4.8 C
Скопје
29/11/2022 13:13
МАКТЕЛ

ТЕСТ: Peugeot 308 1.6 Plug-In Hybrid 180 е-ЕАТ8 Active Pack – Економичен електрифициран адреналин!

 

Моќен хибриден погон-Погонот кај хибридниот 308 комбинира 1.6-литарски турбо-бензинец со дополнителен електромотор и батерија со капацитет од 12.4 kWh. Четирицилиндерскиот турбо-бензинец испорачува 150 коњски сили при 4250 вртежи во минута, како и 250 Nm вртежен момент од 1750 вртежи во минута. Електромоторот испорачува дополнителни 110 коњски сили и 320 Nm вртежен момент. Вкупната системска моќност на овој плаг-ин хибриден погон е 180 коњски сили и 360 Nm вртежен момент „Пфф, тоа не звучи како многу“, ве слушаме како обвинувате. На хартија, можеби и не звучи како многу, но перформансите се уверливи. Одберете го 1.2-литарскиот нехибриден турбо-бензинец со 130 коњски сили (кој во моментов е најмоќниот не-хибриден турбо-бензинец кој Peugeot го нуди) и ќе добиете забрзување до 100 километри на час за 9.7 секунди и максимални 210 километри на час. На хибридниот 308 му требаат дури 2 секунди помалку, односно забрзува до 100 километри на час за само 7.6 секунди и максимална брзина од 225 километри на час!

  

Истовремено, според официјалните податоци можете да поминете околу 60 километри на електрична енергија со едно полнење на батериите. За време на неколкудневото тестирање ние не успеавме да достигнеме таква автономија, но со внимантелно возење комфорно надминавме 45 километри на струја со едно полнење на батериите – во градски услови, секако. Погонот на 308 овозможува движење на струја при брзини до 135 километри на час. Што се случува кога ќе ги испразниме батериите „до даска“? Хибридниот систем на 308 самиот си „брка работа“ и ги дополнува батериите кога може, за да понуди ефикасно возење. Доколку ги полните батериите редовно и не поминувате повеќе од 40-50 километри на ден, тогаш градската потрошувачка на бензин би била Нула Литри на 100 Километри. Доколку сепак треба да го активирате бензинецот очекувајте потрошиувачка од околу 2.5 литри на 100 изминати километри. Ако стигнете до тоа „дереџе“ целосно да ги испразните батериите, очекувајте потрошувачка од околу 5.5 литри на 100 изминати километри низ град. На отворено (со наменски испразнети батерии) измеривме потрошувачка од 7 литри на 100 изминати километри.

Три режими на возење, три различни карактери- Системот на 308 нуди три различни режими на работа – Electric, Hybrid и Sport. Електричниот режим е прилично самообјаснувачки – возиме на струја. Hybrid режимот ја нуди идеалната комбинација меѓу моќ и ефикасност, и во тој режим самиот систем одлучува што и кога да направи. Но и ние имаме контрола, секако. Ако ја притиснеме педалата за гас посилно, се активира и бензинецот и 308 ги нуди целосните перформанси. Sport режимот не само што цело време ги нуди максималните перформанси, туку додава и малку тежина на управувачот и го насочува менувачот да задржи повисоки вртежи – сето во насока на максимални перформанси и максимално уживање зад воланот. Веќе неколку пати сме кажале – возењето на струја е мирно, тивко и супер-рафинирано. Го забележуваме целосното отсуство на вибрации од моторот со внатрешно согорување. Низ градскиот метеж, 308 на струја се движи дискретно и притаено, но во оној момент кога ќе побараме перформанси, 308 скока нанапред со зачудувачка агилност. Слично е и во свиоци – 308 веќе ја докажа својата динамичност, а и хибридниот 308 успева да ја прикрие својата тежина. Да, плаг-ин хибридниот 308 е околу 300 килограми потежок од својот конвенционален брат – но ќе бидеме искрени и ќе кажеме дека таа разлика скоро и да не се забележува. Ниско-поставените батерии и електромотор придонесуваат кон тоа.

