27.4 C
Скопје
18/07/2024 04:50
МАКТЕЛ

  

     

 

Родители, не ги отфрлајте вашите деца, бидете спектакуларно непослушни – Парада на гордоста во Скопје

      

Под мотото „Спектакуларно непослушни!“ вечерва во Скопје се одржува 5. Парада на гордоста. Учесниците се собраа во паркот „Жена-борец“, а потоа, по поздравните говори, го почнаа протестниот марш низ градските улици кој завршuva на стадионот на АРМ во Градскиот парк. И овојпат беше испратена пораката дека протестот е всушност барање, до институциите – да ги штитат човековите права и слободи на сите граѓани и да гарантираат безбеден живот, еднакви можности, недискриминација и социјално вклучување за секого, без разлика на сексуалната ориентација или родовиот идентитет, до Владата – да обезбеди образовен систем, курикулуми и програми кои ќе ги градат светогледите на идните генерации засновани на демократски вредности, солидарност, емпатија и грижа, но и до Собранието – да го усвои законот за матична евиденција со вклучен модел за правно признавање на родот заснован на самоопределување.

   

Учесниците побараа и здравствениот систем да се прилагоди кон потребите на различните групи граѓани и со тоа, како што нагласија, да биде вклучувачки и недискриминаторски.

 

-Зошто Парадата на гордоста е протест? За да можеме да бидеме свои, автентични и истовремено безбедни и дома и надвор, за подеднакво да учествуваме во општествениот и политичкиот живот без дискриминација и исклучување, за да се школуваме во образовен систем кој учи на прифаќање на разликите и промовира социјална кохезија наместо исклучување, за да имаме лични документи кои ќе го изразуваат нашиот род, за да можеме подеднакво да имаме пристап до здравствени услуги и да уживаме квалитетен живот и здравје, изјави за МИА Лила Милиќ, активистка за правата на трансродовите лица и коосновач на „Трансформа“.

   

     

Пред почетокот на Парадата се обрати мајка на трансродова тинејџерка. Таа им порача на сите родители чии деца не се цис хетеро, да ги прифатат какви што се и да бидат горди на нив, наспроти општествените правила кои често налагаат да се срамат и да ги отфрлаат.

-Родители, додека општествените правила ви налагаат да се срамите и да ги отфрлате вашите деца, бидете спектакуларно непослушни, прифатете ги какви што се и бидете горди на нив. Кога ќерка ми се охрабри да каже дека е трансродова, го срушивме најдебелиот ѕид меѓу нас што ме попречуваше да ја запознаам целосно и вистински. Претходно предолго гледав како моето весело дете се претвора во исплашена и повлечена тинејџерка. Нејзиното „излегување од шкафот“ го дочекав со радост и големо олеснување што, пак, помогна веднаш да исчезнат сите нејзини грижи и стравови и да ми се врати детето кое го знаев отсекогаш. Родители, додека општествените правила ви налагаат да се срамите и да ги отфрлате вашите деца, бидете спектакуларно непослушни и прифатете ги какви што се и бидете горди на нив, потенцира мајката.

Рече и дека е многу среќна што во време кога хомофобијата и трансфобијата дивеат, ЛГБТ заедницата покажува дека нема да се повлече во четири ѕида.

-По петти пат храбро покажуваме дека припаѓаме во овој свет, по петти пат ги славиме нашите животи кои и тоа како се вредни да ги живееме. Многу тинејџери живеат во страв од своите родители и се соочуваат со отфрлање, слушаат од своите соученици и професори дека не се вредни да постојат и дека не треба да ги има. Драги деца, не е во ред да живеете во страв и изолација додека вашите цис хетеро врсници го живеат тинејџерството до максимум. Не е фер од вас да се бара неизмерна сила и храброст само за да живеете и преживеете во вашите семејства. Знајте дека без разлика што зборуваат возрасните околу вас, вашите идентитети се вистински и валидни. Кога родителите одбиваат да ве прифатат, сакам да знаете дека тоа не е ваша вина, вашето постоење е бесценето и ја заслужувате целата љубов и поддршка на светот. Во најтешките моменти, кога се чувствувате најосамено и кога боли до врескање, сакам да знаете дека не сте сами, дека постои една цела заедница која е тука да ве поддржи, истакна мајката на трансродовата тинејџерка.

