19.8 C
Скопје
25/09/2023 13:03
МАКТЕЛ

   

    

Османи во Барселона, се гласа за членство на Северна Македонија во Унијата за Медитеранот

    

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, на покана на заменик премиерот и министер за надворешни работи Кралството Јордан Ајман Сафади, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес и високиот претставник и потпретседател на Европската комисја Жозеф Борел, учествува на Седмиот регионален форум на Унијата за Медитеранот што се одржува во Барселона, Шпанија.На  предметниот состанок на министрите за надворешни работи од 42 земји членки на Унијата за Медитеранот, Османи ќе присуствува на свечениот чин на пристапување на Република Северна Македонија во Унијата за Медитеранот и последователно ќе земе активно учество како претставник на новата земја-членка.На маргините на Форумот министерот за надворешни работи Османи ќе се сретне со домаќинот, министерот за надворешни работи, Европска Унија и соработка на Кралството Шпанија, Хозе Мануел Албарес, а ќе оствари и други билатерални средби со свои колеги од земјите – членки во Унијата на Медитеранот.Унијата за Медитеранот, формирана на првиот и инаугуративен Самит на претседатели на држави на Евро – Медитеранот, одржан во Париз на 13 јули 2008 година, претставува рамка за уредување на мултилатералните односи помеѓу ЕУ и медитеранските земји кои не се дел од ЕУ. На следниот линк, пренос во живо од официјалното отварање (со почеток во 9 часот)  како и прес конференцијата (која се планира да почнува во 12:30 часот): https://youtu.be/Z2YKlbCQAgA  

   

    

Најново

Чептер 4 – 13 години експерт за успешни комуникации

Tamara Ivanovska

МНР: Македонските граѓани кои беа во близина на пукањето во Косово се на пат за Македонија

Sase Ivanovski

362 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Вицепремиерот Битиќи во Чикаго ги претстави можностите за инвестирање во Република Северна Македонија

Tamara Ivanovska

Лајчак: Овој страшен напад во Косово дополнително ја нагласува неопходноста од превентивна дипломатија

Sase Ivanovski

Ахмети: Нападот во Косово е со однапред одредена агенда, а последиците може да бидат регионални

Sase Ivanovski

114 санкции за сообраќајни прекршоци на територија на СВР Битола

Tamara Ivanovska

СДСМ: Младите се за ЕУ а не за изолација која ја нудат Мицкоски и ДПМНЕ

Tamara Ivanovska

Сите премини кон Бањска и натаму блокирани – се проверуваат и верниците во манастирот дали имало помагачи за инцидентот на Косово

Sase Ivanovski

Убиената кочанчанка неколкупати барала помош од полицијата поради напаѓачот

Sase Ivanovski

МАСАКАР ВО КОЧАНИ: Со околу 40 убоди со нож ја убил партнерката пред нејзиниот дом

Sase Ivanovski

Германија остро го осудува убиството на полицаецот во Косово

Sase Ivanovski

Шукова: Наскоро ќе има закон за декaрбонизација 

Sase Ivanovski

Вонреден инспекциски надзор над работата и стручниот кадар, велат од МТСП за случајот со градинката во Шуто Оризари

Sase Ivanovski

Макрон: Франција ја прекина воената соработка со Нигер, повлекува 1.500 војници

Tamara Ivanovska

Груевски – УСБ то на Мицковски е како детски маалски трилер за навечер за на клупа пред зграда

Sase Ivanovski

Обвинителството во Косово: Уапсените ќе одговараат за тероризам

Tamara Ivanovska

Холандија подготвува објекти за сместување на 1200 мигранти

Sase Ivanovski

Илјадници бегалци заминуваат од Нагорно Карабах кон Ерменија

Sase Ivanovski

Од пожарите оштетена пругата, возовите. Скопје – Битола не сообракајат

Sase Ivanovski

Десетици илјади млади луѓе нема да се вклучат на пазарот на труд, бидејќи се надвор од државата – Што ќе значи тоа македонската економијата?

