25.8 C
Скопје
13/06/2024 22:47
МАКТЕЛ

  

     

 

Со свој камен по своја глава!

      

Мерсел Биљали
Во индискиот град Бангарх во државата Раџастан се наоѓа древната тврдина Балнат, напуштена пред векови. Се мисли дека таму ехотО на човечкиот глас преку ден се претворува во лоша енергија преку ноќ, и може да убие! Многу здрави луѓе таму умреле на мистериозен начин. За таква мистерија сеуште нема логично објаснување. Властите строго го имаат забрането влезот во замокот по зајдисонцето и пред изгрејсонцето! Се смета дека таму во последните три века умреле илјадници луѓе. Околните села сите се празни.

   

И кај нас од лошата енергија емитувана преку ден, утредента се исселени стотина безнадежни млади. Тaква клетва тука функционира цели 34 години, со што исчезнале осумстотина илјада млади. Празни села и градови се повеќе наликуваат на амбиент на лоши духови, oти треторазредни политичари наместо живот им нуделе тест за издржливост. Во државава во секоја петта куќа свети понекое светло, а наоколу само мрак. А ние при секои избори продолжуваме да веруваме во лажното, а тоа е полошо отколку да верувате во невозможното. Се жртвува животот на сегашни млади во чест на мртви предци. Копајќи по историјата ја поткопивме иднината. Такви аномалии благословот го претворуваат во проклетство. Касно ќе сфатиме дека општото добро се состои во среќата на сите поединци.

 

Пред некој ден, Елизабет Ален – важна личност во Стејт департментот, без дипломатски ракавици ни пренесе дека патот кон пеколот може да биде убав, но сепак води кон пеколот. Таа кажа: „Ние го поддржуваме Преспанскиот договор и бевме разочарани кога видовме дека претседателката не го користи формалното име. Ги охрабруваме, лидерите на Северна Македонија да се придржуваат кон меѓународните договори“! Американците и Европејците се многу добро упатени во нашата практика, лажно да се колнеме во владеењето на правото, а веднаш по да ја прегазиме. Прописите или се почитуваат или се прекршуваат, и тука импровизација нема. Вртењето околу чл.19 од Спогодбата од Преспа што се однесува на решавање на спорови меѓу двете држави е плитка замисла. Таа постапка е повеќестепена и многу долга, а меѓувреме ќе треба да трпиме целосна блокада. И на крајот пак како повеќекратни губитници. И по Меѓународниот суд на правдата умот не ни доаѓа! Ако се повторува иста грешка, тоа веќе не е грешка туку свесна одлука.

   

     

Трезвени луѓе гледаа спас во внесувањето на Бугарите во Уставот, aма пијаните за власт не гледаат со иста диоптрија. Наместо да ги отстрануваат последените пречки, тие поставуваат нови трупци на патот кон Брисел. Кон Грците се чепкаат стари рани за да крвараат свежо! Такoв „патриотизам“ или e лажен или e глуп. Или пак двете заедно. Паметниот знае дека мајката не се прегрнува силно, оти можете да ја задушите а глупвиот тоа го прави. Наместо да се реши проблемот со Бугарија, се реактивира тој веќе решен со Грција! Ајнштајн со право вели дека селената има граница, за разлика од глупоста! Тука коалицијата „Влен“ е тотално глувонема. Пола збор не смее да каже. Дури го афирмира вмрвскиот абсурд за „одложено дејство“ на уставните измени. Но и тука според нив треба да се почека до смирувањето на емоциите кај вмровските гласачи! Откако врбата ќе роди грозје!

Пред врбата и грозјето стои ептен збунета експертката по владеењето на правото – претседателката Сиљановска. Таа пред цел свет покажа дека договорите ич не се дел од правниот поредок! Дека усното е помалку важно од пишаното. И сега мора немо да почитуваме договори за да не оштетиме домашни уши! Едни луѓе, освен уши имаат и очи, па брзо уочиле како кај едни претседателски приемни простории исчезнале знамињата на НАТО и ЕУ!

