13.8 C
Скопје
13/04/2024 01:41
МАКТЕЛ

  

     

 

Панчо од ДНК: Од секој настап одвојуваме дел од парите за хуманитарни цели

      

Неодамна ја промовиравте „Посреќна“ заедно со Врчак? Зошто решивте да го вратите на сцената? Очекувате ли дека песната ќе руши рекорди?

   

– Идејата за Врчак беше спонтана како и сè досега кога станува збор за музика. Ние не го вративме на сцената, тој сам изјави желба само што овој пат тој беше гостин на наша песна која веќе беше готова да ја пуштиме.

 

   

     

Одамна се познавате?

– Се познаваме долги години, повеќе од 15, а покрај тоа што музиката нè споила, ние сме и семејни пријатели.

Како реагираш на негативните коментари за него, кои се споделуваат на социјалните мрежи? Особено за видеата кои ги споделува?

– Негативни коментари не сум слушнал, освен оние кои прашуваат зошто постира такви видеа и зошто ги фотошопира толку фотографиите што ги објавува. Раде никогаш не бил конфликтна личност и секогаш бил имун и знаел како да ги „спушти“ лошите луѓе или народски кажано „хејтерите“ кои му завидувале, а потајно сакале да се на негово место.

Песната руши рекорди, го очекувавте ли ова?

– Околу рекордите да бидам искрен очекувавме да има голем интерес, но не ваков каков што се случи. За 24 часа имаше точно 52.225 органски прегледи што не се случило во Македонија. Тоа е најмалку важно, поважно е дека за пет дена ја пееја песната, е тоа е доказ дека имаме добра песна и дека Лазар Цветковски докажува дека е моментално најдобриот продуцент во Македонија.
Многу ретко се случува за толку краток период да ти ја пеат песна, а на наша среќа е што тоа ни се случи нам. 

Неодамна рече дека ти се смееле затоа што настапуваш во студентски дом. Како помина на журката и колку те повредија тие коментари на селективност? Знаат ли студентите да се журкаат добро?

– Затоа и објавив и напишав! „Смеењето“ повеќе беше за просторот и местото, не директно за студентите, но сепак индиректно ги опфаќа и нив. Јас ги обожавам и сигурен сум дека повторно ќе се вратам таму, бидејќи има преубава енергија, чиста и искрена како што се тие. Секогаш кажувам дека ја сум дете на народот, израснат на улица и тоа може да го докаже секој еден кој е моја генерација, малку постар или помал.

Студентскиот живот е секогаш тежок, особено овде каде што живееме, а и условите во кои се наоѓаат домовите и студентите кои живеат во нив. Тоа е друга тема… Ја сум дел од нив и сите се исто за мене, само што јас работам јавна професија и на некој начин сакам да зборувам гласно за неправдите што се случуваат. Таков сум, или ме сакаш или не, ама барем знаеш на што си со мене, лице не правам.

Искрено, важиш за човек кој секогаш кажува што мисли, па така не го поштеди и фудбалскиот слектор Милевски по фудбалскиот натпревар со Англија. Зошто толку разочарување?

– Не сум експерт, туку само огромен спортски фан, особено на фудбалот и кошарката. Разочарување немам, туку имам гнев, а тоа е полошо нели. Милевски можеби е добар како тренер, јас не сум професионалец да зборувам на таа тема, но не сум ниту слеп. Сменија човек кој имаше одлична позиција во претходните квалификации за светско и човек кој нè однесе за првпат на Европско. Како е возможно на Мрме да му дадат отказ при таков успех, а Милевски да го протежираат при неуспех? Притоа ги имаме највисоките порази во историја. Немам ништо лично против него, но време му е да си оди.

Секоја чест за сите хуманитрани мисии, од каде желбата толку да се помогне на оние кои немаат. Секогаш сте тука и кога се собираат пари за итни операции и лекувања, а често одите и на лице место, па како тоа потоа ти влијае тебе?

– Не знам искрено, посилно е од мене и од нас како бенд. Секогаш одвојуваме по 10 отсто од настапите на ДНК и ставаме во хуманитарен буџет, па кога ќе се прособерат ги даваме онаму каде во моментот е најпотребно. Јас верувам дека го имам наследено од мајка ми и сестра ми кои сум ги гледал како мал како помагале и кога немале, па ете ми останало дека тоа е нешто што треба секој да го практикува. Особено јас, кој сум бил сведок на такви настани. Мислам, ништо тоа не е за фалење, само сакам да имам за да можам да дадам, а и да немам би го поделил она што го имам.

