30.8 C
Скопје
22/06/2024 12:27
МАКТЕЛ

  

     

 

Рохинџите се на првата линија на граѓанската војна во Мјанмар

      

Семејствата на луѓето Рохинџа заробени во западниот дел на Мјанмар очајно се обидуваат да стапат во контакт со најблиските откако викендов пожарите принудија до 200.000 луѓе да избегаат и предизвикаа масовно уништување на домовите. Рохинџите во оваа земја долго време беа цел на масовни злосторства и принудно раселување што многумина, вклучително и експерти на ОН, го сметаат за геноцид, извршен од армијата на Мјанмар. Сега Рохинџите се најдоа меѓу завојуваните страни во сè посуров конфликт што предизвика уште поголемо насилство врз оваа мнозинска муслиманска заедница, пишува Си-Ен-Ен.

   

 

Откако ја презеде власта со пуч во февруари 2021 година, војската води граѓанска војна против етничките вооружени групи и силите на народниот отпор низ Мјанмар. Во западната држава Ракин, Армијата Аракан, моќна вооружена група на етничко малцинство која се бори против воената хунта во Мјанмар, тврди дека освоила град со претежно Рохинџи во близина на границата со Бангладеш. Има извештаи од активисти и жители на војниците на Аракан кои палеле и ограбувале домови на Рохинџи во градот Бутидаунг, ги спречувале луѓето да се вратат дома, ги одземале мобилните телефони и им се заканувале со убивање на оние кои се обидуваат да контактираат со семејството во странство.

   

     

Затемнувањето на интернетот и телекомуникациите во земјава наметнато од хунтата го оневозможува разговорот на роднините со членовите на семејството таму, а новинарите, активистите и меѓународните мониторинг групи да дознаат што точно се случува. Поетот Фарук, кој живее како бегалец во соседен Бангладеш, изјави за Си-Ен-Ен дека поголемиот дел од неговото семејство се уште е во Бутидаунг, но тој не може да дојде до нив од саботата.

„Тогаш мојот зет ми кажа дека моето семејство е раселено, а мојот дом е запален од армијата на Аракан“, рече Фарук. Активисти за правата на Рохинџите и поранешни функционери рекоа дека околу 200.000 луѓе биле принудени да ги напуштат своите домови поради пожарите и дека многумина, вклучително и жени и деца, поминале неколку ноќи криејќи се на отворени оризови полиња без храна и лекови. Има информации и за непотврден број жртви.

Си-Ен-Ен не може самостојно да ги потврди овие извештаи, но сателитски снимки покажуваат големи пожари што го зафатија центарот на Бутидаунг во саботата наутро и продолжија да горат во текот на викендот. Податоците од далечинско набљудување собрани од системот за управување со ресурси за информации за пожар на НАСА сугерираат дека пожарите се ширеле во раните утрински часови, додека сателитските снимки собрани од компанијата за вселенска технологија Maxar покажуваат широко распространето уништување низ Бутидаунг тој ден.

„Целиот град гори. Неколку куќи се оставени недопрени, само неколку“, рече Неј Сан Лвин, активист по потекло од Бутидаунг и ко-основач на Коалицијата Слободни Рохинџи.

Насилството потсетува на нападите врз заедницата Рохинџи без државјанство во 2016 и 2017 година, кога војската на Мјанмар започна брутална кампања на убиства, силувања и палење што во моментов е предмет на истрага за геноцид во Меѓународниот суд на правдата. Се проценува дека околу еден милион Рохинџи сега живеат во најголемиот бегалски камп во светот во Бангладеш, откако стотици илјади избегаа од воените „операции за расчистување“.

Многу од оние кои остануваат во Мјанмар живеат во услови слични на апартхејдот и се соочуваат со сериозни ограничувања на движењето, образованието и здравствената заштита. Армијата и владата во главниот град на државата Ракин држат повеќе од 100.000 Рохинџи во кампови за раселување во последните 10 години. Други тргнаа на опасни патувања со брод во Индонезија, избирајќи да ги ризикуваат своите животи на море наместо да трпат нехумани услови дома.

