25.8 C
Скопје
20/05/2024 17:46
МАКТЕЛ

  

     

 

Ситуацијата на Блискиот Исток не е закана за Македонија

      

Според податоците со кои располага МНР, во Израел има најмногу 40-50 македонски државјани, меѓу кои и семејствата на дипломатскиот персонал во Тел Авив.

   

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, кој вчера (14.04) донесе одлука за формирање кризен штаб што ќе организира извлекување на македонски државјани од Израел и пошироко, доколку се јави потреба за тоа, упати најостра осуда за масовниот напад на Иран врз Израел кој може да доведе до дополнителна ескалација на состојбите во Блискиот Исток. Доколку не се спречи натамошната крајно негативна динамика, според Османи, таа има потенцијал да се претвори во регионална војна, што директно или индиректно ќе има влијание и надвор од регионот.

 

„Заедно со актуелната агресија на Русија во Украина, уште една сериозна регионална воена криза на Блискиот Исток, може да има драматични импликации за меѓународниот мир и стабилност“, оцени шефот на дипломатијата.Тој повика Претседателот да свика седница на Советот за безбедност, каде би се разгледале можните сценарија од евентуалното ескалирање на состојбата на Блискиот Исток и повторното актуелизирање на балканската мигрантска рута.

   

     

Од кабинетот на шефот на државата за ТВ Телма изјавиле дека состојбата се следи, а претседателот е во постојана комуникација со партнерите во НАТО.„Состојбата се следи внимателно, а во моментов се проценува дека нема безбедносна закана за Северна Македонија. Доколку се донесе одлука за свикување на седница на Советот за безбедност, јавноста ќе биде навремено информирана“, навеле од Кабинетот на претседателот на државата.

Советот на амбасадори ја следи ситуацијата

Вчера со соопштение се огласи единствено Советот на амбасадори, кој информираше дека внимателно ја следи состојбата на Блискиот Исток во поглед на војната меѓу Хамас и Израел и настаните кои следеа по нападот на Хамас, постојаните напади на израелската армија на цели во територијата на Газа и меѓународните импликации кои ги предизвикаа тие воени акции, од кои, најмногу страдаат невини граѓани, економијата и мирот во регионот, но и во целиот свет. „Советот на амбасадори го поддржува македонското Министерство за надворешни работи за акциите што ги презема за заштита и организацијата за враќање на македонските граѓани од кризните територии“, се вели во соопштението од оваа организација.

Советот на амбасадори ја поздрави согласноста за итна седница на Советот на безбедност на ОН за разгледување на состојбата и заземање ставови во полза на мирот, што значи во полза на дипломатско наоѓање начин за излез од кризната состојба.Оттаму сметаат дека сите релевантни домашни партии и учесници во кампањи за претстојните претседателски и парламентарни избори треба во поглед на грижата за граѓаните и преземањето на конкретни акции во вакви и слични ситуации да ги усогласуваат ставовите соодветно со донесените одлуки во Собранието и обврските кои произлегуваат од членството во НАТО и продолжување на преговорите за полноправно членство во ЕУ.

Блиски Исток | Појас Газа
Од Кабинетот на шефот на државата велат – состојбата се следи, во моментов нема безбедносна закана за Северна Македонија (фото: Појас Газа, март 2024)Фотографија: Mahmoud Issa/REUTERS

Колку е блиску Блискиот Исток?

Партиите и кандидатите вчерашниот ден од кампањата доминантно го поминаа во лични преметки и препукувања околу внатрешнополитичките состојби во земјата. Освен Бујар Османи, кој од позиција на актуелен шеф на дипломатијата говреше за импликациите од ескалација на насилството, на темата се осврнаа и двајца претседателски кандидати.„Го осудуваме овој напад како што ги осудивме и претходните, и како што ќе ги осудиме и евентуалните следни одмазднички напади кои се најавуваат“, рече министерот Османи.

„Насилството раѓа насилство, а овој повторувачки круг на одмазда неповратно ја ескалира состојбата во регионот, која многу лесно може да се прошири; повикуваме на итно стопирање на сите насилства, затоа што ако сега не се прекине со насилството од одмазда, состојбата наскоро ќе ја помине точката од која враќање назад – нема“, порача Османи.

