10.8 C
Скопје
25/05/2024 07:13
МАКТЕЛ

  

     

 

СМРТНА КАЗНА ЗА ВИЕТНАМСКА МИЛИЈАРДЕРКА: Труонг Ми Лан беше осудена за земање заеми од 44 милијарди долари од Комерцијалната банка Сајгон. Обвинителите рекоа дека 27 милијарди долари веројатно никогаш нема да бидат вратени, јавува Би-Би-Си

      

Зад величествениот жолт трем на судот од колонијалната ера во градот Хо Ши Мин, 67-годишен виетнамски инвеститор денеска беше осуден на смрт поради грабеж на една од најголемите банки во земјата во период од 11 години. Труонг Ми Лан беше осудена за земање заеми од 44 милијарди долари од Комерцијалната банка Сајгон. Обвинителите рекоа дека 27 милијарди долари веројатно никогаш нема да бидат вратени, јавува Би-Би-Си.Обично тајните власти на Виетнам беа невообичаено отворени за случајот, споделувајќи ги најмалите детали со медиумите. Тие рекоа дека 2.700 лица биле повикани да дадат исказ, а во процесот се вклучени 10 државни обвинители и околу 200 адвокати.

   

Доказите биле ставени во 104 кутии со вкупна тежина од шест тони. Покрај Труонг Ми Лан, кој ги негираше обвиненијата, обвинети се уште осумдесет и пет лица.
– Мислам дека никогаш немало вакво судење во комунистичката ера. Сигурно немаше ништо од ваков обем – вели Дејвид Браун, пензиониран функционер на американскиот Стејт департмент со долгогодишно искуство во Виетнам.

 

Судењето беше најдраматичното поглавје досега во антикорупциската кампања „Запалена печка“ предводена од генералниот секретар на Комунистичката партија Нгуен Фу Тронг.
Конзервативен идеолог натопен во марксистичка теорија, Нгујен Фу Тронг верува дека народниот гнев поради неконтролираната корупција претставува егзистенцијална закана за монополот на моќта на Комунистичката партија. Тој ја започна својата кампања во 2016 година, откако го надмина про-бизнис премиерот во тоа време и ја задржа главната функција во партијата.
Труонг Ми Лан потекнува од кинеско-виетнамско семејство во градот Хо Ши Мин, поранешен Сајгон. Градот долго време беше комерцијален мотор на економијата на Виетнам, кој датира од времето кога беше антикомунистички главен град на Јужен Виетнам, со голема етничка кинеска заедница.

   

     

По завршувањето на средното училиште, Ми Лан почнала да работи со продажба на козметика на пазарот со нејзината мајка. По некое време и поради поволните политички околности, таа почна да купува земја и недвижен имот откако Комунистичката партија започна период на економски реформи, познат како Дои Мои, во 1986 година. До 1990-тите, таа поседуваше големо портфолио на хотели и ресторани.Иако Виетнам е најдобро познат надвор од земјата по својот брзорастечки производствен сектор, како алтернативен синџир на снабдување за Кина, повеќето богати Виетнамци заработуваа развивајќи и шпекулирајќи со недвижнини.

Целото земјиште е официјално во сопственост на државата, а пристапот до земјиштето често зависи од личните односи со државните службеници. Како што растеше економијата, корупцијата ескалираше и стана ендемична.До 2011 година, Труонг Ми Лан беше добро позната деловна личност во градот Хо Ши Мин и му беше дозволено да организира спојување на три помали банки во поголем ентитет – Комерцијална банка Сајгон.

Виетнамскиот закон забранува секој поединец да поседува повеќе од 5 проценти од акциите во која било банка. За време на судењата, обвинителите тврдеа дека преку стотина компании и луѓе кои дејствуваат како нејзини полномошници, Труонг Ми Лан всушност поседувал повеќе од 90% од Saigon Commerce Bankajalna.
Тие ја обвинија дека ја искористила таа моќ за да назначи свои луѓе за менаџери, а потоа ги упатила да одобрат стотици заеми на мрежата на-компании што таа ја контролирала. Земените суми се фрапантни – нејзините кредити сочинуваат 93 отсто од сите заеми на банката.

