21.8 C
Скопје
31/03/2023 17:43
МАКТЕЛ

   

Стоилковски: Цело СДС на сликање со бегалецот од затвор, ОСТАВКИ!

    

Повторно власта, владата, СДС, правда, МВР  се кријат и немаат одговор за тоа што затворите станаа решето, во кое што остануваат само оние коишто немаат врска со функционери на СДС и со мафијата.  Почитувани,
Избеганиот од Шутка, Нафи Абдиовски со единствена затворска казна која што чека правосилност би излегол од затвор на 4 март 2040та година. 16те неправосилни пресуди се со единствена затворска казна од 17 години 6 месеци и 20 дена.

Нема Сектор за внатрешни работи во Македонија каде што Нафи не е баран за престап. Баран е од СВР Свети Николе, баран е од  СВР Кичево, баран е од СВР Тетово, баран е од СВР Штип, баран е од СВР Струга, баран е од СВР Скопје.
 Осуден на 8 месеци, повратник затвореник чека правосилност за 16 прекршоци и единствена затворска казна од 17 и пол години, спротивно на закон наместо во Идризово го носат во Шутка и му даваат оцена да биде во полуотворено одделение и човекот им избегал. Уште едно филмско  сценарио, трилер за соработка на мафијата и на власта. И никој досега не превзел одговорност, ниту ќе има одговорност, ниту ќе има оставка. Случајот е сценарио, молкот тоа го потврдува.

Почитувани, доколку тоа не е така:
-Министерот за внатрешни работи, Оливер Спасовски мора да одговори што бара во прегратка со овој човек, познат на сите СВР во Македонија? Но и да одговори за врските на Абдиовски со сите негови колеги. -Министерот Љупчо Николовски мора да одговори за врската со Абдиовски, дали и во кој дел соработувале?
 Можеби во делот со борба со корупцијата.

-Министерот за политички систем, Артан Груби мора да одговори за блискоста и евентуалната соработка со Абдиовски штом вака присно се фотографираат?  -Владиниот портпарол, Муамет Хоџа мора да одговори за блискоста со Абдиовски, очигледна од вакви срдечни фотографии направени срeде Влада?-Советникот во владиниот кабинет, Љубе Бошкоски мора да одговори за врската со Абдиовски, дали му е соработник, дали му помага во привклекувањето на странски директни инвестиции?


-Владината служба мора да одговори колку пати Абдиовски бил во Влада, кој се го примил, за да Абдиовски има цело едно портфолио фотографии од владата внатре од кабинети, дури и од премиерскиот кабинет. -Поранешниот владин портпарол, а сега член на кабинетот на Стево Пендаровски, Миле Бошњаковски, мора да одговори на што се должи блискоста и непосредноста со Абдиовски за заеднички фотографии во Влада? Дали можеби имаат фотографии и од посети на Абдиовски и на Вила Водно? -Стево Пендаровски, исто така мора да одговори за релацијата со Абдиовски, како очигледен член на неговиот изборен штаб и заеднички фотографии?

  

– Довчерашниот министер, па владин советник, сега амбасадор во чекање, Едмонд Адеми, за амбасадорско место воМадрид мора да одговори кога го примил и за што разговарал со  Абдиовски, колку се блиски за вакви фотографии да излегуваат од министерски кабинет кога беше министер? -Томислав Тунтев  но и Агенцијата за цивилно воздухопловство чии што директор е мора да одговорат што барал Абдиовски во директорскиот кабинет, каква врска има меѓу нив двајца, што работа има Тунтев со еден човек баран од сите сектори за внатрешни работи , наместо да работи и да ги заработи оние 3.300 евра плата месечно? -Миле Зечевиќ но и СДС мора да одговорат за врските на генералниот секретар на СДС со Нафи Абдиовски, неговата улога во изборните процеси во Македонија?

