3.8 C
Скопје
09/12/2023 00:17
МАКТЕЛ

      

Флексибилните камати ги поскапеа ратите од станбените кредити

      

Порастот на ЕУРИБОР-от од почетокот на 2023 година има директно влијание врз промена на висината на каматните стапки кај кредитите со променливи каматни стапки, каде што за референтна стапка е договорен ЕУРИБОР, чија висина најчесто се утврдува полугодишно (на почеток на годината и на почеток на второто полугодие од годината), објаснуваат банкарите

   

Сите договори за станбени кредити се поврзани со фиксна каматна стапка во првите години на отплата, а потоа се применува променлива каматна стапка што се пресметува така што на моменталниот ЕУРИБОР се додава одреден процент. Она што сега ги мачи сите оние што отплатуваат рати на станбени кредити е што има значаен раст на ЕУРИБОР, па отплатата на ратите им станува поскапа од она што биле нивните очекувања кога го склучувале кредитот. Во таа група се и граѓаните опфатени со проектот „Купи куќа, купи стан“, Но, како што потенцираат банкарите, растот на ЕУРИБОР нема влијание врз висината на каматните стапки на постојните станбени кредити што се во период на отплата со фиксна каматна стапка.

 

Со растот на инфлацијата централните банки насекаде во светот ја затегнуваа монетарната политика, а тоа доведе до зголемување на ЕУРИБОР, односно на стапката што го дефинира променливиот дел од каматата. Така, оние што сега отплатуваат кредити по променливата камата, тоа поскапо ги чини.

– Растот на каматната стапка влијае само врз станбените кредити со променлива каматна стапка ЕУРИБОР, односно врз девизните и денарските кредити со девизна клаузула врзани за каматната стапка ЕУРИБОР, или кај кои една компонента на каматната стапка е каматната стапка ЕУРИБОР што е таксативно наведено во договорите на граѓаните – објаснуваат од Македонската банкарска асоцијација (МБА) за „Слободен печат“.

   

     

Пондерираните каматни стапки за станбените денарски кредити со валутна клаузула за една година се зголемиле за 0,14 процентни поени, а на станбени кредити во евра за 0,07 процентни поени.

– Според објавените податоци на Народната банка, пондерираните каматни стапки на одобрените станбени кредити изнесувале: 3,92 проценти на денарски кредити со валутна клаузула во јуни 2022 година, а во јуни 2023 година 4,06 проценти, додека за станбените кредити во евра, тие биле 3,99 проценти во јуни 2022 година, а во јуни 2023 година 4,21 проценти – велат од Македонската банкарска асоцијација.

За пресметка на пондерираните каматни стапки се земаат вкупните дадени кредити од сметководствената состојба на кредитите на крајот на извештајниот период и соодветно се применува договорената каматна стапка за секој кредит. Пред пандемијата, имавме дури и негативни стапки на ЕУРИБОР што се земаа предвид при креирањето на флексибилните камати.

– На 8 август годинава, едномесечниот ЕУРИБОР изнесува 3,615 проценти, шестмесечниот е 3,921 проценти. На 8 август 2022 година едномесечниот ЕУРИБОР изнесуваше минус 0,032 проценти, а шестмесечниот 0,729 проценти, додека на крајот на 2018 година едномесечен е минус 0,363 проценти и шестмесечен е минус 0,236 проценти – одговорија на нашето прашање од МБА.

Од Комерцијална банка, која е и најголема банка по актива, за „Слободен печат“ велат дека висината на ЕУРИБОР најчесто се утврдува полугодишно.

– Растот на ЕУРИБОР нема влијание врз висината на каматните стапки на постојните станбени кредити што се во период на отплата со фиксна каматна стапка. Притоа, и покрај растот на референтните стапки во изминатиот период, каматните стапки на станбените кредити, а особено фиксните стапки што се нудат во првите години од отплата на кредитот, се сѐ уште на ниско ниво, односно евидентен е само умерен раст на овие стапки за новоодобрени кредити во изминатата година, споредено со трендот на раст на референтните стапки. Порастот на ЕУРИБОР од почетокот на 2023 година има директно влијание врз промена на висината на каматните стапки кај кредитите со променливи каматни стапки, каде што за референтна стапка е договорен ЕУРИБОР, чија висина најчесто се утврдува полугодишно (на почеток на годината и на почеток на второто полугодие од годината) – изјавија од Комерцијална банка за „Слободен печат“.