Младите мажи Рохинџа, исто така, се соочуваат со принудно регрутирање од страна на хунтата, Армијата на Аракан и вооружените бунтовнички групи Рохинџа, како во Мјанмар, така и во камповите во Бангладеш, каде што насилството на бандите ескалира. Експертите од Специјалниот советодавен совет за Мјанмар во неделата предупредија дека Рохинџите повторно се изложени на ризик од геноцид и го повикаа Советот за човекови права на ОН да свика специјална седница за да се справи со влошената ситуација со човековите права во Мјанмар.

Комесарот за човекови права на ОН, Волкер Турк, во неделата рече дека „ова е критичен период, кога ризикот од нови злосторства е особено акутен“. Борбите меѓу Армијата на Аракан и Армијата на Мјанмар избувнаа во ноември откако пропадна несигурниот прекин на огнот. Армијата на Аракан постигна значителни територијални придобивки во државата Ракин во последните месеци, објавувајќи минатата недела дека ја презела контролата врз сите воени бази на хунтата околу Бутидаунг, како и врз самиот град.

Аунг Кјав Мо, советник за Рохинџа во владата на национално единство во сенка на Мјанмар – продолжение на администрацијата соборена со државен удар – во саботата напиша дека Армијата на Аракан им наредила на жителите да го напуштат градот деновите пред нападот. Населението на Бутидаунг се зголеми во последните недели бидејќи жителите на околните села бегаат од борбите.

Неј Сан Лвин од Слободната коалиција Рохинџи – кој успеа да разговара со неколку жители на Бутидаунг – рече дека во 21:30 часот по локално време17. На 10 мај, војниците на армијата Аракан влегле во градот и набргу потоа почнале да палат куќи. Извештаите, исто така, сугерираат дека воздушни напади и артилерија на хунтата го погодиле Бутидаунг истиот ден.

„Ги прашав кој го води горењето. Тие рекоа дека членовите на Армијата на Аракан дошле во градот и почнале да пукаат во воздух и да ги предупредуваат луѓето да излезат од своите куќи или ќе бидат живи запалени“, рече Лвин.

Џон Квинли, директор на групата за човекови права Fortify Rights, рече дека тоа е очигледно уништување на цивилната инфраструктура, вклучително и цивилни домови.

„Во Бутидаунг, хунтата спроведуваше артилериско гранатирање и воздушни напади во изминатите неколку дена, а Армијата на Аракан подметна палење во текот на викендот“, рече Квинли.

Портпаролот на армијата на Аракан, Каинг Ту Ка, во петокот вечерта на Телеграм напиша дека вооружената група „ги евакуира муслиманските заедници во Бутидаунг и им обезбедува храна, засолниште и медицинска нега, вклучително и деца, жени и постари лица“.

Армијата на Аракан негираше дека го запалила градот, пишувајќи во соопштението од 20 мај дека се придржува до нејзините принципи на борба според воениот кодекс на однесување и никогаш не цели на невоени објекти. Ја обвини војската на Мјанмар, заедно со сојузничките милитантни групи Рохинџа – кои ги нарекува „бенгалски терористи“ – за уништување на Бутидаунг.

Армијата тврди дека на 17 мај војската на Мјанмар извршила продолжен воздушен напад врз селото Бутидаунг до полноќ. Во претходното соопштение на армијата на Аракан од крајот на април се вели дека домовите на немуслиманите кои живеат во Бутидаунг биле запалени во нападите на „Бенгалските муслимански терористички групи поддржани од хунтата и други муслимански милитанти неодамна вооружени и обучени од хунтата“.

Фарук, чие семејство беше принудено да избега од пожарот, вели дека армијата на Аракан ги запалила селата и домовите на Рохинџите. Во тоа време немаше активни битки со војската. „Кога мојот семеен дом беше запален, а мајка ми мораше да го напушти селото, немаше борби во Бутидаунг. Таму нема војска, нема база, нема хунта“, рече Фарук.

