35.8 C
Скопје
23/07/2024 17:10
МАКТЕЛ

  

     

 

Пораката на Бајден и Макрон до новата власт на ВМРО-ДПМНЕ

      

Николас Бигман беше амбасадорот на Холандија во ОН со кого се запознав како прв претставник на Македонија во светската организација. Имаше убави чувства кон Југославија која, како млад човек, ја крстосувал и каде што ја запознал идната сопруга, родум од Хрватска. По завршувањето на нашите мисии во светската организација го поканив да одржи предавање за меѓународната политика пред моите постдипломци на Правниот факултет во Скопје. Не знам колку тоа имаше влијание веќе пензионираниот дипломат да ја прифати позицијат претставник на НАТО во нашата земја.Во тоа време прермиер беше Бранко Црвенковски а министерка за надворешни работи Илинка Митрева. Со неговото доаѓање во Скопје нашето пријателство продолжи со по некоја средба во Идадија во Дебар Маало.

   

Го прашувам за искуството со нашите политичари а тој ми објаснува дека му е многу непријатно што секогаш мора да биде многу директен со претставниците на нашата власт зашто тие не го разбираат јазикот на дипломатијата. Имено, правило е странски претставници да бидат крајно внимателни во изборот на зборови но таквиот дипломатски јазик не ја пренесува пораката кај нас. Очигледно, ништо не се сменило ни денес, кога неговиот земјак холандскиот амбасадор Дирк Јан Коп, директно интервенира во нашиот судски систем свесен дека оди по крајните граници на дипломатската пракса.

 

Зборот ми е: забележувам дека не сме свесни што значи дипломатската порака која некни и ја упатија претседателите на Америка и на Франција на новите власти на Република Северна Македонија. Тие ја повикаа новата влада да остане фокусирана на патот кон ЕУ и да се придржуваат до своите меѓународни обврски. Ова се дипломатски зборови од соопштението на Белата куќа за деталите од средбата меѓу двајцата претседатели во Франција.Ако е точно дека ние како политика не го разбираме дипломатскиот јазик, а точно е, кој би бил тој непријатен директен јазик за кој зборуваше пред повеќе од две децении Ник Бигман? Директниот јазик од Бајден и Макрон би бил: Се повикува новата влада на Северна Македонија да го почитува „францускиот предлог“ и да не ги крши меѓународните обврски од Преспанскиот договор.

   

     

Ние, се разбира, можеме дома да продолжиме да се надмудруваме за некакви индивидуални права визави обрските од меѓународниот договор од Преспа, но тоа надвор не поминува. Она што треба да се прашаме е :Колку е сериозно ова предупредување? Би рекол – многу. Да се спомне малата Северна Македонија во негативен контекст, во разговорите меѓу водачите на светската сила број еден и една европска голема сила, во време кога демократските држави во светот се спротиставуваат на руската агресија врз Украина, кога Америка и Русија се на чекор до директна па и нуклеарна конфронтација, кога Макрон, после изборниот пораза за европскиот парламент закажа вонредни избори до крајот на месецов сметајќи дека Французите ќе се свестат и ќе им свртат грб на националистите, зборува дека работата со нас е сериозна.

Сериозна е и затоа што нема излезна стратегија од националистичката клопка во која падна новата власт. Имено, во текот на целата изборна кампања таа беше свртена кон народот и што тој посакува, буквално ги игнорираше пораките на Америка и на Европа како и на домашните критичари, конечно да го откријат својот (непостоечки) план со кој би држеле чекор со евро-атлантските интегративни процеси диктиран од големите сили. Сега на сите ќе им стане јасно дека таков план немало зашто единствениот план на нашите партии е како да се доберат до власта, а за после ќе видиме. Ама штетата е направена и таа ќе ја трпиме цел еден мандат од 4 или 5 години.
Премиерот и претседателката никогаш нема да изговорат „Северна“, зашто ако го сторат тоа ќе загубат образ и ќе треба да заминат од своите функции. Нивниот пример ќе го следат сите државни функционери. Потоа, новата власт ќе ја качи државата на истата вртелешка „за името“, на која се вртевме безмалку три децении.

