19.8 C
Скопје
21/09/2023 23:45
МАКТЕЛ

   

    

Пекинг бесен откако Бербок го нарече Си „диктатор“

    

Пекинг ја повика германската амбасадорка во Кина откако министерката за надворешни работи Аналена Бербок го нарече претседателот Си Џинпинг „диктатор“, соопшти Берлин, во последното разгорување на тензиите меѓу земјите.

   

Иако тие се главни трговски партнери, врските Берлин-Пекинг се влошуваат откако членови на германската влада зазедоа построги ставови околу прашања од човековите права во земјата до ситуацијата со Тајван, пишува Гардијан. Бербок ги даде забелешките во интервју за американски Фокс њуз за време на посетата на САД.

 

   

     

Зборувајќи за војната во Украина, таа рече: „Ако Путин ја добие оваа војна, каков знак би бил тоа за другите диктатори во светот, како Си, како кинескиот претседател? Затоа Украина мора да победи во оваа војна“.

Портпаролот на Министерството за надворешни работи во Берлин потврди за АФП дека германскиот амбасадор „во неделата бил повикан во кинеското Министерство за надворешни работи“ во врска со забелешките.

Потврдата дека Кина ја повикала амбасадорката Патриша Флор дојде откако Кина претходно во понеделникот објави дека е „силно незадоволна“ од забелешките на Бербок.

„Коментарите се крајно апсурдни и се сериозно нарушување на политичкото достоинство на Кина и отворена политичка провокација“, рече портпаролката на Министерството за надворешни работи Мао Нинг.

Во јуни, Пекинг, наводно, го прекори американскиот амбасадор во Кина, откако претседателот Џо Бајден, исто така, го опиша Си како „диктатор“. Запрашана за протестите на Кина поради нејзините забелешки за време на посетата на Њујорк, Бербок одговори само дека ги „забележала“. Портпаролот на владата одби да коментира каков е ставот на канцеларот Олаф Шолц за забелешките.

Но, портпаролот додаде дека е јасно „дека Кина е управувана од комунистички, еднопартиски режим, а исто така е јасно дека тоа не одговара на нашата идеја за демократија“.

Ова беше трета неодамнешна прилика на Кина да ја повика германската амбасадорка. Пекинг, исто така, го стори тоа откако германскиот министер за образование го посети Тајван во март, што беше прва таква посета на островот во последните 26 години. Пекинг тврди дека Тајван како своја територија ќе биде заземена еден ден и го засили притисокот врз самоуправниот, демократски остров. Покрај тоа, германскиот претставник беше повикан по изјавата на министрите за надворешни работи на Г7 за Тајван во август 2022 година, кога Германија претседаваше со групата.

Германија зазема поостра линија против Кина и во јули објави нова политика против „понаметливата“ Кина по неколкумесечни расправии во владата околу нејзината стратегија. Тоа означува добра рамнотежа меѓу двете различни позиции во нејзината коалициска влада, нарекувајќи го Пекинг „партнер, конкурент, системски ривал“.

Бербок, од партијата на Зелените, повика на построг став и на поголем акцент на човековите права, додека Шолц, социјалдемократ, го поддржа ставот попогоден за трговијата.

Исто така, во Берлин се зголемува загриженоста за потенцијално ризичните кинески инвестиции дома и големата зависност на германските бизниси од водење бизнис во Кина.

Претходно оваа недела, извор потврди дека Германија го блокирала целосното кинеско преземање на сателитски стартап чија цел е да му се спротивстави на Старлинк врз основа на националната безбедност. Минатата година, владата во Берлин ја блокираше продажбата на два производители на чипови на кинески инвеститори поради безбедносни причини.

Предложената продажба на удел во пристаништето Хамбург на кинеска фирма предизвика жесток политички спор, но Шолц на крајот одобри купување на удел, иако со намалена големина.

 

    

Најново

МИЦКОСКИ БИ БИЛ НАЈСРЕЌЕН АКО МЕ УДРИ ТРАМВАЈ ВО БУДИМПЕШТА Груевски бара видео врска да се обрати на ЦК на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНСКИ ВОЕН АНАЛИТИЧАР: Tрупите на Зеленски, со мала или без воздушна моќ и недостиг на артилериска муниција, би можеле да претрпат огромни загуби и да добијат малку

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Студиска програма за СПОРТСКИ МЕНАЏМЕНТ на АУЕ – ФОН! Со над 200 дипломци, специјалисти и магистри со 100% национална и интернационална кариера!

Sase Ivanovski

Бела куќа: САД засега нема да и испорачаат ракети со долг домет ATACMS на Украина со кои може да се гаѓа Москва

Sase Ivanovski

Во Бугарија протест против НАТО, се бара смена на владата

Sase Ivanovski

„КОЈ Е СЕГА НЕОНАЦИСТ?“ Средбата на Зеленски со рабините ги разбуди искрите на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Просечната нето-плата во јули се искачила на 36.286 денари

Sase Ivanovski

Ердоган со критика за Западот: Русија не може да се игнорира во договорот за жито!