Поддршка на годинашниот „Скопје Прајд“ дадоа ЕУ, САД, Германија, Шпанија и Холандија, чии делегации беа присутни на настанот. Меѓу учесниците можеше да се забележи и евроамбасадорот Дејвид Гир. Со ЛГБТ заедницата беа и поранешните министерки, за култура Бисера Костадиновска Стојчевска и за труд и социјална политика Јованка Тренчевска, кои изразија поддршка на борбата против дискриминацијата и говорот на омраза. Во рамки на Парадата, како што најави Националната мрежа против хомофобија и трансфобија, вечерва ќе има богата културно-забавна програма со музички настапи во живо, настапи на спектакуларните дрег кралици од земјата и од регионот, како и DJ сетови.

    

Најново

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Морам да го пофалам Митко Јанчев, неговите пожарникари се најдобри и најспремни и ги користам како специјална единица и ги праќам секаде каде е критично

Sase Ivanovski

ИСУСЕ ХРИСТЕ, ЧУДО Е КАКО АМЕРИКАНЦИЕ СЕ УШТЕ ЖИВИ: КАКО ИЗГЛЕДА СМЕТКА ОД БОЛНИЦА ВО САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Сите граѓани кои имаат викендици во планините да одат и да ја искосат тревата, не смее трева да има до нивните куќи тоа е многу опасно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Пред 1 месец од Македонски Шуми ни пратија мејл во кој не известија дека немаат пари за гориво и да не сметаме на нив при гаснење пожари

Sase Ivanovski

Пукање во Чаир: Еден ранет, еден приведен

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ОВИЕ ДЕНОВИ СПИЈАМ САМО ПО 1 ДО 2 ЧАСА ДНЕВНО

Sase Ivanovski

ИВАН МИРЧЕВСКИ: ТИЕ ШТО ГО ГУШКАА ГТЦ ЗА ДА ГО СПАСАТ ОД РЕНОВИРАЊЕ СЕГА ТРЕБА ДА ДОБИЈАТ ПО ЕДЕН СТАП

Sase Ivanovski

ФОТО: ГТЦ се распаѓа, падна дел од плафонот

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Грчки аналитичари: „Тајното оружје“на Мицотакис не е вето ниту замрзнување на европски фондови

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Остри критики од Европскиот фронт – „не е добро тоа што Таравари ни се обраќа на македонски јазик“

Sase Ivanovski

ГЛАВНАТА КАПИЈА БИЛА ЗАКЛУЧЕНА, ПРОБАЛ ПРЕКУ ОГРАДАТА Осуденик од Идризово се здобил со тешки повреди

Sase Ivanovski

ВО АМЕРИКА СЕ ПУКА СО СРПСКИ КАЛАШНИКОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Ангелов е одличен директор на ЦУК ама никој не го ферма затоа што е од мала партија, на тоа место треба да биде моќен функционер од ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Град Скопје ја спушти рампата за доизградба на кулата на Водно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДУИ со три резолуции – ВЛЕН: Чувствуваат дека немаат поддршка на терен

Sase Ivanovski

НЕОНАЦИСТ УАПСЕН ВО ФРАНЦИЈА Осомничен е дека планирал напади за претстојната Олимпијада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Тој што дозволил Ер Тракторите да останат без пилоти и без технички сервис треба да оди во затвор, загрозена е безбедноста на државата!

Sase Ivanovski

САМО AKO МИ СЕ ЈАВИ НЕКОЈА ЗДРАВСТВЕНА СОСТОЈБА Бајден го откри условот за негово повлекување од претседателската трка

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: Мора да поставиме дежурни служби кои ќе ги чуваат шумите и ќе ги гасат пожарите уште кога се мали а не вака да се рашират на 30 километри па господ не може да ги изгаси

Sase Ivanovski

Не ни требаат реформи, туку централизација во гаснењето на пожари, смета Ангелов

Sase Ivanovski

Генералниот секретаријат на владата има рок од 15 дена да ги достави до ДКСК сметките за патувањето на синот на Мицкоски

