39.8 C
Скопје
13/07/2024 21:21
МАКТЕЛ

  

     

 

Османи „Кажете, ние не сме го изгласале, ние сме биле против, овие предавнициве го направија тоа и ние мора да го почитуваме. Тоа е фер однос кон државата“

      

Во однос на новата влада предводена од ВМРО-ДПМНЕ, која треба да биде формирана наскоро, тој кажа дека таа нема никаква одговорност за Преспанскиот договор. Тие, рече Османи, не го изгласале, не го поддржале Договорот, но имаат обврска да го почитуваат. Тоа, како што порача шефот на дипломатијата, е државнички однос.

   

Одговарајќи на новинарски прашања по прес-конференцијата со идниот претседавач со Процес за соработка на Југоисточна Европа, Османи информираше за состанокот што на билатерално ниво го имал со грчката заменик-министерка за надворешни работи, Александра Пападопулу, која ја предводи делегацијата на нејзината земја на настанот, а потврди и дека утрово имал телефонски разговор и со својот грчки колега, Јоргос Герапетритис, кој се очекува попладнево да пристигне во земјава за Самитот во рамките на ПСЈИЕ и да престојува околу два часа.

 

„Имав добар состанок со заменик-министерката. Утринава исто така имав телефонски разговор и со министерот за надворешни работи, којшто еве не може да стигне денеска претпладне, заради посета на колега во Атина, ќе дојде попладне за Самитот. Разговаравме за посветеноста на двете држави не само за имплементација на договорите, туку и за поддршката што официјална Атина ја дава на евроатланстаката интеграција, односно европската интеграција на Република Северна Македонија. Така што беше еден добар разговор, конструктивен разговор во којшто разменивме ставови дека е многу важна регионалната соработка, добрососедските односи, продолжување на секторската соработка и ставот дека сепак Преспанскиот договор е многу повеќе од само договор за името, тоа е се рабира стожерот, меѓутоа е договор за стратешко партнерство“,
рече Османи.

   

     

Останатите обврски коишто двете држави ги имаат по однос на Преспанскиот договор, рече Османи, исто така, биле дел од темите на разговорот, кој, како што додаде, генерално бил во духот на соработката и надежта за продлабочување на ова стратешко партнерство кое што може да да доведе до подобра регионална соработка.

„Значи ги покренав јас тие прашања за нивните обврски, тие ги покренаа за нашите обврски и се согласивме дека во добра волја треба да породолжиме да ги почитуваме договорите бидејќи сепак тие се дел од нашето внатрешно уредување и дел од меѓународните обврски што ги имаме преземено двете држави. И таму владата не била среќна со Преспанскиот договор, ниту е среќна со Преспанскиот договор, меѓутоа разбираат дека тоа е меѓународен договор, дел од реалноста и ќе го почитуваат. И јас изразив надеж дека владата којашто доаѓа, исто така, ќе ги почитува обврските од меѓународните договори на реципрочна основа“,

рече Османи.
Прашан во врска со Протоколите или Меморандумите кои произлегуваат од Договорот од Преспа, а кои сè уште не се ратификувани од грчкото собрание, шефот на дипломатијата рече дека и ние имаме неисполнети обврски во тој дел, како што се законот за МАНУ и законот за Македонската радио телевизија (МРТ), кои не се поминати во македонското Собрание.Во тој контекст, Османи, одговарајќи на новинарско прашање, не се согласи со констатацијата дека Грција нема исполнето ништо од Преспанскиот договор.

„Мислам дека не е конректна констатацијата дека Грција нема исполнето ништо. Столбот на грчките обврски од Преспанскиот договор е поддршка за НАТО-интеграцијата и за европската интеграција. Република Северна Македонија денеска е членка на НАТО затоа што Грција ја исполни својата обврска од Преспанскиот договор. Грција денес е еден од поголемите лобисти за членство на Република Северна Македонија во Европската Унија. Тоа беше суштината на грчката обврска. Протоколите се прашања кои што се останати во парламентот, како што е останат нашиот закон за МАНУ, нашиот закон за МРТ и други некои прашања во имплементација на името. И ние разговараме за тие аспекти – тие да ги поминат своите закони, ние да ги поминеме нашите закони. Но суштината двете страни ја имаат исполнето – Грција евроатлантската интеграција, Северна Македонија прашањето на уставните измени и имплементација на името“,кажа Османи.

