11.8 C
Скопје
27/05/2024 08:51
МАКТЕЛ

  

     

 

Словачка, економско чудо кое немаше да биде возможно без влез во ЕУ

      

Знаме на Словачла/ Фото: Aleksey Butenkov, Profimedia
Членството во ЕУ и влегувањето во еврозоната во 2009, стимулираше инвестиции во различни сектори, вклучувајќи ја инфраструктурата, производството, туризмот и услугите
Вреди ли членството во ЕУ? Што ќе добиеме, а што ќе изгубиме со влегувањето во Унијата? Ова се прашањата кои отсекогаш си ги поставувале граѓаните на Балканот. Во мегувреме ЕУ имаше неколку круга на проширување, но дилемите останаа исти. Особено сега кога ЕУ е во криза и пред внатрешни реформи.

   

Што значи членството во Европската Унија за малите земји можеме да видиме низ примерот на Словачка, држава со околу 5 милиони жители и површина малку помала од онаа на Хрватска. Порано земја на маргините на источниот блок, денес таа е една од најбрзо растечките економии во ЕУ.
Со референдумско изјаснување, 92% словаци гласаа за влез во ЕУ
Пред 20 години Словачка стана дел од европското семејство. Европската комисија и честиташе на Словачка откако повеќе од девет од десет гласачи го поддржаа влезот на земјата во Европската унија на дводневен национален референдум. Словаците го поддржаа членството на Словачка во ЕУ, кога 92,46 отсто од гласачите гласаа за влез во ЕУ. На гласање излегле 52,15 отсто од граѓаните запишани во избирачките списоци.

 

Иако посиромашна од повеќето земји кои веќе беа дел од Унијата, благодарение на образовната работна сила и ниските плати, таа релативно брзо стана атрактивна зона за странските инвеститори. Според Тајмс, Словачка е во предност пред се поради нејзината географска местположба, особено близината до Виена.
Словачка беше дел од најмасовното проширување на Европската унија. 2004 година беше кулминација на повеќе од десетгодишниот процес на интеграција, придружен со голем број економски и политички промени кои Словачка мораше да ги надмине на својот пат кон Европската унија

   

     

Словачка значително се разива откако пред две децении стана членка на ЕУ
Што значи тоа во бројки? Кога во 2004 година Словачка влезе во европското семејство имаше БДП по глава на жител 57 % од просекот во ЕУ. Сега, и покрај кризата, нејзиниот БДП пер капита изнесува 78 % од просекот во ЕУ.Оваа држава која порано беше потоната во корупција, сега е успешен систем, со просечнa нето плата 1400 евра, а невработеноста со години е околу 7 проценти.
Зголемената интеграција нa Словачка, пристапот кон единствениот европски пазар, си го направија своето, и резултираше со зголемен економски раст и развој.
Членството во ЕУ и влегувањето во еврозоната во 2009, стимулираше инвестиции во различни сектори, вклучувајќи ја инфраструктурата, производството, туризмот и услугите.
Словачка стана дел и од Шенгенската зона на 21 декември 2007 година.

Словачка, европски лидер во автомобилската индустрија
Се отворија пазарите и вратите за крупни инвестици, а Словачка стана лидер во автомобилската индустрија и електротехниката.
Според бројот на произведени автомобили по глава на жител, оваа земја, членка на ЕУ, е еден од водечките производители на автомобили во светот, а ја нарекуваат и “Детроит на Централна Европа”. Словачка ги привлече најголемiте светски играчи за производство на автомобили, како што се германскиот „Volkswagen“, францускиот „PSA Peugeot Citroen“ и јужнокорејската „KIA“. 260.000 луѓе се вработени за овие производители на автомобили и за околу 350 добавувачи.
Покрај развојот на индустријата , трговијата и извозот, Словачка добива значителна финансиска поддршка од Европската унија преку различни програми и фондови, што придонесе за социо-економскиот развој на земјата.

Минималната плата за 2024 година 750 евра
Од 1 јануари вработените во Словачка имаат загарантирана месечна плата од околу 750 евра. Зголемувањето на минималната плата за 50 евра во однос на минатогодишните 700 евра претставува процентуален пораст од 7,14%.Невработеноста во моментов е релативно ниска во Република Словачка. Развојот на невработеноста е поволен, освен во некои помалку развиени области. Најдобар економски регион е Западниот дел на Словачка. Стапката на невработеност во Словачка во 2024 е на ниво од 5,90%. Бројот на баратели на работа кои можат да започнат со работа веднаш достигна 371.706 лица на крајот на февруари годинава.

