29.8 C
Скопје
24/07/2024 16:11
МАКТЕЛ

  

     

 

ПУТИН ЌЕ НЀ НАДЖИВЕЕ СИТЕ, ТАКВА МУ Е ПСИХАТА Опозициски лидер во Русија го деконструира владеењето на неговиот соперник

      

Неодамнешните размислувања на Владимир Путин беа невообичаени дури и според неговите стандарди, пишува рускиот опозиционер Леонид Гозман за Новаја Газета Европа. Како што изјавил, неговите размислувања предизвикале шпекулации за неговата психичка состојба.

Не е само изјавата за Зеленски, има многу други чудни изјави

   

Тој додаде дека доказ за ова не е само тврдењето на Путин дека украинскиот претседател Володимир Зеленски бил „назначен од Западот специјално за да може неговата еврејска етничка припадност да се користи како смоква за „нацистичката политика на земјата“.

 

Путин, исто така, неодамна тврдеше дека само 150 уметници ја напуштиле Русија од почетокот на војната – само двајца по регион, нешто поради кое се крена голема врева, додавајќи дека нивното заминување на крајот било добра работа за Русија бидејќи тие промовирале „нетрадиционални“ вредности „во секој случај“.

Не да е здрав, па тој ќе нè надживее!

   

     

За Гозман, изјавата на Путин дека за мир во Украина треба „двајца за танго“ е загрижувачка. Пред сѐ затоа што „го надминува општото ниво на живост што Путин обично го нуди на својата публика и дека некои набљудувачи изразиле загриженост“.

„Дали е здрав? Дали сè уште може да ги извршува службените должности?“, се вели во колумната.

А потоа вели:

„Всушност, тој веројатно ќе нè надживее сите нас. Она што се случи е што Путин престана да се воздржува и почна да размислува гласно“.

Путин си ја фрли маската

Гозман тврди дека маската е отстранета.

„Што го предизвика нејзиниот пад?“, прашува тој, додавајќи дека постојат три можности:

Првата опција, според Гозман, е дека Путин доживува дегенерација на личноста поврзана со возраста со психопатско акцентирање, што резултира со опаѓање на самоконтролата.

Друга опција, пишува тој, е дека Путин едноставно престана да се грижи што мисли некој: јас ќе кажам што сакам, а вие сепак ќе ми аплаудирате за тоа.

Третата можност, се вели во написот, е кревката контрола врз реалноста предизвикана од постојаниот тек на ласкање во комбинација со целосната осаменост на неговото постоење што резултира со длабока заблуда.

„Во секој случај, неговите коментари не беа наменети за манипулирање со Русите – тој всушност верува во сѐ што самиот ќе каже, што е многу полошо“, коментира Гозман.

Секојдневно ѕиркаме во неговиот мрачен и ужасен свет

Во врска, пак, со неодамнешното тврдење на Путин дека Володимир Зеленски бил поставен во Киев од страна на Западот, намерно, за неговото еврејско потекло да го прикрие наводниот неонацизам во Украина, Гозман пишува дека тоа е погрешно резонирање кое докажува дека Путин смета дека лидерите ги поставува некој друг освен бирачите:

„Оваа комбинација на хомофобија, антисемитизам, сексизам, етноцентризам, теории на заговор и презир кон секој кој рефлексно не се тресе пред авторитетот може да добие неколку научни имиња. Јас лично го нарекувам корумпирано човечко суштество“, тој рече и додаде:

„Секој ден повторно ѕиркаме во мрачниот и прилично ужасен свет на Владимир Путин, кој нема речиси ништо заедничко со реалноста, но Путин не е ништо помудар. Без разлика дали ја носи својата маска или не, тој продолжува да донесува одлуки и да дава наредби додека трае војната“, заклучува Гозман.

