13.8 C
Скопје
23/02/2024 21:55
МАКТЕЛ

      

ФОКУС: Битка по битка, Мијалков ја добива војната – Од 6 предмети за кои бил осуден, 5 предмети „висат“, единствено „Трезор“ не може да застари

      

Од 6 предмети за кои бил осуден поранешниот шеф на тајната полиција Сашо Мијалков, 5 предмети „висат“, единствено „Трезор“ не може да застари. Сега во тек се повторените судења за „Таргет-тврдина“ и „Трезор“. Со оглед на тоа дека на почетокот кога му се поднесуваа обвиненија и му се изрекуваа пресуди, на Мијалков му се собираа десетици години затвор, за некоја година може да биде слободен, пишува најновиот број на неделникот „Фокус“.
Фросина ФАКОВА-СЕРАФИНОВИЌ, ФОКУС.МК

   

Ако по падот на ВМРО-ДПМНЕ се броеше колку обвиненија и колку пресуди има донесено против Сашо Мијалков, сега се брои од колку предмети ќе се спаси.
Ако се направи една кратка анализа, од 6 предмети во кои се гони Мијалков, сите „висат“, односно или се застарени или Апелација ја има укинато првостепената пресуда. Од еден случај е ослободен, 4 се или застарени или се пред застарување, а 1 е укинат.

 

Последниот петок, пак, беше среќен за Мијалков, Апелација му ја преиначи затворската казна за случајот „Плацовите на Водно“, во условна осуда. Предметот не го врати на повторно одлучување, како што беше пракса досега, туку донесе одлука што е мериторна, односно правосилна.
Ова е прв предмет за Мијалков, за кој Апелација одлучил мериторно, додека другите предмети ги враќаше на повторно судење, иако застаруваа.

   

     

Еден ден претходно, пред одлуката за „Плацовите на Водно“, истиот суд ја потврди ослободителната пресуда за случајот „Тортура“. Судот објави дека ја потврдува ослободителната пресуда што ја донесе Основниот кривичен суд за Мијалков и припадниците на поранешната полициска единица „алфи“ во случајот „Тортура“.
И додека за „Плацовите на Водно“, Апелација ниту еднаш не го врати случајот на повторно судење, а за „Тортура“ пресудата беше јасна, разбирлива и без суштествени повреди, за случајот за најбитниот случај, за кој и се формираше Специјалното јавно обвинителство, односно за масовното прислушување, Апелација се мислеше и го врати случајот пред да застари.

Со оваа одлука на Апелација, големи се шансите Мијалков да се „извлече“ од случајот, бидејќи неговото дело застарува за 2 години.
Поточно, на почетокот на 2025 година застаруваат делата на обвинетите за масовното прислушување, што би значело дека во рок од 2 години од сега, при повторување на постапката, ќе треба да се донесе нова првостепена пресуда и таа да стане правосилна. Во спротивно, сѐ досега ќе пропадне во вода.
За да се добие целосна слика, првиот пат, пак, само за носење на првостепената пресуда беа потребни повеќе од 3 години. Ваквото сценарио најмногу му одговара на Мијалков, кој Кривичниот суд го осуди на 12 години затвор.

Минатата година во февруари му застари делото за „Примање награда за противзаконито дејствување“. Другите 2 дела застаруваат за 10 години од сторувањето, или точно на почетокот на 2025 година.Но, застарувањето претставува опасност само за делот со прислушувањето, односно за „Таргет“. Вториот дел од предметот „Тврдина“, кој се однесува на уништувањето на опремата за прислушување, не е под ваква закана.

Претходно, Апелација ја укина првостепената пресуда и за случајот „Трезор“ за начинот на набавката на британска опрема за следење на комуникациите, за што поранешниот шеф на УБК, Сашо Мијалков, и ексфункционерите на Управата и на МВР, Горан Грујевски, Небојша Стајковиќ и Тони Јакимовски добија повеќегодишни затворски казни од страна на Кривичниот суд во Скопје.
И во овој случај каде што Мијалков беше осуден на 8 години затвор, Апелација констатирала дека првостепениот суд сторил суштествени повреди на одредбите од Законот за кривична постапка.

На 7 април, пак, застарува случајот „Титаник 2“, а до тогаш Апелација треба да одржи јавна седница и да донесе одлука со која Мијалков ќе го осуди или ќе го спаси. За овој случај, 5 години не беше донесена правосилна пресуда.
Судењето почна во април 2018 година, осудителна пресуда од Кривичен беше донесена во март 2019 година, но Апелација во декември 2019 ја укина и го врати предметот на повторно судење.