 

-СДС и владината служба мора да одговорат и за врските на Абдиовски со Зоран Заев, фотографија во неговиот кабинет со Мила Царовска, долгогодишна министерка во владата на СДС. -Понатаму, врските  на Абдиовски со поранешниот генерален секретар на владата, Мухамед Зеќири. -СДС и владата мора да одговорат на врските на Абдиовски со екс пратеникот, сега професот на факултет за безбедност, Павле Богоевски. СДС мора да одговори за фотографиите и блискоста на овој баран човек  од сите сектори за внатрешни работи во Македонија, со поранешниот генерален секретар,  Кирацовски, како и за редица пратеници, функционери, познати лица на СДС. -Собранието, ама и ДУИ мора да одговорат што бара Талат Џафери да се фотографира со човек познат на сите СВР во државата?

  

Почитувани, оваа низа нема крај. Се работи за човек за кој што постои сериозни врски со СДС, со Владата, а има значително сериозно досие. И СДС повторно ќе глуми дека нема одговорност за неговото бегство, дека нема врска со него, ќе ги чува милениците директори, додека од затвор излегуваат сите кои што поседуваат владин фемили фото албум. Со сите овие ликови, во пормонето на сите криминалци, ниту реформи ќе има,  ниту правда во Македонија е можна. Затвор лежат само оние коишто не слугуваат на мафијата, оние коишто немаат врска со СДС и со  ДУИ.
Вакви бегства не се случајни, затоа потребна е сериозна истрага што се случува со затворите, а тоа невозможно со овие лица на власт. Бараме оставка и одговорност веднаш, прво од Филип Андов Сокол, директор на Шутка, а претходно советник на Заев, како и оставка од сите во владата.

    

   

Најново

Маричиќ-Росвал: За Северна Македонија вратата на ЕУ е отворена, поддршката од Шведска продолжува

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: НАМЕСТО УВОЗ НА РАБОТНА СИЛА, ПРЕКВАЛИФИКАЦИЈА И ПОДОБРИ УСЛОВИ ЗА ВРАБОТУВАЊЕ НА МЛАДИТЕ

Sase Ivanovski

Потпишан меморандумот за заедничка електронска наплата на патарина со Србија

Sase Ivanovski

108 ВРАБОТЕНИ ОД ФИЛХАРМОНИЈАТА НЕ САКААТ ДА ГО ДЕЛАТ ОБЈЕКТОТ СО КОЛЕГИТЕ ОД НОВИОТ ОРКЕСТАР ЗА ЏЕЗ МУЗИКА

Sase Ivanovski

Два дена се трага по исчезнато 12-годишно девојче од Скопје, се бара и 15-годишна тинејџерка со која заедно заминале

Sase Ivanovski

Вучиќ со Ковачевски покрај Сава: Му покажувам на пријателот колку се изградил Белград

Sase Ivanovski

ТАЈНАТА СЛУЖБА КОЈА СЕ ГРИЖИ ЗА БЕЗБЕДНОСТА НА ТРАМП ГО ОДБИЛА БАРАЊЕТО НА ОБВИНИТЕЛОТ ОД МЕНХЕТЕН ТОЈ ДА СЕ ПРЕДАДЕ ВО ПОЛИЦИСКА СТАНИЦА

Sase Ivanovski

Сторми Даниелс го поздрави обвинението против Трамп со шампањ:„Ми олесна, ви благодарам на сите за љубовта и поддршката“

Sase Ivanovski

СДК-Газдите на „Интермецо“ и “Мош“ се кријат од пазарната за да не го примат решението за пломбирање

Sase Ivanovski

Северна Македонија и Србија имаат одлични добрососедски односи и заедничка заложба за евроинтегриран Западен Балкан

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ НА СЛОВЕНИЈА СЕ ОБРАТИ НА УКРАИНСКИ НА ГОДИШНИЦАТА ОД МАСАКРОТ ВО БУЧА: СИТЕ СМЕ СЕГА УКРАИНЦИ!

