17.8 C
Скопје
15/04/2024 23:00
МАКТЕЛ

  

     

 

ТРИЧКО: Тоа што сега се против ставањето на Бугарите во Уставот не е антибугарски чин, туку е иманентно пробугарски, односно чисто бугарски акт

      

На пат без враќање
Новинарот на “Труд”
го прашува професорот Малески “како тоа ВМРО-ДПМНЕ од некогаш „пробугарска“ стаса до таму да биде против вклучувањето на Бугарите во уставот? Каква е оваа трансформација: личен каприц, партиски став или лажна неопходност?”
Професорот вели дека овој парадокс може да го објасни само со смената на луѓето кои ја водат партијата. Водството на Груевски, кое го смени претходното „пробугарско“ на Георгиевски, ги положи, заедно со претседателот Иванов, темелите на македонскиот идентитет во античка Македонија, веројатно и во обид да ја одбегне „бугарската тема“. Дали има нешто повеќе од она што го гледаме денес, можеби ќе ни каже историјата.
Но, освен историјата, тоа “нешто повеќе”, може да го каже и мојата скромност.
Накусо: Нема промени на пробугарската позиција на вмро сиве овие речиси 130 години.
Исти курац се и под Георгиевски и под Груевски и под Мицкоски и под сите говњари кои биле на чело на оваа злосторничко здружување.
Тоа што сега се против ставањето на Бугарите во Уставот не е антибугарски чин, туку е иманентно пробугарски, односно чисто бугарски акт. Последната опција на новинарот е точна: лажна неопходност!

   

Тие го презедоа врз себе бугарското вето, ја ослободија Бугарија од антиевропската стигматизација и ги оправдаа бугарските обвинувања за говорот на омразата и за теророт кој во Македонија се врши врз Бугарите.
Тоа е чиста бугарска позиција во која нема ниту еден атом реален македонизам. Притоа, јас не ја напаѓам бугарскоста на таа позиција туку расипаноста на вмро, грандиозната измама која, за жал инфантилниот македонски натод не може да ја забележи макар што се однедува како слон во дуќан за кристали.
Тој трансфер на смртоносните закани не е случаен затоа што за смртта на Македонија и на македонската нација нема да биде обвинета Бугарија, туку внатрешните елементи кои татковината ја убиле со преголеми дози македонизам, а не толку антибугаризам. Без Европа, имено, таа судбина е извесна, независно од полуоптимистичките или благо воздржани ставови на претседателот.

 

И бегството во антиката беше пробугагски акт затоа што го ослободуваше клучниот историски простор на бугарската ексклузива, а од македонската нација веќе тогаш беше направил флотантна маса идиоти кои реагираат на преобрзбата како глина под прстите на скулпторот. Па уште поткрепена со проектот Скопје 2014, таа смрдливост не престанува да го загадува животниот простор се до денеска, а прашање е дали некогаш и ќе престане.
Со други зборови, на платформата на вмро ние се распаѓаме како нација и влегуваме во зоната на ненацијата. Која дополнително се глупира бранејки ги националните интереси на себе како непостоечки феномен. При што постои толку помалку колку што повеќе ги брани интересите на нацијата која повеќе не живее тука.
Флотантна маса политички идиоти како во славните времиња на вмро.
-Нешто ќе те питам бабо, дали знаеш кај отидоа Македонците?
-У курац, сине!
-Не на Пирин планина?
-Не, таму е Тодор Александров, Македонците се у Курац, таму да ги бараш!

   

     

    

Најново

Пендаровски: Силјановска потврди дека историските прашања не се услов за влез во ЕУ и ја собори двегодишната стратегија на ВМРО-ДПМНЕ

Sase Ivanovski

Чулев: Пендаровски продолжува да шири лажни вести манипулирајќи ја јавноста се обидува да се спаси од катастрофалниот пораз, лично сум потпишал десетици решенија за колеги Албанци во АР

Sase Ivanovski

Бојмацалиев: Инвестиравме над 90 милиони денари во подобри услови на осум објекти на подрачјето на СВР Штип

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НА МАКСО ОМИЛЕН ФИЛМ МУ Е БИТКАТА НА НЕРЕТВА, ИДОЛ МУ Е ГЕРМАНСКИОТ КАНЦЕЛАР ВИЛИ БРАНТ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЈАКИМОВСКИ: ТАТКО МИ МНОГУ САКАШЕ ДА БИДАМ ВОЕН ОФИЦЕР, НО МИСЛАМ ДЕКА НЕ ГО РАЗОЧАРАВ ДОСЕГА СО ОНА ШТО ГО ПОСТИГНАВ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БУЈАР ОСМАНИ: НЕ ГЛЕДАМ ФУДБАЛ, ТОА МИ Е ГУБЕЊЕ ВРЕМЕ

Sase Ivanovski

СДСМ: Стево во Куманово собра дупло повеќе народ од Гордана

Sase Ivanovski

СДСМ: ПАНЧЕ ТОШКОВСКИ КОРИСТИ СЛУЖБЕНИ ВОЗИЛА ЗА ПАРТИСКИ НАСТАНИ?!

