11.8 C
Скопје
05/12/2022 17:58
МАКТЕЛ

СДСМ: Александар Стојкоски, најнеспособниот градоначалник на општина Ѓорче Петров

 

 

Изјава за медиуми, Кристијан Јовановски претседател на ОО СДСМ Ѓорче Петров

  

Почитувани

Измина една година која во локалната историја ќе биде запишана како најнеуспешна за развојот на Ѓорче Петров. Празни страници и лажни ветувања.

Градоначалникот Стојкоски време е да се фати за работа и да се потсети што се вети само пред една година. Да го потестиме, дека веднаш требаше да отпочене со градба на две нови градинки во Урбана Заедница Ѓорче Петров и Стопански Двор, ништо не е започнато.

Наместо да се слика пред депонијата која само ја затрупаа со Арсовска и започнаа градежни зафати без никакви дозволи и документи, да се сврти наоколу и да види Ѓорче како е претворено во една огромна депонија. Да ги засади ветените милион дрвца и да ги врати зелените површини.

Ветуваше дека жителите на руралниот дел ќе добијат уште едно поврзување од населбата Даме Груев до Волково, преку Ново село и Стопански двор, но за жал не закрпи ниту една дупка. По се изгледа дека мисловна именка ќе останат и оние два кружни тека кои ги вети Стојкоски, на западниот влез на општината и крстосницата кај Корзото, кое нема доблест ниту да го одржува.

Празно и лажно ветување е и уредувањето на кејот на Вардар со спортски и рекреативни содржини. Повторно, ништо од тоа! Замислете ова му беа приритетите, а за 12 месеци успеа да реализира едно големо НИШТО, со образложение дека во буџетот нема пари за напредок на Ѓорче.

Но сепак, Стојкоски најде 10 милиони денари за партиски вработувања, а како свој најблизок си го вдоми и старосватот. Нема за субвениции за велоспипеди и тротинети, но има за бајадери, чоколади, пијалоци и патувања. Нема за канализација, водовод и асфалт, но има 100 илјади евра за доопремување на новата општинска зграда и удобна фотеља во новата канцеларија.

Наместо паркови и содржини за спорт, донесе ДУП во Дексион со 50 нови згради. Ветуваше дека приоритет му е образованието и училишната инфраструктура, но единствено што побрза е под присила и закани да ги замени директорите и да постави луѓе од штабот на ДПМНЕ.

Господине Стојкоски, единствено вие сте одговорен за оваа состојба во Ѓорче Петров. За овој срам и регрес што ни се случува. Ѓорчепетровци не заслужуваат ваков третман и бараат нивните пари да завршуваат во проекти, а не за вашите партиски интерси. Убедливо, Ѓорче Петров го има најнеспособниот градоначалник досега.

       

Најново

Потребно е зголемување на признанијата за женските спортови и за успесите на жените во спортот

Sase Ivanovski

Контраспин: Инсистирањето дека Ковачевски „признал“ тајна коалиција со Арсовска е класичен спин

Sase Ivanovski

„Блек фрајдеј“ нема никаква врска со ропството и црнците во Африка

Sase Ivanovski

ВО САД ИМА 2 МИЛИОНА ЕЛЕКТРИЧНИ ВОЗИЛА, ЈА НАМАЛИЛЕ ПОТРОШУВАЧКАТА НА НАФТА ВО САД ЗА САМО 1%

Sase Ivanovski

АКО САКАШ ДА ГРАДИШ Држава (Голда Меир) – Да се изедначи корупцијата со предавство, а корумпираните со предавници, до седмо колено

Sase Ivanovski

НА АМЕРИКАНЦИТЕ ВЕЌЕ НЕ ИМ СЕ РАБОТИ-ПРОДУКТИВНОСТА ПАДНА НА РЕКОРДНО НИСКО НИВО

Sase Ivanovski

Бесими на билатерален скрининг со ЕУ – Редовниот дијалог со ЕК придонес за насочување на капацитетите кон најприоритетните реформи