Омраза кон содавачите на Република Македонија!
Сите знаат дека во ептен турбулентно време, американците ја создадоа Република Македонија. И цело време ја штителе. А сега дрвја и камења кон таа велесила како зафалност. Мицковски вака се заблагодари: „Кога станува збор за меѓународната политика, никогаш нема да не видите како клечеме или омаловажуваме. Во изминатите години имав можност да се сретнам со светски власти од Вашингтон до Брисел и Берлин. Нема ништо поинспиративно за мене од македонскиот народ и држава“. Појасно здравје. На нормален превод тоа значи кој ги ферма нив! За познатиот политиколог Јануш Бугајски, таков начин на комуникација директно ги поткопува темелите на најслабата држава на Балканот. Таа се охрабрува да влезе во конфликт со најмалку три соседни држави членки на НАТО и две на ЕУ. Дека такво нешто може да одговара само на експанзионистичките амбиции на Србија, која веројатно би претендирала на голем дел од ова слаба држава која долги години продава лилипутска мегаломанија.

Самоволниот избор на Мицковски на албанските коалициските партнери, најверојатно ќе вроди со дополнителна уставни барања како принципиелни механизми за учество во власта. Македоније е меѓу ретките мултиетнички земји во Европа што има унитарен карактер. Дали ќе се инсистира на тнр. територијална или нетериторијална федерализм е прашање опортунитет! Но, секако дека сите светски познавачи се на мнение дека вакако како што е, таа само може да си ја троши енергија во потрага на саморегулацијата, отколку на развој.

Албанија ќе се одлепи од Севрена Македонија!
Цената за ваквите наши глупости со години ја плаќа и Албанија. Таа е колатерална штета на овдешните историски и географски неизлечливи комплекси. Овие две држави не се сијамски близначки за да не можат да се издвојат без длабок хируршки зафат. И таа самата има бројни проблеми со Грција ама не ги проблематизира до лудило. Меѓу Албанија и Грција сеуште е на сила воениот закон, но тој не е пречка за да рзвијат пријателски односи. Го имаат проблемот со Чамите, со црквата, со териториијалното море, со емигрантите, ама се си решаваат нормално. Последното е пред Судот за правото на морето со седиште во Хамбург, па како тие ќе го рашаваат така ќе се однесат двете земји. А не вака! Да се однесеа како нас средни и големите држави, секој месец ќе имавме светски војни.

Додик и Сребреница
Додека Македонија се дави во проблеми што самата ги создава, регионот врие. Претседателот на Република Српска Милорад Додик се закани дека штом биде усвоена Резолуцијата против геноцидот тоа ќе значи крај на БиХ, а по усвојувањето на истата тој најави дека во следните 30 дена ќе биде предложен договор за мирно разграничување. Одговорот го доби директно од САД, дека ако Додик прогласи сецесија, тоа ќе биде крај на Република Српска.
Додик држи блиски односи со радикални руски сили, бидејќи единствено таму гледа спас за себе и своето нелегално богатство. А Вучиќ знае да глуми заложник на таквата радикализација. Хрватска политичарка Весна Пусиќ вели дека „ова е незавршен мир од претходна југословенска војна“. Војната донесе второразредни политичари и тука нема веќе никаков простор за паметни политичари. Паметноста брзо се дави во морето на негативна селекција.

Целиот процес на дестабилизација на Балканот е координиран од Москва, а целта не е љубовта кон Србија, туку создавање позицијата vis-a-vis Грузија, Украина и Молдавија. Во спротивната страна, со цел спречување на војната сe САД и Обединетото Кралство, потпомогнати со Германија, Франција и Холандија, подготвени да одговорат и на безбедносните закани од Белград. Тие се грижат за безбедноста на БиХ, на Балканот и на целата Европската Унија, потпирајќи се на мисијата АЛТЕА за одржување на мирот и безбедноста во земјата. Но, сепак процесот на донесување одлуки во ЕУ е бавно и тие често се заложници на земји како Унгарија која во моментов раководи со АЛТЕА.
Деновиве САД и НАТО силно го предупредија Русија дека користи дезинформации, сајбер напади и други злобни тактики за да го „дестабилизира“ Западен Балкан. Тука БиХ е најслаба точка. Три децении откако војната ја опустоши таа земја, Србија со поддршка на Москва настојува да ги разгорува етничките тензии, загрозувајќи ја европската безбедност.

