0.8 C
Скопје
27/11/2022 03:13
МАКТЕЛ

   

ТРН ВО ОКО НА АНКАРА Koja е ПКК и што сака од Турција – групата која се смета за одговорна за крвавиот напад во Истанбул

 

  Курдистанската работничка партија (ПКК), милитантна политичка организација означена како терористичка организација од Турција, Соединетите Држави и Европската Унија и која се смета за одговорна за крвавиот напад во неделата во Истанбул, со децении е трн во окото на Анкара.

 

ПКК негираше вмешаност во бомбашкиот напад, а со тоа ги негираше тврдењата на Турција за одговорност за експлозијата во која загинаа шест лица, на партиската веб-страница. Се додава дека цел на ПКК никогаш не се цивили, пренесе Ројтерс.

За турските власти, Курдите и нивната партија ПКК редовно се виновниците број 1 во терористичките напади, а факт е дека ова герилско вооружено движење, кое историски делуваше низ Курдистан, сега е главно базирано во планинските курдски региони во југоисточна Турција и северен Ирак и Сирија, изврши серија напади во осумдесеттите, барајќи поголеми права и автономија за турските Курди.

ПКК и Курдите се главната причина зад противењето на Турција за приемот на Шведска и Финска во НАТО алијансата. Турските власти особено ја обвинуваат Шведска дека е „терористичко засолниште“ и нагласуваат дека нема да прифатат членство на земјата во НАТО додека таа не ја промени својата политика.

Иако е членка на Алијансата, Турција без консултација со своите сојузници постојано се вклучува во воени акции во соседните земји – во Ирак и Сирија – оправдувајќи ја својата интервенција со борба против „позицијата на ПКК“, наведува ДВ. Во изминатите децении, во овие интервенции животот го загубија десетици илјади луѓе. Последен пат во 2015 година беше договорен прекин на воените дејствија, но тоа примирје не траеше долго.

Курдите се иранска етничка група со население од околу 30-45 милиони луѓе и имаат заедничка раса, култура и јазик – но не и своја држава. Свој дом го нарекуваат Курдистан, регион во западна Азија кој ги опфаќа југоисточна Турција, северозападен Иран, северен Ирак и северна Сирија.

Во Турција, ПКК се бори против владата речиси четири децении. Децениското непријателство меѓу Турција и Курдите има длабоки корени и често резултираше со крвопролевање. Како одговор на востанијата од 1920-тите и 1930-тите, курдските имиња и носии беа забранети и употребата на јазикот беше ограничена. Дури и курдскиот етнички идентитет беше забранет, а луѓето беа етикетирани како „планински Турци“.

Но, најголемиот страв на Курдите можеби се оствари кога претседателот Реџеп Таип Ердоган го објави почетокот на инвазијата на североисточна Сирија во октомври 2019 година. Турција, која одржува воено присуство во северна Сирија од август 2016 година, тврди дека темните курдски војници се проширување на ПКК со цел има отцепување со вооружена борба и дека, како терористичка група, тие мора да бидат елиминирани.

Работничката партија на Курдистан, која има марксистичко-ленинистички корени, беше формирана во 1978 година од Абдула Оцелан и повика на независна држава во југозападниот дел на Турција. ПКК води вооружени конфликти против турските сили од 1979 година, но дури во средината на 80-тите групата прогласи востание.

Повеќе од 40.000 загинаа од почетокот на тој конфликт. Насилните судири кулминираа со воен удар во 1980 година. После тоа, многу членови на ПКК беа егзекутирани или затворени, а останатите побегнаа во Сирија. Оџелан беше фатен и затворен во 1999 година за предавство. Тој повика на прекин на конфликтот на почетокот на 2013 година и ги повика силите на ПКК да се повлечат од Турција, но двегодишниот прекин на огнот беше прекинат во јули 2015 година и борбите повторно се разгореа.

Не долго по апсењето на Оцелан, ПКК воведе петгодишен едностран прекин на огнот и се обиде да го промени својот имиџ. Таа повика на нејзината улога во турската политика и повеќе културни права за 15-те милиони Курди во Турција, како и ослободување на затворените членови на ПКК. Турција одби да преговара со групата и им понуди ограничена амнестија на нејзините членови. Тајни преговори на високо ниво помеѓу 2009-2011 година. меѓу ПКК и турската влада во Осло пропадна по судирот во јуни 2011 година во кој загинаа 14 турски војници, јави Би-Би-Си.

