-4.2 C
Скопје
07/02/2023 03:50
МАКТЕЛ

   

СЕ ОСТВАРУВА СОНОТ НА НИКОЛА ТЕСЛА: АМЕРИКАНСКА СТАРТАП КОМПАНИЈА ВЕТУВА ПРЕНОС НА СТРУЈА БЕЖИЧНО?!

     

REDWOOD CITY, Calif. (Reuters) – Reach Power Inc, a Silicon Valley startup that beams electricity wirelessly, said on Friday it had raised $30 million in a funding round that will help it commercialize its products.While big-dish antennas with high-power sources have been used to demonstrate similar technology in the past, Chris Davlantes, Reach founder and CEO said the recent development of high-power antennas that can precisely focus beams of energy, and software improvements for control have made it possible to create effective wireless power transmission systems.In a demonstration for Reuters, Davlantes connected a radio with no batteries to an antenna-based wireless power receiver that turned on the radio as far as 25 feet (7.6 meters) from the power transmitter.Asked about the safety of shooting stronger beams of electricity, Dalvantes said the systems can detect objects and switch off or route around them. “We always guarantee when you’re around one of our systems, you’re getting exposure that meets the same limits as all of the cellphones,” he said.

  

Reach has signed a contract with the U.S. Defense Department for prototypes that can combine multiple energy-beaming modules for stronger power transmission or longer ranges, he said.Reach has also designed a power chip that can emit and receive waves carrying electricity that will be used in commercial products the company plans to ship in the first quarter. Initial customers include manufacturers and logistics companies using robots and autonomous vehicles.”Reach will do for power what Wi-Fi did for access to the Internet – cut the cord,” said Matt Ocko, co-founder of DCVC, which led this round of funding. He said there are a handful of other startups in the field but none can match Reach’s “combination of power, distance, scalability, power efficiency, safety and cost-effectiveness.”

 

 

Најново

Сите за правично судење“: Тимското испитувањето на супервештаците за „Ласкарци“ е спротивно на ЗКП

Sase Ivanovski

ХПВ вакцината е безбедна и не предизвикува стерилитет

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЖИТЕЛКА НА ШТИП: НУЖДА ВРШИМЕ ВО КАНТИ, НЕМАМЕ КАНАЛИЗАЦИЈА

Sase Ivanovski

СТИЛ НА ДЕНОТ: ХЕРИ СТАЈЛС

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО БУБАЛИЦА ПРАВИ СКАРА

Sase Ivanovski

Нацевска : Се отвара пазарот на платежни услуги, ќе се зголеми конкурентноста и ќе се намалат надоместоците

Sase Ivanovski

ДОНЕВ: Ќе им простиме на Македонците, нема да го прекинеме дијалогот, во кој Бугарија покажа и докажа дека е целосно позитивна

Sase Ivanovski

Битиќи: Системски се решаваат проблемите во инфраструктурата, за разлика од претходната власт која имаше паралелен систем

Sase Ivanovski

Не смее да нема терапија за болните од рак, порача сопругата на претседателот

Sase Ivanovski

ПОСЛЕ ЗЕМЈОТРЕСОТ ОД 1963-ТА ВО СКОПЈЕ, ВО МАКЕДОНИЈА ЗГРАДИТЕ СЕ ГРАДАТ ДА МОЖАТ ДА ИЗДРЖАТ ЗЕМЈОТРЕС КАКО ВО ТУРЦИЈА: Во Македонија се случил еден од најсилните земјотреси во Европа, во Пехчевско-Кресненскиот регион, со магнитуда 7.8 во 1904г

Sase Ivanovski

Црни прогнози на СЗО: Бројот на жртвите во Турција и Сирија може да биде над 20 000?!

Sase Ivanovski

Битиќи: Во март ќе се покачат минималната плата и пензиите

Sase Ivanovski

СТРАВОТ ОД СТАРЕЕЊЕТО ЗА НЕКОИ ЛУЃЕ Е НА НИВО НА ШИЗОФРЕНИЈА

Sase Ivanovski

Муртезани: СДСМ нуди ресори кои ѝ припаѓаат на Алтернативa

Sase Ivanovski

САД го поздравија мирното чествување на 4 февруари и напорите за деескалација на реториката меѓу Скопје и Софија

Sase Ivanovski

Најнов биланс: Во земјотресите во Турција и Сирија загинале над 3.000 луѓе, најмалку 15.500 повредени

Sase Ivanovski

ИК на ВМРО-ДПМНЕ: Односите на Македонија со Бугарија никогаш не биле полоши, власта тоне во корупција, а народот никогаш не живеел полошо. На седницата се донесени и кадрови одлуки

Sase Ivanovski

ДА СТАВИМЕ ЦРТА НА ПИНГ-ПОНГ ДИСКУСИЈАТА СО БУГАРИЈА Османи повикува да се вратиме на позитивниот дијалог