Таа, исто така, беше обвинета дека плаќала дарежлив поткуп за да се осигура дека нејзините заеми никогаш не биле потврдени. Еден од лицата на кои им се судеше беше главниот инспектор во централната банка, кој беше обвинет за земање поткуп од 5 милиони долари.

Вредноста на нејзиниот наводно проневерен имот беше еднаква на околу 3 отсто од бруто домашниот производ (БДП) на Виетнам во 2022 година, а обвинителите рекоа дека заплениле повеќе од 1.000 имоти што и припаѓаат.Официјално санкционираниот публицитет за случајот и судењето го фокусираше гневот на јавноста поради корупцијата во насока на Труонг Мај Лан, чие ослабено појавување на суд беше остро контрастно со гламурозните фотографии што луѓето ги виделе во минатото.

Но, има и прашања зошто и како можела толку долго да продолжи со наводната измама.
– Јас сум збунет. Затоа што тоа не беше тајна. На пазарот беше добро познато дека Труонг Ми Лан и нејзината група Ван Тин Фат ја користеа SCB како сопствена свинче банка за финансирање на масовното купување на недвижен имот на најдобрите локации – вели Ле Хонг Хип, која ја предводи програмата за виетнамски студии во Институтот ISEAS – Joseph Ishak во Сингапур.

– Беше очигледно дека од некаде мора да добие пари. Но, тоа е толку вообичаена практика. SCB не е единствената банка што се користи на овој начин. Па, можеби Владата го изгубила видот затоа што има толку многу слични случаи на пазарот.
Дејвид Браун верува дека била заштитена од моќни личности кои доминирале со бизнисот и политиката во градот Хо Ши Мин со децении. И тој гледа поголем фактор во игра во начинот на кој сеспроведува ова судење: обид да се потврди авторитетот на Комунистичката партија врз слободната деловна култура на југот.

    

Најново

Британски „The Economist“: Зеленски им вика на генералите, убеден е дека од него кријат што точно се случува на фронтот

Sase Ivanovski

Пензионерката на РАФ со муниција

Sase Ivanovski

Доживотен затвор за серискиот убиец Мохамед Нур – случајно ги избирал своите жртви во Лондон

Sase Ivanovski

Работнички го освои третото место во кошаркарската лига

Sase Ivanovski

Силјановска: ЕУ нема политика и стратегија за Западен Балкан

Sase Ivanovski

Планираната сезонска линија Скопје- Крф е откажана од комерцијални причини

Sase Ivanovski

Атентаторот на словачкиот премиер: „Не сакав да го убијам, само да го повредам“

Sase Ivanovski

Дали израелскиот премиер би бил уапсен во Германија?

Sase Ivanovski

Насилство и страв – Евреите од Берлин се загрижени

Sase Ivanovski

Сребреница – патоказ за новата светска политика

Sase Ivanovski

Германија и натаму не ја признава палестинската држава

Sase Ivanovski

АфД исфрлена од десничарите во Европскиот парламент

Sase Ivanovski

Маликиан доаѓа во Скопје: Виолината ми помогна да побегнам од ужасот на војната!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ДА СИ КАЖЕМЕ – Горан Јован Андоновски, заменик народен правобранител

Sase Ivanovski

Стипендии „Ацо Шопов“ за студенти од втор и трет циклус 

Sase Ivanovski

Конститутивна седница  на Советот за следење на имплементацијата на Развојната Секторска Стратегија за правосудство (2024 – 2028)

Sase Ivanovski

Таравари: Бранот промени не може да се запре, ДУИ го прифаќа резултатот од прегласувањето

Sase Ivanovski

Мицотакис уште еднаш повтори дека во овие околности меморандумите нема да се ратификуваат во грчкиот Парламент

Sase Ivanovski

Драма на патот Тетово – Скопје, при возење малолетник извадил пиштол и пукал кон соседното возило

Sase Ivanovski

Седница на ИО на СДСМ: Отчетен Конгрес и избор на нов претседател согласно Статутот на партијата

Sase Ivanovski

Е СЕГА ФАЛИ УШТЕ СО АЛБАНИЈА ДА ЈА СПУКАМЕ И ЌЕ БИДЕ ТАМАН – Вучиќ: Многу ме погоди тоа што Македонија гласаше за Резолуцијата

