8.8 C
Скопје
06/12/2022 14:54
МАКТЕЛ

Станбените згради без или со оштетени хидранти, противпожарните скали не функционираат

Велосипеди, мотоцикли и стар мебел се само дел од работите оставени на хоризонталните коридори во станбените згради. Се остава сè она што не му е потребно на едно домаќинство, без притоа да се води грижа дека со тоа се отежнува евакуацијата на граѓаните во случај на пожар. Хидранти нема или се оштетени, а во новите згради ги има сите елементи само при техничкиот прием на зградата, а потоа за краток период нема ништо.

Ситуацијата е очајна, велат од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје за МИА, додавајќи дека работата е отидена дотаму што не само противпожарните скали, туку и хоризонталните коридори се затрупани со сè и сешто.

  

– Имаме и случај кога на седми кат има оставено веспи. Сето тоа ја отежнува евакуацијата во случај на незгода без разлика дали е тоа пожар, земјотрес или нешто друго, вели командантот на ТППЕ Скопје, Звонко Томески.Тој апелира што поскоро да се отстранат сите овие недостатоци затоа што, вели, имало и ситуации кога не можеле побрзо да интервенираат бидејќи ги немале сите потребни елементи за една интервенција.

Од Противпожарниот сојуз на Град Скопје во изминатите 15-тина години посетиле околу 2.800 станбени објекти при што констатирале низа неправилности.

  

Во 98 проценти од случаите нема хидранти или се оштетени, а не работат ниту т.н. панични светла. Противпожарните скали во зградите над 22 метри делумно се во функција, но дел се затворени или узурпирани со покуќнина.

– Во станбените блокови со неколку влеза, на горниот кат има излез од еден во друг влез во случај на пожар. Таквите делови не можеме да ги контролираме – урузпирани се или се затворени. Во Кисела Вода пред десетина години од такви причини имаше четири жртви, вели претседателот на Противпожарниот сојуз на Град Скопје, Петар Плотников, во разговор за МИА.

Извештаите од направениот увид на терен ги доставуваат до Дирекцијата за заштита и спасување, но посочуваат дека мал е бројот на инспектори и има системски проблеми поради кои опасноста од пожари останува.

– Сме се обиделе да ги информираме инспекторите, но и тие се немоќни. Ќе дојде инспекторот во зградата, ќе направи увид и ќе ги констатира неправилностите. Ќе направи записник и ќе наложи да се оспособат хидрантите. Инспекторот има овластување да даде рок до кога треба да се поправат недостатоците и ако не се запази рокот да биде изречена парична казна. Но, и да изрече парична казна, состојбата на терен повторно останува иста. Додека нема правно решение и институција која ќе го реши ова, останува опасноста од пожари, појаснува Никола Бојковски, почесен претседател на Противпожарниот сојуз.

Од Противпожарниот сојуз велат дека тешко се менуваат работите, но тие се ентузијасти и се надеваат дека со ваквите активности нешто ќе сменат.

– Нашата активност е превентивно-едукативна. Ефектот на нашата работа не може да се мери. Ние не можеме да знаеме колку пожари сме спречиле, но велиме дека дури и ако сме спречиле еден пожар, сме спасиле нечиј живот, вели Бојковски.

Сепак, нагласуваат од Противпожарниот сојуз, има и ретки, но позитивни случаи во кои, на пример, претседателот на куќен совет спроведува вежба за станарите во случај на природна непогода. Има и случаи во кои управители на куќен совет за да ја заштитат опремата, ја складираат во подрумските простории. Ова, според Противпожарниот сојуз, не е неисправно бидејќи во случај на пожар нема време некој да се симнува во овие простории, но велат, луѓето бараат начин да ја заштитат опремата.

Нема интерес од заедниците на станари и управителите за мерките за заштита од пожари

И од Противпожарниот сојуз и од Територијалната противпожарна единица на Град Скопје информираа дека неодамна по иницијатива на градоначалничката на Скопје била организирана работилница со цел на заедницата на станари и на управителите да им се укаже за мерките за заштита од пожари, но интересот бил многу мал.

 

– За жал, одѕивот не беше многу голем, но со управителите кои присуствуваа имавме дискусија и им беа укажани сите недостатоци кои ги воочуваме при нашите интервенции кои ни ја отежнуваат работата. Апелираме сите да ги преземат своите надлежности околу управувањето со влезовите, вели командантот на ТППЕ Томески.