Кривичното дело за кое се гони Мијалков, „Примање награда за противзаконито влијание“ застарува на 7 април годинава, затоа што дејствијата за кои се товари се до 5 години затвор (апсолутна застареност настапува за 10 години).
Тој се гони за учество во изборни нерегуларност на локалните избори во 2013 година.
ЦЕЛИОТ ТЕКСТ МОЖЕ ДА ГО ПРОЧИТАТЕ ВО НАЈНОВИОТ БРОЈ ОД НЕДЕЛНИКОТ “ФОКУС” КОЈ ШТО МОЖЕТЕ ДА ГО КУПИТЕ И ВО ЕЛЕКТРОНСКА ФОРМА НА ОВОЈ ЛИНК

    

Најново

(ВИДЕО) ПРЕМИЕРОТ ЏАФЕРИ ИСКАРА ВРАБОТЕНА ВО ТЕТОВО: НЕ ГИ ЗНАЕТЕ ПРОЦЕДУРИТЕ

Sase Ivanovski

Зградата на МНР осветлена во боите на украинското знаме во пресрет на двегодишнината од руската инвазија на Украина

Sase Ivanovski

ИЈЗ: Хоспитализирани уште четири деца со голема кашлица

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) УКРАИНА УНИШТИ УШТЕ ЕДЕН СКАПОЦЕН РУСКИ АВИОН ЗА ШПИОНАЖА ВРЕДЕН НАД 300 МИЛИОНИ ДОЛАРИ

Sase Ivanovski

Добрата вест е дека е зголемен интересот за вакцинација: Вкупно 57 случаи на голема кашлица во Скопје, засега нема мали сипаници

Sase Ivanovski

ФОТО ЛЕГЕНДАРЕ: СИЉАНОВСКА ВО ПРВ РЕД ВО ВЛАДАТА НА БРАНКО ЦРВЕНКОВСКИ ОД 1992-РА ГОДИНА

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Ковачевски: ДПМНЕ од сабајле се ПРОТИВ уставното име, на пладне се ЗА а навечер НЕ ЗНААТ 

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ: НАЈГОЛЕМИ ДОБИТНИЦИ ОД ОВА СО ПАСОШИТЕ СЕ СРБИТЕ, ЌЕ СЕ ШИРАТ СЕГА НА ХАЛКИДИКИ НА 4 ЛЕЖАЛКИ

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) САШКО КОЦЕВ НА БУБАМАРА: ОВОЈ НАРОД НА ЗАБАР ОДИ КОГА ЦРВИ ЌЕ ПОЧНАТ ДА ИЗЛЕГУВААТ ОД ЗАБИТЕ НЕ ПА НА ВРЕМЕ ДА ОТИДЕ ПАСОШ ДА ИЗВАДИ

Sase Ivanovski

Тошковски очекува за месец и половина да бидат изготвени пасоши за досега фотографираните граѓани

Sase Ivanovski

НЕПРИЈАТНО Е ДА СЕ ЗБОРУВА ЗА ТОА ВО ЗЕМЈА КОЈА СЕ СМЕТА ЗА ХРИСТИЈАНСКА: Угледни Руси бараат власта да го предаде телото на Навални на семејството

Sase Ivanovski

РУСИЈА Е НОЌНА МОРА ОД ДРЖАВА, ТАКВА ТИРАНИЈА САМО СТАЛИН МОЖЕЛ ДА НАПРАВИ: Ај што го затворија и го убија Навални, па и сега телото не го даваат за да го закопаат?!

Sase Ivanovski

ИНФЛУЕНСЕРКАТА МИА КОСТОВА СОБРА 450 000 ДЕНАРИ ДОНАЦИИ ЗА ЛЕКУВАЊЕ НА ЛЕОНИД

Sase Ivanovski

Џафери во ненајавена посета на СВР Тетово, констатираше недостаток на организација во институцијата

Sase Ivanovski

ЏАФЕРИ: Институциите да не се изненадат што без најавување ќе ги проверувам вршителите на работите и обврските што ги имаат

Sase Ivanovski

ГОРАН СДК: Многу би сакал да знам колкумина од македонските пратеници покрај обичниот и дипломатскиот пасош со себе си го носат и бугарскиот пасош

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) НЕ Е ЛЕСНО И ВЕСТИ ДА СЕ ЧИТААТ НА ТВ

