19.8 C
Скопје
21/09/2023 23:09
МАКТЕЛ

   

    

СИ КУПУВАЛЕ КУЌИ НА БАХАМИТЕ НА СМЕТКА НА КОМПАНИЈАТА: Шокантни детали за работењето на пропаднатиот крипто-џин

    

Новиот извршен директор на фирмата за трговија со криптовалути FTX, кој го надгледуваше банкротот на Енрон, рече дека никогаш не видел таков „тотален неуспех“ на корпоративната контрола. Во поднесокот до американскиот стечаен суд во округот Делавер, Џон Реј рече дека постои „тотален недостиг на веродостојни финансиски информации“ и изрази голема загриженост. – Од нарушениот интегритет на системот и неисправниот регулаторен надзор во странство, до концентрацијата на контролата во рацете на многу мала група на неискусни, несофистицирани и потенцијално компромитирани поединци, оваа ситуација е без преседан.

   

Реј забележа дека многу компании во групата FTX, особено оние во Антигва и Бахамите, немаат соодветно корпоративно управување и многу никогаш не одржале состаноци на одбори. Групата, исто така, имаше процедурални грешки во управувањето со готовина, вклучувајќи го и отсуството на точен список на банкарски сметки и потписници на сметките. Исто така, недоволно внимание се посветува на кредитната способност на банкарските партнери. Тој се осврна и на користењето на корпоративните средства за плаќање на домови и други работи за вработените.

 

– На Бахамите, како што јас разбирам, корпоративните средства на FTX Group се користеа за купување домови и други лични предмети за вработените и советниците. Нема документација за некои од овие трансакции како заеми и дека одредени имоти се регистрирани на личните имиња на овие вработени и советници во записите на Бахамите, рече тој. Тој додаде дека плаќањата на компанијата биле одобрени „преку онлајн платформа „чет“ каде што разновидна група супервизори одобрувале плаќања со соодветни персонализирани емотикони.

   

     

Извештајот на Реј уследи по поднесоците од бахамските регулатори на FTX во средата, кои заклучија дека „досегашните наоди укажуваат дека можеби биле извршени сериозна измама и лошо управување во компанијата“. Колапсот на компанијата го потресе пазарот на криптовалути и веќе предизвика меѓународни регулаторни истраги и тужба против компанијата и познатите личности кои го промовираа.

Тужбата поднесена во Флорида од адвокатот Адам Московиќ е еден од првите правни акти што ги опфати спортските ѕвезди, актери и шоумени кои промовираа криптовалути и го поддржаа нивниот бум. Покрај именувањето на Банкмен Фрид како првообвинет, во тужбата се вклучени и многу познати имиња за кои се тврди дека „или контролирале, унапредувале, помагале (или) активно учествувале во тргувањето со FTX“, пишува британски Гардијан. Меѓу нив се: комичарот Лери Дејвид; Јапонската тениска ѕвезда Наоми Осака; брачниот пар Жизел Бундшајд и Том Брејди и неговиот колега од НФЛ-ѕвездата Тревор Лоренс; кошаркарите Шекил О’Нил, Стивен Кари, Удонис Хаслем и Голден Стејт Вориорс; потоа бејзбол играчите Шохеи Отани и Дејвид Ортиз; и познатиот инвеститор Кевин О’Лири.

    

Најново

„КОЈ Е СЕГА НЕОНАЦИСТ?“ Средбата на Зеленски со рабините ги разбуди искрите на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Просечната нето-плата во јули се искачила на 36.286 денари

Sase Ivanovski

Ердоган со критика за Западот: Русија не може да се игнорира во договорот за жито!

Sase Ivanovski

Француската полиција уапси француска новинарка поради нејзината приказна од 2021 година во која се тврди дека Египет користел француско разузнавање за цел и убивање цивили

Sase Ivanovski

СДСМ: Го штитиме стандардот, поевтини над 500 прехранбени производи

Sase Ivanovski

СЕГА МИ Е ЈАСНО Е ДЕКА ВОДАТ ОДНАПРЕД ПОДГОТВЕНА КАМПАЊА ПРОТИВ МЕНЕ Груевски за последните изјави на Мицкоски

Sase Ivanovski

БОЛНИЦАТА ВО КУМАНОВО ИМА НОВА ДИРЕКТОРКА Биљана Ивановска ветува квалитетна здравствена грижа за пациентите

Sase Ivanovski

Груевски: Ако вечерва на седница на ЦК зборувате за мене, дозволете ми да се вклучам на видео врска

Sase Ivanovski

Србија ќе бара свикување седница на СБ на ОН поради ситуацијата на Косово

Sase Ivanovski

СОПРУГАТА НА ЃОКОВИЌ ВЕЧЕРВА Е ВО СКОПЈЕ Во Сити Мол ја промовира „Фондацијата Новак”

