16.8 C
Скопје
30/05/2024 01:38
МАКТЕЛ

  

     

 

Страв од нуклеарна катастрофа во Запорожје: Дали Европа е подготвена за такво сценарио?

      

Нападите врз најголемата европска нуклеарна централа во југоисточна Украина продолжуваат да ја загрижуваат цела Европа. Станува збор за нуклеарната централа Запорожје.
Запленета од Москва набргу по инвазијата на Украина во 2022 година, централата често е во вкрстен оган, што станува постојан извор на загриженост за меѓународните набљудувачи. Некои дури предупредуваат на нуклеарна катастрофа, слична на Чернобил.

   

Во последниот загрижувачки инцидент во април, беспилотно летало ја погоди фабриката, при што двете страни си ја префрлаа вината една на друга.
„Нападот со беспилотни летала камикази врз Запорожје беше „чин на лудило““, изјави поранешниот главен нуклеарен инспектор на Меѓународната агенција за атомска енергија (МААЕ), Роберт Е. Кели за Euronews. Тој додава дека „навистина не постои можност таквите напади“ да предизвикаат експлозија на фабриката.

 

МААЕ потврди дека не забележала никакви структурни оштетувања по последниот инцидент, на 7 април, иако остро го осуди нападот.
„Некои претходни напади на Запорожје резултираа со прекини на струја. Технички, ова е многу опасно. Без струја, нуклеарните реактори не можат да се оладат, прегреат и можат да експлодираат – исто како Чернобил. Но, шансите тоа да се случи денес се „суштински еднакви на нула. Реакторот во Чернобил наеднаш стана полна со сета таа вода во него, која се претвори во пареа за дел од секундата и само ја разнесе зградата на парчиња“, вели Кели.

   

     

Тој додава дека реакторите што денеска се градат се градат по сосема други принципи.
„Реакторите во Чернобил вклучуваат тони запалив графит за контрола на нуклеарната реакција, додека реакторот за вода под притисок (PWR) на Запорожје не. немаат таков проблем со запаливост, што е огромна предност Водата не гори“, објасни Кели.

Тој забележува дека реакторот во Чернобил бил во обична индустриска зграда која била уништена од експлозија на пареа и голем пожар.
„PWR (освен неколку постари руски реактори) секогаш се гради во масивна бетонска и челична купола дизајнирана да ја содржи пареата по експлозијата и да го забави секое истекување на радиоактивни изотопи во околината. Се чини дека голем број фактори дополнително го намалуваат ризикот во споредба со 1986 година. За време на претходните прекини на електрична енергија во Запорожје, снабдувањето со електрична енергија беше пренасочено од други извори, како што е блиската електрана на јаглен во Запорожје – најголемата термоелектрана во Украина – и од дизел генераторите шанси за опасно затемнување“.

Секој реактор во Запорожје моментално е во режим на исклучување, за разлика од Чернобил, кој беше целосно оперативен. И покрај тоа што Москва ја презеде контролата врз фабриката, персоналот на фабриката главно остана на своето место, намалувајќи го ризикот од погрешно ракување.

„Украинските граѓани кои Русите ги принудија да останат во Запорожје и да ја водат оваа фабрика две години треба да бидат третирани како херои, а улога во тоа би можела да има МААЕ. Постои тенденција да се третираат како соработници на окупаторите. Мислам дека треба да добијат медал затоа што и служеа на земјата во тешка ситуација, поминаа низ пекол“, додава Кели.

Дали Европа е подготвена?
Краткиот одговор, се чини, е да.

Во моментов работат повеќе од 150 реактори во 27 земји-членки на ЕУ. Секоја земја има агенција за нуклеарна подготвеност, дури и оние без реактори.
„Координацијата е многу зголемена по катастрофата во Фукушима во 2011 година“, изјави за Euronews Јан Јохансон, специјалист за итни случаи во Шведската агенција за радијациона безбедност.

Насоките за нуклеарна безбедност обично се воспоставуваат на меѓународно ниво од страна на МААЕ. Во Европа, организацијата која ги координира безбедносните процедури во различни земји е ХЕРКА, додека ЕМСРЕГ е тело на ЕУ кое обезбедува нивна имплементација во одделни земји.
„ХЕРКА беше доста активна во однос на Украина, во обидот да се договори и да разговара што да прави ако има нуклеарна несреќа во Украина“, вели Јохансон.

На прашањето како изгледа планот за одговор на нуклеарниот инцидент, Јохансон забележува дека подготовката е најважниот дел.
„Што и да се случи, дури и до топење на јадрото, ќе биде потребно извесно време пред да се случи. Ако нешто тргне наопаку, генерално ќе знаеме се за тоа пред вистинското истекување на радијацијата“, вели тој.