308 и понатаму е еден од назабележителните модели во сегментот. Инаку, 308 и понатаму е еден од најзабележителните модели во класата. Пред нас е „основниот“ 308 во неговото Active Pack ниво на опрема, но ниту на прв, ниту на втор поглед не би рекле дека се работи за воведен модел во гамата. Добиваме LED предни и задни светла, добиваме LED дневни светла (кои се малку поинаку изведени од LED дневните светла кај поопремените модели), добиваме 17-инчни тркала и фантастична Olivine Green металик зелена боја. Дури има и детали кои повеќе ни се допаѓаат – на пример, кај 308 Active Pack пластичниот дел во задниот браник е од мат-црна пластика наместо сјајната црна пластика кај Allure и GT. Силуетата е ниска и широка, со нагласени остри детали и мускулести површини. Дури и паркиран, 308 изгледа како да се движи. На задниот дел вниманието повторно оди кон тенките задни светла и гордото централно-поставено ново лого на Peugeot.

Богата и квалитетна кабина, и покрај „основното“ ниво на опрема. Влегуваме внатре и повторно нè пречекува богата и квалитетна кабина. Добиваме одлично-профилирани спортски седишта кои се делумно обвиени во кожа и во кои се седи навистина комфорно. Секако, тука е препознатливиот i-Cockpit на Peugeot со голем дигитален дисплеј пред возачот и дополнителен дигитален дисплеј на централната конзола. Кај оваа изведба го нема i-Toggles дисплејот кој го има кај Allure и GT, но затоа добиваме практични физички контроли за клима уредот и уште некои функционалности. Нешто што ни недостасува? Би сакале мултимедијалниот уред да има безжично Android Auto и Apple Carplay поврзување, а ни недостигаше и задна паркинг камера. 308 секако има паркинг сензори, но камерата дополнително би го олеснила секојдневното маневрирање и паркирање. Просторот на задната клупа е идентичен како и кај нехибридните изведби на 308, а тоа значи дека на задната клупа има доволно простор за двајца, а со малку убедување и тројца патници. Мал пенал претрпува багажниот простор кој се намалува од 412 на 361 литар, односно од 1323 на 1271 литар со преклопени задни седишта.

Плаг-ин хибридите не се за секого – но оние кои ќе ги разберат ќе уживаат во нив! И сега, по сето ова – ајде да донесеме заклучок. Кога го возевме плаг-ин хибридниот 3008 кажавме дека хејтерите можат да хејтаат, но дека хејтаат оние кои не ги разбираат ваквите возила и не знаат правилно да ги користат. Многупати сме рекле дека плаг-ин хибридните автомобили не се за секого, бидејќи не само што бараат можност за полнење, бараат и промена во навиките за користење автомобили. Но за оние кои ги разбираат ваквите автомобили и знаат како правилно да ги користат – придобивките се навистина огромни. Полнете го 308 во домашни услови преку ноќ (на евтина струја, нормално) и 100 километри ќе ве чинат околу 100 денари, а јавните полначи на ЕВН сè уште се бесплатни. Кога на сето ова ќе ги додадеме и опременоста, перформансите и динамичноста, веќе е јасно зошто сметаме дека Peugeot 308 во оваа хибридна изведба нуди ефикасен, електрифициран адреналин, нели?

Спецификации

Модел: Peugeot 308 1.6 Plug-In HYbrid 180 е-ЕАТ8 Active Pack
Мотор: 1.6-литарски турбо-бензинец, 4 цилиндри
Моќност: 150 коњски сили / 4250 вртежи во минута
Вртежен Момент: 250 Nm / 1750 вртежи во минута
Моќност (електромотор): 110 коњски сили
Вртежен Момент (електромотор): 320 Nm
Системска Моќност: 180 коњски сили
Системски Вртежен Момент: 360 Nm
Менувач: Автоматски, 8 брзини
0-100 км/ч: 7.6 секунди
Максимална Брзина: 225 километри на час
Должина: 4367 mm
Ширина: 2060 mm (со странични ретровизори)
Висина: 1444 mm
Тежина: 1603 килограми
Меѓуоскино Растојание: 2675 mm
Багажен Простор: 361 – 1271 литри
Потрошувачка: 2.7 литри на 100 километри (измерена, градска)
Цена на основниот модел: Peugeot 308 1.2 PureTech 110 Active Pack BVM6  – 26.510 Евра
Цена на тестираниот модел: Peugeot 308 1.6 Plug-In Hybrid 180 е-ЕАТ8 Active Pack – 43.550 Евра
Повеќе Информации: Peugeot.mk

       

Најново

МОН: Испорачани дел од новите печатени учебници за основно образование, продолжуваме со сукцесивно печатење и дистрибуирање