Sase Ivanovski

Француската полиција уапси француска новинарка поради нејзината приказна од 2021 година во која се тврди дека Египет користел француско разузнавање за цел и убивање цивили

Sase Ivanovski

СДСМ: Го штитиме стандардот, поевтини над 500 прехранбени производи

Sase Ivanovski

СЕГА МИ Е ЈАСНО Е ДЕКА ВОДАТ ОДНАПРЕД ПОДГОТВЕНА КАМПАЊА ПРОТИВ МЕНЕ Груевски за последните изјави на Мицкоски

Sase Ivanovski

БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО ИМА НОВА ДИРЕКТОРКА Биљана Ивановска ветува квалитетна здравствена грижа за пациентите

Sase Ivanovski

Груевски: Ако вечерва на седница на ЦК зборувате за мене, дозволете ми да се вклучам на видео врска

Sase Ivanovski

Србија ќе бара свикување седница на СБ на ОН поради ситуацијата на Косово

Sase Ivanovski

СОПРУГАТА НА ЃОКОВИЌ ВЕЧЕРВА Е ВО СКОПЈЕ Во Сити Мол ја промовира „Фондацијата Новак”

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ИЗВРШИЈА АГРЕСИЈА ВРЗ СРБИЈА ЗБОРУВААТ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА Вучиќ вели дека секое насилство е исто

Sase Ivanovski

По Скопје, и официјална Софија го протера рускиот свештеник Васијан

Sase Ivanovski

Германија не ја поддржува иницијативата на Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН

Sase Ivanovski

Стефковски: Давам целосна и безрезервна поддршка на претседателот Мицкоски се до конечната победа на парламентарни избори

Sase Ivanovski

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била пообединета како денес

Sase Ivanovski

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е евроатлантско ориентирана, но тоа не значи дека не треба да се заштитат националните интереси

Sase Ivanovski

Аналитичарот Арсовски: На долг рок ќе има борба за превласт во ВМРО-ДПМНЕ!

Sase Ivanovski

Стојаноска до Каевски: СДС е единствена партија, која што наместо на избори, премиер избрала во штаб, на партиски состанок

Sase Ivanovski

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Sase Ivanovski

Десет милиони евра поддршка од ЕУ за Македонија за владеење на правото

Sase Ivanovski

RISE повик за апликации: поддршка за младите и социјалното претприемништво

Sase Ivanovski

Во Дојран министерот Бочварски и директорот Закоњшек ја промовираа „Европска недела на мобилност“

Sase Ivanovski

Милошоски: Во ниедна европска земја Кривичен законик не се менува за два дена, а законот за амнестија ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи

Sase Ivanovski

Русија: Ги евакуиравме Ерменците од Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

60 санкционирани возачи на територијата на СВР Битола

Sase Ivanovski

Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, мораме и ние

Sase Ivanovski

Приведен 18-годишник од Скопје кој прегази малолетничка со украдено возило па избега, осомничен е за повеќе кривични дела

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на средба со Џасвиндер Каира управен директор во групацијата „Блекстоун”

Sase Ivanovski

Американските затвореници ослободени од Иран слетаа во САД по договорот за размена

Sase Ivanovski

КРЕМЉ И КИЕВ СЕ ПРЕСМЕТУВААТ ВО АФРИКА Новиот „Пригожин“ е назначен, а Украинците стојат зад напад во Судан?

Sase Ivanovski

Стефковски: Ниту една закана нема да ме заплаши, јас компромис со закон нема да правам

Sase Ivanovski

Ковачевски – Олчак: Филип Морис ги зголемува инвестициите во Тутунски комбинат Прилеп, пласман на македонското производство во странство

Sase Ivanovski

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Го осуетивме планот на власта, продолжуваме обединето и кохезивно!

Sase Ivanovski

Каевски: За Никола Груевски нема да има амнестија и ќе биде уапсен во истиот моментот кога ќе стапне во земјава

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФИРМАТА НА ЗЕТОТ ЗА ЌЕРКА НА АЛИ АХМЕТИ СВРТЕЛА 12 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРВАТА ГОДИНА ОТКАКО БИЛА ФОРМИРАНА

Sase Ivanovski

Хил за апсењето Срби во Косово: Ќе оставам на другите да заклучат зошто баш сега

Sase Ivanovski

ЦУК: Изгаснати 18 пожари на отворено

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕТЕ ДИВОГРАДБИ НА ПЛАСТИЧАРСКА НАМЕСТО ДА БИДАТ СРУШЕНИ, СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА СТРУЈА?!

