12.8 C
Скопје
25/04/2024 03:21
МАКТЕЛ

  

     

 

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: СДСМ се откажува од тројца носители заради коалиција со Ахмети и Села?

      

Расположението во ДУИ е и на претседателските и на парламентарните избори да одат самостојно, односно во коалиција со ДПА и партиите на Аријанит Хоџа и на Скендер Реџепи. Сепак, на средбата Ахмети – Ковачевски ќе биде јасно дали е можен заеднички парламентарен настап, откако ДУИ веќе пресече дека ќе има свој претседателски кандидат.

На финалната средба која треба да се одржи до крајот на неделава, лидерот на СДСМ Димитар Ковачевски ќе го убедува лидерот на ДУИ Али Ахмети со заеднички листи да настапат на парламентарните избори и ќе бара поддршка за претседателскиот кандидат на СДСМ во вториот изборен круг, откако стана јасно дека ДУИ ќе излезе со свој кандидат за шеф на државата, вели за „Слободен печат“ висок функционер од СДСМ. Ковачевски не се откажува од „Eвропскиот фронт“ и на одделна средба ќе се види и со Зијадин Села, лидер на дел од Алијанса за Албанците, за заеднички настап на парламентарните избори.Дека неделава ќе има средба меѓу Ковачевски и Ахмети, за конечно владините партнери да утврдат како ќе настапат на двојните избори, потврди и вицепремиерот Артан Груби во гостување на „360 степени“.

   

Според функционерот на СДСМ што нè брифираше, на средбата Ковачевски и Ахмети ќе анализираат што покажуваат анкетите и сондажите и ќе пресечат за изборниот настап. Анализите на СДСМ покажале дека попрагматично е владините партнери да настапат на заеднички листи како Европски фронт, односно дека поради Донтовиот модел на пресметка, тоа ќе им овозможи поголем број пратеници отколку самостојно да одат на изборите.

 

Неофицијално, за да ги придобие ДУИ и Алијанса на Села за заеднички настап, СДСМ е подготвен тројца носители на листи да бидат од партиите на Ахмети и на Села. Ова би значело ДУИ да има носители во Шестата и во Втората изборна единица, а Села да ја добие Петтата изборна единица. Сепак, ова е помалку возможна варијанта, бидејќи, како што вели функционерот, ако во шестката“ не е спорно носител да биде ДУИ, во „петката“ е симптоматично, бидејќи Алијанса на Села има поддршка во Струга и во Кичево, но не и во Битола, Охрид и Ресен. Или, пак, во „двојката“, каде што и на СДСМ и ДУИ им е битно да имаат носители на листи. Оттука првата понуда ќе биде СДСМ, ДУИ и Алијанса на Села да одат со т.н. коносители на листи. СДСМ на избори еднаш веќе одеше со коносители на листи, но од својата партија. Ако за ДУИ и за Алијанса на Села ова е прифатливо, тоа ќе значи дека за секоја изборна единица ќе има двајца носители на листи. На пример, во „шестката“ носител да биде Ахмети, со коносител од СДСМ или од Алијанса. Во кампањата и на митинзите ќе се обраќаат двајцата носители и двајца ќе бидат еднакво застапени на билбордите.

   

     

Што се однесува до претседателскиот кандидат, СДСМ веќе нема да настојува на поддршка од владините партнери уште во првиот изборен круг, но битно им е да обезбедат од Ахмети и од Села гаранции дека нивниот кандидат ќе ја има поддршката во вториот изборен круг. Според тоа, речиси е извесно дека СДСМ на претседателските избори ќе оди со Стево Пендаровски, кој како консензуален кандидат пред пет години ја доби поддршката од ДУИ.

Расположението во ДУИ е и на претседателските и на парламентарните избори да одат самостојно, односно во коалиција со ДПА и партиите на Аријанит Хоџа и на Скендер Реџепи. Сепак, на средбата Ахмети – Ковачевски ќе биде јасно дали е можен заеднички парламентарен настап, откако ДУИ веќе пресече дека ќе има свој претседателски кандидат.

