22.8 C
Скопје
23/06/2024 07:19
МАКТЕЛ

  

     

 

Пензионерката на РАФ со муниција

      

Фаќање по децении бегство

Полицијата на почетокот на февруари распиша нова потерница по Клете, Бурхард Гарвег (55) и Ернст Фолкер Штауб (69), кои исто така се наречени „пензионери на РАФ“. Серија напади ги доведе властите на трагата на терористите. Нападите немаа политички мотиви, служеа за финансирање на –скапиот – живот во илегала. РАФ и крвавите траги кои организацијата ги остави во изминатите речиси три децении низ Германија уште не се историја, пред сѐ зашто убиствата, бомбашките напади и нападите кои се случија меѓу 1970 и 1998 година со повеќе од 30 мртви и повеќе од 200 ранети уште не се целосно разјаснети.

Агентот Петер Урбах

   

Неразјаснувањето на овие случаи го вклучува и фактот за уште нејасната улога на Службата за заштита на уставниот поредок во делови на студентското протестно движење и теророт во доцните 1960-ти и раните 1970-те години. Хамбуршкиот политиколог Волфганг Краусхар смета дека клучна фигура во овој контекст е агентот од Сојузната служба за заштита на уставниот поредок, Петер Урбах (1941 – 2011). Краусхар во интервју за Дојче веле пред неколку години објасни: „Урбах одигра важна, но не и решавачка улога во трансформацијата на мало, но цврсто јадро на демонстрантската сцена во тоа време во милитантно здружение и на крај во кругови од кои потоа произлезе тероризмот“. На пример, Урбах бил активен во Берлин на 11 април 1968 година. Тој ден, студентскиот лидер Руди Дучке доби смртоносни повреди во обид за атентат од страна на десничарски радикали. 2000 студенти гневно маршираа до зградата на издавачката куќа Спрингер, која во својот весник „Билд“ масовно хушкаше против студентските протести и Дучке. Таму, известува експертот за РАФ од Хамбург, Урбах имал плетена кошница со молотови коктели кои им ги поделил на гневните демонстранти.

Даниела Клете, Бурхард Гарвег и Ернст Фолкер Штауб од РАФ
Фотографија од потерница: Даниела Клете, Бурхард Гарвег и Ернст Фолкер Штауб, членови на РАФФотографија: picture-alliance/dpa/BKA

 

„Откако првите од овие коктели не ја постигнале планираната цел, палење на автомобили, Урбах им покажал како треба да се дејствува. Потоа ги превртувале возилата, па резервоарите со гориво биле достапни и така ги палеле“, опишува Краусхар.

„Дискредитирање на протестното движење“

   

     

Краусхар вели дека Сојузната служба за заштита на уставниот поредок прва почнала да дели огнено оружје во левичарската протестна сцена. За него Урбах е агент-провокатор кој значајно влијаел на дејствувањето на тогашната вонпарламентарна опозиција.

На тоа се надоврзува прашањето што го мотивирало Берлинскиот сенат и веројатно исто така и западните сојузници – Американци, Французи и Британци, кои го контролирале Западен Берлин до повторното обединување на Германија, на таков човек да му дадат толку одврзани раце. Претпоставката на Краусхар гласи: „Целта била да се поттикнат особено милитантните демонстранти за со нивните насилни дела да се дискредитираат себеси и другите, но и целото левичарско вонпарламентарно движење.“

Мартин Шлајер, РАФ
РАФ во 1977 година го киднапираше тогашниот претседател на Здружението на германските работодавачи, Мартин Шлајер, кој потоа беше убиенФотографија: picture-alliance/dpa/R.Scheidemann

Бомба во Домот на еврејската заедница

Кога се зборува за РАФ, не треба да се заборави едно нешто: иако била најпозната, не била и единствена  левичарска терористичка група.  Постоеле меѓу другото и „Револуционерна ќелија“, „Движење на 2 јуни“ наречено по денот кога студентот Бен Онесорг бил убиен од полицаец во 1967 година, како и „Тупамарос ВестБерлин“.

Токму оваа последнава група е таа со која се поврзува почетокот на  теророт во Германија,  вели историчарот Михаел Зонтхајмер. Со бомбашки напад, кој за среќа поради игра на случајот пропаднал, на полниот Еврејски општествен центар во Берлин, во кој биле 250 луѓе и тоа токму на 31-годишнината од Кристалната ноќ, 9 ноември 1969 година. И пак била инволвирана Сојузната служба за заштита на уставниот поредок.

