10.8 C
Скопје
25/05/2024 06:54
МАКТЕЛ

  

     

 

Последен ден од кампањата за претседателските избори пред гласањето во среда, кампањата за парламентарните избори продолжува

      

Претседателскиот кандидат од коалицијата предводена од СДСМ, Стево Пендаровски, денеска во Битола, ќе одржи митинг и средби со граѓани во Демир Хисар и Ресен, а лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски ќе биде меѓу граѓаните на Свети Николе и Велес.

   

Кандидатката за претседател на државата поддржана од ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова ќе ја презентира својата програма пред граѓаните во Лозово, Карбинци, Пробиштип и Штип.Движењето – ЗНАМ За наша Македонија, во седиштето на партијата во Скопје ќе одржи прес-конференција на која ќе се обрати д-р Злате Мехмедовиќ.

 

Претседателските кандидати вчера имаа и предизборно соочување на Националниот сервис на кое ги претставија својата визија и програма говорејќи за уставните измени, за кои изразија спротиставени ставови, но зборуваат и за спречувањето на корупцијата, економијата, како да се запре иселувањето на младите…..Во Скопје, синоќа митинзи одржаа коалицијата предводена од СДСМ, коалицијата предводена од ВМРО-ДПМНЕ, коалицијата предводена од ДУИ, како и партијата „Левица“.

   

     

На централниот митинг пред Делегацијата на Европската унија во Скопје, претседателскиот кандидат поддржан од СДСМ Стево Пендаровски рече дека претседателот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски и претседателскиот кандидат Гордана Сиљановска – Давкова го лажат народот велејќи дека уставни измени нема да има под бугарски диктат, а пред странските дипломати изразуваат формална подготвеност за деблокада.

– Висок претставник од нивната сестринска партија од Германија, по разговорите со нив рече дека е убеден дека ќе гласаат за уставните промени, а овие и понатаму секој ден повторуваат дека уставни измени нема да има под бугарски диктат, рече Пендаровски.

Лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски посочи дека со членството на земјава во ЕУ, како и со помошта на САД, државата може да се подобри и да го искористи националниот потенцијал. Во програмата, како што посочи, ветуваат просечна плата од 1.100 евра и минимална плата од 600 евра, како и минимална пензија од 20 илјади денари и просечна пензија од 30 илјади денари.

– Нема откажување од иднината. Македонија е европска држава. Македонија ќе биде членка на ЕУ, нашата Македонија заслужува да биде дел од европското семејство. Јасно и гласно порачуваме, нема откажување од подобар живот, нема откажување од просперитет и напредок, нема откажување од европски стандард и европски вредности. Како што доликува на посветена партија, целосно влеговме во борбата за достоинствен живот на граѓаните во решавање на големите проблеми и никогаш во ниту еден момент не се откажавме, порача Ковачевски.

Претседателската кандидатка на ВМРО-ДПМНЕ, Гордана Силјановска – Давкова на вчерашниот митинг во скопската општина Аеродром посочи дека на изборите на 24 април ќе се разјаснат работите, а целосно ќе се расчистат на 8 мај.

– Мислам дека на 8 мај ќе биде запечатена една тешка, грда фаза од владеењето и ќе започне една нова реформска фаза. За тоа навистина се потребни умни, чесни и посветени луѓе. Луѓе кои државните и национални интереси ќе ги стават пред било кои други. Луѓе кои како одважни и достоинствени, ќе бараат од големите и средните држави, па и од ЕУ и сите држави внатре, заслужена почит. Луѓе кои ќе бараат и ние да итаме во исполнувањето на Копенхагенските критериуми. Да не се занимаваме и да го губиме времето на докажување дека сме тие што сме. Да барате од некого да докаже дека е човек, дека е жена, дека е Македонец е непристојно, рече Силјановска – Давкова.

Лидерот на ВМРО-ДПМНЕ, Христијан Мицкоски рече дека ДУИ е повеќе од две децении на власт и порача дека по парламентарните избори на 8 мај, одговорност мора да има. Мицкоски се осврна на проектите од програмата и посочи дека ќе инвестираат 250 милиони евра секоја година во општините, односно една милијарда во четиригодишен мандат.На предизборниот митинг во скопската општина Гази Баба обвини дека власта подготвува сценарија за изигрување на изборната волја на народот.

– Иако народот е определен и е јасно дека власта ја чека пораз, сакам да предупредувам дека знаеме со кого си имаме работа. И забрзано овие денови спремаат повеќе сценарија со кои сакаат да ја изиграат волјата на народот и да го ублажат поразот, рече Мицкоски, повикувајќи да се излезе и да се гласа.

Претседателскиот кандидат на Левица, Билјана Ванковска синоќа во Скопје го одржа завршниот митинг од претседателската кампања. Во својот говор, Ванковска рече дека очекува влез во вториот круг и дека заедно со Левица ќе го изодат патот до крај на кампањата.

– Пред само три месеца во оваа сала бев претставена како претседателски кандидат на Левица. Еве сум денес тука на крај на кампањата, но тоа е само првиот дел. Заедно ќе го изодиме патот со Левица до крај на кампањата. Мислам дека после дебатата целиот народ ќе види која е разликата меѓу нас и нив. Ние сме единствени кои сме антиестаблишмент, рече Ванковска.

