37.8 C
Скопје
20/07/2024 14:25
МАКТЕЛ

  

     

 

ТМФ прослави 65 години академски импакт врз македонското стопанство

      

Со богата академска историја зад себе, Технолошко – металуршкиот факултет (ТМФ) при Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“  е еден од креаторите на иднината на македонското стопанство преку обезбедување висококвалитетен образoван кадар. Факултетот по повод 65-годишнината од основањето, на свечената прослава во своите простории, ги собра сите кои оставиле трага во работењето на оваа истакната образовна и научно –истражувачка институција. На свеченоста присуствуваа и претседателката на Р.С. Македонија, Гордана Сиљановска Давкова и  ректорката на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“ – Скопје, Билјана Ангелова.

   

ТМФ почнува со работа во 1959 година со запишување на првите 84 студенти. Од 1965 година е во составот на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, во чии рамки работи и денес. За влогот на институцијата во македонското современо стопанство говореше деканот на Технолошко -Металуршкиот факултет, професор д-р Стефан Кувенџиев.

 

„Од основањето, Факултетот се развива и се адаптира на современите трендови на технолошкиот развој, стремејќи се кон академска извонредност, со што стоички се носи со титулата лидер во областа на технолошкото и металуршкото инженерство не само на Универзитетот „Св. Кирил иМетодиј“, туку и во овој дел од Балканот и Европа. Најважните ресурси на факултетот се наставниците, соработниците, ненаставниот кадар и студентите, идните инженери технолози и металурзи. За сите нас, обезбедувањето висококвалитетен образовен процес е императив, а согласно стратегијата за развој на факултетот, наставниот и ненаставниот кадар е посветен на интензивирање на активноста за создавање флексибилни интердисциплинарни програми кои ќе им обезбедат широк спектар на вештини на идните дипломирани технолози и металурзи“, рече Кувенџиев.

   

     

Прославата стартуваше со свечено доделување на дипломи на магистрираните и на дипломираните студенти во учебната 2022/2023 година, по што беа доделени плакети на истакнати личности кои дипломирале на Технолошко -металуршкиот факултет, вработени на ТМФ со навршени 35 години стаж и благодарници на компаниите — партнери на факултетот.

„Оваа годишнина не е само доказ за текот на времето, туку прослава на жестокиот стремеж кон извонредност, иновација и посветеност што ја дефинира нашата институција од нејзиното основање. Во овој пригоден јубилеј, со гордост ја претставуваме Монографијата „65 години Технолошко-металуршки факултет“, публикација која се обидува да ги овековечи значајните пресвртници, трансформативните моменти и непоколебливиот дух што го обликуваат нашиот факултет. Оваа монографија е повеќе од историски запис, таа е почит кон визионерите, едукаторите, истражувачите и студентите кои придонеле за нашата богата палета достигнувања“ , истакна проф. д-р Бети Андоновиќ.

„Ми претставува чест и задоволство на целокупниот наставно-научен кадар и на сите студенти да го честитам овој голем јубилеј, шест и пол децениското постоење на Технолошко – металуршкиот факултет, како истакната образовна и научно-истражувачка институција во рамки на Универзитетот „Св. Кирил и Методиј“, која низ годините продуцирала многу дипломирани инженери, магистри, доктори на науки, коишто оставиле белег и дале придонес во развојот на македонското општество. За вредностите коишто се создаваат на овој факултет и за апликативната работа што се негува на неговите институти, сведочи и модната ревија што ја подготвија студентите на Институтот за текстилно инженерство и вистински уживав во креациите на овие млади модни творци кои ја доловија суштината на времето, преку интеракција на модата од минатото, сегашноста и иднината“, рече претседателката на државата, Гордана Сиљановска Давкова.

Согласно со тековните акредитации на високообразовните програми, Технолошко-металуршкиот факултет има акредитирано 8 студиски програми на прв циклус студии, 13 студиски програми на втор циклус студии и 2 студиски програми на трет циклус студии.