    

Најново

Азески: Немаме видено развоен буџет од 1992 година

Sase Ivanovski

Се водат битки со огнот кај Јасен

Sase Ivanovski

Командирот на штипската противпожарна единица ги скршил двете раце при гаснење на пожар

Sase Ivanovski

ИДФ ја потврдија смртта на двајца заложници на Хамас

Sase Ivanovski

Леброн Џејмс ќе го носи знамето на САД на отворањето на Олимписките игри во Париз

Sase Ivanovski

ПОРАНЕШНАТА МИНИСТЕРКА ЗА ФИНАНСИИ СТАНА МАЈКА Нина Ангеловска Станков го доби синот Стефан

Sase Ivanovski

ХАОСОТ СО ЛИЧНИТЕ ДОКУМЕНТИ СЕ СТАБИЛИЗИРА Тошковски најави дека наскоро управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги

Sase Ivanovski

ОНКОЛОГИЈА ЌЕ РАБОТИ ВО 2 СМЕНИ До 20 часот ќе се дава терапија за пациентите

Sase Ivanovski

ГО ЗАПАЛИЛ ТРАКTОРОТ, ЈА ЗАПАЛИЛ ТРЕВАТА, ЈА ЗАПАЛИЛ КОЛАТА… Штипјанец имал баксузен ден

Sase Ivanovski

СЕ ЗГОЛЕМУВА БРОЈОТ НА ЖРТВИТЕ ОД МАСАКРОТ ВО ДАРУВАР Почина уште еден од повредените во Домот за стари лица

Sase Ivanovski

ПРОНАЈДЕНО ПОЧИНАТО ЛИЦЕ НА КЛУПА ВО АЕРОДРОМ Се работи за 44-годишник од Пробиштип

Sase Ivanovski

РУСИЈА НЕМА МИЛОСТ ЗА НОВИНАРИТЕ КРИТИЧАРИ Новинарка на Радио Слободна Европа осудена на шест ипол години затвор

Sase Ivanovski

СЕ ВЖЕШТУВА СИТУАЦИЈАТА НА КИПАР Не отстапуваме ни педа земја, ни на Ердоган, ни на некој друг

Sase Ivanovski

ШТИПЈАНЕЦ ПРАЗНЕЛ СТАНОВИ ВО СКОПЈЕ Крадецот е лишен од слобода и против него е поднесена кривична пријава

Sase Ivanovski

ДКСК за одлуката на Судскиот совет: Постапката за утврдување одговорност на членови на Управниот одбор на АСЈО е поднесена во законскиот рок

Sase Ivanovski

Трет каснат од змија во Велешко за 10 дена

Sase Ivanovski

Аваја: Правда за Ромите или Лов на Гласови? Што Навистина Сака Левица?

Sase Ivanovski

Расчистени шест тешки кражби во радовишко, сторителот приведен, следува кривична пријава

Sase Ivanovski

ВРИЕ МИЛИОНЕРИ ВО ВЛАДАТА: НОВИОТ МИНИСТЕР ЗА ДОБРО ВЛАДЕЕЊЕ ИМА ТРИ СТАМБЕНИ ЗГРАДИ ВО БЕЛГИЈА

Sase Ivanovski

Министерот Тошковски: Управните служби ќе нудат брзи и квалитетни услуги за сите потреби на граѓаните

Sase Ivanovski

Два стана во Шпанија, по еден во Португалија и Србија, два во Скопје, девизни сметки во Чешка, Србија, Шпанија: Министерката Божиновска меѓу најбогатите во Владата

Sase Ivanovski

Претседателката Сиљановска Давкова го прими Бјорн Габриел, претставник на Европската инвестициска банка

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов се стекна со бизнис од 10 милиони евра со СДС, дали затоа сега одработува со пиар за лажни вести?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СУДОТ ПРЕСУДИ ДЕКА ФУРКАН САЛИУ ПРАВИЛНО ГО ЧУВАЛ ПИШТОЛОТ ВО СВОЕТО ВОЗИЛО, ОТФРЛЕНО Е БАРАЊЕТО ОД МВР ЗА КАЗНА