Словачка доби 69 милиони евра за северната обиколница на Прешов
Годинава, Словачка ја доби втората највисока сума што ЕУ ја има доделено на некоја држава за изведба на инфраструктура. Во силна конкуренција на уште стотина проекти, за Словачка беше одобрена транша од 69 милиони евра за изградба на втората етапа од обиколницата. Ќе се користат финансиски средства од ЕУ за Експресниот пат R4 кој е дел од мрежата TEN-T и е важна меѓународна рута.
Претходно повеќе пари ЕУ доделила само за проектот за германската железница. Тоа се ресурси во рамките на Поврзувањето на Европа (CEF), повик за проекти со воено-цивилна употреба.
Словачка стана индустриски и пазарано ориентирана економија, со што го доби прекарот „економски тигар“

Во целост, словачката економија се разви како резултат на членството во Европската унија, пристапот до нејзините пазари и финансиска поддршка од Унијата.
Од земја која зад железната завеса беше претежно беше аграрна, Словачка стана индустриски и пазарано ориентирана економија, со што го доби прекарот „економски тигар“.
Сето ова одеше рака под рака со крупни реформи во сите сектори, што од корен го сменија општеството. Со реформските процеси во областа на даночната полтика, социјалата, либерализаијата на пазарот на трудот, образованието, здравството, Словачка покажа дека може да се стигне далеку, но само со длабоки и суштински промени, наместо површни и половични решенија.

    

Најново

Саша Богдановиќ: ООН покажа дека станува збор за политички мотивирана одлука против Република Србија

Sase Ivanovski

Ѓорѓиевски: Излет на Пеленица со моите најдобри другарчиња, дечињата со церебрална парализа

Sase Ivanovski

И оваа година, продолжува традиционалната дружба со ветераните на ВМРО-ДПМНЕ на Пеленица заедно со премиерот Христијан Мицкоски!

Sase Ivanovski

(ФОТО) Недела, а Кисела Вода е во центарот на случувањата, овојпат на Меѓународниот турнир во теквондо

Sase Ivanovski

СТАНА КРАЛ НА НЕДВИЖНОСТИТЕ – познат српски трубач гради 17 луксузни вили на Златибор, еве кога ќе бидат вселиви

Sase Ivanovski

ЈОВАНА МОЈСОСКА: Условно кажано, еден пратеник на Левица вреди 11.000, а на ДУИ 7.200 гласа, така нѐ краде изборниот модел

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Репортажа на Канал 5 – какво е „лицето“ на Скопје?

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Несудената актерка која го создаде Мој ДДВ – Сања Лукаревска во Неформално на Sitel Podcast

Sase Ivanovski

Ситуацијата алармантна, надлежните без конкретна акција да се справат со климатските промени

Sase Ivanovski

Апасиев: Добро е за државата ДУИ да оди во опозиција, но овие кои доаѓаат се уште полоши

Sase Ivanovski

ВО СВЕТОТ: ДОАЃА НОВ БРАН НА СНИЖУВАЊА – голема компанија објави намалување на цените на над 4.000 производи. А кај нас кога?

Sase Ivanovski

ЕУ КАЗНИ АМЕРИКАНСКИ ГИГАНТ СО РЕКОРДНИ 337,5 МИЛИОНИ ЕВРА – вештачки ги држел високи цените на популарната чоколада на штета на потрошувачите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ НАВИВАЧКИ КОНФЛИКТ ВО БЕРЛИН, СЕ ТЕПАА ГРЦИ СО ПАЛКИ И ШИПКИ – еве кои грчки навивачи си ги одмерија силите

Sase Ivanovski

Украина уништила 12 проектили и 31 беспилотно летало за време на руските воздушни напади ноќеска

Sase Ivanovski

Путин засега не планира нова мобилизација

Sase Ivanovski

Парада на гордоста на 22 јуни под слоганот „Спектакуларно неспослушни“

Sase Ivanovski

Норвешкиот министер му ги предаде документите на палестинскиот премиер за признавањето на Палестина

Sase Ivanovski

Зеленски ги покани Бајден и Си на мировниот самит во Швајцарија, Русија не е поканета

Sase Ivanovski

Главниот обвинител на МКС Кан: Морав да побарам налог за апсење на Нетанјаху, се соочувам со закани