 

    

Најново

Камала Харис ќе го бојкотира говорот на Нетанјаху во Конгресот

Sase Ivanovski

Макрон одбива да ја назначи премиерката договорена од левицата

Sase Ivanovski

Германија забрани работа на муслиманска организација: „Таа промовира екстремистичка идеологија“

Sase Ivanovski

ГРЦИТЕ НЕМААТ МИЛОСТ ЗА НЕСОВЕСНИТЕ ТУРИСТИ Паркирале на кружен тек, им летнаа таблиците

Sase Ivanovski

СЕЛИН ДИОН ЌЕ ПЕЕ НА ОТВОРАЊЕТО НА ОЛИМПИЈАДАТА ВО ПАРИЗ Уште една поп-ѕвезда ќе настапи, сè се држи во тајност

Sase Ivanovski

Жителите на Шуто Оризари оставени на немилост: Нема автобуси по 10 часот

Sase Ivanovski

МУ НЕМА КРАЈ НА УЖАСОТ ВО БИТОЛА: Битолчанецот кој силувал 18-годишна девојка со уцена, на ист начин ја принудил да му плати 5.500 евра

Sase Ivanovski

ЕК: Македонија спроведе реформи за независност на судството, но останува загриженоста за негова заштита од влијание

Sase Ivanovski

Курти ги повика граѓаните на Косово да не го величаат Фатон Хајризи

Sase Ivanovski

Стопанска комора: Време е да седнеме со синдикатите и да ги соочиме аргументите за „недела неработен ден“

Sase Ivanovski

Тошковски: Ќе процесуираме постапки за сите „недопирливи“ чиешто име не смеело да се спомне досега

Sase Ivanovski

ДКСК ќе иницира постапка до надлежен орган против заменик министер за распоредување на вработени за време на избори

Sase Ivanovski

МВР има двајца осомничени за подметнување два пожари

Sase Ivanovski

ЗОШТО МАКЕДОНЦИТЕ НЕ СИ ЈА САКААТ ДРЖАВАТА?!?!

Sase Ivanovski

ТОА ШТО АНАЛИЗАВА Е НА ДОЈЧЕ ВЕЛЕ Е КАКО СОЛ НА РАНА: Македонија за пет години покуса за 170 илјади работници

Sase Ivanovski

Платформата за борба против корупција: ДКСК да се воздржи од поткопување на довербата што ја изградија претходниците

Sase Ivanovski

Украина: Ние сме подготвени за преговори, но Русија не е

Sase Ivanovski

Азески и Јаневска разговарале за проширување на концептот за дуално образование

Sase Ivanovski

Книжевниот фестивал „Добра приказна“ бара онлајн донации за да се одржи

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски одбрал лош начин за да не одговори на клучните прашања

Sase Ivanovski

Малолетници објавувале експлицитни фотографии од нивни соученик во група на социјални мрежи

Sase Ivanovski

Податочните центри во Ирска потрошиле повеќе струја од сите домаќинства заедно

Sase Ivanovski

Градежно – занаетчиски работи во општинските основни училишта на територија на општина Гази Баба

Sase Ivanovski

Јапонски истражувачи поставија нов светски рекорд за брзина на интернет

Sase Ivanovski

„СДСМ ГО БРАНИ ВНУЧЕТО НА АЛИ АХМЕТИ“ Претходната власт ќе го уапсеше Јанушев ако правеше нешто нелегално, соопшти ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: СДСМ продолжува со лажни обвинувања во интерес на ДУИ

Sase Ivanovski

„ЦЕЛИОТ МОЈ ИМОТ Е ПРИЈАВЕН, СЕКОЈ МОЖЕ ДА ПРОВЕРИ“ Министерот Панче Тошковски го повика СДСМ да престане со лаги и манипулации

Sase Ivanovski

„МЕ НАПАДНАА ЗАТОА ШТО ИМ СТЕГНАВМЕ КРИВИЧНИ НА ВНУЦИТЕ НА АЛИ АХМЕТИ“ Панче Тошковски ветува дека веќе нема да има недопирливи, но ќе се гонат само со факти и докази

Sase Ivanovski

Проштална средба на министерот Мисајловски со амбасадорот на НР Кина, Н.Е. Џанг Ѕуо