Sase Ivanovski

Министерот Мисајловски на средба со амбасадорката на Кралството Норвешка Н.Е. Кристин Мелсом

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со грчката амбасадорка Филипиду

Sase Ivanovski

Ласовска на седницата за замениците министри: Програмските определби ќе се реализираат

Sase Ivanovski

Герасимовски-Гети: Општина Центар и Лајнос од Чикаго имаат заеднички интерес за соработка

Sase Ivanovski

Претрес во Битола, приведен дилер на дрога

Sase Ivanovski

ЛУДА КОЛУМНА НА ГЕРО: КОПУЦИТЕ ВО СДСМ НЕ ЗНААТ ДЕКА Е ШТЕДЕЊЕ ДА ЛЕТАШ СО БИЗНИС КЛАСА

Sase Ivanovski

СВР Скопје продолжува со засилено полициско присуство

Sase Ivanovski

140 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Двата хеликоптери на МВР исфрлија над 85 тони вода врз пожарите околу селата Мокрени, Габровник и Селце

Sase Ivanovski

СЛОВЕНИЈА УВЕЗЛА НАД 3 МИЛИОНИ ЛИТРИ МАКЕДОНСКО ВИНО ПО ПРОСЕЧНА ЦЕНА ОД 0,70 ЕВРО ЗА ЛИТАР

Sase Ivanovski

Средба на министерот Тошковски со Гуалано де Годој, претставник на Канцеларијата на Високиот комесаријат за бегалци на Обединетите нации (УНХЦР)

Sase Ivanovski

Министерот за земјоделство, шумарство и водостопанство Цветан Трипуновски соопшти дека денес се исплатени субвенциите за мерките 1.3 и 1.10 од програмата за 2023 година.

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Фидан

Sase Ivanovski

ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГАШИ СЕ СРЕТНА СО ЗАМЕНИК-МИНИСТЕРОТ ЗА ИСЛАМСКИ ПРАШАЊА НА САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

ОСНОВАЊЕ НА ЗАЕДНИЧКО ТЕЛО НА КОАЛИЦИЈАТА ВЛЕН КОМИСИЈА ЗА ПРАШАЊАТА НА ИЗБОРИТЕ, ИМЕНУВАЊАТА И НАДЗОР НА СПРОВЕДУВАЊЕ НА ПОЛИТИКИТЕ

Sase Ivanovski

Кривична пријава за „злоупотреба на службена положба и овластување“ и „несовесно работење во службата“

Sase Ivanovski

Приведен криминалец баран со потерница

Sase Ivanovski

ИПАРД грант за производство на метални производи: До 600.000 евра за нови машини и опрема, изградба и реновирање на објекти

Sase Ivanovski

АКО ОДИТЕ НА ОДМОР, ОВА ТРЕБА ДА ГО ПРОВЕРИТЕ ПРЕД ДА ТРГНЕТЕ НА ПАТ: Ќе ви заштеди време и пари

Sase Ivanovski

Опасна игра на давеници

Sase Ivanovski

„НЕКОИ ХЕРОИ СЕ ОБИЧНИ ЛУЃЕ МЕЃУ НАС“: Лога со посебна објава денеска

Sase Ivanovski

„Не сакам да девалвирам никого се додека не ги видиме преформансите“: Мицкоски за назначувањето на новите заменици

Sase Ivanovski

(ФОТО) И 6 ЛЕНТИ СЕ МАЛКУ Гужви на „Богородица“, се чека повеќе од еден час

Sase Ivanovski

ПАЗЕТЕ КАДЕ ЈАДЕТЕ Инспекторите влегуваат од ресторан во ресторан, уништени се 8,7 тони небезбедна храна

Sase Ivanovski

СРБИЈА ЌЕ ГО ЧИСТИ ДУНАВ ОД ПОТОНАТИТЕ ГЕРМАНСКИ БРОДОВИ ОД ВТОРАТА СВЕТСКА ВОЈНА Европската унија донира 16 милиони евра за извлекување на 21 брод

Sase Ivanovski

ДАЛИ ВМРО СЕ ЛУКСУЗИРА ИЛИ СДСМ СЕ ГЛУПИРА? Многу било 20.000 евра за авиобилети за 5 министри за Самитот на НАТО, а таман било 600.000 евра за изнајмување автомобили за Самитот на ОБСЕ во Скопје?

