15.8 C
Скопје
02/03/2024 18:15
МАКТЕЛ

      

ДЕНКО МАЛЕСКИ: Пендаровски излезе политичар кукавица, се размина со најважната задача од својот мандат, Глигоров не внесе во ООН, Пендаровски требаше да не внесе во ЕУ!

      

На претседателот Пендаровски, историјата му додели една многу тешка „карта“, речиси како онаа на Глигоров при осамостојувањето: да се зафати со решавање на „историскиот спор“ со Бугарија. Првиот претседател успешно ја одигра „картата“ и, на мирен начин, ја внесе државата во ОН, петтиот претседател едноставно одби да учествува во „играта“.

Пишува: Денко МАЛЕСКИ, ФОКУС.МК

   

Тоа утро, пред некоја година, кога слушнав на телевизија дека вашиот претседател Пендаровски кажал дека Гоце Делчев бил со бугарска национална самосвест, ми вели поранешниот претседател на Бугарија, Петар Стојанов, при неодамнешната посета на Скопје, ѝ викнав на жена ми дека нема веќе македонско-бугарски проблем.Решен е. Но, проблемот е тука до денешен ден и без решение на повидок. Зошто? Што се случи?

 

Соочен со нападите на опозицијата со жестина каква што е невидена во демократските држави, како и со страшно негативната реакција на јавноста, претседателот никогаш не се дообјасни.Едноставно ја затвори темата во надеж дека кажаното ќе се заборави. Или дека компензација може да бидат „празни популистички изјави“, како што Ивајло Дичев ќе ги нарече изјавите на Пендаровски и на Радев.

   

     

Но, во модерниве времиња на видеозаписи тоа не е можно. Од опозицијата сѐ уште го прогонуваат за изјавата, а од власта се прават дека таа не постои.Можеме само да замислиме што ќе се случи доколку Пендаровски влезе во трка за втор мандат.Некои портали побрзаа да напишат дека изјавата на македонскиот претседател е плод на моето влијание како советник, но тоа не е точно.

СЕ ИСПЛАШИ И ЗАМОЛКНА

Не само што никогаш, во тие месеци „советништво“, не прозборевме на таа тема, туку ни на која било друга.Иронично, на претседателот Пендаровски, токму историјата му додели една многу тешка „карта“, речиси како онаа на Глигоров при осамостојувањето: да се зафати со решавање на „историскиот спор“ со Бугарија.

Првиот претседател успешно ја одигра „картата“ и, на мирен начин, ја внесе државата во ОН.Петтиот претседател едноставно одби да учествува во „играта“, свесен дека политичко единство не е можно, а жестоки критики и обвинувања за предавство се неизбежни.Околу решението, Пендаровски беше раководен од ставот дека колку и да трае кризата, на крајот, како и секогаш досега во нашите кризи, ќе има интервенција на големите сили, кои, преку посредници, ќе го издиктираат решението.

Меѓутоа, ова е идентитетски спор во кој и ние треба да кажеме нешто. Сепак, за нас се работи. Но, како да кажеме нешто кога одбиваме да зборуваме?Од македонско-бугарската тема направивме таков бауч, што дури и претседателот се исплаши и замолкна. Тоа беше сигнал и сите други да замолчат.

Свесен дека е оставен сам на чистина, да ја избегне темата успеа дури и претседателот на мешовитата историска комисија Драги Георгиев, кој јавно изјави дека не е работа на комисијата да го каже националниот идентитет на Гоце Делчев(?!).Новинарката, пак, со истата ментална блокада како и професорот, не се осмели да праша барем за негово лично мислење како историчар.Претседателот Пендаровски не требаше да го направи тоа што го направи. Мораше да опстои на кажаното со објаснувањето дека Гоце Делчев е и творецот на македонската држава и нација.

