11.8 C
Скопје
26/02/2024 04:06
МАКТЕЛ

      

Совршена маркетинг-стратегија за „прајм“ хистерија

      

„Кога се на голем одмор, нагрнуваат во маркетот куп деца и купуваат „прајм“. И тоа не по еден, некои купуваат и по неколку шишиња“. Со нескриена зачуденост ни одговори продавачката во еден скопски центарски маркет на прашањето дали има купувачи на сокот, кој во нивната продавница чини 349 денари за половина литар.„Колку ли пари им даваат на децата за ужинка денес?“, се праша таа.

Негазираниот пијалак, кој може да се најде со пет различни вкуса, почна да се продава во неколку македонски синџири на маркети, на крајот на минатиот месец. Од тогаш, речиси и да нема период во денот, пред штандовите на кои се наредени пластичните шишенца во различни бои, да нема деца.Некои купуваат, некои само ги гледаат, зашто цената не е баш ниска, варира до 500 денари.

   

Од кога ќе го испијат сокот, некои од нив полнат вода во шишето и го носат на училиште – за да се пофалат дека пиеле „прајм“. Под насловот „Prime in Macedonia“, на Тик-ток се споделуваат видеа, во кои младите го вртат шишето в рака и најавуваат во кој град го купиле.

Шише што носи статус 

 

Пијалокот е популарен меѓу младите | Принтскрин Тикток

   

     

„Прајм“, за младите, е пијалакот што ги прави поважни пред другарите. Важноста и не е толку поради високата цена, туку поради тоа што го купиле производот на двајцата познати јутјубери – Логан Пол и Кеј-Ес-И.

Имињата на 28-годишниот Aмериканец Логан Пол и 30-годишниот Британец Кеј-Ес-И (КСИ) се познати за повеќето тинејџери. Двајцата се аматерски боксери, кои порано биле и ривали. Но, својата популарност не ја стекнуваат како спортисти, туку на социјалните мрежи Јутјуб, Тик-ток и Инстаграм. Сега се едни од најголемите инфлуенсери во светот. Заедно имаат повеќе од 40 милиони следачи на Јутјуб.

Следачите и милијардите прегледи на нивните видеа се покажаа како добра основа за промоција на сокот „прајм“, чии креатори се тие.„Го создадовме „прајм“ за да прикажеме што се случува кога ривалите ќе се здружат како браќа и деловни партнери “, најавуваа јутјуберите.Маркетингот го почнаа уште пред да почнат со поголемо производство. На своите канали на социјалните мрежи, веќе богати со милиони следбеници, со почетокот на производството го објавија и своето прво видео.

Речиси петминутниот материјал почнува со снимки од бокс-борбите меѓу нив за да се покаже лутото ривалство. Во заднина, пак, се слуша глас, кој прашува – кој е кралот на социјалните медиуми. Потоа видеото продолжува со лична исповед како од ривали стануваат бизнис-партнери. И тогаш се појавуваат снимките со шишињата „прајм“, кои тие лично ги возат во количките, во салата каде што се произведуваат. Сето ова проткаено со нивни кратки обраќања и со рап-музика.

И „прајм“ веднаш станува вирален. Уште во јануари лани, кога производството е многу мало, почнува трката меѓу нивните следачи, кој ќе успее да го купи. Јутјуберите, пак, постојано објавуваат видеа со празни рафтови во маркетите во кои го имало пијалакот и ги повикуваат своите следачи што успеале да го купат да објават фотографија со шишето.

Тие што објавиле, веднаш добиваат поголема видливост на социјалните мрежи поради илјадниците прашања што следат под фотографијата – како успеале да стигнат до пијалакот на инфлуенсерите. Со тоа добиваат и повеќе следачи на социјалните мрежи.