Тој рече дека војниците на армијата на Аракан ги предупредиле жителите таму да не контактираат со луѓето кои живеат во странство и дека секој што ќе биде фатен со бангладешска СИМ-картичка ќе биде погубен. Неј Сан Лвин тврди дека слушнал извештаи за војници на армијата Аракан како земале пари и мобилни телефони од бегството од Рохинџи: „Тие се плашат дека имаат снимки како ги палат своите куќи.

Во последниве недели, жителите на Бутидаунг беа изложени на зголемено насилство од страна на силите на хунтата, велат групите за човекови права. Сателитските снимки од Planet Labs, добиени од CNN покажуваат дека западните населби биле погодени од пожар во средината на април, а мостот Пан Зин Чаунг – клучна артерија на источниот раб на градот – бил уништен пред подметнувањето пожар во петокот.

Хуманитарните канцеларии на Лекари без граници во градот беа опожарени на 15 април.

„Добиваме извештаи за повеќе од 200 домови кои се изгорени и сведоци сме на илјадници луѓе кои се раселени поради насилството, барајќи засолниште во областа веднаш спроти нашата канцеларија“, рекоа тогаш Лекари без граници.

Вака настана хуманитарна криза во сојузната држава Ракин, каде што жителите бегалци немаат пристап до храна или чиста вода.

„Воопшто нема невладини организации, кој ќе им дели храна? Армијата на Мјанмар го блокираше секој пристап. Тие исто така ги затвораат луѓето во овие села. Не им е дозволено да си одат“, рече Неј Сан Лвин.

Насилството наиде на осуда од групите за човекови права и меѓународната заедница, кои повикуваат на прекин на борбите, заштита на цивилите и испорака на хуманитарна помош за Ракин. Портпаролот на Стејт департментот Метју Милер рече дека САД се длабоко вознемирени од извештаите за зголемено насилство во државата Ракин и предупреди дека постојат ризици од нови злосторства.

„Минатите акти на геноцид и други злосторства против човештвото врз Рохинџите, заедно со историјата на поттикнување на меѓузаеднички тензии во државата Ракин и на други места низ земјата, ја нагласуваат големата опасност за цивилите“, рече Милер.

Владата на национално единство на Мјанмар во вторникот соопшти дека признава дека срамните акции и неуспеси во Мјанмар дозволиле да се извршат ужасни злосторства против малцинските заедници, вклучително и Рохинџите: „Ќе се погрижиме овие злосторства никогаш да не се повторат“.

    

Најново

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ ВО СВОЕТО ПРЕМИЕРСКО ЕКСПОЗЕ: Од она што го дознаваме за состојбите во државата, ситуацијата е рамна на клиничка смрт

Sase Ivanovski

Мицкоски во своето експозе ја нарече државата Македонија, вети дека ќе продолжи поддршката на Украина: Да ја обновиме довербата во институциите и да ја направиме Македонија место на просперитет, правда и надеж за сите

Sase Ivanovski

Пентагон: Употребата на оружје на Украина од САД не е ограничена само на Харков

Sase Ivanovski

Фронтот ќе го брани балансерот со писма до ЕУ и САД

Sase Ivanovski

Грчкото МНР со поддршка и солидарност за Кипар по заканите од Хезболах

Sase Ivanovski

Нови детали за трагедијата во Обровац во која загина дете при експлозија

Sase Ivanovski

Најголема нарачка за муниција за Украина доби германската компанија Рајнметал

Sase Ivanovski

КАДЕ СЕ ПАРИТЕ: БЕЗ ДОБРО СМЕТКОВОДСТВО, НЕМА ДОБРО ДА СЕ ПОЛНИ ДРЖАВНАТА КАСА СО ДАНОЦИ

Sase Ivanovski

(Видео) Деветгодишно момче загина во Бразил во несреќа на тренинг за мото трка

Sase Ivanovski

Нивото на образование на родителите во Германија има големо влијание врз децата

Sase Ivanovski

Аналитичари: По гафот на претседателката, Мицкоски смисли излезна стратегија за името

Sase Ivanovski

Архивата на „Охридско лето“ за првпат предадена во Охридскиот архив

Sase Ivanovski

Директорот на црногорската полиција: Бомбашкиот напад во Цетиње е црвена линија

Sase Ivanovski

(ФОТО) Тревис Скот заврши зад решетки: Раперот предизвикал неред под дејство на алкохол