Sase Ivanovski

Герасимовски: Бесплатни билети за учениците од Центар преку Меморандумот за соработката со НУ „Театар за деца и младинци“

Sase Ivanovski

Хеликоптерите на МВР исфрлија над 50 тони вода врз пожарот во атарот на село Селце

Sase Ivanovski

Јакимовски: Ние ѝ требаме на ЕУ, не само таа на нас – Се кандидирам за да промениме нешто во општеството!

Sase Ivanovski

САД координираат дипломатски одговор за да се спречи ескалација меѓу Израел и Иран

Sase Ivanovski

Во Њујорк почна судењето против Трамп за скриените плаќања во екот на изборната кампања во 2016

Sase Ivanovski

Лавров: Русија ќе го одбрани и поддржи иранскиот напад врз Израел како легитимна одбрана

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мицкоски се смета за наследник на Ванчо Михајлов

Sase Ivanovski

Кога ќе се одлучува за Македонија, Брисел да најде начин Бугарите да одат да пијат кафе – порача Јакимовски

Sase Ivanovski

Економијата на Русија сега е толку изолирана што има малку други опции освен кинескиот јуан за своите резерви

Sase Ivanovski

Мицкоски: Од ДУИ ме нарекуваат анти-Албанец зашто гласно говорам за нивниот криминал

Sase Ivanovski

ЕУ допрва треба да ги договори промените во преговарачката рамка за Србија

Sase Ivanovski

САД уништија 80 дронови, шест проектили лансирани од Иран и Јемен

Sase Ivanovski

(Видео) Ковачки: Со Платформата 1198 предвидуваме целосна реконструкција на патиштата до Делчево и изградба на експресен пат од Кочани

Sase Ivanovski

ЗА ПУСТИ ПАРИ, МАКЕДОНЧЕТО МАЈКА СИ ЌЕ СИ ЈА ПРОДАДЕ!

Sase Ivanovski

Дино Мерлин со Брза помош пренесен во болница, му се слошило додека бил во неговиот дуќан во Сараево

Sase Ivanovski

Во Скопје ќе се одржи Симфониски концерт посветен на Тина Тарнер

Sase Ivanovski

Димитриеска Кочоска: Говорот на омраза и мизогинијата кон Силјановска извира од Пендаровски

Sase Ivanovski

Пендаровски: Мицкоски е докажан извор на лажни вести, страв му е да не му се врати Груевски

Sase Ivanovski

Три лица загинаа во хеликоптерска несреќа во Мексико Сити

Sase Ivanovski

Трамп на судење, прво на американски претседател во историјата

Sase Ivanovski

Бајден: Посветеноста на САД за безбедноста на Израел е „железна“

Sase Ivanovski

ДЕНКО МАЛЕСКИ: После изборите следи политичка криза?

Sase Ivanovski

Поради бегството на затвореникот Репки од Батинци се уапсени 17-те затворски полицајци

Sase Ivanovski

Словачка, економско чудо кое немаше да биде возможно без влез во ЕУ

Sase Ivanovski

Демири им порача на специјализантите да бидат трпеливи:„Повисоки плати по изборите“

Sase Ivanovski

Напад со нож во Виена: Тринаесетгодишник го избодел својот другар

Sase Ivanovski

Расчистено разбојништво во Куманово: кривична пријава против шест лица

Sase Ivanovski

Тешко повреден е малолетник од Кадино, со мопедот се судрил со автомобил

Sase Ivanovski

Битиќи: Ветувањата на ВМРО-ДПМНЕ за раст на пензиите сериозно ќе го загрозат Фондот на ПИОМ

Sase Ivanovski

Силјановска Давкова до Османи:„Нека дојде на дуел, па да видиме кого ќе го сертифицираат“

Sase Ivanovski

Нов напад со нож во Сиднеј: Свештеник избоден за време на проповед

Sase Ivanovski

(Видео) Стојаноска: Граѓаните на 24 април ќе го заокружат бројот 2 затоа што Силјановска Давкова гордо ќе се исправи против криминалот на ДУИ

Sase Ivanovski

ТАБЛИЧКА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

Јакимовски: Тој што бега од кампања во дебата нема да може да се справи со проблемите како претседател

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО ЈАПОНСКИОТ ПРЕМИЕР СЕ ВКЛУЧУВА НА АВТОПАТ

Sase Ivanovski

МАКРОН ПОКАЖА СЕРИОЗНИ КОХОНЕС, ВО МОМЕНТОВ Е ЛИДЕР НА ЛИБЕРАЛНИОТ ДЕМОКРАТСКИ СВЕТ

Sase Ivanovski

Борел повика на смирување на тензиите меѓу Иран и Израел: „Блискиот Исток стои на работ на карпата“

Sase Ivanovski

Најавен концерт на ,,Мизар”: Бендот е бедем на македонската музика и култура!