Sase Ivanovski

Советничка група на ВМРО-ДПМНЕ во Град Скопје: Коалицијата на Левица – СДС – ДУИ во Град Скопје здружно гласаа точки за нови вработувања во институции

Sase Ivanovski

Ковачки е олицетворение на нечовечноста на Груевски, велат од СДСМ

Sase Ivanovski

РУСИТЕ ОДЛЕПИЛЕ ТОТАЛКА – Лавров: Политиката на Русија вели дека Западот е „егзистенцијална“ закана за Москва

Sase Ivanovski

Запленета дрога во Битола, приведени се пет лица

Sase Ivanovski

Загинаа двајца млади во Зрењанин, девојката била бремена, најверојатно се задушиле од истечен гас од шпоретот

Sase Ivanovski

Јакимовски: Бугарските разузнавачки служби даваат пари за тие што ќе учат бугарски јазик

Sase Ivanovski

Бајден ја повика Русија да го ослободи новинарот на Волстрит џурнал, весник кој е најголем критичар на Белата Куќа и е дел од медиската империја на газдата на Фокс Њуз

Sase Ivanovski

РУСКА ОДМАЗДА ЗА ДОНАЦИЈАТА НА ХЕЛИКОПТЕРИТЕ: ДАЛИ Е АТАКОТ НА КОВАЧКИ КОН ПЕТРОВСКА НАРАЧКА И ДЕЛ ОД ХИБРИДНАТА ВОЈНА НА РУСИЈА, ?!

Sase Ivanovski

Министерката за одбрана поднела тужба против Ковачки, ќе бара постапка отворена за јавноста

Sase Ivanovski

Министерката Петровска покажа папки, вели во нив има материјал кој го компромитира Драган Ковачки

Sase Ivanovski

Тетовец ќе плати 100 дневни глоби поради објава на ФБ против екс амбасадорка на САД

Sase Ivanovski

Саити: Зголемувањето на платите на судиите е оправдано, одлуките на Уставен мора да се почитуваат

Sase Ivanovski

ТРАМП СЕ ЗАКАНУВАШЕ ДЕКА ЌЕ ЈА АПСИ ХИЛАРИ, НА КРАЈ ТОЈ ЌЕ ЗАВРШИ ВО ЗАТВОР

Sase Ivanovski

ФОКУС: Девојче ја викнало Аниса среде училишен час вчера, и оттогаш и се губи трага!

Sase Ivanovski

Најголемата единица во армискиот состав – Првата пешадиска бригада го одбележа денот на единицата

Sase Ivanovski

И ЕКСПЕРТИТЕ БАРААТ ПОЛИТИЧАРИТЕ ДА ВОЗАТ ПУНТО И ДА ЖИВЕАТ СО МАМИЧКА – Кордалов: Политичарите итно со консензус да ги намалат платите, во спротивно опасно ќе се одалечат од граѓаните

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема поголема глупост од границите на Балканот!

Sase Ivanovski

900 милиони евра за модернизација на армијата во следните 10 години

Sase Ivanovski

„И мојот идентитет постои“ – Марш за видливост на трансродовите лица

Sase Ivanovski

Блокиран е железничкиот сообраќај – протест на машинскиот и извршниот персонал на МЖ Транспорт

Sase Ivanovski

Вучиќ: Односите меѓу Белград и Скопје се најдобри во историјата

Sase Ivanovski

Герасимовски бара општините да конфискуваат дивоградби

Sase Ivanovski

ЖИЧАРНИЦАТА ОД УТРЕ ЌЕ РАБОТИ ЕДЕН ЧАС ПОВЕЌЕ

Sase Ivanovski

Влада: Одлуката на Уставниот суд не значи дека автоматски ќе се зголемат платите на сите именувани лица за 78 проценти

Sase Ivanovski

Османи: Секој сака поголема плата, ама политичарите треба да бидат последните на листата за зголемување