  

Најново

Опозициските пратеници со црни натписи „Темнина во Србија без слободни медиуми”ги поддржа телевизиите Н1 и Нова С

Sase Ivanovski

Приведен босанскиот министер Лучиќ злоупотреба на положбата и трошење народни пари

Sase Ivanovski

Борел: Последниот предлог договор до Белград и Косово е испратен вчера

Sase Ivanovski

(ФОТО) Симон Трпчески замина во Ерменија, каде неговата ќерка ќе ја претставува Македонија на Јуниорски Евросонг

Sase Ivanovski

Здравство воведе модул за електронско пријавување на несаканите ефекти од вакцинацијата

Sase Ivanovski

ЕСМ: ТЕЦ Неготино е вклучен на мрежа и испорачува електрична енергија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) КАКО СЕ ЖИВЕЕЛО ВО СОВЕТСКИОТ СОЈУЗ?

Tamara Ivanovska

Герасимовски до пензионерите: Пријавете се за доделување парична помош, рокот истекува утре

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Сведоштва за студентските домови

Tamara Ivanovska

Приведени двајца крадци од Куманово, одземеното вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

Западниот Балкан и ЕУ заеднички ќе се справуваат со последиците од енергетската криза

Sase Ivanovski

Премиерот Ковачевски на Самит во Тирана пречекан од премиерот на Албанија Рама

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски нема доблест ниту да им се извини на скопјани за хасот во градот

Tamara Ivanovska

Владата донесе одлука да се поништи одлуката за прием на Онишченко во државјанство

Sase Ivanovski

Грковска: На сајбер безбедноста треба да гледаме како инвестиција која ја јакне довербата на граѓаните во институциите

Tamara Ivanovska

ЕУ со 18 милиони евра ќе ја развива Преспа

Sase Ivanovski

РЕК Битола и ТЕЦ Осломеј нема да се затворат, тврди Битиќи

Sase Ivanovski

Кој е Добре Митрев, човекот кој стои зад отворањето на бугарски „клуб – канцеларија“ во Кавадарци

Sase Ivanovski

СДСМ: За работата на ЈСП, ВМРО-ДПМНЕ да праша во УО, таму скоро се сите се членови на нивната партија

Tamara Ivanovska

ВЕЧНА СЛАВА: 11 години од смртта на Гоце Арнаудов

Sase Ivanovski

Иницијатива за лекторат по македонски јазик во Тирана

Tamara Ivanovska

Блерим Беџети ги подбра министрите на ДУИ: Повеќе се фалат од што работат

Sase Ivanovski

ЈОНУЗ: Е па политичари, идите бре у пи*ку лепу материну!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Директорите на СДС, ДУИ и ЛЕВИЦА управуваат со хаосот во Град Скопје, Арсовска спроведувач на крими интереси на Ковачевски

Tamara Ivanovska

Зеленски ги посети војниците во Славјанск на Денот на вооржените сили на Украина

Sase Ivanovski

Приведен крадец по распишана потерница

Tamara Ivanovska

За што разговарале Ковачевски, Макрон и Шолц на денешната средба во Тирана?

Sase Ivanovski

166 санкции за брзо возење

Tamara Ivanovska

Владата го поништи државјанството на Онишченко

Sase Ivanovski

8 декември 2022 година (четврток), ‘’Св. Климент Охридски”, е неработен ден за сите граѓани на Република Северна Македонија.

Tamara Ivanovska

Австрија и официјално кажа „не“ за пристапување на Бугарија и Романија во Шенген

Sase Ivanovski

Произведени 12.379 MWh во текот на изминатото деноноќие и целосно задоволени потребите на домаќинствата и малите потрошувачи

Tamara Ivanovska

Вештите лица ги спровеле сите неопходни увиди и анализи за автобуската несреќа кај Ласкарци

Sase Ivanovski

Приведен разбојник од Кондово за издржување на казна затвор од пет години

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Драма во Албанија: На големите протести на опозицијата нокаутиран Сали Бериша!

Sase Ivanovski

СЕ ОГЛАСИ ЛИЛА ПО ТРАГЕДИЈАТА: Бог ќе ви суди, тие родители изгубиле дете, таа не е веќе меѓу живите – освен името ништо друго не знаете за неа!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Ефектот од средбите Арсовска – Ковачевски: Блокиран град, банкротирано ЈСП и сомнеж за провизии во џебот на скопски сметководител

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Срамниот избор на Дамева за претседател на Судски совет го покажува трулиот систем, Ковачевски продолжува да го распупува правосудството

Tamara Ivanovska

УЧЕСТВО НА СОБРАНИСКА ДЕЛЕГАЦИЈА НА 60. ГЕНЕРАЛНО СОБРАНИЕ НА ПАБСЕК

Tamara Ivanovska

СДСМ: Мицкоски стои зад блокадите и хаосот во Скопје, дрско ги малтретира скопјани