Совршена маркетинг-стратегија

Маркетингот за „прајм“ почнува на Јутјуб | Фото: Пекселс

Во Англија и во Америка, тинејџерите чекаат со часови пред маркетите да го купат. И не успеваат. Пијалакот, чија цена во маркетите тогаш е околу два долари или 150 денари, на црниот онлајн-пазар стигнува и до 120 долари, односно 7.000 денари. Лани пролетта се продаваа и празни шишиња „прајм“ за околу 35 долари или 2.000 денари.

Учениците ги носеа празните шишиња на часови, а некои од нив и ги препродаваа поради што многу училишта решија да ги забранат.Сега „прајм“ има поголемо производство, па може да се најде во маркетите. Но, побарувачката за него не се намалува. Сѐ уште трае фамата создадена од почетокот дека мора да се купи веднаш, инаку може да го снема.

Месецов, компанијата објави дека очекува да заработи 1,2 милијарди долари од продажбата до крајот на годинава. За да ја одбележат продажбата на милијардитото шише отворија  две „златни“ продавници во Лондон и во Њујорк.Наградата за оние што со часови чекаа беше можноста да освојат златно „прајм“ шише, за што ќе добијат 500.000 долари ако погодат шестицфрен код.

Во Лондон, младо момче ја освои наградата, а во Њујорк, шишето беше стопено, оти само еден може да биде победник. А тоа беше среќниот од Англија.„Прајм“ излезе од социјалните мрежи. Сега е спонзор и на познати фудбалски клубови, како Арсенал и Баерн Минхен, a има и личен договор со Ерлинг Халанд, фудбалер на Манчестер сити, една од најголемите фудбалски ѕвезди во моментов.

Балканот со иста еуфорија

Минатиот месец прајм пристигна во Македонија | Фото: БИРН

Од пред некој месец, „прајм“ стигна и на Балканот. Во Србија се продава по 1.000 динари или 500 денари, а се појавија информации дека наводно децата што може да си го дозволат, им барале пари на тие што немаат да купат цело шише, да пробаат барем некоја голтка.А што е толку посебно во вкусот на сокот што мора да се проба? Постојат два вида на „прајм“ – за хидратација и енергетски. Вториот е забранет во некои држави, а првиот, оној за хидратација, го има во Македонија.

Тој содржи засладена филтрирана и кокосова вода, електролити, Б витамини  и аминокиселини. Го има со пет различни вкуса. Од Институтот за јавно здравје предупредија да се внимава оти децата до 14 години треба да внесуваат витамини и минерали двапати помалку од она што го содржи овој пијалак.

Прогонетиот „прајм енерџи“ закана за големите во бизнисот

Енергетскиот пијалак „прајм“ е забранет во повеќе земји поради големото присуство на Л-теанин, кој не е дозволен во безалкохолните пијалаци во ЕУ. И поради големо присуство на кофеин. Тоа го сторија и Словенија, Хрватска и Босна и Херцеговина.Претходно го забранија Данска, Канада и други држави.

„Воопшто нема да го дистрибуираме „прајм“ во Канада“, се закани Логан на Тик-ток, обвинувајќи ги мејнстрим медиумите и големите корпорации, веројатно алудирајќи на Кока-кола и на другите џинови во индустријата дека стојат зад забраната зашто пијалакот што го создале на социјалните мрежи им зел голем дел од профитот.

Засега приходот од 1,2 милијарди долари, кој се очекува да го достигне „прајм“ до крајот на годинава, е далеку помал од оној на светската корпорација, која постои 137 години и произведува 35 безалкохолни и алкохолни пијалаци. Според проценките направени врз основа на досегашниот профит, Кока-кола, во 2023 година, би требало да заработи 45 милијарди долари.

Но, „прајм“, кој годинава се шири по рафтовите на маркетите низ светот, ги истисна производите на гигантот настрана. Новиот пијалак има почесно место во продажните синџири.На истите рафтови, до „прајм“, во македонските маркети стигна и чипсот „такис“. И за него возбудата тргна од социјалните мрежи. Мексиканскиот бренд, кој постои над 20 години, лани стана популарен меѓу тинејџерите во светот откако тргна предизвикот на Тик-ток колку од лутиот чипс може да се изеде.

