21.8 C
Скопје
16/07/2024 05:40
МАКТЕЛ

  

     

 

СПИКЕРОТ ЏАФЕРИ СЕ ОБРАТИ ВО ПАРЛАМЕНТОТ НА ЛИТВАНИЈА: Мојата земја, Република Северна Македонија, е пример на земја која беше увозник, а денес е извозник на мир

      

   

Обраќање на претседателот Џафери на Состанокот на високо ниво на претседатели на парламенти на земји членки на НАТО на тема:
„Глобални предизвици, глобални партнери, глобален НАТО“
Почитувана претседателке Чмилите Нилсен,
Почитувана претседателка на Парламентарното собрание на НАТО, Герио Мејлам,
Почитувани колеги,
Ми претставува особена чест што имам можност да се обратам денес пред Вас, на тема која е од исклучително значење за актуелните активности на Алијансата, но исто така и за нејзината иднина. Одржувањето на овој состанок во ваков формат, за прв пат во историјата на НАТО, сам по себе ја означува симболиката и неопходноста за размена на мислења околу нашето идно делување како сојузници на сите нивоа на власт, но и за нашето колективно делување на глобално ниво.

 

Почитувани,
Мултилатерализмот претставува темелник врз кој се заснова современиот меѓународен правен поредок и инструмент кој ги обединува земјите во почитувањето на демократските вредности, истовремено обезбедувајќи еднакво третирање на индивидуалните земји во нивните права и обврски во овие меѓународни организации. Во тие рамки, НАТО како регионална мултилатерална организација, од нејзиното основање до денес, е силен застапник за блиска соработка со останатите меѓународни организации кои имаат глобално, или географски утврдено делување. Нејзиниот придонес во обезбедување на заштита за Западна Европа, проширувањето кон Исток, кон регионот на Западен Балкан и актуелно кон северниот дел на Европа, спроведувањето мировни мисии и асистенции во повеќе земји низ светот, го претворија НАТО во глобален партнер и извозник на мир и стабилност во светот.

   

     

Мојата земја, Република Северна Македонија, е пример на земја која беше увозник, а денес е извозник на мир, активен партнер и контрибутор на Алијансата. Преку остварување на оваа наша стратешка цел, која е мнозинска определба на сите наши граѓани, ние успеавме да ја заштитиме независноста, територијалниот интегритет, неповредливоста на меѓународно признатите граници на државата, но и да промовираме добрососедска политика и стабилност во поширокиот регион. Нашите заложби за придонес кон глобалниот мир и безбедност претставуваат водилка за нашите институции, за нивна континуирана подготовка на капацитети и способности за учество во меѓународните мисии и операции на НАТО, но и на Европската унија и Организацијата на Обединетите Нации.

Воспоставениот систем на функционирање на НАТО, до скоро ни овозможуваше соодветно да реагираме во спречувањето и разрешувањето на конфликти и во справувањето со растечките предизвици, кои сè повеќе се со непостојана и еволутивна природа, облик и комплексност. Новите глобални безбедносни и геополитички трендови во себе носат закани по безбедноста на државите, за кои е потребно градење на соодветни механизми за одговор и посеопфатно делување од страна на сите чинители. Промените во безбедносната средина не дозволуваат заканите да се поимаат издвоено, како претходно, туку бараат осовременување на капацитетите и подготвеност за одлучно делување. Тука особено би ги издвоил растечките влијанија на трети земји, миграциските текови и климатските промени, пандемиите, хибридните закани, лажните вести и дезинформации, фрагилноста на системите за снабдување, зависноста од стратешки значајни ресурси и вештачката интелигенција.

Драги колеги,
Денес, за жал сме сведоци на различни поимања на примената и функционирањето на мултилатерализмот, како и на воведувањето на нови модели на наводна алтернативна демократија. Таквите системи на уредување си обезбедуваат внатрешни правни гаранции за неограничено владеење, за оправдано демонизирање на политичките опоненти, негирање и криминализирање на слободата на говорот. Она што уште повеќе загрижува, е нивниот тренд за извоз на ре-моделирана демократија надвор од нивните граници и придобивање на други држави во ново креираниот поредок. Меѓу инструментите кои ги користат за оспорување на глобалниот демократски политички пејзаж се хибридните закани, лажните вести и дезинформации кои директно влијаат на безбедноста на нашите општества, а сето тоа без употреба на војска или воено оружје. Нивното таргетирано влијание преку идеолошка војна ja погодува нашата демократска отпорност, ја намалува довербата на граѓаните во демократски избраните влади и парламенти и перцепцијата на граѓаните дека институциите имаат капацитет да се справат со овие појави. Нашиот регион на Западен Балкан е жив сведок на овие активности, особено во последната деценија.

