1.8 C
Скопје
29/01/2023 00:43
МАКТЕЛ

   

Пендаровски: Штајнмајер е голем политички авторитет

     

Иако тој сигурно не би сакал за тоа да се зборува, морам да кажам дека претседателот Штајнмајер имаше значајна улога во напорите да ја надминеме бугарската блокада на нашите евроинтеграции, вели македонскиот претседател. „Посетата на еден германски претседател е секогаш важен настан, дури и кога се во прашање најголемите држави во светот, а не пак кога доаѓаат во една мала европска земја како нашата“, вели за ДВ македонскиот претседател Стево Пендаровски, кој денеска и утре е домаќин на неговиот германски колега Франк-Валтер Штајнмајер. Точно напладне, претседателот на Сојузна Република Германија ќе биде пречекан на официјална церемонија со највисоки државни и воени почести, по што ќе следува тет-а-тет на двајцата претседатели, пленарен состанок на делегациите од двете земји и заедничка прес-конференција на Пендаровски и Штајнмајер. Германскиот претседател денеска ќе се обрати во македонското Собрание, а потоа со Пендаровски ќе положат венци на гробот на Гоце Делчев во црквата „Св. Спас“. Попладнето ќе има средба со премиерот Ковачевски.

  

„Личниот авторитет и интегритет на актуелниот германски претседател е голема додадена вредност, затоа што, неспорно, станува збор за еден од најголемите политички авторитети во светот во последнава деценија. Мојата прва билатерална посета како претседател беше токму на Берлин и оттогаш имав чест во повеќе прилики да се среќавам со господинот Штајнмајер, при што изградивме лични релации на взаемна доверба и почит. Иако тој сигурно не би сакал за тоа многу да се зборува, морам да споменам дека претседателот Штајнмајер имаше значајна улога во напорите да ја надминеме бугарската блокада на нашите евроинтеграции. Претседателот Штајнмајер е со завиден бекграунд и искуство во областа на дипломатијата и безбедноста, и истовремено е еден од најдобрите познавачи на нашиот регион. Така што, сигурно ќе има што да каже за тоа како подобро да ги контролираме тензиите кои се појавуваат одвреме-навреме и евентуално да се приближиме до оддржливи решенија за неколкуте отворени прашања кои постојат на Западниот Балкан“, вели македонскиот претседател.

 

Три децении соработка- По Роман Херцог и Хорст Келер, Штајнмајер е третиот германски сојузен претседател што доаѓа во посета на РСМ. Двете земји следната година ќе одбележат 30 години од воспоставувањето на дипломатските односи (16.12.1993 година), а во целиот тој период СРГ има значаен придонес во стабилизирањето на македонската економија. „Секоја објективна анализа ќе покаже дека – ако САД и Велика Британија беа клучни екстерни актери, кои во раните ‘90-ти години ни помогнаа да ја етаблираме во меѓународни рамки младата македонска држава, Германија, без сомнение, најмногу придонесе да ја стабилизираме економијата и стандардот на живеење на граѓаните. Само неколку факти се доволни за да ја поткрепат оваа теза: Германија е наш најголем трговски партнер со години наназад, 45% од нашиот извоз се пласира во Германија, а, 200 компании со германски капитал вработуваат околу 15.000 македонски граѓани“, потенцира претседателот Пендаровски. Оттука, не е случајно што за време на дводневниот официјален престој Штајнмајер утре ќе замине во посета на две големи германски инвестиции – Ветерниот парк во Богданци и компанијата „Дрекселмајер“ во Кавадарци, а ќе посети и една винарија.

  

Политика, ама и мед- Во рамки на посетата Штајнмајер ќе има средба и со млади од Претседателскиот центар за политичко образование, а во неговата агенда се предвидени и други интересни активности. За време на утрешната прошетка низ Старата скопска чаршија германскиот претседател ќе се сретне и со студенти од Факултетот за ликовни уметности, но и со екипата на „Медена земја“, филмот кој беше номиниран за „Оскар“ во 2020 година. И тоа не е случајно, ако се знае дека во еден дел од градината на претседателска палата во Берлин, „станари“ се и пчелни семејства, како гест за подигање на јавната свест за нужноста од зачувување на животната средина. Па, се очекува домаќините од реномираниот македонски документарец утре да добијат на подарок берлински мед, а гостинот – примерок од надалеку прочуениот производ на Атиџе Муратова. Во чест на Штајнмајер Пендаровски вечерва ќе организира државна вечера со околу 80 званици, меѓу кои голем дел од оние што го претставуваат сврзното ткиво на македонско-германската соработка во науката, културата, бизнисот, политиката… По дводневната посета на РСМ, Штајнмајер заминува во дводневна посета на Албанија. Од земјата на виното и медот, ќе замине со претседателски подарок – уникатна резба изработена од копаничарот Илија Новаковски.