Кесичка од 90 грама чини 369 денари. Цената на конкурентите на „такис“ за иста грамажа е околу 60 денари. Но, и за него има побарувачка.А се вели дека следната возбуда околу некој производ продолжува низ солунските маркети – таму се продаваат нови продукти што ги немало во Македонија.

    

Најново

(ВИДЕО) НА РТС ПОЧНУВА СО ЕМИТУВАЊЕ СЕРИЈАТА САБЈА, ЗА УБИСТВОТО НА ЗОРАН ЃИНЃИЌ, ГЛУМЦИ СЕ СИТЕ СРПСКИ АКТЕРСКИ ТЕШКАШИ

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ДО БИТИЌИ: Од Фатмир СДС за Фатмир ДУИ, или каде отидоа 250 денари?

Sase Ivanovski

Грчките земјоделци вечерва го блокираа преминот Евзони за влез на товарни возила

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МАРЈАН ЃОРЧЕВ: ЛАЗО КОЛИШЕВСКИ ЗА МЕНЕ Е НАЈГОЛЕМИОТ МАКЕДОНЕЦ, ЈА ВОЗОБНОВИЛ МПЦ, ГИ ИЗБРКАЛ СРБИТЕ ОД МАКЕДОНИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОЛЕМ БРОЈ ВЕРНИЦИ ДОЈДОА ВО КРАТОВО: БУГАРСКИОТ МИТРОПОЛИТ ГИ ДОНЕСЕ МОШТИТЕ НА СВЕТИ ЃОРЃИ ВО КРАТОВО

Sase Ivanovski

Хутите нападнаа американски танкер, САД и Велика Британија го ракетираа главниот град на Јемен

Sase Ivanovski

Агенцијата за храна и ветеринарство се пишмани – ниту тие не биле надлежни да го тргнат кодот „НМК“ од производите по маркетите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНСКИ ГЕНЕРАЛ: КРЕНАВМЕ ВО ВОЗДУХ МНОГУ НАФТЕНИ РАФИНЕРИИ ВО РУСИЈА, ЗА ЕДНА ТРЕТИНА ЈА НАМАЛИВМЕ ПРОДУКЦИЈАТА НА ГОРИВА ВО РУСИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРОРУСКА ПАРТИЈА УНИШТИ ВОЗ СО ЖИТО ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

167 санкционирани возачи во Скопје, 42 за брзо возење

Sase Ivanovski

Зеленски: Кремљ имаше увид во плановите на украинската контраофанзива во 2023 година

Sase Ivanovski

Опозициските партии на Албанците обвинуваат, ДУИ негира – каде се собираат потписи за кандидатурата на Османи

Sase Ivanovski

Демири: Ќе дадам се од себе да имаме функционален здравствен систем

Sase Ivanovski

Гордана Силјановска-Давкова ќе биде поддржана со потписи од пратениците и од граѓаните

Sase Ivanovski

Силјановска Дафкова: ДУИ најде да ме нарекува русофилка, тоа е партија бeз ниту еден партнер во Европа

Sase Ivanovski

Предлогот за избор на претседател на државата во Собранието неприфатлив за дел од политичките партии

Sase Ivanovski

ДИК: Заклучно со вчера потпишани 14.360 граѓани, најмногу потписи за Османи, Димитриевски и Ванковска

Sase Ivanovski

Македонската туристичка фела изгуби голем професионалец и визионер и во полето на туристичките агенции и во полето на хотелиерството

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Мега криминал на власта – Омилената фирма на СДС и ДУИ, Марковски компани со истата механизација ќе врши ископ на јаглен за 46 милиони евра и уште два други претходно добиени тендери во исто време, ЈО да не молчи

Tamara Ivanovska

Градоначалничката на Град Скопје заедно со екипи од скопските јавни претпријатија со засадување на дабови дрвја ја најавија големата еколошка акција за пошумување на парк шумата Водно, а која со реализација на бројни активности на садење дрвја и садници ќе продолжи до крајот на месец март