Sase Ivanovski

Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика

Sase Ivanovski

Маричиќ: Со политичка волја и конкретни чекори од ЕУ, интеграција на регионот е реална

Sase Ivanovski

ИНДИСКАТА ЕМИГРАЦИЈА ПРАТИ РЕКОРДНИ 100 МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ ДОМА ВО ИНДИЈА,РЕКОРД МЕЃУ ЗЕМЈИТЕ ВО СВЕТОТ

Sase Ivanovski

УКРАИНЦИТЕ УНИШТИЈА ДВА ВОЕНИ АЕРОДРОМИ БЛИЗУ МОСКВА ОД КАДЕ СО МЕСЕЦИ ПОЛЕТУВААТ ТЕШКИ БОМБАРДЕРИ КОИ ЈА ПРАВАТ ПЕПЕЛ УКРАИНА

Sase Ivanovski

ЕКСКЛУЗИВНО: ДАЛИ Е ОВА НОВАТА ХАЦИЕНДА НА МИЦКОСКИ НА ВОДНО?!

Sase Ivanovski

ЌЕ ГО БЛОКИРАМЕ СКОПЈЕ ДОДЕКА АРСОВСКА НЕ НИ ПЛАТИ, РЕЧЕ ЛЕНИН ЈОВАНОВСКИ ОД „СЛОБОДА ПРЕВОЗ“

Sase Ivanovski

Како е можно членство во ЕУ според Маричиќ?

Sase Ivanovski

Новата претседателка на Судскиот совет: Не сум била член на СДСМ – Сите ние сме симпатизери на политички партии

Sase Ivanovski

Поради најавено уништување на свињи – жителите излегоа на протест и го блокираа патот

Sase Ivanovski

Холандија и Австрија ако продолжат да не блокираат во Шенген

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО ДА НАПРАВИТЕ ПЛАН ЗА ЗАШТЕДА НА ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА?

Sase Ivanovski

ЕВЕ КОЈ НАЈМНОГУ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ ВО СВЕТОТ – една држава држи 51 отсто од вкупната продажба

Sase Ivanovski

„Ако сум се самоубил, тоа не е реално“: Илон Маск порачува и предупредува

Sase Ivanovski

Киев бесен на Макрон, бара гаранции за Москва, на светот му треба зашита од Русија

Sase Ivanovski

Саудискиот претолонаследник ќе искешира 500 милиони долари во „Credit Suisse“

Sase Ivanovski

ОТКРИЕН ГОЛЕМ РУСКИ ГРАБЕЖ?! Украина оштетена за неколку милијарди долари, НАСА ги има докази

Sase Ivanovski

Царинска управа: Доделено одобрение за ОЕО на најголемиот производител на сувомеснати производи „Пекабеско“

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Сите значајни позиции од кои зависи функционирањето на ЈСП вклучително и генералниот директор се пополнети од луѓе на Ковачевски, тие ја прават набавката за нафта од 27 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Панова: Избраната претседателката на Судскиот совет Дамевска е партиски активист и поранешен член на партиска комисија на СДС

Sase Ivanovski

Приведен крадец во Штип, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Бектеши и директорот на ЕСМ Ковачевски: Ги превземаме сите мерки да нема зголемување на цената на струјата за домаќинствата следната година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДО 800 КИЛОМЕТРИ НА ЕДНО ПОЛНЕЊЕ, ПОИСПЛАТЛИВО ОД ДИЗЕЛ Тесла го претстави својот Семи Трак камион

Sase Ivanovski

ЊУЈОРК ВО БИТОЛА Битолчани се дружеа со винарите во бруклински амбиент

Sase Ivanovski

„БОЖЈО ЧУДО Е ШТО НЕ БРОИМЕ ЖРТВИ“ Инцидент на стадионот во Аеродром – летале камења, заиграле ножеви

Sase Ivanovski

СТОКМЕНИ 30,8 МИЛИОНИ ЕВРА ЗА ГРЕЕЊЕ ДО 1. ФЕВРУАРИ За декември е обезбеден природен гас за сите топлани, вели директорот на ЕСМ

Sase Ivanovski

Спасовски за протестот на приватните превозници: Граѓаните да не бидат заложници!