    

 

Најново

(ВИДЕО) ГЕНЕРАЛ СТАВРИДИС: ПУТИН СИ ЈА САКА РУСИЈА И РУСКИОТ НАРОД, НЕ БИ ПОЧНАЛ НУКЛЕАРНА ВОЈНА КОЈА ЌЕ ЗНАЧИ СВЕТСКА КАТАКЛИЗМА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОНА ШТО СЕГА ПУТИН ГО ПРАВИ ВО УКРАИНА, ГО ПРАВЕШЕ МИЛОШЕВИЌ ВО БОСНА ПРЕД 30 ГОДИНИ

Sase Ivanovski

Бучавата не се сфаќа сериозно, во зоните за домување има од кафулиња до складишта за градежен материјал

Sase Ivanovski

Два дела од малата депонија со линдан во ОХИС се целосно исчистени, извезени се 960 тони отпад

Sase Ivanovski

Кутиров: Царинските постапки отсега се завршуваат од далечина, електронски, без физичка интеракција со службеници

Sase Ivanovski

Во Москва се урна хеликоптер што го користел и Путин

Sase Ivanovski

Во Парламентот во Софија се подготвува декларација по нарушување на односите со Скопје

Sase Ivanovski

Таравари не сака „министерство за бурек“

Sase Ivanovski

ПРИВАТНИЦИТЕ В ПОНЕДЕЛНИК ЌЕ ПРОТЕСТИРААТ ПРЕД ЈСП Компанијата им префрлила само 5.000 денари

Sase Ivanovski

Газдите бараат да плаќаат боледување само за 15 дена

Sase Ivanovski

ИМА СТОТИНА ОБЈЕКТИ: Шанса за Центар подготви мапа на јавни институции во Скопје што горат фосилни горива

Sase Ivanovski

Таксист во Аеродром допирал 19-годишна патничка

Sase Ivanovski

ЛДП: Да не се плаќа членувањето по надзорни и управни одбори

Sase Ivanovski

ТОМ КРУЗ НЕ СТАРЕЕ, КАКО ДА СЕ ПОДМЛАДУВА?!

Sase Ivanovski

ЈАНЧЕВ: Ќе се гради првиот Регионален Центар за згрижување на бездомни миленици и ветеринарно здравство во Вардарски плански регион!

Sase Ivanovski

Советничката на Петков, Чернева: Повлекувањето на бугарскиот амбасадор Ангелов не помага во оваа ситуација

Sase Ivanovski

СДСМ: Успешни енергетски политики на СДСМ, нема рестрикции има извоз на струја, Мицкоски може да учи

Sase Ivanovski

Приведен тетовец поради физички напад врз сопругата

Sase Ivanovski

СДСМ СО НОКАУТ ДО ОПОЗИЦИЈАТА: ОБЈАВЕНА ЛИСТА НА 209 РЕНОВИРАНИ ИЛИ НОВИ ПАТИШТА ВО ВКУПНА ДОЛЖИНА ОД 1300 КИЛОМЕТРИ

Sase Ivanovski

Николоски: Една од најголемите лаги на СДСМ и ДУИ која што ја продаваат во јавноста е дека Македонија има започнато преговори за членство во ЕУ

Sase Ivanovski

На четворица Бугари им бил забранет влез во Македонија – носеле пендреци и ножеви

Sase Ivanovski

Ахмети: Мицкоски војна гледал само на телевизија

Sase Ivanovski

Николоски: Ги повикувам граѓаните да дадат поддршка на ВМРО-ДПМНЕ од 61 пратеник за Македонија да не трпи уцени и притисоци од никого

Sase Ivanovski

Воено секојдневие: Како издржуваат луѓето во Бахмут

Sase Ivanovski

Нуредини: По 30 години обезбедивме одржливи инвестиции за поквалитетен живот на сите граѓани на државата