Добитници сте на наградата 13 Ноември. Дали е ова ваша година?

– Уф, не знам дали е наша. Имавме доста продуктивна година со настапи (преку 40 концерти), ја добивме најпрестижната награда која ја доделува град Скопје, но не сакам да звучам дека сме надмени. Може да кажам дека ни е успешна година,  но дали е наша, тоа оставаме да кажат компетентните луѓе и оние кои прават манифестации. За жал, се откажа Австралиската турнеа бидејќи не добивме одговор за виза па чекаме да нè известат кога ќе се презакаже и дали ќе биде во мај како што првично ни најавија. Тоа ќе беше перфектна година, заокружувајќи ја со новогодишен настап на плоштадот во Охрид.

Уште си колекционер на патики? Колку пара имаш и од каде меракот за ова? 
– Да, тоа ми е фетиш. Отсекогаш ми биле слабост, признавам. Во моментов имам околу 170 пара патики, а како што реков, меракот сум го имал отсекогаш и сум се восхитувал на луѓе кои внимаваат на избор на патики или дамите на штикли. Новиот пар патики ги носев на концертот во „Станицат 26“, и едвај чекав да ги облечам.

    

Најново

(ВИДЕО) МАКСО: МЕНЕ МЕ ВИКНАА ВО СУД, А ЈАКИМОВСКИ Е НА ЦРНА ЛИСТА?!

Sase Ivanovski

Пендаровски од Карпош: Точно за еден месец од денеска започнува мојот втор мандат

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мојата животна визија е Македонија да биде земја без внатрешни поделби, земја на соживот

Sase Ivanovski

Николовски од Оризари кочанско: Производителите на ориз добиваат вода до своите ниви, успешно старува годишената сезона за наводнување со заесни нови 200 хекатари под ориз

Sase Ivanovski

137 санкционирани возачи во Скопје, 43 за брзо возење

Sase Ivanovski

Пендаровски: Прифаќам дебата со сите седум кандидати било каде и под било какви услови, нека дојде и Мицкоски

Sase Ivanovski

Клиника за детски болести: Се зголеми вакцинацијата со вакцини кои содржат пертусис, се подигна имунитетот кај децата

Sase Ivanovski

Фатени се четворица арамии, краделе од возила во скопски Аеродром

Sase Ivanovski

ЗНМ и ССНМ: ОЈО да ја отфрли неоснованата кривична пријава на МВР кон новинарот Салиу

Sase Ivanovski

Ѓорчев: Има голем пад на рејтингот на власта – Пендаровски ќе има 100.000 гласови помалку за разлика од 2019 година

Sase Ivanovski

Бочварски: Инвестираме 1 милион евра за развој на патната инфраструктура во Кочани

Sase Ivanovski

И Силјановска не е против уставни измени, ќе се договарала со ЕУ само „Околу тоа кога ќе стапат во сила“!

Sase Ivanovski

Маричиќ: Нашите граѓани сега се повеќе поврзани со ЕУ и со регионот, паѓаат трошоците за телекомуникациските услуги

Sase Ivanovski

Алармантен број на деца-питачи на улиците и семафорите

Sase Ivanovski

Мемоарите на Алексеј Навални пристигнуваат во октомври – ги пишувал 3 години во еден од најтешките затвори во светот

Sase Ivanovski

Меџити: По изборите ќе разговараме за можни коалиции, сега сме фокусирани на програмата

Sase Ivanovski

МНР: Избегнувајте патувања во Израел, Иран, Либан и палестински територии

Sase Ivanovski

Макрон со Рама во Париз: Франција е решена да направи повеќе за Западен Балкан

Sase Ivanovski

Гутереш за нападите врз новинарот Фуркан Салиу: „Ова веќе не се толерира!“

Sase Ivanovski

Норвешка е подготвена да ја признае палестинската држава

Sase Ivanovski

(ФОТО+ВИДЕО) Половина час ја држев мечката за уши и потоа ја оттурнав – му раскажа на Ангелов нападнатиот 61-годишник