Sase Ivanovski

СИТЕ ШТО ИЗВРШИЈА АГРЕСИЈА ВРЗ СРБИЈА ЗБОРУВААТ ЗА ТЕРИТОРИЈАЛНИОТ ИНТЕГРИТЕТ НА УКРАИНА Вучиќ вели дека секое насилство е исто

Sase Ivanovski

По Скопје, и официјална Софија го протера рускиот свештеник Васијан

Sase Ivanovski

Германија не ја поддржува иницијативата на Зеленски за одземање на правото на вето на Русија во Советот за безбедност на ОН

Sase Ivanovski

Стефковски: Давам целосна и безрезервна поддршка на претседателот Мицкоски се до конечната победа на парламентарни избори

Sase Ivanovski

Милошоски: ВМРО-ДПМНЕ никогаш не била пообединета како денес

Sase Ivanovski

Клековски: ВМРО-ДПМНЕ е евроатлантско ориентирана, но тоа не значи дека не треба да се заштитат националните интереси

Sase Ivanovski

Аналитичарот Арсовски: На долг рок ќе има борба за превласт во ВМРО-ДПМНЕ!

Sase Ivanovski

Стојаноска до Каевски: СДС е единствена партија, која што наместо на избори, премиер избрала во штаб, на партиски состанок

Sase Ivanovski

Гир со сериозни критики: Промените во Кривичниот законик можат да доведат до зголемување на неказнивоста

Sase Ivanovski

Десет милиони евра поддршка од ЕУ за Македонија за владеење на правото

Sase Ivanovski

RISE повик за апликации: поддршка за младите и социјалното претприемништво

Sase Ivanovski

Во Дојран министерот Бочварски и директорот Закоњшек ја промовираа „Европска недела на мобилност“

Sase Ivanovski

Милошоски: Во ниедна европска земја Кривичен законик не се менува за два дена, а законот за амнестија ВМРО-ДПМНЕ нема да го поддржи

Sase Ivanovski

Русија: Ги евакуиравме Ерменците од Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

60 санкционирани возачи на територијата на СВР Битола

Sase Ivanovski

Саудиска Арабија: Ако Иран набави нуклеарно оружје, мораме и ние

Sase Ivanovski

Приведен 18-годишник од Скопје кој прегази малолетничка со украдено возило па избега, осомничен е за повеќе кривични дела

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на средба со Џасвиндер Каира управен директор во групацијата „Блекстоун”

Sase Ivanovski

Американските затвореници ослободени од Иран слетаа во САД по договорот за размена

Sase Ivanovski

КРЕМЉ И КИЕВ СЕ ПРЕСМЕТУВААТ ВО АФРИКА Новиот „Пригожин“ е назначен, а Украинците стојат зад напад во Судан?

Sase Ivanovski

Стефковски: Ниту една закана нема да ме заплаши, јас компромис со закон нема да правам

Sase Ivanovski

Ковачевски – Олчак: Филип Морис ги зголемува инвестициите во Тутунски комбинат Прилеп, пласман на македонското производство во странство

Sase Ivanovski

ЦК на ВМРО-ДПМНЕ: Го осуетивме планот на власта, продолжуваме обединето и кохезивно!

Sase Ivanovski

Каевски: За Никола Груевски нема да има амнестија и ќе биде уапсен во истиот моментот кога ќе стапне во земјава

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФИРМАТА НА ЗЕТОТ ЗА ЌЕРКА НА АЛИ АХМЕТИ СВРТЕЛА 12 МИЛИОНИ ЕВРА ВО ПРВАТА ГОДИНА ОТКАКО БИЛА ФОРМИРАНА

Sase Ivanovski

Хил за апсењето Срби во Косово: Ќе оставам на другите да заклучат зошто баш сега

Sase Ivanovski

ЦУК: Изгаснати 18 пожари на отворено

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДВЕТЕ ДИВОГРАДБИ НА ПЛАСТИЧАРСКА НАМЕСТО ДА БИДАТ СРУШЕНИ, СЕ ПРИКЛУЧИЈА НА СТРУЈА?!

Sase Ivanovski

Османи: Воената агресија на Русија влијае на севкупната функционалност на ОБСЕ

Sase Ivanovski

Груевски: Марјан Ѓорчев еднаш не ми се јави да ме праша како сум, a Милошоски пред секој нов лидер на партија го напаѓа претходниот

Sase Ivanovski

Петре Шилегов: Ја нема таа политичка цена која СДСМ може да ја прифати за Груевски да биде наш коалиционен партнер

Sase Ivanovski

Шилегов: Жал ми е што не можам да најдам добри зборови за актуелнава градска администрација

Sase Ivanovski

ОЈО бара притвор за скопјанец кој со украдено возило прегазил пешак и избегал

Sase Ivanovski

Османи: Обезбедување практична помош за Украина се додека е потребна

Sase Ivanovski

Студентите да ги подигнат наменските картички за субвенциониран оброк, повика Шаќири