Sase Ivanovski

Приватните превозници по денешната средба со градоначалнилката на Скопје Данела Арсовска најавија дека многу бргу ќе се вратат да сообраќаат по скопските улици

Sase Ivanovski

Битиќи потврди: Ќе се увезуваат работници од странство

Sase Ivanovski

МАЛЕСКИ: Како дете бев сведок како Албански граничар по грешка се застрела сам себе во чамец – Доколку сакаме да и се придружиме на заедницата на демократски држави кои не војуваат меѓу себе, ние на Балканот мораме да ги разоружаме нашите умови

Sase Ivanovski

Сопругата на претседателот учествуваше на панел дискусијата “Пристап до третман и до услуги за рано детектирање”

Sase Ivanovski

ГАРЕВСКИ: Бидете спокојни, градбите во Македонија се сигурни, особено оние од последните десетина години

Sase Ivanovski

Зеленски со легендарна изјава: Сочувствуваме со пријателскиот турски народ, Украина е подготвена да ѝ ја обезбеди потребната помош на Турција

Sase Ivanovski

Бајден одобри итен пакет помош од САД за Турција

Sase Ivanovski

Турските студенти во Македонија поставија шатор за собирање донации на плоштадот Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Филип Петровски ги пофали Спасовски и МВР: Многу добро беше испланиран тој ден од страна на МВР

Sase Ivanovski

Ердоган прогласи седумдневна национална жалост

Sase Ivanovski

Ангелов: Ковачевски нè информираше дека Алијанса најверојатно ќе влезе во Владата

Sase Ivanovski

Мицевски: Дали новото мнозинство за 10 месеци ќе направи нешто реално за граѓаните, освен грабање на функции

Sase Ivanovski

Се засилуваат про-Кремљ дезинформациите: Сите освен Русија се „нацисти“!

Sase Ivanovski

ПУТИН СПРОВЕДУВА СТАЛИНИСТИЧКИ ЧИСТКИ ВО РУСИЈА – РУСКА БЛОГЕРКА ДОБИ 9 ГОДИНИ ЗАТВОР Напишала дека руските војници уриваат градови во Украина

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА СЕ МОБИЛИЗИРА Не чекајте политичарите да се организираат, еве како може секој од нас да помогне!

Sase Ivanovski

Вонредна седница на Владата: Помош од 6 милиони денари, спасувачи, персонал, опрема, лекови за Турција

Sase Ivanovski

Мицевски: Нема пазар со уставобранителите за уставни измени

Sase Ivanovski

Драматична потрага по голманот: „Ја извлековме сопругата од урнатините, него го нема…“

Sase Ivanovski

КУМАНОВО: Започна кампањата „Учи паметно, работи стручно“ за промоција на средното стручно образование и креирање на уписната политика за идната учебна година

Sase Ivanovski

ОСМАНИ: Почетокот на преговорите со ЕУ ги дава првите резултати – Европската комисија денес предложи да се обезбедат 100 милиони евра макрофинансиска помош во форма на заеми за Северна Македонија

Sase Ivanovski

Градоначалникот Арбен Таравари се сретна со претставници на Дирекцијата за заштита и спасување

Tamara Ivanovska

СПАСОВСКИ: На средба со претставници на Командно-оперативниот центар, упатив честитки и благодарност на сите припадници на МВР за максимално професионално завршената работа

Sase Ivanovski

Вонредна владина седница: Северна Македонија испраќа итна помош во Турција по катастрофалниот земјотрес; Одлуки и за заштита на граѓаните од Северна Македонија во погодените подрачја – нема жртви и повредени

Sase Ivanovski

Преговорите со ЕУ ќе ги отстранат сите пречки во областа на трговијата, започна билатералниот состанок за Поглавје 1

Tamara Ivanovska

38 санкции за непрописно вградени фолии

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Задоволните вработени ја создаваат успешната приказна на врвните компании

Tamara Ivanovska

СДСМ: Советничката група на СДСМ и коалицијата поднесе барање за свикување итна седница на Советот на Град Скопје за помош на настраданите во земјотресите во Турција

Tamara Ivanovska

Милошоски: Власта промовира европеизација, а склучува договори за енергетика само за провизии и профити со фирми на руски олигарси

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Горат гасоводи во Турција

Sase Ivanovski

МТСП: Списоците на корисници на финансиска поддршка објавени на веб страната на Министерството за труд и социјална политика 

Sase Ivanovski

МНР: АМБАСАДАТА ВО АНКАРА СО КОМБЕ ЌЕ ГИ ЗЕМЕ ДЕВЕТТЕ УЧЕНИЦИ ОД ГОСТИВАР И ТЕТОВО КОИ СЕ ВО ПОГОДЕНОТО ПОДРАЧЈЕ И ЌЕ ГИ ОДНЕСЕ НА БЕЗБЕДНА ЛОКАЦИЈА

Sase Ivanovski

Ковачевски – ОБСЕ „Квинта“ амбасадори: Северна Македонија е позитивен пример за како низ дијалог се наоѓаат решенија кои водат кон стабилност и просперитет