НАРАТИВОТ НА КАТАРЏИЕВ

Така, апсолвирајќи ја темата за етничката припадност на Делчев од едно минато време, апсолвирајќи еден прост историски факт од пред 120 години, кога меѓу македонските Словени од Отоманското царство владеела пан-бугарската идеја, претседателот требаше да го стави акцентот на улогата на Делчев како татко на модерната македонска нација.

Зашто тука има една вистинита приказна за нашата еволуција во модерна нација: од никулците на јазичниот идентитет во средината на деветнаесеттиот век, преку политичкиот идентитет на Гоце Делчев во дваесеттиот, до националниот идентитет на македонските партизани, дотогашни Јужносрбијанци, во средината на векот.

Доколку се осмелеше да зборува на темата, претседателот Пендаровски ќе мораше самиот да пишува нов македонски историски наратив компатибилен со европскиот и светскиот?Не. Има еден што е веќе напишан, заборавениот наратив на професорот и академик Иван Катарџиев.

Како што пишува странски научник кој педантно ги изучувал делата на нашите историчари, како и секаде во светот, и во македонската историографија нема едногласност за нашата етногенеза, како што обично се мисли.Имено, тој распознава три наративи. Првиот, кој ги наоѓа нашите корени во Античка Македонија (Пановски), вториот, кој корените ги наоѓа во средниот век (Блаже Ристовски) и третиот, кој почетоците на македонската нација ги наоѓа во средината на деветнаесеттиот век (Катарџиев).

ПРОПУШТЕНА МОЖНОСТ

Има нешто добро во идејата Пендаровски повторно да се кандидира за претседател: ќе мора да се доискаже и така да го отвори патот кон решавање на македонско-бугарскиот спор околу историјата.Поконкретно, на „милениумската етногенеза“ на ВМРО-ДПМНЕ, производ на умот на партијата и на човек од техничките науки, но никаде во литературата не фигурира како историски наратив „Коцарев“, да им го спротивстави наративот „Катарџиев“.

Зашто, тој македонски наратив е клучот за решавање на спорот. Но, зад овој наратив би требало да застане СДСМ, партија на која ѝ се придружи Иван Катарџиев по независноста.

Еве, како и во многу други нешта од нашата историја, и овде има една трагична нота.Имено, шансата е пропуштена пред речиси пет години. Во сегашнава политичка клима во земјата, овој наратив е многу непопуларен.Иако Катарџиев покажува дека имаме сопствено објаснување, кое е модерно и европско, јавност, задоена со негативни чувства кон Бугарите, нема лесно да го прифати, па тешко која било партија да застане зад таков непопуларен наратив во овој момент.

Имено, избори се ближат. А, има ли политичар или партија што сакаат да бидат непопуларни? Па, баш пред избори? Не ми се верува.Кога, некаде на почетокот од својот мандат, претседателот Пендаровски не се доискажа, најверојатно засекогаш ја загуби шансата да тргне во решавање на најважната тема на својот мандат: македонско-бугарските односи како пречка за нашите евроинтеграции.

    

Најново

(ВИДЕО) ТАРАВАРИ: СЕ ПЛАШАМ ДА НЕ НИ СЕ СЛУЧИ ПАК 2008-МА, ДА ЗАГЛАВИМЕ ПАК ВО ИЗОЛАЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАНДИДАТКАТА НА ДЕСНА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ, ИНАКУ СОЦИЈАЛЕН РАБОТНИК ВО ВЕЛЕС: ПАЛЧО И ДРУГАРИТЕ СЕ НЕВИНИ!

Sase Ivanovski

Сузбиена криминална група поради трговија со марихуана, приведени 10 лица

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Протест против изградба на висококатници во Ѓорче Петров

Sase Ivanovski

Османи: Да се најде поинаков пристап со овозможување со мнозинство гласови ЕК да одлучи за отварање на поглавјата

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ со Силјановска-Давкова нудат враќање назад во изолација

Sase Ivanovski

Обвинителот Коцевски: Сум имал 50 до 60 вакви случаи, но како убиството на Вања Ѓорчевска немав видено

Sase Ivanovski

Ковачевски на средба со Санчез: Северна Македонија единствено со СДСМ има извесна европска иднина

Sase Ivanovski

(Видео) Први снимки од местото на трагедијата во близина на Кичево, едно лице загина

Sase Ivanovski

Нови избори во Белград

Sase Ivanovski

Му се слошило, паднал и починал на улица – 32-годишна велешанка се наведнала и му ги земала парите

Sase Ivanovski

Како до работна дозвола за единствениот пазар на Отворен Балкан?