Оттаму посоветуваа дека клиентите што уредно ги отплаќаат своите обврски кон финансиските институции и кои ги исполнуваат критериумите од аспект на кредитна способност и обезбедување секогаш имаат можност за рефинансирање на својот станбен кредит под актуелните услови, односно моментално важечките каматни стапки што опфаќаат и период со фиксна каматна стапка.

– Неопходно е да се напомене и дека во последниот месец или месец и половина, забележливо е забавување на растот на ЕУРИБОР иако е рано да се прогнозира подолгорочната тенденција. Што се однесува до побарувачката во сегментот на станбено кредитирање на населението, таа е во рамките на очекувањата за овој период од годината – потенцираат од Комерцијална банка.

Што е ЕУРИБОР?

 

ЕУРИБОР е кратенка за Евро интербанкарска понудена стапка (Euro Inter-bank Offer Rate). Стапките на ЕУРИБОР се засноваат на каматните стапки со кои група европски банки позајмуваат средства една на друга. Во пресметката се елиминираат највисоките и најниските 15 проценти од сите собрани понуди. Другите стапки ќе бидат просечни и заокружени на три децимални места. ЕУРИБОР се одредува и се објавува околу 11 часот секој ден, по средноевропско време, пишува на официјалната страница каде што се објавуваат и овие стапки – euribor-rates.eu.

Прогнози за раст на камата на ЕЦБ?

 

И покрај неодамнешните сигнали дека инфлациските притисоци може да се намалуваат, економистите продолжуваат да прогнозираат уште едно зголемување на каматните стапки од страна на Европската централна банка (ЕЦБ) следниот месец.
Во септември депозитната стапка ќе се зголеми на 4 проценти од сегашните 3,75 проценти, покажува анкетата на „Блумберг“. Во исто време, испитаниците очекуваат раководството на регулаторот да започне со намалување на трошоците за задолжување во март – еден месец порано од нивните претходни прогнози.

    

Најново

Што се крие зад соработката на Палевски и владиката Петар?

Sase Ivanovski

Одлука на Претседателството на ДУИ Талат Џафери да биде технички премиер од 28 јануари

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) БОЦЕВСКИ: ДАЈ СИТЕ МАЛЦЕ ДА СЕ ПРИБЕРЕМЕ, РАБОТАТА ИЗЛЕЗЕ ОД КОНТРОЛА!

Sase Ivanovski

Студентскиот стандард им дозволува на студентите да преживуваат, но не и да живеат – ова е главниот заклучок од истражувањето „За студенцките работи“ кое го реализизираа студентите од Факултетот за правни и политички науки при АУЕ – ФОН

Sase Ivanovski

ВМРО ДПМНЕ: Меџити го претвори министерството за здравство во туристичка агенција -додека се затвораат цели оддели по болниците и нема лекови тој вработува и унапредува партиски кадри во министерството

Sase Ivanovski

Приведена скопјанка за издржување затворска казна од две години и шест месеци

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕКОЈ СРПСКИ ПОП ЌЕ ИМА БЛИСКА СРЕДБА СО НАТЕМАГО

Sase Ivanovski

Мицкоски: Делото на Свети Климент Охридски треба да ни биде светол пример за да ја издигнеме Македонија во тешки времиња на распад на системот кога царува полусветот на криминалот, корупцијата и подземјето

Sase Ivanovski

ИМА ЛИ ХЕРОЈ НА КОЈ МУ СЕ СКОКА ОД ПРОЗОР БЕЗ ПАДОБРАН И КОЈ ЌЕ МУ СЕ СПРОТИВСТАВИ? Путин најави кандидатура за претседателските избори во 2024 година

Sase Ivanovski

Честитка од претседателот Пендаровски по повод празникот Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Барањето да се укине техничката влада е најголем комплимент за нас како влада, уште долго време нема да ги видиме ВМРО-ДПМНЕ на власт

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ – КОПМАН ОД БРИСЕЛ: Планот за раст е сигурна водилка до придобивките од евроинтеграцијата на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Мицкоски: Да го следиме аманетот на Свети Климент Охридски да се посветиме на добри дела, човекољубието и ревносна работа за својот народ

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД БРИСЕЛ, СОСТАНОК СО WBIF: Планот за раст го гледаме како финансиска, но и политичка инвестиција за побрзо вклучување на Северна Македонија во ЕУ

Sase Ivanovski

Европски Сојуз за промени: Власта да одговори: Дали Љупчо Палевски е вмешан во организацијата на случајот „Монструм“?!