Зонтхајмер, кој се занимава со протестното движење од доцните 1960-те во книгата „Берлин, град на побуната“, објавена во 2018 година, за ДВ изјави: „Морате да го замислите ова: со бомба од Сојузната служба за заштита на уставниот поредок, кој ја обезбедил тој Петер Урбах, е нападната еврејска институција во Берлин! Ова е почеток на тероризмот во Западна Германија, во Западен Берлин“, наведува историчарот.

Децении по крвавата најтешка фаза на терор на РАФ,  истражителите сега ќе ја испрашуваат Клете и ќе бараат податоци за тие времиња.

Штауб и Гарвег уште се на слобода – во бегство или инкогнито. Даниела Клете исто така живеела со фалсификуван италијански пасош и лажен идентитет. Во нејзиниот стан, како што се дознава од кругови блиски на истрагата, било најдено и оружје.

(dw)

    

Најново

Претрес во Куманово, пронајдена дрога, приведен дилер

Sase Ivanovski

ФОТО НА ДЕНОТ: Не е Халкидики, Трпејца е!

Sase Ivanovski

ШОФЕР НА АВТОБУС СКОПЈЕ – ОХРИД ЦЕЛ ПАТ СИ КУЦА НА МОБИЛЕН И ПЦУЕ ПО ПАТНИЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ИНТЕРЕСЕН МОМЕНТ ОД ДЕНЕШНАТА СЕДНИЦА ЗА ИЗБОР НА НОВА ВЛАДА: Ковачевски му покажа смешна фотка на Гаши, овој се згази од смеење

Sase Ivanovski

Османи на средба на министрите за надворешни работи на Западен Балкан и Пријатели на Западен Балкан во Виена   “Квалификувано мнозинство и постепена интеграција за европеизација на Западен Балкан”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АПАСИЕВ ШОУ: Зошто мене како пратеник треба да ми е битно што Мицковски објавил труд за триење при вибрации и трикција на барабан сопирачки?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО-ДПМНЕ молчи за зголемување на платите,  што ќе се случи со просечната плата од 41.085 денари?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Апасиев распали во Собрание: Го из*упивте народот, вие сте плагијатори и елита а не реформатори!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАУЛЕСКИ ЈА НАРЕЧЕ ПЕТРОВСКА НЕСУДЕНА РАПЕРКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА ДО БЕНДЕВСКА: КОГА ТРЕБАШЕ ДА СТАНЕШ ДИРЕКТОРКА НЕ МОЖЕВМЕ ВО СДСМ ДА КРЕНЕМЕ ГЛАВА ОД ТВОИТЕ ПОРАКИ И ПОВИЦИ, КОГА НЕ ТЕ СТАВИВМЕ НА ПРАТЕНИЧКА ЛИСТА ПРЕМИНА ВО ЗНАМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Хеликоптер на МВР со исфрлени над 25 тони вода го стави под контрола пожарот во кичевско

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БЕНДЕВСКА И СЕ ЗАКАНИ НА СЛАВЈАНКА ДА НЕ ПРЕТАЛА ОТИ ЌЕ ПОТОНЕЛА ВО КАЛ

Sase Ivanovski

Координаторот на пратеничката група на Движењето ЗНАМ Бобан Карапејовски: Во името на пратеничката група на ДвижењетоЗНАМ, сакам да истакнам дека ние ќе ја поддржиме Владата и искрено веруваме во остварувањето на сите програмски и стратегиски начела

Sase Ivanovski

Милошоски: СДСМ кои го потпишаа Преспанскиот договор периодов координирано напаѓаат заедно со грчката страна

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ САЛИ МУРАТ ПОБАРА ДА СЕ ЗБОРУВА И НА ТУРСКИ ВО СОБРАНИЕТО: Тоа беше дозволено од 1946-та до 1990-та

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕТРОВСКА: Лицемерие за стратешките интереси на земјата е кандидат за министер да биде следбеник на режимот на Путин