Sase Ivanovski

Зошто во Бугарија пак ечи „Македонијаааа!“

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Откако Македонија влезе во НАТО, десетици и десетици странски бизнисмени дојдоа да купат локации за изградба на фабрики и хотелски капацитети

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Со членството во ЕУ ќе се зголемат и странските инвестиции

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Во буџетот за 2023 година се предвидени 300 милиони евра за Коридорот 8, голем проект, многу инвестициски пари за музичкиот театар, за библиотеката што се подготвува, дополнителни пари за болницата во Кичево и многу други

Sase Ivanovski

ШТО Е ПОЗАДИНАТА НА БАРАЊЕТО НА ВМРО ДПМНЕ ЗА АМНЕСТИЈА НА БИТАНГИТЕ ОД 27-МИ АПРИЛ?!

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНСКАТА АМБАСАДОРКА ПРЕДИЗВИКА МАСОВНО ТЕЧЕЊЕ НА ЛИГИ ВО ЗЕМЈАВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: МЕ ЗАЧУДИ ИЗЈАВАТА НА МИЦКОВСКИ, САКА ДА БИДЕ ПРЕМИЕР ВО 2024-ТА НА СИТЕ ГРАЃАНИ А СЕ ФАЛИ КОЛКУ ЛУЃЕ УБИЛ ВО 2001-ВА?!

Sase Ivanovski

Тетовчанец паднал од 8-ми кат на зграда, треснал врз паркиран автомобил, се бори за живот

Sase Ivanovski

ЛДП бара да престане расфрлањето со парите на граѓаните

Sase Ivanovski

(ФОТО+ ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДА КОГА РУСИЈА ЌЕ ТЕ ОСЛОБОДИ И ДЕНАЦИФИЗИРА

Sase Ivanovski

Али Ахмети од Тетово: Да се обединиме сите што сме за евроинтеграции

Sase Ivanovski

САМО ХЕЗБОЛАХ И ХАМАС ПРАВАТ ВАКВИ ЛУДОСТИ: ВМРО ДПМНЕ БЕСРАМНО БАРА АМНЕСТИЈА ЗА НАСИЛНИЦИТЕ КОИ УПАДНАА НА 27-МИ АПРИЛ ВО ПАРЛАМЕНТОТ

Sase Ivanovski

Мицкоски: Потребни се избори, за да имаме влада избрана од народот, ова е влада каде Али е стопанот, а Ковачевски послушник, кој не е избран од народот

Sase Ivanovski

Вашингтон и Москва го осудија терористичкиот напад во Источен Ерусалим

Sase Ivanovski

СДСМ ја внесе земјата во НАТО, ги отвори преговорите со ЕУ, а Мицкоски зборува за војни, велат од владејачката партија

Sase Ivanovski

Прoтести низ САД по објавеното видео од убиството на Тајeр Николс при полициско задржување

Sase Ivanovski

ВО ЗЕМЈАВА СЛОБОДНО БЕЗ РЕЦЕПТ СЕ ПРОДАВА ДРОГА?!

Sase Ivanovski

НИЕ СМЕ ЛУД НАРОД: 69 санкции за брзо возење на територија на СВР Битола, меѓу нив и возач со измерени 2,61 промили алкохол

Sase Ivanovski

БРУКА ВО ПРИЛЕП: Срам и грев е готова детска градинка која може да згрижи 250 дечиња, и после 15 месеци да не биде ставена во употреба

Sase Ivanovski

Мојсова-Чепишевска: Вистината за нашата татковина силно ќе одекнува низ светот и во времето што е пред нас

Sase Ivanovski

СДСМ: На сите наши граѓани, и на Македонците им треба визијата за 2030 година и членство во ЕУ а не враќање назад

Sase Ivanovski

Кавадарчанец пријавил дека некој друг земал кредит на негово име

Sase Ivanovski

Притвор за тинејџерот кој прегази маж на пешачки во Бутел

Sase Ivanovski

Дачиќ: Договорите од Брисел се круна на учеството на Белград во дијалогот, ЗСО им дава широк спектар на надлежности на Србите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Економската логика во енергетиката на СДС е загуба – продаваме евтино, купуваме скапо

Sase Ivanovski

Николова: Насилниците од 27 април мора да понесат одговорност, амнестија може да охрабри одредени политички структури пак да преземаат вакви активности