Sase Ivanovski

РУСКИ ДРОН УНИШТИ ТЕЛЕВИЗИСКО ВОЗИЛО ВО ЗАПАРОЖЈЕ Новинарите биле дојдени од Шведска и снимале прилог за украинската контраофанзива

Sase Ivanovski

Жестоки протести во Ереван, демонстрантите го обвинуваат премиерот за договорот со Азербејџан во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

Ердоган: Турција го поддржува Азербејџан во неговите чекори „да го зачува територијалниот интегритет“

Sase Ivanovski

НОВИ ОБВИНУВАЊА ПРОТИВ РАСЕЛ БРЕНД Демнел манекенка по улици, сакал секс со неа

Sase Ivanovski

Дарманен: Франција нема да прифаќа мигранти од италијанскиот остров Лампедуза

Sase Ivanovski

Едногодишно момче починало во градинка во Њујорк: под душекот на кој спиело била пронајдена опасна дрога

Sase Ivanovski

ЕУ денес предлага да се укине ветото во проширувањето

Sase Ivanovski

БОРБИТЕ СТИВНАА Азербејџан прогласи крај на воената операција во Нагорно-Карабах

Sase Ivanovski

МРТОВ ЛИ Е, СЕ ЛЕЧИ ИЛИ САМО СЕ ШЕТА? Гласините за здравјето на Кадиров се сѐ погласни

Sase Ivanovski

Кривична против прилепчанец, измамил жена од Скопје за 23.000 евра

Sase Ivanovski

АКО МИСЛИТЕ ДЕКА ИМА РАСКОЛ, АЈДЕ НА ИЗБОРИ Мицкоски тврди дека во ВМРО-ДПМНЕ постои кохезија како никогаш досега

Sase Ivanovski

Собранието изгласа: ќе се формира анкетна комисија за случајот на Онкологија

Sase Ivanovski

И ХРВАТСКА НЕМА ДА КУПУВА УКРАИНСКО ЖИТО „Тоа е за нашите земјоделци да немаат проблем“

Sase Ivanovski

Двајца кинези се степале во Скопје

Sase Ivanovski

Некој сакал да го удри градоначалникот на Гази Баба со автомобил напаѓачот е приведен

Sase Ivanovski

Маричиќ на средба со Ескобар: САД дејствуваат за напредок на регионот на Западен Балкан

Sase Ivanovski

Илјадници грчки државни службеници штрајкуваат поради измените на законот за работни односи

Sase Ivanovski

ЈА ПРИЗНАЛ ВИНАТА И ДОБИ 2 ГОДИНИ ЗАТВОР ЕДЕН ОД 14-ТЕ ВЕЛЕШАНИ ОБВИНЕТИ ЗА СЕКСУАЛНА ЗЛОУПОТРЕБА НА 15-ГОДИШНО ДЕТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ МУ СЕ ЗАКАНИ НА ГРУЕВСКИ: АКО ОДРАБОТИШ ЗА СДСМ, НЕМА ДА МОЖЕШ НА УЛИЦА ДА ИЗЛЕЗЕШ?!?!

Sase Ivanovski

Украина одбива оружје од Германија – 10 „Леопард“ тенкови не добија дозвола

Sase Ivanovski

Млада лавица оставена покрај пат во Србија, лавовите во Македонија две години не можат да се најдат!

Sase Ivanovski

Јавните претпријатија со потпис се обврзаа дека ќе се борат против корупцијата

Sase Ivanovski

Дури 90 отсто од куќните помошнички во Германија работат на црно

Sase Ivanovski

Јотова: Историјата ни е заедничка – таа може единствено да обединува, а не да разделува

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Марјан Ѓорчев отворено и без ракавици за Никола Груевски

Sase Ivanovski

Гир: Зајакнувањето на владеењето на правото е од суштествена важност земјата да напредува на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Груевски: Членството и раководството да не наседнува на валканата кампања на Мицковски . Немојте да бидете дел од нечесни игри

Sase Ivanovski

Герасимовски: Откажете ги плановите за викендов, ни следи „Маалски фестивал“ во Центар

Sase Ivanovski

ВОЈНАТА ЗАВРШИ, АМА ДОГОВОР ЗА МИР НЕМА Етничките Ерменци и Азербејџан не постигнаа конечен договор за Нагорно Карабах

Sase Ivanovski

Двајца тинејџери ограбиле гостиварец и побегнале

Sase Ivanovski

Работен појадок на министрите за надворешни работи на ПСЈИЕ во Њујорк: ПСЈИЕ е трета важна иницијатива со која Северна Македонија претседава оваа година

Sase Ivanovski

КАЕВСКИ: Мицкоски да одговори за диловите со Груевски и барањата за амнестија

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска: Буџетот за филм ниту е скратен ниту е допрен со ребалансот – имаат доволно средства за обврските, директорот да направи планови за исплати

Sase Ivanovski

203 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

Градоначалникот Димитриевски дел од Меѓународниот управен комитет на Мрежата на силни градови

Sase Ivanovski
Вчитувам....