Tamara Ivanovska

Тренчевска: Успешните младински политики на дело – „Гаранција за млади“ ги надмина поставените цели

Tamara Ivanovska

Комунална хигиена репарација на контејнери

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Ковачевски го врати Ристо Бекатон Пенов од транзицијата за да се заканува и глуми шериф

Tamara Ivanovska

ЧИТАЊЕ ЗГРАДИ: ИЗВЕДУВАЧКИ ПРАКТИКИ ВО УРБАН КОНТЕКСТ

Tamara Ivanovska

Кривична пријава против скопјанец за „злоупотреба на службена положба и овластување” и „фалсификување службена исправа”

Tamara Ivanovska

Бесими на билатерален скрининг за финансиска контрола – Законот за буџети темел на реформите за подобрување на управувањето со јавните финансии

Tamara Ivanovska

Претрес во Општина Чешиново – Облешево, пронајдени пушка и муниција

Tamara Ivanovska

Ако мислат дека треба,нека не тргнат на сила, Ленин од денешните барикади

Tamara Ivanovska

Пенов: Блокадата на автобуските превозници во Скопје нанесува огромна штета на граѓаните

Tamara Ivanovska

Хакирана руската банка ВТБ

Tamara Ivanovska

Продолжуваат протестите на приватните автобуски превозници

Tamara Ivanovska

Ова не е сообраќаен хаос, ова е анархија

Tamara Ivanovska

Левица со кривична пријава против менаџерите на ЕВН заради непријавување кражба на струја во Арачиново

Tamara Ivanovska

Се огласи Агелер: Тимот за санкции од Вашингтон е во Македонија, ќе казнува поранешни и актуелни корумпирани политичари!

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: Подобро да сте за масата, отколку мени на масата

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) МАСК ОБЈАВИ КАКО СЕ БРИШЕЛЕ ДОКАЗИ ЗА БАЈДЕН НА ТВИТЕР Белата куќа реагираше, „тоа е интересна случајност“

Tamara Ivanovska

ЛУКАШЕНКО СЕ ПОДГОТВУВА ЗА ВОЈНА? Белоруските вооружени сили почнаа вежби за борбена готовност

Tamara Ivanovska

ПУТИН МУ ПОДГОТВУВА АТЕНТАТ НА ЛУКАШЕНКО Му замерил што не пушта војници во Украина

Tamara Ivanovska

Инвестиции за најмладите – Аеродром добива три нови детски игралишта

Tamara Ivanovska

Приведено лице од гостиварско, затекнато при бесправна сеча на дрва

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Потпишан договор за поевтини роаминг услуги за земјите од Западен Балкан со земјите од ЕУ

Tamara Ivanovska

Владев: Општина Свети Николе оствари одлични резултати во 2022 година, продолжуваме со исто темпо во идната година

Tamara Ivanovska

Лишен од слобода крадец, одземеното е вратено на сопственикот

Tamara Ivanovska

Паметни системски решенија за станбени и деловни простории – Energy Intelligence го отвори новиот изложбен салон во Скопје

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) Стоилковски: Зад хаосот на Ковачевски и Арсовска има договор бугарска фирма да го земе приватниот градски сообраќај?

Tamara Ivanovska

Вучиќ од Тирана: „Дојдов за да имаме шанса да кажеме што мислиме“

Tamara Ivanovska

Да ги спречиме младите да си одат, вели Тренчевска

Tamara Ivanovska

Овој четврток одиме на Руфтоп новогодишен базар во Скопје Сити Мол

Tamara Ivanovska

Путин распореди крстосувачки ракети кон Јапонија

Tamara Ivanovska

За работата на ЈСП, ВМРО да праша во УО, таму се нивни членови, велат од СДСМ

Tamara Ivanovska

Демонстранти во Софија ги исвиркаа рускиот митрополит: „Стоп Путин“, „Умри Путин”

Tamara Ivanovska

Почина новинарот Марјан Јанев

Tamara Ivanovska

Косовска новинарка добива смртни закани поради швајцарскиот репрезентативец

Tamara Ivanovska

МВР со детали за сообраќајката во која загина малолетник

Tamara Ivanovska

Индија: Прв банкомат за купување злато

Tamara Ivanovska

Кенеди центарот ги додели овогодишните награди за исклучителен придонес во американската култура 

Tamara Ivanovska

Лукаревска: Даночни реформи ќе има, но не треба да се носат проблематични решенија

Tamara Ivanovska

Бразил лесно ја мина осминафиналната пречка

Tamara Ivanovska

Танкери полни со руска нафта направија застој во близина на турскиот брег

Tamara Ivanovska

Едно лице загина во судир на две возила и мотор на улицата Козле

Tamara Ivanovska

Leave a Comment