Талат Џафери, Али Ахмети Фото: Фејсбук Џафери

Џафери: Ахмети нема да прифати да биде кандидат

Груби во интервју за „360 степени“ ги потврди информациите на „Слободен печат“ дека сопартијците го убедуваат Ахмети да биде претседателски кандидат. Идејата тој да биде кандидат на ДУИ за шеф на државата е на ДУИ и на гласачите. Според Груби, ДУИ сè уште нема одлука кој ќе биде нивниот кандидат за претседател на државата, бидејќи прашањето не е дискутирано во партиските органи. Тој вели дека убедувањето на Ахмети за кандидат за шеф на државата оди тешко, зашто нивниот лидер сметал дека во политиката не е заради функции, туку заради мисија.

– Идејата е на сите нас, на ДУИ, на гласачите. Државата заслужува Али Ахмети да биде претседател. Го знаете неговиот став: јас сум мисионер, не сум функционер. И пред тој аргумент мора сите да се повлечеме. Но, ако прашате кој било член на ДУИ, кој било гласач на ДУИ, секако дека ќе се определи за Али Ахмети – вели Груби.

И техничкиот премиер Талат Џафери изјави дека смета оти Ахмети нема да прифати да биде кандидат.

– Господинот Ахмети има мисија, а не е претендент за функција, колку што знам. Мислам дека нема да прифати да биде тоа. Неговата мисија е Европа, Европската Унија и си работи на таа мисија. Не мислам дека му е приоритет натпреварување по однос на носењето на која било функција. Да сакал функција, можел да има која било функција во овие 22 години – рече Џафери.

Според Груби, во ДУИ има многу имиња што би можеле да бидат претседателски кандидати, почнувајќи од потпретседатели на партијата, секретарите, ветераните и непартиски членови. Груби смета дека Бујар Османи би можел да биде одличен претседателски кандидат.
Вицепремиерот ја потврди информацијата на „Слободен печат“ дека првичната идеја била сите партии на Албанците да излезат со заеднички непартиски кандидат за шеф на државата, но дека по кандидатурата на лидерот на дел од Алијанса за Албанците Арбен Таравари, таа идеја пропаднала.
Функционери на ДУИ на Фејсбук веќе почнаа кампања за претседателскиот кандидат. Со фотографија на лидерот порачуваат: „Ахмети носи голема вест“.

Ахмети. Фото: Фејсбук

Алијанса на Села сè уште е за самостоен настап на изборите

Од Алијанса на Села за „Слободен печат“ велат дека засега останува на сила одлуката на Централното претседателство за самостоен настап на изборите. Сепак, велат дека се растрчани меѓу базата и дека за изборниот настап ќе одлучи членството. Партијата уште не донела одлука ни дали ќе истрча со свој претседателски кандидат.
Груби ја потврди и информацијата на „Слободен печат“ дека ако ВМРО-ДПНЕ победи на изборите, услов на повеќето партии на Албанците ќе биде прво да се донесат уставните измени, а потоа да се формира влада.

– Разговараме во моментов дека слично како и во 2011 година. Не знам дали се сеќавате, кога некои тешки одлуки се донесоа откако се конституираше Собранието, а пред да се формира владата, како што беше автентичното толкување на Законот за амнестија и Законот за јазици. Истото треба да се повтори и по овие избори – пред да се формира која било влада, да се изгласаат уставните измени – рече Груби.

Тој повтори дека ДУИ има црвени линии од кои нема да отстапи, а тоа се гласањето на уставните измени, како и прифаќање на Охридскиот рамковен договор, Преспанскиот договор и Договорот за добрососедство со Бугарија.

    

Најново

Мицкоски е подготвен да разговара со Таравари за нова Влада – му честитал за резултатот

Sase Ivanovski

МАЈКО МИЛА, ПОТОП: РАЗЛИКАТА МЕЃУ СИЉАНОВСКА И ПЕНДАРОВСКИ СЕ БЛИЖИ ДО 180 000 ГЛАСОВИ?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОКРАЈ СДСМ И ПЕНДАРОВСКИ, ЛЕВИЦА И ВАНКОВСКА СЕ НАЈГОЛЕМИ ЛУЗЕРИ ВЕЧЕРВА – АПАСИЕВ: ВМРО ТОНЕ, НИЕ РАСТЕМЕ?!?!