Tamara Ivanovska

Приведен крадец од Кочани, расчистени две кривични дела извршени во Скопје

Tamara Ivanovska

Луѓето не треба да ја заборават војната во Украина овој Божиќ, изјави Олена Зеленска

Tamara Ivanovska

ИРАН ОСЛОБОДИ 700 ЗАТВОРЕНИЦИ ПОРАДИ ПОБЕДАТА НАД ВЕЛС!? Фудбалот им донесе слобода

Tamara Ivanovska

Почина Јовица Угриновски

Tamara Ivanovska

Заев ја поздрави регистрацијата на Центарот за македонски јазик во Грција: „Плодовите од Преспа ни носат радост на сите“

Tamara Ivanovska

Во Австрија поради високата инфлација ќе се зголемат платите само на политичарите

Tamara Ivanovska

Бислимоски: Јавните комунални водоводни претпријатија од четврток со пониски цени за струја

Tamara Ivanovska

Сунак: Заврши „златната ера“ во односите со Кина

Tamara Ivanovska

Тројца мигранти патувале на кормилото на танкер од Нигерија до Канарските Острови

Tamara Ivanovska

Црвенковска поднесе оставка од позицијата претседател на Судски совет

Tamara Ivanovska

МОН: Неделава ќе се испорачуваат 18 учебници

Tamara Ivanovska

Пендаровски: Штајнмајер е голем политички авторитет

Tamara Ivanovska

Син на висок функционер на МВР бегал на полициска патрола оти незаконски користел „флешери“ на возилото?

Tamara Ivanovska

Почна етапната исплата на ноемвриските пензии

Tamara Ivanovska

КСЗД: Клубот „Ванчо Михајлов“ не ги отстрани спорните содржини од социјалните мрежи во предвидениот рок

Tamara Ivanovska

Потрошени шест цистерни вода за гаснење пожар во автомобил „Тесла“

Tamara Ivanovska

Колумбија во офанзива против пограничната трговија со дрога

Tamara Ivanovska

(Видео) МВР И АСИСТИРАШЕ НА ОПШТИНА БУТЕЛ ВО СПРЕЧУВАЊЕ НА УЗУРПАЦИЈА НА ДРЖАВНО ЗЕМЈИШТЕ ОД СТРАНА НА ПРИВАТНИ ИНВЕСТИТОРИ

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ГЕНИЈАЛНА ИЗЈАВА НА ФИЛИП ПЕТРОВСКИ: Ако некој новинар на Алфа или на радио Лидер му постави критичко прашање на Мицковски, ќе го кренат и ќе го изнесат од сред емисија како партал, како Џипинг што го изнесоа на конгресот на комунистите во Кина

Sase Ivanovski

ПОГЛЕДНЕТЕ КОЛКУ ЗАПАДОТ МУ ВЕРУВА И ГО РЕСПЕКТИРА ШЕФОТ НА МАКЕДОНСКАТА ПОЛИЦИЈА, ОЛИВЕР СПАСОВСКИ ОТКАКО ЈА ПОАПСИ НАРКО МАФИЈАТА И ГО СОПРЕ НАПЛИВОТ НА МИГРАНТИ КОН ЕВРОПА

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Со задоволство одговорив на поканата од страна на амбасадорот на Република Албанија, Н.Е. Фатос Река, да присуствувам на приемот по повод националниот празник на Албанија 28 Ноември – Ден на албанското знаме и 110-годишнината од независноста на Албанија

Sase Ivanovski

Илиеска: Во Буџетот за 2023 година има многу средства за непродуктивни трошоци, а потребни се сериозни мерки за инфлацијата да не расте толку

Tamara Ivanovska

Тодоров: Немаме намера да дискутираме за црковни прашања и црковниот статус на МПЦ-ОА

Tamara Ivanovska

Не бил само синот на Џафери, 449 студенти на Универзитетот на ЈИЕ завршиле во сива зона

Tamara Ivanovska

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” времено отстранета

Tamara Ivanovska

САД и Русија, само еднаш од почетокот на војната во Украина, ја искористиле линијата за избегнување меѓусебен конфликт

Tamara Ivanovska

Лагард: Инфлацијата во Европа сè уште не го достигнала својот максимум

Tamara Ivanovska

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” отстранета до петок

Tamara Ivanovska

Тешка сообраќајка кај пехчевското село Црник

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Марјан Ангелов: Почнавме од нула, на овој рид извадивме вода и втора година успешно произведуваме органска пиперка