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТРАЈЧУЛОВСКИ: Во програмата на Владата има само продолжување на проектите на СДСМ во делот на инфраструктурата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРАТЕНИКОТ НА ВМРО ДПМНЕ БОЈАН СТОЈАНОВСКИ ГО НАРЕЧЕ ВЕНКО ФИЛИПЧЕ ДОКТОР МЕНГЕЛЕ

Sase Ivanovski

Даниел Стојчевски пратеник од Движењето ЗНАМ-За наша Македонија до Оливер Спасовски: Човекот кој што свесно го блокираше Куманово поради лична суета и политички пресметки, да има доблест, да го послуша гласот на граѓаните и да се повлече од политиката

Sase Ivanovski

Тошковски му беше десна рака на „Миле ми текна“, Муцунски е полош градоначалник и од Марин – Апасиев со критики за предложените министри

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛЕ ТАЛЕСКИ: Прво нешто што направивте како нова власт ја задолживте државата за една милијарда евра, многу лош старт

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА Е ПРЕД НОВ ПОЧЕТОК Следува целосна трансформација, ресетирање на системот и владеење на правото, вели Ковачки

Sase Ivanovski

Сајкоски: Програмата на Владата е реална и остварлива, Македонија конечно ќе зачекори напред

Sase Ivanovski

Таравари во понеделник ќе ги разреши економските директори на клиниките

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПОРТСКИОТ НОВИНАР МИЈАЛЧЕ ДУРГУТОВ ИЗВЕСТУВА ОД ЕВРОПСКОТО ПРВЕНСТВО ВО ГЕРМАНИЈА

Sase Ivanovski

Филипче: Нема да има привилегирани поединци на сметка на запоставување на мнозинството

Sase Ivanovski

УЖАС ВО ПРИЛЕП: Куче скитник нападнало жена – до смрт го изгризало кучето миленик

Sase Ivanovski

Уште гори кај кичевско Цер

Sase Ivanovski

На Мицкоски не му требаат 100 дена меден месец – одговорност за секој криминал и инвестиции

Sase Ivanovski

Организаторите на парадата на гордоста со препораки до посетителите

Sase Ivanovski

Македонец спаси французин кој се давел во морето на една од плажите на островот Крф

Sase Ivanovski

Ковачевски малтене го земаа за рака и го седнаа, вели Деспотовски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО КИНА ЗА ВОЗАЧКА СЕ ПОЛАГА ВИРТУЕЛНО

Sase Ivanovski

Деспотовски: Покренавме бран на промени во СДСМ, ја враќаме моќта кај луѓето

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ ги излажа граѓаните дека прва одлука ќе биде промена на Преспанскиот договор, вели пратеникот Талески

Sase Ivanovski

Апасиев: Требало да пишете Република Северина Македонија оти го издупивте народот

Sase Ivanovski

АЈМО НАРОДЕ, ШТОМ СЕ ВРАТИТЕ ОД ГРЧКА

Sase Ivanovski

Од утре попладне пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Грчките медиуми пишуваат за нова провокација: Мицкоски трипати ја нарече неговата земја „Македонија“

Sase Ivanovski

СКАНДАЛОЗНО: КЕЛНЕР ВО ПРИЛЕПСКИОТ РЕСТОРАН ОНИКС ГО ИЗБРКАЛ НОВИНАРОТ САБРИОСКИ КОЈ Е РОМ СРЕДЕ БЕЛ ДЕН ЗАТОА ШТО НЕМАЛ РЕЗЕРВАЦИЈА?!

Sase Ivanovski

ДИЗАЈНОТ НА СТЕЛТ БОМБАРДЕРОТ НА САД Б2 Е ПОЗАЈМЕН ОД МАЈКАТА ПРИРОДА

Sase Ivanovski

Мораме да расчистиме со носење одлуки во одбрано друштво, без членството, вели Петровска

Sase Ivanovski

ТЕТОВАЖА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

И денеска пекол – температури до 40 степени

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕВЕРОЈАТНО: ТРАМП ГО ОБВИНИ НАТО И ЗЕЛЕНСКИ ЗА ВОЈНАТА ВО УКРАИНА, РУСИЈА МОРАЛА ДА НАПАДНЕ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САХАРСКИОТ ПЕСОК СТИГНА ДУРИ ГО СКАНДИНАВИЈА

Sase Ivanovski

Денеска е Задушница, утре Педесетница (Духовден)