Прашан дали добил некаков рок од заменик-министерката Пападопулу и министерот Герапетритис за донесување на Меморандумите во грчкиот парламент, шефот на македонската дипломатија рече дека и тој не можел да даде рок во однос на законите што се заглавени во нашето Собрание, но додаде дека двете страни изразиле волја дека двете влади ќе работат за да поттикнат консензус за усвојување на овие закони.

„Меѓутоа тие останати прашања не смеат да ни бидат на прва линија во односите со Грција. Ние сме членка на НАТО заради грчката поддршка. Ние имаме сериозна поддршка за членството во ЕУ. Тоа ако се загрози, е тогаш тоа ќе биде сериозно крешење на обврската на Република Грција на Преспанскиот договор и тогаш би имало сериозна реакција. Имаме преостанати обврски двете страни коишто се на периферија на суштинските прашања коишто ги има Преспанскиот договор и сметам дека не треба тие да го доминираат политичкиот дискурс…Не сакам да ја омаловажам обврската на Грција за меморандумите, ниту пак сакам нашата обврска којашто е заглавена во Собрание, но ајде да ги ставиме во тие административни обиди да се надминат овие преостанати прашања, но верувајте дека имаме многу повеќе потенцијал во односите со Грција и нема потреба да создадеме таква клима, бидејќи веќе е постизборие. Разбирав пред избори имаше потреба да се ловат политички поени на тоа, но завршија изборите, нема да има избори уште година и пол. Дајте сега да имаме еден позрел однос кон соседите кон земјите членки на Европската Унија. Јас немам некоја обврска, јас сум уште неколку дена министер за надворешни работи, меѓутоа сметам дека е должност да ја пренесам оваа порака колку е важно да се покажеме како зрел и сериозен играч. Тоа е мојата логика како ја гледам надворешната политика. Ако имаме кавгаџиска надворешна политика, бујрум, ќе ги видиме резултатите. Јас не го советувам тоа“,рече Османи.

Прашан дали добил некакви најави за можно идно вето од Грција, министерот за надворешни работи кажа дека немало такво нешто и дека двете страни „изразија надеж дека ќе се почитуваат обврските“.На дополнително прашање што би се случило доколку идниот премиер продолжи да не го користи уставното име во говорната комуникација, Османи рече дека според најавите не очекува да има прекршување на Договорот.

„Не би сакал да прејудицирам. Еве ќе чекаме една недела, ќе видиме. Според најавите не очекувам дека ќе има прекршување. Се разбира не е објаснување делот дека говорно ќе се спомне друго име, пишано друго име. Нема такво објаснување во меѓународното право. Меѓутоа очекувам дека е тоа само транзиција за да се подготви јавноста. Ние охрабруваме да се почитува Преспанскиот договор. Немаат никаква одговорност по однос на Преспанскиот договор, не го изгласале. Меѓутоа имаат обврска да го почитуваат и тоа е државнички однос“,рече Османи
.
Прашан за коментар на образложението на претседателката на државата Гордана Сиљановска-Давкова и на мандатарот за состав на новата влада Христијан Мицкоски дека станува збор за нивно лично право на самоопределување како да го користат името на државата во јавните настапи, Осамни изјави дека уставното име повеќе не прашање на обврските од Преспанскиот договор, туку на Уставот на државата.

„Така што не гледам простор тука за интерпретација и нема потреба затоа што само се дава некое очекување кај граѓаните дека ако почнеме усно да го кажуваме полека ќе го смениме и писмено. Тоа нема да се случи. Зошто има давате такви очекувања на граѓаните? Кажете, ние не сме го изгласале, ние сме биле против, овие предавнициве го направија тоа и ние мора да го почитуваме. Тоа е фер однос кон државата. А, ние, јас сум убеден дека тоа е најдоброто нешто што сме го направиле“,порача министерот за надворешни работи во заминување, Бујар Османи.