Sase Ivanovski

Двајца загинати во торнадо во Тексас и Оклахома, 250.000 домови без струја

Sase Ivanovski

Рама: Албанците во Италија се главните обединувачи на двата брега на Јадранот, кои не беа принудени да го сменат идентитетот како сонародниците во Грција

Sase Ivanovski

За сексуално злоставување малолетнички од страна на вероучител во Турција бараат затвор до 135 години

Sase Ivanovski

Вооруженото крило на Хамас соопшти дека со ракети го напаѓа Тел Авив

Sase Ivanovski

ИДФ: Најмалку осум ракети истрелани од Рафа кон централниот дел на Израел

Sase Ivanovski

Советничка на ОН за спречување геноцид: Ставот на Вучиќ дека резолуцијата за Сребреница го инкриминира српскиот народ или го означува како геноциден е „апсолутно неточен”

Sase Ivanovski

Дачиќ: Резолуцијата за Сребреница не е правно обврзувачка, ќе се применува согласно гласањето

Sase Ivanovski

Камиони со хуманитарна помош влегуваат во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Фудбалерките на Барселона ја освоија Лигата на шампиони

Sase Ivanovski

Детектор: Членството во НАТО ни ја зголеми безбедноста но не го забрза патот до ЕУ

Sase Ivanovski

ОВОЈ ЧОВЕК АКО СЕ КАНДИДИРА ЗА ПРЕТСЕДАТЕЛ ЌЕ ПОБЕДИ ВО ПРВ КРУГ: Сашко Коцев доби наградата за особен придонес во театарската уметност

Sase Ivanovski

Скопјанец додека возел во Батинци мета на истрели

Sase Ivanovski

Димитров: По Преспа граѓаните се чувствуваат изневерени, штафетата ја презеде Бугарија

Sase Ivanovski

Вардар обезбеди опстанок во Првата лига

Sase Ivanovski

Драма на лет за Сплит: Maж се обидел насилно да влезе во пилотската кабина, па се заклучил во тоалетот

Sase Ivanovski

Скопјанец почина од струен удар, косел со импровизирана косилка

Sase Ivanovski

КОНЕЧНО НЕШТО ДОБРО ДА СЕ ДЕСИ У ОВАА В**А

Sase Ivanovski

СДСМ е повеќе наша отколку нивна, планирам да се кандидирам за лидер на СДСМ!

Sase Ivanovski

БОГДАНОВИЌ: СРБИТЕ ДОЖИВЕАЈА ГЕНОЦИД ВО ХРВАТСКА ЗА ВРЕМЕ НА ОЛУЈА

Sase Ivanovski

БЕЛГРАДСКИОТ МУФТИЈА: СРБИЈА НЕ ЗАСЛУЖУВА ДА БИДЕ ОЗНАЧЕНА КАКО ГЕНОЦИДНА ЗЕМЈА

Sase Ivanovski

Герапетритис: Договорот од Преспа не може еднострано да се поништи

Sase Ivanovski

Али за прв пат направи грешка, дел од пратениците ќе му ги купат, вели Апасиев

Sase Ivanovski

Спасени четирите залутани лица меѓу кои и дете со чамец од клисурата на Пчиња

Sase Ivanovski

ФУРНА КАДИНО СЕ ГЕНИЈАЛЦИ, ИЗВЕЗУВААТ СМРЗНАТ БУРЕК ЗА ЦЕЛА ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Мицотакис: Северна Македонија може само корист да има од добрите односи со Грција, европскиот пат минува низ Атина

Sase Ivanovski

Пандев даде гол за Тимот на светот, Мурињо го нарече МАКЕДОНСКИОТ КРАЛ!

Sase Ivanovski

Мојсоска: Прв закон што ќе го поднесеме е Законот за една изборна единица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „Се извинувам Кежаровски тука живее?“ – објавен трејлерот за документарниот филм за случајот „Ореше“

Sase Ivanovski

Бислимовски најави можно продолжување на евтината струја до 16 часот

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ: Се уште нема конечен договор со ЗНАМ, разговорите се одвиваат во позитивен дух

Sase Ivanovski

Гром го остави без струја три и пол часа поширокиот дебарско – струшки регион

Sase Ivanovski

Нестабилно време со пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

ДАНЕЛА ГО ВРАТИ СКОПЈЕ ВО СРЕДЕН ВЕК: Булеварот „Кочо Рацин“ со денови во целосен мрак

Sase Ivanovski

Жестоко гранатирање на Харков: Најмалку 12 загинати и десетици ранети во напад на хипермаркет

Sase Ivanovski

Чествуваме 90 години од раѓањето на Петре М. Андреевски: Објавена „Македонска љубовна лирика“ – најобемниот тематски избор од современата македонска поезија приреден досега

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: Немам видено бел ден поради слабостите на Системот за управување со кризи

Sase Ivanovski

Стоилковски: Дали причина за хаосот на Хирургија е системот за компримираниот воздух или има бактерија МРСА?