Предизборен митинг во Скопје одржа и коалицијата „Европски фронт“ предводена од Демократската унија за интеграции каде се обрати претседателскиот кандидат Бујар Османи. Од плоштадот „Македонија“, Османи рече дека настаните од 27 април се последица од изборот на Албанец за претседател на Собранието, Талат Џафери.

– Пред седум години, речиси точно на денешен ден, некаде на стотици метри од ова место, таму во Собранието на Северна Македонија се случија најстрашните настани од поновата историја на нашата држава. Се сеќавате на настаните од 27 април, пред нас се уште се крвавите слики на нашите пратеници. Која беше причината? Дека Талат Џафери стана претседател на Собранието. Што беше проблемот? Само тоа што бил Албанец и ништо друго. Се уште се сеќавам на сликите на Зијадин Села кој тој ден за малку ќе го загубеше животот, рече Османи.

На митинг во Гостивар кандидатот за претседател на Коалицијата „Вреди“, Арбен Таравари, порача дека исто како неговиот противкандидат од албанската позиција, очекува победа на претстојните избори и напомена дека е потребна вонредна мобилизација.

– Ве замолувам за вонредна мобилизација, за да ја направиме разликата од 7.000 гласови како што ветивме. Ми велат дека тоа сум го ветил и сега треба заедно да го направиме тоа. Затоа, овие два-три дена да продолжиме да работиме заедно и да ја направиме победата голема, рече Таравари.

 

 

    

Најново

Планираната сезонска линија Скопје- Крф е откажана од комерцијални причини

Sase Ivanovski

Атентаторот на словачкиот премиер: „Не сакав да го убијам, само да го повредам“

Sase Ivanovski

Дали израелскиот премиер би бил уапсен во Германија?

Sase Ivanovski

Насилство и страв – Евреите од Берлин се загрижени

Sase Ivanovski

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Sase Ivanovski

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

Sase Ivanovski

АфД исфрлена од десничарите во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Маликиан доаѓа во Скопје: Виолината ми помогна да побегнам од ужасот на војната!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА СИ КАЖЕМЕ – Горан Јован Андоновски, заменик народен правобранител

Sase Ivanovski

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус 

Sase Ivanovski

Конститутивна седница  на Советот за следење на имплементацијата на Развојната Секторска Стратегија за правосудство (2024 – 2028)

Sase Ivanovski

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Sase Ivanovski

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Sase Ivanovski

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Sase Ivanovski

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес и избор на нов претседател согласно Статутот на партијата

Sase Ivanovski

Е СЕГА ФАЛИ УШТЕ СО АЛБАНИЈА ДА ЈА СПУКАМЕ И ЌЕ БИДЕ ТАМАН – Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Sase Ivanovski

Вучиќ: Вечерва ја завршив кариерата овде, нема да ми простат многу работи

Sase Ivanovski

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура – како генерација да бидеме бедемот на македонското постоење

Sase Ivanovski

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Sase Ivanovski

Владиката Пимен го демантира поглаварот Стефан: Колку што знам, никој од нас не бара да смениме Устав и да не се нарекуваме Македонска црква

Sase Ivanovski

НАМЕСТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СИЉАНОВСКА НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДРЖАВАТА ЈА НАРЕКУВАШЕ МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова побарала од Матарела гаранции за европската иднина на Македонија

Sase Ivanovski

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД, иако тој често ја навредуваше

Sase Ivanovski

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Sase Ivanovski

Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Израелските медиуми објавија снимка: Заложници во комбиња патуваат низ Газа

Sase Ivanovski

Во парк во Швајцарија ќе се одржи имитација на македонска свадба!

Sase Ivanovski

ПОВИК ЗА ОТПОР Да се поведе судска постапка за идентитетскиот геноцид врз Македонците со договорите со Грција и со Бугарија, предлага Коцарев

Sase Ivanovski

ПАНИКА НА ШИРОК СОКАК Пожар избувна во сендвичарница, нема повредени

Sase Ivanovski

ДЕВОЈЧИЊА НАТЕПАЛЕ СОУЧЕНИЧКА, БРАТ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА БРАТА СИ Во Битола и во Прилеп вчера не било мирно

Sase Ivanovski

(ФОТО) ИСПУКАЛЕ ЅИДОВИТЕ, МОЖНО Е ЦЕЛОСНО РУШЕЊЕ Црква стара 150 години настрада од минирањата на „Бехтел и Енка“ кај Прилеп, обвини Левица

Sase Ivanovski

ОПОЗИЦИЈАТА ЌЕ СЕ „ТЕПА“ ЗА ДИК И ЗА 2 КОМИСИИ ВО СОБРАНИЕ Чии 18 пратеници вредат повеќе – на СДСМ или на ДУИ?

Sase Ivanovski

ТУРИЗМОТ БАРА СВОЕ МИНИСТЕРСТВО Таа гранка може да донесе многу пари, а ја шуткаат од еден до друг ресор

Sase Ivanovski

Младинскиот сојуз Крушево со повик за студентска пракса

Sase Ivanovski

Онлајн тролови – исфрустрирани интернет зависници или моќно пропагандно оружје

Sase Ivanovski

За првпат во САД повеќе секојдневни корисници на канабис отколку на алкохол

Sase Ivanovski

Училиштето „Св. Кирил и Методиј“ во Центар одбележува 188 години постоење

Sase Ivanovski

Демири: Директорот Шокаровски му врши мобинг на д-р Сашко Јовев

Sase Ivanovski
Вчитувам....