    

Најново

Велешанец во центарот на градот пронашол напуштено бебе во тешка здравствена состојба

Sase Ivanovski

Во пресрет на големиот настан по повод стогодишнината од Прилепска Пиварница

Sase Ivanovski

Таравари: На одговорност ќе бидат повикани сите кои несоодветно се однесувале со тримесечното бебе

Sase Ivanovski

ССНМ: Да запрат прес-конференциите на отворено среде топлотен бран

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ ЗА ЕУ: Останавме во ходник да чекаме вратата да ни ја отворат, да седнеме и да преговараме

Sase Ivanovski

ПАДНА „МОЈ ДДВ“: Граѓаните реагираат, не можат да скенираат сметки

Sase Ivanovski

Уапсен сопственикот на куќата каде беа пронајдени четворицата малолетници кои завршија на Токсикологија А.А

Sase Ivanovski

Мицотакис: Грција нема да ги открие оружјата што ѝ се на располагање доколку соседната земја продолжи со актуелната тактика

Sase Ivanovski

Тошковски во интервју за „Фокус“: Немам фирми во Бугарија, обвинувањата на Апасиев се ниски

Sase Ivanovski

Семејство на тримесечно бебе тврди дека детето било тепано на Детска клиника, Таравари најави ригорозни казни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Филипче додека беше министер ја направи државата заложник на здравствената мафија, луѓе собираа пари за лекување преку СМС пораки, а неколку фирми блиски до него се богатеа

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски се обиде да ја скрие средбата со Главчев

Sase Ivanovski

Полициски хеликоптер го гаси пожарот кај селата Драгоево и Селце, досега исфрлени над 15 тони вода

Sase Ivanovski

СМАИЛОВИЌ ЗА ГОДИШНИЦАТА ОД ГЕНОЦИДОТ ВО СРЕБРЕНИЦА: За жалење е што настанот беше политизиран како дел од секојдневната политичка борба

Sase Ivanovski

Со хеликоптер на МВР ставен под контрола пожарот кај село Караслари, велешко

Sase Ivanovski

ВЛЕН: НА ГОВОРНИЦА ОРЛИ, ВО ПРЕГОВОРИТЕ КАНАРИНЦИ – ДУИ СО СРАМНА ПОНУДА ДО ВМРО САМО ЗА ДА ВЛЕЗЕ ВО ВЛАДА

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС и малиот Заев, Филипче жалат што Македонија нема повеќе свиткана кичма во НАТО

Sase Ivanovski

133 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски на НАТО самитот беше маргиналец, пропуштена шанса да се зајакне позицијата на државата

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Мицкоски на средба со дијаспората во Њујорк, да се обединиме во градењето на иднината на Македонија

Sase Ivanovski

Јаревски: Маргиналци се СДС со нивните две штури соопштенија, наспроти остварените повеќе од 20 средби и разговори на Мицкоски со државници од НАТО алијансата

Sase Ivanovski

НАЈЧЕВСКА ЗА МОЛИТВАТА ВО СОБРАНИЕТО ЗА СРЕБРЕНИЦА: Ова не е само спротивно на уставната одредба за секуларност на државата туку и отворена дискриминација

Sase Ivanovski

Јаревски: Резултатот од министерувањето на Филипче, хациенда на Водно, луксузно Ауди Q8 и ограбена државна каса

Sase Ivanovski

ЦУК: Активни пет пожари кои веќе се гаснат, во јули досега имало 173 пожари на отворено

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ЗА СЛЕДНА ГОДИНА ЌЕ ГО ЗГОЛЕМИ ТРОШЕЊЕТО ЗА ВОЈСКАТА НА 5% ОД БДП, РЕКОРД ВО НАТО ЗЕМЈИТЕ

Sase Ivanovski

ЕСМ: РЕК Битола до понеделник ќе работи со еден блок

Sase Ivanovski

“Уметниците од Западот и Истокот, од Северот и Југот, од Охрид ја испраќаа пораката: „Убавината ќе го спаси светот”. Силјановска го отвори фестивалот „Охридско лето“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ СЕ РАКУВАШЕ СО ЏО БАЈДЕН И ПОТОА НАПИША НА ФЕЈСБУК: За државните интереси, за јакнење на демократијата и подобар живот на нашите граѓани

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Остварив средба со премиерот на Албанија, Еди Рама. Време е да се отпочне ново време на рамноправен дијалог и искрени пријателства

Sase Ivanovski

Сончево и многу топло – температури до 42 степени

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На маргините на официјалната фотосесија на лидерите на Влади и шефови на држави на НАТО самитот остварив кус разговор со премиерот на Бугарија, Димитар Главчев