Sase Ivanovski

И МАКСО СЛАВЕШЕ ВО КУМАНОВО

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ечат македонската химна и народни песни на скопскиот плоштад

Sase Ivanovski

(Фото) Мицкоски ја пееше „Бисер балкански“ со поддржувачите пред партиското седиште

Sase Ivanovski

Мицкоски: Ова е победа на народот., цунамито се крена и им виси на глава, а на 8 мај ќе ги потопи целосно

Sase Ivanovski

КОНЕЧЕН РЕЗУЛТАТ ОД ИЗБОРИТЕ: ВМРО ги изгази СДСМ, ДУИ ги изгази ВРЕДИ, Максо ги изгази Левица, ЕУ веќе станува невозможна мисија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КОВАЧЕВСКИ: ЈА ПРИФАЌАМЕ КАЗНАТА ОД НАРОДОТ, ОВА Е ТЕЖОК УДАР ЗА ЕВРОПСКАТА ПЕРСПЕКТИВА НА ДРЖАВАТА, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ИМАМЕ УШТЕ ДВЕ НЕДЕЛИ БИТКА

Sase Ivanovski

ПЕНДАРОВСКИ ВИНАТА ЈА ПРЕФРЛИ КАЈ КОВАЧЕВСКИ: СДСМ Е ВО ЛОША КОНДИЦИЈА, ЗАТОА Е ВАКВИОТ РЕЗУЛТАТ, ЈАС СЕ ОБИДОВ НЕШТО ДА ПОПРАВАМ НА ТЕРЕН

Sase Ivanovski

Груби очекува над 20 пратеници – Ќе ослободува окупирани општини

Sase Ivanovski

ДИМИТРИЕВСКИ ПОБАРА ОД ПЕНДАРОВСКИ ДА СЕ ОТКАЖЕ ОД ТРКАТА, РАЗЛИКАТА БИЛА ПРЕГОЛЕМА?!

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Се роди третата политичка сила во политичкиот блок

Sase Ivanovski

Касами: „Влен“ е легитимен претставник на Албанците, не е голема разлика во мандати со ДУИ

Sase Ivanovski

ЗОРАН ИВАНОВ: Мнозинството граѓани денеска решија да ја запрат својата Татковина на ЕУ патот но, нели, народот е во прaво и кога греши!!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПЕНДАРОВСКИ: НЕ ОЧЕКУВАВ ВОЛКУ ЛОШ РЕЗУЛТАТ, НО НЕ СЕ ОТКАЖУВАМЕ, ЌЕ СЕ БОРИМЕ ЗА ТОА ВО ШТО СИЛНО ВЕРУВАМЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пендаровски: Од утре е нов ден, почнуваме од нула

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЦКОВСКИ: ВЕТИВ 100 000 РАЗЛИКА, А ЌЕ ПОБЕДИМЕ СО 170 000 РАЗЛИКА! ДЕНЕСКА МАКЕДОНСКИОТ НАРОД ПОКАЖА ДЕКА СИ ЈА САКА ДРЖАВАТА

Sase Ivanovski

ВО ЖИВО: СТЕВО ПЕНДАРОВСКИ ЌЕ ИМ СЕ ОБРАТИ НА ГРАЃАНИТЕ НА ПРЕС КОНФЕРЕНЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ОЧЕКУВАМ ГЛАСАЧИТЕ НА МАКСИМ, ВАНКОВСКА И ТАРАВАРИ ДА ГЛАСААТ ЗА МЕНЕ ЗАТОА ШТО СЕ ОПОЗИЦИОНЕРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски кордон пред штабот на „Вреди“ кај Скендербег, се собираат поддржувачи на ДУИ

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: Не заслужив толку многу гласови, срам ми е што толку многу победив во прв круг

Sase Ivanovski

Јакимовски: Резултатите се далеку од моите очекувања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СИЉАНОВСКА: ГОРДА СУМ, ОВАА ПОБЕДА ЈА ИЗВОЈУВАА НОВИНАРИТЕ И МЕДИУМИТЕ КОИ БЕА ОБЈЕКТИВНИ И ХРАБРИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Со факели и тапани ВМРО-ДПМНЕ слави победа пред палатата „Христо Татарчев“