Тој се осврна и на многу тешката ситуација на цивилното население во Газа, нагласувајќи дека „Израел сноси своја одговорност за страдањата на цивилите, што ние принципиелно го осудуваме“.„Живееме во едно тешко време и многу е битно кој ќе биде врховен командант на вооружените сили на Република Македонија“, повика од Прилеп кандидатот за претседател, Стевчо Јакимовски.

„На 1.200 километри јужно од нас и на 1.200 километри северно од нас се одвиваат страшни војни (…) Мојот апел како иден претседател на Република Македонија веднаш да се набавува оружје и муниција, веднаш да се зголеми сточниот фонд и производството на храна, да работи конзервната индустрија, да се обезбеди храна за живината за целата стока, затоа што ако дојде до една сериозна војна на тло на Европа, тоа значи дека ќе бидат затворени сите граници, ќе се запре извозот од секоја држава и ќе дојдеме во многу слична ситуација како онаа кога беше Ковид-кризата. Одговорни субјекти, одговорен претседател на Република Македонија мора да ги има  предвид сите овие аспекти и мора државата да ја подготви за евентуално најлошото сценарио“, порача Јакимовски од Прилеп.

Кандидатката за претседателка, Билјана Ванковска, на средби со граѓаните дојде нагрната со палестинска кефија.„Намерно сум нагрната со оваа палестинска кефија, која е мојата политичка изјава. Јас сум запрепастена дека претседателски кандидати кои се борат за првата позиција во државата, кој треба да се грижи за безбедноста и надворешната политика, досега не изразија ниту еден збор за солидарност со палестинскиот народ и против геноцидот што се случува во Газа“ рече Ванковска.(dw)

    

Најново

Лажна реклама за чај ги злоупотребува аналитичарот Петар Арсовки и доктор Драган Даниловски

Sase Ivanovski

Во недела ќе биде врачена наградата „Роман на годината“

Sase Ivanovski

Недоследно е по 2016 година ДУИ да зборува за волјата на граѓаните

Sase Ivanovski

Петровска размислува да се кандидира за претседател на СДСМ

Sase Ivanovski

СДК: УКРАИНСКИ ТРАНСПОРТЕН АВИОН СЕКОЈ ДЕН СЛЕТУВА ВО СКОПЈЕ, МАКЕДОНИЈА Е ПЕТТИ НАЈГОЛЕМ ДОНАТОР НА ОРУЖЈЕ ВО УКРАИНА СПОРЕД ПРОЦЕНТ НА БДП

Sase Ivanovski

Акција за мерење на крвен притисок и гликемија утре во Градски парк

Sase Ivanovski

Кој беше Ебрахим Раиси – ултраконзервативец и отворен поддржувач на моралната полиција

Sase Ivanovski

Мухамед Мокбар ќе го замени Раиси до изборите, тој е потпретседател 23 години

Sase Ivanovski

„ПАГАНИНИ НА ГИТАРАТА“ ЈА ВООДУШЕВИ БЕЛГРАДСКАТА ПУБЛИКА Младиот Марцин го покажа својот раскошен талент

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Спасувачките екипи ги извлекоа телата на жртвите во хеликоптерската несреќа во Иран

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа е меѓународен, не се менува и ревидира еднострано

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) И Србите не се зафркаваат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БРАКОТ ДЕНЕСКА ПОГЛЕДНАТ ОД ПЕРСПЕКТИВА НА МАЖИТЕ

Sase Ivanovski

БОШЊАКОВСКИ: Претседателе Пендаровски (Бети и Огнен) благодарност за довербата што ја имавте во мене

Sase Ivanovski

ШОКАНТНО: ПОРАНЕШНИОТ ШЕФ НА КРИВИЧЕН ГО ОПРАВДА НАПАДОТ НАД КАЦАРСКА, СИ ГО БАРАЛА?!?!

Sase Ivanovski

Иранската влада свика итна седница по смртта на претседателот Раиси

Sase Ivanovski

Ахмети: Таен договор Европскиот фронт да не биде втора сила во земјата направен во „црвените подруми“, кој може да влијае врз меѓутеничките односи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОНЕЧНО СТИГНА ОДМАЗДАТА!

Sase Ivanovski

ДА НЕ ТИ СЕ ВЕРУВА НА ДЕНОТ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Први снимки од авионската несреќа во која загина иранскиот претседател: Се изгорело!