Sase Ivanovski

За Силјановска-Давкова Македонија била „преумна, храбра, образована, културна жена“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВРЕДИ ДА РАЗМИСЛИМЕ И ЗА ГРАЃАНСКИ УСТАВ Арбен Таравари предлага смела идеја во пресрет на изборите

Sase Ivanovski

БЕСПРАВНО ИСЕЧЕНИ ДРВЈА СТАРИ 60 ДО 80 ГОДИНИ! И натаму се масакрира Националниот парк „Шар Планина“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАМИОН ВИСЕШЕ ОД МОСТ ВО САД, ШОФЕРОТ СПАСЕН ВО ПОСЛЕДЕН МОМЕНТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: СПАСОВСКИ ТРЕБАШЕ ДА ПРЕТПОСТАВИ ДЕКА МАКЕДОНЦИТЕ ВАДАТ ДОКУМЕНТИ ВО 5 ДО 12

Sase Ivanovski

СКОПЈАНЕЦ ДЕВЕТ ГОДИНИ ЗЕМАЛ ИНВАЛИДНИНА ЗА ПОЧИНАТАТА МАЈКА Ја оштетил државата за 39.192 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ПРОБЛЕМОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ ЈА ПОКАЖАА СЕТА СЛАБОСТ НА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: МИЦКОВСКИ ТРЕБА ДА ГО ПРОДОЛЖИ ГРУЕВИЗМОТ, АМА БЕЗ ЛОШИТЕ РАБОТИ КОИ СИТЕ ГИ ЗНАЕМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИНО ТОДОРОВ: СЕ ПЛАШАМ ДЕКА ЌЕ ЈА НАЛУТИМЕ ГРЦИЈА, ТЕК ТОГАШ СМЕ ГО ОБРАЛЕ БОСТАНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКОПЈАНКА Е ХИТ НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ: ЛУЃЕ БАТАЛЕТЕ РАБОТА, ОДЕТЕ ДА ТРЧАТЕ НА КЕЈ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРИ МЕСЕЧНО БЕБЕ ЗАГИНА ВО РУСКИОТ НАПАД СО ДРОНОВИ НА ОДЕСА

Sase Ivanovski

Баталјонот на специјални сили го одбележа Денот на единицата и 30- годишниот јубилеј

Sase Ivanovski

ДВЕ УЧИЛИШТА И ДЕТСКА ГРАДИНКА ОД КАРПОШ КОРИСТАТ ЕНЕРГИЈА ОД ФОТОВОЛТАИЦИ

Sase Ivanovski

Владата се грижи и го поддржува македонскиот спорт, 10 милиони евра-финансиска поддршка од државата за спортистите, спортските клубови и спортските федерации

Sase Ivanovski

Град Скопје го одбележа 1 Март – Денот на нулта дискриминација

Sase Ivanovski

Во дом во Чаир мајка го пронашла мртов својот 35-годишен син

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКАТА ПОЛИЦИЈА АПСЕШЕ НА ПОГРЕБОТ Московјани се збогуваа со Навални

Sase Ivanovski

Загина градежен работник во скопски Чаир

Sase Ivanovski

СН Осигурителен Брокер АД Битола ја исплати годишната камата од 6% на имателите на корпоративна обврзница