Sase Ivanovski

ЌЕ ЗБОРУВАМЕ ЗА ЕНЕРГЕТИКАТА И ЗА МАКЕДОНСКИТЕ ИНТЕРЕСИ Мицкоски утре ќе учествува на самит на ЕПЗ, ќе оствари и билатерални средби

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВО НИГЕРИЈА, ОТВОРАЧОТ НА ВРАТИ ИМА СВОЈ ОТВОРАЧ НА ВРАТА

Sase Ivanovski

Шест пратеници од новиот парламентарен состав не поднеле изјава за имотна состојба до ДКСК

Sase Ivanovski

Продавници на Армани и Диор во Италија под истрага за наводна експлоатација на вработени во нивниот ланец

Sase Ivanovski

Русија и Кина започнаа поморски воени вежби во Јужното Кинеско море

Sase Ivanovski

Месец дена никој не приметил дека во ПС-Карпош фали калашников

Sase Ivanovski

Исчезнаа шест лица од Непал, биле вработени во Пехчево и Свети Николе

Sase Ivanovski

Ќучук: Северна Македонија мора да го спроведе францускиот предлог, друг пат нема

Sase Ivanovski

Отворањето на ОИ во Париз ќе го обезбедуваат 45.000 полицајци

Sase Ivanovski

За Рама вестите за помал број туристи ги оцени како организиран напад за да му се наштети на домашниот туризам

Sase Ivanovski

До 600.000 евра грант од ИПАРД за микро и мали бизниси: Целосна листа на 110 прифатливи дејности во мерка 7

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОМИЧАРИТЕ НАЧЕКАА, СЕГА ИМААТ ДОБАР ПЕНАЛ СО ТРАМП И БАЈДЕН

Sase Ivanovski

„Призма“: Временска дупка на часовниците на Мицкоски

Sase Ivanovski

Славјанка Петровска: Одговорете како за помошник министер во МВР е поставено лице со активна кривична пријава?

Sase Ivanovski

СО АЛАТ РАЗМОНТИРАЛЕ МОТОРИ НА ФАРМА ЗА СВИЊИ Кумановчани направиле тешка кражба

Sase Ivanovski

Вучиќ: Во петок разговор со Шолц за сите теми и потпишување меморандум за минерални суровини

Sase Ivanovski

Орбан на одмор во Хрватска – Ги чекаме Путин и Трамп, каснат

Sase Ivanovski

ПО 1 ДЕНАР ОД АКЦИЗАТА НА ДИЗЕЛ ГОРИВАТА ЌЕ ОДИ ВО КУЛТУРАТА Тоа се 3 милијарди денари за капитални проекти, вели министерот Љутков

Sase Ivanovski

Ангелов: Пожарот на планината Серта се приближува кон селото  Калањево, но селото не е загрозено

Sase Ivanovski

Пожарот во штипскиот дел на Серта се шири кон селото Пиперово

Sase Ivanovski

Ѝ ГИ ЗЕЛ ПАРИТЕ БЕЗ ДА ИЗВРШИ ГРАДЕЖНИ РАБОТИ 54-годишна жена од Демир Капија била измамена за 100.000 денари

Sase Ivanovski

Ангелов: Немам волшебен џојстик во раце да ги управувам авионите и хеликоптерите

Sase Ivanovski

Неготинскиот кризен штаб за утре бара интензивна воздушна поддршка за гасење на пожарот!

Sase Ivanovski

Неготинци го дочекаа хеликоптерот на Серта со: Браво, браво!

Sase Ivanovski

Жител на Сирково заврши со изгореници при гаснење на пожар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ШЕФИЦАТА НА ДКСК: Нема притисок врз нашата работа, јас не би го понела моето дете на службено патување

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕНЕСКА ВО ГАСЕЊЕТО СЕ ВКЛУЧИ И ХЕЛИКОПТЕР ОД ЦРНА ГОРА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Авиони „Ер трактор“ полнат вода од Преспанско Езеро

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИСТИГНАА РОМАНСКИТЕ СПАРТАН И ХЕРКУЛЕС, ЌЕ ГАСАТ СО ВОДНИ БОМБИ

Sase Ivanovski

УКРАИНЕЦ СНИМАЛ МАКЕДОНКА ПРЕКУ ПРОЗОРЕЦ ВО ПУЛА Му го зела мобилниот, па морал да ги избрише сликите! Хрватската полиција му стегна кривична