Sase Ivanovski

Мицкоски: Власта да престане со аматеризмот и работата спротивно на интересите на народот, и покрај сите отстапки кои ги направија имаме навреди и негации од бугарските политичари

Sase Ivanovski

Мицкоски: Уставни измени во овој парламентарен состав нема да има, парламентот нема да работи под бугарски диктат, ја предупредувавме владата да не прифаќа се

Sase Ivanovski

БЕСИМИ: Владините политики го задржаа и потврдија кредитниот рејтинг на РС Македонија од „Стандард и Пурс“

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Гази Баба се реализира се што е ветено, со општинската обврзница ќе можат да се реализираат нови проекти, повеќе од тоа што е ветено на изборите

Sase Ivanovski

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Sase Ivanovski

Ковачки: Ахмети се плаши од Христијан Мицкоски, затоа се сите изблици на национализам, знае дека Христијан ќе ја поведе Македонија во нова иднина, во која нема да има место за него

Sase Ivanovski

Стефковски: Во населеното место Трубарево ја започнуваме 4-та фаза од изградбата на фекалната канализација, проект чија вредност е околу 7 милиони денари

Sase Ivanovski

УШТЕ ЕДЕН ДЕН ПОМИНА А МИЦКОВСКИ НЕ СЕ ИЗВИНИ НА ЕСМ И НА ВЛАДАТА И НА НАРОДОТ ШТО ШИРЕШЕ СТРАВ ДЕКА НЕМА ДА ИМАМЕ СТРУЈА, НАФТА И ГАС

Sase Ivanovski

СДСМ: Милитаристичките изјави на Мицкоски покажуваат дека е заложник на Апасиев

Sase Ivanovski

На поштарот му треба цел месец за неколку километри низ Скопје

Tamara Ivanovska

Полицијата синоќа упадна во 100 локали низ државата

Tamara Ivanovska

Струмичанец тешко повреден по пад при излегување од такси возило

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Мнозинството е стабилно, има можност за зголемување, тоа е добро за ефикасноста на Собранието

Tamara Ivanovska

Контроли во угостителски објекти, констатирани 8 прекршоци

Tamara Ivanovska

БРАКО ја испорача првата пратка возила во 2023 година

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ: Стојаноски од автопатот Петровец-Катланово, кој 27 месеци стои ископан: Власта кажува дека овој автопат е завршен, а тој стои ископан и на него нема работници

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Во моментов не постои шанса да се доближиме до две третини потребни за промена на Уставот

Tamara Ivanovska

Дали Алтернатива излегува или останува во Владата – прашање до премиерот Ковачевски

Tamara Ivanovska

Колку камиони и колку машини се на располагање за зимско одржување на патиштата во земјава?

Tamara Ivanovska

Скандал со директорот на Фајзер: Прво нападна новинар, па му го искрши таблетот

Tamara Ivanovska

Стандард и Пурс: Денарот е стабилен, банкарскиот сектор соодветно капитализиран

Tamara Ivanovska

ЗАПАДОТ ГО ПРЕДУПРЕДИЛ КУРТИ Косово би можело да ја изгуби поддршката ако не е конструктивно за новиот предлог

Tamara Ivanovska

ТОА НЕ Е ДОМАШЕН СКАНДАЛ, ТУКУ ДЕЦЕНИСКА ПОЛИТИКА Радев го коментира претепувањето на Пендиков

Tamara Ivanovska

ЕДНО Е ДА ВЕЛИШ „ЈАС СУМ БУГАРИН“, ДРУГО ДА НОСИШ ИЛЈАДНИЦИ ПРЕКУ ГРАНИЦА Пендаровски го нарече Џамбаски „политички шарлатан“

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) СЕСТРАТА КОЈА МАЛТРЕТИРАШЕ СТАРИЦА НА КОСОВО ИЗБЕГАЛА? „Можеби е во Германија“

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Го осудивме насилството во Охрид, одредени субјекти во Бугарија го искористија случајот за политички цели

Tamara Ivanovska

Персона-нон-грата не се презема заради политички изјави, туку кога има индиции за закана за националната безбедност, вели Пендаровски

Tamara Ivanovska

Иран со „висок приоритет и чувствителност, го истражува нападот врз Амбасадата на Азербејџан

Tamara Ivanovska

Потврден новиот состав на Советот на министри на Босна и Херцеговина

Tamara Ivanovska

Leave a Comment