Sase Ivanovski

ДУИ слави со зурли и тапани во Мала Речица

Sase Ivanovski

ДУИ СЛАВИ ВО ШУТКА, УБЕДЛИВА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ

Sase Ivanovski

Николоски: Силјановска има 140.000 гласови предност, очекувам 61 пратеник за стабилна влада

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ВОДИ СО ОКОЛУ 140 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

70 ГОДИШНА БАБИЧКА ОД КРАТОВСКОТО СЕЛО МУШКОВО ОДЕЛА 3 ЧАСА ПЕШКИ ЗА ДА ГЛАСА!!!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА СЕ ОГЛАСИ: ОДИМЕ НА РАЗЛИКА ОД 150 000 ГЛАСОВИ!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ ПРИЗНА ПОРАЗ И УПАТИ ЧЕСТИТКА ДО СИЉАНОВСКА ЗА УБЕДЛИВОТО ВОДСТВО

Sase Ivanovski

ЗНАМ: Изборите беа делумно фер и демократски

Sase Ivanovski

Ахмети: Оставив трага за нашата евроамериканска ориентација

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПО ПОЛА ИЗБРОЈАНИ ГЛАСОВИ, ВАНКОВСКА ПОЧНА ДА ПЛАЧЕ: Фаворитите се наводно утврдени однапред и тоа ја убива волјата на граѓаните

Sase Ivanovski

НЕВЕРОЈАТНО: МАКСО МУ ДИШЕ ВО ВРАТ НА БУЈАР ОСМАНИ, ИМА ДУПЛО ПОВЕЌЕ ОД ВАНКОВСКА!

Sase Ivanovski

РАСТЕ ПРЕДНОСТА НА СИЉАНОВСКА, СЕГА СЕ ИСКАЧИ НА 120 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

Митрески: Од изборот на граѓаните зависи иднината на државата

Sase Ivanovski

ДИК ИЗЛЕЗЕ СО ПРВИ БРОЈКИ: ОД ОБРАБОТЕНИ 56% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ПО ОБРАБОТЕНИ 50% ИЗБИРАЧКИ МЕСТА, СИЉАНОВСКИ ВОДИ СО НАД 100 000 ГЛАСОВИ РАЗЛИКА!

Sase Ivanovski

Силјановска-Давкова 44,63%, Пендаровски 19,13% – први неофицијални резултати од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

ПОТОП: СИЉАНОВСКА ЗАСЕГА ВОДИ СО РЕЧИСИ 100 000 ГЛАСОВИ ПРЕД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ВО ЃОРЧЕ СИЉАНОВСКА ВОДИ ДВА И ПОЛ ПАТИ ПОВЕЌЕ ОД ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

Спасовски од Куманово: Корупцијата ја демаскиравме, отвораме истраги, бараме одговорност од сторителите, бесправно стекнатото го враќаме на граѓаните

Sase Ivanovski

Јакимовски: Точно е дека оваа држава не е совршена, но денеска гласаме за наш претседател

Sase Ivanovski

Граѓаните се исправени пред изолација или интеграција, очекувам да ја донесат вистинската одлука, рече Османи

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ: ТАРАВАРИ ВОДИ ВО ГРЧЕЦ, ОСМАНИ ВО РАШЧЕ

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ НАЈАВУВААТ ИЗНЕНАДУВАЊЕ: МАКСО РАСТУРА, ЌЕ ИМА НАД 100 000 ГЛАСОВИ ВО ПРВ КРУГ!!!

Sase Ivanovski

ПРВИЧНИ РЕЗУЛТАТИ ОД ПРИЛЕП: СИЉАНОВСКА РЕЧИСИ ДУПЛО ОД ПЕНДАРОВСКИ, МАКСО РЕЧИСИ ИСТО КАКО ПЕНДАРОВСКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КУЗЕВСКА: ДЕНОТ ПОМИНА МИРНО БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ГИ ОЧЕКУВАМЕ МНОГУ БРЗО

Sase Ivanovski

ПРВИ РЕЗУЛТАТИ: СИЉАНОВСКА ПОБЕДИЛА ВО ГЛАСАЧКО МЕСТО ПУСТА РЕКА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТИМЧО МУЦУНСКИ: ИМАШЕ МНОГУ НЕРЕГУЛАРНОСТИ, ПРВИТЕ РЕЗУЛТАТИ ЌЕ ГИ СООПШТИМЕ ЗА ПОЛОВИНА ЧАС

