6.8 C
Скопје
02/02/2023 12:02
МАКТЕЛ

   

СПЕЦИЈАЛЦИ СО ОКЛОПНИ ВОЗИЛА ЌЕ ГИ РАСТЕРУВААТ ПРИВАТНИТЕ АВТОБУСИ? Планот на Пенов е многу ризичен

     

Постои можност за насилно отстранување на блокадите, но тоа може да доведе до немири, па затоа се препорачува да се избегнат судири, да се седне на маса и да се најде решение за да се обезбеди проодност на улиците во Скопје. Изјавата на министерот за локална самоуправа Ристо Пенов, дека владата има инструменти насилно да го прекине протестот на приватните превозници кои си ги бараат парите коишто, според нив, им ги должат Град Скопје и ЈСП Скопје, предизвика лавина реакции. Единствениот инструмент кој може да се употреби во случајов е ангажирање специјални единици, кои со оклопни транспортери би се обиделе да ги растераат приватните превозници од крстосниците, што претставува многу ризичен потег што може да предизвика сериозни последици.

  

Со ваквата изјава на Пенов се поставува прашањето за тоа дали Македонија, како демократска држава, во која според Уставот е загарантирано правото на протест, можеби се преориентира кон некое друго државно уредување, какви што сѐ уште го има во некои комунистички земји, како и во други диктаторски режими.

 

Ленин бара разбирање и поддршка од скопјани – Во изјава за Плусинфо, директорот на „Слобода превоз“, Ленин Јовановски, вели дека изјавата на министерот Пенов е загрижувачка и дека треба секој да се запраша каква порака тој сакаше да испрати. – Ако некој државен функционер наумил на каков било начин да растури мирен и законски пријавен протест, а притоа државата да одговори со насилство, тогаш целата јавност, како тука, така и во странство, треба да се запраша што се случува во главите на луѓето кои се на толку високи позиции. Нарушувањето на демократското право на протест, некој да ти се заканува дека со насилство ќе возврати, не верувам дека сѐ уште го има дури и во некои од комунистичките држави или некаде каде што владее диктатура – вели Јовановски.

  

Тој додава дека тука повеќе не станува збор за прашањето што велат Ленин или некој друг – новинарите, невладините организации, но и странските мисии во земјава треба да се запрашаат што се случува со уставното уредување во Македонија. Бидејќи, доколку нешто е сменето, секој којшто утре ќе протестира, барајќи си ги своите права, насилно ќе биде отстранет од улиците. Јовановски побара и од скопјани да ги разберат, бидејќи и тие се вклучени во овие протести, на индиректен начин, затоа што мора да знаат каде завршиле и нивните пари.

    

– Го разбирам гневот на граѓаните. Доцнат на работа, не можат да ги извршуваат навреме обврските, но барам нека се запрашаат – еве, четири месеци ги користеле нашите услуги, плаќале за тоа, па сега ние го бараме тоа што нам ни следува, тоа што скопјани го платиле и тоа што треба нам да ни биде исплатено. Треба и тие да знаат каде точно завршиле нивните пари коишто ги дале при купувањето месечен билет, дневен билет или со мобилен телефон – додава Јовановски. Поранешниот министер за внатрешни работи Павле Трајанов за Плусинфо објаснува дека постои можност за отстранување на блокадите, но тоа може да доведе до немири, па затоа препорачува да се избегнат судири по улиците, да се седне на маса и да се најде решение да се обезбеди проодност на улиците во Скопје.

– Инструментот за кој говори министерот Пенов е употреба на полициски единици и сила, затоа што има технички можност возилата да се отстранат. Сепак, тоа ќе биде исклучително тешка и ризична операција, бидејќи и не е лесно 200 автобуси да бидат туку така отстранети од улиците. Тогаш може да се очекува да има спротивставување, а тоа може да доведе до судири. А  верувам дека не сакаме да бидеме сведоци на такви сцени. Затоа не препорачувам таква одлука – ни изјави Трајанов. Тој посочи дека кога има вака сложен проблем, најдобро за сите е да се најде решение преку разговор и договор.

– Јас го разбирам правото на протест, затоа што се прават огромни штети на граѓаните и Скопје е блокиран град. Меѓутоа, потребно е да се вклучат сите страни во разговорите и така да се надмине проблемот. Кога мислам сите, тука мислам на Град Скопје, ЈСП Скопје, Владата, министерот за локална самоуправа, како и секој друг којшто може да даде решение на проблемот. Значи, не се тие некои големи побарувања, претпоставувам дека може да се исплатат на рати, но потребна е добра волја, како политичка, така и државничка – додава Трајанов.