Sase Ivanovski

Љубица Исмаил за пензионирањето на лекарите: Ова е политичко безумие, колеж на интелектуалци

Sase Ivanovski

По спектакуларниот концерт, ДНК се заблагодари за поддршката

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Изјава за медиуми на СДСМ, Љубица Јанчева, координаторка на советничката група на СДСМ и коалицијата во Советот на Град Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Мавровски: Директорот на битолскиот затвор Крајовски да си поднесе оставка, затворот е во катастрофална состојба

Sase Ivanovski

СДСМ: Советниците и членовите на УО во ЈСП од ВМРО-ДПМНЕ нека му одговорат на Стоилковски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не трпам директори што не плаќале струја.најчесто тоа е неодговорно и раскалашено

Sase Ivanovski

Ковачевски: ВМРО-ДПМНЕ го заглави Скопје, како што 11 години ја заглавуваа Македонија

Sase Ivanovski

НЕ ЗАПИРАЈТЕ СО УЧЕЊЕ: Онлајн можете да совладате вештини кои се чекор кон подобро утре

Sase Ivanovski

ИЗРАЕЛСКАТА НЕКСТФЕРМ ЈА ИЗБРА БИТОЛА: Во Македонија ќе се произведува вегански протеин

Sase Ivanovski

Трансформаторот за РЕК Битола заглави, ЕСМ го испраќа комерцијалниот директор во Турција

Sase Ivanovski

БЛОКИРАНИ КРСТОСНИЦИ ВО БЕРЛИН И ВО МИНХЕН Климатските активисти останаа залепени на најпрометните патишта

Sase Ivanovski

УСТАВНИОТ СУД ПРЕСЕЧЕ ЗА РАБОТНАТА НЕДЕЛА Сепак, разговорите со Владата треба да продолжат, смета Стопанската комора

Sase Ivanovski

СЕ ЗАКАНИЛЕ ОД АМЕРИКА Спасовски вели дека е тешко да се обезбедат докази за дојавите за бомби

Sase Ivanovski

СИТЕ ПОЛНОЛЕТНИ ДО 30 ГОДИНИ ДА БИДАТ ОБУЧЕНИ Србија размислува за целосно враќање на задолжителниот воен рок

Sase Ivanovski

РУСКОВСКА СО ЗАКАНИ ИЗВЛЕКЛА ЗДРАВСТВЕНИ ПОДАТОЦИ ЗА ОБВИНЕТ? Што содржи кривичната пријава против јавната обвинителка?

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ: Во посета на Ристо Донев, лице со церебрална парализа и со импресивен ум, носител на титулата интернационален мајстор во дописен шах

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: КОГА ВОЗОВИТЕ ЌЕ СТИВНАТ! Железница ќе остане без струја и без линии, можна е приватизација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СКАНДАЛ ВО ШТИП: СЕКРЕТАРОТ ВО ОПШТИНАТА, ДЕСНА РАКА НА ГРАДОНАЧАЛНИКОТ ЈОРДАНОВ, ГРАДИ ДИВОГРАДБА НА ВРВ НА ЗГРАДА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Презентиран предлог Буџетот за земјоделство за 2023, историски најголем буџет со фокус на стабилно и зголемено производство на храна

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Тоа што Скопје е блокирано е заради тендерите на Ковачевски и Арсовска, наместо попуст за ЈСП има провизии за луѓе околу тајната коалиција

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖАРЕ „ПУКА КОЗМЕТИКА“ ГОВОРИ ЗА ТЕПАЧКАТА ВО ХЕЛИУМ! – ПОСКАПУВАЊЕТО НА ЏОИНТОТ ЈА РАСИПА МЛАДИНАТА