Sase Ivanovski

ДАНИЕЛА НИКОЛОВА ОД СДСМ: Предложените имиња за Владата се стари кадри на Груевски и луѓе како Муцунски кои не направиле ништо како градоначалници

Sase Ivanovski

За Спасовски програмата на новата власт е манипулативна- во неа нема ниту укинување на Преспанскиот, договорот со Бугарија и менување на преговарачката рамка

Sase Ivanovski

СОПРУГ СИ ЈА УБИЛ СОПРУГАТА ВО ВОЖДОВАЦ, БЕЛГРАД

Sase Ivanovski

Унгарските медиуми: Заемот од милијарда кон Македонија е историски најголем кој Унгарија некогаш некому го дала

Sase Ivanovski

МНР: Македонката која загина во Грција имала 29 години, а тешко се повредени уште две 24-годишни девојчиња

Sase Ivanovski

ФОКУС: Влада со 24 члена – Македонија како африканските земји и како Србија на Вучиќ!

Sase Ivanovski

Во новата Влада ќе има 20 мажи и три жени, просечната возраст 47 години

Sase Ivanovski

Мицкоски: Доаѓа времето кога татковината треба да направи повеќе за граѓаните, прва инвестиција во вторник

Sase Ivanovski

Петровска: Зад мене не стои ниту еден поранешен претседател на СДСМ и тоа е мојата предност

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ИЗГЛЕДАЛА ЕВРОПА ПРЕД 100 ГОДИНИ: Барселона, Лондон, Милано, Амстердам, Парис…

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: НА КОЈ НЕ МУ СЕ РАБОТИ, НЕКА СЕ ОТКАЖЕ НА ВРЕМЕ ОД ФУНКЦИЈАТА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЕТО ПРЕМИЕРСКО ЕКСПОЗЕ: Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт

Sase Ivanovski

Мицкоски во своето експозе ја нарече државата Македонија, вети дека ќе продолжи поддршката на Украина: Да ја обновиме довербата во институциите и да ја направиме Македонија место на просперитет, правда и надеж за сите

Sase Ivanovski

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Sase Ivanovski

Фронтот ќе го брани балансерот со писма до ЕУ и САД

Sase Ivanovski

Грчкото МНР со поддршка и солидарност за Кипар по заканите од Хезболах

Sase Ivanovski

Нови детали за трагедијата во Обровац во која загина дете при експлозија

Sase Ivanovski

Најголема нарачка за муниција за Украина доби германската компанија Рајнметал

Sase Ivanovski

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ: БЕЗ ДОБРО СМЕТКОВОДСТВО, НЕМА ДОБРО ДА СЕ ПОЛНИ ДРЖАВНАТА КАСА СО ДАНОЦИ

Sase Ivanovski

(Видео) Деветгодишно момче загина во Бразил во несреќа на тренинг за мото трка

Sase Ivanovski

Нивото на образование на родителите во Германија има големо влијание врз децата

Sase Ivanovski

Аналитичари: По гафот на претседателката, Мицкоски смисли излезна стратегија за името

Sase Ivanovski

Архивата на „Охридско лето“ за првпат предадена во Охридскиот архив

Sase Ivanovski

Директорот на црногорската полиција: Бомбашкиот напад во Цетиње е црвена линија

Sase Ivanovski

(ФОТО) Тревис Скот заврши зад решетки: Раперот предизвикал неред под дејство на алкохол

Sase Ivanovski

Путин од Виетнам: Прашањата со санкциите од трети земји може да се решат

Sase Ivanovski

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Sase Ivanovski

Гутереш повика на нов пристап кон мирот и безбедноста во дигиталниот свет

Sase Ivanovski

Во голем руски напад е оштетена украинска термоцентрала

Sase Ivanovski

ГО ЧУВАШЕ ЧОВЕКОТ ШТО ЈА ПОЧНА КРВАВАТА ВОЈНА МЕЃУ ДВАТА КЛАНА Кој е Драган Рогановиќ, првата жртва на експлозијата во Цетиње?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СП. поткаст: Штетните трендови на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Канцеларијата за човекови права на ОН нотираше 6 израелски напади врз Газа како можни злосторства против човештвото

Sase Ivanovski

Експерти на ОН ги повикаа производителите на оружје да не го снабдуваат Израел

Sase Ivanovski
Вчитувам....