОТ ПОТЕГ ДА ТРГНЕМЕ ВО РУШЕЊЕ НА ДУИ!

Sase Ivanovski

Толку им е стемнето, што утре го прогласија за „црн петок“ – Битиќи ќе лови вештерки!

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Уплатив 30.000 денари за лекувањето на Лео!

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО, ВЕТЕНО, СТОРЕНО – ЃОРЃИЕВСКИ: Поставена е мерна станица во дворот на Цементарница Усје – сега институциите се на потег!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОВИЕ НЕКОЛКУ ДЕНОВИ, РУСКИТЕ АВИОНИ ПАЃААТ ОД НЕБОТО КАКО КРУШКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УМОРНИ ОД ВОЈНАТА, МНОГУ РУСКИ ГЕНЕРАЛИ ЗАСПАА СРЕДЕ ГОВОР НА ПУТИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Таравари: Ахмети ми понуди да бидам прв Албанец премиер

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ И МАКСО ИМААТ ЕДНА МААНА: ИМААТ МНОГУ СПОРА МИСЛА И СПОР ГОВОР КОЈ ГИ УСПИВА СЛУШАТЕЛИТЕ

Sase Ivanovski

ОД ДЕН НА ДЕН, ИСЛАМОТ ИМА СЕ ПОВЕЌЕ СМИСЛА

Sase Ivanovski

Таравари: Единствен интерес на Рама и Курти е Македонија да се одржи на европскиот пат

Sase Ivanovski

Таравари: Радо би се видел со Села, не сме имале некое големо недоразбирање по изборите

Sase Ivanovski

Пазарниот инспекторат нема да го чека утрешниот ден, односно целосното завршување на одлуките, и денес излегуваме на терен!

Sase Ivanovski

ВЛАТКО СТЕФАНОВСКИ ТРИО ЈА КРЕНАА ПУБЛИКАТА НА НОЗЕ ВО КЛУБ ИНТЕРМЕЦО, ГИТАРСКАТА ЛЕГЕНДА БЕШЕ ЗАСЕНЕТ ОД СВОЈОТ СИН КОЈ ГИ ИСЦЕПИ ТАПАНИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТЕФАНОВСКИ – ИЏЕ: КОГА ВОЗАМ ТРЕПКАМ СО ОКОТО ЕДНАШ НА МИНУТА, АКО ТРЕПНАМ ЌЕ ИЗЛЕТАМ ВО ЕНДЕК, НИЕ ПРОФЕСИОНАЛНИТЕ ВРВНИ ВОЗАЧИ ИМАМЕ ТОЛКУ БРЗА РЕАКЦИЈА ОКО-МУСКУЛ, ШТО БЕЗМАЛКУ КАКО ДА ГЛЕДАМЕ ВО ИДНИНАТА, КОЈА КРИВИНА НЕ ЧЕКА

Sase Ivanovski
Вчитувам....