По неуспешниот обид за државен удар на бунтовничките турски офицери во јули 2016 година против владата на Ердоган, ПКК се најде на мета на голема акција на турските безбедносни власти. Следеа масовни апсења во земјата.

Додека ПКК првично сакаше посебна држава во турските граници, нејзините водачи го променија својот став во 1990-тите, а во следните децении групата се бореше за поголема културна и политичка автономија на Курдите. Но, турската влада никогаш не престана да ги гледа како закана.

Курдите побараа независност од Анкара на непризнатиот референдум во 2017 година. Во април 2016 година, воениот водач на ПКК Џемил Бајик изјави за Би-Би-Си дека Курдите „не сакаат одвојување од Турција и формирање држава“.

– Сакаме да живееме слободно во границите на Турција на нашата земја. Борбата ќе продолжи се додека не се прифатат основните права на Курдите – рече тој.

Но, Турција ја обвинува ПКК дека се обидува да создаде посебна држава во нејзините граници. Би-Би-Си пишува дека фокусот сега е префрлен на прокурдската опозициска Народна демократска партија (ХДП), чии лидери Селахатин Демирташ и Фиген Јуксекдаг беа уапсени на 4 ноември 2016 година. Оваа партија ги негира врските со ПКК, додека Анкара ги обвинува за ширење на пропагандата на групата.

ХДП, главната прокурдска партија, е широка коалиција на групи која вклучува либерални и левичарски етнички Турци. Таа за првпат влезе во парламентот во 2015 година, кога освои 59 места, со што стана втора по големина опозициска партија.

Од средината на 1980-тите до денес, во Турција има серија напади, чии извршители се поврзуваат со ПКК, а последен во серијата беше експлозијата на 13 ноември во Истанбул, во која загинаа шест лица, а беа ранети најмалку 81 лице.

Во 1984 година, организацијата ги изврши првите терористички напади врз турските безбедносни позиции во Ерух и Шемдини. Во јуни 1987 година, групата ПКК го нападна селото Пинаркик, при што загинаа 30 цивили, а во август, селото Милано, каде беа убиени 27 лица.

Во мај 1993 година, групата уби 33 турски војници на автопатот Елазиг-Бингол, за повторно да изврши напади во 2011 година, по краткиот прекин на огнот. Следната година беше најнасилниот период за ПКК од 1999 година, во кој организацијата беше одговорна за смртта на стотици луѓе.

Повеќе од 400 турски безбедносни службеници беа убиени во нападите од јули 2015 до март 2016 година, според Dailyo.in. Во август 2016 година, во експлозија во Џизре загинаа 11 полицајци, а 78 лица беа ранети. По неуспешните преговори, стотици луѓе загинаа во обновените терористички напади, посочува порталот. Во декември 2016 година, во две експлозии во Истанбул загинаа 38 лица, а повеќе од 160 беа повредени.

Во септември 2019 година, седум лица беа убиени, а 10 ранети во турската провинција Дијабакир.

   

Најново

МИЦКОВСКИ, КОЈ ИМАШЕ ХИДРОЦЕНТРАЛИ ДОДЕКА БЕШЕ СОВЕТНИК ЗА ЕНЕРГЕТИКА НА ГРУЕВСКИ И ДОДЕКА БЕШЕ ДИРЕКТОР НА ЕЛЕМ: ЌЕ ЗАБРАНИМЕ ПОЛИТИЧАРИ ДА СЕ БАВАТ СО БИЗНИС НА ЕНЕРГЕНСИ?!?!

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ СЕ ЖАЛИ: Кога ќе го видам или слушнам Кастриот Реџепи имам тегоба во стомакот

Sase Ivanovski

ЕВЕ НА ШТО СЕ ДОЛЖИ ПРЕСВРТОТ НА БОИШТАТА – УКРАИНЦИТЕ СЕ БОРАТ КАКО ФАНАТИЦИ: ИСПАЛУВАЛЕ ПО 4000 ГРАНАТИ ДНЕВНО, ОД 350 ХАУБИЦИ КОЛКУ ШТО ДОБИЈА ОД САД НА ПОДАРОК, ГИ СТОПИЛЕ ЦЕВКИТЕ НА СТОТИНА, ПРАТЕНИ НА ПОПРАВКА ВО ПОЛСКА

Sase Ivanovski

МОНСТРУМ: Путин пред мајките на загинатите војници изјави дека не жали што ја почнал војната

