-1.2 C
Скопје
10/12/2023 03:46
МАКТЕЛ

      

Студентски оброк: добар адут за фалење во ОН, лош за буџетот

      

Предложените измени на кои реагираат студентите не се случајни, ниту ад-хок идеја на група пратеници. Планот за вакво решение извира од „Мерките и препораките според  планот за фискална одржливост  и подршка на економскиот раст“, што Владата ги утврди на 88-та седница на 9-ти октомври годинава.

   

Во делот В од мерките за „консолидација на расходите за субвенции и трансфери и нивно намалување за 20% во однос на фискалната рамка за 2023 година“, точката 4 се однесува токму на рационализација на расходите во МОН. Таа е планирана преку неколку точки, а три од нив го засегаат и студентскиот оброк, и стипендиите, а потенцијално и стандардот во студентските домови.

 

„Рационализација на расходите за стипендии, преку ревидирање на видовите на стипендиии и бројот на корисници, со утврдување на построги критериуми за распределба, а согласно со потребите на пазарот на труд и профилите кои треба да бидат финансирани; Редефинирање на утврдениот систем за остварување на правото на студентски оброк; Намалување на расходите на училишните и студентски домови и наоѓање на законско решение за редевистирање на овие надлежности. МОН да направи анализа за разгледување на можноста за јавно приватно партнерство во менџирањето со студентските домови“, се дел од мерките и препораките на Владата.

   

     

Еднаков пристап, различни ситуации А само дваесет дена пред Владата да ги усвои овие мерки, во говор на Самитот за трансформација на образованието на 77-то Генерално Собрание на ООН во Њујорк,  премиерот Димитар Ковачевски,  меѓудругото, се пофали токму со субвенционираните оброци.

„Посветени сме на надминување на разликите што потекнуваат од разликите во приходите. Воведовме субвенционирани оброци за секој ученик. Тоа е дел од нашите напори за обезбедување еднаков пристап до оброци за младите лица на универзитетите. Покрај тоа, секоја година се даваат стипендии за учениците од средните училишта, како и за  универзитетските студенти,  на различни основи, како на пример, врз основа на приходите или академскиот успех“, рече Ковачевски од говорницата на ОН на 20-ти септември. Вчера, одговарајќи на новинарски прашања, премиерот порача дека студентите имаат право да се борат за своите права, и дека за нивните забелешки ќе разговараат со ресорниот министер.

„Дури и јас имам две забелешки, како ограничувачки фактори кои беа ставени, а сметам дека не треба да бидат, и му ги кажав во текот на вчерашниот ден на министерот за образование и наука“, рече премиерот.

Студентите повикуваат на протест поради кратењата во студентскиот стандард
Студентите повикуваат на протест поради кратењата во студентскиот стандардФотографија: Franziska Kraufmann/dpa/picture alliance

Стоп за уништување на студентскиот стандард

Нејасно е како Владата планира да ги намали расходите по оваа основа, а тоа да не ги засегне примателите на субвенциониран оброк. Според законот „субвенциониран студентски оброк“ е финансиска поддршка во износ од 120 денари што студентот ја добива од МОН за купување приготвена храна. Корисници на таков оброк се околу 31.000 редовни студенти на додипломски студии на државните и приватните универзитети, државјани на РСМ, а давател на субвенциониран студентски оброк е правно лице со кое МОН има склучено договор.

Во која европска земја студирањето е најскапо?

На предложените измени со кои се крати опфатот на корисници, реагираа повеќе студентски организации.

„Со новите услови автоматски се побива суштината и целта на законот и многу јасно се гледа намерата што е можно повеќе студенти да бидат изземени од правото за користење на студентскиот субвенциониран оброк. Затоа како УСС веќе сме во процес да ги искористиме сите механизми ваквото предлог-решение да не помине“ реагираа од Универзитетското студентско собрание – УКИМ. Реакции имаше и од студентските собранија од универзитетите во Битола и Штип. Под мотото „Стоп за уништување на  студентскиот стандард“,  од претседателството на движењето „Студентски Отпор“ повикаа на мирен студентски протест денеска (14.11.) пред Собранието.

Тие бараат предлог измени со кои се предвидува зголемување на субвенцијата на оброкот од 120 на 150 денари, изедначување на стипендиите со повискиот износ, изземање на студентите од антикризните мерки на Владата за рационализација и штедење на струја, како и подобрување на условите и итна санација во студентските домови каде што е тоа неопходно.