Sase Ivanovski

Путин од Виетнам: Прашањата со санкциите од трети земји може да се решат

Sase Ivanovski

Подарокот на Путин за Ким голем удар за Западот: Сателитска технологија која им овозможува на неговите проектили да гаѓаат американски бази

Sase Ivanovski

Гутереш повика на нов пристап кон мирот и безбедноста во дигиталниот свет

Sase Ivanovski

Во голем руски напад е оштетена украинска термоцентрала

Sase Ivanovski

ГО ЧУВАШЕ ЧОВЕКОТ ШТО ЈА ПОЧНА КРВАВАТА ВОЈНА МЕЃУ ДВАТА КЛАНА Кој е Драган Рогановиќ, првата жртва на експлозијата во Цетиње?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СП. поткаст: Штетните трендови на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Канцеларијата за човекови права на ОН нотираше 6 израелски напади врз Газа како можни злосторства против човештвото

Sase Ivanovski

Експерти на ОН ги повикаа производителите на оружје да не го снабдуваат Израел

Sase Ivanovski

(Видео) Руските министри избркани од салата за состаноци во Северна Кореја

Sase Ivanovski

Украински војник со митралез собори руски крстосувачки проектил

Sase Ivanovski

ДЗСИ изврши детален надзор во битолската болница каде почина новороденче

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО ХРВАТСКА Чешки туристи настрадаа од заостаната мина, во експлозијата загина дете

Sase Ivanovski

Пресушуваат изворите на Шара, во Тетово пеколно жешко и жедно

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Страшен судир на возови во Чиле – има мртви и повредени

Sase Ivanovski

Поранешен општински советник, член на групата Грчец барал да излезе од притвор – Врховен му ја одби жалбата

Sase Ivanovski

Газа: Во потрага по исчезнати членови на семејствата

Sase Ivanovski

Лажните тврдења за менталното здравје на Бајден повторно ги преплавуваат социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Во пожар во фабрика во градот Шид загина 40-годишник

Sase Ivanovski

Купувате од кинески фабрики и ви треба агент за испорака? Ренк Глобал Логистик, ќе jа прими вашата стока и ќе jа испрати заедно на меґународно ниво за вас по воздушен или морски пат

Sase Ivanovski

Дејан Павлевски: Загубите на вода во Македонија се 62-63 проценти

Sase Ivanovski

Станбени и Деловни простори за продажба во “COSMOPOLITAN”.Комплексот е во финална фаза на изградба

Sase Ivanovski

Како да бидете подготвени за зимата на најдобар можен начин? EkoLife пелетите се вашиот одговор!

Sase Ivanovski

Почина прим. д-р Илија Антоновски, еден од основоположниците на современата медицинска биохемија во Македонија

Sase Ivanovski

Најубавото од Македонија на едно место

Sase Ivanovski

Најактуелно и најсмешно стенд ап дуо на македонската сцена, Тино и Атанас, доаѓа во Simple – Wedding & Events

Sase Ivanovski

Американски крузер спаси 68 мигранти, петмина загинаа во бродска несреќа

Sase Ivanovski

Во Индија над 50 степени Целзиусови, загинаа повеќе од 100 луѓе

Sase Ivanovski

Двојно убиство во Славонски Брод – синот ги убил таткото и мајката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Скапите англиски ѕвезди не успеаја да стигнат до триумф против Данска

Sase Ivanovski

Колку ќе заработи Германија од ЕУРО 2024?

Sase Ivanovski

Путин: Се подготвуваме за сите сценарија, верувам дека Западот ќе го замени Зеленски

Sase Ivanovski

Екстремната десница води на предвремените избори во Франција, велат анкетите

Sase Ivanovski

Груевски: Никогаш не мислев дека мораше да го смениме името

Sase Ivanovski

Micasa skopje, ресторанот со најубавиот поглед кон цело Скопје, незаменлив амбиент дополнет со вкусна храна

Sase Ivanovski

Илир Мета се разведува од сопругата по 26 години брак

Sase Ivanovski

Три пријави стигнале до полицијата – Во Скопје и натаму напади од бездомни кучиња

Sase Ivanovski

(ФОКУС ИНТЕРВЈУ) Бајдевски: Да ја вратиме препознатливоста на социјалдемократските политики!