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Победата на ВМРО-ДПМНЕ заедно со народот против оваа ненародна власт е се поизвесна, во завршна фаза е и програмата која ќе ја трансформира Македонија

Tamara Ivanovska

Силјановска Давкова: По основните документи на ЕУ, не смее прашањето за билатералните односи со Бугарија, да биде дел од Преговарачката рамка

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Пробиштип го чека Анастасов да остане на зборот и да си поднесе оставка заради јаловиштето

Tamara Ivanovska

ОБРАЌАЊЕ НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ МИТРЕСКИ ПРЕД ВРХОВНАТА РАДА НА УКРАИНА

Tamara Ivanovska

Петрушевски: Однесувањето на ДУИ дополнително ќе ги мотивира сите граѓани на наредните избори да кажат доста е и дека Македонија не е заложник на ДУИ

Tamara Ivanovska

Јаревски: Со зголемувањето на цените на Катастар до 300% власта уште повеќе сака да ги осиромаши граѓаните

Tamara Ivanovska

Бојмацалиев: Македонската јавност сакам да знае дека работиме одговорно и транпарентно, од 01.10.2021 до 09.02.2024 на 47.000 наши иселеници им се издадени нови патни исправи

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Целта на раководството на ЕСМ, е да ја затвори термоелектраната Осломеј, преку криминални договори и на тој начин, илјадници луѓе да изгубат работа

Tamara Ivanovska

Османи на посета на Генералниот конзулат во Њу Џерси: “Ефикасни услуги за нашите државјани главен приоритет за МНР”

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со мерката „Младински додаток“ СДСМ обезбеди 3.000 денари повеќе во џебот на младите

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Поголеми плати и продолжување на концептот за повеќе пари кај граѓаните и во новата програма на СДСМ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Србија Н.Е. Невена Јовановиќ

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Косово Н.Е. Флоријан Чехаја

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Горда сум што броиме само позитивни промени

Tamara Ivanovska

Бочварски: Инвестираме 20 милиони евра за изградба на патниот правец Извор – Гарски Мост, за прв пат ги поврзуваме Дебар со Кичево

Tamara Ivanovska

Вучиќ: Владата и образовните институции повторно да размислат дали родителите треба да ги оценуваат наставниците

Tamara Ivanovska

Расте бројот на новозаболени со пертусис

Tamara Ivanovska

Димитриевски собира потписи за претседател, ги повика граѓаните да го поддржат

Tamara Ivanovska

Влезниците за студентите во културните установи на 50 отсто

Tamara Ivanovska

Централната банка на ЕУ за прв пат во загуба по 20 години

Tamara Ivanovska

Видео: Израел бара оставка од шефот на УНРВА по откривањето на тунелот на Хамас под седиштето на агенцијата

Tamara Ivanovska

Трамп: Откажете го случајот, имам претседателски имунитет

Tamara Ivanovska

Нетанјаху: Со Појасот Газа по војната треба да управуваат локални функционери

Tamara Ivanovska

„Литература.мк“ и „Џез ФМ“ радио носат нов, автентичен и оригинален музички концепт на урбаната сцена

Tamara Ivanovska

Експлозии во Русија: Погодена челичарницата на еден од најбогатите Руси

Tamara Ivanovska

Мрачна прогноза на човекот што ја предвиде војната во Газа: „Украина би била изгубена со Трамп во Белата куќа“

Tamara Ivanovska

Дачиќ вели дека САД ја сакаат Србија како клучен партнер: Но, има еден услов

Tamara Ivanovska

За што се трошат парите од патарините?!