Sase Ivanovski

Приведен 35-годишен кавадарчанец: Во угостителски објект му се заканувал на градоначалникот Јанчев

Sase Ivanovski

ВНИМАНИЕ ДО ЈАВНОСТА, НОВА ИЗМАМА Владата нема испратено пораки за надомест, граѓаните да не наседнуваат на измамата и да не внесуваат лични податоци на веб страната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДЕВОЈКА ВО ПОРТУГАЛИЈА СЛУЧАЈНО СНИМИ МЕТЕОР

Sase Ivanovski

ВО ПРИВАТНА ПОШТА ВО ТЕТОВО ИМА СТРОГИ ПРАВИЛА

Sase Ivanovski

МАКЕДОНИЈА 2024-ТА ВО ЕДНА СЛИКА

Sase Ivanovski

Кои се другите жртви што загинаа во хеликоптерската несреќа со Раиси

Sase Ivanovski

Израел тврди дека не е вмешан во смртта на Раиси

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател Ебрахим Раиси загина во хеликоптерската несреќа

Sase Ivanovski

АПОКАЛИПТИЧНО ПРЕДУПРЕДУВАЊЕ ЗА ГАЗА Се огласи шефот за хуманитарна помош на Обединетите нации

Sase Ivanovski

УКРАИНА ПРЕФРЛА НОВИ РЕЗЕРВИ ВО ВОВЧАНСК Ќе се повтори ли Бахмут?

Sase Ivanovski

ВИДЕО: Интер ја прослави титулата во Серија А со реми против Лацио

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Руските напаѓачи го крадат имотот на цивилите во регионот Харков

Sase Ivanovski

Медиуми: Украина бара САД да помогнат во идентификување цели во Русија

Sase Ivanovski

Европа најавува нова одбранбена инвестиција кон развој на нов главен борбен тенк

Sase Ivanovski

Истрагата за осомничените за убиството на Вања и Панче заврши, во тек е истрагата за Палчо

Sase Ivanovski

Идентификувана точната локација на падот на хеликоптерот на Раиси

Sase Ivanovski

Велешанец собирал печурки, во коленото му влегол проектил од огнено оружје

Sase Ivanovski

Ален: САД ги охрабруваат лидерите на Северна Македонија да го почитуваат Преспанскиот договор

Sase Ivanovski

Ирански министер: Треба време спасувачите да стигнат до местото каде Раиси „принудно слета“

Sase Ivanovski

Ајатолахот Хамнеи ги повика Иранците да не се грижат за земјата по несреќата на претседателот

Sase Ivanovski

Двајца патници од урнатиот хеликоптер контактирале со спасувачките екипи

Sase Ivanovski

Курти e професионален опозиционер, самиот ќе се собори од власт, вели Рама

Sase Ivanovski

ПОТСЕКРЕТАРКАТА НА СТЕЈД ДЕПАРТМЕНТ: РАЗОЧАРАНИ СМЕ ШТО СИЛЈАНОВСКА ГО КОРИСТЕШЕ СТАРОТО ИМЕ, ЌЕ СЛЕДИМЕ ДАЛИ НОВАТА ВЛАДА ЌЕ ГО ПОЧИТУВА ПРЕСПАНСКИОТ ДОГОВОР

Sase Ivanovski

РК Алкалоид го освои Купот на Македонија

Sase Ivanovski

Дубаи стана рај за светските криминалци

Sase Ivanovski

Сите општини во првиот квартал со доспеани, а неплатени обврски во износ од 56,4 милиони евра

Sase Ivanovski

Хавана синдром: Дали Русија тајно ги напаѓа американските дипломати ширум светот со тајно оружје?!

Sase Ivanovski

Американски воен пилот заврши во затвор поради оддавање на воени тајни на Кина

Sase Ivanovski

ЛУДИЛО: ПАЛЧО ОД ТУРЦИЈА ДОВЛЕЧКАЛ ПЛАЗМА ТЕЛЕВИЗОР ЗА ДА ГЛЕДАЛ ТВ ВО ЗАТВОР?!