„Оваа јубилејна прослава на ТМФ е сведоштво за долготрајна посветеност на образованието, иновациите и напредокот во полето на технологијата и металургијата. Во изминатите шест и пол децении, факултетот продуцираше генерации експерти кои оставија свој белег во индустријата, науката и општеството. Во светот полн со предизвици и брзи технолошки промени, потребата за иновации е поголема од кога било, вие, денешните дипломци, верувам дека сте подготвени да ги искористите вашите знаења и вештини и да придонесете кон напредокот на индустријата. Бидете храбри, креативни и посветени во вашите професионални настојувања. Вашиот напредок и учење не застанува со завршувањето на студиите, секогаш потсетувајте се на вредностите кои ги негуваме додека студирате на ТМФ“, потенцираше ректорката на УКИМ, професор д-р Билјана Ангелова.

Модната ревија што ја подготвија студентите од Институтот за текстилно инженерство, под менторство на професор Лидија Георгиева се реализираше во Аулата на ТМФ. Покрај студентите со сопствени креации се претставија веќе афирмирани креатори кои студирале на ТМФ. Годинава, традиционалната модна ревија беше на тема „Време“, каде студентите го истражуваа поимот како континуум, река која постојано тече и со себе го носи наследството од минатото низ патеките кон иднината.

    

Најново

Бајден размислува да се откаже, не може веќе да го издржи притисокот и прашањата за неговата способност, објавуваат медиуми

Sase Ivanovski

Откриен виновникот за масовниот технички проблем:„Ова не е безбедносен инцидент или сајбер напад“

Sase Ivanovski

Шефчовиќ од Белград: Ве сакаме во ЕУ a проектот Јадар само ќе го забрза тој процес

Sase Ivanovski

Јапонците поради алкохол и цигари ја исфрлија младата ѕвезда од тимот за Олимписките игри

Sase Ivanovski

Што содржи Меморандумот за соработка меѓу Србија и ЕУ, потпишан од Вучиќ и Шолц

Sase Ivanovski

Српските мелничари бараат брашното да поскапи за пет денари

Sase Ivanovski

Таравари им вети на дијабетичарите дека догодина ленти и глукомери ќе добиваат со „референтна цена“

Sase Ivanovski

Повредениот во пожарот кај село Сирково, Златко Димов се опоравува од изгорениците

Sase Ivanovski

Џабир Дерала ја доби наградата за солидарност за новинари од Југоисточна Европа

Sase Ivanovski

Вработени од градинка во Куманово на протест во понеделник, не добиле јунска плата

Sase Ivanovski

(Видео) Трамп ја прифати номинацијата:„Ќе ставам крај на секоја меѓународна криза што ја создаде сегашната администрација“

Sase Ivanovski

Пожари во Македонија: Зошто не беа подготвени воздухопловните капацитети за гаснење пожари од воздух

Sase Ivanovski

Ребалансот (на предизборните ветувања) и Трите писма на Мицкоски

Sase Ivanovski

Аксиос: Се очекува Бајден викендот да се повлече од трката за реизбор

Sase Ivanovski

ЈА ИНИЦИРАШЕ МАКРОН, А МАКЕДОНИЈА Е ЧЛЕНКА Зошто постои Европската политичка заедница?

Sase Ivanovski

СЕТ ОД 132 ОБРОЦИ СО РОК НА ТРАЕЊЕ ОД 25 ГОДИНИ о Америка можете да купите канта со храна за случај на апокалипса

Sase Ivanovski

„Топ тема“: Девијантното однесување на младите станува сè позагрижувачко

Sase Ivanovski

Трилинг: Ќе ги тргне ли власта рацете од судската и обвинителската власт?

Sase Ivanovski

24 Интервју со Арбр Адеми: Мајскиот договор, или во закон, или во Устав

Sase Ivanovski

Жените иако пообразовани се помалку застапени на врвни места каде што се креираат и носат политики

Sase Ivanovski

Реакции по ребалансот на буџетот

Sase Ivanovski

Концерт на националниот џез оркестар и Васил Хаџиманов во Охрид

Sase Ivanovski

Втор случај на Западно-нилска треска во Македонија

Sase Ivanovski

Капче, крема … ИЈЗ советува како да се заштитат бебињата и децата од штетното сонце

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со чешкиот амбасадор Лудва  

Sase Ivanovski

Арбен Таравари именуваше нови в.д. директори во следните јавни здравствени установи…

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со јапонскиот амбасадор Казуја