Sase Ivanovski

Песков: Британија и помага на Украина, таа е директно вклучена во конфликтот

Sase Ivanovski

СЕЛИМ АДЕМИ И ХАНИФ ЗЕНДЕЛИ ОД СУДСКИОТ СОВЕТ НЕ ГИ ДАВААТ КЛУЧЕВИТЕ ОД СЛУЖБЕНОТО „АУДИ“ КОЕ ГО КОРИСТАТ НЕЗАКОНСКИ СО ГОДИНИ

Sase Ivanovski

ПО ПИЖАМИ ДЕЛЕШЕ СОВЕТИ ЗА МОСТОТ БЕЛАСИЦА Данела се пожали од односот на деканот на Градежниот факултет

Sase Ivanovski

ОСУМ ГОДИНИ ЖИВЕЕМЕ ВО РАЗРУШЕНА ЗГРАДА, ГРАДИТЕЛОТ ТРЕБАШЕ ДА НАПРАВИ НАДГРАДБА, ПОЧНА И СЕ ИЗГУБИ, ВЕЛАТ СТАНАРИ ОД СКОПСКИ КАРПОШ

Sase Ivanovski

Лукаревска: Пендаровски е претседател на сите граѓани

Sase Ivanovski

Песков: Собирањето луѓе за погребот на Навални е спротивно на законот

Sase Ivanovski

Стано: Со заканите со нуклеарно оружје Путин сака да ја префрли одговорноста за војната

Sase Ivanovski

Стоилев: Земјоделците од Овчеполието во страв, пет години системот за наводнување е руиниран

Sase Ivanovski

МЗШВ: Комисијата за земјоделство на Собранието, веднаш да ги разгледа измените на Законот за земјоделското земјиште со цел решавање на правото на аплицирање за субвенции на 200 земјоделски стопанства

Sase Ivanovski

Починат маж пронајден во Велес

Sase Ivanovski

Трајковски: Дел од маркетите од денеска ги зголемија цените, повикувам на општествена одговорност

Sase Ivanovski

Претседателот на Социјалдемократскиот сојуз на Македонија, Димитар Ковачевски, во рамки на работната посета на Рим, Италија оствари средба со премиерката на Данска Мете Фредриксен

Sase Ivanovski

СДСМ ЗА РАСТОТ НА ПЛАТИТЕ: БРОЈКИТЕ ЗБОРУВААТ САМИ ПО СЕБЕ! Дела, не зборови!

Sase Ivanovski

ИЗБРКАНИ ОД РАБОТА 30 ХОНОРАРЦИ ВО МКЦ, ЗАТВОРЕНИ СЕ ПЛАНЕТАРИУМОТ, КАФУЛЕТО И ПРОДАВНИЦАТА „АПОТЕКА“, КИНО МИЛЕНИУМ ЌЕ РАБОТИ ПОЛОВИЧНО

Sase Ivanovski

Нападната медицинска сестра во болницата во Струга

Sase Ivanovski

Џафери: Коридорот 8 претставува важна врска на С. Македонија со соседните земји и Европа

Sase Ivanovski

МЗШВ: Блокадите на Трипуновски и ВМРО-ДПМНЕ оставаат 200 земјоделски стопанства без субвениции

Sase Ivanovski

Заврши откупот на тутун, откупени 14.763 тони по рекордна цена од 365 денари по килограм, заедно со субвенциите тутунот од прва класа достигна вкупна вредност од 465 денари

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: САЕ Тигар е столб на безбедноста, униформата е нешто најсвето

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НА РУСИТЕ ИМ СЕ СЛУЧУВА МАСАКАР ВО УКРАИНА

Sase Ivanovski

ПАЛЕВСКИ СЕ ЈАВИ ОД ТУРЦИЈА СО ГРСТ НАВРЕДИ КОН СПАСОВСКИ И БУБЕВСКИ, ТВРДИ ДЕКА БИЛ ЖРТВА НА МЕСТЕНКА: Палчо не киднапира и убива деца и старци!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ ЃОРЧЕ ПЕТРОВ: Советниците од ДПМНЕ не дозволија да се изгласа итноста на седницата на која имаше предвидено една и единствена точка. Суспензија за издавање на дозволи за градба за 30тина згради со висина од над 20 ката…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ Е РУСКИОТ НАРОД: Со часови редици чекаа да се поклонат на гробот на Алексеј Навални