Во најлошото можно сценарио – експлозија со испуштање радијација – ќе биде евакуирана област во радиус од пет километри околу инцидентот (зона на претпазливост). Кога ќе се открие опасност, целото население во радиус од 25 километри – Зоната за акциско планирање за итна заштита – се предупредува со аларми, сирени и СМС порака.

Се огласуваат аларми по улиците и куќите. Секоја куќа во близина на нуклеарна централа, барем во Шведска, е опремена со радио приемник кој се активира во случај на итност.
„Нормалниот дом треба да биде добар, дури и во случај на големо ослободување на радиоактивно зрачење“, вели Јохансон, а истото важи и за училиштата.

Сите граѓани имаат и таблета со јод која ја блокира апсорпцијата на зрачењето и на тој начин го спречува ризикот од рак на тироидната жлезда. Секое домаќинство ги добива на секои пет години. А дали е неопходно да се проголта пилулата зависи од степенот на истекување на зрачењето.

Кога луѓето ќе се засолнат, неопходно е да се вклучи телевизија или радио или да се следат најавите на властите на социјалните мрежи. Во Шведска, локалните медиуми се исто така обучени да дистрибуираат ваков тип на настава.
„Следните чекори зависат од количеството на истечениот радиоактивен материјал, како и од метеоролошките фактори. Вежбаме неколку пати во текот на годината. Веруваме дека имаме прилично ефикасен систем, а властите знаат што да прават“, заклучи Јохансон.

    

Најново

Макрон: Систематското одложување на решението за две држави треба да заврши

Sase Ivanovski

Борел: Европа се соочува со две војни и многу тензии кои можат да излезат од контрола

Sase Ivanovski

Вол Стрит Џурнал: Трамп разговарал со Маск да му биде советник ако се врати во Белата куќа

Sase Ivanovski

ОВА СЕ ХЕРОИТЕ КОИ НАПРАВИЈА ИСТОРИСКИ ПОДВИГ И УСПЕАЈА ДА ГО ПОБЕДАТ ДУИ ПО 20 ГОДИНИ ДОМИНАЦИЈА

Sase Ivanovski

Талески: На повидок е изборна измама на граѓаните од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Кацарска за Топ тема: Како најголем успех на Уставен ги сметам предметите за новинарите од 27 април со кои се утврди повреда на слободното изразување

Sase Ivanovski

Лефков: Али Ахмети треба да ја прифати реалноста и пораката од народот дека конечно ДУИ треба да се испрати во опозиција заедно со социјалдемократите

Sase Ivanovski

Анкета: Можна обвинителна пресуда за Трамп ќе има големо влијание врз резултатот од претседателските избори

Sase Ivanovski

МАКСО ОБЈАВИ ФОТКА: Пратеничката група на Движењето ЗНАМ – За наша Македонија во служба на граѓаните!

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кацарска напушта раководна позиција, тоа е празник за правдата,  служеше како судски портпарол на СДС и ДУИ

Sase Ivanovski

Кацарска: Кога ја објавив пресудата за Груевски, бев нападната на плажа во Грција, добив клоца во ногата и ми отече глуждот

Sase Ivanovski

Малолетник прегази малолетник во Валандово

Sase Ivanovski

ТРАГЕДИЈА ВО СРБИЈА: Згасна животот на 11 годишно момче, му се слошило на тренинг по кошарка, лекарите не успеале да го реанимираат

Sase Ivanovski

Гир: Подготвени сме да работиме со новата влада и со сите кои го поддржуваат реформскиот процес

Sase Ivanovski

Поротата почна со разгледување на судењето против Трамп за кривично дело поткуп на актерка во филмови за возрасни

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Кога Кренар Лога ќе сака да глуми заштитник на наводната независност на судските институции добро е да објасни врз основа на кои од двата отсто доверба во судството го темели овој заклучок?