Sase Ivanovski

Османи: Воената агресија на Русија влијае на севкупната функционалност на ОБСЕ

Sase Ivanovski

Груевски: Марјан Ѓорчев еднаш не ми се јави да ме праша како сум, a Милошоски пред секој нов лидер на партија го напаѓа претходниот

Sase Ivanovski

Петре Шилегов: Ја нема таа политичка цена која СДСМ може да ја прифати за Груевски да биде наш коалиционен партнер

Sase Ivanovski

Шилегов: Жал ми е што не можам да најдам добри зборови за актуелнава градска администрација

Sase Ivanovski

ОЈО бара притвор за скопјанец кој со украдено возило прегазил пешак и избегал

Sase Ivanovski

Османи: Обезбедување практична помош за Украина се додека е потребна

Sase Ivanovski

Студентите да ги подигнат наменските картички за субвенциониран оброк, повика Шаќири

Sase Ivanovski

РУСКИ ДРОН УНИШТИ ТЕЛЕВИЗИСКО ВОЗИЛО ВО ЗАПАРОЖЈЕ Новинарите биле дојдени од Шведска и снимале прилог за украинската контраофанзива

Sase Ivanovski

Жестоки протести во Ереван, демонстрантите го обвинуваат премиерот за договорот со Азербејџан во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција го поддржува Азербејџан во неговите чекори „да го зачува територијалниот интегритет“

Sase Ivanovski

НОВИ ОБВИНУВАЊА ПРОТИВ РАСЕЛ БРЕНД Демнел манекенка по улици, сакал секс со неа

Sase Ivanovski

Дарманен: Франција нема да прифаќа мигранти од италијанскиот остров Лампедуза

Sase Ivanovski

Едногодишно момче починало во градинка во Њујорк: под душекот на кој спиело била пронајдена опасна дрога

Sase Ivanovski

ЕУ денес предлага да се укине ветото во проширувањето

Sase Ivanovski

БОРБИТЕ СТИВНАА Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

МРТОВ ЛИ Е, СЕ ЛЕЧИ ИЛИ САМО СЕ ШЕТА? Гласините за здравјето на Кадиров се сѐ погласни

Sase Ivanovski

Кривична против прилепчанец, измамил жена од Скопје за 23.000 евра

Sase Ivanovski

АКО МИСЛИТЕ ДЕКА ИМА РАСКОЛ, АЈДЕ НА ИЗБОРИ Мицкоски тврди дека во ВМРО-ДПМНЕ постои кохезија како никогаш досега

Sase Ivanovski

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Sase Ivanovski

И ХРВАТСКА НЕМА ДА КУПУВА УКРАИНСКО ЖИТО „Тоа е за нашите земјоделци да немаат проблем“

Sase Ivanovski

Двајца кинези се степале во Скопје

Sase Ivanovski

Некој сакал да го удри градоначалникот на Гази Баба со автомобил напаѓачот е приведен

Sase Ivanovski

Маричиќ на средба со Ескобар: САД дејствуваат за напредок на регионот на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Илјадници грчки државни службеници штрајкуваат поради измените на законот за работни односи

Sase Ivanovski

ЈА ПРИЗНАЛ ВИНАТА И ДОБИ 2 ГОДИНИ ЗАТВОР ЕДЕН ОД 14-ТЕ ВЕЛЕШАНИ ОБВИНЕТИ ЗА СЕКСУАЛНА ЗЛОУПОТРЕБА НА 15-ГОДИШНО ДЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ МУ СЕ ЗАКАНИ НА ГРУЕВСКИ: АКО ОДРАБОТИШ ЗА СДСМ, НЕМА ДА МОЖЕШ НА УЛИЦА ДА ИЗЛЕЗЕШ?!?!

Sase Ivanovski

Украина одбива оружје од Германија – 10 „Леопард“ тенкови не добија дозвола

Sase Ivanovski

Млада лавица оставена покрај пат во Србија, лавовите во Македонија две години не можат да се најдат!

Sase Ivanovski

Јавните претпријатија со потпис се обврзаа дека ќе се борат против корупцијата

Sase Ivanovski

Дури 90 отсто од куќните помошнички во Германија работат на црно

Sase Ivanovski

Јотова: Историјата ни е заедничка – таа може единствено да обединува, а не да разделува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Марјан Ѓорчев отворено и без ракавици за Никола Груевски

Sase Ivanovski

Гир: Зајакнувањето на владеењето на правото е од суштествена важност земјата да напредува на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Груевски: Членството и раководството да не наседнува на валканата кампања на Мицковски . Немојте да бидете дел од нечесни игри

Sase Ivanovski

Герасимовски: Откажете ги плановите за викендов, ни следи „Маалски фестивал“ во Центар

Sase Ivanovski

ВОЈНАТА ЗАВРШИ, АМА ДОГОВОР ЗА МИР НЕМА Етничките Ерменци и Азербејџан не постигнаа конечен договор за Нагорно Карабах

Sase Ivanovski

Двајца тинејџери ограбиле гостиварец и побегнале

Sase Ivanovski
Вчитувам....