Русија, уште во 2015 година го блокираше усвојувањето на Резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за Сребреница со која се осудуваше геноцидот во јули 1995 година. Тааа беше предложена од Велика Британија и поддржана од САД и земји од ЕУ. Вучиќ, чија моќ е видно ослабено, посакува моќта да ја поврати со пазарење со Западот, вршејќи наводно притисок кон Додик и позиционирајќи се себеси како миротворец. Русија лобираше против усвојувањето на резолуцијата, но не до тој степен што беше случај пред девет години, свесна за фактот дека Русија денес ја нема поддршката што ја имаше некогаш.
Како и да е, честитки за победата Мицковски не добил од нормалниот свет, освен од Орбан и Вучиќ. Тоа воопшто не е добар знак. Тоа е порака дека е погрешно да се бара среќата таму каде што многу други ја загубиле. Најмалку некој има право од Македонија да прави Нова Каледонија. Ниту тогаш кога победува илузијата над интелегенцијата.

    

Најново

Герапетритис од Скопје: Важно е да се гарантира европскиот тек на земјите од Балканот, но важно е и да се почитуваат меѓународните договори

Sase Ivanovski

ШИЛЕГОВ: 55 е сепак само една обична бројка, особено кога е исполента со илјадници убави желби, честитки, добри намери и љубов !!! Ви благодарам драги мои токму на таквите честитки !!!

Sase Ivanovski

Палевски бара да се доискаже пред обвинителството, поднесени приговори за обвинението

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БИЗНИСМЕНОТ БЕХАР БАЈРАМИ ОД ФОРИНО, ГОСТИВАР, СЕ ЖАЛИ ДЕКА РЕКЕТАРИ ВЧЕРА МУ ЈА ЗАПАЛИЛЕ ШТАЛАТА, ВЕЛИ ДЕКА ВЕЌЕ СО МЕСЕЦИ БИЛ МАЛТРЕТИРАН ОД ЛОКАЛНИ БАНДИ КОИ СЕ ЗАШТИТЕНИ ОД СИСТЕМОТ

Sase Ivanovski

Јаневска: Неопходни се реформи во образованието во кои ќе бидат вклучени сите и владата, МОН, родителите, наставниците

Sase Ivanovski

Русија објави снимка од нуклеарни вежби:„Вака ќе изгледа“

Sase Ivanovski

КОСТОВСКИ: Мојата лична надеж за подобро утре е во вербата дека токму владата предводена од господинот Христијан Мицковски ќе отпочне силна борба против организираниот криминал и корупција

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ГАШИ СО ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДОРКА ДРЕКСЛЕР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЕДЕН ОД НАЈДОБРИТЕ СПОРТИСКИ ВО СВЕТОТ, ТОМ БРЕЈДИ: Кога моите другари спиеја на плажа, јас станував во 6 сабајле и на 40 степена трчав во полна опрема со часови

Sase Ivanovski

Пораката на Бајден и Макрон до новата власт на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

СРЕДБА АФРИМ ГАШИ – ВЈОСА ОСМАНИ САДРИУ ВО СОБРАНИЕТО НА РСМ

Sase Ivanovski

Милошоски, Бендевска и Митрески – потпретседатели на Собранието

Sase Ivanovski

Слободен печат: Мицкоски не сака да стане премиер на Задушница, изборот на новата влада следниот викенд

Sase Ivanovski

Тетовец уплатил 1.350 евра за да купи багер, ама го измамиле

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Марко Маковец, заменик директорот во Европската служба за надворешни работи

Sase Ivanovski

Османи: Владата која што доаѓа нема одговорност кон Преспанскиот договор, но има обврска да го почитува

Sase Ivanovski

СИЉАНОВСКА ГИ ИСКАРА БУГАРИЈА И ГРЦИЈА, ДОДЕКА ДО НЕА СЕДЕШЕ ГРЧКИОТ МИНИСТЕР ЗА НАДВОРЕШНИ РАБОТИ: Ветото е спротивно не само на логиката на Европската Унија, туку и на просперитетот на целиот регион. Наместо меѓусебно да се блокираме, ние треба да се однесуваме скандинавски, да соработуваме и да се поддржуваме едни со други

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Типографот Ласко Џуровски креираше дигитален фонт за глаголицата со која се ширела словенската писменост. Глаголица Нова отсега е достапна за секојдневна употреба

Sase Ivanovski

Најмоќните земји во светот постигнаа договор: На Украина ќе ѝ дадат заем од 50 милијарди долари

Sase Ivanovski

Сиљановска Давкова: На регионот не му е потребна гола ЕУ-реторика, туку доследна ЕУ-логика, да не се блокираме, туку да соработуваме и поддржуваме

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со турскиот министер за надворешни работи, Хакан Фидан

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателката на Република Косово, Вјоса Османи – Садриу