Владата и МВР засега молчат за планот на Пенов – За идејата на министерот Пенов со посебен инструмент да се реши проблемот, односно насилно да се тргнат автобусите од улиците, ја прашавме и владата. Побаравме прецизирање на изјавата на ресорниот министер и објаснување дали и како се планира насилно отстранување на приватните превозници од улиците и дали е демократско уредно најавен мирен протест да се растури се употреба на сила. За жал, до објавувањето на овој напис не добивме одговор од Владата. Истоветно прашање поставивме и до Министерството за внатрешни работи, бидејќи малку е веројатно без интервенција на МВР може да се спроведе планот на Панов. Но и од таму засега молк.

Јовановски ни рече дека приватните превозници остануваат и натаму на улиците, при што очекуваат нивните долгови да бидат исплатени. Тој додаде дека градоначалничката Данела Арсовска, по изнесените лаги и обвинувања за нив, тешко дека ќе има лице да седне да преговара со превозниците, па упати апел да се вклучат сите што можат да помогнат во решавањето на нивниот проблем.

ПРИСТИГНА ОДГОВОР ОД МВР: Ве известуваме дека протестот е уредно пријавен во МВР на РСМ согласно Закон за Јавни собири предвидено во член 3: „Заради интересите на безбедноста организаторот на јавниот собир може да го извести Министерството за внатрешни работи за одржување на јавниот собир и мерките што се преземени за неговото одржување. Известувањето за јавен собир од ставот 1 на овој член се поднесува во подрачната единица на Министерството за внатрешни работи на чие подрачје се одржува јавниот собир најдоцна 48 часа пред почетокот на одржувањето на најавeниот собир. Во известувањето организаторот ги наведува следниве податоци: целите на одржувањето на јавниот собир; местото и времето на одржувањето; организаторот на јавниот собир; мерките што организаторот ги презел во врска со непречено организирање и одвивање на јавниот собир и податоците за организирање на редарската служба“;

Ве известуваме дека МВР постапува согласно член 6 од овој Закон: „Министерството за внатрешни работи ќе го прекине одржувањето на јавниот собир во случаите кога истиот е насочен кон: – загрозување на животот, здравјето, безбедноста, личната сигурност и имотот на граѓаните; – вршење или поттикнување на вршење кривични дела утврдени со закон и – загрозување на животната средина.

Министерството за внатрешни работи ќе го прекине одржувањето на јавниот собир во случај кога неговото одржување е во спротивност со меѓународните договори со кои е предвидена обврска за непречено одвивање на сообраќајот“. Во однос на тоа дали се прекршени член 4 и член 6 од Законот за јавни собири на РСМ Ве известуваме дека истите до 06.12.2022 година не се прекршени; Ве известуваме дека МВР на РСМ постапува согласно позитивните Закони на РСМ и Уставот на РСМ;

 

Најново

(ВИДЕО) ПОТРЕСНО СВЕДОШТВО НА ГЕНЕРАЛ АНГЕЛОВ: ТРАОРНО БЕШЕ ВО 2001-ВА, НОЌЕ ВОДЕВМЕ ТЕШКИ БИТКИ А ДЕЊЕ КУПУВАВ КОВЧЕЗИ ЗА УБИЕНИТЕ 20 ГОДИШНИ ВОЈНИЦИ ОД МОЈАТА ЕДИНИЦА И ОДЕВ НА ПОГРЕБИ

Sase Ivanovski

JOHNNIE WALKER ВЕ ПОВИКУВА НА ГЛОБАЛНИОТ ПРЕДИЗВИК ЗА БАРМЕНИ

Sase Ivanovski

172 санкционирани возачи во Скопје: 11 без возачка

Sase Ivanovski

Битиќи: Ја реструктурираме економијата, во 2022 со над 45 милиони евра поддржавме 433 компании од преработувачката индустрија и имаме 560 милиони евра странски инвестиции

Sase Ivanovski

РЕС го презеде снабдувањето со електрична енергија на 250 компании за само 10 месеци постоење

Sase Ivanovski

Димитриевски во Нови Сад го посети македонското здружение „Кирил и Методиј“ кое активно работи на негување на македонската култура и традиција во Србија