„Јавно ги повикувам претставниците на Универзитетските студентски собранија на итна средба во Собранието на Република Северна Македонија на 14-ти ноември во 16.30 часот, сите заедно со министерот Шаќири да дискутираме во однос на овој дел од законот, се со цел да најдеме заедничко решение кое ќе биде системски воспоставено и ќе обезбеди здрав оброк на студентите “, ги повика студентите пратеничката Зајкова.

Со мерките за консолидација на расходите во делот за субвенции, трансфери, дотации и социјални надоместоци и нивно намалување за 20% во однос на фискалната рамка за 2023 година (во кои спаѓаат и субвенциите за студентски оброк) Владата очекува фискален ефект од околу 3 милијарди денари во однос на фискалните проекции во среднорочната рамка на расходи. извор: ДВ

    

Најново

УСПЕШНО ЗАОКРУЖЕН 4. ЖАН МОНЕ ДИЈАЛОГ ВО БАЗОШ, ФРАНЦИЈА

Sase Ivanovski

ПРОНАЈДЕНА Е САРА КОЈА БЕШЕ ПРИЈАВЕНО ДЕКА ИСЧЕЗНА ДЕНЕСКА Мајката на тинејџерката соопшти дека е се во ред

Sase Ivanovski

Претрес во Пештани, приведен рибокрадец, Приведени двајца крадци во Гостивар

Sase Ivanovski

БЛИЗОК СОРАБОТНИК НА ПАЛЕВСКИ ВО ДЕСНА ПОВИКА НА УБИСТВО НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: МВР презема мерки за расчистување на случајот

Sase Ivanovski

Македонската амбасадорка во Софија: Огромен е потенцијалот за Северна Македонија и Бугарија да бидат најблиски земји

Sase Ivanovski

На Фејсбук убиства не се решаваат!

Sase Ivanovski

Песков: Преговори меѓу Русија и Украина под услови на Киев се апсолутно нереално сценарио

Sase Ivanovski

Исчезна 17 годишна девојка во Белград, родителите стравуваат дека е киднапирана

Sase Ivanovski

ИДФ: Бројот на загинати израелски војници во Газа се искачи на 97

Sase Ivanovski

Крива Паланка блесна како светска метропола, испишува уште една новогодишна бајка

Sase Ivanovski

Маричиќ за МИА: Блокадата на нашите европски интеграции има име и презиме, тоа е ВМРО ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Ни психијатријата не може да ја објасни личноста која одзема детски живот – проф. Боневски во „Стадион“

Sase Ivanovski

Украинските пратеници бараат ЕУ да ги отвори пристапните преговори на самитот во петок

Sase Ivanovski

Бесими: Фискално одржлив и таргетиран – деветти пакет антикризни мерки за поддршка на најранливите и стопанството

Sase Ivanovski

Фајнер: САД имаат за цел да ја натераат Русија да оди на мировни преговори до крајот на 2024 година

Sase Ivanovski

Сојуз на средношколци: Учениците чувствуваат дека безбедноста им е загрозена

Sase Ivanovski

ДЕМАНТ: СВР Скопје го расчисти инцидентот во врска со споделено видео по портали за маж кој наводно агресивно се однесувал кон случајни минувачи – двајца познаници се скарале, па се смириле

Sase Ivanovski

Талески од ОХО: Сфативме дека само преку комедија како Преспав може да направиме општествено поместување

Sase Ivanovski

ЖАКЛИНА ЛАЗАРЕВСКА: СДСМ го штити и унапредува македонскиот јазик

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) МОРБИДНА ИЗЈАВА НА ПАЛЕВСКИ ПРЕД ЕДЕН МЕСЕЦ: ВО СКОПЈЕ РЕДОВНО СЕ КИДНАПИРААТ И СЕ УБИВААТ ЛУЃЕ?!