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: АПЕЛИРАМ ДО ТАРАВАРИ ДА СЕ ВРАЗУМИ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: КОГА ЈАКИМОВСКИ ДОЈДЕ ДА МЕ МОЛИ ДА ГО ПОДРЖАМ ВО ВТОР КРУГ ВО КАРПОШ ДОБАР МУ БЕВ, СЕГА НЕ МУ ЧИНАМ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: ОДБИВАМ ДА ИМ СЕ ИЗВИНАМ НА СКОПЈАНИ ЗА ДАНЕЛА, НЕ СМЕ НИЕ НИШТО КРИВИ

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ: Јас и градоначалниците на ВМРО ДПМНЕ се зафативме и ги решивме проблемите со мостовите кај Хотел Русија и оној во Карпош на Љубљанска

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЗЛАТЕВ Е ЛЕГЕНДА, ЛАПА ПАРИ ОД УНГАРСКО МАСЛО И ГО ПРАШУВА МИЦКОВСКИ: Колку луѓе имате платено да не ве критукуваат или да ве фалат на јавната сцена, има неколку кои ми се сомнителни

Sase Ivanovski

МИЦКОВСКИ СО ИДИОТСКА ИЗЈАВА НА ДЕЦЕНИЈАТА: Сите сакаат да бидат лидер на ВМРО ДПМНЕ, никој не сака да биде лидер на СДСМ?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОМБА НА МИЦКОВСКИ: НЕ СУМ СИГУРЕН ДЕКА ЌЕ ПОБЕДЕВМЕ ВО СКОПЈЕ БЕЗ НЕЗАВИСЕН КАНДИДАТ КАКО ДАНЕЛА

Sase Ivanovski

ВАКВА ГЛУПЕРДА СЕ РАЃА ЕДНАШ НА 100 ГОДИНИ – ЗЛАТЕВ: Денеска во земјава има повеќе криминал од времето на Грујо и Мијалков?!?!

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ГЕРО СЕ ЖАЛИ: МЕ СРЕЌАВААТ ЛУЃЕ НА УЛИЦА И МЕ ОБВИНУВААТ ДЕКА СУМ ГО УНИШТИЛ СЈО

Sase Ivanovski

СДСМ ПОЛЕКА ЈА ПАЛИ МАШИНАТА, ВМРОВЦИТЕ ПАК ЛИ ЌЕ ОСТАНАТ ВО ОПОЗИЦИЈА?!

Sase Ivanovski

ВАНКОВСКА СЕ НАЛУТИ: ГИ БЛОКИРАШЕ СИТЕ ШТО НЕ И СТИСКАЛЕ ЛАЈКОВИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ЛЕГЕНДАТА НА МАКЕДОНСКОТО НОВИНАРСТВО, АТАНАС КОСТОВСКИ – ТАСКО: Во Македонија има две вистини, таа на медиумите на СДСМ и таа на медиумите на ВМРО!

Sase Ivanovski

Петковски: Пробиена е безбедноста на Собранието, Џафери е должен да го расчисти случајот

Tamara Ivanovska

Јадранка КОСТОВА: Сите се наши, и ајдуците и паразитите!

Tamara Ivanovska

Хрватската пошта одби да изработи поштенски жиг со ликот на Тито

Tamara Ivanovska

ГО НАШОЛ ТАТКО МУ ВО ИМПРОВИЗИРАН ГРОБ ВО ХЕРСОН Приказната на Серхиј открива што правеле Русите пред да си заминат

Tamara Ivanovska

ПУТИН БИ МОЖЕЛ ДА МОБИЛИЗИРА 300.000 ЖЕНИ? Ако се оди на целосна мобилизација, тоа се вкупно 2 милиони луѓе

Tamara Ivanovska

ТЕШКО МОЖЕ ЧОВЕК ДА ЗАПАМТИ 15 ИМИЊА ЗА СУДИИ За Црвенковска нема ништо спорно во списоците со предлози за членови на Советот

Tamara Ivanovska

КУРТИ ВЕЛИ ДЕКА ЌЕ ИМА ПРИЗНАВАЊЕ НА КОСОВО НАПРОЛЕТ Српската листа му одговори, „часовникот чука единствено за формирање на ЗСО“

Tamara Ivanovska

И АВМУ ГО ОСУДИ ОДНОСОТ НА РАМАДАНИ КОН НОВИНАРКАТА ДОДЕВСКА „Носителите на јавни функции не смеат да упатуваат вулгарни навреди“