Tamara Ivanovska

РЕПУБЛИКАНСКИ КОНГРЕСМЕН ПОВИКА НА УБИВАЊЕ НА СИТЕ ПАЛЕСТИНСКИ ДЕЦА: Вели дека 20 години го напаѓаат Израел и треба да платат

Tamara Ivanovska

Млад кривопаланчанец со остар предмет му се заканил на татко си

Tamara Ivanovska

Арсовски: Најголема веројатност е дека кандидатите на ВМРО-ДПМНЕ и СДСМ ќе влезат во вториот круг

Tamara Ivanovska

Таткото на Леонид Индов ќе бара кривична одговорност од лекарската комисија

Tamara Ivanovska

УПАДНАЛЕ ВО 20 ВЛАДИ НИЗ СВЕТОТ Кинески хакери ги кренаа стандардите и цените за класифицирани информации

Tamara Ivanovska

Амбасадите на Израел, Египет и на САД во Атина добиле дојави за бомби

Tamara Ivanovska

Евакуирани 500 вработени во шведската безбедносна агенција, полицијата се сомнева на истекување гас

Tamara Ivanovska

Николоски: ВМРО-ДПМНЕ уцени не прифаќа, тој филм нема да го гледаат

Tamara Ivanovska

Османи: Нови избори на северот на Косово по потврда за смена на градоначалниците

Tamara Ivanovska

ТАА МЕ ОГРАБИ, МИ УКРАДЕ ПАРИ И ЗЛАТО! Стружанец заработи кривична пријава, лажно ја пријавил поранешната сопруга

Tamara Ivanovska

УКРАИНА ОБЈАВИ КОЛКУ РУСКИ ВОЕНИ ЗЛОСТОРСТВА ИСТРАЖУВА Бројката е незамислива, Киев побара меѓународна помош

Tamara Ivanovska

ВИДЕО: Француските земјоделци упаднаа на саемот во Париз, каде што требаше да се појави Макрон

Tamara Ivanovska

Кривична пријава и притвор за скопјанец поради обид за убиство

Tamara Ivanovska

Македонија е мал пазар за кокаин – групата на Шеваљ најмногу заработувала во странство

Tamara Ivanovska

Курц е прогласен за виновен за давање на лажни изјави

Tamara Ivanovska

Кога и Имануел Кант станува непријател

Tamara Ivanovska

Неофашистички пир во светосавскиот дом

Tamara Ivanovska

Во Делчево ќе никне парк, две сестри донираа 90 садници Гинко билоба во чест на роденденот на татко им

Tamara Ivanovska

Црногорскиот претседател Јаков Милатовиќ поднесе оставка од сите функции во партијата ПЕС

Tamara Ivanovska

Мој термин” инфициран со ,,само да прашам” и ,,преку ред”, нема лек за ,,врски” во здравството

Tamara Ivanovska

Османи: ОБСЕ да продолжи да ја разоткрива Русија и да ја осудува нејзината незаконска и неоправдана агресија

Tamara Ivanovska

Што го прави фентанилот толку опасен и како луѓето можe да сe спречи предозирање?

Tamara Ivanovska

Борел: Изјавата на Смотрич за изградба на уште 3.300 куќи на Западниот Брег е опасна

Tamara Ivanovska

Димитриевски: ЗНАМ нема да поддржи избор на претседател во Собранието

Tamara Ivanovska

Трамп: Афроамериканците ме сакаат оти видоа дека и јас сум бил дискриминиран

Tamara Ivanovska

10 години руска агресија: Две години од сеопфатната инвазија на Русија врз Украина, една деценија од анексијата на Крим

Tamara Ivanovska

СДСМ: ИМА РАЗЛИКА ЗА ТОА КОЈ КАКО ГИ ТРЕТИРА СТУДЕНТИТЕ!

Sase Ivanovski

КРАЛОТ ЧАРЛС И КАМИЛА: ХРАБРОСТА НА УКРАИНЦИТЕ ГО ОДУШЕВИ ЦЕЛИОТ СВЕТ

Sase Ivanovski

Стотина пријави до МОН за насилство во училиштата

Sase Ivanovski

Славој Жижек: Асанж не е будала

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Демантирам дека во МВР има неорганизираност, наредната недела стигаат уште 85.000 обрасци

Sase Ivanovski
Вчитувам....