23.8 C
Скопје
23/07/2024 07:45
МАКТЕЛ

  

     

 

Палевски бара да се доискаже пред обвинителството, поднесени приговори за обвинението

      

Двајца од адвокатите во случајот која ја потресе јавноста- убиството на 14 годишната Вања Ѓорчевска и на 74 годишниот Панче Жежовски поднеле приговори за обвинението, кое стигна на адресата на Кривичниот суд во петокот, велат за Телма од судот. Роковите за другите двајца адвокати течат, што значи дека не може да се очекува одобрение за обвинението оваа недела.
Одбраната на таткото на Вања, Александар Ѓорчевски, кој е обвинет дека помогнал во грабнувањето на неговата ќерка поднесе приговор во понеделникот. Неговиот адвокат Владимир Туфегџиќ изјави дека нема докази дека Ѓорчевски го сторил кривичното дело кое му се става на грб.

   

Она што најмногу шокираше во случајот е токму евентуалната инволвираност на нејзиниот татко кој, според исказите, на останатите обвинети го информирал Љупчо Палевски Палчо за движењето на Вања утрината на 27 ноември, минатата година, кога беше грабната.
За Палевски истрагата се уште не е завршена, бидејќи 5 месеци беше во екстрадициски притвор во Турција. Осомничен е дека е организатор на грабнувањата и извршител на убиствата. Неговиот адвокат Марјан Витановски за Телма вели дека Палевски во понеделникот лично поднел барање за дополнение на неговиот исказ, бидејќи за време на неговиот распит не располагал со докази за одредени прашања на обвинителството. Во меѓувреме Витановски побарал и увид во списите на предметот.

 

Палевски за време на распитот кој траеше повеќе од седум часа негирал било каква вина и дека е осомничен заради претходни непријателства и политички недоразбирања со определени претставници од власта.Боре Видевски, Велибор Манев и Влатко Кешишов, се обвинети дека биле соизвршители во грабнувањата и убиствата на Вања и на Панче. Целта, според обвинението, им била да присилат член на потесното семејство на Вања да даде парични средства за откуп.

   

     

    

Најново

Пет проценти од буџетот на државата за образованието е клучот за квалитет

Sase Ivanovski

Кога си најголем и не ти треба ПР! Кој приватен производител лани од продажба на струја наплати 190 милиони евра?

Sase Ivanovski

ЕКСПЛИЦИТНИ ВИДЕА И ЛАЖНО СУДЕЊЕ Хантер Бајден ја повлече тужбата против Фокс њуз

Sase Ivanovski

„ИТНО ИСПРАЌАЈТЕ ОРУЖЈЕ СО ДОЛГ ДОСТРЕЛ“ Зеленски упати апел по масовниот руски напад

Sase Ivanovski

РУСИЈА ИМ СЕ ЗАКАНИ НА БУГАРИЈА И НА РОМАНИЈА Бродовите на НАТО се закана за Москва

Sase Ivanovski

ИНТЕРВЈУ ПАВЛОВСКА-ДАНЕВА: „Не“ за ветинг и колективна вина, туку лична одговорност за секој судија и член на Судскиот совет што работи незаконито

Sase Ivanovski

Немаме согласност за важните работи

Sase Ivanovski

Повеќе од половина од британските семејства стравуваат дека нема да можат да си дозволат одмор ова лето

Sase Ivanovski

Вечерва се спушта завесата на Бич филм фестивал

Sase Ivanovski

Митева: Дали бизнисот од 10 милиони евра е извор на приходи за сите лаги и лошиот пи-ар на СДС

Sase Ivanovski

JП Водовод и канализација – Скопје- Во тек е акција за отплата на долгови без пресметка на камата до 31 Јули 2024

Sase Ivanovski

Приведен криминалец од липковско, осуден на пет години и седум месеци затворска казна

Sase Ivanovski

Тошковски: МВР и РСБСП се пример за одлична соработка која резултира со поголема безбедност во сообраќајот

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ НА СРЕДБА СО ШЕФОТ ЗА РАЗВОЈ НА ПОЛИЦИЈА ВО ОБСЕ НАЈАВИ ПОДИГНУВАЊЕ НА СТАТУСОТ НА ПРОФЕСИЈАТА И ЖЕСТОКА БОРБА ПРОТИВ КРИМИНАЛОТ И КОРУПЦИЈАТА

Sase Ivanovski

ЕУ преместува состанок на клучни министри од Будимпешта во Брисел за да го „казни“ Орбан

Sase Ivanovski

Јанева има право пак да побара дозвола за работа, нека побара, рече Пандов

Sase Ivanovski

Хрватски државјанин пронајден мртов во хотел во Гази Баба

Sase Ivanovski

Судиите и обвинителите да имаат автономен буџет, а надзор врз работата да им врши парламентарна комисија, бара ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ПРОБИШТИП: Денес се асфалтира патот од Пишица до браната, реконструкцијата на овој пат е во рамки на проектот Изградба на рекреативен комплекс Пишица