Sase Ivanovski

Food Republic.mk место каде што се изложени скоро сите мали производители од Македонија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Владино возило кое превезувало функционер, направи гужва на “Васил Главинов” и настана сообраќаен колапс

Sase Ivanovski

Винарија Ерос – Дегустирајте одбрани вина и храна, произведени по стандардите на slowfood концептот

Sase Ivanovski

Десет илјади луѓе се собраа во Кумровец за Денот на младоста и Тито

Sase Ivanovski

„ТИ ДАДОВ ШАНСА ДА ДОЈДЕШ ВО АМЕРИКА, ДА ДОБИЕШ ДОБАР ФАКУЛТЕТ, ТОА НЕ Е ЗА ФАБРИКАТА“ – ексклузивен поткаст на Фактор со нашите иселеници Митре и Софи Кутановски

Sase Ivanovski

МИЦОТАКИС ВЕЛИ ДЕКА ЦЕЛА ЕВРОПА Е НАСПРОТИ МАКЕДОНИЈА: „Постојат строги повици до Скопје да сменат став“

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ИМЕРЛИЈЕ САЛИУ, ПРВАТА ПРАТЕНИЧКА СО ХИЏАБ ВО МАКЕДОНСКИОТ ПАРЛАМЕНТ: „Ајде сите да внесеме нов дух во политиката“

Sase Ivanovski

Масин: Прво купуваа од пазар, подоцна од Мартиноски, Личеноски и Кондовски, сега дојдовме ние на ред

Sase Ivanovski

„ИЗВИНЕТЕ, БЕВ ПИЈАН“ Вујко ја силувал, па ја убил 8-годишната внука во Романија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НИКИ МИНАЖ Е УАПСЕНА ВО АМСТЕРДАМ Пејачката поседувала дрога

Sase Ivanovski

ПТИЧЈИ ГРИП ОТКРИЕН ВО ГОВЕДСКО МЕСО Болеста се шири меѓу млечните крави во САД

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АКО НЕ МОЖАМ ДА ТРЧАМ, ЌЕ ОДАМ, АКО НЕ МОЖАМ ДА ОДАМ, ЌЕ ПОЛЗАМ Селин Дион расплакана зборува за нејзината болест

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) „САМО ЛУДИ ЛУЃЕ КАКО ПУТИН МОЖЕ ДА ГО СТОРАТ ОВА“ Итно обраќање на Зеленски по рускиот напад на трговскиот центар во Харков

Sase Ivanovski

ТАЖНА ВЕСТ ОД КРАЛСКИОТ ДВОР, СИТУАЦИЈАТА НЕ Е ДОБРА Календарот на Кејт Мидлтон е празен до крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ќе го признае постоењето на палестинска држава од 28 мај

Sase Ivanovski

Хајредини: Познато е дека во Македонија не се казнети тие што од Телеком примиле по 2,5 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Стотици луѓе останаа закопани под земја во Папуа Нова Гвинеја

Sase Ivanovski

Во Индија се одржува шестата фаза од парламентарните избори од вкупно седум

Sase Ivanovski

Поранешниот колумбиски претседател Урибе обвинет за измама и манипулација со сведоци

Sase Ivanovski

Британка избодена до смрт на плажа, уапсен тинејџер осомничен за убиството

Sase Ivanovski

Столтенберг бара од сојузниците да ги укинат ограничувањата за употреба на западно оружје од Украина против цели во Русија

Sase Ivanovski

Германија ќе регрутира војници преку „ТикТок“

Sase Ivanovski

НАТО нема да испрати војници во Украина за да не стане дел од конфликтот, вели Столтенберг

Sase Ivanovski

Канада нареди затворање на две компании поради загриженост за националната безбедност

Sase Ivanovski
Вчитувам....