Sase Ivanovski

Битиќи до граѓаните: Вo вашиот глас е силата на нашата демократија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТОШКОВСКИ И БОЈМАЦАЛИЕВ: ИЗБОРНИОТ ДЕН ПОМИНА МИРНО, БЕЗБЕДНО И БЕЗ ПОГОЛЕМИ ИНЦИДЕНТИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОД ШТАБОТ НА БУЈАР ОСМАНИ: ОЧЕКУВАМЕ ГОЛЕМА ПОБЕДА НА БУЈАР ОСМАНИ НАД ТАРАВАРИ

Sase Ivanovski

Биљал Касами: Крајно време е да станеме членка на ЕУ, за жал има одредени структури во СВР Тетово на чело со началникот кои не сакаат да биде мирен и добар, демократски процес

Sase Ivanovski

ЈАКИМОВСКИ: Многу сум среќен дека денеска гласаме за наш претседател, ниту за српски, ниту за бугарски, ниту за грчки претседател

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Jас како кандидат ќе ја почитувам народната волја

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКТЕРОТ АЛЕК БОЛДВИН ИСФРЛИ ЖЕНА ОД СВОЕТО КАФУЛЕ ОТКАКО ТАА ГО МАЛТРЕТИРАШЕ И НАВРЕДУВАШЕ

Sase Ivanovski

Почна демаркацијата на границата помеѓу Ерменија и Азербејџан

Sase Ivanovski

Изет Меџити: Демократија значи промена преку глас

Sase Ivanovski

ЕВЕ КАДЕ МОЖЕ ВО ЖИВО ДА ГИ СЛЕДИТЕ РЕЗУЛТАТИТЕ ЗА ПРВ КРУГ ПРЕТСЕДАТЕЛСКИ ИЗБОРИ 20204-ТА

Sase Ivanovski

ИСКРА ГЕШОСКА МЕЃУ ТРОЈЦАТА ДОБИТНИЦИ ОД СВЕТОТ НА ГЕТЕ МЕДАЛ ЗА ПРИДОНЕС ВО КУЛТУРНА РАЗМЕНА

Sase Ivanovski

Затворени гласачките места

Sase Ivanovski

Таравари: Нека победи подобриот. Ние секој резултат ќе го прифатиме

Sase Ivanovski

Џафери: Овие избори се особено важни бидејќи се одлучат во кој правец ќе тргне земјава

Sase Ivanovski

МЕМЕ НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Египет по воздушен пат испорача хуманитарна помош до Појасот Газа

Sase Ivanovski

Претседателот на ДУИ Али Ахмети гласаше во Зајас: Ја имаме историската шанса еднаш засекогаш да кажеме НЕ на Русија, ДА на Европа!

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА: ДОЈДЕ ВРЕМЕ ЗА ПРОМЕНА НА ВЛАСТА!

Sase Ivanovski

Протест во Горна Бањица, мештаните најавуваат целосна блокада на изградбата на Коридорот 8

Sase Ivanovski

Христијан Мицкоски: Колку е поголем бројот на тие кои гласаат толку промените ќе бидат посилни

Sase Ivanovski

Ванковска: Со чинот на гласање ја изразувам сопствената убеденост во тоа што го говорам

Sase Ivanovski

Стево Пендаровски: Се надевам дека гласањето ќе биде согласно највисоките европски и меѓународни стандарди

Sase Ivanovski

Ковачевски: Денеска е првиот чекор кон големата одлука

Sase Ivanovski

Коѕијас за Преспанскиот договор: Грција не победи во светска војна за да нема компромис

Sase Ivanovski

ДИК: Одѕивот до 18 часот е 47,61отсто

Sase Ivanovski

Десетина граѓани се јавиле кај Народниот правобранител за повредено избирачко право

Sase Ivanovski

Програмерите со највисоки плати, а со најниски вработените во заштитните и истражните дејности

Sase Ivanovski

Протестите против израелската војна во Газа на универзитетите во САД се помасовни

Sase Ivanovski
Вчитувам....