Sase Ivanovski

Филмот „М“ на Вардан Тозија доби награда за најдобар филм на фестивал во Њујорк

Sase Ivanovski

Протест на припадниците на специјалните единици на косовската полиција во Приштина

Sase Ivanovski

Опожарени три возила во Скопје- Нема повредени

Sase Ivanovski

Речиси 17.500 жртви на израелските напади во Појасот Газа

Sase Ivanovski

Две лица во Кавадарци фатени дома со различни видови дрога

Sase Ivanovski

За СДСМ Талат Џафери е соодветно и добро решение за технички премиер до изборите

Sase Ivanovski

Пожар во куќа во Кичево, при интервенција пронајдено починато 79-годишно лице

Sase Ivanovski

Владата го утврди предлог-законот за парична помош на ранливите категории, се очекува исплатата да почне уште од месецов

Sase Ivanovski

СДСМ: ДПМНЕ фатени како ги лажат пензионерите, со нив нема поголеми пензии за 5.000 денари

Sase Ivanovski

Пратеничката на СДСМ потврди: Јован Митрески ќе биде предложен за Претседател на Собранието

Sase Ivanovski

Променете го менталитетот!

Sase Ivanovski

Николов: Меџити да одговори колку „Онкологии” има во комплексот клиники Мајка Тереза

Sase Ivanovski

Османи уверен дека уставните измени ќе се случат до крајот на мандатот

Sase Ivanovski

Османи: Следната мисија на ДУИ е Албанец претседател на државата

Sase Ivanovski

Исчезнатата скопјанка вратена дома од полицијата

Sase Ivanovski

Лога очекува Палевски релативно брзо да биде екстрадиран од Турција

Sase Ivanovski

Мицкоски: Живееме во едни мрачни и тешки времиња

Sase Ivanovski

КИРАЦА ТРАЈКОВСКА: Лично го познавам таткото на Вања, се работи за прекрасен човек, кој ниту пие ниту се дрогира ниту се коцка, не го уништувајте кога не го познавате!

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ во следниот период ќе реши дали ќе учествува во пржинската влада

Sase Ivanovski

Сакаме учество на ,,Евровизија” наместо промоција на турбо фолк и кич музика, реагира група на граѓани

Sase Ivanovski

Pre-Sale акција во омилените брендови на Fashion Group! До -50% на колекцијата есен-зима’23 во нашите продавници и онлајн

Sase Ivanovski

Европскиот сојуз за промени не се согласува Џафери да биде технички премиер, велат дека ДУИ ги измами Албанците

Sase Ivanovski

Во Косово уапсен „нарко-баронот“ Гзим Чеља, баран од органите во Албанија и Италија

Sase Ivanovski

КОГА СЕ ТИ ОДИ ОД РАКА – ЦЕЛ СВЕТ ГО СВРТЕ И ПАК СТИГНА И ДЕТЕ ДА НАПРАВИ: Бујар Османи ќе стане татко по трет пат

Sase Ivanovski

Исчезнала 22-годишна девојка од Скопје, татко и пријавил во четири ипол во полиција

Sase Ivanovski

Им се заканувал на родителите, а потоа го претепал својот 72-годишен татко

Sase Ivanovski

Воспитувачи, тренери, функционери: уапсени 80 лица за злоставување на деца во Франција

Sase Ivanovski

ФАНОВИТЕ НА ДЕСНА: ДЕМОНИТЕ ГО НАМЕСТИЛЕ ПАЛЧО?!

Sase Ivanovski

ТРИЧКО: НАЈРАСИПАН ЕЛЕМЕНТ ВО МАКЕДОНИЈА СЕ МАКЕДОНЦИТЕ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ТАТКОТО НА ВАЊА БИЛ МНОГУ МИРЕН ЧОВЕК, ПОСВЕТЕН НА ФАМИЛИЈАТА, МНОГУ РОДНИНИ МУ ГИ ОСТАВАЛЕ ДЕЦАТА ДА ГИ ЧУВА

Sase Ivanovski

Анѓушев до антикорупционерката Ивановска: Не сум сопственик на ЕУРОНИКЕЛ (ФЕНИ), каде на други места давате неточни податоци за мене?

Sase Ivanovski

Седум лица во болница, покажале знаци на труење со хлор по пливање во базен во хотел на брегот на Охридското Езеро

Sase Ivanovski

(Видео) Маж тепа луѓе по случаен избор по улици во Скопје, граѓаните велат ова го правел постојано

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Ништо невообичаено и ништо ново од Мицкоски. Така правеше и пред референдумот кога се менуваше името. Ќе го менуваше Преспанскиот договор. Како? Ќе кажеше подоцна. Истото го прави и сега со ставањето на Бугарите во Уставот. Ќе го менува францускиот предлог. Како? Ќе каже подоцна. Ќе ги почне преговорите со ЕУ. Како? Ќе каже подоцна