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски од Штип: Во македонскиот исток речиси и да нема пат кој не е обновен во време на СДСМ

Tamara Ivanovska

ЈАПОНСКОТО ЈАБОЛКО, ХРАНАТА НА БОГОВИТЕ, ПОТЕКНУВА ОД КИНА А НАЈМНОГУ ГО ИМА ВО ГЕВГЕЛИСКО – ВАЛАНДОВСКИОТ РЕГИОН

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Први сме во регионот во енергетска трансформација, можеме да станеме зелен центар на Европа

Tamara Ivanovska

Костадинов: СДСМ реализираше антикризни мерки од 760 милиони евра, грижата за граѓаните и компаниите продолжува

Tamara Ivanovska

(Видео) Миланов: Локалната власт на ВМРО-ДПМНЕ ја води општина Штип во финансиски амбис

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Следува ново покачување на пензиите и платите во 2023

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски: Имам одржлив економски план, 2023 е година на економски пресврт

Tamara Ivanovska

(Видео) Ковачевски од Штип: Големината на СДСМ е во државничките политики насочени кон иднината

Tamara Ivanovska

Лукаревска од Пробиштип: 2023 е година на економска пресвртница, грижата за сите продолжува

Tamara Ivanovska

Андрески: Приоритет во време на кризата е зголемување на домашното производство на храна и поддршка на земјоделците

Tamara Ivanovska

(ВИДЕО) БРАВО ОЛИВЕР СПАСОВСКИ: Со реновирање на 78 полициски станици со енергетски ефикасни фасади и ставање фотоволтаици на кров заштедена 30% струја во октомври

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: И во Пробиштип СДСМ е силно и одлучно – заедно со граѓаните на трибина ги потврдивме заедничките заложби што како Влада ги исполнуваме во континуитет

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ФОТО РЕПОРТЕР ЗАСТАНА ДА СЛИКА НА УЛИЦА ВО ЊУЈОРК ПРЕКРАСНА ДЕВОЈКА ОД АЛБАНИЈА

Sase Ivanovski

БОМБА НА СДК: БУНТ ВО СУДСКИОТ СОВЕТ, ЧЛЕНОВИТЕ ИЗБРАНИ ОД СУДИИТЕ СПРЕЧИЈА ДА ПОМИНЕ ГОТОВ СПИСОК ЗА ГЛАСАЊЕ ЗА КЛУЧНИ МЕСТА ВО АКАДЕМИЈАТА ЗА СУДИИ И ОБВИНИТЕЛИ

Sase Ivanovski

СДК: „Кајмак“ не е лесен филм, но има животворен хумор и затоа лесно се прима. Баш хуморот е алатката што ја трансцендира суштината на приказната, комплексна како и самиот живот – за малку љубов, за трошка среќа живееме

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) ПОГЛЕДНЕТЕ КАКО СОЦИЈАЛДЕМОКРАТИТЕ ГО ПРЕЧЕКАА КОВАЧЕВСКИ ВО ШТИП

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) БРАВО: ВАКА ЌЕ ИЗГЛЕДА НОВИОТ ПЛОШТАД ВО ШУТО ОРИЗАРИ

Sase Ivanovski

Приведени крадци фатени на дело во Скопје

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Премиерот Ковачевски во посета на фабриката за масло Брилијант во Штип

Sase Ivanovski

Во Белгија запленети 115 килограми кокаин, вреден над 11 милиони евра

Sase Ivanovski

Жените на протест во Либан: Бараат поголеми казни за насилство и малтретирање

Sase Ivanovski

Здружението Социо-културен простор Тетово остана без простории

Sase Ivanovski

Ангеловска-Бежоска: Депозитите на населението повисоки за 130 милиони евра од почетокот на годинава

Sase Ivanovski

Битиќи негира дека контактирал со Онишченко

Sase Ivanovski

Чеченците добија ново оружје. Кадиров: „Задоволство е да се пука од него“

Sase Ivanovski

Путин ликвидираше уште еден непослушник – ненадејно почина министерот за надворешни работи на Белорусија

Sase Ivanovski

КАРДИНАЛ ГО ШПИУНИРАЛ ПАПАТА ЗА ДА ГО УЦЕНУВА: На пријателка потрошил половина милион евра

Sase Ivanovski

ПУТИН ГУБИ ВАЖЕН СОЈУЗНИК: Му се затвораат вратите

Sase Ivanovski

БОЛНАТА ВИСТИНА КОЈА ЌЕ ВЕ ШОКИРА: Еве зошто децата во рацете на питачите секогаш спијат