Sase Ivanovski

Истражување на Евротинк: Граѓаните најголема доверба имаат во Армијата, религиските институции и полицијата, најмала во Обвинителството и судството

Sase Ivanovski

Не изгоре Универзална. Секоја штета на новата челична конструкција, ќе биде заменета за нова, вели компанијата изведувач

Sase Ivanovski

СДСМ БРОЈ 1, ВМРО БРОЈ 2, ГРОМ БРОЈ 3… ДИК го утврди редоследот на кандидатските листи за изборите

Sase Ivanovski

Пендаровски во Гевгелија: Јас сум првиот претседател кој постави жена за аѓутант во Армијата, прва во историјата на нашата држава

Sase Ivanovski

(ДОКУМЕНТИ) Инфомакс: Што бара на иста маса Панче Тошковски со американски дилер на дрога?

Sase Ivanovski

Нападнато обезбедување во гинекологија Чаир

Sase Ivanovski

Граѓани донираат по 200, 500 и 1000 денари за изборната кампања на Ванковска

Sase Ivanovski

МВР со детали за пукање во Тетово: Од автомобил во движење било пукано во куќа

Sase Ivanovski

Тешка кражба во рудникот Суводол: приведени четири лица од Битола

Sase Ivanovski

Герасимовски: Започна реконструирањето на тротоарот на улицата „Народен фронт“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА ИНФОМАКС: КУМОТ НА МАКСИМ ДИМИТРИЕВСКИ ПРОДАЛ ПАРЦЕЛА НА ЛИДЛ ВО КУМАНОВО ПО БАСЛОСЛОВНА СУМА ОТКАКО ПРЕТХОДНО ЈА КУПИЛ ЗА ЏАБЕ?!

Sase Ivanovski

Кои се потенцијалните први дами и прв господин на Македонија?

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ: Олеснување наместо шок?! Тоа е можно само со одвојување од реалноста и јавање на бранот на популизмот и откако коњот ве исфрлил од седлото

Sase Ivanovski

Јакимовски: Градежниот сектор да се подготви за обновата на Украина

Sase Ivanovski

Бојмацалиев од Крива Паланка: Реконструирани сите полициски објекти на територија на СВР Куманово, во ОВР Крива Паланка вложени над девет милиони денари

Sase Ivanovski

Николовски од Кочани: Од утре стартува повикот за мерката 3 од новата ИПАРД 3 програма, ставајќи на располагање 14 милиони евра за инвестиции 

Sase Ivanovski

Новата Opel Corsa прогласена за „Најпосакуван градски автомобил“ во Македонија за 2024 година!

Sase Ivanovski

Општините од Југозападниот и Пелагонискиот регион чекор поблиску кон интегриран систем за управување со отпад

Sase Ivanovski

Вулин: ЕУ покажа дека не се грижи за Србија

Sase Ivanovski

Левица, десница, централно

Sase Ivanovski

271 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Димитриевски во ТОП тема на Телма: За Македонија е да биде своја на своето. Македонците да си останат Македонци и да влезат во големото европско семејство

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски во посета на Отсекот за управни работи и Оддлеението за внатрешни работи во Кочани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Тоа што го добивте од Србите е лажен томос и срам за Црквата – интервју со десната рака на вселенскиот патријарх

Sase Ivanovski

Пендаровски од Валандово: Во официјален извештај на ЕП Мицкоски е именуван како човек кој шири лажни вести

Sase Ivanovski

Мицкоски до Пендаровски: По поразот на изборите, ниту ГПС нема да те пронајде

Sase Ivanovski

Пендаровски: Немам причина да го бојкотирам вториот круг зошто ќе ги добијам изборите

Sase Ivanovski

Ковачевски на средба со бизнис организацијата Македонија 2025: СДСМ има јасен и конкретен план за раст на економијата, за конкурентни компании за подобар животен стандард на граѓаните

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАНКО БАЧЕВ ПАК ЌЕ БОЈКОТИРА, ОВОЈ ПАТ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИТЕ ИЗБОРИ ЗА ДА НЕ СМЕ ДОБИЛЕ МАРИОНЕТА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ?!