Sase Ivanovski

„ВО КОЕ СВОЈСТВО КОМОРАТА БАРА ДА СЕ ПРЕРАЗГЛЕДА НЕДЕЛА – НЕРАБОТЕН ДЕН?“ Синдикатот се спротистави на намерата на Стопанската комора

Sase Ivanovski

„ДУИ ГИ КОРИСТИ АЛБАНЦИТЕ КАКО ШТИТ ЗА НЕЈЗИНИТЕ КОРУПЦИСКИ СКАНДАЛИ“ Законите важат за сите вери и етникуми, потенцира ВРЕДИ

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Скопје, одземеното вратено на сопственикот, следува кривична пријава

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Чаршав соопштенијата на СДС полни со лаги се јорган планина политика за заштита на внучето на Ахмети

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Рејтинг на Спасов со леснотија го прави црниот пиар на СДС, кога во ек на власт доби 10 милионски бизнис 

Sase Ivanovski

Претрес во автокамп во Охрид, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

СДСМ: Дали Тошковски со Јанушев се јавува како соинвеститор за изградба на зградата?

Sase Ivanovski

ВО БЕГСТВО Е ЛИЦЕТО ШТО САКАШЕ ДА ГО УБИЕ ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА АРАЧИНОВО Го паркирал моторот и почнал да пука

Sase Ivanovski

ФРЛАЊЕ ОД ПРОЗОР, ЗАШТИТЕН ЗНАК НА РЕЖИМОТ НА ПУТИН: Почина водечката руска економистка: Паднала низ прозорецот, известија државните медиуми

Sase Ivanovski

Средба на министерот Тошковски со амбасадорот на Јапонија, Н.Е. Оцука Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Дурмиши со чешкиот амбасадор Лудва: Континуитетот на зголемување на соработката со Чешка е наш приоритет

Sase Ivanovski

Жител на велешко обвинет за предизвикување општа опасност со опожарување

Sase Ivanovski

ИСУСЕ ХРИСТЕ: Битолчанец четири месеци силувал 18-годишна девојка уценувајќи ја со нејзини интимни фотографии

Sase Ivanovski

Ангелов: Активни седум пожари, засега нема потреба од странска помош

Sase Ivanovski

Тошковски: Итно да се реорганизира целокупниот систем за справување со кризи

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со претставничката на УСАИД, Дајбл

Sase Ivanovski

ВЛЕН: Не сме среќни што ДУИ се поврзува со сомнежи за политичко-фамилијарна корупција

Sase Ivanovski

Претреси во Штип, пронајдена дрога, приведени двајца дилери

Sase Ivanovski

Приведени дрвокрадци во Куманово

Sase Ivanovski

110 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Приведени крадци во Битола

Sase Ivanovski

СДСМ: ‘Мицкоски призна дека се возел во бизнис класа и пак се обиде да излаже’

Sase Ivanovski

Кандидатите за заменици министри од редовите на ВЛЕН го претставуваат достоинството, професионалноста и надежта за Албанците од Северна Македонија

Sase Ivanovski

Приведен бегалец од затвор

Sase Ivanovski

Полициските хеликоптери исфрлија над 148 тони вода врз пожарите кај Старо Нагоричане и Брезница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОСКИ ГО ЦИТИРАШЕ ЧЕРЧИЛ: Ќе бидам премиер се додека работењето на владата има додадена вредност за сите македонски граѓани

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОСКИ: ПРАТЕНИЦИТЕ НА ЛЕВИЦА НАМЕСТО ДА СЕ ВО ПАРЛАМЕНТОТ, СЕ СУНЧААТ НА ГРЧКИТЕ ПЛАЖИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ, ИМА ЛИ ВО ЗЕМЈАВА ОБВИНИТЕЛСТВО: ОД ПАРТИЈАТА ЕРА ТРЕТА ПОВИКАА НА УБИСТВО НА ВЕНКО ФИЛИПЧЕ, БИЛ ДОКТОР МЕНГЕЛЕ