Sase Ivanovski

За нас леб од 33 денари, а за министрите плата од 1 800 евра, вработените од Министерството за култура шести ден на протест

Sase Ivanovski

ДОЈДЕ МОМЕНТОТ ДА СЕ ОТСТРАНИ ФОРМУЛАЦИЈАТА „20%“ ОД УСТАВОТ Таравари застана на страната на министерот Лога, контра Ковачевски, Османи и Маричиќ

Sase Ivanovski

Маричиќ: Секој пратеник ќе треба да се соочи со одлуката дали блокадата ќе си ја наметнеме сами или ќе продолжиме напред

Sase Ivanovski

РАЗОТКРИЕН „ВУЛКАН“ – ТАЈНАТА РУСКА АРМИЈА ЗА САЈБЕР ВОЈНА! Протекоа воени тајни на Кремљ за хибридното војување

Sase Ivanovski

РАСПОЛОЖЕНИЕТО НА НАРОДОТ НА МАКЕДОНИЈА ПОСЛЕ ЗАСТАРУВАЊЕТО НА ТИТАНИК 2 НА САШО МИЈАЛКОВ

Sase Ivanovski

66 санкции за автобуси што вршат превоз на ученици, осум возила упатени на вонреден технички преглед

Sase Ivanovski

Ковачевски-Орлиќ: Клучна е улогата и одговорноста на пратениците за евроинтегративните процеси на двете земји

Sase Ivanovski

СЕДИ МИРЕН, АКО ТИ СЕ МИЛИ ДЕЦАТА!“ Мицкоски добил закани преку Фејсбук

Sase Ivanovski

Ковачевски – Вучиќ: Пријателството и партнерството меѓу Северна Македонија и Србија се продлабочува, овозможуваме забрзан регионален развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ: КОВАЧЕВСКИ СЕ ПОКАЖУВА КАКО ДОБАР МЕНАЏЕР, НО ЛОШ ВИЗИОНЕР И ЛИДЕР, КАКО ДА НЕМА ХАРИЗМА И ВИЗИЈА

Sase Ivanovski

ФОКУС: Дури по 16 месеци од исчезнувањето му го пронајдоа телото, судбината на момчето од Демир Хисар останува мистерија за блиските!

Sase Ivanovski

СПЕЦИЈАЛЦИ НА ТИГАР И ПЛАНИНАРИ КОНЕЧНО УСПЕАЈА – По четири дена извлечено е телото од бездната во Неготинско

Sase Ivanovski

АЛКОХОЛ И ДОЛГОВИ БИЛЕ ПРИЧИНА ЗА УБИСТВОТО – Две лица се уапсени за убиството во казино кај Млечен, по едно се уште се трага

Sase Ivanovski

Трамп за обвинението: Ова е политички прогон, овој „лов на вештерки“ ќе му се врати на Бајден

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ОРДАНОВСКИ ЗА СУДСКИТЕ ПРОЦЕСИ НА МИЈАЛКОВ: ВРЕМЕ Е ДА ОДАТ СУДИИ ВО ЗАТВОР НА ДОЛГА РОБИЈА, ТИЕ СЕ КОРУМПИРАНИ ДО КОСКА

Sase Ivanovski

Играле заедно во казино во Капиштец, па извадил пиштол и го убил

Sase Ivanovski

237 санкционирани возачи во Скопје: 79 за брзо возење

Sase Ivanovski

АХВ и Ветеринарната комора ќе потпишат методологија за утврдување на цените за активности од јавен интерес

Sase Ivanovski

Претрес во Куманово, приведен дилер, пронајдена дрога

Sase Ivanovski

Покренато обвинение против Трамп во случајот со исплата на мито за Сторми Дениелс – Ова е првпат во историјата на САД поранешен претседател да биде обвинет за кривично дело

Sase Ivanovski

Потпишани билатерални документи помеѓу владите на Србија и Северна Македонија – во фокус интересот на граѓаните и економиите на двете земји

Sase Ivanovski

СДСМ: Градоначалникот на Зрновци од ВМРО-ДПМНЕ удри по џебот на граѓаните, поскапи комунални услуги за 66 отсто

Sase Ivanovski

Кривична пријава за злоупотреба на лични податоци: Си нарачувал производи на интернет со туѓи лични податоци

Sase Ivanovski

АлтернАтивА: Македонското судство е на колена!