Sase Ivanovski

Една година општина Пробиштип го спроведува проектот за бесплатен линиски превоз за граѓаните од руралните населени места

Sase Ivanovski

СДСМ: Извисени се работниците, Мицкоски призна дека ВМРО-ДПМНЕ не предвидува зголемување на платите

Sase Ivanovski

Мицкоски: Соработници на Трамп сакаат да соработуваат и разговараме за можни проекти

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Од Скопје до Виена, како и потоа летот за Лондон летав во економска класа, седев помеѓу 11 и 12 ред кај излезот за итни случаи поради поголемиот простор за нозете

Sase Ivanovski

Мицкоски: Патувањето на синот го платив од личен џеб, ако сум погрешил спремен сум да сносам одговорност, но ако се докаже барам да се извинат јавно

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: На земјоделците им се должи 3 милијарди и 700. Ќе вратиме една милијарда и 700, повеќе не можеме, нема пари

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Во буџетот недостасуваат 200 милиони евра. Со 200 милиoни евра, што се пари украдени, не само во здравството, ќе имавме повеќе пари и за образованието, ќе имавме повеќе пари и за други места, за секаде ќе имавме

Sase Ivanovski

Ад хок тело ќе испитува како се поделени 100 милиони евра без критериуми за поддршка на компании во ковид, најави Мицкоски

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: „На луѓето коишто се од национални шуми им треба пола милијарда за да им бидат платени платите. Луѓето немаат 4 месеци плата земено“.

Sase Ivanovski

Мицкоски: Министерството за внатрешни работи изгубило 20 милиони евра за работни спорови, расипнички се трошеле државни пари

Sase Ivanovski

МВР: Полициски хеликоптер исфрли над 48 тони вода врз пожарот во општина Македонски Брод

Sase Ivanovski

Мицкоски: Претходната власт се задолжила 550 милиони евра од ЕБОР за пруга која завршува во тунел без излез – тоа нема да го дозволам

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски од Виена до Вашингтон летал во бизнис класа поради здравствен проблем со колената

Sase Ivanovski

Кривична за Дрин Ахмети: Ископувал варовник без надоместок за експлоатација

Sase Ivanovski

Мицкоски: Со унгарските пари и ниските каматни стапки заштедуваме над 100 милиони евра, Орбан даде конкретна поддршка

Sase Ivanovski

Асоцијацијата на спортски обложувалници на Македонија (АСОМ), во врска со прес-конференцијата на министерката за финансии Гордана Димитриеска Кочоска: АСОМ: Нашите членки секогаш работат согласно сите законски прописи

Sase Ivanovski

Некој повторно сака да го ограничи потпишувањето на колективните договори, велат од Синдикатот на УПОЗ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Синдикат на клинички: Срамота е држава да не може да најде 5.5 милиони евра за поголеми плати

Sase Ivanovski

Коцевски: Состојбата е алармантна, фалат 100 обвинители!

Sase Ivanovski

АКО САКАМЕ СИЛНА ДРЖАВА ОВИЕ ПЛАТИ ТРЕБА ДА СЕ ЗГОЛЕМАТ БАРЕМ 10 ПАТИ: Платата на премиерот Мицкоски е 140.450 денари, министрите земаат по 115.540 денари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Две коцкарници може да останат без лиценците за работа затоа што не платиле данок 4 години

Sase Ivanovski

ХИЛАРИ ЈА ПОДРЖА КАМАЛА ХАРИС: Таа беше бриљантен обвинител а сега ќе биде одличен претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пожарите продолжуваат да ја пеплосуваат шумата на Серта

Sase Ivanovski

Лишен од слобода крадец во Скопје, поднесена кривична пријава,  одредена мерка притвор

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски оствари средба со Девин Нунес, поранешен конгресмен на Калифорнија и сегашен извршен директор на Трамп корпорација за медиуми и технологија

Sase Ivanovski

Претседателот на Собранието, Африм Гаши, оствари средба со ректорот на Меѓународниот балкански универзитет, Лутфи Сунар

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тендер министерот Филипче кој заедно со Заев стана милијардер да каже како нема грижа на совест за сите кои ги загубија животите заради неговата лакомост

Sase Ivanovski

Министерот за локална самоуправа Златко Перински на состанок со градоначалниците на општините од Вардарскиот плански регион: „Приоритетите на општините и на граѓаните за нас се на прво место, важно е работите да ги решаваме ефикасно и праведно“