Sase Ivanovski

Отец Оливер Петровски – Маж на годината за 2022 во избор социјалните медиуми

Sase Ivanovski

Владејачката словенечка партија го напушта Твитер

Sase Ivanovski

Приливот на странски директни инвестиции во Црна Гора е 847 милиони евра

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Судијка во долна облека се појави на рочиште: Запали цигара, сите се прашуваат дали е нормална

Sase Ivanovski

НА БАНДEPИ ВО СКОПЈЕ 3AЛЕПЕНИ Ш0КАТНИ СООПШТЕНИЈА: “ВАЖНО! ЖЕНИ ВНИМАВАЈТЕ НА СВОИТЕ МАЖИ КОИ ОДАТ НА РОДИТЕЛСКА”

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Миа Костова брутално искрена за тоа дали е подобар сексот со маж или со жена?

Sase Ivanovski

ПОРАНО СЕ ОДЕШЕ КАЈ ШКОЛСКИОТ ПСИХОЛОГ САМО ЗА ДА СЕ ЈАВИШ ДОМА, ДЕНЕС – ПОЛНИ РАЦЕ РАБОТА Поголемите деца со депресии, помалите – АДХД

Sase Ivanovski

САМИ ПРОТИВ НИКОЈ Србија е единствената во регионот што не ги почитува мерките на ЕУ против Русија

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Сара Климоска и Филип Трајковиќ од Кајмак во емисијата Стадион на Канал 77

Sase Ivanovski

ДРЕСОТ СО КОСОВО НА СРПСКИТЕ ФУДБАЛЕРИ ЈА НАЛУТИ ФИФА Отворена е истрага за натписот „Не се предаваме!“

Sase Ivanovski

САКАВ ДА КУПАМ БАНКА ВО МАКЕДОНИЈА, АМА СЕГА НЕ КУПУВАМ! Онишченко вели дека веќе не го интересира енергетскиот бизнис

Sase Ivanovski

Ковачевски: Не постои застој, ниту селективност при склучувањето на договорите меѓу компаниите и ЕСМ за поевтина струја

Sase Ivanovski

Цената на зејтинот намалена за 40 денари

Sase Ivanovski

Ковачевски: Политичари како Костадинов не се пожелни во Македонија

Sase Ivanovski

Ленин со видео: Како Данела дрско лаже дека во кампања не се возела со приватен автобус

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: Намалување на цените на основните прехранбени производи е очекувано со успешните антикризни владини мерки

Sase Ivanovski

СДСМ:ВМРО-ДПМНЕ со фаличен калкулатор сака да ги излаже граѓание, не се зголемуваат цените на Катастар

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски во „Актива”: Домашните компании со владина поддршка инвестираат и вработуваат, кризата е и можност за економски раст и развој

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)Ковачевски: На изборите во 2024 година ВМРО-ДПМНЕ ќе доживее пораз

Sase Ivanovski

СДСМ:Буџетот за 2023 година обезбедува економска пресвртница и повисоки плати и пензии

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ:Ковачевски има проблем со реалноста – Македонија е во економска и социјална катастрофа и затоа катастрофално ќе изгуби на избори

Sase Ivanovski

Максим Димитриевски: Набавивме 12 возила за јавните претпријатија, Куманово помеѓу најдобро класифицираните општини со опрема и современа механизација, ЈП Водовод Куманово после 20 години добива нова опрема

Sase Ivanovski

ОСМАНИ ВО ПРВА ОФИЦИЈАЛНА ПОСЕТА НА КРАЛСТВОТО САУДИСКА АРАБИЈА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО)ГОРИ НАВИВАЧКОТО СЕЛО БЛИЗУ СТАДИОНОТ ЛУСАИЛ ВО КАТАР Чадот е видлив од далеку

Sase Ivanovski

ОСМАНИ САКА ДА СЕ СРЕТНЕ СО ОСНОВАЧИТЕ НА КЛУБОВИТЕ „Да видиме која е нивната цел, да изградиме мостови на соработка“

Sase Ivanovski

ИЗБОРИТЕ ЌЕ БИДАТ ВО 2024-ТА, ВМРО-ДПМНЕ ПАК ЌЕ ИЗГУБИ Ковачевски зборува за иднината и за можната коалиција со Алтернатива

Sase Ivanovski

Leave a Comment