Sase Ivanovski

При контрола во камион и магацин пронајдена поголема количина прехранбени артикли со изминат рок на траење, следува поднесок

Sase Ivanovski

Министерот Спасовски во „Македонија наутро“ на МТВ: Македонската полиција ќе обезбеди мирно чествување, нема да дозволиме понижување на македонскиот народ од никого

Sase Ivanovski

РУСИЈА ГО ПРЕДУПРЕДИ ИЗРАЕЛ ДА НЕ ПРОДАВА ОРУЖЈЕ НА УКРАИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: КОГА ДОЈДЕ НА ВЛАСТ СДСМ ВО 2002-РА, МЕ СМЕНИЈА ОД ЗАМЕНИК КОМАНДАНТ НА ТИГРИТЕ И КАКО ПОЛИЦИСКИ ГЕНЕРАЛ МЕ СТАВИЈА ДА ГО ЧУВАМ АВТОБУСОТ НА ЈСП, БРОЈ ОСМИЦА, ОД ЉУБОТЕН ДО ВЛАЕ

Sase Ivanovski

ВЛАДАТА ОДЛУЧИ: Компаниите кои оствариле вишок профит за време на енергетската криза ќе плаќаат данок на солидарност

Sase Ivanovski

АЛКАЛОИД: Ви го претставуваме едно од најстарите пакувања на добропознатиот „Кафетин“, произведено во 1957 година

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: ДОБРО Е ШТО НАТО ГИ ИЗНЕСЕ ВОЈНИЦИТЕ НА УЧК ОД АРАЧИНОВО, ИНАКУ ЌЕ ГИ ПОТЕПАВМЕ И ПОТОА ВОЈНАТА ЌЕ ТРАЕШЕ СО ГОДИНИ И ЌЕ ИМАШЕ 100 000 ЖРТВИ КАКО ВО БОСНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: БЕВ ФРАПИРАН КОГА ДОЗНАВ ДЕКА ВО АРАЧИНОВО СО ГРАНАТА СМЕ УБИЛЕ 10 ДЕЦА И ЖЕНИ КОИ СЕ КРИЕЛЕ ВО ПОДРУМ, ИМ ОДНЕСОВ ЦВЕЌЕ НА ГРОБОВИТЕ ПРЕД НЕКОЛКУ МЕСЕЦИ

Sase Ivanovski

Африм Гаши: Компромис е можен, но прво да завршат преговорите помеѓу СДСМ и Алијанса за Албанците

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АНГЕЛОВ: НИЕ МАКЕДОНЦИТЕ ТРЕБА ДА РАЗБЕРЕМЕ ДЕКА МАКЕДОНИЈА НЕ Е САМО НА МАКЕДОНЦИТЕ ТУКУ И НА СИТЕ ВО НЕА ДРУГИ ЕТНОСИ

Sase Ivanovski

Лихтештајн одлучи – забраната на казината не ја решава зависноста од игрите на среќа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТРЕБА ДА ГИ ЧАСТАМ ПОЛИЦАЈЦИТЕ КОИ МЕ СПРЕЧИЈА ДА ГО ИСТЕПАМ САРМА ПРЕД СОБРАНИЕ НА 24-ТИ ДЕКЕМВРИ 2012-ТА, ЌЕ ЗАВРШЕВ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: НА 24-ТИ ДЕКЕМВРИ 2012-ТА НА СУДИРИТЕ ПРЕД СОБРАНИЕ ДОНЕСОВМЕ 30 РАЧКИ ОД ЛОПАТА ВО СЛУЧАЈ ДА ТРЕБАШЕ ДА СЕ СООЧИМЕ СО ПОЛИЦИЈАТА

Sase Ivanovski

Стојановиќ: Нови тројца вработени се суспендирани за бегството на Мемети од Идризово

Sase Ivanovski

Зајкова го критикува Тупанчески: Реформите не се на завидно ниво, а со мали чекори можевме да ги направиме

Sase Ivanovski

Петров: Ако Џамбаски го прекрши законот, да го пикнат во куќичките на Страцин, па со авион Бугарија да го земе назад

Sase Ivanovski

Гир: Со вклучувањето на Бугарите во Уставот, не се менува неговата суштина

Sase Ivanovski

За зајакнување на вашиот имунитет дозволете оваа зима да се погрижи MULTI ESSENCE ИМУНО од Алкалоид

Sase Ivanovski

ЗОШТО СЕ БРУКАШ ГЕНЕРАЛЕ, ТВОИТЕ ТЕЗИ ЗА ОСУДЕНИТЕ ЗА 27-МИ АПРИЛ СЕ ТРАГИ-КОМИЧНИ, ЗОШТО РЕШИ ДА СЕ ВАЛКАШ И ДА ЧИСТИШ НЕЧИЈ ТУЃ ИЗМЕТ?!