Sase Ivanovski

ДЕМОКРАТСКИ СОЈУЗ: ТЕХНИЧКА ВЛАДА НА НЕПРИНЦИПИЕЛНА КОАЛИЦИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ СЕ ФАЛЕШЕ ДЕКА СЕДИШТЕТО НА СДСМ НА БИХАЧКА Е ОПРЕМЕНО СО МЕБЕЛ ДОНАЦИЈА ОД НЕГОВАТА ФИРМА ЕНТЕРПРАЈЗ, КОГА СЕ СКАРАЛЕ СО БРАНКО СИ ГО ЗЕМАЛ МЕБЕЛОТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СТОЛЕ НАУМОВ: ПАЛЕВСКИ И МИЈАЛКОВ БЕА ШКОЛСКИ ДРУГАРИ, ТОЈ МУ ПОМОГНА ДА ЈА ЛЕГАЛИЗИРА ЗГРАДАТА ТИФАНИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПСИХИЈАТАР БОНЕВСКИ: АКО Е НЕВИН, ПАЛЕВСКИ НЕМАШЕ ДА БЕГА ПРЕКУ ТРИ ДРЖАВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПАЛЕВСКИ ИМАЛ КАНЦЕЛАРИИ ВО ЗГРАДАТА ОД КОЈА БИЛА ГРАБНАТА ВАЊА, ИМАЛ КЛУЧЕВИ И ОД ПОДРУМОТ КАДЕ БИЛА ВРЗУВАНА

Sase Ivanovski

Спречен шверц на повеќе од 500 делови за камиони

Sase Ivanovski

СДСМ: Мицкоски да излезе пред граѓаните и да одговори за средбите со Палевски

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СЕ РАЗГОРЕ БИТКАТА МЕЃУ ВМРО ДПМНЕ И ИНФОМАКС, ПАРТАЛИ ЛЕТААТ: Инфомакс го обвини Пандов дека е наркоман, Миленко обвини дека во студиото на Инфомакс после емисии се правеле оргии?!?!

Sase Ivanovski

Министрите за одбрана на Централна Европа предупредија на важноста на Западен Балкан за безбедноста на континентот

Sase Ivanovski

Корисниците на кои први им се укинала евтината тарифа, сега први добиваат евтина тарифа

Sase Ivanovski

Локалната иницијатива „И здравје и работа“ со прашање до еко активистите од струмичката котлина: АКО ПИСМОТО НА КОНЦЕСИОНЕРОТ НА ИЛОВИЦА Е ЗАДОЦНЕТО И БЕЗ НИКАКВА ТЕЖИНА ЗОШТО ПРЕДИЗБОРНО И СЕ ЗАКАНУВАТЕ НА ВЛАДАТА И ПАРТИИТЕ?

Sase Ivanovski

345 санкционирани возачи во Скопје, 173 за брзо возење

Sase Ivanovski

Расчистен случајот со наводното киднапирање во Карбинци, МВР вели нема елементи на кривично дело

Sase Ivanovski

САД ставија вето на резолуцијата на Советот за безбедност на ОН за прекин на огнот во Газа

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СПАСОВСКИ: Отворен Кабинет е успешен проект во рамки на концептот „МВР за граѓаните” – лично и непосредно ги слушнав мислењата на граѓаните

Sase Ivanovski

ВМРО-ДПМНЕ нема да ги зголеми пензиите за 5.000 денари наеднаш, туку на рати

Sase Ivanovski

ВМРО за изборот на Џафери: Деспотот од Форино го кршеше законот

Sase Ivanovski

921 санкции за брзо возење

Sase Ivanovski

СДСМ и ДУИ со рокадата на Џафери го спречуваат наративот на ВМРО и Левица за албанизација

Sase Ivanovski

Таравари за Фокус: Ни треба нов Устав за внатрешна реорганизација, еден предлог е дводомен парламент и 20 општини!

Sase Ivanovski

Абас повикува на мировна конференција за крај на војната во Газа

Sase Ivanovski

Сончево со мала облачност, температурите до 11 степени

Sase Ivanovski

Ако не ги сподели информациите за трагичните настани, Мицкоски манипулира, вели Чупеска

Sase Ivanovski

Откако Џафери ќе се пресели на Илинденска, Митрески ќе седне на спикерското столче

Sase Ivanovski

Џафери: Премиерската функција ќе ја извршувам со почит и одговорност

Sase Ivanovski
Вчитувам....