Sase Ivanovski

Скопјанец е приведен, во угостителски објект ранил познаник

Sase Ivanovski

Вработените на УКИМ се уште се без плата за јануари – ректорката Билјана Ангелова на средба кај претседателот Пендаровски

Sase Ivanovski

Поп пејачката Андријана Јаневска синоќа ја доби својата прва Златна бубамара на популарноста, односно беше наградена како пејачка на годината

Sase Ivanovski

Маричиќ: Ние мораме да останеме на европскиот курс во полза на сите граѓани на С. Македонија

Sase Ivanovski

Тошковски: Единствен начин да се нормализира хаосот со патните исправи е пратениците од СДСМ и ДУИ да го изгласаат Законот за патни исправи

Sase Ivanovski

Додик: Го охрабрив Путин да продолжи!

Sase Ivanovski

ДНК ја ставија на лицитација добиената Златна бубамара: Средствата од продажбата се наменети за Леонид Индов!

Sase Ivanovski

Ванковска: Се соочуваме со непринципиелни сопки, бараме еднаква можност

Sase Ivanovski

Укинат е притворот за шестмината осомничени за упадот во М-НАВ

Sase Ivanovski

Адеми: Дојде време за претседател на државата да биде Албанец

Sase Ivanovski

Повеќето гласачи во САД сметаат дека и Бајден и Трамп се ментално неспособни за втор мандат

Sase Ivanovski

Уште нема абер од Турција за екстрадицијата на Палевски

Sase Ivanovski

ПУТИН СКАПО ЌЕ ПЛАТИ ЗА СМРТТА НА НАВАЛНИ Америка воведува 500 нови санкции за Русија

Sase Ivanovski

ЗАПРЕТЕ ГО ПРОЦЕСОТ НА СТАРЕЕЊЕ НА ВАШАТА КОЖА 30% попуст за сите ласерски третмани до крајот на март

Sase Ivanovski

Путин: Изјавата на Бајден дека сум „кучкин син“ покажува зошто Кремљ верува дека за Русија, тој би бил подобар американски претседател од Трамп

Sase Ivanovski

Кривична за полицаец кој примил поткуп за да не напише казна за сообраќаен прекршок

Sase Ivanovski

На екс премиерот Ковачевски не му е незгодно што побарал апанажа, тврди дека се е според закон

Sase Ivanovski

Рекордна заплена на дрога во Велика Британија: пронајдени 5,7 тони кокаин во контејнер со банани

Sase Ivanovski

[ФОТО] Се подготвува ли нова градба среде националниот парк Маврово, овојпат покрај Радика?

Sase Ivanovski

Уапсени двајца кумановци, пронајден кокаин, ваги и куршуми

Sase Ivanovski

Деспотовски: Почист воздух – клучен аргумент во дебатата за потреба од гасна централа

Sase Ivanovski

Ковачевски: Нема да пораснат платите на функционерите, пратениците на СДСМ ќе поднесат законски измени за намалување на коефициентите

Sase Ivanovski

Авионот со кој патувал Лавров го оставиле без керозин во Бразил

Sase Ivanovski

„ВРЕДИ“: Бујар Османи како министер на Груевски направи милионски злоупотреби, го изградија досието „пациент“ со кое ДУИ изнудуваа милиони евра

Sase Ivanovski

Исчезнатиот Александар Јошевски од Прилеп пронајден мртов

Sase Ivanovski

Прва приватна компанија постави вселенско летало на Месечината

Sase Ivanovski

ДУИ: Граѓаните ги преплавија канцелариите на ДИК во поддршка на кандидатурата на Бујар Османи за претседател

Sase Ivanovski

Русија испрати јато дронови кон Украина: Падот на едно летало предизвика пожар, има загинати

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) СРУШЕНИ РУСКИТЕ СПОМЕНИЦИ ВО ЛАТВИЈА И ПОКРАЈ ПРОТЕСТИТЕ ОД МОСКВА

Sase Ivanovski

Потресна исповед на братот на убиената жена од Кавадарци: Поради болна љубомора ја уби пред детето!