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Министерот за здравство, д-р Арбен Таравари, денеска, ја посети Градската општа болница „8 Септември по повод отворање онколошко одделение и обезбедување терапија за пациентите со малигни заболувања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ИДРИЗОВО, ФИЛИП АНДОВ ЌЕ ПОДНЕСЕ ТУЖБА ЗА КЛЕВЕТА КОН СВОЈОТ ШЕФ ПАНДОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТЕЛМА: Митко Чавков на еден месец пуштен од затвор, пуштени и други осуденици за случајот 27 април

Sase Ivanovski

Средба на Дурмиши со германската амбасадорка Дрекслер: Германија е наш најголем трговски партнер и поддржувач во реформите за што е доказ и Берлинскиот процес

Sase Ivanovski

Средба на претседателот Гаши со норвешката амбасадорка Мелсом

Sase Ivanovski

Премиерот Мицкоски оствари средба со амбасадорите на државите-членки на Европската Унија

Sase Ivanovski

МВР ПОБАРА ПРИСТАП ДО КРИЗНИОТ МОНИТОРИНГ ЦЕНТАР ВО ОПШТИНА КАВАДАРЦИ СО ЦЕЛ ЗАЕДНИЧКА БОРБА ЗА ПОГОЛЕМА БЕЗБЕДНОСТ ВО КАВАДАРЦИ

Sase Ivanovski

КАВАДАРЦИ: Утринава беше спроведено второто авионско прскање против комарци

Sase Ivanovski

МИТКО ЈАНЧЕВ: Голема благодарност до сите кои со своите ресурсите беа на располагање и неуморно работеа во изминатите денови

Sase Ivanovski

ОПШТИНА КАВАДАРЦИ: Почитувани, Да донираме и заеднички да му помогнеме на Јани во битката со болеста

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со норвешката амбасадорка Мелсом

Sase Ivanovski

Филипче: ВМРО-ДПМНЕ ги понижува работниците, нема покачување на плати во ниеден сектор

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) ЈП КОМУНАЛНА ХИГИЕНА СКОПЈЕ: Секојдневно одржување на јавната хигиена во делот на Старата скопска чаршија, плоштад Македонија, Камен мост и Кеј 13-ти Ноември

Sase Ivanovski

ЖЕРНОВСКИ: Благодарност до романските власти кои интервенира со два авиони C-27J Spartan и C-130 Hercules за гаснење на шумските пожари во нашата земја

Sase Ivanovski

ЖЕРНОВСКИ: Посета на Јаши, главен град на културата на Романија и симбол на романската историја

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова ги прими македонските олимпијци кои ќе настапат на Олимпијадата во Париз

Sase Ivanovski

АГРОТИМ: Звонко Ристески од Мало Коњари: Имаме тутун на 2 ха, го берeме со машина што сам ја конструирав за да си ја олесниме работата

Sase Ivanovski

Единицата за интервентна полиција на СВР Скопје лиши од слобода криминалец баран со потерница за затворска казна од 12 години и 10 месеци

Sase Ivanovski

Детали за масакрот во Хрватска: Убиецот бил пензиониран полицаец, имал проблем со алкохолот, убил петмина меѓу кои и својата мајка

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова: Со режисерот Дарко Митревски разговарав за македонските работи, за македонската филмографија и култура

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бугарскиот патријарх нема да менува ништо во односите со МПЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Македонија во пламен – гори на повеќе локации ширум државата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Утрово спиеја на земја – пожарникарите цела ноќ се бореа со пожарот во Пехчево

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пожарникарите од Србија и Црна Гора за Сител: Се бориме како за своја земја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Владо Мисајловски со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. Казуја Оцука

Sase Ivanovski

Опаѓање на дневните температури во претстојната работна седмица, со позначителен пад од среда, прогнозира Управата за метеоролошки работи

Sase Ivanovski

Nenad Dubljevic дечкото кој даваше изјава на Сител ТВ за пожарите е пилот кој својата воена кариера ја започна на @Воената академија “Генерал Михајло Апостолски”-Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕНИ КРАВИЦ ЈА МОНТИРАШЕ СВОЈАТА ЏИНОВСКА ГИТАРА ВО ОХРИДСКОТО ЕЗЕРО!

Sase Ivanovski

Демант и реакција на Агенција Рејтинг на соопштенијата и прес-конференциите на ВМРО-ДПМНЕ: Oваа хајка за нас е неразбирлива и недозволива, за што правниот тим на компанијата ќе ги преземе сите правни дејствија да го заштити сопствениот углед

Sase Ivanovski

СДСМ: Пуштени од затвор Ченто, Тошта, Пешов – За само две недели директорување на Пандов, од Штипскиот затвор 4 осудени лица за 27 април се пуштени на прекин на издржување на казната?

Sase Ivanovski

Нови цени на горивата: Намалување на малопродажните цени на нафтените деривати во просек за 1,87 отсто во однос на одлуката од 15 јули

Sase Ivanovski

Убиени пет лица во Старски дом во Хрватска: Упаднал маж и почнал да пука

Sase Ivanovski
Вчитувам....