Sase Ivanovski

Армијата на САД му додели нов договор на „Lockheed Martin“ за „HIMARS“

Sase Ivanovski

Украина ги модифицира системите за воздушна одбрана од времето на Студената војна

Sase Ivanovski

„Словачка е ранета земја“: Новоизбраниот претседател го осуди обидот за атентат врз премиерот

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ќе водиме принципиелна политика со соседите

Sase Ivanovski

„АХМЕТИ, БИДИ СМИРЕН, ТЕРАЈ РАБОТА“ Вреди му одговори на ДУИ во врска со прегласувањето

Sase Ivanovski

КУРТИ Ѝ ЧЕСТИТАШЕ НА ВРЕДИ „За првпат албанската опозиција освои повеќе од 100.000 гласови“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 600 ФРАНЦУСКИ ЖАНДАРМИ ЈА ПОЧНАА АКЦИЈАТА ВО НОВА КАЛЕДОНИЈА „Пустош, опсада, ова не се подобрува…“

Sase Ivanovski

ПО ПРЕГЛАСУВАЊЕТО ОЧЕКУВАМЕ 62 ПРАТЕНИКА Ќе имаме влада со модерна структура, порача Мицкоски

Sase Ivanovski

СЕ ЧЕКА ИСКАЗОТ НА ПАЛЕВСКИ Обвинителството ги истражило траекториите на сите осомничени во случајот со убиената Вања

Sase Ivanovski

КОСКОСКА СЕ ВРАТИ НА ТРОНОТ, ЛАЗОВ ПРВПАТ ДО ТИТУЛА Претставниците на шаховскиот клуб на „Алкалоид“ станаа државни шампиони

Sase Ivanovski

УТРЕ Е ДЕНОТ Д ЗА ЕКСТРАДИЦИЈА НА АСАНЖ Судот во Лондон ќе пресече дали ќе го пушти обвинетиот во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ВОЗАЧИ ВО ХОЛАНДИЈА СИ ГИ КРИЈАТ КОЛИТЕ СО ИЗОЛИР ТРАКИ Британците ги кршат камерите кои снимаат

Sase Ivanovski

ФИЦО СЕ СЕЌАВА НА СÈ Претседателот на Словачка го посетил премиерот во болница

Sase Ivanovski

ХЕЛИКОПТЕРОТ НА ЛИДЕРОТ НА ИРАН ИМАШЕ ТЕШКО СЛЕТУВАЊЕ Спасувачки тимови тргнаа кон местото на несреќата

Sase Ivanovski

Руската нафтена рафинерија во Краснодар привремено ја прекина работата по украинските напади со дронови

Sase Ivanovski

Мицотакис ја повикува Сиљановска Давкова да избегне „слични незаконски и провокативни“ постапки

Sase Ivanovski

На три европски банки во Русија ќе им биде одземен имотот

Sase Ivanovski

Mакедонски државјанин уапсен во Грција за киднапирање и кражби

Sase Ivanovski

Кој го искара Таравари за изјавите во Приштина. За Телма вели дезинформација била изјавата за 6 министри и спикер. Рано било за договор

Sase Ivanovski

Токсикологија ги исфрли сите отрови на површина, анонимна директорка, скандалозни документи, неподобните мета на отстрел …

Sase Ivanovski

Мицкоски најави двотретинско мнозинство и финансиска бомба

Sase Ivanovski

Коѕијас: Договорот од Преспа храбро го одврза Гордиевиот јазол

Sase Ivanovski

Каселакис до Мицотакис: Ако сметате дека е предавнички, поништете го Договорот од Преспа

Sase Ivanovski

Лидерите на ВЛЕН во Приштина, Курти им честитал за изборниот резултат

Sase Ivanovski

Приведен дилер во Битола за издржување затворска казна

Sase Ivanovski

РЕС е најголем снабдувач со струја на слободниот пазар, објави Регулаторната комисија за енергетика

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Каменуван автобусот на ,,Чкембари“ на излезот на Скопје, повредени се неколку лица

Sase Ivanovski

Таравари за РТК: Во новата влада на Северна Македонија шест министри и претседател на Собранието ќе бидат Албанци

Sase Ivanovski

Фуркан Салиу: Во наредните денови ќе се официјализира коалицијата меѓу ВМРО ДПМНЕ и ВЛЕН

Sase Ivanovski

СИНА АЈКУЛА ТЕШКА 200 КИЛОГРАМИ Е УЛОВЕНА ВО БУДВА Ајкулата ќе биде препарирана и изложена во музеј

Sase Ivanovski

ОСПОРЕНИОТ ЗАКОН ЗА МОБИЛИЗАЦИЈА СТАПИ НА СИЛА Украина ја намали и возраста за одење во војска

Sase Ivanovski
Вчитувам....