Sase Ivanovski

Пожарникари од Струмица заминуваат да помогнат на настраданите од земјотресот во Турција

Sase Ivanovski

Ѓорчев: Невидено иселување на учениците, ова се новите деца бегалци од фијаското на власта

Tamara Ivanovska

Приведен крадец од Кочани, фатен на дело

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ТРЕТ ЗЕМЈОТРЕС ЈА ПОГОДИ ТУРЦИЈА: ЦЕЛИ КВАРТОВИ СЕ СРАМНЕТИ СО ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

ФИНКИ и Факултетот за физичка култура ќе продолжат да се градат годинава, но не во барокен стил

Sase Ivanovski

Претседателот Пендаровски ги прими амбасадорите на САД, Обединетото Кралство, Германија, Италија и Франција при ОБСЕ и амбасадорите на ОБСЕ и на САД во Северна Македонија

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ДВАЈЦА БУГАРИ ПО ПОСЕТА ВО МАКЕДОНИЈА: Народот не не мрази нас Бугарите, има гнев кон Бугарија како држава, треба да престанеме да ги навредуваме, штом Љубчо Ѓеорѓиевски ни вели дека грешиме во односот со Македонците, значи ептен ја оплескавме

Sase Ivanovski

Произведени 20.926 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

(Вознемирувачки видеа) Апокалипса во Турција: Целиот град срамнет со земја, крици за помош, очај и плач низ улиците

Sase Ivanovski

Како лошата семејна атмосфера го нарушува течниот говор кај детето? Сѐ за пелтечењето со м-р Светлана Трнинкова

Sase Ivanovski

Државната секретарка Несторовска присуствува на регионална конференција: „Сузбивање на трговијата со луѓе и криумчарење на мигранти во регионот на Западен Балкан“

Sase Ivanovski

Бесими: Макрофинансиска поддршка од 100 милиони евра од ЕУ за РС Македонија како поддршка на политиките во време на криза

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ахмети и Ковачевски со криминал и во спортот, Наумче Мојсовски по сомнение за малверзации од милијарда денари, оставка веднаш

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Пендаровски со констатација: Односите меѓу Македонија и Бугарија се влошуваат

Sase Ivanovski

ДОМ: Борбата против корупцијата мора да биде врвен приоритет!

Tamara Ivanovska

Општина Гази Баба со финансиска помош за настраданото население од земјотресот во Турција и Сирија

Sase Ivanovski

Грција испраќа спасувачки тимови во Турција, во меѓувреме издадено предупредување за цунами во градовите покрај морето во Турција

Sase Ivanovski

Османи: Антисемитизмот не е поразен, потребна промоција на толеранција и недискриминација

Sase Ivanovski

Милошоски: Вакво тензично чествување на Гоце Делчев немало во последните 75 години, тоа е последица на брзоплетиот склучен договор за добрососедство во 2017

Tamara Ivanovska

Јорданов:Градот Штип конечно ќе добие јавен градски превоз, во тек е тендерска постапка за набавување на 6 нови автобуси

Tamara Ivanovska

Славески: Закажана е вонредна седница на Советот на Град Скопје за носење одлука за помош на настраданите од земјотресот во Туркије и Сирија, за во среда, 8 февруари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕКЦИЈА ПО ИСТОРИЈА: КАКО БЕШЕ РАСПАДНАТА УНГАРИЈА ПО ПРВАТА СВЕТСКА ВОЈНА

Sase Ivanovski

Приведен крадец од Кратово, одземеното вратено на сопственикот

Tamara Ivanovska

ПРИВАТНИЦИТЕ МУ СЕ ЗАБЛАГОДАРИЈА НА ЛЕНИН И ЈА ЗЕДОА СУДБИНАТА ВО СВОИ РАЦЕ Данела веднаш ги повика на разговор

Sase Ivanovski

727 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

СЕ НАВИКНАА МИНИСТРИТЕ ДА ГИ ОМАЛОВАЖУВААТ НОВИНАРИТЕ И Беким Сали „одржал лекцијa“ како се известува, реагира ЗНМ

Sase Ivanovski

Брнабиќ им верува на меѓународните партнери за Заедницата на српски општини во Косово

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НОВА ДРАМА НА ПОВИДОК СО БУГАРИЈА: ГРУЕВЦИ СО ДРЖАВНИ ПАРИ СНИМИЛЕ ТВ СЕРИЈА КОЈА ЌЕ ПОЧНЕ ДА СЕ ЕМИТУВА НАСКОРО ВО КОЈА БУГАРИЈА Е ПРИКАЖАНА КАКО САДИСТИЧКА ДРЖАВА

Sase Ivanovski

На Грција и недостигаат 280.000 работници во градежништвото, туризмот и угостителството

Tamara Ivanovska

Ужас од Турција: Цел одбојкарски тим затрупан во хотел по земјотресите

Sase Ivanovski

Leave a Comment