Sase Ivanovski

Средба на министерот Муртезани со германската амбасадорка Дрекслер

Sase Ivanovski

Средба на министрите Тошковски и Андоновски: Електронски лични документи и дигитални услуги, гужвите на шалтерите на МВР ќе станат минато

Sase Ivanovski

МВР: 158 санкционирани возачи во Скопје

Sase Ivanovski

Средба Муцунски-Буршаков

Sase Ivanovski

Министерката Јаневска се сретна со италијанскиот амбасадор Силвестри

Sase Ivanovski

Министерот Орхан Муртезани оствари средба со Армен Григорјан, Постојан претставник на УНДП

Sase Ivanovski

Дурмиши: Финансиска поддршка од 80 милиони денари за микро и мали и средни компании, за занаетчии, за воведување на ХАЛАЛ и ИСО стандарди и проекти за развој на претприемништво

Sase Ivanovski

Како да се избере најдобриот факултет и идната кариера!? Семинар на тема „Кариера и професионален развој“ на Heidelberg Faculty of Skopje

Sase Ivanovski

“Брат ми ми ги украде документите” – Се огласи осомничениот за убиството на полицаецот во Лозница

Sase Ivanovski

Столтенберг: „Исклучително важно“ е САД и понатаму ја поддржуваат Украина

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Охриѓанецот, Д-р Анис Сефиданис го направи првиот хуманоиден робот во Македонија кој „гледа“ и „слуша“

Sase Ivanovski

БРАВО! 13-годишниот Дарјан Мирчевски освои златен медал на математичка олимпијада во САД!

Sase Ivanovski

Меѓународниот суд на правдата: Израелската окупација на палестинските територии е нелегална и мора да престане

Sase Ivanovski

Анкета: Харис би била добра претседателка на САД

Sase Ivanovski

САМО РЕШЕНИЕ СО ДВЕ ДРЖАВИ Борел вели дека ЕУ не ги признава промените на границите на Израел од 1967 година

Sase Ivanovski

Антикорупциска сепак побарала службени возила

Sase Ivanovski

МИЦКОСКИ: Почитувана г-а Урсула фон дер Лајен, Во име на Владата и во мое лично име, Ви упатувам најискрени честитки за вашиот повторен избор за Претседател на Европската комисија

Sase Ivanovski

АНЃУШЕВ: ИМАМЕ РЕШЕНИЕ ЗА ВИШОКОТ ЕЛЕКТРИЧНА ЕНЕРГИЈА – СМАРТ БАТЕРИСКИ  СИСТЕМ ЗА СКЛАДИРАЊЕ И УПРАВУВАЊЕ НА СТРУЈАТА

Sase Ivanovski

ВЛЕН е долгоочекуваната надеж на Албанците: Ветуваме дека ДУИ ќе се соочи со нивното мрачно минато

Sase Ivanovski

„ШТЕТИТЕ ОД ДОСЕГАШНИТЕ ПОЖАРИ СЕ НЕЗНАЧИТЕЛНИ“ Митко Јанчев раководи со новоформираниот регионален Кризен штаб

Sase Ivanovski

Историска шанса и надеж за решавање на клучните проблеми на ромската заедница: Аваја го поздравува храбриот потег на премиерот и листата со предлози во владиниот кабинет на премиерот Христијан Мицкоски, каде што за прв пат во историјата на државата има дури двајца заменици министри во ресорите

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Спасов, со катастрофалниот ПР на СДС, испитува како дното да се пробие, што повеќе на партијата

Sase Ivanovski

Реформа за противпожарна заштита: Трансформација која ќе ги обедини ЦУК и ДЗС под една команда

Sase Ivanovski

Бесими, Бектеши и Лога влегоа на листата на функционери со апанажа

Sase Ivanovski

Сите се против платформата за легитимитет на Ахмети

Sase Ivanovski

Најмалку 40 загинати во пожар на брод кај Хаити поради вуду ритуал

Sase Ivanovski

ПОЛУГОЛ ПОЗИРАЛ НА ТИК ТОК, А ДЕН ПОДОЦНА ГО УБИЛ ПОЛИЦАЕЦОТ! Осомничениот Фатон Хајризи и во бегство бил активен на социјалните мрежи

Sase Ivanovski

Трамп:„Разговарав со Зеленски, ќе ставам крај на војната во Украина пред јануари“