Sase Ivanovski

Гир: Ова беа неколку тешки недели и за Северна Македонија и за Бугарија

Sase Ivanovski

Можеме и да отстапиме некои од министерските места на Алијанса, вели Гаши

Sase Ivanovski

АХМЕТИ: Имаме морална и национална обврска да ја запреме миграцијата, да ја обезбедиме иднината и да ги помириме луѓето

Sase Ivanovski

ГРУБИ: Денеска имаме Албанци насекаде, на државни функции кои некогаш беа само сон за Албанците, ниту една одлука не била против Албанците, ниту антиалбанска

Sase Ivanovski

Мицкоски на средба со шефот на ОБСЕ Вал: Владата не е реформска и не решава проблеми

Sase Ivanovski

Мицкоски: Повикувам на мирно, чесно и достоинствено чествување на великанот Гоце Делчев, за секое нарушување на безбедносната состојба одговорни ќе бидат власта и Спасовски

Sase Ivanovski

Мицкоски: Градоначалниците на ВМРО-ДПМНЕ успеаја да ги консолидираат општините и да се спремат за издавање општински обврзници за капитални проекти, владата на ДУИ поддржана од СДС ги опструира

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ КАКО ТИТО: ГО ПРЕЧЕКУВААТ МЛАДИ ВМРОВКИ ПО ОПШТИНИТЕ, ФАЛИ ПОГАЧА И СОЛ

Sase Ivanovski

Стоилковски: СДСМ и удоволува на Бугарија, стражите на гробот на Делчев се резултат на револт на граѓаните кон владините политики и газење на црвените линии на Македонија

Sase Ivanovski

Како си БРАТ како е во Немачка? Топ сум брат сам сум!

Sase Ivanovski

Али Ахмети: Излеговме со проевропски фронт, затоа што сега е вистинскиот момент

Sase Ivanovski

Стоилковски: Влегувањето на Алијанса на Албанците во владата на СДСМ и ДУИ е за ухлебување на партиското членство и личните интереси на Таравари

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Утврдени се законски измени за бришење на одредбата за 30-процентно зголемување на платите во Министерството за финансии; прифатен е текстот на Програмата на економски реформи 2023 – 2025

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Утврден е Предлогот на закон за прогласување на Кањон Матка за споменик на природата; утврден е Предлог на закон за данок на солидарност; утврдени се предлог законски измени да се опфати оризот меѓу стоковните резерви

Sase Ivanovski

Од 122-та владина седница: Разгледана е информацијата за обезбедување дополнителни финансиски средства за терапија за лицата со цистична фиброза; одлука за здравствени услуги од областа на онкологијата и радиотерапијата во Градската болница 8 Септември

Sase Ivanovski

Бараме ресори здравство и правда- Алијанса потврдува, „за трето министерско место ќе зборуваме со другите кадри“

Tamara Ivanovska

Како се случи Драгослав Бокан, за кого Македонија е вештачки конструкт што ќе се распадне, да беседи пред Ковачевски и Мицкоски

Tamara Ivanovska

КРВАВА КАВГА ЗА ДЕВОЈКА Петнаесетгодишник избодел младо момче

Tamara Ivanovska

„ДОТОГАШ РУСИЈА НЕМА ДА ПОСТОИ!“ Руски новинар на веста дека е осуден во отсуство на осум години затвор

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) НОВ СКАНДАЛ ГИ ТРЕСЕ БРИТАНСКИТЕ ВООРУЖЕНИ СИЛИ Елитната нуклеарна подморница ја „крпеле“ со секундарен лепак!