Tamara Ivanovska

Трката на бикови во Шпанија заврши трагично, активистите за заштита на животните апелираат да се укине оваа традиција

Tamara Ivanovska

Украинска армија тврди дека ја пробила линијата на Руската одбрана во областа на Доњецк и Запорожје

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Единствен начин за стабилност во регионот е забрзување на евроатланските интеграции на Западен Балкан

Tamara Ivanovska

МАКЕДОНСКОТО ЗНАМЕ СЕ ВЕЕ СРЕДЕ ГРЦИЈА, ИМАМЕ СВЕТСКИ ШАМПИОН ВО ТРАДИЦИОНАЛНО КАРАТЕ

Sase Ivanovski

АНГЕЛОВ: БОРБА СО ОГНЕНИОТ ЗМЕЈ КОЈ ГОЛТА СЕ ПРЕД СЕБЕ

Sase Ivanovski

Бизнисменот Стефанос Каселакис избран за нов лидер на СИРИЗА

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ГЕНЕРАЛОТ АНГЕЛОВ ГАСИ ПОЖАР СО ГРАНКА И ШИШЕ ВОДА: ДА ТИ ЈА Е**М РАБОТАВА!

Sase Ivanovski

Убиство во Трст, обесено тело на заштитна ограда покрај патот

Tamara Ivanovska

Седум патници паднале во бесознание, туристички автобус принудно запрел во Франција

Tamara Ivanovska

Шкриељ: Жените се многу поодговорни како лидерки и помалку подложни на корупција

Tamara Ivanovska

Има шест активни пожари, во Пелагонија палењето ниви ја оштети пругата Велес-Битола

Tamara Ivanovska

Образовниот концепт не предизвикува рана сексуализација

Tamara Ivanovska

САД се согласија да ѝ достават на Украина ракети со долг дострел

Tamara Ivanovska

Пожар меѓу Богомила и Прилеп ги „закочи“ возовите, патниците оставени сами на себе

Tamara Ivanovska

Првата група бегалци кои побегнаа од Нагорно-Карабах пристигна во Ерменија

Tamara Ivanovska

(Видео) Сондата на НАСА со примерок од опасен астероид слета на Земјата

Tamara Ivanovska

Полицијата во Шпанија го истражува објавувањето слики на голи девојки генерирани од вештачка интелигенција

Tamara Ivanovska

Луѓето со пониски когнитивни способности потешко и побавно се одлучуваат за вакцинација, покажа голема студија

Tamara Ivanovska

И Тоше Проески меѓу иконите на светците во „неговиот“ манастир Свето Преображение во Крушево

Tamara Ivanovska

Стружанец е со тешки телесни повреди откако излетал со автомобилот од патот

Tamara Ivanovska

Скопјанка нападната од вонбрачниот партнер

Tamara Ivanovska

НОВАК ГО МРАЗЕШЕ ТЕНИСОТ, НЕ САКАШЕ ТОПКА ДА ВИДИ! Пред пет години Ѓоковиќ сакал да се откаже од тенисот откри неговата сопруга

Tamara Ivanovska

Викендов на подрачјето на Куманово изречени вкупно 120 санкции, 60 за брзо возење

Tamara Ivanovska

СДСМ: Во изминатиот период работевме напорно за зголемување на атрактивноста на средното стручно образование

Tamara Ivanovska

Еко Партнерс го одбележа европскиот ден на органска храна под мотото „Дојди, види, вкуси“

Tamara Ivanovska

„КРУГОТ НЕ Е ТРКАЛЕЗЕН, ДОБРЕДОЈДЕ ВО ТИРАНА“ – ОГРОМНИ ПОЧЕСТИ ЗА МАНЧЕВСКИ

Tamara Ivanovska

СРЕДБА ОСМАНИ – ФИДАН ВО ЊУЈОРК

Tamara Ivanovska

Форум на жени лидери на ЈИЕ: Жените несразмерно повеќе се погодени од корупцијата

Tamara Ivanovska

Македонците од Албанија: Нас Македонците во Албанија ништо не може да не поколеба на пописот да се изјасниме она што сме

Sase Ivanovski

Вучиќ го осуди убиството на косовскиот полицаец и раскажа што се случуваше изминатите 12 часа: Срби од Косово во 02:46 поставија барикади во Бањска. Косовската полиција се обидува да ги отстрани тие барикади, доаѓа до конфликт во кој загина полицаец

Sase Ivanovski

Груевски возвраќа: Го обвинува Мицкоски за тајна соработка и заеднички планови со Заев

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЧИЌ СО ВОНРЕДНА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА: СРБИТЕ СЕ СЕКОГАШ ТЕРОРИСТИ КОИ ТРЕБА ДА СЕ ЕЛИМИНИРААТ, АЛБАНЦИТЕ СЕ СЕКОГАШ БОРЦИ ЗА ЧОВЕКОВИ ПРАВА!