Sase Ivanovski

Лога ја брани Кацарска: ВМРО-ДПМНЕ да не се однесува како во политичка кампања

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НОВИОТ СПИКЕР, АФРИМ ГАШИ ВО МЛАДОСТА БИЛ РАПЕР, НАСТАПИЛ НА НОТА ФЕСТ 1996-ТА

Sase Ivanovski

ФОТКА НА КРЛЕУША И ДАЧИЌ Е ХИТ ВО СРБИЈА

Sase Ivanovski

Калињак: Закрепнувањето на премиерот Фицо, по обидот за убиство, ќе трае исклучително долго

Sase Ivanovski

СТОРИЈА НА СДК: ИЗМАМА ВО КИЧЕВО – СЕ БОДАТ СО ВИЛУШКА ЗАРАДИ ОТШТЕТА КАКО КАСНАТИ ОД КУЧЕ, ОПШТИНА КИЧЕВО ГОДИШНО ИСПЛАЌА 115.000 ЕВРА ЗА ОБЕСШТЕТУВАЊЕ, НО НЕМА ПРИЈАВЕНО ЗЛОУПОТРЕБИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МИЛАНОВИЌ ОДБИ ДА СЕ РАКУВА СО ПЛЕНКОВИЌ НА ГОДИШНАТА СРЕДБА НА ХРВАТСКИТЕ ВЕТЕРАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЌЕ ИЗГЛЕДА КОМПЛЕКСОТ ЗГРАДИ КАЈ ТРЕСКА

Sase Ivanovski

ТРАМП ПО МНОГУ НЕШТА Е УНИКАТ

Sase Ivanovski

ИТАЛИЈАНСКИ ТИНЕЈЏЕР КОЈ ПОЧИНА ОД ЛЕУКЕМИЈА ЌЕ БИДЕ ПРВИОТ МИЛЕНИУМЕЦ ПРОГЛАСЕН ЗА СВЕТЕЦ

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители не може да го разреши Иџет Мемети, ниту може да му забрани да учествува на седниците

Sase Ivanovski

Пожар во близина на „Ист Гејт“

Sase Ivanovski

Костадиновска-Стојчевска поднесе претставка против Гаши за обраќањето на албански јазик

Sase Ivanovski

Битолчанец се претставил како полициски инспектор и измамил жена за речиси 400 илјади денари

Sase Ivanovski

Мицкоски до шефот на ОБСЕ, Килиан Вал:„Државата ќе продолжи по европскиот пат, следи период на реформи

Sase Ivanovski

ПОВИСОКА ОТКУПНА ЦЕНА НА ДОМАТИТЕ ВО СТРУМИЧКО ДОГОВОРИЈА ДОПОЛНИТЕЛНИОТ ЗАМЕНИК-МИНИСТЕР ТРИПУНОВСКИ И ОТКУПУВАЧИТЕ

Sase Ivanovski

ЗАРАЗА ПРЕДИЗВИКАНА ОД ГАБА ГИ ЈАДЕ РЕСЕНСКИТЕ ОВОШКИ Земјоделците отворија војна со прекупците, а на новата влада ѝ порачаа да ги сфати сериозно

Sase Ivanovski

БОМБА НА ПЛУСИНФО: И „РЕМЕДИКА“ ОТВОРА КАРДИОВАСКУЛАРНА ХИРУРГИЈА Дали ќе ја води д-р Сашко Јовев?

Sase Ivanovski

Сарај остана без градоначалник, можни се предвремени избори за градоначалник и во Аеродром и Гостивар

Sase Ivanovski

Откриј го својот потенцијал: Студирај и работи во Словенија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИЛА СЕ ФАТИ ЗА ГЛАВА: НАТПРЕВАРУВАЧ ДОШОЛ НА КВИЗ ЗА ДА СОБЕРЕ ПАРИ ДА СИ КУПИ ГРОБНО МЕСТО

Sase Ivanovski

Каратистот Видевски го сменил исказот – негира вина за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

ВЛЕН: ДУИ да се реформира, а не да бојкотира

Sase Ivanovski

Ахмети: ВМРО-ДПМНЕ целата кампања ја темелеше против Албанците употребувајќи нацистички наратив

Sase Ivanovski

За еден час двајца пешаци прегазени од мотоцикли

Sase Ivanovski

Путин и се закани на Европа: Вашите територии не се големи и густо се населени

Sase Ivanovski

Кацарска: Трпам закани години наназад, имаше и физички напад

Sase Ivanovski

Ахмети да престане да се однесува како палаво дете кое плаче по играчката која не е негова, порачаа од ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Апасиев: Не сте вмровци ако не ја збиберите од почеток. Тетово треба да бира нов градоначалник

Sase Ivanovski

Малолетници од Неготино силувале малолетничка, 19-годишник ја уценувал со видео материјалот, случајот пријавен во полиција

Sase Ivanovski

ENplus® предупредува: се продаваат пелети со лажно деклариран квалитет, потрошувачите да внимаваат!