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ НА СРЕДБА СО МЕНАЏМЕНТОТ НА СВЕТСКИОТ МЕДИСКИ ГИГАНТ ЦНН, ДАЛИ ПОВТОРНО ЌЕ СЕ ПРОМОВИРА ЗЕМЈАТА ЗА СТРАНСКИ ИНВЕСТИЦИИ: Денес во седиштето на CNN остварив продуктивна средба со познатиот новинар Ричард Квест и Фил Нелсон, извршен потпретседател на CNN

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова го отвори „Охридско лето“: Уметноста преобразува, помирува, раѓа надеж за поинаква, заедничка иднина

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ние како народ направивме сѐ, сега треба Европа да направи нешто за нас

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНЦИТЕ СЕ БРАНАТ СО СЕ ШТО ИМ Е ПРИ РАКА: Украински рибар погоди руски дрон со риба!

Sase Ivanovski

Србинка го нападнала сопругот додека возел, тој ја исфрлил крај Демир Капија и заминал: Полицијата ја нашла повредена

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ДО МЛАДИТЕ: Животот не е Инстаграм бајка, со убави плажи и ресторани, фатете се за работа, вложувајте во себе, борете се!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Секој бизнисмен на кој ќе му биде побарано мито од некој функционер тоа да го пријави веднаш кај мене, веднаш ќе има силна реакција, мито и корупција нема да се толерира, на власт дојдовме не да станеме милионери туку да му служиме на народот!

Sase Ivanovski

Во свесна состојба се сите четири малолетници најдени во бессознание во стан во Скопје, земале психотропни супстанции

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА ОТКАКО СУДИЈАТА ГО ПРОГЛАСИ ЗА НЕВИН ВО СЛУЧАЈОТ СО НЕСРЕЌАТА НА СНИМАЊЕТО НА ФИЛМОТ РАСТ ПРИ ШТО ЗАГИНА РЕЖИСЕРКАТА НА ФИЛМОТ

Sase Ivanovski

Мобилни екипи во Кисела Вода им помагаат на граѓаните за справување со високите температури

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нема запирање кога се работи за доброто на мојот народ – по 30 години нови улици во Пржино и Црниче!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ЌЕ ГО ПРОДОЛЖИМЕ ПРОЕКТОТ ЗА ЗАЕДНИЧКИ ГАСЕН ИНТЕРКОНЕКТОР ВО АЛЕКСАНДРОПОЛИ ВО ГРЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: Грција да престане со навредливото користење на термините Скопјанос и Скопја за нашата држава и нашите граѓани

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Нека е аирлија – отворен е новиот спортски комплекс ,,Бецко” во Драчево!

Sase Ivanovski

Мицкоски: Добрососедските односи се двонасочна улица, вистинското прашање е зошто Грција не го почитува договорот од Преспа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ МИЦКОВСКИ ЗА АЛ ЏЕЗИРА БАЛКАНС: Не би се согласил дека не го почитуваме договорот од Преспа, не ни се допаѓа, но ќе го почитуваме

Sase Ivanovski

ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА ГАЗИ БАБА, БОБИ СТЕФКОВСКИ НА СРЕДБА СО КОЦЕ ТРАЈАНОВСКИ, ДИРЕКТОР НА ЈАВНОТО ПРЕТПРИЈАТИЕ ЗА ДРЖАВНИ ПАТИШТА

Sase Ivanovski

МАНИФЕСТАЦИЈА “ПЕТРОВДЕНСКИ ЧЕСТВУВАЊА” ВО ЈУРУМЛЕРИ!

Sase Ivanovski

МАКЕДОНЦИ НАПАЛИ БРАТСКУ СРБИЈУ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЗАПОЧНА МЕЃУНАРОДНИОТ ФОЛКЛОРЕН ФЕСТИВАЛ “ГАЗИ БАБА 2024”

Sase Ivanovski

ФИРМИ И ГРАЃАНИ ДОЛЖАТ ОКОЛУ 169 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ДАНОЦИ И ПРИДОНЕСИ Управата за јавни приходи го објави списокот на должници

Sase Ivanovski

Близу Москва се урна патнички авион, загинаа три лица

Sase Ivanovski

НА БЕНЗИНСКИТЕ НА ОКТА Бонус од 7 отсто со American Express

Sase Ivanovski

Венеција уште поскапо ќе наплаќа за влез во градот

Sase Ivanovski

Да не се лажеме – Македонија има иста минимална плата како Србија, а повисока од Албанија, Бугарија и од Црна Гора