Sase Ivanovski

„ФАРМАЦЕВТИТЕ“ ЈА ПОБЕДИЈА ПОЛСКА Шахистите на Алкалоид се вратија во игра за медал на Светското екипно првенство

Sase Ivanovski

Во Прилеп починал малолетник по пад од дрво

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведено едно лице

Sase Ivanovski

Ковачевски: Целосна поддршка на КФОР за сите активности во насока на гарантирање на мирот и стабилноста во Косово и регионот

Sase Ivanovski

Заврши полициската операција во Косово, тројца убиени, двајца ранети, уапсени десетина вооружени напаѓачи

Sase Ivanovski

Според косовските медиуми, еден од убиените Срби е идентификуван – се работи за Радомир Почуча, воен ветеран од војните во екс Југославија, кој се борел во Украина за Вагнер

Sase Ivanovski

Акциска контрола во угостителски објекти на територија на цела држава, констатирано точење алкохол на малолетници, пронајдена марихуана…

Sase Ivanovski

Влада: Безбедносната ситуација во државава стабилна без индиции за можни нарушувања

Sase Ivanovski

Неконтролираното размножување ги полни улиците со бездомни кучиња, неопходен е ефикасен систем на казнивост

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Младите земјоделци во фокусот, над 50 милиони евра поддршка преку ИПАРД и „Млад земјоделец“

Sase Ivanovski

Академскиот современ визуелен уметник Зоран Арсовски – Бабата избран за претседател на стручната жири комисија на lX Меѓународно биенале на минијатура “Уметноста на минијатурата” која ќе се одржи во Русе, Бугарија

Sase Ivanovski

Спасовски во Љубљана во работна посета и средба со министерот за внатрешни работи на Република Словенија,Боштјан Поклукар

Sase Ivanovski

Гевгеличанец со пиштол пред нивниот дом вечерва ги убил братот и неговата жена

Sase Ivanovski

Два „ертрактори“ вклучени во гаснењето на пожарите во Општина Долнени

Sase Ivanovski

Македонците од Албанија: Од кога сме родени знаеме дека сме Македонци

Sase Ivanovski

Мицкоски: Не очекувам Ахмети да се прекрши за Македонците од Албанија, апелирам да излезат и да се попишат како Македонци

Sase Ivanovski

Лавров со луда изјава: Русија го почитува територијалниот интегритет на Украина, таа вети во 1991-ва дека нема да влегува во воени сојузи

Sase Ivanovski

Рама ја повика евро-атлантската заедница под итно да ги седна на масата за дијалог Косово и Србија за нормализација на состојбата

Sase Ivanovski

Министерката за одбрана Петровска со осуда за инцидентот на северот од Косово

Sase Ivanovski

Охриѓанец и се заканувал на поранешната девојка со огнено оружје

Sase Ivanovski

МНР: Седум македонски државјани, од кои едно дете се во близина на манастирот во Косово

Sase Ivanovski

СЕ БАРААТ СТАНОВИ ПОД КИРИЈА Голема понуда и солидна побарувачка на пазарот на недвижности

Sase Ivanovski

Мицкоски: Го пензиониравме СЈО, обвинителите се криминалци што не прогонуваа

Sase Ivanovski

Вучиќ: Непотребно убиени тројца Срби од Косово, двајца се тешко ранети

Sase Ivanovski

Убиени тројца напаѓачи, петмина уапсени соопшти косовската полиција

Sase Ivanovski

Мицкоски: Чудно е проклетството Груевски кој збореше за нож во грб, и разни ножиња да стане токму тоа за сопствената партија, не сум среќен со оваа преписка, но нема да дозволам валкани сценарија за уставни измени

Sase Ivanovski

Пазарниот инспекторат затвори неколку ланци на големи маркети во Скопје и Струга поради непочитување на одлуката за намалување на цените

Sase Ivanovski
Вчитувам....