Sase Ivanovski

ЈАНКО БАЧЕВ: Од учеството на тридневната научна конференција во Србија со изложување на трудот насловен како “Меѓународниот кривичен систем на казнување преку призмата на Нирнбершкиот, Токискиот и Хашкиот трибунал за поранешна Југославија

Sase Ivanovski

ХОРОР ВО ХРВАТСКА: Маж шетал гол по улица и со секира кршел автомобили – во неговата куќа е пронајдено мртво тело на жена

Sase Ivanovski

На факултетот на Рамиз Мерко ќе се образуваат само сестри – не доктори

Sase Ivanovski

Маринакис: Оксиморон е едната страна да бара од другата да го изоди целиот пат, од моментот кога не го почитува ерга омнес името

Sase Ivanovski

Курти: Жртвата вредеше, денес Косово е поразвиено од кога било досега

Sase Ivanovski

СЛАВЕСКИ ЗА МЕДИЦИНСКИОТ ФАКУЛТЕТ НА РАМИЗ МЕРКО: Бог нека ни е на помош!

Sase Ivanovski

ФОКУС: ДЕЛОВНИОТ ПАРТНЕР НА ТАТКОТО НА АРСОВСКА ГРАДИ БАЛКАНСКА БИЗНИС ИМПЕРИЈА

Sase Ivanovski

Орбан: Срамна е одлуката на Европскиот суд на правдата да ја казни Унгарија со 200 милиони евра за нејзината миграциска политика

Sase Ivanovski

Европскиот суд на правдата ја казни Унгарија со 200 милиони евра поради непочитување на правилата за азил

Sase Ivanovski

МИ СЕ ГАДИ ОД ЦРНАТА ПРОПАГАНДА ПРОТИВ СИЉАНОВСКА

Sase Ivanovski

ФУРКАН САЛИУ ЗА РАМИЗ МЕРКО: Следната реформа во здравството… Немој да се разболиш!

Sase Ivanovski

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ НА СОБРАНИЕТО НА РСМ АФРИМ ГАШИ СО АЛБАНСКИОТ ПРЕТСЕДАТЕЛ БАЈРАМ БЕГАЈ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претседателот на Црна Гора, Јаков Милатовиќ

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со министерот за надворешни работи на Република Србија, Марко Ѓуриќ

Sase Ivanovski

Средба Џафери-Бегај: Северна Македонија и Албанија се повеќе од само соседски земји

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗНАЕТЕ ЛИ КОЈА Е НАЈПОВТОРУВАНАТА РЕЧЕНИЦА ВО БИБЛИЈАТА? ДУРИ 365 ПАТИ СЕ ПОВТОРУВА!

Sase Ivanovski

Грчкиот новинар и аналитичар, Сидерис: Прекршувањето на Договорот од Преспа ќе создаде проблеми за европскиот пат на Северна Македонија наместо тензија меѓу Атина и Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Бостон направи уште еден чекор кон НБА титулата, „Селтикси“ водат 2:0 против Далас

Sase Ivanovski

Запалена куќата на вујкото осомничен за убиството на 11-годишното девојче во Грција

Sase Ivanovski

ПОЛСКА ВОВЕДУВА БАФЕР ЗОНА НА ГРАНИЦАТА СО БЕЛОРУСИЈА, ВО ДЛАБОЧИНА ОД 1 КИЛОМЕТАР НЕ СМЕЕ ДА ИМА НИКОЈ, ОСВЕН ГРАНИЧАРИ И ПОЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

ОПАСЕН РАЗДОР СЕ СПРЕМА ВО СДСМ, ЌЕ ГЛЕДАМЕ ЛИ КОМУЊАРСКА ПАНОРАМА?

Sase Ivanovski

Работна група на Министерството за правда ги детектирала слабостите на актуелниот Закон за јавното обвинителство

Sase Ivanovski

Универзитетот на Мерко ќе образува лекари.Министерот кој му е сопартиец, му дал лиценца за медицински факултет

Sase Ivanovski

МАПАС: Членовите со бенефициран стаж до 17 септември да изберат дали ќе го продолжат членството во задолжителен пензиски фонд

Sase Ivanovski

Средба Османи- Пападопуло Почитувањето на Преспанскиот договор и поддршката од Грција клучни за европската интеграција на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Левица: ДПМНЕ институционално го подреди трудот на работниците под економските и бизнис интересите

Sase Ivanovski

Лефков: Преспанскиот договор се однесува на институциите, ги поттикнувам граѓаните да го користат името Македонија