Прашањето кое тука се поставува е дали НАТО се менува и дали ние како земји членки и како парламенти придонесуваме во таа промена и адаптација за иднината? Лично сум убеден дека досега успешно се носиме со проблемите и дека во историјата на Алијансата, никогаш не сме биле по обединети за нејзиното опстојување и промоцијата на нејзините вредности и можности на светската политичка и безбедносна сцена.

Во овој комплексен мулти-поларен свет, кој ја предизвикува глобализацијата и мултилатерализмот, како држави и политичари мораме да делуваме брзо и да ја спречиме ваквата фрагментација, бидејќи истиот претставува сериозна закана за целиот свет. Немаме друга алтернатива освен да продолжиме да се бориме за опстојување на системот на владеење на правото, над системот на владеење на силата и менувањето на границите со употреба на сила. Нашата битка мора одлучно да продолжи преку зајакнување на постојните партнерства и потрага по нови, креативни партнерства и сојузи со држави и организации кои сè уште веруваат во свет заснован на демократски и либерални вредности, нивна заштита, долгорочна одржливост и резистентност кон овие негативни процеси. На нас како претставници на народот, ни останува да продолжиме да ги промовираме вербата и исправноста на мултилатерализмот, како единствен механизам кој овозможува мир и просперитет во светот.
На крај, би сакал да им честитам на домаќините за успешно организираната Конференција.
Ви благодарам на вниманието!

    

Најново

Средба на претседателката Сиљановска Давкова со претставници на Националниот сојуз на глуви и наглуви лица

Sase Ivanovski

Министерот Перински се состана со градоначалниците од Источниот плански регион: Ме радува што општините покажуваат подготвеност за реализација на издржани проекти, изградба на патишта, регулација на речни корита, како и нова обиколница во Штип

Sase Ivanovski

Средба Муцунски – Прескер

Sase Ivanovski

Средба на  министерот за европски прашања, Муртезани со италијанскиот амбасадор Н.Е. Андреа Силвестри

Sase Ivanovski

Проштална средба Муцунски – Норман

Sase Ivanovski

Трамп и формално номиниран за претседателски кандидат на Републиканската партија, сенаторот Венс негов потпретседател

Sase Ivanovski

Повторно активиран пожарот околу градската депонија Острец во Делчево

Sase Ivanovski

Јаневска за факултетите: Секој што не исполнува услови ќе мора да се помири со судбината

Sase Ivanovski

Дачиќ: Противпожарен хеликоптер со капацитет од пет тони вода утре тргнува за Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски со впечаток дека овие две-три недели од кога се на власт и на криминалците им станало страв

Sase Ivanovski

ЦУК: Раширен пожарот во реонот Селце – Драгоево, пожарникарите повлечени зашто се слуша пукање на муниција

Sase Ivanovski

Големиот шумски пожар над Радовиш се приближува до викенд населба

Sase Ivanovski

Ангелов: Полицијата веќе има информации за неколку предизвикувачи на пожари

Sase Ivanovski

Пожарот во Битола во кој беа повредени двајца пожарникари сѐ уште не е ставен под контрола

Sase Ivanovski

Поранешниот газда на Радо Банка, бизнисменот Чедо Радомировиќ почина во болница откако беше најден во возило кај село Орман со прострелна рана во главата

Sase Ivanovski

Бешлиоска за бебето со модринки: Со име и презиме да бидат прозвани сите кои згрешија за овој случај

Sase Ivanovski

СЛОБОДЕН ПЕЧАТ: Модриците на бебето од Детска клиника можеби се од тромбоцитопенија, а не од одмазда за незнаење македонски јазик

Sase Ivanovski

ШЕФОТ НА СТОПАНСКА КОМОРА ГО ПОФАЛИ ПРЕМИЕРОТ И ВЛАДАТА: Мицкоски и неговите најблиски соработници, од првиот момент, одлучно, ги поддржаа барањата на бизнисот, и тоа го потврдија низ нашата досегашна соработка

Sase Ivanovski

Поради пожарот затворен патот Неготино – Штип кај Пепелиште

Sase Ivanovski

ФАТИМЕ ФЕТАИ ЈА ИСТЕТОВИРА ЈУСТИЦИЈА НА РАМОТО, ОД ВЧЕРА Е ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ, ТИТУЛАТА ЈА ПРОСЛАВИ СО ЗУРЛИ И ТАПАНИ

Sase Ivanovski

ПОЛOВИНА ОД 500-ТЕ МИЛИОНИ ЕВРА СЕ ЗА ОПШТИНИТЕ, А ПОЛА ЗА БИЗНИСОТ Фирмите ќе треба да вработат најмалку 5.000 луѓе, изјави Мицкоски