Tamara Ivanovska

Маричиќ објави: Нови 53 милиони евра за Северна Македонија од ЕУ за инвестиции во енергетиката и животна средина

Tamara Ivanovska

СРЕДБА НА ПРЕТСЕДАТЕЛОТ ЏАФЕРИ СО АМБАСАДОРОТ ГИР

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Целта е да креираме законско решение кое ќе содржи точни и прецизни одредби и нема да остави простор за исти прашања да има различни толкувања

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Градоначалникот на Карбинци, Паунов за две години ќе ја реализира целата програма, ВМРО-ДПМНЕ е пример како треба да се градат општините, а и Македонија по предвремените парламентарни избори

Tamara Ivanovska

Недела ќе биде неработен ден за сите билетарници

Tamara Ivanovska

Приведено лице од Скопје по распишана централна потерница

Tamara Ivanovska

Средба Грковска – Шахин: Поддршката на САД за интеграцијата на Северна Македонија во Европската унија е клучен сегмент за стабилноста во балканскиот регион

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски и Пендаровски да не ги штитат и да ги кажат странските агентури, кои стојат зад тензиите со Бугарија

Tamara Ivanovska

143 санкционирани возачи во Скопје: 14 за брзо возење

Tamara Ivanovska

Произведени 19.626 MWh електрична енергија, домаќинствата и дополнителните снабдувања се целосно задоволени со електрична енергија од капацитетите на ЕСМ

Tamara Ivanovska

Битиќи: Развојната банка ја трансформиравме во најдобриот партнер за поддршка на економскиот развој

Tamara Ivanovska

Приведен дилер, кај него пронајдени различни видови дрога

Tamara Ivanovska

Тупанчески: Со новиот Кривичен законик во целост ќе се ревидира казнената политика

Tamara Ivanovska

Костадинов: Струмица е единствената општина во државата со свој сопствен Стационар за бездомни кучиња

Tamara Ivanovska

Мицкоски: Додека Ковачевски трча да и одоброволи на Бугарија, болен човек од Алцхајмер не може да стигне до своите 4000 денари

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Бугарски медиуми го обвинија Џамбаски дека е фашист

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) ИНТЕРВЈУ СО БОРЈАН ЈОВАНОВСКИ: Левица спроведува руско сценарио во Македонија

Tamara Ivanovska

Алтернатива вечерва ќе се позиционира за влезот на Алијанса во Влада, но и дали ќе понуди нов министер за здравство

Tamara Ivanovska

За првпат во 56 години – штрајк во Секретаријатот и стручните служби во МАНУ

Tamara Ivanovska

ВМРО-Народна: Дали има докази дека Ванчо Михајлов бил соработник на фашизмот?

Tamara Ivanovska

Вархеји денеска во Брисел ќе се сретне со претставници на македонските Бугари

Tamara Ivanovska

МВР: Благодарност до организационите единици при МВР за професионалниот придонес во организацијата и одржување на безбедноста на дводневната Конференција

Tamara Ivanovska

Бездомни кучиња: Системот си ја каса опашката

Tamara Ivanovska

Тепачот во бегство е со бугарски пасош – и тој и тепаниот Пендиков се со бугарски национални чувства

Tamara Ivanovska

Заменик народниот правобранител објави шокантни фотографии од Цементарница Усје: Ова ли е причината поради која се гушеше Скопје?!

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Грев е ова што ѝ го прават на Јанкуловска, испадна најголем маж од сите и треба да биде на слобода

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Ангелов ексклузивно за Инфомакс: На следните парламентарни избори ќе настапуваме самостојно од СДСМ

Tamara Ivanovska

БОРЕЛ ПРЕПОЗНА НАЦИОНАЛИСТИЧКИ ПОЛИТИЧАРИ Инцидентот во Охрид на маса во Брисел

Tamara Ivanovska

РУСИТЕ ГУБАТ ВО БАХМУТ, ПА ГО ГРАНАТИРААТ ДОЊЕЦК Нова тактика по шест месеци, оска Вуледар-Павливка?

Tamara Ivanovska

Нов повик од Стојанов: Вели дека биле во контакт со полицијата во Скопје и дека немало да има провокации

Tamara Ivanovska

Ивановска: Османи пред партиски штаб со службено возило известувал за државнички работи

Tamara Ivanovska

Петровска: Гоце Делчев е великан кој треба достоинствено да се чествува

Tamara Ivanovska

Лукашенко: Ако им треба помош на нашите руски браќа, подготвени сме

Tamara Ivanovska

„БУГАРСКИОТ ПРАТЕНИК ЛОРЕР ИМ УДРИ СИЛНА ШЛАКАНИЦА НА БУГАРИТЕ ВО МАКЕДОНИЈА“: Револт во политичките кругови во Бугарија

Tamara Ivanovska

ТРИ МОЖНИ СЦЕНАРИЈА: Што ако Русија доживее пораз во Украина?

Tamara Ivanovska

Leave a Comment