Sase Ivanovski

Вучиќ: Вечерва ја завршив кариерата овде, нема да ми простат многу работи

Sase Ivanovski

Љутков: Делото на Светите Кирил и Методиј од пред 11 века е цивилизациска придобивка на која се сеќаваме со гордост и е дел македонска и општословенска духовна култура – како генерација да бидеме бедемот на македонското постоење

Sase Ivanovski

Честитка од претседателката Сиљановска Давкова по повод 24 Мај, Денот на сесловенските просветители светите браќа Кирил и Методиј

Sase Ivanovski

Владиката Пимен го демантира поглаварот Стефан: Колку што знам, никој од нас не бара да смениме Устав и да не се нарекуваме Македонска црква

Sase Ivanovski

НАМЕСТО СЕВЕРНА МАКЕДОНИЈА, СИЉАНОВСКА НА СРЕДБАТА СО ИТАЛИЈАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ ДРЖАВАТА ЈА НАРЕКУВАШЕ МАКЕДОНСКА РЕПУБЛИКА

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова побарала од Матарела гаранции за европската иднина на Македонија

Sase Ivanovski

Чешкиот претседател со мотор удрил во возило, итно пренесен во болница

Sase Ivanovski

Симеонов: Во првите 100 дена новата Влада предвидува 500 нови вработувања во здравството

Sase Ivanovski

Изгласана Резолуцијата за Сребреница во ОН – 11 јули се прогласува за Меѓународен ден на сеќавање на геноцидот

Sase Ivanovski

Тројца повредени во сообраќајка на крстосницата кај Башино Село на автопатот над Велес

Sase Ivanovski

На ГП Табановце влегле и излегле над 18.000, на ГП Богородица скоро 16.000 патници од 10 вчера до 10 утрово

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да ги надминиме сите поделби, да ја победиме секоја омраза и да ги соочиме изворите на тоа зло со одговорноста

Sase Ivanovski

МВР постапува во врска со пукањето на прославата на „Вреди“ по победата во тетовско Ларце

Sase Ivanovski

Гаши ниту потврдува ниту демантира дека е договорено да биде претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Мицкоски: Свети Кирил и Методиј се стожерот на нашето постоење, испратија универзалната порака на единство, посветеност и образование

Sase Ivanovski

Мицкоски: Интересно е како една заклетва на претседателот на Републиката го сврте вниманието на грчката и европската јавност, а не се коментира нашето чекање пред ЕУ

Sase Ivanovski

Спасовски: Поддржувам да им бидат вратени пари на граѓаните за менувањето на пасошите

Sase Ivanovski

КАДЕ Е НАШИОТ ЛИБЕРАЛЕН ПРОЗАПАДЕН ДИМИТАР АПАСИЕВ?

Sase Ivanovski

Додик: Според демократските принципи, резолуцијата за Сребреница пропадна

Sase Ivanovski

Загина тракторист од Охрид, се превртел на патот и починал на лице место

Sase Ivanovski

ФИНЦИТЕ И ИРЦИТЕ РЕКОРДЕРИ ПО РАБОТА ОД ДОМА, РОМАНИЈА, БУГАРИЈА И ГРЦИЈА НА ДНОТО

Sase Ivanovski

Претпладне сончево и топло, попладне локално пороен дожд и грмежи

Sase Ivanovski

Сестринската Европската народна партија со абер до ВМРО ДПМНЕ: Доследно да го користите името „Северна Македонија

Sase Ivanovski

Иџет Мемети тврди дека не направил ништо противзаконско

Sase Ivanovski

Фамелос: Ратификацијата на меморандумите ќе ја унапредеше соработката

Sase Ivanovski

Вучиќ: Резолуцијата ќе донесе поделби – не само во нашиот регион, туку и во ОН

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СДСМ бркаше пратеник во петка, освои помалку гласа од претходно, пресврт во шестка

Sase Ivanovski

Спасовски: Договорот со Бугарија – една од причините за поразот на СДСМ

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Продолжува дигитализацијата на општина Кисела Вода Воведуваме уште 20 нови дигитални услуги на новата интернет страницата (https://opstinakiselavoda.gov.mk)

Sase Ivanovski

ЃОРЃИЕВСКИ: Во заедничка акција со раководството на Централна Кооперативна Банка, засадивме дрвца во паркот во 11 Октомври Бараки и поставивме нова урбана опрема