Sase Ivanovski

СИЛНА ВОЛЈА ЗА РЕФОРМИ ВО АДМИНИСТРАЦИЈАТА Министерот Минчев и амбасадоркат Агелер ја истакнаа заедничката заложба

Sase Ivanovski

УЖАС ВО СТРУМИЦА 53-годишен струмичанец извршил обљуба врз малолетник со пречки во развојот

Sase Ivanovski

Автомобил удрил во запрено возило на автопатот Куманово-Скопје, четворица повредени

Sase Ivanovski

„Фокус“ дознава: Агим Красниќи и Сехат Рамадани екстрадирани од Косово во Македонија

Sase Ivanovski

Невреме со силен ветер, дожд, град и електрични празнења попладнево во Дебарско. Неколку села без струја

Sase Ivanovski

ОДАМНА СИ ГО БАРАЛ СО БОРИНЧЕ: Ликвидиран убиецот на српскиот полицаец, давал отпор и пукал кон полицијата. Хајризи пред една недела побегнал од затвор во Косово, каде отслужувал казната за убиство на руски војник на КФОР

Sase Ivanovski

ТАВ Македонија:„Не се соочуваме со прекини или технички проблеми на нашите системи“

Sase Ivanovski

Михаилов: Вработени во Македонски шуми ги гасат пожарите “по влечки”, а 84 возила им стојат во гаража оти нема гориво

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Полицискиот хеликоптер фрли над 39 тони вода врз пожарот меѓу селата Драгоево и Селце

Sase Ivanovski

Се отвора најголемиот и најексклузивен продажен салон за ИТ, Гејминг и Аудио опрема во Македонија!

Sase Ivanovski

Поради пожарите бугарската опозиција бара оставка од премиерот Главчев и министерот за внатрешни работи

Sase Ivanovski

Климатските промени го пустошат Западен Балкан: Земјите треба да вложат 37 милијарди долари за ефикасна заштита од последиците

Sase Ivanovski

Скелет од диносаурус собори рекорд на аукција во Њујорк – продаден е за 44,6 милиони долари!

Sase Ivanovski

Бугарите влегуваат во долгови за ќеиф: Земаат брзи кредити и за да летуваат!

Sase Ivanovski

СÈ Е ПОДГОТВЕНО ЗА НАЈГОЛЕМИОТ СПОРТСКИ СПЕКТАКЛ Отворено Олимписко село во Париз

Sase Ivanovski

АКО БЕГАТЕ ОД СЕНИШТЕТО ВО КОШМАРОТ, СТАНУВА ПОСТРАШНО, НО АКО МУ СЕ СВРТИТЕ… Како да го надминете стравот преку 5 чекори?

Sase Ivanovski

НА ЃОКОВИЌ МУ ТРЕБА ТРЕНЕР, И САМ ГО ЗНАЕ ТОА Андре Агаси го коментираше последниот неуспех на српскиот ас

Sase Ivanovski

„ДОЛЖАТ 100 МИЛИОНИ ЕВРА, НЕМА ДА ИМ ГИ ПРОСТИМЕ“ Мајката на Мбапе најави тужба против ПСЖ

Sase Ivanovski

НОВО ЗАДОЛЖУВАЊЕ ОД РЕЧИСИ 48 МИЛИОНИ ЕВРА Издадени се државни обврзници со рок на враќање од 15 години

Sase Ivanovski

ПРЕВОЗНИЦИТЕ ЧЕКААТ ПО 5 ЧАСА НА ГРАНИЦА Царината најавува промени во работењето за да го скрати времето на чекање на границите

Sase Ivanovski

ЃОКОВИЌ ЈА ОДБИЛ ПОНУДАТА ОД ФЕДЕРЕР Новиот проект на Швајцарецот и годинава без српскиот тенисер

Sase Ivanovski

Артан Хајзири осомничен за убиство на полицаец во Лозница

Sase Ivanovski

РИНА: Убиен полицаец, еден напаѓач уапсен, по друг се трага

Sase Ivanovski

Турската продукција „Јурта“ и израелскиот филм „Градот“ прогласени за најдобри филмови на 23. „Синедејс

Sase Ivanovski

Бајден е позитивен на ковид-19, ќе паузира од кампањата

Sase Ivanovski
Вчитувам....