Sase Ivanovski

Фудбалската репрезентација на Шпанија е нов шампион на Европа

Sase Ivanovski

Дачиќ: Од Северна Македонија по телефон бараат помош,ќе испратиме хеликоптери да гасат но да не се гледа како хеликоптери за воена доминација

Sase Ivanovski

ДКСК отвoра случај за пaтувањето на синот на премиерот на самитот на НАТО во САД

Sase Ivanovski

Кај браната Градче пронајдено безживотно тело на 26-годишна девојка од Кочани

Sase Ivanovski

Мицкоски: 500-те милиони евра се потребни за општините и бизнисот и додека сум јас премиер државата нема да биде ставена во подредена положба

Sase Ivanovski

Герасимовски до Град Скопје: Преполните контејнери се потенцијална зараза, чистете ги навреме

Sase Ivanovski

СДСМ: Изгоре целa планина, а Мицкоски промовира проекти од времето на СДСМ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полициски хеликоптер исфрли над 35 тони вода врз пожарот на планината Серта

Sase Ivanovski

ПОМОШ ДОЈДЕ ОД ТУРЦИЈА, УШТЕ 3 ЗЕМЈИ ЌЕ НИ ИСПРАТАТ“ Мицкоски очекува до задутре да биде решен проблемот со пожарите

Sase Ivanovski

Температурата на водата во Дојранското Езеро изнесува 32 степени целзиусови, на Преспанското 29, а на Охридското Езеро 26,5 степени, информира Управата за хидрометеоролошки работи

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски ја лаже јавноста, зошто не ги објави приватните сметки за патувањето на синот

Sase Ivanovski

„ТАРАВАРИ КОНЕКТ“ На овој телефон граѓаните ќе можат да комуницираат со министерот

Sase Ivanovski

Судии и обвинители барале средби со Мицкоски – Нема да примам никого, не треба мене да ми служат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БАЈДЕН: ПОЛИТИЧКИТЕ РАЗЛИКИ ТРЕБА ДА ГИ РЕШИМЕ НА ГЛАСАЧКИ КУТИИ, НЕ СО КУРШУМИ

Sase Ivanovski

За Уставен реакцијата на судиите не соодветствува со уставната, правната и судската култура

Sase Ivanovski

НОВА ФИРМА ЌЕ ГО ГРАДИ ЗАТВОРЕНИОТ БАЗЕН ВО ОХРИД Ќе има одговорност за стариот проект, вели министерот Ристовски

Sase Ivanovski

УТРЕ ТРЕБА ДА СТИГНАТ ТРИ ХЕЛИКОПТЕРИ ОД СОСЕДСТВОТО Два ќе испрати Словенија, по еден Србија и Црна Гора, најави Тошковски

Sase Ivanovski

Мицкоски: Граѓаните да бидат спокојни, во текот на утрешниот ден и задутре ситуацијата со пожарите ќе се стави под контрола, пристигна помош од Турција, се очекува и од други земји

Sase Ivanovski

Судиите се „кренаа“ против Уставен – се заканија дека ќе го тужат во Стразбур

Sase Ivanovski

Имав брутален говор но го сменив, сега имам говор што обединува, порача Трамп

Sase Ivanovski

МАФТАЛ СО ПИШТОЛ И СЕ СЛИКАЛ НА ФЕЈСБУК: Кривична пријава за „предизвикување на општа опасност“ против лице од Карбинци

Sase Ivanovski

Улусој: Два турски авиони и еден хеликоптер ќе и помагаат на земјава во справување со пожарите

Sase Ivanovski

Oд денеска стапи на сила забрана на движење низ шумите. Глобите се од 500 до 2000 евра

Sase Ivanovski

Ако ни треба уште пари Орбан ке ни позајми.за сега се доволно 500 мииони евра, се пофали премиерот

Sase Ivanovski

Немаме намера да се мешаме, туку да ве поддржиме – вели Агелер за изјавата на Мицкоски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРИЛЕПСКА ПИВАРНИЦА СО ОГНОМЕТ ВО ПРИЛЕП И КОНЦЕРТ ПРОСЛАВИ 100 ГОДИНИ ПОСТОЕЊЕ

Sase Ivanovski

ОБВИНИТЕЛКАТА ФАТИМЕ ФЕТАИ СТАНА ДОКТОР ПО ПРАВНИ НАУКИ: Академик проф. д-р Владо Камбовски и беше ментор “Пред себе имаме една одлична докторска дисертација која ги задоволува сите критериуми на научен пристап и методологија и има особена вредност

Sase Ivanovski

Бајден и се обрати на нацијата за обидот за атентат врз Трамп: Разговарав со Доналд Трамп. Имавме краток и добар разговор. Наредив зголемена негова заштита. Атентатот темелно ќе се истражи!