Sase Ivanovski

МВР со детали за сообраќајката во Автокоманда: Две лица се тешко повредени

Sase Ivanovski

Страотни фотографии од сообраќајката кај Солун во која загина жена од Македонија: Смачкан автомобил, разлетани алишта, пожарникари се борат со несреќата

Sase Ivanovski

Асфалтирана улица во Јака, општина Илинден

Sase Ivanovski

Утре бесплатен паркинг во Центар

Sase Ivanovski

Пешевска: Најавата за политичка криза од страна на ДУИ е поради тоа што тие не можат да се помират со фактот дека се опозиција

Sase Ivanovski

Стефковски: Малиот Матео се врати дома жив и здрав!

Sase Ivanovski

Стојкоски: Најстарата улица во Ѓорче добива целосно нов лик

Sase Ivanovski

Гази Баба доделува 3000 денари за секое идно прваче

Sase Ivanovski

Над 400 основци од Гази Баба заминаа на бесплатен летен камп организиран од општината

Sase Ivanovski

Сите 5.600 основци во Кисела Вода ќе добијат нови бесплатни униформи

Sase Ivanovski

Празничен фолклорен фестивал во Илинден – Се играше најголемото интернационално оро

Sase Ivanovski

ЕУ на 25 јуни ќе ги почне пристапните преговори со Украина и Молдавија

Sase Ivanovski

ЗА ПРВ ПАТ БАЈДЕН МУ ВОДИ НА ТРАМП ВО АНКЕТИТЕ, И ТОА НА АНКЕТА НАРАЧАНА ОД ДЕСНИЧАРСКАТА ФОКС ЊУЗ, ТРАМП СО ЖЕСТОКА РЕАКЦИЈА

Sase Ivanovski

Бојковска: Владата предводена од ВМРО-ДПМНЕ ќе стави посебен акцент на борбата со корупцијата

Sase Ivanovski

Ерменија: Палестина е држава

Sase Ivanovski

Меџити: Нема да играм фудбал со министрите во кабинетот!

Sase Ivanovski

Сообраќајка на патот Прждево -Демир Капија, сообраќајот блокиран и во двата правци

Sase Ivanovski

Запалено возило на скопјанец на кој со закани му барале 80.000 евра

Sase Ivanovski

КИЕЛ Македонија почна со работа во втора фабрика во Тетово

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДАНЕЛА ЌЕ НЕ СКРЕНЕ СИТЕ ДОДЕКА НЕ И ЗАВРШИ МАНДАТОТ: Приватните превозници од понеделник со нова најава за протест – не добиле пари од месец јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВМРО ДПМНЕ побара од советниците од ГРОМ да си дадат оставки поради лошите резултати на парламентарните избори

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Добивме милионска понуда од турска телевизија да се преселиме тројцата од К-15 во Турција со нашите фамилии и да ги правиме скечевите на турски, тоа за жал беше тешко да се изведе и се откажавме

Sase Ivanovski

(ВОДЕО) БУБО КАРОВ: Фирмите се тепаа за да се рекламираат во К-15, од само една емисија правевме по 10 000 евра од реклами

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУБО КАРОВ: Во врвот на популарноста со К-15 правевме до 800 000 евра годишно од реклами и снимање спотови

Sase Ivanovski

Агелер: Нема законска обврска ДУИ да е во влада

Sase Ivanovski

Викендов натпросечно топло, од понеделник краткотраен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

„Европски фронт“ за балансерот: „Вреди“ се слуги на ВМРО-ДПМНЕ и работат на штета на албанските интереси

Sase Ivanovski

Едномесечен притвор за косовски Србин осомничен за напад врз припадници на КФОР во мај 2023-та

Sase Ivanovski

(Видео) Хеликоптер на МВР исфрли над 20 тони вода врз пожар во кичевско

Sase Ivanovski
Вчитувам....