Sase Ivanovski

Деспотовски: Со настапот во ЛШ пишуваме историја, против Волунтари ќе бидеме крајно мотивирани

Sase Ivanovski

Го купиja за 35 милиони, а сега ќе го продадат за само 500 илјади фунти!

Sase Ivanovski

Скандал во Полска: Левандовски има фалц димпломa за завршен факултет

Sase Ivanovski

Словенецот Погачар е победник на Тур Д’Франс

Sase Ivanovski

Во протестите во Бангладеш уапсени над 500 луѓе

Sase Ivanovski

Израел нареди евакуација на областа што претходно ја прогласи за хуманитарна зона во Газа

Sase Ivanovski

Битка за легитимитет или „после мене потоп“?

Sase Ivanovski

Русинки, Молдавки и Албанки приведени во ноќен клуб на патот Тетово – Скопје

Sase Ivanovski

Се запали автобус на ЈСП „Скопје“, пожарот избил кај моторот поради неисправна инсталација

Sase Ivanovski

Трагична несреќа во Скопје: Загина мотоциклист, се судриле со Холанѓанец

Sase Ivanovski

Тошковски за пожарите: Состојбата е подобрена, но има жариште во правец на Криволак

Sase Ivanovski

Пикси не е повеќе селектор на Србија

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Со теренско возило старо 4 децении тргнале од Демир Капија до Серта да гасат пожар

Sase Ivanovski

Италијанскиот ланец супермаркети Conad влегува во Македонија

Sase Ivanovski

Во денешно време сите бираат несериозни врски, затоа што немаат време за љубов!

Sase Ivanovski

Малолетник од Кочани силувал малолетничка од Скопје

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Во Мексико среде бел ден брутално убиен висок полициски функционер

Sase Ivanovski

Курти: Нема социјална еднаквост без родова еднаквост, жените се наш приоритет

Sase Ivanovski

Дачиќ: Приштина се обидува да ја избегне одговорноста за убиството на полицаецот Крсмановиќ

Sase Ivanovski

Нетанјаху: Израел ќе биде најсилниот сојузник на Америка на Блискиот Исток без оглед на исходот од изборите

Sase Ivanovski

Болтон: Трамп нема идеја како да стави крај на војната во Украина

Sase Ivanovski

По 11 години, кредитниот рејтинг на Турција за прв пат беше зголемен за два степена

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Жена во Филаделфија ладнокрвно пукаше во 7-месечно бебе во количка

Sase Ivanovski

5.000 ЕВРА ЗА КУПЕН Е-АВТОМОБИЛ ПРОИЗВЕДЕН ВО КРАГУЕВАЦ Вучиќ најави дека попустот ќе го добие секој клиент

Sase Ivanovski

500.000 ВОЈНИЦИ ГО ДРЖАТ ПРСТОТ НА ОРОЗОТ Портпаролката на НАТО ја откри силата на Алијансата

Sase Ivanovski

НОВ РАСТ НА БРОЈОТ НА ПРЕТПЛАТНИЦИ – новите пакети на Нетфликс дадоа резултати

Sase Ivanovski

БЕА НАЈСИРОМАШНИ ВО СВЕТОТ, СЕГА СЕ МЕЃУ НАЈБОГАТИТЕ ДРЖАВИ: Економскиот развој е достапен за секого

Sase Ivanovski

Ројтерс: Бајден одлучи да се откаже, откако анкетата покажа дека губи во шест клучни држави на изборите

Sase Ivanovski

Пет проценти од буџетот на државата за образованието е клучот за квалитет

Sase Ivanovski

Кога си најголем и не ти треба ПР! Кој приватен производител лани од продажба на струја наплати 190 милиони евра?

Sase Ivanovski
Вчитувам....