Sase Ivanovski

(Видео) Кривична пријава против двајца полицајци од ПС Центар за примање поткуп

Sase Ivanovski

Мицкоски: Посетата на Вашингтон беше исклучително успешна, соговорниците имаа можност да видат поинакви политичари кои се дојдени со јасен план и ги бранат државните интереси

Sase Ivanovski

Филков-Пандов: Итни реформи за подобрување на условите во затворите

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГОРАН СДК: Зошто е важно да се известува од местото на настанот? Паметам времиња кога врвни професионалци си ја вршеа работата на историски настани, како што беа Жана Османли и Стево Црвенковски и знаеја што значи професионална соработка со новинарите во име на јавниот интерес

Sase Ivanovski

Мицкоски: Во Охрид се случува инвестициски бум, продолжуваме да ги реализираме проектите кои што ги ветивме пред граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Венко Филипче да ги даде уплатниците за џипот, и да каже како го набавил со плата

Sase Ivanovski

Пристигна меѓународна помош од Турција: Два ер-трактори и хеликоптер ќе помогнат во гаснењето на пожарите

Sase Ivanovski

Новинарот Салиу до колегите за случајот со бебето со модринки – Заслепени сте со омраза кога пишувате такви теми ?!

Sase Ivanovski

Герасимовски: Доделивме 770 000 денари на 60 социјално загрозени лица

Sase Ivanovski

ПОРАДИ ДЕФЕКТ НА ПОДЗЕМЕН КАБЕЛ НА ЕВН ВО КИСЕЛА ВОДА, ОД ВЧЕРА БЕЗ СТРУЈА НА ТОПЛОВО ОСТАНАА ЖИТЕЛИТЕ НА УЛИЦИТЕ ВЕРА ЈОЦИЌ, САВА КОВАЧЕВИЌ И ИВАН КОЗАРОВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГРАДОНАЧАЛНИКОТ НА КИСЕЛА ВОДА НАЈАВУВА НОВА ДОМАШНО – СТРАНСКА ИНВЕСТИЦИЈА: ИЗГРАДБА НА ФАБРИКА ЗА 300 НОВИ ВРАБОТЕНИ ВРЕДНА 20 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

Светските лидери со осуда за нападот врз Трамп

Sase Ivanovski

Чибишев: Четворицата малолетници се стабилни, утре ќе се одлучува дали ќе бидат пуштени од Токсикологија

Sase Ivanovski

Пензиониран шеф на пожарникарството во Бафало е убиениот при обидот за атентат врз Трамп

Sase Ivanovski

Атентаторот на Трамп бил осаменик кој бил многу малтретиран во средното училиште

Sase Ivanovski

Жално е за гледање она кое остана зад пожарот: Прекрасна природа која ја изгубивме!

Sase Ivanovski

Алкараз го победи Ѓоковиќ и го одбрани трофејот на Вимблдон

Sase Ivanovski

Се крие ли Арсовска од револтот на скопјани? Ќе поднесе ли оставка?

Sase Ivanovski

Обидот за атентат врз Трамп може да предизвика дополнително политичко насилство во САД

Sase Ivanovski

Врз Трамп пукано со пушка АР-15, најпродавното оружје во САД што може да се купи онлајн за 1.000 долари

Sase Ivanovski

Последната демократска надеж, Мишел Обама, нема амбиции да се врати Белата куќа

Sase Ivanovski

Ангелов: Не успеавме да го ставиме под контрола пожарот на Серта

Sase Ivanovski

Заеднички поморски воени маневри на Кина и Русија

Sase Ivanovski

Вреди формира политичко тело за координација со идеја да прерасне во регионално политичко движење

Sase Ivanovski

Проектот со катната гаража во Општина Центар е запрен

Sase Ivanovski

Првата реакција на Меланија Трамп: „Чудовиште“ го нападна мојот сопруг

Sase Ivanovski

Зошто 11 години од почетокот на градбата, патот Скопје – Сопиште преку Водно служи само за пешаци

Sase Ivanovski

„СУДНИОТ ДЕН“ НАПРАВИ ПОТОП ВО АВСТРИЈА Забележани 190.000 громови, невремето откорна покриви

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) АЛЕК БОЛДВИН СЕ РАСПЛАКА КОГА ЈА СЛУШНА ПРЕСУДАТА Актерот е прогласен за невин за убиство од небрежност

Sase Ivanovski

Младенците во Галичник добија свадбен подарок од претседателката Сиљановска Давкова

Sase Ivanovski

Кај клучка Миладиновци возило излета од патот, повредени се млади патници

Sase Ivanovski
Вчитувам....