Sase Ivanovski

Граѓани од населбата Даме Груев со години живеат во зграда без технички прием чекајќи имотен лист

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска: По истрагата Универзална сала ќе се изгради и ќе биде вратена на скопјани

Sase Ivanovski

Ковачевски: Уставните измени може да ги гласаме денес, утре, задутре, во 12 напладне, во 12 навечер, 3 попладне, 3 сабајле…,како ќе кажат – така

Sase Ivanovski

Брнабиќ: Опозицијата има рок до утре до 12 часот да достави предлози, ќе ги прифатам сите

Sase Ivanovski

Пронајдени два тунела за бегство од затворот „Идризово“

Sase Ivanovski

Брижит Макрон тужи за клевета по тврдењата дека во 30-та година го сменила полот

Sase Ivanovski

Маж од Пехчево во 61 наврат извршил трансакции со туѓи платежни картички

Sase Ivanovski

Николовски во посета на успешна жена земјоделка добитничка на грант од мерката бизнис план, мерка преку која само минатата година се поддржани 115 жени земјоделки

Sase Ivanovski

Кочанец со југо удрил во маса на која седеле цело семејство, па се степале

Sase Ivanovski

Салиу: МВР ми поднесе кривична пријава за попречување на службено лице, ќе претресуваат дома кај мене и во редакцијата на Портал X поради што порталот нема да работи одредено време

Sase Ivanovski

Академија за судии: Антикорупциската комисија донесе политичка одлука по приговорот на Силјановска

Sase Ivanovski

Имаме најмал раст во регионот и најголем буџетски дефицит: Обесхрабрувачки извештај од Светска банка

Sase Ivanovski

Кривична против полицаец од Крушево за напад на колеги: ќе биде отстранет од работа

Sase Ivanovski

НА 76 ГОДИНИ ОД КАНЦЕР ПОЧИНА НАЈСЛАВНИОТ УБИЕЦ, ГЛУМЕЦ И СПОРТИСТ ВО САД, О.Џ. СИМПСОН, ЧИЕ СУДЕЊЕ Е НАЈЛЕГЕНДАРНО ВО ИСТОРИЈАТА НА САД

Sase Ivanovski

СЕДУМ МИТОВИ ВО СРПСКАТА ИСТОРИЈА

Sase Ivanovski

Муцунски: Фридом хаус ја квалификува Македонија како цикличен хибрид, криминалот и корупцијата се главен проблем

Sase Ivanovski

Мицкоски: Упатив порака до албанската опозиција за коалиција, но досега не сум добил одговор

Sase Ivanovski

МВР: Претресите во Идризово поминаа без никакви проблеми

Sase Ivanovski

Манолева: Северна Македонија едногласно прифатена како 12-та членка на Иницијативата за мали земји на СЗО/Европа, пристапувањето кон ЕУ е главен двигател на земјата

Sase Ivanovski

Македонија назадува во владеење на правото и борбата со корупцијата, порача „Фридом хаус“

Sase Ivanovski

Пешева: Над 5.000 бездомни кучиња на улиците на Скопје, само половина од нив стерилизирани

Sase Ivanovski

Повторно фалсификати од школата на Асаф, класична монтажа – единствен кој злоупотребува болни е СДС, профитираа од болните од рак и модуларните болници од кои една изгоре и живот изгубија 14 луѓе

Sase Ivanovski

СДСМ: Нов скандал, ДПМНЕ злоупотребува болни луѓе на партиски списоци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: Ѝ благодарам на Бети за поддршката сиве овие години

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ДОБРО ПОМИНУВА НА ТЕРЕН, ОДЛИЧНО Е ПРИМЕН ОД ГРАЃАНИТЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Глас за ДПМНЕ и Силјановска е глас за враќање назад и оддалечување од ЕУ

Sase Ivanovski

(Видео) Русија изврши масовен ракетен напад на Украина: „Ова е нашиот одговор до Киев за нивните напади на наши енергетски капацитети“

Sase Ivanovski

Груби тврди дека во СДСМ се повлекле од идејата поради загрижувачки резултати на анкетите, кои покажале дека големо мнозинство на Македонци се доживувале како граѓани од втор ред

Sase Ivanovski

Николоски: Пендаровски бега од одговори за криминалот, корупцијата и аферите на тие што го поддржуваат, нешто што е нотирано и во меѓународни извештаи

Sase Ivanovski

Во Пакистан автобус со муслимански верници падна во провалија, 17 загинати и 16 повредени

Sase Ivanovski
Вчитувам....