Sase Ivanovski

Петровска – Ларсон Џеин: Со Шведска во НАТО, евроатлантската област ќе биде посигурна и побезбедна

Sase Ivanovski

Герасимовски: Со здравата и правилна исхрана ги поттикнуваме здравите навики кај децата

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасовски: Одличната соработка и партнерството продолжуваат, вредна германска донација за квалитативно зголемување на капацитетите на граничната полиција

Sase Ivanovski

Ковачевски и Николовски во ОУ „Ј.Х. Песталоци“ по повод реализацијата на проектот „Здрава ужинка за секој ученик“

Sase Ivanovski

Царината ги дигитализира тренинзите – виртуелна реалност во обуките на цариниците

Sase Ivanovski

Заврши пријавувањето за субвенциониран студентски оброк

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Трипуновски: Со буџетот за 2023 не се решава проблемот со откупот, народот плаќа храна поскапа и за 50%, а родот на земјоделците скапува на нивите

Sase Ivanovski

БОМБА НА БЕКТЕШИ: ПОРАДИ НЕКАДАРНИ ДИРЕКТОРИ, ПОЛОВИНА ОД УЧИЛИШТАТА И ЈАВНИТЕ ЛОКАЛНИ ПРЕТПРИЈАТИЈА НЕ АПЛИЦИРАЛЕ ЗА СУБВЕНЦИОНИРАНА СТРУЈА, СЕГА ОПШТИНИТЕ ЌЕ ИМААТ МИЛИОНИ ЕВРА ШТЕТА

Sase Ivanovski

Општина Гостивар организираше работилница по повод Меѓународниот ден на лицата со посебни потреби

Sase Ivanovski

Немаше доверба ниту пријателство: Лепа Брена за врската со семејството на Новак Ѓоковиќ!

Sase Ivanovski

Маја живеела со познат тајкун со цигари, а ја нашле со прострелна рана во куќата во која живееле

Sase Ivanovski

Како Марија Шерифовиќ одби да ѝ биде ментор на трансродова натпреваруачка

Sase Ivanovski

Анастасија Ражнатовиќ повеќе не сака да пее?

Sase Ivanovski

Кевин Спејси обвинет за уште седум нови сексуални напади во Велика Британија

Sase Ivanovski

Еден повреден од експлозија на писмо – бомба во Украинската амбасада во Мадрид

Sase Ivanovski

Емили Ратајковски: Сексуалноста варира

Sase Ivanovski

УСТАВНИ ИЗМЕНИ/Халили: Мицкоски нема да може да го издржи меѓународниот притисок

Sase Ivanovski

Ковачевски: За хаосот во Скопје се одговорни ВМРО-ДПМНЕ и Мицкоски

Sase Ivanovski

Државата ќе ги покрие долговите за струја кај институциите кои имаат причини за тоа, Ковачевски се чуди како можеле директорите со години да не плаќаат сметки

Sase Ivanovski

Почина поранeшниот пратеник Сашко Костов од Кочани

Sase Ivanovski

Приватните превозници ноќта ќе ја поминат на улица, Арсовска ги игнорира

Sase Ivanovski

Ќе се прави чистка: Ескобар најавува дека ќе ги санкционираат корумпираните функционери на Балканот, треба да се тргнат од одговорни функции

Sase Ivanovski

Полиција ја чува Арсовска додека превозниците блокираат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА БЕКТЕШИ: ИМА ДОМАЌИНСТВА КОИ ТРОШАТ ПО 30-40 МЕГАВАТИ СТРУЈА МЕСЕЧНО, ТИЕ ЌЕ ПЛАЌААТ БЕРЗАНСКИ ЦЕНИ А НЕ СУБВЕНЦИОНИРАНИ ЦЕНИ

Sase Ivanovski

Еко-свест: Од оваа криза треба да научиме дека е крајно време за енергетска транзиција на државата

Sase Ivanovski

Leave a Comment