Sase Ivanovski

Скопјанец искасан од кучето на соседот

Sase Ivanovski

Коалицијата Вреди: Али Ахмети се исплаши од Таравари, Бујар Османи оди курбан

Sase Ivanovski

НА ИНИЦИЈАТИВА НА ОЛИВЕР СПАСОВСКИ, ЗА ТРИ ГОДИНИ ИЗДАДЕНИ СЕ БЛИЗУ 50 000 ПАСОШИ ВО 25 МАКЕДОНСКИ АМБАСАДИ

Sase Ivanovski

(ФОТО ГАЛЕРИЈА) Ковачевски: Посечната плата ќе е над 1.000 евра во мојот втор мандат

Sase Ivanovski

(ВИДЕО) Најмалку четворица загинати и над 19 исчезнати во пожарот кој зафати станбен блок во Валенсија

Tamara Ivanovska

Ковачевски: Најдовме уставно издржано решение со кое нема да пораснат платите на функционерите

Tamara Ivanovska

ДУИ очекува плебисцитарна поддршка за нивниот кандидат

Tamara Ivanovska

Почнува собирањето потписи за кандидати за претседател и за пратеници

Tamara Ivanovska

Адеми: Албанската опозиција се фати во стапицата на ДУИ

Tamara Ivanovska

Рамадани со поддршка за Пендаровски: Кандидати има многу и со различни цели, но претседателот мора да биде наш!

Tamara Ivanovska

ДУИ: Во втор круг ќе го поддржиме кандидатот кој ќе се согласи претседателот да се бира во Собранието

Tamara Ivanovska

ВМРО ДПМНЕ: Прилагодувани биле тендерските услови во РЕК за Марковски да го добие рекордниот тендер од 46 милиони евра- досега државата на оваа фирма и дала 163 милиони евра или половина од парите за когенеративна централа

Tamara Ivanovska

Со поддршка од Клиника Жан Митрев се одржа вториот симпозиум на Друштвото на кардиолошки сестри

Tamara Ivanovska

Претрес во Куманово, пронајдена дрога…

Tamara Ivanovska

Успешно заврши четвртиот циклус на програмата за размена MIRAI: Посетата на Јапонија послужи како животно искуство за 13 млади луѓе од Западен Балкан 6

Tamara Ivanovska

СДСМ: Со СДСМ има повеќе за сите: Просечна плата од речиси 40.000 денари

Tamara Ivanovska

Герасимовски: Нов кош, голчиња и детски реквизити на спортските и детското игралиште во населба Пролет

Tamara Ivanovska

Средба на министерот за внатрешни работи Панче Тошковски, заменик министерот Назим Буши и дополнителниот заменик министер Митко Бојмацалиев со амбасадорот на Република Албанија Н.Е. Фатос Река

Tamara Ivanovska

Демири и АЦФ: Трикафта го подобрува животот на пациентите со цистична фиброза

Tamara Ivanovska

Новите корисници на ученички и студентски стипендии ги добија средствата заклучно со месец февруари

Tamara Ivanovska

Работна средба на директорите на полициите на Република Северна Македонија и на Црна Гора

Tamara Ivanovska

Уставниот суд поведе постапка за 8 акти на општини

Tamara Ivanovska

Стоилковски: Анастасов од СДС излажа, Пробиштип се труе со тешки метали, а тој реди соларни панели

Tamara Ivanovska

Костадинов: На претседателските избори ќе се повтори резултатот од претходните со победа на Пендаровски

Tamara Ivanovska

Шилегов: Лицемерието на ДПМНЕ се гледа во тоа што нивните пратеници вадат пасоши со новото уставно име

Tamara Ivanovska

Интервју на Грковска за Сител: Воспоставувањето на политики за добро владеење е долгорочен процес и предизвик за целото општество

Tamara Ivanovska

Клековски: Пропадна најавуваната коалиција на европскиот фронт за заеднички кандидат на СДС и ДУИ, огромна поддршка за Гордана Силјановска Давкова која има огромно политичко искуство

Tamara Ivanovska

Министерството за правда го донесе Годишниот оперативен план за 2024 година за имплементација на вториот Национален акциски план на РСМ за имплементација на Резолуцијата на ООН 13/25 ,, Жени, мир и безбедност (2020-2025)

Tamara Ivanovska

(Видео) Српската полиција им наредила на група мигранти да се соблечат по долна облека и да се вратат во Македонија

Tamara Ivanovska

Хакер опљачкал охриѓанка 5000 евра

Tamara Ivanovska

ЏАФЕРИ ЗА СЛУЧАЈОТ СО ЛЕОНИД ИНДОВ Законите не се засноваат на поединечни случаи

Tamara Ivanovska

СКОПЈАНИ ИМАЛЕ АЕРОДРОМ УШТЕ ВО 1928 ГОДИНА? Една скопска населба го добила името по овој објект

Tamara Ivanovska

Пет лица загинаа во нивниот дом во Рафах, интензивното бомбардирање продолжува

Tamara Ivanovska
Вчитувам....