Sase Ivanovski

НОВО ЖАРИШТЕ, ПОЖАРОТ ОД СЕРТА ОДИ КОН СЕЛО ПИПЕРОВО Се разгоре и кај Калањево, жител на Сирково се здобил со изгореници

Sase Ivanovski

Сијарто со порака до ЕУ: Заканите со бојкот нема да ја принудат Будимпешта да ја прекине мировната мисија

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: СДС ја доведе државата до раб на банкрот, трагично е што после целиот криминал оваа партија има дрскост да коментира состојби без чувство на елементарна одговорност

Sase Ivanovski

ПРОФЕСОРОТ НА ФИНКИ, КУЛАКОВ: Да го укинеме Уставен Суд и да го замениме со CHAT GPT

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДИМИТРИЕВСКИ: На тропскиве горештини разладување и миење на јавните површини во Куманово

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска ги укина буџетските ковид-мерки од 620 милиони денари

Sase Ivanovski

ЛЕВИЦА: Интерпелацијата за Гаши во септември пред пратениците, молитвата во Собрание и секуларноста не одат заедно

Sase Ivanovski

Средба Јаневска-Гир: Посветено работиме да создадеме европски образовен систем за македонските ученици

Sase Ivanovski

Зајакнување на македонските компании за пренасочување кон соларна енергија

Sase Ivanovski

СДСМ: Јаневска потврди дека не планира да ги покачува платите во образованието

Sase Ivanovski

СДСМ: ВМРО-ДПМНЕ ги малтретира скопјани, ЈСП пред колапс тие не набавуваат автобуси

Sase Ivanovski

ПА ДОБРО ШТО Е ОВА ЉУДИ?! Во дворот на полицијата во Штип во службено „шкода јети“ пронајдена дрога?!

Sase Ivanovski

Работна средба на претседателката Сиљановска Давкова со амбасадорите на земјите од Вишеградската група

Sase Ivanovski

Средба Николоски и Клековски/Аџигогов: Квалитетна здравствен систем и заштита е приоритет на Владата

Sase Ivanovski

Армијата во координација со ЦУК и со помош од пријателски земји ја продолжува борбата со огнената стихија во неготинско

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Комплетна невистина е дека сопругата на Муцунски патувала за Вашингтон, Филипче продуцира лажни вести, да одговори како се стекна со луксузната хациенда и возило

Sase Ivanovski

Сите хеликоптери утрово продолжија со гаснење на пожарите на Серта и Огражден, се очекува да пристигне авион од Романија

Sase Ivanovski

Активни се 13 пожари низ Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сајкоски: Македонски Брод со скромниот буџет и посветеноста на градоначалникот се развива секој ден

Sase Ivanovski

ЦИВИЛ: Стоп за славеничкото пукање. Твојот куршум може да убие некого!

Sase Ivanovski

Пензионер од Кавадарци пријавил настан во полиција лажно претставувајќи се како градоначалникот Јанчев!

Sase Ivanovski

Нашето најголемо оружје е тоа што сме надзорник на европскиот курс на Скопје, вели Мицотакис

Sase Ivanovski

МНР: Постои дипломатска пракса министер за надворешни работи на официјални настани од ваков вид да биде формално придружуван од брачен партнер, вистината е дека на ова патување министерот не беше придружуван од својата сопруга

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да престане да се правда на буџетот, пари имаат за се

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски лаже, кредитот од Будимпешта е негов политички интерес, СДСМ обезбеди поповолни кредити

Sase Ivanovski

СДСМ: Тошковски нема решено ниедно убиство за шест месеци

Sase Ivanovski

Мицотакис откри дека го опоменал Мицкоски пред сите на самитот во Вашингтон дека на масата седи заради потпишаниот договор и државата се вика Република Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Покрај душманското трошење на Буџетот од претходната власт, ќе обезбедиме повисоки пензии согласно ветеното

Sase Ivanovski

Мицкоски: Финансиската соработка со Унгарија подразбира рамки која може да искористи над 500 милиони евра, под камата дупло пониска од еврообврзницата на минатата влада

Sase Ivanovski
Вчитувам....