Sase Ivanovski

Претреси во Кочани, пронајдена дрога, приведени тројца дилери

Sase Ivanovski

ПОЛИТИКАТА ДА ГИ ТРГНЕ РАЦЕТЕ ОД СЛУЧАЈОТ СО УБИСТВАТА НА ВАЊА И ПАНЧЕ Треба да се утврди вистинската позадина, порача Русковска

Sase Ivanovski

Ковачевски: По 17 години, ќе се одржат редовни парламентарни избори

Sase Ivanovski

МТСП: „Сложувалка“ ја завршивме со руралните жени, таму каде што имаме најголем успех на економско зајакнување изминатите години

Sase Ivanovski

Ковачевски: СДСМ повика на формирање на Европски фронт

Sase Ivanovski

Приведени девет лица, меѓу кои и странски државјани, кај нив пронајдена дрога

Sase Ivanovski

МАРИЧИЌ ОД ЗАТВОРАЊЕТО НА СКРИНИНГ ПРОЦЕСОТ: Сега е вистинско време за евроинтергација, одложувањето на процесите е губење скапоцено време

Sase Ivanovski

Делегација на СДСМ положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски во Скопје

Sase Ivanovski

Адвокат по службена должност ги брани осомничените за убиството на Вања и Панче

Sase Ivanovski

Маричиќ: Македонците и современиот македонски јазик се впишани во ризницата на светските народи и јазици

Sase Ivanovski

„Одговорноста има име и презиме, судската власт во државата е независна“ вели Ковачевски

Sase Ivanovski

Калајџиев: Поради реториката во јавноста, Палевски може да тврди дека не може да добие фер судење

Sase Ivanovski

„Јас повторно ќе бидам премиер, а во следниот мандат ќе влеземе во ЕУ“ порача Ковачевски

Sase Ivanovski

КОВАЧЕВСКИ: Палевски со претседателите на ДПМНЕ и Левица беше дел од насилните протести со гилотини и молотови коктели

Sase Ivanovski

Димитровски: Ковачевски дрско лаже дека сум се среќавал со Палевски

Sase Ivanovski

ОЈО Прилеп: Закани, демнење и вознемирување кон обвинителка и нејзината ќерка,поведена постапка

Sase Ivanovski

Рабије Мурати и Антонио Митриќески добитници на државната награда „Св. Климент Охридски“

Sase Ivanovski

Приведен разбојник во скопски Аеродром, одземеното пронајдено и ќе биде вратено на сопственикот

Sase Ivanovski

МВР за драмата во ОУ „Лазо Ангеловски“: Ограбил аптека, па го фатиле полицајци

Sase Ivanovski

Уапсен скопјанецот кој пукаше на Бит Пазар и нападна едно лице

Sase Ivanovski

Шолц носеше еврејска капа, запали свеќа за Ханука: „Веднаш ослободете ги сите заложници“

Sase Ivanovski

СДСМ: Со радикални ставови, Палевски беше алатка на ДПМНЕ во црна кампања против СДСМ но и против се што означува демократија во Македонија и за подгревање етнички тензии

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Градежната офанзива во Општина Кривогаштани продолжува

Sase Ivanovski

Во организација на Жан Митрев Клиник и Македонското здружение за кардиологија, се одржа првата Школа за напредната срцева слабост

Sase Ivanovski

Ковачевски: По стапките на Свети Климент Охридски, македонскиот јазик стана реалност во Европа и светот, со цврсти определби ја продолжуваме интеграциската визија

Sase Ivanovski

Владина делегација предводена од премиерот Ковачевски, положи цвеќе пред споменикот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

Кривична пријава против скопјанец, осомничен за повеќе кривични дела

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Во мое лично име и во име на МВР, на сите православни верници упатувам честитки по повод големиот христијански празник – Св. Климент Охридски – Чудотворец, со желби за здравје, мир и хармонија

Sase Ivanovski

Спасовски на Свечена академија по повод чествувањето на црковно-државниот празник Денот на Свети Климент Охридски

Sase Ivanovski

СПАСОВСКИ: Полицијата јасно ги препознава своето место и улога во целиот тој процес на превенција, заштита и гонење на сторителите на насилство врз жени, семејното и родово базирано насилство