Sase Ivanovski

Вучиќ: Повеќе од две третини од светското население не гласаше за резолуцијата за геноцид во Сребреница

Sase Ivanovski

БиХ ќе испрати протестни ноти до државите кои во ОН гласаа против резолуцијата за Сребреница

Sase Ivanovski

Спасовски: Има повеќе причини за поразот на СДСМ, ниту еден пратеник од СДСМ нема да го поддржи мнозинството

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Пиштоли, тапани и слика од Албин Курти на торта – како Ларце го избра и прослави новиот пратеник на „Вреди“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) 360° меѓу гласачите Албанците – кои се очекувањата за и од новата влада

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Финиш на преговорите меѓу ВМРО-ДПМНЕ и „Вреди“: Владата ќе има три министерства повеќе од сегашната

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Свечена академија по повод Националнот ден на Власите

Sase Ivanovski

На молебенот во Рим присуствуваше македонска државно-црковна делегација, претставници од дипломатскиот кор и други гости, а го отслужија владиката Пимен и владиката Тимотеј

Sase Ivanovski

СООБРАЌАЈКА КАЈ ПАТАРИНАТА СОПОТ Возилата се пренасочуваат низ Велес

Sase Ivanovski

ПОРТА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛИ АХМЕТИ НА МАКЕДОНСКИ ЈАЗИК ГО ЧЕСТИТАШЕ ПРАЗНИКОТ СВЕТИ КИРИЛ И МЕТОДИЈ

Sase Ivanovski

Златни медали за „Tikveš Châteaux & Domaines“ од реномираниот француски магазин „Terre de vins“

Sase Ivanovski

Анкета: Две третини од Американците стравуваат од насилство по изборите на крајот на годината

Sase Ivanovski

Норвешка ги затвора границите за руските туристи

Sase Ivanovski

Голема несреќа во Мексико: Силен ветер ја сруши бината на предизборен митинг, има мртви

Sase Ivanovski

Фотоволтаични панели за струја се поставуваат на кровот на ОУ „Никола Карев“ во Кочани

Sase Ivanovski

Дожд и грмежи за продолжениот викенд

Sase Ivanovski

Трамп: Сакаат да ме убијат

Sase Ivanovski

Ники Хејли најави дека ќе гласа за Трамп на претседателските избори во САД, иако тој често ја навредуваше

Sase Ivanovski

Дејвид Гир од Тетово: Сакаме да работиме со сите кои го унапредуваат патот на земјата кон ЕУ

Sase Ivanovski

Прототема: „Финтите“ на Скопје ќе завршат на Самитот на НАТО во Вашингтон

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Израелските медиуми објавија снимка: Заложници во комбиња патуваат низ Газа

Sase Ivanovski

Во парк во Швајцарија ќе се одржи имитација на македонска свадба!

Sase Ivanovski

ПОВИК ЗА ОТПОР Да се поведе судска постапка за идентитетскиот геноцид врз Македонците со договорите со Грција и со Бугарија, предлага Коцарев

Sase Ivanovski

ПАНИКА НА ШИРОК СОКАК Пожар избувна во сендвичарница, нема повредени

Sase Ivanovski

ДЕВОЈЧИЊА НАТЕПАЛЕ СОУЧЕНИЧКА, БРАТ СЕ ЗАКАНУВАЛ НА БРАТА СИ Во Битола и во Прилеп вчера не било мирно

Sase Ivanovski

(ФОТО) ИСПУКАЛЕ ЅИДОВИТЕ, МОЖНО Е ЦЕЛОСНО РУШЕЊЕ Црква стара 150 години настрада од минирањата на „Бехтел и Енка“ кај Прилеп, обвини Левица

Sase Ivanovski

ОПОЗИЦИЈАТА ЌЕ СЕ „ТЕПА“ ЗА ДИК И ЗА 2 КОМИСИИ ВО СОБРАНИЕ Чии 18 пратеници вредат повеќе – на СДСМ или на ДУИ?

Sase Ivanovski

ТУРИЗМОТ БАРА СВОЕ МИНИСТЕРСТВО Таа гранка може да донесе многу пари, а ја шуткаат од еден до друг ресор

Sase Ivanovski
Вчитувам....