Sase Ivanovski

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со Денис Беќировиќ, претседавач на Претседателството на БиХ

Sase Ivanovski

Османи: Проширувањето на ЕУ е еден од најуспешните мировни проекти на европскиот континент

Sase Ivanovski

Деспотовски: Функционерите ќе бидат одговорни на луѓето, не на централата во Скопје – воведуваме директен избор

Sase Ivanovski

И покрај топлотниот бран, нема законска можност школската година да заврши порано

Sase Ivanovski

МОН: со поддршка од ЕУ изработивме нов електронски дневник, по тестирањето ќе започне неговата официјална примена

Sase Ivanovski

Герасимовски: Детските реквизитите кои беа искршени од вандали се реконструирани или заменети со нови

Sase Ivanovski

Петровска ја почна камапањата за лидер на СДСМ, го презентира „Манифестот за Социјалдемократија“

Sase Ivanovski

ЛДП: Мерката на Мицкоски за реорганизација на здравството и намалување на бројот на пратеници е уште една од нашите „позајмени” програмски определби

Sase Ivanovski

Миша Поповиќ: Управните и Надзорните одбори досега беа места каде што се „ухлебуваа“ партиски кадри

Sase Ivanovski

Министерот за надворешни работи, Бујар Османи, во рамки на состанокот на министрите за надворешни работи на Процесот за соработка на Југоисточна Европа (ПСЈИЕ), кој се одржува во Скопје, оствари билатерална средба со министерот за надворешни работи на Босна и Херцеговина, Елмедин Конаковиќ

Sase Ivanovski

Почна Министерскиот состанок на ПСЈИЕ Османи: “Членство во ЕУ на сите учесници во ПСЈИЕ е гаранцијата за стабилноста и наш приоритет”

Sase Ivanovski

ТИНЕЈЏЕР СО АВТОМОБИЛ УДРИЛ ВО ПОВОЗРАСНА СКОПЈАНКА – жената е хоспитализирана во Еразмо

Sase Ivanovski

Филипче: Секретар за односи со општинските организации – ново тело за подобра внатрепартиска комуникација

Sase Ivanovski

Дерала: Се надевам дека националистичката хистерија нема да продолжи

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНКА ИЗБЕГА ОД РУСКА ОКУПАЦИЈА ПРЕКУ УНИШТЕН МОСТ СО ТОА ШТО ГО ПОКАЖА ПАСОШОТ НА ДРОН НА УКРАИНСКАТА АРМИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ НАРКО БОС ИМА МНОГУ ЛОШ ДЕН ДЕНЕСКА: ПОЛИЦИЈАТА ВО ЕЛ САЛВАДОР ЗАПАЛИ 3 ТОНА КОКАИН ВРЕДЕН 70 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

МИТАНОВСКИ: СДСМ Е ВО КОМА, ЗАТОА МУ ТРЕБА ЛЕКАР?!

Sase Ivanovski

ЦУК: Мечка убила и изела овци во гостиварско Равен

Sase Ivanovski

Јанкулоска: Заев треба да размисли да ми се извини, Груевски си замина како што се оди на одмор

Sase Ivanovski

Новата влада во Северна Македонија да ги почитува меѓународните обврски, велат САД и Франција

Sase Ivanovski

ИЗЛОЖБА ПОСВЕТЕНА НА Д-Р АЛЕКСАНДАР СИНГЕР ВО МЕМОРИЈАЛНИОТ ЦЕНТАР НА ХОЛОКАУСТОТ

Sase Ivanovski

Невремето предизвика хаос во Србија

Sase Ivanovski

Курти: Ја цениме улогата и поддршката на НАТО за Косово

Sase Ivanovski

Кристијано Роналдо e најдобриот стрелец во историјата на ЕП

Sase Ivanovski

(Видео) Британскиот политичар и водител Најџел Фараж го гаѓаа со камења и влажен цемент

Sase Ivanovski

Од каде што доаѓам срамота е да ти лепат рацете…

Sase Ivanovski

Каков е квалитет на водата во Охридското Езеро?

Sase Ivanovski

Блинкен се сретна со Нетанјаху

Sase Ivanovski

Тензии на границата меѓу двете Кореи: испукани серија истрели

Sase Ivanovski

Се урна руски воен авион, загина целиот екипаж

Sase Ivanovski

ЦУК: Девет пожари на отворено во изминатото деноноќие

Sase Ivanovski
Вчитувам....