Tamara Ivanovska

РИЗИК ОД УПОТРЕБА НА ХЕМИСКО ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА Реална е заканата за употреба на оружје за масовно уништување

Tamara Ivanovska

ПРЕДВРЕМЕНО ПОЛАГАЊЕ ПРАВОСУДЕН ИСПИТ БИЛО МАСОВНА ПОЈАВА Поразително сознание на Антикорупциската комисија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ВМРО ВО СКОПЈЕ НИ ВЕТУВАА ГРАНДЕ МАМА, ДОБИВМЕ ГРАНДЕ ПРОБЛЕМИ!

Sase Ivanovski

ИРАН ОСЛОБОДИ 700 ЗАТВОРЕНИЦИ ПОРАДИ ПОБЕДАТА НАД ВЕЛС!? Фудбалот им донесе слобода

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Преку стратешки инвестиции, обезбедени се над 1.000 MW во проекти за фотонапонски и ветерни централи

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ТИТО ВО ПОСЕТА НА КОСОВО ВО 1970-ТА: Странците ми викаат дека на Косово ќе имало тензии, јас не им верувам, но факт е дека Косово е најсиромашно во цела Југославија иако тука има огромни природни богатства

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачевски: Економијата е на добар пат, следната година ќе биде подобра

Tamara Ivanovska

Чадиева: СДСМ е на вистинскиот пат, чекориме кон стабилна, демократска, силна, европска Република Северна Македонија

Tamara Ivanovska

Андрески: СДСМ како државотворна партија вистински се грижи за граѓаните и за реализација на стратешките интереси на државата

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Јас сум човек кој работи и ветеното го остварува, колку и да биде тешко

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Ја спасивме македонската економија со два огромни пакети антикризни мерки вредни 760 милиони евра

Tamara Ivanovska

Маричиќ од Градско: Политиките на СДСМ го штитат и вреднуваат трудот на земјоделците

Tamara Ivanovska

ФОТО НА ДЕНОТ: ЕВЕ ШТО СЕ ДОБИВА КОГА ЌЕ ИМ ДАДЕШ ВЛАСТ НА ВМРОВЦИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: Ја спасивме македонската економија со два огромни пакети антикризни мерки  вредни 760 милиони евра

Sase Ivanovski

Јовановски: Блокадата кај „Мавровка” отстранета до петок

Sase Ivanovski

СВЕТСКАТА МЕГА ЅВЕЗДА ДУА ЛИПА ЈА СОБРА ЦЕЛА АЛБАНИЈА НА ПЛОШТАДОТ ВО ТИРАНА

Sase Ivanovski

ВО КРИЗА СМЕ ЦЕЛИ 15 ГОДИНИ Опаѓа конкурентноста на македонските компании, предупредува Азески

Tamara Ivanovska

Костадинов: Имаме план за економски раст и обезбедување на европската иднина на земјата

Tamara Ivanovska

Барлет Џафери не е единствениот што предвреме полагал правосуден испит?

Tamara Ivanovska

Партиите се како вино, не знаеш каков вкус имаат сѐ додека не ги пробаш на власт

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ОВА ЛИ Е НОВИОТ СТРАТЕГ НА ВМРО ДПМНЕ – ЕКС АМБАСАДОРОТ ВО БРАЗИЛ, БОЦЕВСКИ: Нашата цел во идина треба да биде да ги натераме САД и ЕУ да признаат дека договорот од Преспа беше голема грешка!

Sase Ivanovski

Што треба да направите за да бидете корисник на земјоделски субвенции

Tamara Ivanovska

ДЕН НА АЛБАНСКОТО ЗНАМЕ: АЛИ АХМЕТИ СЛАВЕШЕ ВО АЛЕКСАНДАР ПАЛАС, КАСАМИ НАПРАВИ ФЕШТА НА ТЕТОВСКИОТ ПЛОШТАД

Sase Ivanovski

Како да ги препознаете актерите во руската хибридна војна меѓу Македонија и Бугарија

Tamara Ivanovska

КОГА БОШЊАК ЌЕ ГЛУМИ НЕБАЊАТ ВМРОВЕЦ – САФЕТ БИШЕВАЦ ОД ВМРО ДПМНЕ: Немам ништо против Бугарите да влезат во уставот, но тоа да биде изгласано на референдум откако ќе влеземе во ЕУ?!