Sase Ivanovski

Трајно решение за функционерските плати треба да биде една од првите задачи на новиот Парламент, смета Пендаровски

Sase Ivanovski

Предлог за притвор од 30 дена за осомничениот малолетник за убиството на 14-годишното момче во Прилеп

Sase Ivanovski

Џафери: Подобри услови и современ здравствен систем за пациентите каде и да се

Sase Ivanovski

Герасимовски: Еколошката свест кај децата носи зелена и одржлива иднина

Sase Ivanovski

Народниот правобранител им помогнал на граѓани да ги најдат готовите лични документи во МВР – биле ставени настрана

Sase Ivanovski

По неколку години предистрага поднесено обвинение против Мерко за луксузното „ауди“

Sase Ivanovski

НИКОЛОВСКИ: Почнуваме нов проект, решаваме децениски проблем на 2000 земјоделски семејства од пелагонискиот регион кои не можеа да ги користат парцелите вратени со денационализација

Sase Ivanovski

Маричиќ од Рим: Италија е уште еден голем поддржувач на Северна Македонија на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И ПОКРАЈ ЗАБРАНАТА, НАД 100 000 РУСИ ДОЈДОА НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

ОШТЕТЕНИ ШТЕДАЧИ: Како Министерството за економија му издало лиценца за стечаен управник на осомничениот директор на Еуростандард банка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: ПОЗАДИ СЕБЕ ИМАМ МАНДАТ БЕЗ НИТУ ЕДНА СТРАТЕШКА ГРЕШКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОЌНА МОРА ЗА ПУТИН, НАРОДОТ МАСОВНО ИЗЛЕЗЕ НА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ: ДАЛИ ПОЧНА РЕВОЛУЦИЈАТА ПРОТИВ МАЛИОТ БОТОКСИРАН ДИКТАТОР?!

Sase Ivanovski

Врз буре со кисела зелка пронајден е папагалот Шер за која се нудеа 2.500 евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) На погребот на Навални толпата скандира: Путин е убиец!

Sase Ivanovski

НЕ Е ЛЕСНО ДА СИ КОМШИЈА НА РУСИЈА

Sase Ivanovski

“Јас сум доктор, ќе ми се обраќате со почит” Таткото на детето-убиец викал во судот и инсистирал дека не е одговорен

Sase Ivanovski

Тошковски како Џафери: Влета во МТВ да спроведува ред за земањето пасоши,ги постројуваше вработените

Sase Ivanovski

Од денеска нов начин на закажување за лични карти и пасоши

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАЈКАТА НА НАВАЛНИ СЕ ПРОСТИ ОД СВОЈОТ СИН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИЉАДНИЦИ ПРИВРЗАНИЦИ НА НАВАЛНИ ГО ИЗВИКУВААТ НЕГОВОТО ИМЕ СО СОЛЗИ ВО ОЧИТЕ

Sase Ivanovski

Ванковска на помалку од 300 потписи до целта – Јакимовски чека уште 800

Sase Ivanovski

Левица: Нема раскол – го чистиме џганот кој работи за ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Претседателот на Советот на Општина Карпош Бранко Ристов, кој е од партијата Левица, објави дека си поднесува оставка од сите внатрепартиски функции

Sase Ivanovski

Јованоски: Огромно мнозинство од ВМРО-ДПМНЕ е про-руски ориентирано

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИМА НАДЕЖ ЗА РУСИЈА: ВО МОСКВА ВО МОМЕНТОВ ИМА 10 КИЛОМЕТРИ РЕДИЦА ЗА ПОГРЕБОТ НА НАВАЛНИ

Sase Ivanovski

Тошковски: Над 100.000 граѓани нема да можат да гласаат на претстојните избори

Sase Ivanovski
Вчитувам....