Sase Ivanovski

Општинскиот штаб за заштита и спасување на Куманово ги информира граѓаните дека е УКИНАТА ЗАБРАНА ЗА ВОДАТА ЗА ПИЕЊЕ

Sase Ivanovski

Притвор за 23-годишен битолчанец поради полова злоупотреба на немоќно лице

Sase Ivanovski

Ахмети: Албанската опозиција го прекрши договорот за уставните измени

Sase Ivanovski

Советот на јавни обвинители му препорачува на Мемети да не учествува во работата додека трае постапката против него

Sase Ivanovski

Иџет Мемети не се појави на седница на Советот на јавни обвинители, размислува да се повлече од функцијата потпретседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГАФ НА ВЕСТИТЕ НА СИТЕЛ, ПЦОВКА НА ВОДИТЕЛОТ ОТИДЕ ВО ЕТЕР

Sase Ivanovski

Средба Маричиќ со Јанос Бока: Европската интеграција на Северна Македонија мора да продолжи со превземање на одговорноста и обврските на патот кон ЕУ

Sase Ivanovski

Новата влада ќе треба да има 24 министри. Сегашната има 20

Sase Ivanovski

Со свој камен по своја глава!

Sase Ivanovski

ГЕНИЈАЛЕЦ, ПОСЕДУВА МОБИЛНИ ОПЕРАТОРИ, ФУДБАЛСКИ КЛУБОВИ, ФОРМУЛА 1 ТИМ, БРЕНДОВИ ЗА АЛКОХОЛ: НАМЕСТО ДА БРКА МАНЕКЕНКИ КАКО ЛЕОНАРДО ДИКАПРИО, АКТЕРОТ РАЈАН РЕЈНОЛДС СЛАВАТА ЈА КОРИСТИ ЗА ПРАВЕЊЕ МИЛИЈАРДИ ДОЛАРИ СО КУПУВАЊЕ БИЗНИСИ И НИВНА ПРОМОЦИЈА НА СОЦИЈАЛНИТЕ МРЕЖИ

Sase Ivanovski

Столтенберг: Украина има право да напаѓа цели во Русија

Sase Ivanovski

Стоилковски: На Хирургија изгаснати и компјутерите за томографија, а економскиот директор патува на Азурен брег

Sase Ivanovski

НАЈУБАВИТЕ ПЛОШТАДИ ВО ЕВРОПА

Sase Ivanovski

Калиопи денес промовира албум по повод четири децении соработка со Ромео Грил!

Sase Ivanovski

Почина 68-годишна прилепчанка, во неа удрил малолетник со мотоцикл

Sase Ivanovski

Клековски: Не треба да го промениме Уставот додека не видиме знаци на добра волја од Бугарија

Sase Ivanovski

Макрон: На ​​Украина треба да и се дозволи да уништува воени објекти на руска територија

Sase Ivanovski

Костадиновска Стојчевска: Претседател на Собрание може да биде етнички Македонец, Албанец – но прв официјален јазик во државата е македонскиот

Sase Ivanovski

Шокаровски: Незаконски сум разрешен

Sase Ivanovski

Ахмети: Ние сме легитимен преставник на албанците во државата,во наредните денови ќе знаете како ке се бориме против мајоризацијата

Sase Ivanovski

Бабовски реизбран за генерален секретар на WOAX за Европа

Sase Ivanovski

Министерството за внатрешни работи на Грција и европратеничка парично казнети за проток на лични податоци на Грците од дијаспората

Sase Ivanovski

Шефот на турската дипломатија Хакан Фидан упати остри критики кон САД заради подршката на Израел во кризата во Газа

Sase Ivanovski

Триглав пензиско друштво најбрзо растечко на пазарот

Sase Ivanovski

Кацарска ќе даде осврт за мандатот, до крајот на месецов ќе се знае нејзиниот наследник

Sase Ivanovski

Како лицата со попреченост да се заштитат при евентуални природни непогоди?

Sase Ivanovski

(Видео) Протести во Тирана: Демонстрантите бараат оставка од градоначалникот, фрлаа молотови коктели кон полицијата

Sase Ivanovski

Две невообичаени пријави во изминатото деноноќие на Единствениот број за итни случаи 112

Sase Ivanovski

УНРВА: Речиси еден милион Палестинци го напуштиле градот Рафа во последните три недели

Sase Ivanovski

Милановиќ: Хрватското правосудство влезе во мрачен период на еднопартиска контрола

Sase Ivanovski

Зеленски и Де Кро потпишаa билатерален договор за безбедност

Sase Ivanovski

Фијала: Украина има право да ја гаѓа Русија со западно оружје

Sase Ivanovski

Зеленски вели дека недоаѓањето на Бајден на миривниот самит за Украина е „аплауз за Путин“

Sase Ivanovski

Украинците загубија уште две села во регионите Доњецк и Харков

Sase Ivanovski
Вчитувам....