Sase Ivanovski

(ФОТО) ВУЧИЌ НАЦРТА 5 ТОЧКИ НА ТАБЛАТА „Тие сакаат крај за Србија“

Sase Ivanovski

Шпанија е фаворит во финалето: Герет Саутгејт го префрли притисокот врз ривалите

Sase Ivanovski

Песков за гафовите на Бајден: Однесувањето на американскиот претедател е неприфатливо

Sase Ivanovski

Гир: Да се изгради одржлива иднина за Преспа

Sase Ivanovski

Уште четири здравствени установи добија в.д. медицински директори

Sase Ivanovski

Белери доби дозвола да положи заклетва како европратеник по притисокот врз Рама

Sase Ivanovski

Светот ќе има 200 милиони луѓе помалку на крајот на 21 век

Sase Ivanovski

Си-Ен-Ен: Обама и Пелоси се загрижени за Бајден но не можат да го убедат да се пензионира

Sase Ivanovski

Аптекарот од Онкологија доби две години затвор за примање поткуп, пресудата ќе биде обжалена

Sase Ivanovski

Минчев: Со нови закони кои не се само шминка и декор до професионална, департизирана и мотивирана јавна администрација

Sase Ivanovski

Британско разузнавање: Русија загубила повеќе од 70.000 воен персонал во последните два месеца

Sase Ivanovski

„ПОДОБРО ДУШМАН НА СИРОМАВИОТ НАРОД, ОТКОЛКУ НА СТРАТЕШКИОТ ПАРТНЕР И НЕГОВИТЕ ПРОФИТИ“: Ванковска за изјавата на Николовски дека е душмански да го прекине договорот со „Бехтел и Енка“

Sase Ivanovski

Играј со најдобрите: Видеолотарија со донација од милион денари, изгради детско игралиште во Општина Свети Николе

Sase Ivanovski

На петте најдобри студенти кои завршиле медицина ќе им биде дадена шанса веднаш да се вработат во здравството

Sase Ivanovski

„КАЈ НАС АКО ИМАШ ПАРИ, ЗНАЧИ ДЕКА СИ ГИ НАПРАВИЛ НА НЕЧИСТ НАЧИН“: Новиот поткаст „Бизнис Муабети“ на Фактор со Татјана Лопарски

Sase Ivanovski

ПАЦИЕНТИТЕ СО ВИСОК, НО И СО НИЗОК ПРИТИСОК ВО ГОЛЕМ РИЗИК ОД ТОПЛОТНИОТ БРАН: Лекарите предупредуваат на опасност од мозочни и срцеви удари

Sase Ivanovski

ДЕНЕСКА Е ДЕНОТ „Д“ ЗА „РЕПЛЕК“ – се случува сплит на акциите, ќе „загризат“ ли уште повеќе инвеститори

Sase Ivanovski

И од лошото има бетер! Кој ја закла струмичката болница да плаќа струја поскапо и од таа што се продава на берзите?

Sase Ivanovski

Вучиќ: Нема да паднеме на провокации, нема да војуваме против Бошњаците

Sase Ivanovski

Активности од кампањата „Носи кацига“ во повеќе градови

Sase Ivanovski

За жалење ли е државниот ГТЦ? Само од паркингот лани наплати над 500.000 евра!

Sase Ivanovski

ГРУЕВСКИ РАСПАЛИ- „ТОА ШТО МЕ СПОМЕНУВААТ ПОКАЖУВА КОЛКУ КОМПЛЕКСИ ИМААТ“: „Последното соопштение е толку тупо, мора да го издиктирал Заев по телефон од некоја плажа во Грција“

Sase Ivanovski

250 МИЛИОНИ ЕВРА ГУБИ ДРЖАВАТА ПОРАДИ НЕЦЕЛОСНО ПРИЈАВЕНА РАБОТА Дури 158 милиони евра приходи на домаќинствата не се пријавени

Sase Ivanovski

(ФОТО) СТРАШНА ГЛЕТКА НА ПЛАЖА ВО ШКОТСКА 77 китови се насукаа на брегот и угинаа

Sase Ivanovski
Вчитувам....