Sase Ivanovski

Ѓоргиевска: Мора системски, институционално да се искорени дискриминацијата и задскриената маргинализација

Sase Ivanovski

Предизвиците на руралната жена и унапредување на нивната состојба во фокусот на панелот „Жени од руралните средини го движат регионот“, на регионалната конференција на МТСП

Sase Ivanovski

10 ГОДИНИ ДЕТСКА КАРДИОХИРУРГИЈА ВО МАКЕДОНИЈА, ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р ВЛАДИМИР ЧАДИКОВСКИ

Sase Ivanovski

КАРДИОХИРУРГИЈАТА ВО „АЏИБАДЕМ СИСТИНА“ ПРЕРАСНА ВО ВОДЕЧКИ КАРДИОХИРУРШКИ ЦЕНТАР ВО РЕГИОНОТ

Sase Ivanovski

СИСТИНА: СО МИНИМАЛНО ИНВАЗИВНИ МЕТОДИ ДИРЕКТНО УНИШТУВАМЕ ТУМОРИ И КАНЦЕРИ: ИНТЕРВЈУ СО ДОЦ. Д-Р АЛЕКСАНДАР ЃОРЕСКИ

Sase Ivanovski

Сеул го обвини Пјонгјанг дека ги егзекутира луѓето кои споделуваат видеа од нивната земја

Sase Ivanovski

(ФОТО ОД ПРЕД ГЕРМАНСКАТА АМБАСАДА ВО САРАЕВО) Германија подготвена за нови имигранти: Над 50 илјади неквалификувани работници од Балканот ќе добијат дозвола за работа

Sase Ivanovski

Маричиќ: Искуството кажува дека чекањето не ни ја подобрува позицијата

Sase Ivanovski

ЛУДАК: Путин повика скоро 150.000 млади Руси да загинат во Украина

Sase Ivanovski

Приведени криумчари од кавадаречко, пронајдни пет лица мигранти од Конго

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАРНА ИЗЈАВА НА МЕРКО: Ако може да колеме јагниња и телиња, само кучињата ли ќе ги чуваме?

Sase Ivanovski

Шокантна изјава во најлош можен момент на Српскиот патријарх Порфириј: Украина го прогонува православието

Sase Ivanovski

Боки 13 остана речиси без желудник; Хирургот: Пациентот е во ризична состојба, опериравме повеќе од четири часа

Sase Ivanovski

Вицепремиерката Грковска им ги додели дипломите на најдобрите студенти од ФИНКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЏЕВДЕТ ХАЈРЕДИНИ ДО ЕФТОВ: ГИ ВРЕЃАШ АЛБАНЦИТЕ КОГА ВЕЛИШ ДЕКА СУМ НАЈСИМПАТИЧЕН АЛБАНЕЦ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕПАК ВИСИНАТА НЕ БИЛА ТОЛКУ БИТНА?!

Sase Ivanovski

Во изјава за Макфакс, Русковска најави борба по предлогот за да ја разрешат: Не сум поразена, не се каам

Sase Ivanovski

ВМРО-Народна за МРТ во Бугарија: Го поддржуваме Ковачевски, но зошто ова не се побара и од Србија

Sase Ivanovski

СДСМ Прилеп: Задолжувањето на граѓаните со 7.5 милиони евра е неодговорност и лудост!

Sase Ivanovski

Полска забранета зона за руски и белоруски спортисти

Sase Ivanovski

Leave a Comment