Sase Ivanovski

Совет за безбедност на Косово со идиотска изјава на годината: Србија поседува илјадници дронови како оние со кои се нападна Израел

Sase Ivanovski

Европските лидери го повикаа Израел да не оди во поголема ексалација на конфликтот со Иран

Sase Ivanovski

Тепачка на две групи во затворот Штип, повреден еден вработен

Sase Ivanovski

Легитимитетот се црпи од граѓаните, порача Венко Филипче од Кавадарци

Sase Ivanovski

КАРИКАТУРА НА ДЕНОТ

Sase Ivanovski

МЗ: Се осовременува календарот за имунизација со деветвалентна вакцина против ХПВ, вакцината ќе биде достапна и за момчињата

Sase Ivanovski

Во саботата битолчанец излетал со возилото од патот, вчера починал во болница

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛИДЕРОТ НА ГРУЗИСКАТА ОПОЗИЦИЈА ПО ТЕПАЧКАТА ВО СОБРАНИЕТО: Власта сака да не направат робови на Русија

Sase Ivanovski

Детали за 17-те уапсени затворски полицајци: Организирале бегство на затвореник осуден за убиство

Sase Ivanovski

КАРАМБОЛ ВО АРАЧИНОВО: Во судир на три возила, од кои едното на МВР, повредени пет лица

Sase Ivanovski

(Видео) Нетанјаху ги покани лидерите на опозицијата на безбедносен брифинг

Sase Ivanovski

Само еден македонски државјанин побарал евакуација од Израел, засега состојбата е стабилна

Sase Ivanovski

ТЕХНИЧКИОТ МИНИСТЕР УКИНА СОЦИЈАЛНА ПОМОШ ЗА 1134 СЕМЕЈСТВА ЗАТОА ШТО ИМАЛЕ МОТОРНО ВОЗИЛО?!

Sase Ivanovski

Познатиот фотограф од Гостивар Едмонд Амзаи загина вчера во сообраќајка со мотор на автопатот Скопје – Велес

Sase Ivanovski

Николовски во посета на малата винарија Киево во Карбинци: Се гордеам што денес имаме 173 регистрирани и со грант поддржани 145 мали семејни винарии, ширум целата држава

Sase Ivanovski

Ситуацијата на Блискиот Исток не е закана за Македонија

Sase Ivanovski

Полицискиот радар „улови“ 715 возачи кои возеле побрзо од дозволеното

Sase Ivanovski

Антивакцинално здружение со 1.375 членови и 2.456 волонтери води агресивна битка против имунизацијата!

Sase Ivanovski

Османи ја кани Силјановска Давкова за тв дуел

Sase Ivanovski

Приватните специјализанти излегоа на штрајк, бараат писмена гаранција дека барањата ќе им бидат исполнети по изборите

Sase Ivanovski

Коалиција Маргини и ТрансФормА: Студентите и Деканатот на Медицински да се изјаснат дали стојат зад медицинските професионални стандарди

Sase Ivanovski

Таравари од Велес и околните села: Ги послушавме барањата на граѓаните, економскиот развој е нашиот фокус

Sase Ivanovski

ЕУ го деблокираше пакетот помош од 6,3 милијарди евра за Полска

Sase Ivanovski

КОМИЧЕН МОМЕНТ ОД ПОСЕТАТА НА ШУЛЦ НА КИНА: СТУДЕНТ ГО ПРАША ДАЛИ ВО ГЕРМАНИЈА СЕ ПЛАЌА КАЗНА ИЛИ СЕ ОДИ ВО ЗАТВОР АКО ОДБИЕШ ДА ПУШИШ МАРИХУАНА?!?!

Sase Ivanovski

Британија негира дека Западот знаел за иранскиот напад над Израел

Sase Ivanovski

Гори Грција: За нецела седмица регистрирани 472 шумски пожари

Sase Ivanovski

Израел потроши 1,5 милијарди долари за една ноќ за да го одбие иранскиот напад

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Јакимовски: Како иден претседател на Република Македонија ќе предложам клучни реформи во локалната самоуправа

Sase Ivanovski

Џафери: Северна Македонија е пример во регионот за имплементирање на родова рамноправност

Sase Ivanovski

Украинското разузнавање откри детали за производството на рускиот тенк „Армата“

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Тепачка во Парламентот во Грузија: Лидерот на опозицијата со боксови по главата нападна пратеник од владејачката партија додека говореше од говорницата

Sase Ivanovski

ПРОДОЛЖУВА ЈАВНАТА ПРЕПИСКА МЕЃУ СЛАВЕСКИ И БИТИЌИ, СЛАВЕСКИ: ЗА ЕКОНОМИЈА ЌЕ ПОДУЧУВАЛ НЕКОЈ ШТО НЕ ИЗУЧУВАЛ ЕКОНОМИЈА?

Sase Ivanovski

Заврши состанокот на израелскиот Воен кабинет: Се одложува инвазијата на Рафа во Газа, се спрема ограничен напад на Иран кој нема да ги налути САД и нема да предизвика тотална војна со Иран

Sase Ivanovski

Австралиската полиција ги истражува причините поради кои цел на напаѓачот во ТЦ во Сиднеј биле главно жени

Sase Ivanovski
Вчитувам....