Sase Ivanovski

Пандов: Чавков е пуштен на терапија за коленото

Sase Ivanovski

АЦО КАБРАНОВ СО ЗАЈАДЛИВА КОЛУМНА: Додирни ми колена

Sase Ivanovski

(Документ) СДСМ: Поклонетиот имот на Јанушев е заверен од адвокат Панче Тошковски

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: „Рејтинг“ на Спасов со леснотија го прави црниот пиар на СДС, кога во ек на власт доби милионски бизнис

Sase Ivanovski

СДСМ: Шемата за подарениот имот на Јанушев датира од 2010 година кога се набавија кинеските автобуси

Sase Ivanovski

Променливо облачно, попладне на повеќе места пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВУЛКАН ЕРУПТИРАШЕ СРЕДЕ ГРУПА ТУРИСТИ ВО НАЦИОНАЛНИОТ ПАРК ЈЕЛОУСТОН ВО САД

Sase Ivanovski

СТРАНСКИ ЏИП СМРТНО ПРЕГАЗИ ВЕЛОСИПЕДИСТ ВО ТЕТОВО Возачот побегнал од местото на несреќата

Sase Ivanovski

Случајот „Софтвери“ против поранешниот генсек Рашковски на повторно судење

Sase Ivanovski

МВР: Расчистено убиството во Гостиварско, приведени три лица

Sase Ivanovski

Убиен е 35-годишен жител на гостиварско Дебреше, осомничени се двајца браќа

Sase Ivanovski

АКО САКАМЕ УСПЕХ ИНСТИТУЦИИТЕ МОРА ДА КОМУНИЦИРААТ МЕЃУ СЕБЕ Андоновски ја најави платформата за Интероперабилност

Sase Ivanovski

ГРЦИЈА И ТУРЦИЈА СО МЕЃУСЕБНИ ОБВИНУВАЊА ЗА „ЦРНАТА ГОДИШНИНА“ Изјавата на Дендијас за Кипар ја крена тензијата

Sase Ivanovski

АМЕРИКАНСКАТА МОРНАРИЦА СОБОРИ 14 ДРОНОВИ НА ЈЕМЕНСКИТЕ ХУТИ Се заострува ситуацијата во Црвеното Море

Sase Ivanovski

Трамп по оставката на шефицата на Тајната служба:„Бев принуден да примам куршум за демократијата“

Sase Ivanovski

ХАОС НА АЕРОДРОМОТ ВО СПЛИТ Хакери го парализирале системот, патниците спиеле на клупи

Sase Ivanovski

ПЕПЕЛ НА СЕРТА – ДВЕ НЕДЕЛИ БЕА ПОТРЕБНИ ЦЕЛОСНО ДА СЕ ИЗГАСНЕ ПОЖАРОТ: „Беа загрозени безбедноста и здравјето на секој вклучен поединец“

Sase Ivanovski

БИЗНИСМЕНОТ АЗМАНОВ ОТКРИВА: Да, точно е дека продавам акции, а со парите сакам повторно да градам во Македонија, но ако тука не бива, ќе одам во Грција

Sase Ivanovski

„ГЛЕДАМ КАКО РОДИТЕЛИ ЗАРАБОТУВААТ НА СВОИТЕ БОЛНИ ДЕЦА, НА ОДМОРИ ОДАТ СО ПАРИ МОЛЕНИ ЗА ЗДРАВЈЕТО НА ДЕТЕ“: Д-р Лазаров со апел, да не се донира на лични сметки

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Ангелов го посети командирот на ТППЕ-Штип кој при гаснење на пожар ги скрши двете раце

Sase Ivanovski

„Работењето во управните служби мора да стане престиж, а не казна, истакна Тошковски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Николовски: ВМРО-ДПМНЕ нема предвидено реформи во земјоделието

Sase Ivanovski

Сврти на среќа, нова наградна игра на Златен Даб

Sase Ivanovski
Вчитувам....