Sase Ivanovski

Крадец бегал и се скрил во училиште во Ново Лисиче, учениците биле евакуирани

Sase Ivanovski

Загина синот на израелскиот министер во експлозија на бомба во тунел во Газа

Sase Ivanovski

Ковачевски за двојното убиство: Институциите професионално си ја завршија работата

Sase Ivanovski

Американскиот секретар за одбрана го повика Израел да го спречи насилството на доселениците на Западниот Брег

Sase Ivanovski

Епископ Јаков: Не слушајте и не верувајте на „херои“, „чувари“ на црквата, луѓе со антицрковен менталитет

Sase Ivanovski

254 санкционирани возачи во Скопје, 53 за брзо возење

Sase Ivanovski

МЗШВ: Доделени 87 договори во вредност од 51 милион денари за поддршка на малите семејни винарии

Sase Ivanovski

„Цепај сине“, купи книга и биди хуман: Ѕоф и „Арс Ламина“ во нова хуманитарна акција

Sase Ivanovski

ОН: Речиси е невозможна дистрибуцијата на помош во Газа

Sase Ivanovski

Данска со закон го забрани палењето на Куранот

Sase Ivanovski

ОДНЕЛ ЗАТВОРЕНИК ДО ДОМА, ИМАЛ НЕКОЈА РАБОТА Кривична пријава за полицаец од Струмица

Sase Ivanovski

РУСИЈА И ИРАН ВО НОВ СОЈУЗ Потпишан договор за заеднички отпор против санкциите 

Sase Ivanovski

Австрија бара забрзување на процесот на прием на земјите од Западен Балкан во ЕУ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Шаќири: За да се хранат здраво студентите парите за оброк ќе го добиваат на неделна основа

Sase Ivanovski

Бугарија ја натера Македонија да се откаже од рускиот гас

Sase Ivanovski

ФОТО: На Криволак пристигнаа возилата „страјкери“ на заедничката вежба на македонските и американските војници

Sase Ivanovski

Кој ќе падне на административниот испит, ќе лета од работа!

Sase Ivanovski

Маричиќ-Шинас: Европското семејство дава силна поддршка за следните чекори на Северна Македонија

Sase Ivanovski

Почина Ивана од Крушевац – убиецот Зоран пред 23 дена ја застрела во глава, ја уби сопругата, па се самоуби

Sase Ivanovski

Во Штип „паднаа“ двајца дилери на дрога

Sase Ivanovski

Османи: 2030 како датум за влез во ЕУ може да создаде реформски натпревар кон постигнување на целта за членство

Sase Ivanovski

Агелер: Земјава се соочува со епидемија од корупција, ве уверувам црната листа ќе се проширува

Sase Ivanovski

Јелен смета дека САД ќе бидат одговорни за поразот на Украина доколку помошта не се изгласа во Конгресот

Sase Ivanovski

Британското МНР: Разговорите на пратениците хакирани од Русија

Sase Ivanovski

Во Москва убиен поранешен украински пратеник

Sase Ivanovski

ОН: Околу 400 муслимани Рохинџи кои пловат со два чамци се во опасност

Sase Ivanovski

Иранскиот претседател го обвини Западот дека го поддржува израелскиот геноцид во Газа

Sase Ivanovski

Прегазено малолетно девојче на булевар „Србија“, итно пренесено во болница

Sase Ivanovski

Исчезнатиот велешанец пронајден мртов, излетал со возилото од патот

Sase Ivanovski

Соработниците на поранешниот режим ја клеветат полицијата по странски медиуми

Sase Ivanovski

Хаџи Јанев: Договорот за екстрадиција со Турција навестува брзо испорачување на Палевски

Sase Ivanovski

ЕУ би можела да ги заостри санкциите кон Хамас и да ги воведе за израелските доселеници

Sase Ivanovski

Уапсени тројца разбојници –  ограбиле обложувалница

Sase Ivanovski

ПЛУСИНФО: НЕМА НИ ТРАГА НИ ГЛАС ОД ИНВБЕСТИТОРОТ НА ПОПОВА ШАПКА, ТЕХНО АЛПИН, КОИ ВЕТУВАА 170 МИЛИОНИ ЕВРА

Sase Ivanovski

ЗА КРИТИЧАРИТЕ НЕМА ПЛАТА Папата го казни кардиналот што го критикуваше

Sase Ivanovski
Вчитувам....