Sase Ivanovski

Американците чуваат 5000 тони злато во бункер отпорен на нуклеарни бомби во Кентаки,на пазарот ова злато вреди 300 милијарди долари

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ЖЕСТОКА ДЕБАТА НА СЛОБОДНА ТВ: БИШЕВАЦ ВРЕСКАШЕ КОН КРОТКИОТ СТОЛЕ НАУМОВ

Sase Ivanovski

Јовановски: Никој не сака да понуди решение, Вечерва ќе биде одлучено дали ќе се прошират блокадите и на други локации

Sase Ivanovski

ТЕШКО НАС, ЌЕ ИСПОЦРКАМЕ ВО СООБРАЌАЈНИОТ ХАОС: Советот на Град Скопје без одлука за проблемот со приватните автобуски превозници

Sase Ivanovski

ЦРНА СЕ ЧУМА ЗАДАДЕ ДА ЈА ИЗЕДЕ ГОЦЕВАТА РАСА – Пантерот се движи кон потопли краеви, Македонија му е следна дестинација?

Sase Ivanovski

Ковачки: Грижата на СДС е до тој степен што во касарната на Армијата нема вода за пиење, а кај министерката и тимот околу неа се служи флаширана вода

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИРЕКТОРОТ НА ПАРКОВИ И ЗЕЛЕНИЛО, РЕЏЕПИ: Советниците на ВМРО ДПМНЕ ме исмеаја затоа што сум Албанец и затоа што се обратив на Македонски јазик од почит кон моите сограѓани

Sase Ivanovski

(Видео)Ковачевски: На Скопје му се случува реприза од она што го гледавме за време на Груевизмот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) РУСКИТЕ КОЦАРЕВЦИ И ЧЕПРЕГАНОВЦИ ДИВЕАТ КАКО МОНСТРУМИ – Руски филолог рече дека украинскиот јазик е дијалект, а Русија ќе полага право на многу територии

Sase Ivanovski

Онишченко тврди дека сите документи со кои го добил македонското државјанство се легални

Sase Ivanovski

Пет високотиражни весници бараат Асанж да не биде кривично гонет во САД

Sase Ivanovski

Американска амбасадорка во НАТО: САД не мисли дека е неопходно Русија да биде прогласена за „терористичка држава“

Sase Ivanovski

Вучиќ: Ако за Курти е завршено прашањето за статусот на Косово, тоа е и за мене

Sase Ivanovski

Хаос во Скопје: Во цела гужва се расипа и автобус сред булевар

Sase Ivanovski

(Видео) Куртоните се претераа со новинарство: Дописничката на Сител од Прилеп го малтретираше министерот Николовски за курсот на доларот?!

Sase Ivanovski

Евростат: Поради зголемените цени сè повеќе Европејци тешко ги покриваат основните трошоци

Sase Ivanovski

Кинески ботови го преплавија Твитер со порнографија за да ги сокријат вестите за протестите

Sase Ivanovski

Јаневски до Арсовска: Неспособен градоначалник има неспособен директор, граѓаните трпат

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Стевче Антовски покажа документи од кои се гледа судир на интереси при набавки во РЕК Битола во случајот со фирмата КОМПАКТ МСФ

Sase Ivanovski

Османи во Букурешт, на состанок на Северно-атлантскиот Совет на НАТО

Sase Ivanovski

Арсовска: “Лидерот” се закануваше дека нема да го дочекам крајот на мојот мандат – Ако мислевте дека ќе имате кандидат што ќе ви потпишува да крадете многу сте се излажале!

Sase Ivanovski

Откако го извади од памет цел свет-НИКОГАШ НЕ ТРЕБА ДА ПОЧНЕ НУКЛЕАРНА ВОЈНА Путин потпиша таква Декларација

Sase Ivanovski

ИРЦИТЕ ОПАСНО ГИ „ДЕЛКААТ“ ФЕЈСБУК, ИНСТАГРАМ, ГУГЛ, ТИК ТОК… Само од Фејсбук до сега лапнаа 1 милијарда евра

Sase Ivanovski

МАЖИТЕ НЕ СМЕАТ ДА БИДАТ ДИСКРИМИНИРАНИ НА ИЗБОРНА ЛИСТА Уставниот суд ја прифати иницијативата на Самка Ибраимовски

Sase Ivanovski

Leave a Comment